frappe - en to sv_SE translation catalogue (8502 entries)

en:  Address
sv_SE:  Adress

en:  Amount
sv_SE: Belopp

en:  BOM
sv_SE:  Stycklista

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
sv_SE: Är Undertabell

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
sv_SE:  Är Underkontrakterad

en:  Item
sv_SE:  Artikel

en:  Name
sv_SE: Namn

en:  Rate
sv_SE: Pris

en:  Raw Material
sv_SE:  Råmaterial

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
sv_SE:  Hoppa över Material Överföring

en:  Sub Assembly
sv_SE:  Underenhet

en:  Summary
sv_SE: Översikt

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
sv_SE: "Kund Försedd Artikel" kan inte vara Försäljning Artikel

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
sv_SE: "Kund Försedd Artikel" kan inte ha Värderingssats

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
sv_SE: "Är Fast Tillgång" kan inte ångras då Tillgång Register finns mot denna Artikel

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
sv_SE: "SN-01::10" för "SN-01" till "SN-10"

en: # In Stock
sv_SE: # I Lager

en: # Req'd Items
sv_SE: # Erfordrade Artiklar

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
sv_SE: % Levererad

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
sv_SE: % Fakturerad Belopp

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
sv_SE: % Fakturerad

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
sv_SE: % Klar Sätt

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
sv_SE: % Klar

en: % Finished Item Quantity
sv_SE: % Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
sv_SE: % Installerad

en: % Occupied
sv_SE: % Upptagen

en: % Of Grand Total
sv_SE: % av Totalt Belopp

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
sv_SE: % Order

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
sv_SE: % Plockad

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
sv_SE: % Process Förlust

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
sv_SE: % Framsteg

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
sv_SE: % Mottagen

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
sv_SE: % Retur

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
sv_SE: % av material fakturerad mot denna Försäljning Order

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
sv_SE: % av materia levererad mot denna Försäljning Order

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
sv_SE: "Konto" i Bokföring Sektion för Kund {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
sv_SE: "Tillåt flera Försäljning Order mot Kund Inköp Order"

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
sv_SE: "Baserad på" och "Gruppera efter" kan inte vara samma

en: 'Date' is required
sv_SE: 'Datum' erfordras

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
sv_SE: "Dagar sedan senaste order" måste vara högre än eller lika med noll

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
sv_SE: "Standard {0} Konto" i Bolag {1}

en: 'Entries' cannot be empty
sv_SE: 'Poster' kan inte vara tom

en: 'From Date' is required
sv_SE: 'Från Datum' erfodras

en: 'From Date' must be after 'To Date'
sv_SE: 'Från Datum' måste vara efter 'Till Datum'

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
sv_SE: 'Har Serie Nummer' kan inte vara 'Ja' för ej Lager Artikel

en: 'Inspection Required before Delivery' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
sv_SE: "Kontroll erfordras före Leverans" har inaktiverats för artikel {0}, inget behov av att skapa Kvalitet Kontroll

en: 'Inspection Required before Purchase' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
sv_SE: "Kontroll erfordras före Inköp" har inaktiverats för artikel {0}, inget behov av att skapa Kvalitet Kontroll

en: 'Opening'
sv_SE: 'Öppning'

en: 'To Date' is required
sv_SE: 'Till Datum' erfodras

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
sv_SE: "Till Paket Nummer." får inte vara lägre än "Från Paket Nummer."

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
sv_SE: "Uppdatera Lager" kan inte väljas eftersom artiklar inte är levererade via {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
sv_SE: "Uppdatera Lager" kan inte väljas för Fast Tillgång Försäljning

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
sv_SE: '{0}' konto används redan av {1}. Använd ett annat konto.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
sv_SE: "{0}" ska vara i bolag valuta {1}.

en: (A) Qty After Transaction
sv_SE: (A) Kvantitet Efter Transaktion

en: (B) Expected Qty After Transaction
sv_SE: (B) Förväntad Kvantitet Efter Transaktion

en: (C) Total Qty in Queue
sv_SE: (C) Totalt Kvantitet i Kö

en: (C) Total qty in queue
sv_SE: (C) Totalt Kvantitet i Kö

en: (D) Balance Stock Value
sv_SE: (D) Saldo Lager Värde

en: (E) Balance Stock Value in Queue
sv_SE: (E) Saldo Lager Värde i Kö

en: (F) Change in Stock Value
sv_SE: (F) Förändring i Lager Värde

en: (Forecast)
sv_SE: (Prognos)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
sv_SE: (G) Summan av Förändring i Lager Värde

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
sv_SE: (H) Förändring av Lager Värde (FIFO)

en: (H) Valuation Rate
sv_SE: (H) Värderingssats

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
sv_SE: (Timpris/60) * Faktisk Åtgärd Tid

en: (I) Valuation Rate
sv_SE: (I) Värderingssats

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
sv_SE: (J) Värderingssats enligt FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
sv_SE: (K) Värdering = Värde (D) ÷ Kvantitet (A)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
sv_SE: (inkluderar)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
sv_SE: * Kommer att beräknas i transaktion.

en: 0 - 30 Days
sv_SE: 0 - 30 Dagar

en: 0-30 Days
sv_SE: 0-30 Dagar

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
sv_SE: 1 Lojalitet Poäng = Motsvarande Belopp?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
sv_SE: 1 timme

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
sv_SE: Var Annan År

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
sv_SE: Var Tredje År

en: 30 - 60 Days
sv_SE: 30 - 60 Dagar

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
sv_SE: 30 minuter

en: 30-60 Days
sv_SE: 30-60 Dagar

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
sv_SE: 6 timmar

en: 60 - 90 Days
sv_SE: 60 - 90 Dagar

en: 60-90 Days
sv_SE: 60 - 90 Dagar

en: 90 - 120 Days
sv_SE: 90-120 dagar

en: 90 Above
sv_SE: 90+ Dagar

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
sv_SE: <b>Från Tid</b> kan inte vara senare än <b>Till Tid</b> för {0}

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
sv_SE: <br>
    <h4>Observera</h4>
    <ul>
    <li>
    Du kan använda <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja Taggar</a> i <b>Ämne</b> och <b> Huvudtext</b>-fält för dynamiska värden.
    </li><li>
         Alla fält i denna doctype är tillgängliga under <b>doc</b>-objekt och alla fält för kund som e-post meddelande går till är tillgängliga under <b>customer</b>-objekt.
    </li></ul>
    <h4> Exempel</h4>
    <!-- {% rå %} -->
    <ul>
         <li><b>Ämne</b>:<br><br><pre><code>Konto besked för {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
         <li><b>Huvudtext</b>: <br><br>
    <pre><code>Hej {{ customer.customer_name }},<br>Kontoutdrag från {{ doc.from_date }} till {{ doc.to_date }}.</code> </pre></ li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
sv_SE: <div class="columnHeading">Övriga Detaljer</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
sv_SE: <div class="text-muted text-center">Inga avstämda Bank Transaktioner hittades</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
sv_SE: <div>
    <h3> Alla mått endast i centimeter </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
sv_SE: <h3>Om Artikel Paket</h3>
    
    <p>Paketera grupp av <b>artiklar</b> till annan <b>Artikel</b>. Det är användbart om man paketerar vissa <b>Artiklar</b> i paket och har lager av packade <b>Artiklar</b> och inte paketarad <b>Artikel</b></b>.</b>Artikel kommer att ha <b>Artikel</b>. <code>Är Lager Artikel</code> som <b>Nej</b> och <code>Är Försäljning Artikel</code> som <b>Ja</b>.</p>
    <h4>Exempel:</h4>
    <p>Om man säljer bärbara datorer och ryggsäckar separat och har specialpris om kunder köper båda, så kommer det att vara bärbar dator + ryggsäck som paket artikel

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: <h3>Currency Exchange Settings Help</h3>
    <p>There are 3 variables that could be used within the endpoint, result key and in values of the parameter.</p>
    <p>Exchange rate between {from_currency} and {to_currency} on {transaction_date} is fetched by the API.</p>
    <p>Example: If your endpoint is exchange.com/2021-08-01, then, you will have to input exchange.com/{transaction_date}</p>
sv_SE: <h3>Valutaväxling Inställningar Hjälp</h3>
    <p>Det finns 3 variabler som kan användas av slutpunkt, resultat nyckel och i parameter värde.</p>
    <p>Växelkurs mellan {from_currency} och {to_currency} {transaction_date} hämtas av API.</p>
    <p>Exempel: Om slutpunkt är exchange.com/2021-08-01 måste du ange exchange.com/{transaction_date}</p>

note: Content of the 'Body and Closing Text Help' (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: <h4>Body Text and Closing Text Example</h4>
    
    <div>We have noticed that you have not yet paid invoice {{sales_invoice}} for {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. This is a friendly reminder that the invoice was due on {{due_date}}. Please pay the amount due immediately to avoid any further dunning cost.</div>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your template are the fields in the document. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sv_SE: <h4>Huvudtext och exempel på Avslutande Text</h4>
    
    <div>Vi har märkt att ni ännu inte har betalat faktura {{sales_invoice}} för {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. Detta är en vänlig påminnelse om att fakturan var förfallen {{due_date}}. Vänligen betala förfallen belopp omedelbart för att undvika ytterligare kostnader.</div>
    
    <h4>Hur får man fältnamn</h4>
    
    <p>Fältnamn man kan använda i mall är fält i dokument. Du kan ta reda på fält namn för alla dokument via Inställningar &gt; Anpassa formulärvy och välj dokument typ (t.ex. Försäljning Faktura)</p>
    
    <h4>Mall</h4>
    
    <p>Mallar kompileras med Jinja Templating Language. Om du vill veta mer om Jinja <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">läs denna dokumentation.</a></p>

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sv_SE: <h4>Exempel på Avtal Mall</h4>
    
    <pre>Avtal för Kund {{ party_name }}
    
    -Giltigt från: {{ start_date }}
    -Gäller till: {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>Hur får man fältnamn</h4>
    
    <p>Fältnamn du kan använda i avtal mall är fält i avtal som du skapar mallen för. Du kan ta reda på fält namn för alla dokument via Inställningar &gt; Anpassa formulärvy  och välj dokument typ (t.ex. Avtal)</p>
    
    <h4>Mall</h4>
    
    <p>Mallar kompileras med Jinja Templating Language. Om du vill veta mer om Jinja <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">läser du den här dokumentationen.</a></p>

note: Content of the 'Terms and Conditions Help' (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: <h4>Standard Terms and Conditions Example</h4>
    
    <pre>Delivery Terms for Order number {{ name }}
    
    -Order Date : {{ transaction_date }} 
    -Expected Delivery Date : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sv_SE: <h4>Exempel på Standard Villkor</h4>
    
    <pre>Leverans Villkor för Order Nummer {{ name }}
    
    -Order Datum: {{ transaction_date }}
    -Förväntat Leverans Datum: {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>Hur hämtas fältnamn</h4>
    
    <p>Fältnamn som kan användas i E-post Mall är fält i Dokument som man skickar E-post meddelande från. Man kan ta reda på fält namn för alla dokument via Inställning &gt; Anpassa Formulär Vy och välja Dokument Typ (t.ex. Försäljning Faktura)</p>
    
    <h4>Skriva Mallar</h4>
    
    <p>Mallar kompileras med Jinja Mall Språk. Läs mer om Jinja dokumentation: <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/"></a></p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
sv_SE: <h5 class="text-muted uppercase">Eller</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
sv_SE: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Konto Nummer Inställnigar</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
sv_SE: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Belopp i Ord</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
sv_SE: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Datum Inställningar</label>

note: Content of the 'html_llwp' (HTML) field in DocType 'Request for Quotation'
en: <p>In your <b>Email Template</b>, you can use the following special variables:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: A link where your supplier can set a new password to log into your portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: A link to this RFQ in your supplier portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: The company name of your supplier.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: The contact person of your supplier.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Your full name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Apart from these, you can access all values in this RFQ, like <code>{{ message_for_supplier }}</code> or <code>{{ terms }}</code>.</p>
sv_SE: <p>I <b>E-post Mall</b> kan följande specialvariabler användas:
    </p>
    <ul>
    <li>
     <code>{{ update_password_link }} </code>: Länk där leverantör kan ange nytt lösenord för att logga in på leverantör portal.
     </li>
     <li>
     <code>{{ portal_link }}</code>: Länk till offert begäran på leverantör portal.
     </li>
     <li>
     <code>{{ supplier_name }}</code>: Leverantör namn.
     </li>
     <li >
     <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: Kontakt person för leverantör.
     </li>
     <li>
     <code>{{ user_fullname } }</code>: Användarens fullständiga namn.
     </li>
     </ul>
    <p>
    </p>
    <p>Förutom dessa kan man komma åt alla värden i offert begäran, som <code>{{ message_for_supplier }}</code> eller <code>{{ terms }}</code>.</p>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt; Thank You for being a part of {{ doc.company }}! We hope you are enjoying the service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Please find enclosed the E Bill statement. The outstanding amount is {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; We don't want you to be spending time running around in order to pay for your Bill.<br>After all, life is beautiful and the time you have in hand should be spent to enjoy it!<br>So here are our little ways to help you get more time for life! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
sv_SE: <pre><h5>Meddelande Exempel</h5>
    
    &lt;p&gt; Tack för att ni är en del av {{ doc.company }}! Vi hoppas att ni gillar tjänst.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Vänligen se bifogat E-faktura. Utestående belopp är {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Vi vill inte att ni ska spendera tid med att springa runt för att betala faktura.<br>Livet är trots allt vackert och den tid man har bör spenderas för att njuta av livet!<br>Så här är våra små sätt att hjälpa er att få mer tid för livet! &lt; /p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; klicka här för att betala &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt;Dear {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Requesting payment for {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} for {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
sv_SE: <pre><h5>Meddelande Exempel</h5>
    
    &lt;p&gt;Hej {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Begär betalning för {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} för {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; klicka här för att betala &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Inställningar &amp; Rapporter</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Genvägar</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Rapporter & Inställningar</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Rapporter &amp; Inställningar</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Inställningar</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Genvägar</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Genvägar
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Genvägar</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
sv_SE: <strong>Totalt Belopp:</strong> {0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
sv_SE: <strong>Utestående belopp:</strong> {0}

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
sv_SE: <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Underordnad Dokument</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Överordnad Dokument</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p>För att komma åt överordnad dokument fält använd parent.fieldname och för att komma åt underordnad dokument fält använd doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>För att komma åt dokument fält använd doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Exampel: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Exampel: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Produktion"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
sv_SE: Kund Grupp finns redan med samma namn.Ändra Kund Namn eller ändra namn på Kund Grupp

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
sv_SE: Helg Lista kan läggas till för att utesluta dessa dagar för Arbetsstation.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
sv_SE: Potentiell Kund kräver antingen person namn eller organisation namn

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
sv_SE: Packsedel kan endast skapas för utkast till Försäljning Följesedel.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
sv_SE: Prislista är samling av artikel priser som antingen säljs, köpes eller båda

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
sv_SE: Artikel eller Service som köpes, säljes eller finns på lager.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
sv_SE: Avstämning jobb {0} körs för samma filter. Kan inte stämma av nu

en: A Transaction Deletion Document: {0} is triggered for {0}
sv_SE: Transaktion Borttagning jobb utlöst för {0}

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
sv_SE: Villkor för Leverans Regel

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
sv_SE: Kund måste ha primär kontakt e-post adress.

en: A driver must be set to submit.
sv_SE: Förare måste anges för att godkänna.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
sv_SE: Logisk Lager mot vilken lager poster skapas

en: A new appointment has been created for you with {0}
sv_SE: Ny möte har skapats för dig med {0}

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
sv_SE: Mall med moms kategori {0} finns redan. Endast en mall är tillåten med varje moms kategori

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
sv_SE: Tredje parts distributör / återförsäljare / kommissionär / återförsäljare som säljer bolags artiklar mot provision.

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
sv_SE: Service Kontrakt Förfallo Datum

note: Label of the api_details_section (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Details
sv_SE: API Detaljer

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: API Endpoint
sv_SE: API Slutpunkt

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
sv_SE: API Nyckel

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
sv_SE: AWB Nummer

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
sv_SE: Förkortning

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
sv_SE: Förkortning

en: Abbreviation already used for another company
sv_SE: Förkortning används redan för annat Bolag

en: Abbreviation is mandatory
sv_SE: Förkortning erfordras

en: Abbreviation: {0} must appear only once
sv_SE: Förkortning: {0} får endast visas en gång

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
sv_SE: Om Oss Inställningar

en: About {0} minute remaining
sv_SE: Cirka {0} minut kvar

en: About {0} minutes remaining
sv_SE: Cirka {0} minuter kvar

en: About {0} seconds remaining
sv_SE: Cirka {0} sekunder kvar

en: Above 120 Days
sv_SE: Över 120 Dagar

note: Name of a role
en: Academics User
sv_SE: Läsår Användare

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
sv_SE: Acceptans Kriterier Formel

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
sv_SE: Acceptans Kriterier Värde

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
sv_SE: Godkänd

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
sv_SE: Godkänd Kvantitet

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
sv_SE: Godkänd Kvantitet (per Lager Enhet)

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
sv_SE: Godkänd Kvantitet

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
sv_SE: Godkänd Lager

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
sv_SE: Åtkomst Nyckel

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
sv_SE: Åtkomst Nyckel erfordras för Tjänsteleverantör: {0}

note: Label of the access_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Access Token
sv_SE: Åtkomst Token

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
sv_SE: Enligt CEFACT/ICG/2010/IC013 eller CEFACT/ICG/2010/IC010

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
sv_SE: Konto

note: Name of a report
en: Account Balance
sv_SE: Konto Saldo

note: Label of the paid_from_account_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Balance (From)
sv_SE: Konto Saldo (Från)

note: Label of the paid_to_account_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Balance (To)
sv_SE: Konto Saldo (Till)

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
sv_SE: Konto Stängning Saldo

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
sv_SE: Konto Valuta

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
sv_SE: Konto Valuta (Från)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
sv_SE: Konto Valuta (Till)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
sv_SE: Konto Detaljer

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
sv_SE: Konto

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
sv_SE: Konto Ansvarig

en: Account Missing
sv_SE: Konto Saknas

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
sv_SE: Konto Namn

en: Account Not Found
sv_SE: Konto inte hittad

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
sv_SE: Konto Nummer

en: Account Number {0} already used in account {1}
sv_SE: Konto Nummer {0} som redan används i Konto {1}

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
sv_SE: Öppning Saldo

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
sv_SE: Från Konto

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
sv_SE: Till Konto

en: Account Pay Only
sv_SE: Endast Kontobetalning

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
sv_SE: Konto Undertyp

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
sv_SE: Konto Typ

en: Account Value
sv_SE: Konto Saldo

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
sv_SE: Konto Saldo är redan i Kredit, Ej Tillåtet att ange "Balans måste vara" som "Debet"

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
sv_SE: Konto Saldo är redan i Debet, Ej Tillåtet att ange "Balans måste vara" som "Kredit"

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
sv_SE: Växel Belopp Konto

en: Account is mandatory to get payment entries
sv_SE: Konto erfordras att hämta Betalning Poster

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
sv_SE: Konto är inte angiven för Översikt Panel Diagram {0}

en: Account not Found
sv_SE: Konto ej funnen

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
sv_SE: Konto med underordnade noder kan inte omvandlas till Register

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
sv_SE: Konto med underordnade noder kan inte anges som Register

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
sv_SE: Konto med befintlig transaktion kan inte omvandlas till grupp.

en: Account with existing transaction can not be deleted
sv_SE: Konto med befintlig transaktion kan inte tas bort

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
sv_SE: Konto med befintlig transaktion kan inte omvandlas till register

en: Account {0} added multiple times
sv_SE: Konto {0} har lagts till flera gånger

en: Account {0} does not belong to company: {1}
sv_SE: Konto {0} tillhör inte Bolag: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
sv_SE: Konto {0} tillhör inte Bolag {1}

en: Account {0} does not exist
sv_SE: Konto {0} finns inte

en: Account {0} does not exists
sv_SE: Konto {0} finns inte

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
sv_SE: Konto {0} finns inte i Översikt Panel Diagram {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
sv_SE: Konto {0} stämmer inte Bolag {1} i Kontoplan: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
sv_SE: Konto {0} finns i Moder Bolag {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
sv_SE: Konto {0} är angiven flera gånger

en: Account {0} is added in the child company {1}
sv_SE: Konto {0} lagd till i Dotter Bolag {1}

en: Account {0} is frozen
sv_SE: Konto {0} är låst

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
sv_SE: Konto {0} är ogiltig. Konto Valuta måste vara {1}

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
sv_SE: Konto {0}: Överordnad Konto {1} kan inte vara register

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
sv_SE: Konto {0}: Överordnad Konto {1} tillhör inte Bolag: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
sv_SE: Konto {0}: Överordnad Konto {1} finns inte

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
sv_SE: Konto: {0}: Kan inte tilldela konto som sitt överordnad konto

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
sv_SE: Konto: <b>{0}</b> är Kapital Arbet pågår och kan inte uppdateras av Journal Post

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
sv_SE: Konto: {0} kan endast uppdateras via Lager Transaktioner

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
sv_SE: Konto: {0} är inte tillåtet enligt Betalning Post

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
sv_SE: Konto: {0} med valuta: kan inte väljas {1}

en: Accountant
sv_SE: Revisor

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
sv_SE: Bokföring

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
sv_SE: Bokföring Detaljer

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
sv_SE: Bokföring Dimension

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
sv_SE: Bokföring Dimension <b>{0}</b> erfordras för 'Balans Rapport' konto {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
sv_SE: Bokföring Dimension <b>{0}</b> erfodras för 'Resultat Rapport' konto {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
sv_SE: Bokföring Dimension Detalj

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
sv_SE: Bokföring Dimension Filter

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
sv_SE: Bokföring Dimensioner

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
sv_SE: Bokföring Dimensioner

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
sv_SE: Bokföring Dimension Filter

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
sv_SE: Bokföring Poster

en: Accounting Entry for Asset
sv_SE: Bokföring Post för Tillgång

en: Accounting Entry for Service
sv_SE: Bokföring Post för Service

en: Accounting Entry for Stock
sv_SE: Bokföring Post för Lager

en: Accounting Entry for {0}
sv_SE: Bokföring Post för {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
sv_SE: Bokföring Post för {0}: {1} kan endast skapas i valuta: {2}

en: Accounting Ledger
sv_SE: Bokföring Register

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
sv_SE: Bokföring Inställningar

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
sv_SE: Bokföring Period

en: Accounting Period overlaps with {0}
sv_SE: Bokföring Period överlappar med {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
sv_SE: Bokföring Poster är låsta fram till detta datum. Ingen kan skapa eller ändra poster än Användare med roll som anges

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
sv_SE: Bokföring

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
sv_SE: Bokföring Låsning

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
sv_SE: Konton Låsta Till

note: Name of a role
en: Accounts Manager
sv_SE: Bokföring Ansvarig

en: Accounts Missing Error
sv_SE: Konton Saknas Fel

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
sv_SE: Skulder

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
sv_SE: Skuld Översikt

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
sv_SE:  Fordringar

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
sv_SE: Fordring Kredit Konto

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
sv_SE: Fordring Rabatt Konto

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
sv_SE: Fordring Översikt

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
sv_SE: Fordring Obetald Konto

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
sv_SE: Fordringar/Skulder

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
sv_SE: Bokföring Inställningar

note: Name of a role
en: Accounts User
sv_SE: Bokföring Användare

en: Accounts table cannot be blank.
sv_SE: Bokföring Tabell kan inte vara tom.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
sv_SE: Konton att slå ihop

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
sv_SE: Ackumulerad Avskrivning

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
sv_SE: Ackumulerad Avskrivning Konto

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
sv_SE: Ackumulerad Avskrivning Belopp

en: Accumulated Depreciation as on
sv_SE: Ackumulerad Avskrivning per

en: Accumulated Monthly
sv_SE: Ackumulerad per Månad

en: Accumulated Values
sv_SE: Ackumulerade Värden

en: Accumulated Values in Group Company
sv_SE: Ackumulerade Värden i Moder Bolag

en: Achieved ({})
sv_SE: Uppnått ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
sv_SE: Inköp Datum

note: Name of a UOM
en: Acre (US)
sv_SE: Acre(US)

en: Action
sv_SE: Åtgärd

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
sv_SE: Åtgärd om Kvalitet Kontroll ej Godkänd

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
sv_SE: Åtgärd om Kvalitet Kontroll är Avvisad

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
sv_SE: Åtgärd om Marginal inte Bibehålls

en: Action Initialised
sv_SE: Åtgärd Initierad

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
sv_SE: Åtgärd om Ackumulerad Månad Budget överskrider Verklig

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
sv_SE: Åtgärd om Ackumulerad Månad Budget överskrider Material Begäran

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
sv_SE: Åtgärd om Ackumulerad Månad Budget överskrider Inköp Order

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
sv_SE: Åtgärd om Årlig Budget överskrider Verklig

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
sv_SE: Åtgärd om Årlig Budget överskrider Material Begäran

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
sv_SE: Åtgärd om Årlig Budget överskrider Inköp Order

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
sv_SE: Åtgärd om samma Pris inte bibehålls under Försäljning

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
sv_SE: Åtgärder Utförda

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active Leads
sv_SE: Aktiva Potentiella Kunder

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
sv_SE: Aktiv Status

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
sv_SE: Aktiviteter

note: Group in Asset's connections
en: Activity
sv_SE: Aktivitet

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
sv_SE: Aktivitet Kostnad

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
sv_SE: Aktivitet Kostnad finns för Personal {0} mot Aktivitets Typ - {1}

en: Activity Cost per Employee
sv_SE: Aktivitet Kostnad per Personal

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
sv_SE: Aktivitet Typ

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
sv_SE: Faktisk

en: Actual Balance Qty
sv_SE: Faktiskt Saldo Kvantitet

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
sv_SE: Faktiskt Parti Kvantitet

en: Actual Cost
sv_SE: Faktisk Kostnad

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
sv_SE: Faktisk Datum

en: Actual Delivery Date
sv_SE: Faktisk Leverans Datum

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
sv_SE: Faktisk Slut Datum

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
sv_SE: Faktisk Slut Datum (via Tidrapport)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
sv_SE: Faktisk Slut Tid

en: Actual Expense
sv_SE: Faktisk Kostnad

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
sv_SE: Faktisk Drift Kostnad

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
sv_SE: Faktisk Åtgärd Tid

en: Actual Posting
sv_SE: Faktisk Postning

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
sv_SE: Faktisk Kvantitet

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
sv_SE: Faktis Kvantitet (vid Källa/Mål)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
sv_SE: Faktisk Kvantitet på Lager

en: Actual Qty is mandatory
sv_SE: Faktisk Kvantitet Erfordras

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
sv_SE: Faktisk Kvantitet {0} / Väntande Kvantitet {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
sv_SE: Faktisk Kvantitet: Kvantitet tillgänglig på Lager

en: Actual Quantity
sv_SE: Verklig Kvantitet

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
sv_SE: Verklig Start Datum

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
sv_SE: Verklig Start Datum (via Tidrapport)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
sv_SE: Verklig Start Tid

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
sv_SE: Verklig Tid

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
sv_SE: Verklig Tid och Kostnad

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
sv_SE: Verklig Tid i Timmar (via Tidrapport)

en: Actual qty in stock
sv_SE: Aktuellt Kvantitet på Lager

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
sv_SE: Detta Moms/Avgift kan inte inkluderas i Artikel Pris på rad {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add / Edit Prices
sv_SE: Lägg till / Ändra Priser

en: Add Child
sv_SE: Lägg till Underval

en: Add Columns in Transaction Currency
sv_SE: Lägg till kolumner i Transaktion Valuta

en: Add Comment
sv_SE: Kommentarer

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
sv_SE: Lägg till Korrigerande Driftkostnad i Färdig Artikel

en: Add Customers
sv_SE: Lägg till Kunder

en: Add Discount
sv_SE: Lägg till Rabatt

en: Add Employees
sv_SE: Lägg till Personal

en: Add Item
sv_SE: Lägg till Artikel

en: Add Items
sv_SE: Lägg till Artiklar

en: Add Items in the Purpose Table
sv_SE: Lägg till Artiklar i Syfte Tabell

en: Add Lead to Prospect
sv_SE: Lägg till Potentiell Kund till Prospekt

en: Add Leads
sv_SE: Lägg till Potentiell Kund

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
sv_SE: Lägg till Lokal Helgdag

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
sv_SE: Lägg till Manuellt

en: Add Multiple
sv_SE: Lägg till Flera

en: Add Multiple Tasks
sv_SE: Lägg till flera Uppgifter

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
sv_SE: Lägg till eller Dra av

en: Add Order Discount
sv_SE: Lägg till Order Rabatt

en: Add Participants
sv_SE: Lägg till Deltagare

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
sv_SE: Lägg till Offert

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
sv_SE: Lägg till Råmaterial

en: Add Sales Partners
sv_SE: Lägg till Försäljning Partner

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
sv_SE: Lägg till Serie / Parti Paket

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
sv_SE: Lägg till Serie/Parti Nummer

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
sv_SE: Lägg till Serie/Parti Nummer (Avvisad Kvantitet)

en: Add Stock
sv_SE: Lägg till Lager

en: Add Sub Assembly
sv_SE: Lägg till Underenhet

en: Add Suppliers
sv_SE: Lägg till Leverantörer

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
sv_SE: Lägg till Mall

en: Add Timesheets
sv_SE: Lägg till Tidrapporter

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
sv_SE: Lägg till Helg Dagar

en: Add a Note
sv_SE: Lägg till Notering

en: Add details
sv_SE: Lägg till Detaljer

en: Add items in the Item Locations table
sv_SE: Lägg till Artikel i Artikel Plats Tabell

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
sv_SE: Lägg till eller Ta Bort

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
sv_SE: Lägg till resten av din organisation som  Användare. Man kan också bjuda in Kunder till din Portal genom att lägga till dem från Kontakter

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
sv_SE: Lägg till Helg Dagar

en: Add to Prospect
sv_SE: Lägg till Prospekt

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
sv_SE: Lägg till I Transit

en: Add/Edit Coupon Conditions
sv_SE: Lägg till / Redigera Rabatt Villkor

en: Added
sv_SE: Lagt till av

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
sv_SE: Lagt till Av

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
sv_SE: Tillagd

en: Added Supplier Role to User {0}.
sv_SE: Lade till Leverantör Roll till Användare {0}.

en: Added {0} ({1})
sv_SE: Tillagd {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
sv_SE: Lade till {1} roll till användare {0}.

en: Adding Lead to Prospect...
sv_SE: Lägger till Potentiell Kund...

en: Additional
sv_SE: Extra

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
sv_SE: Extra Tillgång Kostnad

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
sv_SE: Extra Kostnad

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
sv_SE: Extra Kostnad per Kvantitet

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
sv_SE: Extra Kostnader

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
sv_SE: Extra Data

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
sv_SE: Extra Detaljer

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
sv_SE: Extra Rabatt

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
sv_SE: Extra Rabatt Belopp

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
sv_SE: Extra Rabatt Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
sv_SE: Extra Rabatt &#37;

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
sv_SE: Extra Information

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
sv_SE: Extra Information

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
sv_SE: Extra Anmärkningar

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
sv_SE: Extra Drift Kostnader

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
sv_SE: Extra information angående Kund.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
sv_SE: Adress

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
sv_SE: Adress & Kontakt

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
sv_SE: Adress & Kontakter

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
sv_SE: Adress & Kontakter

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
sv_SE: Adress Beskrivning

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
sv_SE: Adress HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
sv_SE: Adress Linje 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
sv_SE: Adress Linje 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
sv_SE: Adress Namn

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
sv_SE: Adress & Kontakt

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
sv_SE: Adress & Kontakter

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
sv_SE: Adress behöver länkas till Bolag. Lägg till rad för Bolag i Länk Tabell.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
sv_SE: Adress som används för att bestämma Moms Kategori i Transaktioner

note: Label of the addresses (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Addresses
sv_SE: Adresser

en: Adjust Asset Value
sv_SE: Justera Tillgång Värde

en: Adjustment Against
sv_SE: Justering Mot

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
sv_SE: Justering Baserad på Inköp Faktura Pris

en: Administrative Assistant
sv_SE: Administrativ Assistent

en: Administrative Expenses
sv_SE: Administrativa Kostnader

en: Administrative Officer
sv_SE: Administrativ Ansvarig

note: Name of a role
en: Administrator
sv_SE: Administratör

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
sv_SE: Förskott Konto

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
sv_SE: Förskott Konto: {0} måste vara antingen i kundens fakturering valuta: {1} eller bolag standard valuta: {2}

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
sv_SE: Förskott Belopp

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
sv_SE: Förskott Betalning

en: Advance Payment
sv_SE: Förskott Betalning

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
sv_SE: Förskottsbetalning Register Post

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
sv_SE: Förskott Betalning Status

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
sv_SE: Förskott Betalningar

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
sv_SE: Förskott Moms

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
sv_SE: Förskott Moms och Avgifter

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
sv_SE: Förskott Belopp

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
sv_SE: Förskott Belopp kan inte vara högre än {0} {1}

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
sv_SE: Förskott Betalning mot {0} {1} kan inte vara större än Totalt Belopp {2}

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
sv_SE: Förskott betalningar allokerade mot order kommer att hämtas

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade Inställningar

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
sv_SE: Förskott

en: Advertisement
sv_SE: Reklam

en: Advertising
sv_SE: Annonsering

en: Aerospace
sv_SE: Flygindustri

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
sv_SE: Berörda Transaktioner

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
sv_SE: Mot

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
sv_SE: Mot Konto

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
sv_SE: Mot Blankoavtal Order

en: Against Customer Order {0}
sv_SE: Mot Kund Order {0}

en: Against Default Supplier
sv_SE: Mot Standard Leverantör

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
sv_SE: Mot Försäljning Följesedel

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
sv_SE: Mot Dokument Namn

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
sv_SE: Mot DocType

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
sv_SE: Mot Dokument Detalj Nummer

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
sv_SE: Mot Dokument Nummer

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
sv_SE: Mot Kostnad Konto

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
sv_SE: Mot Intäkt Konto

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
sv_SE: Mot Journal Post {0} som inte har någon oavstämd {1} post

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
sv_SE: Mot Journal Post{0} är redan justerad mot andra verifikat

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
sv_SE: Mot Försäljning Faktura

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
sv_SE: Mot Försäljning Faktura Artikel

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
sv_SE: Mot Försäljning Order

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
sv_SE: Mot Försäljning Order Artikel

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
sv_SE: Mot Lager Post

en: Against Supplier Invoice {0}
sv_SE: Mot Leverantör Faktura {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
sv_SE: Mot Verifikat

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
sv_SE: Mot Verifikat Nummer

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
sv_SE: Mot Verifikat Typ

en: Age
sv_SE: Ålder

en: Age (Days)
sv_SE: Ålder (Dagar)

en: Age ({0})
sv_SE: Ålder ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
sv_SE: Åldrande Baserad på

en: Ageing Range
sv_SE: Åldring Intervall

en: Ageing Report based on {0} up to {1}
sv_SE: Åldrande Rapport baserad på {0} upp till {1}

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
sv_SE: Dagordning

en: Agent
sv_SE: Ombud

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
sv_SE: Agent Upptaget Meddelande

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
sv_SE: Agent Detaljer

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
sv_SE: Agent Grupp

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
sv_SE: Agent Otillgänglig Meddelande

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
sv_SE: Agenter

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
sv_SE: Paketera flera Artiklar till en annan Artikel. Användbart om lager baseras på packade artiklar och inte ingående artiklar

en: Agriculture
sv_SE: Lantbruk

note: Name of a role
en: Agriculture Manager
sv_SE: Jordbruk Ansvarig

note: Name of a role
en: Agriculture User
sv_SE: Jordbrukare

en: Airline
sv_SE: Flygbolag

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
sv_SE: Algoritm

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
sv_SE: Alla

en: All Accounts
sv_SE: Kontoplan

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
sv_SE: Alla Aktivitet

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
sv_SE: Alla Aktivitet HTML

en: All BOMs
sv_SE: Alla Stycklistor

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
sv_SE: Alla Kontakter

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
sv_SE: Alla Kund Kontakter

en: All Customer Groups
sv_SE: Alla Kund Grupper

en: All Day
sv_SE: Hela Dagen

en: All Departments
sv_SE: Alla Avdelningar

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
sv_SE: All Personal (Aktiv)

en: All Item Groups
sv_SE: Alla Artikel Grupper

en: All Items
sv_SE: Alla Artiklar

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
sv_SE: Alla Potentiella Kunder (Öppna)

en: All Parties
sv_SE: Alla Parter

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
sv_SE: Alla Försäljning Partners Kontakter

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
sv_SE: All Försäljning Personal

note: Description of a DocType
en: All Sales Transactions can be tagged against multiple Sales Persons so that you can set and monitor targets.
sv_SE: Alla försäljning transaktioner kan taggas mot flera säljare för att ange och övervaka mål.

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
sv_SE: Alla Leverantör Kontakter

en: All Supplier Groups
sv_SE: Alla Leverantör Grupper

en: All Territories
sv_SE: Alla Distrikt

en: All Warehouses
sv_SE: Alla Lager

en: All Work Orders
sv_SE: Alla Arbetsordrar

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
sv_SE: Alla tilldelningar är avstämda

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
sv_SE: All konversation inklusive och ovanför detta ska flyttas till ny Ärende

en: All items have already been Invoiced/Returned
sv_SE: Alla Artiklar är redan Fakturerade / Återlämnade

en: All items have already been received
sv_SE: Alla Artiklar är redan mottagna

en: All items have already been transferred for this Work Order.
sv_SE: Alla Artikel har redan överförts för denna Arbetsorder.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
sv_SE: Alla Artiklar i detta dokument har redan länkad Kvalitet Kontroll.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
sv_SE: Alla Kommentar och E-post meddelande kommer att kopieras från ett dokument till ett annat nyskapad dokument (Potentiell Kund -> Möjlighet -> Försäljning Offert) genom hela Säljstöd process.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
sv_SE: Alla nödvändiga artiklar (råmaterial) kommer att hämtas från stycklista och läggs till denna tabell. Här kan du också ändra hämtlager för valfri artikel. Och under produktion kan du spåra överförd råmaterial från denna tabell.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
sv_SE: Alla Artiklar är redan Fakturerade / Återlämnade

en: Allocate
sv_SE: Tilldela

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
sv_SE: Tilldela Förskott Automatiskt (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
sv_SE: Tilldela Betalning Belopp

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
sv_SE: Tilldela Betalning baserat på Betalning Villkor

en: Allocate Payment Request
sv_SE: Tilldela Betalning Begäran

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
sv_SE: Tilldelad

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
sv_SE: Tilldelad Belopp

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
sv_SE: Tilldelade Poster

en: Allocated To:
sv_SE: Tilldelad Till:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
sv_SE: Tilldelad Belopp

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
sv_SE: Tilldelad belopp kan inte vara högre än ojusterat belopp

en: Allocated amount cannot be negative
sv_SE: Tilldelad belopp kan inte vara negativ

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
sv_SE: Tilldelning

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
sv_SE: Tilldelningar

en: Allotted Qty
sv_SE: Tilldelad Kvantitet

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
sv_SE: Tillåt

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
sv_SE: Tillåt att konto skapas mot Dotter Bolag

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
sv_SE: Tillåt Alternativ Artikel

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
sv_SE: Tillåt Alternativ Artikel måste vara vald för Artikel {}

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
sv_SE: Tillåt Kontinuerlig Material Förbrukning

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
sv_SE: Tillåt Överflödig Material Överföring

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
sv_SE: Tillåt Retur

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
sv_SE: Tillåt Interna Överföringar till Marknadsmässig Pris

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
sv_SE: Tillåt att Artikel läggs till flera gånger i en transaktion

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
sv_SE: Tillåt att Artikel läggs till flera gånger i Transaktion

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
sv_SE: Tillåt att Artikel läggs till flera gånger i Transaktion

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
sv_SE: Tillåt Potentiella Kunder Duplicering baserat på E-post Meddelande

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
sv_SE: Tillåt Överföring från Försäljning Följesedel till Försäljning Faktura

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
sv_SE: Tillåt Överföring från Inköp Följesedel till Inköp Faktura

en: Allow Multiple Material Consumption
sv_SE: Tillåt Flera Material Förbrukning

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
sv_SE: Tillåt flera Försäljning Order mot Kund Inköp Order

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
sv_SE: Tillåt Negativ Lager

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
sv_SE: Tillåt Negativa Priser för Artiklar

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
sv_SE: Tillåt eller Begränsa Dimension

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
sv_SE: Tillåt Övertid

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
sv_SE: Tillåt Partiell Reservation

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
sv_SE: Tillåt Produktion på Helger

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
sv_SE: Tillåt Inköp

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
sv_SE: Tillåt skapande av Inköp Faktura utan Inköp Order

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
sv_SE: Tillåt skapande av Inköp Faktura utan Inköp Följesedel

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
sv_SE: Tillåt Ändra Namn på Artikel Egenskaper

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
sv_SE: Tillåt Återställning av Service Nivå Avtal

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
sv_SE: Tillåt återställning av Service Nivå Avtal från Support Inställningar.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
sv_SE: Tillåt Försäljning

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
sv_SE: Tillåt skapande av Försäljning Faktura utan Försäljning Följesedel

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
sv_SE: Tillåt skapande av Försäljning Faktura utan Försäljning Order

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
sv_SE: Tillåt att Försäljning Order skapas för Förfallen Försäljning Offert

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
sv_SE: Tillåt Inaktuella Valutaväxling Kurser

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
sv_SE: Tillåt Användare att Redigera Rabatt

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
sv_SE: Tillåt Användare redigera Prislista Pris i Transaktioner

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
sv_SE: Tillåt Användare att Redigera Pris

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
sv_SE: Tillåt Noll Pris

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
sv_SE: Tillåt Noll Värderingssats

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
sv_SE: Tillåt Material Förbrukning utan att omedelbart producera färdiga artiklar mot Arbetsorder

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
sv_SE: Tillåt Fler Valuta Fakturor mot Parti Konto

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
sv_SE: Tillåt att redigera Lager Enhet Kvantitet för Inköp Dokument

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
sv_SE: Tillåt att redigera Lager Enhet Kvantitet för Försäljning Dokument

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
sv_SE: Tillåt överföring av råmaterial även efter att Erfordrad Kvantitet är uppfylld

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
sv_SE: Tillåten

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
sv_SE: Tillåten Dimension

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
sv_SE: Tillåtna Dokument

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
sv_SE: Tillåtna Artiklar

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
sv_SE: Tillåtet att skapa Transaktioner med

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
sv_SE: Tillåtna primära roller är 'Kund' och 'Leverantör'. Välj endast en av dessa roller.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
sv_SE: Tillåter reservation av specifierad artikel kvantitet för angiven order.

en: Already Picked
sv_SE: Redan Plockad

en: Already record exists for the item {0}
sv_SE: Det finns redan post för Artikel {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
sv_SE: Standard i Kassa Profil {0} för Användare {1} redan angiven. Inaktivera Standard i Kassa Profil.

en: Alternate Item
sv_SE: Alternativ Artikel

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
sv_SE: Alternativ Artikel Kod

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
sv_SE: Alternativ Artikel Namn

en: Alternative Items
sv_SE: Alternativa Artiklar

en: Alternative item must not be same as item code
sv_SE: Alternativ Artikel får inte vara samma som Artikel Kod

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
sv_SE: Alternativt kan du ladda ner mall och fylla i dina uppgifter.

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
sv_SE: Ändrad Från

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
sv_SE: Belopp

en: Amount (AED)
sv_SE: Belopp (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
sv_SE: Belopp (Bolag Valuta)

en: Amount Delivered
sv_SE: Belopp Levererad

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
sv_SE: Belopp Differens

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
sv_SE: Provision Belopp

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
sv_SE: Belopp I Figur

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
sv_SE: Belopp i Konto Valuta

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
sv_SE: Belopp i partens Bank Konto Valuta

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
sv_SE: Belopp i transaktion valuta

en: Amount in {0}
sv_SE: Belopp i {0}

en: Amount to Bill
sv_SE: Belopp att Fakturera

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
sv_SE: Belopp {0} {1} mot {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
sv_SE: Belopp {0} {1} avdragen mot {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
sv_SE: Belopp {0} {1} överförd från {2} till {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
sv_SE: Belopp {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
sv_SE: Belopp

note: Name of a UOM
en: Ampere
sv_SE: Amper

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
sv_SE: Ampeertimme

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
sv_SE: Amperminut

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
sv_SE: Ampersecund

en: Amt
sv_SE: Belopp

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
sv_SE: Artikel grupp är ett sätt att klassificera artiklar baserat på typer.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
sv_SE: Fel har uppstått vid ompostering av artikel värdering via {0}

[ctx: <a href='/app/error-log' class='variant-click'>Error Log</a>]
en: An error has occurred during {0}. Check {1} for more details
sv_SE: Fel har uppstått under {0}. Kontrollera {1} för mer information

en: An error occurred during the update process
sv_SE: Fel uppstod under uppdatering process

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
sv_SE: Fel uppstod för vissa artiklar när Material Begäran skapades baserat på beställning nivå. Vänligen åtgärda dessa problem:

en: Analyst
sv_SE: Analytiker

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
sv_SE: Analyser

en: Annual
sv_SE: Årlig

en: Annual Billing: {0}
sv_SE: Årlig Fakturering: {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
sv_SE: Årliga Kostnader

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
sv_SE: Årlig Intäkt

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
sv_SE: Årlig Omsätning

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
sv_SE: Annan Budget Post '{0}' finns redan mot {1} '{2}' och konto '{3}' för Bokföringsår {4}

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
sv_SE: Annan Resultat Enhet Tilldelning Post {0} är tillämplig från {1}, därför kommer denna tilldelning att gälla upp till {2}

en: Another Payment Request is already processed
sv_SE: En annan betalningsbegäran är redan behandlad

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
sv_SE: Annan Säljare {0} finns med samma Anställning ID

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
sv_SE: Något av följande filter erfordras: Lager, Artikelkod, Artikelgrupp

en: Apparel & Accessories
sv_SE: Kläder & Tillbehör

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
sv_SE: Tillämpliga Avgifter

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
sv_SE: Tillämpad Dimension

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
sv_SE: Tillämpa på

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
sv_SE: Tillämpligt Helg Lista

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
sv_SE: Tillämpliga Moduler

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
sv_SE: Tillämplig På Konto

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
sv_SE: Tillämpligt för (Befattning)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
sv_SE: Tillämpligt för (Personal)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
sv_SE: Tillämpligt för (Roll)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
sv_SE: Tillämpligt för (Användare)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
sv_SE: Tillämpa på Länder

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
sv_SE: Användare

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
sv_SE: Tillämpligt för extern Förare

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
sv_SE: Tillämpligt om bolag är SpA, SApA eller SRL

en: Applicable if the company is a limited liability company
sv_SE: Tillämpligt om bolag är Aktie Bolag

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
sv_SE: Tillämpligt om bolag är en individ eller ett Privat Bolag

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
sv_SE: Tillämpligt på Material Begäran

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
sv_SE: Tillämpligt på Inköp Order

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
sv_SE: Tillämpligt vid Bokföring av Faktiska Kostnader

note: Label of the application_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Application Settings
sv_SE: Applikation Inställningar

en: Application of Funds (Assets)
sv_SE: Tillgångar

en: Applied Coupon Code
sv_SE: Använd Rabatt Kod

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
sv_SE: Tillämpas vid varje läsning.

en: Applied putaway rules.
sv_SE: Tillämpad Läggundan Regler

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
sv_SE: Tillämpas På

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
sv_SE: Tillämpa Extra Rabatt På

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
sv_SE: Tillämpa Rabatt På

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
sv_SE: Tillämpa Rabatt på Rabatterad Pris

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
sv_SE: Tillämpa Rabatt på Pris

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
sv_SE: Tillämpa flera Prissättning Regler

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
sv_SE: Tillämpa På

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
sv_SE: Tillämpa Lägg Undan Regel

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
sv_SE: Tillämpa Rekursion Över (per Transaktion Enhet)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
sv_SE: Tillämpa Regel på Märke

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
sv_SE: Tillämpa Regel på Artikel Kod

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
sv_SE: Tillämpa Regel på Artikel Grupp

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
sv_SE: Tillämpa Regel på

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
sv_SE: Tillämpa Service Nivå Avtal för Resolution Tid

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
sv_SE: Tillämpa TDS

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
sv_SE: Tillämpa Moms Avdrag Belopp

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
sv_SE: Tillämpa Moms Avdrag Belopp

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
sv_SE: Tillämpa begränsning på dimension värde

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
sv_SE: Tillämpa på Alla Lager Dokument

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
sv_SE: Tillämpa på Dokument

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
sv_SE: Möte

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
sv_SE: Bokning Inställningar

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
sv_SE: Bokning Lediga Tider

en: Appointment Confirmation
sv_SE: Möte Bekräftelse

en: Appointment Created Successfully
sv_SE: Möte Bokad!

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
sv_SE: Möte Detaljer

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
sv_SE: Möte Varar (Minuter)

en: Appointment Scheduling Disabled
sv_SE: Bokning av Möten Inaktiverad

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
sv_SE: Bokning av Möten är Inaktiverad för denna Webbplats

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
sv_SE: Möte med

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
sv_SE: Möte Skapad. Men inget Poteentiel Kund hittades. Kontrollera e-post meddelande för att bekräfta

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
sv_SE: Godkännande Roll (över auktoriserad värde)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
sv_SE: Godkännande Roll kan inte vara samma som roll regel är Tillämplig på

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
sv_SE: Godkännande Användare (över auktoriserad värde)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
sv_SE: Godkännande Användare kan inte vara samma Användare som regeln är Tillämpad på

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
sv_SE: Ungefärlig avstämning av beskrivning/partinamn mot parti

en: Are you sure you want to clear all demo data?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla demodata?

en: Are you sure you want to delete this Item?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta Artikel?

en: Are you sure you want to delete {0}?<p>This action will also delete all associated Common Code documents.</p>
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort {0}?<p>Denna åtgärd kommer också att ta bort alla associerade Gemensamma Kod dokument.</p>

en: Are you sure you want to restart this subscription?
sv_SE: Är du säker på att du vill starta om denna prenumeration?

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
sv_SE: Yta

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
sv_SE: Yta Enhet

en: Arrival Quantity
sv_SE: Ankomst Kvantitet

en: As On Date
sv_SE: Som den

en: As on Date
sv_SE: Som den

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
sv_SE: Per Lager Enhet

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
sv_SE: Eftersom fält {0} är aktiverad erfordras fält {1}.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
sv_SE: Eftersom fält {0} är aktiverad ska värdet för fält {1} vara mer än 1.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
sv_SE: Eftersom det finns befintliga godkäAda transaktioner mot artikel {0} kan man inte ändra värdet på {1}.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
sv_SE: Eftersom det finns negativ lager kan du inte aktivera {0}.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
sv_SE: Eftersom det finns reserverat lager kan du inte inaktivera {0}.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
sv_SE: Eftersom det finns tillräckligt med Underenhet Artiklar erfordras inte Arbetsorder för Lager {0}.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
sv_SE: Eftersom det finns tillräckligt med Råmaterial erfordras inte Material Begäran för Lager {0}.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
sv_SE: Eftersom {0} är aktiverad kan du inte aktivera {1}.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
sv_SE: Montering Artiklar

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
sv_SE: Tillgång

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
sv_SE: Tillgång Konto

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
sv_SE: Tillgång Aktivitet

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
sv_SE: Tillgång Bokning

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
sv_SE: Tillgång Bokning Tillgång Post

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
sv_SE: Tillgång Bokning Service Post

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
sv_SE: Tillgång Bokning Lager Post

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
sv_SE: Tillgång Kategori

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
sv_SE: Tillgång Kategori Konto

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
sv_SE: Tillgång Kategori Namn

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
sv_SE: Tillgång Kategori erfordras för Fast Tillgång post

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
sv_SE: Tillgång Avskrivningar Resultat Enhet

note: Label of the asset_depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Asset Depreciation Details
sv_SE: Tillgång Avskrivning Detaljer

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
sv_SE: Tillgång Avskrivning Register

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema för Tillgång {0} och Finans Register {1} använder inte skift baserad avskrivning

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema finns inte för Tillgång {0} och Finans Register {1}

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema {0} för Tillgång {1} finns redan.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema {0} för Tillgång {1} och Finans Register {2} finns redan.

en: Asset Depreciation Schedules created:<br>{0}<br><br>Please check, edit if needed, and submit the Asset.
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema skapades: <br>{0}<br><br> Kontrollera och Godkänn Tillgång.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
sv_SE: Tillgång Avskrivningar och Saldo

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
sv_SE: Tillgång Detaljer

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
sv_SE: Tillgång Finans Register

en: Asset ID
sv_SE: Tillgång ID

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
sv_SE: Tillgång Plats

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
sv_SE: Tillgång Service

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
sv_SE: Tillgång Service Logg

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
sv_SE: Tillgång Service Uppgift

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
sv_SE: Tillgång Service Team

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
sv_SE: Tillgång Förändring

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
sv_SE: Tillgång Förändring Artikel

en: Asset Movement record {0} created
sv_SE: Tillgång Förändring Post {0} skapad

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
sv_SE: Tillgång Namn

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
sv_SE: Tillgång Nummer Serie

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
sv_SE: Tillgång Ägare

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
sv_SE: Tillgång Ägare Bolag

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
sv_SE: Tillgång Antal

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
sv_SE: Tillgång Mottagen men ej Fakturerad Konto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
sv_SE: Tillgång Reparation

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
sv_SE: Tillgång Bokning Förbrukad Post

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
sv_SE: Tillgång Reparation Inköp Faktura

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Asset Repair Purchase Invoices
sv_SE: Tillgång Reparation Inköp Fakturor

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
sv_SE: Tillgång Inställningar

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
sv_SE: Tillgång Skift Tilldelning

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
sv_SE: Tillgång Förskjutning Faktor

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
sv_SE: Tillgång Förskjutning Faktor {0} är för närvarande angiven som standard. Vänligen ändra det först.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
sv_SE: Tillgång Status

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
sv_SE: Tillgång Värde

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
sv_SE: Tillgång Värde Justering

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
sv_SE: Tillgång Värde Justering kan inte bokföras före illgång inköpdatum <b>{0}</b> .

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
sv_SE: Tillgång Värde Analys

en: Asset cancelled
sv_SE: Tillgång Annullerad

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
sv_SE: Tillgång kan inte annulleras, eftersom det redan är {0}

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
sv_SE: Tillgång kan inte skrivas av före senaste avskrivning post.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
sv_SE: Tillgång kapitaliserad efter att Tillgång Kapitalisering {0} godkändes

en: Asset created
sv_SE: Tillgång Skapad

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
sv_SE: Tillgång skapad efter att Tillgång Kapitalisering {0} godkändes

en: Asset created after being split from Asset {0}
sv_SE: Tillgång skapad efter att ha delats från Tillgång {0}

en: Asset decapitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
sv_SE: Tillgång avkapitaliserad efter att Tillgång Kapitalisering {0} godkändes

en: Asset deleted
sv_SE: Tillgång Borttagen

en: Asset issued to Employee {0}
sv_SE: Tillgång utfärdad till Personal {0}

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
sv_SE: Tillgång ur funktion på grund av reparation av Tillgång {0}

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
sv_SE: Tillgång mottagen på plats {0} och utfärdad till Personal {1}

en: Asset restored
sv_SE: Tillgång återställd

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
sv_SE: Tillgång återställd efter att Tillgång Kapitalisering {0} annullerats

en: Asset returned
sv_SE: Tillgång återlämnad

en: Asset scrapped
sv_SE: Tillgång skrotad

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
sv_SE: Tillgång avskriven via Journal Post {0}

en: Asset sold
sv_SE: Tillgång Såld

en: Asset submitted
sv_SE: Tillgång Godkänd

en: Asset transferred to Location {0}
sv_SE: Tillgång överförd till Plats {0}

en: Asset updated after being split into Asset {0}
sv_SE: Tillgång uppdaterad efter att ha delats upp i Tillgång {0}

en: Asset updated after cancellation of Asset Repair {0}
sv_SE: Tillgång uppdaterad efter annullering av Tillgång Reparation {0}

en: Asset updated after completion of Asset Repair {0}
sv_SE: Tillgång uppdaterad efter slutförande av Tillgång Reparation {0}

en: Asset {0} cannot be received at a location and given to an employee in a single movement
sv_SE: Tillgång {0} kan inte tas emot på plats och ges till Personal i en enda rörelse

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
sv_SE: Tillgång {0} kan inte skrotas, eftersom det redan är {1}

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
sv_SE: Tillgång {0} tillhör inte Post {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
sv_SE: Tillgång {0} tillhör inte bolag {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
sv_SE: Tillgång {0} tillhör inte ansvarig {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
sv_SE: Tillgång {0} tillhör inte plats {1}

en: Asset {0} does not exist
sv_SE: Tillgång {0} finns inte

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
sv_SE: Tillgång {0} skapad. Ange avskrivning detaljer och godkänn den.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
sv_SE: Tillgång {0} uppdaterad. Ange avskrivning detaljer och godkänn den.

en: Asset {0} must be submitted
sv_SE: Tillgång {0} måste godkännas

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
sv_SE: Tillgång Avskrivning Schema uppdaterad efter Tillgång Förskjutning Tilldelning {0}

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
sv_SE: Tillgång Värde Justerat efter annullering av Tillgång Värde Justering {0}

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
sv_SE: Tillgångens Värde Justerat efter godkänade av Tillgång Värde Justering {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
sv_SE: Tillgångar

en: Assets not created for {0}. You will have to create asset manually.
sv_SE: Tillgångar har inte skapats för {0}. Skapa Tillgång manuellt.

en: Asset{} {assets_link} created for {}
sv_SE: Tillgång {} {assets_link} skapad för {}

en: Assign Job to Employee
sv_SE: Tilldela jobb till Personal

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
sv_SE: Tilldela till

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
sv_SE: Tilldela till Namn

en: Assigned To
sv_SE: Tilldelad Till

en: Assignment
sv_SE: Tilldelning

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
sv_SE: Tilldelning Villkor

en: Associate
sv_SE: Medarbetare

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} for the batch {4} in the warehouse {5}.
sv_SE: På rad #{0}: Plockad kvantitet {1} för artikel {2} är större än tillgänglig kvantitet {3} för parti {4} i lager {5}.

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
sv_SE: På rad #{0}: Plockad kvantitet {1} för artikel {2} är större än tillgänglig kvantitet {3} i lager {4}.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
sv_SE: Minst ett konto med Valutaväxling Resultat erfordras

en: At least one asset has to be selected.
sv_SE: Minst en Tillgång måste väljas.

en: At least one invoice has to be selected.
sv_SE: Minst en Faktura måste väljas

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
sv_SE: Minst en artikel ska anges med negativ kvantitet i Retur Dokument

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
sv_SE: Åtminstone ett Betalning Sätt erfordras för Kassa Faktura.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
sv_SE: Åtminstone en av Tillämpliga Moduler ska väljas

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
sv_SE: Minst en av Försäljning eller Inköp måste väljas

en: At least one warehouse is mandatory
sv_SE: Minst ett Lager erfordras

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
sv_SE: Rad # {0}: sekvens nummer {1} får inte vara lägre än föregående rad sekvens nummer {2}

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
sv_SE: Rad {0}: Parti Nummer erfordras för Artikel {1}

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
sv_SE: Rad {0}: Överordnad rad nummer kan inte anges för artikel {1}

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
sv_SE: Rad {0}: Kvantitet erfordras för Artikel {1}

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
sv_SE: Rad {0}: Serie Nummer erfordras för Artikel {1}

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
sv_SE: Rad {0}: Serie och Parti Paket {1} år redan skapad. Ta bort värde från serienummer eller parti nummer fält.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
sv_SE: Rad {0}: ange överordnad rad nummer för artikel {1}

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
sv_SE: Atmosfär

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
sv_SE: Bifoga CSV-fil med två kolumner, en för det gamla namnet och en för det nya namnet

en: Attach CSV File
sv_SE: Bifoga CSV Fil

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
sv_SE: Bifoga anpassad Kontoplan

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
sv_SE: Närvaro & Ledighet

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
sv_SE: Närvaro Enhet ID (Biometrisk/RFID Tagg)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
sv_SE: Egenskap

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
sv_SE: Egenskap Namn

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
sv_SE: Egenskap Värde

en: Attribute table is mandatory
sv_SE: Egenskap Tabell erfordras

en: Attribute value: {0} must appear only once
sv_SE: Egenskap Värde: {0} får endast visas en gång

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
sv_SE: Egenskaper {0} valda flera gånger i Egenskap Tabell

en: Attributes
sv_SE: Egenskaper

note: Name of a role
en: Auditor
sv_SE: Revisor

en: Authentication Failed
sv_SE: Autentisering Misslyckad

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
sv_SE: Auktoriserad Av

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
sv_SE: Behörighet Kontroll

note: Label of the authorization_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Endpoint
sv_SE: Auktorisering Slutpunkt

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
sv_SE: Auktorisering Regel

note: Label of the authorization_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Settings
sv_SE: Auktorisering Inställningar

note: Label of the authorization_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization URL
sv_SE: Auktorisering Adress

en: Authorized Signatory
sv_SE: Auktoriserad Undertecknare

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
sv_SE: Auktoriserad Värde

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
sv_SE: Automatiskt Skapa Tillgångar vid Inköp

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
sv_SE: Automatiskt Skapa Valutaväxling Kurs Omvärdering

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
sv_SE: Automatiskt Skapa Inköp Följesedel

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
sv_SE: Automatiskt Skapa Serie Nummer och Parti Paket för Utleverans

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
sv_SE:  Automatiskt Skapa Underleverantör Order

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
sv_SE: Automatisk Skapad

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
sv_SE: Automatiskt Skapad Serie och Parti Paket

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
sv_SE: Automatiskt Skapa Kontakt

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
sv_SE: Automatiskt E-post Rapport

en: Auto Fetch
sv_SE: Hämta Automatiskt

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
sv_SE: Automatiskt Infoga Artikel Pris om det saknas

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
sv_SE: Automatisk Material Begäran

en: Auto Material Requests Generated
sv_SE: Automatisk Material Begäran Skapad

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
sv_SE: Automatiskt

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
sv_SE: Registrera Automatiskt (För alla Kunder)

en: Auto Reconcile
sv_SE: Automatiskt Avstämning

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
sv_SE: Automatisk Betalning Avstämning

en: Auto Reconciliation
sv_SE: Automatisk Avstämning

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
sv_SE: Automatisk Avstämning av Betalningar har inaktiverats. Aktivera genom {0}

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
sv_SE: Återkommande Händelse

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
sv_SE: Återkomamnde Detaljer

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
sv_SE: Automatisk Reservera Serie och Parti Nummer

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
sv_SE: Automatisk Reservera Lager för Försäljning Order vid Inköp

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
sv_SE: Automatiskt Stäng Besvarad Möjlighet efter ovan angivet antal dagar

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
sv_SE: Automatiskt avstäm och ange Parti i Bank Transaktioner

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
sv_SE: Automatisk Ombeställning

en: Auto repeat document updated
sv_SE: Återkommande Dokument uppdaterad

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
sv_SE: Automatisk Avskrivning Precision av Förlust under Konsolidering

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
sv_SE: Automatiskt Lägg till Filtrerad Artikel till Kundkorg

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
sv_SE: Automatiskt Lägg till Moms och Avgifter från Artikel Moms Mall

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
sv_SE: Automatiskt Skapa Ny Parti

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
sv_SE: Automatikt Hämta Betalning Villkor från Order

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
sv_SE: Automatiskt Behandla Uppskjutna Bokföring Poster

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
sv_SE: Automatiskt skapa balans bokföring post

en: Automotive
sv_SE: Fordonsindustri

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
sv_SE: Lediga Tider

en: Available
sv_SE: Tillgängliga

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
sv_SE: Tillgänglig Parti Kvantitet på Från Lager

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
sv_SE: Tillgänglig Parti Kvantitet på Lager

note: Name of a report
en: Available Batch Report
sv_SE: Tillgänglig Parti Rapport

en: Available For Use Date
sv_SE: Tillgängligt för Användning Datum

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet för Förbrukning

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet på Från Lager

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet på Till Lager

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet på Bearbetning Lager

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet på Lager

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
sv_SE: Tillgängligt Kvantitet att Reservera

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet

en: Available Stock
sv_SE: Tillgängligt Lager

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
sv_SE: Tillgängligt Lager för Artikel Paket

en: Available for use date is required
sv_SE: Tillgängligt för Användning Datum erfordras

en: Available quantity is {0}, you need {1}
sv_SE: Tillgänglig Kvantitet är {0}, behövs {1}

en: Available {0}
sv_SE: Tillgänglig {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
sv_SE: Tillgängligt för Användning Datum

en: Available-for-use Date should be after purchase date
sv_SE: Tillgängligt för Användning Datum ska vara senare än Inköp Datum

en: Average Age
sv_SE: Genomsnitt Ålder

en: Average Completion
sv_SE: Genomsnittlig Slutförande

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
sv_SE: Genomsnittlig Rabatt

en: Average Rate
sv_SE: Genomsnitt Pris

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
sv_SE: Genomsnittlig Svarstid

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
sv_SE: Genomsnittlig Leveranstid

en: Avg Daily Outgoing
sv_SE: Genomsnittlig Daglig Utleverans

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
sv_SE: Genomsnitt Pris

en: Avg Rate (Balance Stock)
sv_SE: Genomsnitt Pris (Lager Saldo)

en: Avg. Buying Price List Rate
sv_SE: Genomsnitt Pris på Inköp Prislista

en: Avg. Selling Price List Rate
sv_SE: Genomsnitt Pris på Försäljning Prislista

en: Avg. Selling Rate
sv_SE: Genomsnitt Försäljning Pris

note: Label of the bin_qty_section (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: BIN Qty
sv_SE: Lager Kvantitet

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
sv_SE: Stycklista

en: BOM 1
sv_SE: Stycklista 1

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
sv_SE: Stycklista 1 {0} och Stycklista 2 {1} ska inte vara lika

en: BOM 2
sv_SE: Stycklista 2

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
sv_SE: Stycklista Jämförelse Verktyg

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
sv_SE: Stycklista Skapad

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
sv_SE: Stycklista Generator

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
sv_SE: Stycklista Generator Post

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
sv_SE: Stycklista Detalj Nummer

note: Name of a report
en: BOM Explorer
sv_SE: Stycklista Utforskare

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
sv_SE: Stycklista Utvidgad Artikel

en: BOM ID
sv_SE: Stycklista

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
sv_SE: Stycklista Information

note: Name of a DocType
en: BOM Item
sv_SE: Stycklista Artikel

en: BOM Level
sv_SE: Stycklista Nivå

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
sv_SE: Stycklista Nummer

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
sv_SE: Stycklista Nummer (för halvfärdiga artiklar)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
sv_SE: Stycklista Nummer för Färdigt Artikel

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
sv_SE: Stycklista Åtgärd

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
sv_SE: Stycklista Åtgärd Tid

en: BOM Qty
sv_SE: Stycklista Kvantitet

en: BOM Rate
sv_SE: Stycklista Pris

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
sv_SE: Stycklista Rest Post

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
sv_SE: Stycklista Sökning

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
sv_SE: Stycklista Lager Beräknad

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
sv_SE: Stycklista Lager Rapport

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
sv_SE: Stycklista Träd

en: BOM UoM
sv_SE: Stycklista Enhet

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
sv_SE: Stycklista Uppdatera Parti

en: BOM Update Initiated
sv_SE: Stycklista Uppdatering Initierad

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
sv_SE: Stycklista Uppdatering Logg

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
sv_SE: Stycklista Uppdatering Verktyg

note: Description of a DocType
en: BOM Update Tool Log with job status maintained
sv_SE: Stycklista Uppdatering Verktyg Logg med jobb status upprätthållen

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
sv_SE: Stycklista Uppdatering pågår. Vänta tills {0} är klar.

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
sv_SE: Stycklista Uppdatering i kö och kan ta några minuter. Kontrollera {0} för framsteg.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
sv_SE: Stycklista Avvikelse Rapport

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
sv_SE: Stycklista Webbplats Artikel

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
sv_SE: Stycklista Webbplats Åtgärd

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
sv_SE: Stycklista och Produktion Kvantitet erfodras

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
sv_SE: Stycklista & Produktion

en: BOM does not contain any stock item
sv_SE: Stycklista innehåller inte någon Lager Artikel

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
sv_SE: Stycklista Rekursion: {0} kan inte vara underordnad till {1}

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
sv_SE: Stycklista Rekursion: {1} kan inte vara överordnad eller underordnad till {0}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
sv_SE: Stycklista {0} tillhör inte Artikel {1}

en: BOM {0} must be active
sv_SE: Stycklista {0} måste vara aktiv

en: BOM {0} must be submitted
sv_SE: Stycklista {0} måste godkännas

en: BOM {0} not found for the item {1}
sv_SE: Stycklista {0} hittades inte för artikel {1}

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
sv_SE: Stycklista Uppdaterad

en: BOMs created successfully
sv_SE: Stycklista Skapad

en: BOMs creation failed
sv_SE: Stycklista Skapande Misslyckades

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
sv_SE: Skapandet av Stycklistor i Kö. Vänligen kontrollera status efter en tid

en: Backdated Stock Entry
sv_SE: Bakdaterad Lager Post

note: Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Operation' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Backflush Materials From WIP Warehouse
sv_SE: Backspola material från Bearbetning Lager

en: Backflush Raw Materials
sv_SE: Backspola Råmaterial

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
sv_SE: Backspola Råmaterial Baserad På

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
sv_SE: Backspola Råmaterial från Bearbetning Lager

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
sv_SE: Backspola Råmaterial från Underleverantör baserat på

en: Balance
sv_SE: Saldo

en: Balance (Dr - Cr)
sv_SE: Saldo (Dr - Cr)

en: Balance ({0})
sv_SE: Saldo ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
sv_SE: Saldo i Konto Valuta

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
sv_SE: Saldo i Bas Valuta

en: Balance Qty
sv_SE: Saldo Kvantitet

en: Balance Qty (Stock)
sv_SE: Saldo Kvantitet (Lager)

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
sv_SE: Balans Rapport

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
sv_SE: Balans Rapport Översikt

en: Balance Stock Qty
sv_SE: Lager Saldo Kvantitet

note: Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Balance Stock Value
sv_SE: Saldo Lager Värde

en: Balance Value
sv_SE: Saldo Värde

en: Balance for Account {0} must always be {1}
sv_SE: Saldo för Konto {0} måste alltid vara {1}

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
sv_SE: Konto Saldo

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
sv_SE: Bank / Kassa Konto

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
sv_SE: Bank Konto Nummer

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
sv_SE: Bank Konto

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
sv_SE: Bank Konto Detaljer

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
sv_SE: Bank Konto Information

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
sv_SE: Bank Konto Nummer

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
sv_SE: Bank Konto Undertyp

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
sv_SE: Bank Konto Typ

en: Bank Accounts
sv_SE: Bankkonton

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
sv_SE: Bank Saldo

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
sv_SE: Bank Avgifter

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
sv_SE: Bank Avgifter Konto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
sv_SE: Bank Avstämning

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
sv_SE: Bank Avstämning Detalj

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
sv_SE: Bank Avstämning Översikt

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
sv_SE: Bank Kredit Saldo

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
sv_SE: Bank Uppgifter

en: Bank Draft
sv_SE: Bank Utkast

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
sv_SE: Bank Post

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
sv_SE: Bank Garanti

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
sv_SE: Bank Garanti Nummer

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
sv_SE: Bank Garanti Typ

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
sv_SE: Bank Namn

en: Bank Overdraft Account
sv_SE: Övertrassering

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
sv_SE: Bank Avstämning Redogörelse

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
sv_SE: Bank Avstämning Verktyg

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
sv_SE: Bank Avstämning Import

en: Bank Statement balance as per General Ledger
sv_SE: Bank Saldo enligt Bokföring Register

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
sv_SE: Bank Transaktion

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
sv_SE: Bank Transaktion Mappning

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
sv_SE: Bank Transaktion Betalningar

en: Bank Transaction {0} Matched
sv_SE: Bank Transaktion {0} avstämd

en: Bank Transaction {0} added as Journal Entry
sv_SE: Bank Transaktion {0} har lagts till som Journal Post

en: Bank Transaction {0} added as Payment Entry
sv_SE: Bank Transaktion {0} har lagts till som Betalning Post

en: Bank Transaction {0} is already fully reconciled
sv_SE: Bank Transaktion {0} är redan helt avstämd

en: Bank Transaction {0} updated
sv_SE: Bank Transaktion {0} uppdaterad

en: Bank account cannot be named as {0}
sv_SE: Bank Konto kan inte namnges som {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
sv_SE: Bank Konto {0} finns redan och kunde inte skapas igen

en: Bank accounts added
sv_SE: Bank Konto Tillagda

en: Bank transaction creation error
sv_SE: Bank Transaktioner fel vid skapande

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
sv_SE: Bank / Kassa Konto

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
sv_SE: Bank / Kassa Konto {0} tillhör inte bolag {1}

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
sv_SE: Bank

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
sv_SE: Streck/Qr Kod

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
sv_SE: Streck/QR Kod Typ

en: Barcode {0} already used in Item {1}
sv_SE: Streck/QR Kod {0} används redan i Artikel {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
sv_SE: Streck/QR Kod {0} är inte giltig {1} kod

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
sv_SE: Streck/QR Koder

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
sv_SE: Barrel (Olja)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
sv_SE: Barrel(Öl)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
sv_SE: Bas Belopp

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
sv_SE: Bas Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
sv_SE: Bas Växel Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
sv_SE: Bas Kostnad per Enhet

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
sv_SE: Bas Tid Pris (Bolag Valuta)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
sv_SE: Bas Pris

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
sv_SE: Bas Netto Totalt Ex Moms

en: Base Total
sv_SE: Bas Totalt

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
sv_SE: Bas Totalt Fakturerbar Belopp

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
sv_SE: Bas Totalt Fakturerad Belopp

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
sv_SE: Bas Totalt Kostnad Belopp

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
sv_SE: Bas URL

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
sv_SE: Baserad På

en: Based On Data ( in years )
sv_SE: Baserat på Data (i år)

en: Based On Document
sv_SE: Baserad på Dokument

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
sv_SE: Baserad på Betalning Villkor

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
sv_SE: Baserad på Prislista

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
sv_SE: Baserad på Värde

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
sv_SE: Baserat på din Personal Regel välj slutdatum för din ledighet tilldelning

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's start date
sv_SE: Baserat på din Personal Regel välj startdatum för ledighet period

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
sv_SE: Bas Belopp

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
sv_SE: Bas Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
sv_SE: Bas Pris (Bolag Valuta)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
sv_SE: Bas Pris (per Lager Enhet)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
sv_SE: Parti

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
sv_SE: Parti Beskrivning

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
sv_SE: Parti Detaljer

en: Batch Expiry Date
sv_SE: Parti Förfallodatum

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
sv_SE: Parti

en: Batch ID is mandatory
sv_SE: Parti erfordras

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
sv_SE: Parti Artikel Utgång Status

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
sv_SE: Parti Nummer

en: Batch No is mandatory
sv_SE: Parti Nummer erfordras

en: Batch No {0} does not exists
sv_SE: Parti Nummer {0} finns inte

en: Batch No {0} is linked with Item {1} which has serial no. Please scan serial no instead.
sv_SE: Parti Nummer {0} är länkat till Artikel {1} som har serie nummer. Skanna serie nummer istället.

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
sv_SE: Parti Nummer

en: Batch Nos
sv_SE: Parti Nummer

en: Batch Nos are created successfully
sv_SE: Parti Nummer Skapade

en: Batch Not Available for Return
sv_SE: Parti Ej Tillgänglig för Retur

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
sv_SE: Parti Nummer Serie

en: Batch Qty
sv_SE: Parti Kvantitet

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
sv_SE: Parti Kvantitet

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
sv_SE: Parti Kvantitet

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
sv_SE: Parti Enhet

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
sv_SE: Parti och Serie Nummer

en: Batch not created for item {} since it does not have a batch series.
sv_SE: Parti är inte skapad för Artikel {} eftersom den inte har Parti Nummer.

en: Batch {0} and Warehouse
sv_SE: Parti {0} och Lager

en: Batch {0} is not available in warehouse {1}
sv_SE: Parti {0} är inte tillgängligt i lager {1}

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
sv_SE: Parti {0} av Artikel {1} är förfallen.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
sv_SE: Parti {0} av Artikel {1} är Inaktiverad.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
sv_SE: Saldo Historik per Parti

en: Batchwise Valuation
sv_SE: Värdering per Parti

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
sv_SE: Före Avstämning

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
sv_SE: Starta (Dagar)

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Beginning of the current subscription period
sv_SE: Början av aktuell prenumeration period

en: Below Subscription Plans are of different currency to the party default billing currency/Company currency: {0}
sv_SE: Nedan Prenumeration Planer är i annan valuta än Parti standard valuta/bolag valuta: {0}

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
sv_SE: Faktura Datum

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
sv_SE: Faktura Nummer

note: Label of the bill_for_rejected_quantity_in_purchase_invoice (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
sv_SE: Faktura för Avvisad Kvantitet i Inköp Faktura

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
sv_SE: Stycklista

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
sv_SE: Fakturerad

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
sv_SE: Fakturerad Belopp

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
sv_SE: Fakturerad Belopp

note: Name of a report
en: Billed Items To Be Received
sv_SE: Fakturerade Artiklar att Ta Emot

en: Billed Qty
sv_SE: Fakturerad Kvantitet

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
sv_SE: Fakturerad,Mottagen & Returnerad

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
sv_SE: Faktura Adress

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
sv_SE: Faktura Adress Detaljer

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
sv_SE: Faktura Adress Namn

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
sv_SE: Faktura Belopp

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
sv_SE: Faktura Ort

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
sv_SE: Faktura Land

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
sv_SE: Faktura Kommun

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
sv_SE: Faktura Valuta

en: Billing Date
sv_SE: Faktura Datum

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
sv_SE: Faktura Detaljer

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
sv_SE: Faktura E-post

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
sv_SE: Fakturerbara Timmar

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
sv_SE: Fakturering Intervall

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
sv_SE: Fakturering Intervall Antal

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
sv_SE: Fakturering Intervall Antal kan inte vara mindre än 1

en: Billing Interval in Subscription Plan must be Month to follow calendar months
sv_SE: Fakturering Intervall i Prenumeration Plan måste vara Månad för att följa kalender månader

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
sv_SE: Faktura Pris

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
sv_SE: Faktura Stat

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
sv_SE: Faktura Status

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
sv_SE: Faktura Postnummer

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
sv_SE: Faktura Valuta måste vara lika med antingen Standard Bolag Valuta eller Parti Konto Valuta

note: Name of a DocType
en: Bin
sv_SE: Papperskorg

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
sv_SE: Resume / Personlig Brev

en: Biotechnology
sv_SE: Bioteknik

note: Name of a DocType
en: Bisect Accounting Statements
sv_SE: Halvera Bokföring Rapporter

en: Bisect Left
sv_SE: Halvera Vänster

note: Name of a DocType
en: Bisect Nodes
sv_SE: Halvera Noder

en: Bisect Right
sv_SE: Halvera Höger

note: Label of the bisecting_from (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting From
sv_SE: Halvera Från

en: Bisecting Left ...
sv_SE: Halverar Vänster...

en: Bisecting Right ...
sv_SE: Halverar Höger...

note: Label of the bisecting_to (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting To
sv_SE: Halverar Till

en: Black
sv_SE: Svart

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
sv_SE: Blankoavtal Order

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
sv_SE: Blankoavtal Order Tillåtelse (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
sv_SE: Blankoavtal Order Artikel

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
sv_SE: Blankoavtal Order Värde

en: Block Invoice
sv_SE: Spärra Faktura

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
sv_SE: Spärra Leverantör

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
sv_SE: Blogg Prenumerant

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
sv_SE: Blod Grupp

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
sv_SE: Blå

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
sv_SE: Huvudtext

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
sv_SE: Huvud Text

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
sv_SE: Huvud och Avslutande Text Hjälp

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
sv_SE: Stycklista Nummer

en: Book Advance Payments as Liability option is chosen. Paid From account changed from {0} to {1}.
sv_SE: Bokför Förskott Betalningar eftersom Skuld alternativ är vald. Betald från konto har ändrats från {0} till {1}.

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
sv_SE: Bokför Förskott Betalningar på Separat Konto

en: Book Appointment
sv_SE: Boka Möte

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
sv_SE: Bokför Tillgång Avskrivning Post Automatiskt

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
sv_SE: Bokför Uppskjutna Poster Baserat På

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
sv_SE: Bokför Uppskjutna Poster via Journal Post

note: Label of the book_tax_discount_loss (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Tax Loss on Early Payment Discount
sv_SE: Bokför Moms Bortfall vid Tidig Betalning Rabatt

en: Book an appointment
sv_SE: Boka Möte

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
sv_SE: Bokförd

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
sv_SE: Bokförd Fast Tillgång

en: Booking stock value across multiple accounts will make it harder to track stock and account value.
sv_SE: Bokföring av Lager Värde på flera Konto gör det svårare att spåra lager och konto värde.

en: Books have been closed till the period ending on {0}
sv_SE: Bokföring är låst till {0}

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
sv_SE: Både

en: Both Payable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
sv_SE: Både Skuld Konto: {0} och Förskott Konto: {1} måste vara i samma valuta för bolag: {2}

en: Both Receivable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
sv_SE: Både Fordring Konto: {0} och Förskott Konto: {1} måste vara i samma valuta för bolag: {2}

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
sv_SE: Både Prov Period start datum och Prov Period slut datum måste anges

en: Both {0} Account: {1} and Advance Account: {2} must be of same currency for company: {3}
sv_SE: Både {0} Konto: {1} och Förskott Konto: {2} måste vara i samma valuta för bolag: {3}

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
sv_SE: Bransch

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
sv_SE: Clearing Nummer

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
sv_SE: Märke

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
sv_SE: Märke Standard

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
sv_SE: Märke

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
sv_SE: Fördelad

en: Broadcasting
sv_SE: Media

en: Brokerage
sv_SE: Mäkleri

en: Browse BOM
sv_SE: Bläddra Stycklista

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
sv_SE: Btu/Timme

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
sv_SE: Btu/Minuter

note: Name of a UOM
en: Btu/Seconds
sv_SE: Btu/Sekunder

note: Name of a DocType
en: Budget Account
sv_SE: Budget Konto

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
sv_SE: Budget Konto

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
sv_SE: Budget Mot

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
sv_SE: Budget Belopp

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
sv_SE: Budget Detalj

en: Budget Exceeded
sv_SE: Budget Överskriden

en: Budget List
sv_SE: Budget Lista

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
sv_SE: Budget Avvikelse Rapport

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
sv_SE: Budget kan inte tilldelas mot Grupp Konto {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
sv_SE: Budget kan inte tilldelas mot {0}, eftersom det inte är Intäkt eller Kostnad Konto

en: Budgets
sv_SE: Budget

en: Buildable Qty
sv_SE: Producerbart Kvantitet

en: Buildings
sv_SE: Fastighet Konto

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log
sv_SE: Mass Transaktion Logg

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log Detail
sv_SE: Mass Transaktion Logg Detaljer

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
sv_SE: Mass Uppdatera

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
sv_SE: Paketera Artiklar

en: Bundle Qty
sv_SE: Paket Kvantitet

en: Business Analyst
sv_SE: Affärsanalytiker

en: Business Development Manager
sv_SE: Affärsutveckling Ansvarig

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
sv_SE: Upptagen

en: Buy
sv_SE: Inköp

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
sv_SE: Köpare av Artiklar och Tjänster.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
sv_SE: Inköp

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
sv_SE: Inköp & Försäljning Inställningar

en: Buying Amount
sv_SE: Inköp Belopp

en: Buying Price List
sv_SE: Inköp Prislista

en: Buying Rate
sv_SE: Inköp Pris

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
sv_SE: Inköp Inställningar

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
sv_SE: Inköp & Försäljning

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
sv_SE: Inköp måste väljas, om Gäller för är valt som {0}

en: By default, the Supplier Name is set as per the Supplier Name entered. If you want Suppliers to be named by a <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Naming Series</a> choose the 'Naming Series' option.
sv_SE: Som standard är leverantör namn satt enligt angiven Leverantörs Namn. Om man vill att leverantörer ska namnges av <a href="https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series" target="_blank">Nummer Serie</a> Välj 'Nummer Serie'

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
sv_SE: Ignorera Kredit Kontroll vid Försäljning Order

en: Bypass credit check at Sales Order
sv_SE: Ignorera Kredit Kontroll vid Försäljning Order

note: Label of the cc_to (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
sv_SE: Kopia till

note: Name of a report
en: COGS By Item Group
sv_SE: Kostnad för Sålda Artiklar Efter Artikel Grupp

en: COGS Debit
sv_SE: Kostnad för Sålda Artiklar Debet

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Home Workspace
en: CRM
sv_SE: Säljstöd

note: Name of a DocType
en: CRM Note
sv_SE: Säljstöd Anteckning

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
sv_SE: Säljstöd Inställningar

en: CWIP Account
sv_SE: Kapitalarbete Pågår

note: Name of a UOM
en: Cable Length
sv_SE: Kabel Längd

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
sv_SE: Kabel Längd (UK)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
sv_SE: Kabel Längd (US)

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
sv_SE: Beräkna Baserad på

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
sv_SE: Beräkna Avskrivning

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
sv_SE: Beräkna Uppskatade Ankomst Tider

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
sv_SE: Beräkna Artikel Paket Pris baserat på Underordnade Artiklar priser

note: Label of the calculate_depr_using_total_days (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Calculate daily depreciation using total days in depreciation period
sv_SE: Beräkna daglig avskrivning med hjälp av totalt antal dagar i avskrivningsperiod

en: Calculated Bank Statement balance
sv_SE: Beräknad Kontoutdrag Saldo

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
sv_SE: Beräkningar

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
sv_SE: Kalender Händelse

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
sv_SE: Kalibrering

en: Call Again
sv_SE: Ring Igen

en: Call Connected
sv_SE: Samtal Ansluten

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
sv_SE: Samtal Information

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
sv_SE: Samtal Tid i Sekunder

en: Call Ended
sv_SE: Samtal Avslutad

note: Label of the call_handling_schedule (Table) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Handling Schedule
sv_SE: Samtal Hantering Schema

note: Name of a DocType
en: Call Log
sv_SE: Samtal Logg

en: Call Missed
sv_SE: Samtal Missad

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
sv_SE: Samtal Mottagen Av

note: Label of the call_receiving_device (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Call Receiving Device
sv_SE: Samtal Mottagning Enhet

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
sv_SE: Samtal Dirigering

en: Call Schedule Row {0}: To time slot should always be ahead of From time slot.
sv_SE: Samtal Schema Rad {0}: Till tid bör alltid ligga före Från tid.

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
sv_SE: Samtal Översikt

en: Call Summary Saved
sv_SE: Samtal Översikt Sparad

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
sv_SE: Samtal Typ

en: Callback
sv_SE: Återuppringning

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
sv_SE: Calorie (Th)

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
sv_SE: Kampanj

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
sv_SE: Kampanj Effektivitet

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
sv_SE: Kampanj E-post Schema

note: Name of a DocType
en: Campaign Item
sv_SE: Kampanj Artikel

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
sv_SE: Kampanj Namn

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
sv_SE: Kampanj Namngivning efter

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
sv_SE: Kampanj Schema

en: Can be approved by {0}
sv_SE: Kan godkännas av {0}

en: Can not close Work Order. Since {0} Job Cards are in Work In Progress state.
sv_SE: Kan inte stänga Arbetsorder, eftersom {0} Jobbkort har Arbete pågår status.

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
sv_SE: Kan inte filtrera baserat på Säljare, om grupperad efter Säljare

en: Can not filter based on Child Account, if grouped by Account
sv_SE: Kan inte filtrera baserat på Underordnad Konto, om grupperat efter konto

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
sv_SE: Kan inte filtrera baserat på Kund, om grupperad efter Kund

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
sv_SE: Kan inte filtrera baserat på Kassa Profil, om grupperad efter Kassa Profil

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
sv_SE: Kan inte filtrera baserat på Betalning Sätt, om grupperad efter Betalning Sätt

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
sv_SE: Kan inte filtrera baserat på Verifikat nummer om grupperad efter Verifikat

en: Can only make payment against unbilled {0}
sv_SE: Kan bara skapa betalning mot ofakturerad {0}

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
sv_SE: Kan hänvisa till rad endast om avgiften är "På Föregående Rad Belopp" eller "Föregående Rad Totalt"

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
sv_SE: Kan inte ändra värdering sätt, eftersom det finns transaktioner mot vissa artiklar som inte har egen värdering sätt

en: Can't disable batch wise valuation for active batches.
sv_SE: Kan inte inaktivera partivis värdering för aktiva partier.

en: Can't disable batch wise valuation for items with FIFO valuation method.
sv_SE: Kan inte inaktivera partivis värdering för artiklar med FIFO värdering metod.

en: Cancel
sv_SE: Annullera

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
sv_SE: Annullera i Slutet av Period

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
sv_SE: Annullera Material {0} före annullering av Garanti Ärende

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
sv_SE: Annullera Material {0} före annullering av Service Besök

en: Cancel Subscription
sv_SE: Annullera Prenumeration

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
sv_SE: Annullera Prenumeration efter Respit Period

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
sv_SE: Annullering Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Closing Stock Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
sv_SE: Annullerad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
sv_SE: Annullerad

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
sv_SE: Kan inte Beräkna Ankomst Tid eftersom Förare Adress saknas.

en: Cannot Merge
sv_SE: Kan inte Slå Samman

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
sv_SE: Kan inte optimera rutt eftersom Start Adress saknas.

en: Cannot Relieve Employee
sv_SE: Kan inte Avlösa Personal

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
sv_SE: Kan inte godkänna om Register Poster för verifikationer under stängt Bokföringsår.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
sv_SE: Kan inte ändra {0} {1}, skapa ny istället.

en: Cannot apply TDS against multiple parties in one entry
sv_SE: Kan inte tillämpa TDS mot flera parter i en post

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
sv_SE: Kan inte vara Fast Tillgång artikel när Lager Register är skapad.

en: Cannot cancel as processing of cancelled documents is pending.
sv_SE: Kan inte avbryta eftersom behandling av annullerade dokument väntar.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
sv_SE: Kan inte annullera eftersom godkänd Lager Post {0} finns redan

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
sv_SE: Kan inte annullera transaktion. Ompostering av artikel värdering vid godkännande är inte klar ännu.

en: Cannot cancel this document as it is linked with submitted asset {0}. Please cancel it to continue.
sv_SE: Kan inte annullera detta dokument eftersom det är länkad med godkänd tillgång {0}. Annullera att fortsätta.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
sv_SE: Kan inte annullera transaktion för Klar Arbetsorder.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
sv_SE: Kan inte ändra egenskap efter Lager transaktion. Skapa ny Artikel och överför kvantitet till ny Artikel

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
sv_SE: Kan inte ändra Bokföringsår Start datum och Slut datum när Bokföringsår sparas.

en: Cannot change Reference Document Type.
sv_SE: Kan inte ändra Referens Dokument Typ

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
sv_SE: Kan inte ändra Service Stopp Datum för Artikel på rad {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
sv_SE: Kan inte ändra Variant Egenskaper efter Lager transaktion.Skapa ny Artikel för att göra detta.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
sv_SE: Kan inte ändra Bolag Standard Valuta, eftersom det redan finns transaktioner. Transaktioner måste annulleras för att ändra valuta.

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
sv_SE: Kan inte slutföra uppgift {0} eftersom dess beroende uppgift {1} inte har slutförts/avbrutits.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
sv_SE: Kan inte konvertera Resultat Enhet till Bokföring Register då den har underordnade noder

en: Cannot convert Task to non-group because the following child Tasks exist: {0}.
sv_SE: Kan inte konvertera uppgift till ej grupp eftersom följande underordnade uppgifter finns: {0}.

en: Cannot convert to Group because Account Type is selected.
sv_SE: Kan inte konvertera till Grupp eftersom Konto Typ är vald.

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
sv_SE: Kan inte konvertera till Grupp eftersom Konto Typ valts.

en: Cannot create Stock Reservation Entries for future dated Purchase Receipts.
sv_SE: Kan inte skapa Lager Reservation Poster för framtid daterade Inköp Följesedlar.

en: Cannot create a pick list for Sales Order {0} because it has reserved stock. Please unreserve the stock in order to create a pick list.
sv_SE: Kan inte skapa plocklista för Försäljning Order {0} eftersom den har reserverad lager. Vänligen avboka lager för att skapa plocklista.

en: Cannot create accounting entries against disabled accounts: {0}
sv_SE: Kan inte skapa bokföring poster mot inaktiverade konto: {0}

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
sv_SE: Kan inte inaktivera eller annullera Stycklista eftersom den är kopplat till andra Stycklistor

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
sv_SE: Kan inte ange som förlorad, eftersom Försäljning Offert är skapad.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
sv_SE: Kan inte dra av när kategori angets "Värdering" eller "Värdering och Total"

en: Cannot delete Exchange Gain/Loss row
sv_SE: Kan inte ta bort Valutaväxling Resultat rad

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
sv_SE: Kan inte ta bort Serie Nummer {0}, eftersom det används i Lager Transaktioner

en: Cannot disable batch wise valuation for FIFO valuation method.
sv_SE: Kan inte inaktivera partivis värdering för FIFO värdering metod.

en: Cannot enqueue multi docs for one company. {0} is already queued/running for company: {1}
sv_SE: Kan inte ställa flera dokument i kö för ett bolag. {0} är redan i kö/körs för bolag: {1}

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
sv_SE: Kan inte säkerställa leverans efter Serie Nummer eftersom Artikel {0} lagts till med och utan säker leverans med serie nummer

en: Cannot find Item with this Barcode
sv_SE: Kan inte hitta Artikel med denna Streck/QR Kod

en: Cannot find a default warehouse for item {0}. Please set one in the Item Master or in Stock Settings.
sv_SE: Kan inte hitta standardlager för artikel {0}. Ange det i Artikelinställningar eller i Lagerinställningar.

en: Cannot make any transactions until the deletion job is completed
sv_SE: Kan inte skapa transaktioner förrän borttagning jobb är slutfört

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
sv_SE: Kan inte överbeställa för artikel {0} på rad {1} mer än {2}. För Över Fakturering Tillåtelse, ange Ersättning i Konto Inställningar

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
sv_SE: Kan inte producera mer Artiklar {0} än Försäljning Order Kvantitet {1}

en: Cannot produce more item for {0}
sv_SE: Kan inte producera fler artiklar för {0}

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
sv_SE: Kan inte producera mer än {0} artiklar för {1}

en: Cannot receive from customer against negative outstanding
sv_SE: Kan inte ta emot från kund mot negativt utestående

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
sv_SE: Kan inte hänvisa till rad nummer högre än eller lika med aktuell rad nummer för denna avgift typ

en: Cannot retrieve link token for update. Check Error Log for more information
sv_SE: Kan inte hämta länk token för uppdatering Kontrollera Fellogg för mer information

en: Cannot retrieve link token. Check Error Log for more information
sv_SE: Kan inte hämta länk token. Se fellogg för mer information

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
sv_SE: Kan inte välja avgifts typ som "På föregående Rad Belopp" eller "På föregående Rad Totalt" för första rad

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
sv_SE: Kan inte ange som förlorad eftersom Försäljning Order är skapad.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
sv_SE: Kan inte ange auktorisering på grund av Rabatt för {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
sv_SE: Kan inte ange flera Artikel Standard för Bolag.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
sv_SE: Kan inte ange kvantitet som är lägre än levererad kvantitet

en: Cannot set quantity less than received quantity
sv_SE: Kan inte ange kvantitet som är lägre än mottagen kvantitet

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
sv_SE: Kan inte ange fält <b>{0}</b> för kopiering i varianter

en: Cannot {0} from {1} without any negative outstanding invoice
sv_SE: Kan inte {0} från {1} utan någon negativ utestående faktura

note: Label of the canonical_uri (Data) field in DocType 'Code List'
en: Canonical URI
sv_SE: Kanonisk URI

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
sv_SE: Kapacitet

en: Capacity (Stock UOM)
sv_SE: Kapacitet (Lager Enhet)

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
sv_SE: Kapacitet Planering

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
sv_SE: Kapacitet Planering Fel, planerad start tid kan inte vara samma som slut tid

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
sv_SE: Kapacitet Planering för (Dagar)

note: Label of the stock_capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity in Stock UOM
sv_SE: Kapacitet i Lager Enhet

en: Capacity must be greater than 0
sv_SE: Kapacitet måste vara högre än 0

en: Capital Equipment
sv_SE: Kapital Utrustning

en: Capital Stock
sv_SE: Aktie Kapital

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
sv_SE: Kapital Arbete Pågår Konto

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
sv_SE: Kapital Arbete Pågår

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization
sv_SE: Kapitalisering

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
sv_SE: Kaptitalisering Sätt

en: Capitalize Asset
sv_SE: Kapitalisera Tillgång

note: Label of the capitalize_repair_cost (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Capitalize Repair Cost
sv_SE: Kapitalisera Reparation Kostnad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Capitalized
sv_SE: Kapitaliserad

note: Title of an incoterm
en: Carriage Paid To
sv_SE: Fraktfritt

note: Title of an incoterm
en: Carriage and Insurance Paid to
sv_SE: Fraktfritt Inklusive Försäkring

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
sv_SE: Transportör

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
sv_SE: Transportör Service

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
sv_SE: Vidarebefordra Konversation och Kommentarer

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
sv_SE: Kontant

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
sv_SE: Kassa Post

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
sv_SE: Kassa Flöde

en: Cash Flow Statement
sv_SE: Kassaflöde Redogörelse

en: Cash Flow from Financing
sv_SE: Kassaflöde från Finansiering

en: Cash Flow from Investing
sv_SE: Kassaflöde från Investering

en: Cash Flow from Operations
sv_SE: Kassaflöde från Verksamhet

en: Cash In Hand
sv_SE: Kassa och Bank

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
sv_SE: Kassa eller Bank Konto erfordras för Betalning Post

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
sv_SE: Kassa/Bank Konto

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
sv_SE: Kassa

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
sv_SE: Kassa Stängning

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
sv_SE: Kassa Stängning Betalningar

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
sv_SE: Hämta Alla

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
sv_SE: Kategori

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
sv_SE: Kategori Detaljer

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
sv_SE: Kategori Namn

en: Category-wise Asset Value
sv_SE: Tillgång Värde per Kategori

en: Caution
sv_SE: Varning

en: Caution: This might alter frozen accounts.
sv_SE: Varning: Detta kan ändra låsta konto.

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
sv_SE: Mobil Nummer

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
sv_SE: Certifikat

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
sv_SE: Certifikat Detaljer

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
sv_SE: Certifikat Gräns

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
sv_SE: Certifikat Nummer

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
sv_SE: Certifikat Erfordras

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
sv_SE: Växel Belopp

en: Change Release Date
sv_SE: Ändra Utgivning Datum

note: Label of the stock_value_difference (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Change in Stock Value
sv_SE: Förändring i Lager Värde

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
sv_SE: Ändra Konto Typ till Fordring Konto eller välj annat konto.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
sv_SE: Ange datum för nästa synkronisering

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
sv_SE: Ändrade kund namn till '{}' eftersom '{}' redan finns.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
sv_SE: Ändringar

en: Changes in {0}
sv_SE: Ändras om {0}

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
sv_SE: Ändring av Kund Grupp för vald Kund är inte tillåtet.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
sv_SE: Partner

en: Charge of type 'Actual' in row {0} cannot be included in Item Rate or Paid Amount
sv_SE: Debitering av typ "Verklig" i rad {0} kan inte inkluderas i Artikel Pris eller Betald Belopp

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
sv_SE: Debiterbar

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
sv_SE: Uppkomna Avgifter

en: Charges are updated in Purchase Receipt against each item
sv_SE: Avgifterna är uppdaterade i Inköp Följesedel för varje artikel

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
sv_SE: Avgifterna kommer att fördelas proportionellt baserat på artikel antal eller belopp, enligt ditt val

en: Chart
sv_SE: Diagram

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
sv_SE: Kontoplan

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
sv_SE: Kontoplan Mall

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
sv_SE: Diagram Förhandsvisning

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
sv_SE: Diagram Träd

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the chart_of_accounts (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
sv_SE: Kontoplan

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
sv_SE: Kontoplan Import

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
sv_SE: Resultat Enheter

en: Charts Based On
sv_SE: Diagram Baserade på

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
sv_SE: Chassi Nummer

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
sv_SE: Chatta

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
sv_SE: Kontrollera Leverantör Unika Faktura Nummer

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
sv_SE: Kontrollera om det är hydroponisk enhet

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
sv_SE: Kontrollera om material överföring post inte erfordras

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
sv_SE: Lager (Grupp)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
sv_SE: Välj detta att inte tillåta bråkdelar. (för St)

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
sv_SE: Kontrollerad

note: Description of the 'Round Off Tax Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Checking this will round off the tax amount to the nearest integer
sv_SE: Om vald avrundas moms belopp till närmaste heltal

en: Checkout
sv_SE: Kassa

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
sv_SE: Kassa / Betala / Ny

en: Chemical
sv_SE: Kemikalier

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
sv_SE: Check

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
sv_SE: Check Datum

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
sv_SE: Check Höjd

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
sv_SE: Check Nummer

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
sv_SE: Check Utskrift Format

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
sv_SE: Check Storlek

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
sv_SE: Check Bredd

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
sv_SE: Referens Datum

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
sv_SE: Referens Nummer

en: Cheques Required
sv_SE: Checkar Erfodras

note: Name of a report
en: Cheques and Deposits Incorrectly cleared
sv_SE: Checkar och Depositioner felaktigt avstämda

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
sv_SE: Checkar och Insättningar felaktigt godkända

en: Chief Executive Officer
sv_SE: Verkställande Direktör

en: Chief Financial Officer
sv_SE: Ekonomi Ansvarig

en: Chief Operating Officer
sv_SE: Verksamhet Ansvarig

en: Chief Technology Officer
sv_SE: Teknik Ansvarig

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
sv_SE: Underordnad Dokument Namn

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
sv_SE: Underordnad Uppgift finns för denna Uppgift. Kan inte ta bort denna Uppgift.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
sv_SE: Underordnade noder kan endast skapas under 'Grupp' Typ noder

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
sv_SE: Underordnad Lager finns för denna Lager. Kan inte ta bort detta Lager.

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Choose a WIP composite asset
sv_SE: Välj Bearbetning Sammansatt Tillgång

en: Circular Reference Error
sv_SE: Cirkel Referens Fel

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
sv_SE: Ort

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
sv_SE: Klass / Procent

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
sv_SE: Klasificering av Kunder per region

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
sv_SE: Klausuler och Villkor

en: Clear Demo Data
sv_SE: Tar Bort Demo Data...

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
sv_SE: Rensa Noteringar

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
sv_SE: Rensa Tabell

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
sv_SE: Bokföring Datum

en: Clearance Date not mentioned
sv_SE: Bokföring Datum ej angiven

en: Clearance Date updated
sv_SE: Bokföring Datum uppdaterad

en: Clearing Demo Data...
sv_SE: Tar Bort Demo Data...

en: Click on 'Get Finished Goods for Manufacture' to fetch the items from the above Sales Orders. Items only for which a BOM is present will be fetched.
sv_SE: Klicka på "Hämta Färdiga Artiklar för Produktion" för att hämta artiklar från ovanstående Försäljning Ordrar. Endast artiklar för vilka det finns stycklista kommer att hämtas.

en: Click on Add to Holidays. This will populate the holidays table with all the dates that fall on the selected weekly off. Repeat the process for populating the dates for all your weekly holidays
sv_SE: Klicka på 'Lägg till Helgdagar'. Detta kommer att fylla helg tabell med alla datum som infaller på valda veckovis ledighet. Upprepa processen för att fylla i datum för alla helgdagar

en: Click on Get Sales Orders to fetch sales orders based on the above filters.
sv_SE: Klicka på 'Hämta Försäljning Order' för att hämta Försäljning Ordrar baserade på ovanstående filter.

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
sv_SE: Klicka på Knapp Importera Fakturor när zip fil har bifogats dokument. Eventuella fel relaterade till behandling visas i fel logg.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
sv_SE: Klicka på länk nedan för att bekräfta din E-post och bekräfta möte

en: Click to add email / phone
sv_SE: Klicka på att lägga till e-post / telefon

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
sv_SE: Klient

note: Label of the client_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Client ID
sv_SE: Klient ID

note: Label of the client_secret (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Client Secret
sv_SE: Klient Hemlighet

en: Close
sv_SE: Stäng

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
sv_SE: Stäng Ärende Efter Dagar

en: Close Loan
sv_SE: Avsluta Lån

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
sv_SE: Stäng Besvarad Möjlighet Efter Dagar

en: Close the POS
sv_SE: Stäng Kassa

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
sv_SE: Stängd

note: Name of a DocType
en: Closed Document
sv_SE: Stängd Dokument

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
sv_SE: Stängda Dokument

en: Closed Work Order can not be stopped or Re-opened
sv_SE: Stängd Arbetsorder kan inte stoppas eller öppnas igen

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
sv_SE: Stängd Order kan inte annulleras. Öppna igen för att annullera.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
sv_SE: Stänger

en: Closing (Cr)
sv_SE: Stängning (Cr)

en: Closing (Dr)
sv_SE: Stängning (Dr)

en: Closing (Opening + Total)
sv_SE: Stängning (Öppning + Totalt)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
sv_SE: Stängning Konto

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
sv_SE: Konto {0} måste vara av typ Eget Kapital / Skuld Konto för att stängas.

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
sv_SE: Stängning Belopp

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
sv_SE: Stängning Saldo

en: Closing Balance as per Bank Statement
sv_SE: Stängning Saldo enligt Kontoutdrag

en: Closing Balance as per ERP
sv_SE:  Stängning Saldo enligt System

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
sv_SE: Stängning Datum

note: Name of a DocType
en: Closing Stock Balance
sv_SE: Stängning Lager Saldo

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
sv_SE: Avslutande Text

note: Label of the code (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
sv_SE: Kod

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
sv_SE: Kod Lista

en: Cold Calling
sv_SE: Telefon Samtal

en: Collapse All
sv_SE: Fäll In

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
sv_SE: Hämta Framsteg

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
sv_SE: Insamling Faktor (= 1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
sv_SE: Insamling Regler

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
sv_SE: Insamling Nivå

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
sv_SE: Färg

en: Colour
sv_SE: Färg

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
sv_SE: Kolumn i Bank Fil

en: Column {0}
sv_SE: Kolumn {0}

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
sv_SE: Kolumner är inte enligt mall. Jämför uppladdad fil med standardmall

en: Combined invoice portion must equal 100%
sv_SE: Sammanlagd Faktura andel måste vara 100 %

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Commercial
sv_SE: Bolag

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
sv_SE: Provision

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
sv_SE: Provision Sats

en: Commission Rate %
sv_SE: Provision Sats %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
sv_SE: Provision Sats %

en: Commission on Sales
sv_SE: Provision på Försäljning Konto

note: Name of a DocType Label of the common_code (Data) field in DocType 'Common Code' Label of the common_code (Data) field in DocType 'UOM'
en: Common Code
sv_SE: Vanlig Kod

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
sv_SE: Konversation

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
sv_SE: Konversation Kanal

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
sv_SE: Konversation Medium

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
sv_SE: Konversation Medium Tid

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
sv_SE: Konversation Medium Typ

en: Compact Item Print
sv_SE: Kompakt Artikel Utskrift

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
sv_SE: Bolag

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
sv_SE: Bolag

en: Company Abbreviation
sv_SE: Bolag Förkortning

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
sv_SE: Bolag Förkortning får inte ha mer än 5 tecken

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
sv_SE: Bolag Konto

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
sv_SE: Adress

note: Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning'
en: Company Address Display
sv_SE: Bolag Adress Visning

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
sv_SE: Bolag Adress Namn

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
sv_SE: Bolag Bank Konto

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
sv_SE: Bolag Faktura Adress

note: Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Order' Labe
en: Company Contact Person
sv_SE: Bolag Kontakt

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
sv_SE: Bolag Beskrivning

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
sv_SE: Bolag Detaljer

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
sv_SE: Bolag E-post

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
sv_SE: Bolag Logotyp

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
sv_SE: Bolag Namn

note: Description of the 'Tally Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Company Name as per Imported Tally Data
sv_SE: Bolag Namn enligt Importerad Tally Data

en: Company Name cannot be Company
sv_SE: Bolag Namn kan inte vara Bolag

en: Company Not Linked
sv_SE: Bolag ej Länkad

note: Label of the company_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Company Settings
sv_SE: Bolag Inställningar

note: Label of the company_shipping_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_98 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
sv_SE: Bolag Leverans Adress

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
sv_SE: Org.Nr.

en: Company and Posting Date is mandatory
sv_SE: Bolag och Bokföring Datum erfordras

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
sv_SE: Bolag Valutor för båda Bolag ska matcha för Moder Bolag Transaktioner.

en: Company field is required
sv_SE: Bolag Fält erfordras

en: Company is mandatory
sv_SE: Bolag Erfordras

en: Company is mandatory for company account
sv_SE: Bolag Erfodras för Bolag Konto

en: Company is mandatory for generating an invoice. Please set a default company in Global Defaults.
sv_SE: Bolag erfordras för att skapa faktura. Ange standard bolag i Standard Inställningar.

en: Company name not same
sv_SE: Bolag Namn är inte samma

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
sv_SE: Bolag Tillgång {0} och Inköp Dokument {1} stämmer inte.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
sv_SE: Org.Nr som referens. Moms Nummer osv.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
sv_SE: Bolag som intern kund representerar

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
sv_SE: Bolag som intern kund representerar.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company which internal supplier represents
sv_SE: Bolag som intern leverantör representerar

en: Company {0} already exists. Continuing will overwrite the Company and Chart of Accounts
sv_SE: Bolag {0} finns redan. Om man fortsätter kommer Bolag och Kontoplan att skrivas över

en: Company {0} does not exist
sv_SE: Bolag {0} finns inte

en: Company {0} is added more than once
sv_SE: Bolag{0} har lagts till mer än en gång

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
sv_SE: Bolag {} finns inte ännu. Moms inställning avbröts.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
sv_SE: Bolag {} stämmer inte med Kassa Profil Bolag {}

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
sv_SE: Konkurrent

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
sv_SE: Konkurrent Detaljer

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
sv_SE: Konkurrent Namn

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
sv_SE: Konkurrenter

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
sv_SE: Klar

en: Complete Job
sv_SE: Slutför Jobb

en: Complete Order
sv_SE: Betala

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
sv_SE: Klar

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
sv_SE: Klar Av

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
sv_SE: Slutförd

en: Completed On cannot be greater than Today
sv_SE: Klar datum kan inte vara senare än idag

en: Completed Operation
sv_SE: Klar Åtgärd

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
sv_SE: Klar Kvantitet

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
sv_SE: Klar Kvantitet får inte vara högre än 'Kvantitet att Producera'

en: Completed Quantity
sv_SE: Klar Kvantitet

en: Completed Tasks
sv_SE: Antal Klara Uppgifter

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
sv_SE: Klar Tid

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
sv_SE: Klara Arbetsordrar

en: Completion
sv_SE: Klar

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
sv_SE: Klar Av

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
sv_SE: Klar Datum

en: Completion Date can not be before Failure Date. Please adjust the dates accordingly.
sv_SE: Slutförande datum kan inte vara före fel datum. Justera datum därefter.

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
sv_SE: Klar Status

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
sv_SE: Allrisk Försäkring

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
sv_SE: Dator

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
sv_SE: Villkor

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
sv_SE: Villkor Regel

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
sv_SE: Villkor Regel Exempel

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
sv_SE: Villkor kommer att tillämpas på alla valda artiklar kombinerat.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
sv_SE: Konfiguration

en: Configure Product Assembly
sv_SE: Konfigurera Artikel Produktion

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
sv_SE: Konfigurera åtgärd att stoppa transaktion eller varna om Marginal inte bibehålls.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
sv_SE: Konfigurera Standard Prislista vid skapande av Inköp Order. Artikel priser hämtas från denna Prislista.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
sv_SE: Bekräftelse Datum

en: Connect to Quickbooks
sv_SE: Anslut till Quickbooks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connected to QuickBooks
sv_SE: Ansluten till QuickBooks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connecting to QuickBooks
sv_SE: Ansluter till QuickBooks

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
sv_SE: Anslutningar

en: Consider Accounting Dimensions
sv_SE: Inkludera Bokföring Dimensioner

note: Label of the consider_party_ledger_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Consider Entire Party Ledger Amount
sv_SE: Inkludera Hela Parti Register Belopp

note: Label of the consider_minimum_order_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Minimum Order Qty
sv_SE: Inkludera Minimum Order Kvantitet

note: Label of the consider_rejected_warehouses (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Consider Rejected Warehouses
sv_SE: Inkludera Avvisad Lager

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
sv_SE: Inkludera Moms eller Avgift för

note: Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Considered In Paid Amount
sv_SE: Moms Inkluderad i Betald Belopp

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
sv_SE: Konsolidera Försäljning Order Artiklar

note: Label of the combine_sub_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sub Assembly Items
sv_SE: Konsolidera Underenhet Artiklar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
sv_SE: Konsoliderad

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
sv_SE: Konsoliderad Kredit Nota

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
sv_SE: Koncern Bokslut

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
sv_SE: Konsoliderad Försäljning Faktura

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
sv_SE: Konsult

en: Consulting
sv_SE: Rådgivning

en: Consumable
sv_SE: Förbrukning

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
sv_SE: Förbrukning Kostnad

en: Consumed
sv_SE: Förbrukad

en: Consumed Amount
sv_SE: Förbrukad Belopp

en: Consumed Asset Items is mandatory for Decapitalization
sv_SE: Förbrukade Tillgång Artiklar erfordras för Dekapitalisering

note: Label of the asset_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Asset Total Value
sv_SE: Förbrukad Tillgång Totalt Värde

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
sv_SE: Förbrukade Tillgångar

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
sv_SE: Förbrukade Artiklar

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontra
en: Consumed Qty
sv_SE: Förbrukad Kvantitet

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
sv_SE: Förbrukad Kvantitet

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Items
sv_SE: Förbrukade Lager Artiklar

en: Consumed Stock Items or Consumed Asset Items are mandatory for creating new composite asset
sv_SE: Förbrukade Lager Artiklar eller Förbrukade Tillgång Artiklar erfordras för att skapa ny sammansatt tillgång

en: Consumed Stock Items, Consumed Asset Items or Consumed Service Items is mandatory for Capitalization
sv_SE: Förbrukade Lager Artiklar, Förbrukade Tillgång Artiklar eller Förbrukade Service Artiklar erfordras för Kapitalisering

note: Label of the stock_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Total Value
sv_SE: Förbrukad Lager Värde

en: Consumer Products
sv_SE: Konsument Produkter

en: Consumption Rate
sv_SE: Förbrukning Värde

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
sv_SE: Kontakt

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
sv_SE: Kontakt Beskrivning

en: Contact Details
sv_SE: Kontakt Uppgifter

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
sv_SE: Kontakt E-post

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
sv_SE: Kontakt HTML

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
sv_SE: Kontakt Information

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
sv_SE: Kontakt Information

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
sv_SE: Kontakt Lista

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
sv_SE: Kontakt Mobil

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
sv_SE: Kontakt Mobil nr

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
sv_SE: Kontakt Namn

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
sv_SE: Avtal Nummer.

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
sv_SE: Kontakt Person

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
sv_SE: Kontakta Oss Inställningar

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
sv_SE: Kontakter

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
sv_SE: Innehåll

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
sv_SE: Innehåll Typ

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
sv_SE: Kontering Post

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
sv_SE: Avtal

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
sv_SE: Avtal Detaljer

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
sv_SE: Avtal Slut Datum

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
sv_SE: Avtal Uppfyllelse Checklista

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
sv_SE: Avtal Period

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
sv_SE: Avtal Mall

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
sv_SE: Avtal Mall Uppfyllning Villkor

note: Label of the contract_template_help (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Template Help
sv_SE: Avtal Mall Hjälp

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
sv_SE: Avtal Villkor

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
sv_SE: Avtal Villkor

en: Contribution %
sv_SE: Bidrag %

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
sv_SE: Bidrag (%)

en: Contribution Amount
sv_SE: Bidrag Belopp

en: Contribution Qty
sv_SE: Bidrag Kvantitet

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
sv_SE: Bidrag till Netto Totalt

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
sv_SE: Kontroll Åtgärd

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
sv_SE: Kontroll Tidigare Lager Transaktioner

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
sv_SE: Konvertering Faktor

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
sv_SE: Konvertering Värde

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
sv_SE: Konvertering Faktor för Standard Enhet måste vara 1 på rad {0}

en: Conversion factor for item {0} has been reset to 1.0 as the uom {1} is same as stock uom {2}.
sv_SE: Konvertering faktor för artikel {0} är återställd till 1,0 eftersom enhet {1} är samma som lager enhet {2}.

en: Conversion rate cannot be 0 or 1
sv_SE: Konvertering Värde kan inte vara 0 eller 1

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
sv_SE: Konvertera Artikel Beskrivning till ren HTML i Transaktioner

en: Convert to Group
sv_SE: Konvertera till Grupp

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
sv_SE: Konvertera till Grupp

en: Convert to Item Based Reposting
sv_SE: Konvertera till Artikel Baserad Ompostering

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Ledger
sv_SE: Konvertera till Register

en: Convert to Non-Group
sv_SE: Konvertera Grupp till Konto

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
sv_SE: Konverterad

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
sv_SE: Kopierad Från

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
sv_SE: Kopiera Fält till Variant

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
sv_SE: System

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
sv_SE: Korrigerande

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
sv_SE: Korrigerande Åtgärd

en: Corrective Job Card
sv_SE: Korrigerande Jobbkort

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
sv_SE: Korrigerande Åtgärd

note: Label of the corrective_operation_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Corrective Operation Cost
sv_SE: Korrigerande Åtgärd Kostnad

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
sv_SE: Korrigerande / Förebyggande

en: Cosmetics
sv_SE: Kosmetika

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
sv_SE: Kostnad

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
sv_SE: Resultat Enheter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cost Center Allocation
sv_SE: Resultat Enhet Tilldelning

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
sv_SE: Resultat Enhet Procentuell Tilldelning

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
sv_SE: Resultat Enhet Procentuell Tilldelning

en: Cost Center For Item with Item Code {0} has been Changed to {1}
sv_SE: Resultat Enhet för Artikel med Artikelkod {0} har ändrats till {1}

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
sv_SE: Resultat Enhet Namn

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
sv_SE: Resultat Enhet Nummer

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
sv_SE: Resultat Enhet & Budget

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
sv_SE: Resultat Enhet är del av Resultat Enhet Tilldelning och kan därför inte konverteras till grupp

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
sv_SE: Resultat Enhet erfodras på rad {0} i Skatt Tabell för typ {1}

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
sv_SE: Resultat Enhet med tilldelning poster kan inte konverteras till grupp

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
sv_SE: Resultat Enhet med befintliga transaktioner kan inte omvandlas till Grupp

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
sv_SE: Resultat Enhet med befintliga transaktioner kan inte omvandlas till Register

en: Cost Center {0} cannot be used for allocation as it is used as main cost center in other allocation record.
sv_SE: Resultat Enhet {0} kan inte användas för tilldelning eftersom det används som Huvud Resultat Enhet i annan tilldelning post.

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
sv_SE: Resultat Enhet {} tillhör inte bolag {}

en: Cost Center {} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
sv_SE: Resultat Enhet {} är Grupp Resultat Enhet och Grupp Resultat Enhet kan inte användas i transaktioner

en: Cost Center: {0} does not exist
sv_SE: Resultat Enhet: {0} finns inte

en: Cost Centers
sv_SE: Resultat Enheter

note: Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Cost Configuration
sv_SE: Kostnad Inställning

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
sv_SE: Kostnad Per Enhet

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
sv_SE: Säljaren Betalar Frakt

en: Cost as on
sv_SE: Kostnad per den

en: Cost of Delivered Items
sv_SE: Kostnad för Levererade Artiklar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
sv_SE: Kostnad för Sålda Artiklar

en: Cost of Issued Items
sv_SE: Kostnad för Utfärdade Artiklar

en: Cost of New Capitalized Asset
sv_SE: Kostnad för ny Kapitaliserad Tillgång

en: Cost of New Purchase
sv_SE: Kostnader för Ny Inköp

note: Name of a report
en: Cost of Poor Quality Report
sv_SE: Kostand för Dålig Kvalitet Rapport

en: Cost of Purchased Items
sv_SE: Kostnad för Inköpta Artiklar

en: Cost of Scrapped Asset
sv_SE: Kostnad för Avskriven Tillgång

en: Cost of Sold Asset
sv_SE: Kostnad för Såld Tillgång

en: Cost of various activities
sv_SE: Kostnad för olika Aktiviteter

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
sv_SE: Totalt Kostnad per År

note: Title of an incoterm
en: Cost, Insurance and Freight
sv_SE: Säljaren Betalar Frakt, Försäkring

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
sv_SE: Kostnad

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
sv_SE: Kostnad Belopp

note: Label of the costing_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing Details
sv_SE: Kostnad Detaljer

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
sv_SE: Kostnad Pris

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
sv_SE: Kostnad och Fakturering

en: Could Not Delete Demo Data
sv_SE: Kunde inte ta bort Demo Data

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
sv_SE: Kunde inte skapa Kund automatiskt pga följande erfodrade fält saknas:

en: Could not auto update shifts. Shift with shift factor {0} needed.
sv_SE: Kunde inte uppdatera förskjutning automatiskt. Förskjutning  med förskjutning faktor {0} behövs.

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
sv_SE: Kunde inte skapa Kredit Nota automatiskt, avmarkera 'Skapa Kredit Nota' och skicka igen

en: Could not detect the Company for updating Bank Accounts
sv_SE: Kunde inte identifiera bolag för uppdatering av Bank Konto

en: Could not find path for
sv_SE: Kunde inte hitta sökväg för

en: Could not retrieve information for {0}.
sv_SE: Kunde inte hämta information för {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
sv_SE: Kunde inte lösa kriterierna för funktion {0}. Se till att formel är giltig.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
sv_SE: Kunde inte lösa prioriterad poäng funktion. Se till att formel är giltig.

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
sv_SE: Antal

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
sv_SE: Land

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
sv_SE: Landskod i fil stämmer inte med landskod angiven i system

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
sv_SE: Ursprungsland

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
sv_SE: Rabatt Kod

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
sv_SE: Baserad på Rabatt Kod

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
sv_SE: Rabatt Beskrivning

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
sv_SE: Rabatt Namn

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
sv_SE: Rabatt Typ

en: Create
sv_SE: Skapa

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
sv_SE: Skapa Kontoplan Baserad på

en: Create Delivery Trip
sv_SE: Skapa Leverans Rutt

en: Create Depreciation Entry
sv_SE: Skapa Avskrivning Post

en: Create Document
sv_SE: Skapa Dokument

en: Create Employee
sv_SE: Skapa Personal

en: Create Employee Records
sv_SE: Skapa Personal Uppgifter

en: Create Employee records.
sv_SE: Skapa Personal Uppgifter

note: Label of the is_grouped_asset (Check) field in DocType 'Item'
en: Create Grouped Asset
sv_SE: Skapa Grupperad Tillgång

en: Create Inter Company Journal Entry
sv_SE: Skapa Moder Bolag Journal Post

en: Create Invoices
sv_SE: Skapa Fakturor

en: Create Job Card
sv_SE: Skapa Jobbkort

note: Label of the create_job_card_based_on_batch_size (Check) field in DocType 'Operation'
en: Create Job Card based on Batch Size
sv_SE: Skapa Jobbkort baserad på Parti Storlek

en: Create Journal Entries
sv_SE: Skapa Journal Poster

en: Create Journal Entry
sv_SE: Skapa Journal Post

en: Create Lead
sv_SE: Skapa Potentiell Kund

en: Create Leads
sv_SE: Skapa Potentiella Kunder

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
sv_SE: Skapa Register Poster för Växel Belopp

en: Create Link
sv_SE: Skapa Länk

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
sv_SE: Skapa Saknad Parti

en: Create Multi-level BOM
sv_SE: Skapa Flernivå Stycklista

en: Create New Contact
sv_SE: Skapa Ny Kontakt

en: Create New Customer
sv_SE: Skapa Ny Kund

en: Create New Lead
sv_SE: Skapa Ny Potentiell Kund

en: Create Opportunity
sv_SE: Skapa Möjlighet

en: Create POS Opening Entry
sv_SE: Skapa Kassa Öppning Post

en: Create Payment Entry
sv_SE: Skapa Betalning Post

en: Create Pick List
sv_SE: Skapa Plocklista

en: Create Print Format
sv_SE: Skapa Utskrift Format

en: Create Prospect
sv_SE: Skapa Prospekt

en: Create Purchase Order
sv_SE: Skapa Inköp Order

en: Create Purchase Orders
sv_SE: Skapa Inköp Ordrar

en: Create Quotation
sv_SE: Skapa Försäljning Offert

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
sv_SE: Skapa Mottagare Lista

en: Create Reposting Entries
sv_SE: Skapa Ompostering Poster

en: Create Reposting Entry
sv_SE: Skapa Ompostering Post

en: Create Sales Invoice
sv_SE: Skapa Försäljning Faktura

en: Create Sales Order
sv_SE: Skapa Försäljning Order

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
sv_SE: Skapa Försäljning Order för att hjälpa dig planera ditt arbete och leverera i tid

en: Create Sample Retention Stock Entry
sv_SE: Skapa Prov Lager Post

en: Create Stock Entry
sv_SE: Skapa Lager Post

en: Create Supplier Quotation
sv_SE: Skapa Inköp Offert

en: Create Tax Template
sv_SE: Skapa Moms Mall

en: Create Timesheet
sv_SE: Skapa Tidrapport

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
sv_SE: Skapa Användare

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
sv_SE: Skapa Användare Behörighet

en: Create Users
sv_SE: Skapa Användare

en: Create Variant
sv_SE: Skapa Variant

en: Create Variants
sv_SE: Skapa Varianter

en: Create Workstation
sv_SE: Skapa Arbetsplats

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Create a new composite asset
sv_SE: Skapa ny Sammansatt Tillgång

en: Create a variant with the template image.
sv_SE: Skapa variant med Mall Bild.

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
sv_SE: Skapa inkommande Lager Transaktion för Artikel.

en: Create customer quotes
sv_SE: Skapa Kund Offerter

note: Label of the create_pr_in_draft_status (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create in Draft Status
sv_SE: Skapa i Utkast Status

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
sv_SE: Skapa Kund eller Leverantör

en: Create {0} {1} ?
sv_SE: Skapa {0} {1} ?

en: Created On
sv_SE: Skapad

en: Created {0} scorecards for {1} between:
sv_SE: Skapade {0} Resultatkort för {1} mellan:

en: Creating Accounts...
sv_SE: Skapar Bokföring...

en: Creating Company and Importing Chart of Accounts
sv_SE: Skapar Bolag och Importerar Kontoplan ...

en: Creating Delivery Note ...
sv_SE: Skapar Försäljning Följesedel ...

en: Creating Dimensions...
sv_SE: Skapar Dimensioner ...

en: Creating Journal Entries...
sv_SE: Skapar Journal Poster...

en: Creating Packing Slip ...
sv_SE: Skapar Packsedel ...

en: Creating Purchase Invoices ...
sv_SE: Skapar Inköp Ordrar ...

en: Creating Purchase Order ...
sv_SE: Skapar Inköp Order ...

en: Creating Purchase Receipt ...
sv_SE: Skapar Inköp Följesedel ...

en: Creating Sales Invoices ...
sv_SE: Skapa Försäljning Fakturor ...

en: Creating Stock Entry
sv_SE: Skapar Lager Post....

en: Creating Subcontracting Order ...
sv_SE: Skapar Underleverantör Order ...

en: Creating Subcontracting Receipt ...
sv_SE: Skapar Underleverantör Följesedel ...

en: Creating User...
sv_SE: Skapar Användare...

en: Creating {} out of {} {}
sv_SE: Skapar {} av {} {} ...

en: Creation
sv_SE: Skapande

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
sv_SE: Skapande Dokument Nummer

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
sv_SE: Skapande av <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> klar

en: Creation of {0} failed.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
sv_SE: Skapande av {0} misslyckad.
    				Kontrollera <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Mass Transaktion Logg</a></b>

en: Creation of {0} partially successful.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
sv_SE: Skapande av {0} delvis klar.
    				Kontrollera <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Mass Transaktion Logg</a></b>

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
sv_SE: Kredit

en: Credit (Transaction)
sv_SE: Kredit (Transaktion)

en: Credit ({0})
sv_SE: Kredit ({0})

en: Credit Account
sv_SE: Kredit Konto

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
sv_SE: Kredit Belopp

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
sv_SE: Kredit Belopp i Konto Valuta

note: Label of the credit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Transaction Currency
sv_SE: Kredit Belopp i Transaktion Valuta

en: Credit Balance
sv_SE: Kredit Saldo

en: Credit Card
sv_SE: Kreditkort

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
sv_SE: Kredit Kort Post

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
sv_SE: Kredit Dagar

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
sv_SE: Kredit Gräns

en: Credit Limit Crossed
sv_SE: Kredit Gräns Överskriden

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
sv_SE: Kredit Gräns Inställningar

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
sv_SE: Kredit Gräns och Betalning Villkor

en: Credit Limit:
sv_SE: Kredit Gräns:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
sv_SE: Kredit Gräns

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
sv_SE: Kredit Månader

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
sv_SE: Kredit Nota

en: Credit Note Amount
sv_SE: Kredit Nota Belopp

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
sv_SE: Kredit Nota Skapad

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note will update it's own outstanding amount, even if "Return Against" is specified.
sv_SE: Kredit Nota kommer att uppdatera sitt eget utestående belopp, även om "Retur Mot" anges.

en: Credit Note {0} has been created automatically
sv_SE: Kredit Nota {0} skapad automatiskt

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
sv_SE: Kredit Till

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
sv_SE: Kredit i Bolag Valuta

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
sv_SE: Kredit Gräns överskriden för Kund {0} ({1} / {2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
sv_SE: Kredit Gräns är redan definierad för Bolag {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
sv_SE: Kredit gräns uppnåd för Kund {0}

en: Creditors
sv_SE: Kreditorer

note: Description of the 'Tally Creditors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Creditors Account set in Tally
sv_SE: Kreditorers Konto i Tally

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
sv_SE: Kriterier

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
sv_SE: Kriterier Formel

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
sv_SE: Kriterier Namn

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
sv_SE: Kriterier Inställningar

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
sv_SE: Kriterier Prioritet

en: Criteria weights must add up to 100%
sv_SE: Kriterier Prioritet är upp till 100%

note: Description of a DocType
en: Cross Listing of Item in multiple groups
sv_SE: Korslistning av Artikel i flera grupper

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
sv_SE: Kubik Centimeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
sv_SE: Kubik Decimeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
sv_SE: Kubik Fot

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
sv_SE: Kubik Tum

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
sv_SE: Kubik Meter

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
sv_SE: Kubik Millimeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
sv_SE: Kubik Yard

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
sv_SE: Kumulativ Transaktion Tröskel

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
sv_SE: Valuta

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
sv_SE: Valutaväxling Kurs

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
sv_SE: Valutaväxling Inställningar

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
sv_SE: Valutaväxling Inställning Detaljer

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Result
sv_SE: Valutaväxling Inställning Resultat

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
sv_SE: Valutaväxling måste vara tillämplig för Inköp eller Försäljning.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
sv_SE: Valuta och Prislista

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
sv_SE: Valuta kan inte ändras efter att poster är skapade med någon annan valuta

en: Currency for {0} must be {1}
sv_SE: Valuta för {0} måste vara {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
sv_SE: Valuta för Stängning Konto måste vara {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
sv_SE: Valuta för Prislista {0} måste vara {1} eller {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
sv_SE: Valuta ska vara samma som Prislista Valuta: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
sv_SE: Aktuell Adress

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
sv_SE: Aktuell Adress är

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
sv_SE: Aktuell Belopp

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
sv_SE: Aktuell Tillgång

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
sv_SE: Aktuell Tillgång Värde

en: Current Assets
sv_SE: Aktuella Tillgångar

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
sv_SE: Aktuell Stycklista

en: Current BOM and New BOM can not be same
sv_SE: Aktuell Stycklista och ny Stycklista kan inte vara samma

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
sv_SE: Aktuell Växel Kurs

note: Label of the current_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Current Index
sv_SE: Aktuellt Index

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
sv_SE: Aktuell Faktura Slut Datum

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
sv_SE: Aktuell Faktura Start Datum

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
sv_SE: Aktuell Nivå

en: Current Liabilities
sv_SE: Aktuella Skulder

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
sv_SE: Aktuell Skuld

note: Label of the current_node (Link) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Current Node
sv_SE: Aktuell Nod

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
sv_SE: Aktuell Kvantitet

note: Label of the current_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial / Batch Bundle
sv_SE: Aktuell Serie / Parti Paket

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
sv_SE: Aktuellt Serie Nummer

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
sv_SE: Aktuell Tillstånd

en: Current Status
sv_SE: Aktuell Status

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
sv_SE: Aktuell Lager

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
sv_SE: Aktuell Tid

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
sv_SE: Aktuell Värderingssats

en: Curves
sv_SE: Kurvor

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
sv_SE: Ansvarig

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
sv_SE: Ansvarig

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
sv_SE: Anpassad

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
sv_SE: Anpassade Anmärkningar

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
sv_SE: Anpassade Avgränsare

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
sv_SE: Anpassad?

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
sv_SE: Kund

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
sv_SE: Kund

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
sv_SE: Kund / Artikel / Artikel Grupp

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
sv_SE: Kund / Potentiell Kund Adress

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
sv_SE: Kund Förvärv och Lojalitet

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
sv_SE: Kund Adress

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
sv_SE: Kund Adresser och Kontakter

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
sv_SE: Kund Kod

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
sv_SE: Kund Kontakt

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
sv_SE: Kund Kontakt E-post

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
sv_SE: Kund Kredit Saldo

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
sv_SE: Kund Kredit Gräns

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
sv_SE: Kund Standard

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
sv_SE: Kund Detaljer

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
sv_SE: Kund Återkoppling

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
sv_SE: Kund Grupp

note: Name of a DocType
en: Customer Group Item
sv_SE: Kund Grupp Artikel

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
sv_SE: Kund Grupp Namn

en: Customer Group: {0} does not exist
sv_SE: Kund Grupp: {0} finns inte

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
sv_SE: Kund Grupper

note: Name of a DocType
en: Customer Item
sv_SE: Kund Artikel

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
sv_SE: Kund Artiklar

en: Customer LPO
sv_SE: Kund Lokal Inköp Order

en: Customer LPO No.
sv_SE: Kund Lokal Inköp Order Nummer

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
sv_SE: Kund Register

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
sv_SE: Kund Mobil Nummer

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
sv_SE: Kund Namn

en: Customer Name:
sv_SE: Kund Namn:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
sv_SE: Kund Namngivning efter

en: Customer PO
sv_SE: Kund Inköp Order

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
sv_SE: Kund Inköp Order Detaljer

en: Customer POS Id
sv_SE: Kund Kassa ID

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
sv_SE: Kund Kassa ID

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
sv_SE: Portal  Användare

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
sv_SE: Primär Adress

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
sv_SE: Primär Kontakt

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
sv_SE: Kund Försedd

en: Customer Service
sv_SE: Kund Tjänst

en: Customer Service Representative
sv_SE: Kundtjänst Representant

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
sv_SE:  Kund Distrikt

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
sv_SE: Kund Typ

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
sv_SE: Kund Lager (valfritt)

en: Customer contact updated successfully.
sv_SE: Kund kontakt uppdaterad!

en: Customer is required
sv_SE: Kund erfordras

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
sv_SE: Kund tillhör inte någon Lojalitet Program

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
sv_SE: Kund eller Artikel

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
sv_SE: Kund erfordras för "Kund Rabatt"

en: Customer {0} does not belong to project {1}
sv_SE: Kund {0} tillhör inte Projekt {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
sv_SE: Kund Artikel Kod

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
sv_SE: Kund Inköp Order

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
sv_SE: Kund Inköp Order Datum

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
sv_SE: Kund Inköp Order Nummer

en: Customer's Vendor
sv_SE: Kundens Leverantör

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
sv_SE: Artikel Pris per Kund

en: Customer/Lead Name
sv_SE: Kund / Potentiell Kund Namn

en: Customer:
sv_SE: Kund:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
sv_SE: Kunder

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
sv_SE: Kunder Utan Försäljning Transaktioner

en: Customers not selected.
sv_SE: Kunder inte valda.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
sv_SE: Rabatt per Kund

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
sv_SE: Tull Tariff Nummer

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
sv_SE: Cykel/Sekund

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
sv_SE: Dagsvis

en: Daily Project Summary for {0}
sv_SE: Daglig Projekt Översikt för {0}

en: Daily Reminders
sv_SE: Dagliga Påminnelser

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
sv_SE: Daglig Tid att Skicka

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
sv_SE: Daglig Tidrapport Översikt

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
sv_SE: Översikt Panel

en: Data Based On
sv_SE: Data Baserad På

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
sv_SE: Data Import Inställningar

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
sv_SE: Data Import & Inställningar

note: Description of the 'Master Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Data exported from Tally that consists of the Chart of Accounts, Customers, Suppliers, Addresses, Items and UOMs
sv_SE: Data exporterad från Tally som består av Kontoplan, Kunder, Leverantörer, Adresser, Artiklar och Enhet

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
sv_SE: Datum

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Based On
sv_SE: Datum Baserat på

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
sv_SE: Pensionering Datum

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
sv_SE: Datum Inställningar

en: Date must be between {0} and {1}
sv_SE: Datum måste vara mellan {0} och {1}

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
sv_SE: Födelsedag Datum

en: Date of Birth cannot be greater than today.
sv_SE: Födelsedag Datum kan inte vara senare än i dag.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
sv_SE: Start Datum

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
sv_SE: Datum för Start ska vara senare än Bolagisering datum

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
sv_SE: Etablering Datum

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
sv_SE: Bolagisering Datum

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
sv_SE: Utgivning Datum

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
sv_SE: Anställning Datum

en: Date of Transaction
sv_SE: Transaktion Datum

en: Date: {0} to {1}
sv_SE: Datum: {0} till {1}

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
sv_SE: Datum

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
sv_SE: Dag

note: Label of the day_book_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data
sv_SE: Dagbok Data

note: Description of the 'Day Book Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data exported from Tally that consists of all historic transactions
sv_SE: Dagbok Data exporterad från Tally som består av alla historiska transaktioner

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
sv_SE: Veckodag

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
sv_SE: Veckodag

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
sv_SE: Dag att Skicka

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
sv_SE: Dag(ar) efter Faktura Datum

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
sv_SE: Dag(ar) efter Faktura Månad slut

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
sv_SE: Dagar

en: Days Since Last Order
sv_SE: Dagar Sedan Senaste Order

en: Days Since Last order
sv_SE: Dagar Sedan Senaste Order

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
sv_SE: Dagar till Förfallodatum

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Days before the current subscription period
sv_SE: Dagar före aktuell prenumeration period

note: Label of the delinked (Check) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: DeLinked
sv_SE: Bortkoppplad

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
sv_SE: Ansvarig

en: Dealer
sv_SE: Återförsäljare

en: Dear
sv_SE: Hej

en: Dear System Manager,
sv_SE: Hej System Ansvarig,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
sv_SE: Debet

en: Debit (Transaction)
sv_SE: Debet (Transaktion)

en: Debit ({0})
sv_SE: Debet ({0})

en: Debit Account
sv_SE: Debet Konto

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
sv_SE: Debet Belopp

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
sv_SE: Debet Belopp i Konto Valuta

note: Label of the debit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Transaction Currency
sv_SE: Debet Belopp i Transaktion Valuta

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
sv_SE: Debet Nota

en: Debit Note Amount
sv_SE: Debet Nota Belopp

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
sv_SE: Debet Nota Skapad

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note will update it's own outstanding amount, even if "Return Against" is specified.
sv_SE: Debet Nota kommer att uppdatera sitt eget utestående belopp, även om "Retur Mot" anges.

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
sv_SE: Debet Till

en: Debit To is required
sv_SE: Debet till erfodras

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
sv_SE: Debet och Kredit är inte lika för {0} # {1}. Differens är {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
sv_SE: Debet i Bolag Valuta

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
sv_SE: Debet till

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Debit-Credit Mismatch
sv_SE: Debet-Kredit överensstämmer ej

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: Debit-Credit mismatch
sv_SE: Debet-Kredit överensstämmer ej

en: Debtor/Creditor
sv_SE: Debitor/Kreditor

en: Debtor/Creditor Advance
sv_SE: Debitor/Kreditor Förskott

en: Debtors
sv_SE: Fordringar

note: Description of the 'Tally Debtors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Debtors Account set in Tally
sv_SE: Debitor Konto i Tally

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Decapitalization
sv_SE: Dekapitalisering

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Decapitalized
sv_SE: Dekapitaliserad

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
sv_SE: Decigram/Liter

note: Name of a UOM
en: Decilitre
sv_SE: Deciliter

en: Declare Lost
sv_SE: Ange som Förlorad

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
sv_SE: Dra Av

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
sv_SE: Avdragsberättigad Detaljer

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
sv_SE: Avdrag eller Förlust

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
sv_SE: Standard

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
sv_SE: Standard Konto

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
sv_SE: Standard Konto

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
sv_SE: Standard Aktivitet Kostnad finns för Aktivitet Typ - {0}

note: Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Default Advance Account
sv_SE: Standard Förskött Konto

note: Label of the default_advance_paid_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Paid Account
sv_SE: Standard Förskött Skuld Konto

note: Label of the default_advance_received_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Received Account
sv_SE: Standard Förskött Intäkt Konto

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
sv_SE: Standard Stycklista

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
sv_SE: Standard Stycklista ({0}) måste vara aktiv för denna artikel eller dess mall

en: Default BOM for {0} not found
sv_SE: Standard Stycklista för {0} hittades inte

en: Default BOM not found for FG Item {0}
sv_SE: Standard Stycklista hittades inte för Färdig Artikel {0}

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
sv_SE: Standard Stycklista hittades inte för Artikel {0} och Projekt {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
sv_SE: Standard Bank Konto

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
sv_SE: Standard Fakturering Pris

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
sv_SE: Standard Inköp Resultat Enhet

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
sv_SE: Standard Inköp Pris lista

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
sv_SE: Standard Inköp Villkor

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
sv_SE: Standard Kassa Konto

note: Label of the default_common_code (Link) field in DocType 'Code List'
en: Default Common Code
sv_SE: Standard Gemensam Kod

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
sv_SE: Standard Bolag

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
sv_SE: Standard Bank Konto

note: Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
sv_SE: Standard Resultat Enhet

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
sv_SE: Standard Kostnad Konto (Inköp)

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
sv_SE: Standard Kostnad Pris

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
sv_SE: Standard Valuta

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
sv_SE: Standard Kund Grupp

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
sv_SE: Standard Uppskjuten Kostnad Konto (Inköp)

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
sv_SE: Standard Uppskjuten Intäkt Konto (Försäljning)

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
sv_SE: Standard Dimension

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
sv_SE: Standard Rabatt Konto

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
sv_SE: Standard Avstånd Enhet

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
sv_SE: Standard Kostnad Konto

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
sv_SE: Standard Finans Register

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
sv_SE: Standard Färdig Artikel Lager

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
sv_SE: Standard Helg Lista

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
sv_SE: Standard I Transit Lager

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
sv_SE: Standard Intäkt Konto (Försäljning)

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
sv_SE: Standard Lager Konto

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
sv_SE: Standard Artikel Grupp

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
sv_SE: Standard Artikel Producent

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
sv_SE: Standard Brevhuvud

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
sv_SE: Standard Producent Artikel Nummer

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
sv_SE: Standard Material Begäran Typ

note: Label of the default_operating_cost_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Operating Cost Account
sv_SE: Standard Driftskostnad Konto

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
sv_SE: Standard Skuld Konto

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
sv_SE: Standard Rabatt Konto

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
sv_SE: Standard Betalning Begäran Meddelande

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
sv_SE: Standard Betalning Villkor

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
sv_SE: Standard Prislista

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
sv_SE: Standard Prioritet

note: Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Provisional Account
sv_SE: Standard Provisorisk Konto

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
sv_SE: Standard Inköp Enhet

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
sv_SE: Standard Försäljning Offert Giltighetstid (Dagar)

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
sv_SE: Standard Fordring Konto

note: Label of the default_round_off_account (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Round Off Account
sv_SE: Standard Avrundning Konto

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
sv_SE: Standard Försäljning Enhet

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
sv_SE: Standard Rest Lager

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
sv_SE: Standard Försäljning Resultat Enhet

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
sv_SE: Standard Försäljning Villkor

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
sv_SE: Standard Service Nivå Avtal

en: Default Service Level Agreement for {0} already exists.
sv_SE: Standard Service Nivå Avtal för {0} finns redan.

note: Label of the default_shipping_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Shipping Account
sv_SE: Standard Leverans Konto

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
sv_SE: Standard Från Lager

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
sv_SE: Standard Lager Enhet

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
sv_SE: Standard Leverantör

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
sv_SE: Standard Leverantör Grupp

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
sv_SE: Standard Till Lager

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
sv_SE:  Standard Distrikt

note: Label of the default_uom (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default UOM
sv_SE: Standard Enhet

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
sv_SE: Standard Enhet

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You need to either cancel the linked documents or create a new Item.
sv_SE: Standard Enhet för Artikel {0} kan inte ändras eftersom det finns några transaktion(er) med annan Enhet. Man måste antingen annullera länkade dokument eller skapa ny  artikel.

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
sv_SE: Standard Enhet för Artikel {0} kan inte ändras direkt eftersom man redan har skapat vissa transaktioner (s) med annan enhet. Man måste skapa ny Artikel för att använda annan standard enhet.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
sv_SE: Standard Måtenhet för Variant '{0}' måste vara samma som i Mall '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
sv_SE: Standard Värdering Sätt

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
sv_SE: Standard Värde

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' L
en: Default Warehouse
sv_SE: Standard Lager

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
sv_SE: Standard Retur Lager

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
sv_SE: Standard Lager för Produktion

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
sv_SE: Standard Bearbetning Lager

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
sv_SE: Standard Arbetsplats

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
sv_SE: Standard Konto uppdateras automatiskt i Kassa Faktura när detta läge är valt.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
sv_SE: Standard inställningar för lager relaterade transaktioner

en: Default tax templates for sales, purchase and items are created.
sv_SE: Standard Moms Mallar för Försäljning,Inköp och Artiklar är skapade.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
sv_SE: Standard: 10 minuter

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
sv_SE: Standard

en: Defense
sv_SE: Försvar

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
sv_SE: Uppskjuten Bokföring

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
sv_SE: Uppskjuten Bokföring Standard

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
sv_SE: Uppskjuten Bokföring Inställningar

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
sv_SE: Uppskjuten Kostnad

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
sv_SE: Uppskjuten Kostnad Konto

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
sv_SE: Uppskjuten Intäkt

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
sv_SE: Uppskjuten Intäkt Konto

note: Name of a report
en: Deferred Revenue and Expense
sv_SE: Uppskjuten Intäkt och Kostnad

en: Deferred accounting failed for some invoices:
sv_SE: Uppskjuten Bokföring misslyckades för vissa fakturor:

en: Define Project type.
sv_SE: Skapa Projekt Typ

note: Name of a UOM
en: Dekagram/Litre
sv_SE: Dekagram/Liter

en: Delay (In Days)
sv_SE: Försening (I Dagar)

en: Delay (in Days)
sv_SE: Försening (I Dagar)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
sv_SE: Försening mellan Leverans Stopp

en: Delay in payment (Days)
sv_SE: Försenad Betalning (Dagar)

en: Delayed
sv_SE: Försenad

en: Delayed Days
sv_SE: Försenad Dagar

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
sv_SE: Försenad Artikel Rapport

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
sv_SE: Försenad Order Rapport

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Delayed Tasks Summary
sv_SE: Försenade Uppgifter Översikt

en: Delete
sv_SE: Ta bort

note: Label of the delete_linked_ledger_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Delete Accounting and Stock Ledger Entries on deletion of Transaction
sv_SE: Ta bort Bokföring och Lager Register Poster vid radering av Transaktion

note: Label of the delete_bin_data (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Bins
sv_SE: Ta bort från Papperskorg

note: Label of the delete_cancelled_entries (Check) field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Delete Cancelled Ledger Entries
sv_SE: Ta bort Annullerade Register Poster

en: Delete Dimension
sv_SE: Ta bort Dimension

note: Label of the delete_leads_and_addresses (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Leads and Addresses
sv_SE: Ta bort Prospekt och Adresser

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
sv_SE: Ta bort Transaktioner

en: Delete all the Transactions for this Company
sv_SE: Ta bort alla Transaktioner för detta Bolag

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
sv_SE: Papperskorg

en: Deleting {0} and all associated Common Code documents...
sv_SE: Tar bort {0} och alla tillhörande Gemensamma Kod dokument...

en: Deletion in Progress!
sv_SE: Borttagning Pågår!

en: Deletion is not permitted for country {0}
sv_SE: Borttagning är inte tillåtet för {0}

note: Label of the delimiter_options (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Delimiter options
sv_SE: Avgränsning Alternativ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
sv_SE: Levererad

en: Delivered Amount
sv_SE: Levererad Belopp

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place
sv_SE: Levererat Angiven Plats

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place Unloaded
sv_SE: Levererat Lossningsplats

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
sv_SE: Levereras Av Leverantör

note: Title of an incoterm
en: Delivered Duty Paid
sv_SE: Levererat Förtullat

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
sv_SE: Levererade Artiklar Att Fakturera

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
sv_SE: Levererad Kvantitet

en: Delivered Quantity
sv_SE: Levererad Kvantitet

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
sv_SE: Levereras av Leverantör (Drop Ship)

en: Delivered: {0}
sv_SE: Levererad: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
sv_SE: Leverans

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
sv_SE: Leverans Datum

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
sv_SE: Leverans Detaljer

note: Name of a role
en: Delivery Manager
sv_SE: Leverans Ansvarig

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
sv_SE: Försäljning Följesedel

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
sv_SE: Försäljning Följesedel Artikel

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
sv_SE: Försäljning Följesedel Nummer

note: Label of the pi_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Delivery Note Packed Item
sv_SE: Försäljning Följesedel Packad Artikel

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
sv_SE: Försäljning Följesedel Trender

en: Delivery Note {0} is not submitted
sv_SE: Försäljning Följesedel {0} ej godkänd

en: Delivery Note(s) created for the Pick List
sv_SE: Försäljning Följesedel skapad för Plocklista

en: Delivery Notes
sv_SE: Försäljning Följesedlar

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
sv_SE: Försäljning Följesedlar ska inte vara i utkast tillstånd när leverans rutt godkänns. Följande Försäljning Följesedel är fortfarande i utkast tillstånd: {0}. Godkänn dem först.

en: Delivery Notes {0} updated
sv_SE: Försäljning Följesedlar {0} uppdaterade

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
sv_SE: Leverans Inställningar

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
sv_SE: Leverans Status

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
sv_SE: Leverans Stopp

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
sv_SE: Leverans Stopp

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
sv_SE: Leverera Till

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
sv_SE: Leverans Rutt

note: Name of a role
en: Delivery User
sv_SE: Leverans Användare

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
sv_SE: Leverans Lager

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
sv_SE: Leverera Till

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
sv_SE: Leverans Lager erfodras för Artikel {0}

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
sv_SE: Demo Bolag

en: Demo data cleared
sv_SE: Demo Data Borttagen

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
sv_SE: Avdelning

en: Department Stores
sv_SE: Varuhus

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
sv_SE: Avgång Tid

note: Label of the dependant_sle_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Dependant SLE Voucher Detail No
sv_SE: Beroende SLE Verifikat Detalj Nummer

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
sv_SE: Beroenden

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
sv_SE: Beroende Uppgift

en: Dependent Task {0} is not a Template Task
sv_SE: Beroende Uppgift {0} är inte Mall Uppgift

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
sv_SE: Beroende Uppgifter

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
sv_SE: Beroende av Uppgifter

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
sv_SE: Insättning

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
sv_SE: Skriv av baserat på dagliga proportioner

note: Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on shifts
sv_SE: Skriv av baserat på förskjutningar

en: Depreciated Amount
sv_SE: Avskriven Belopp

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
sv_SE: Avskrivning

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
sv_SE: Avskrivning Belopp

en: Depreciation Amount during the period
sv_SE: Avskrivning Belopp under Period

en: Depreciation Date
sv_SE: Avskrivning Datum

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
sv_SE: Avskrivning Detaljer

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
sv_SE: Avskrivning borttagen pga avskrivning av Tillgångar

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
sv_SE: Avskrivning Post

note: Label of the depr_entry_posting_status (Select) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Entry Posting Status
sv_SE: Avskrivning Post Bokföring Status

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
sv_SE: Kostnad Avskrivning Konto

en: Depreciation Expense Account should be an Income or Expense Account.
sv_SE: Kostnad Avskrivning Konto ska vara Intäkt eller Kostnad Konto.

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
sv_SE: Avskrivning Sätt

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
sv_SE: Avskrivning Alternativ

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
sv_SE: Avskrivning Bokföring Datum

en: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
sv_SE: Avskrivning Bokföring Datum kan inte vara före Tillgänglig för Användning Datum

en: Depreciation Row {0}: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
sv_SE: Avskrivning Rad {0}: Avskrivning Bokföring Datum kan inte vara före Tillgänglig för Användning Datum

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
sv_SE: Avskrivning Rad {0}: Förväntad värde efter nyttjande tid måste vara högre än eller lika med {1}

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
sv_SE: Avskrivning Rad {0}: Nästa Avskrivning Datum kan inte vara före Tillgänglig för Användning Datum

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
sv_SE: Avskrivning Rad {0}: Nästa Avskrivning Datum kan inte vara före Inköp Datum

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
sv_SE: Avskrivning Schema

note: Label of the depreciation_schedule_view (HTML) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule View
sv_SE: Avskrivning Schema Vy

en: Depreciation cannot be calculated for fully depreciated assets
sv_SE: Avskrivning kan inte beräknas för fullt avskrivna tillgångar

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
sv_SE: Beskrivning

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
sv_SE: Beskrivning av Innehåll

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
sv_SE: Befattning

note: Name of a role
en: Desk User
sv_SE: Skrivbord Användare

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
sv_SE: Detaljerad Anledning

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
sv_SE: Detaljer

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
sv_SE: Adress Moms Kategori baserat på

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
sv_SE: Differens

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
sv_SE: Differens (Dr - Cr)

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
sv_SE: Differens Konto

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Entry is an Opening Entry
sv_SE: Differens Konto måste vara Tillgång / Skuld Konto Typ, eftersom denna Lager Post är Öppning Post

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
sv_SE: Differens Konto måste vara Tillgång / Skuld Konto Typ, eftersom denna Inventering är Öppning Post

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
sv_SE: Differens Belopp

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
sv_SE: Differens Belopp (Bolag Valuta)

en: Difference Amount must be zero
sv_SE: Differens Belopp måste vara noll

en: Difference In
sv_SE: Differens I

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation'
en: Difference Posting Date
sv_SE: Differens Bokföring Datum

en: Difference Qty
sv_SE: Differens Kvantitet

en: Difference Value
sv_SE: Differens Värde

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
sv_SE: Olika 'Från Lager' och 'Till Lager' kan anges för varje rad.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
sv_SE: Olika Enheter för Artiklar kommer att leda till felaktiga (Totalt) Netto Vikt värden. Se till att Netto Vikt för varje Artikel är samma Enhet.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
sv_SE: Dimension Standard

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
sv_SE: Dimension Detaljer

note: Label of the dimension_filter_help (HTML) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Dimension Filter Help
sv_SE: Dimension Filter Hjälp

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
sv_SE: Dimension Namn

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
sv_SE: Bokföring Saldo Rapport per Dimension

note: Label of the dimensions_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dimensions
sv_SE: Dimensioner

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
sv_SE: Direkta Kostnader

en: Direct Expenses
sv_SE: Direkta Kostnader

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
sv_SE: Direkta Intäkter

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
sv_SE: Inaktivera

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
sv_SE: Inaktivera Kapacitet Planering

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
sv_SE: Inaktivera i Ord

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
sv_SE: Inaktivera Senaste Inköp Pris

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
sv_SE: Inaktivera Avrundad Totalt Belopp

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
sv_SE: Inaktivera Serie Nummer och Parti Väljare

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled Account Selected
sv_SE: Inaktiverad Konto Vald

en: Disabled Warehouse {0} cannot be used for this transaction.
sv_SE: Inaktiverad Lager {0} kan inte användas för denna transaktion.

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
sv_SE: Inaktiverade Prissättning Regler eftersom detta {} är intern överföring

en: Disabled tax included prices since this {} is an internal transfer
sv_SE: Inaktiverade Pris Inklusive Moms eftersom detta {} är intern överföring

en: Disabled template must not be default template
sv_SE: Inaktiverad Mall får inte vara Standard Mall

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
sv_SE: Inaktiverar automatisk hämtning av befintlig kvantitet

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
sv_SE: Demontera

en: Disassemble Order
sv_SE: Demontering Order

en: Disburse Loan
sv_SE: Utbetala Lån

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
sv_SE: Utbetald

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Discount (%)
sv_SE: Rabatt (%)

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Invoice Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Quotation Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Or
en: Discount (%) on Price List Rate with Margin
sv_SE: Rabatt (%) på Prislista Pris med Marginal

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
sv_SE: Rabatt Konto

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
sv_SE: Rabatt Belopp

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
sv_SE: Rabatt Datum

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
sv_SE: Rabatt Procent

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
sv_SE: Rabatt Inställningar

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
sv_SE: Rabatt Typ

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
sv_SE: Rabatt Giltighet

note: Label of the discount_validity_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Terms Template Detail'
en: Discount Validity Based On
sv_SE: Rabatt Giltighet Baserad På

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
sv_SE: Rabatt och Marginal

en: Discount cannot be greater than 100%
sv_SE: Rabatt kan inte vara högre än 100%

en: Discount must be less than 100
sv_SE: Rabatt måste vara lägre än 100%

en: Discount of {} applied as per Payment Term
sv_SE: Rabatt på {} tillämpad enligt Betalning Villkor

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
sv_SE: Rabatt på

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
sv_SE: Rabatt på Prislista Pris (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
sv_SE: Rabatterad Belopp

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
sv_SE: Rabatterad Faktura

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
sv_SE: Rabatter

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
sv_SE: Rabatter som ska tillämpas i sekventiella intervall som köp 1 få 1, köp 2 få 2, köp 3 få 3 och så vidare

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Discrepancy between General and Payment Ledger
sv_SE: Avvikelse mellan Bökföring Register och Betalning Register

note: Label of the discretionary_reason (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Discretionary Reason
sv_SE: Diskretionär Anledning

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
sv_SE: Gillar Ej

en: Dispatch
sv_SE: Leverans

note: Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address
sv_SE: Leverans Adress

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
sv_SE: Leverans Adress Namn

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
sv_SE: Leverans Information

en: Dispatch Notification
sv_SE: Leverans Avisering

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
sv_SE: Leverans Avisering Bilaga

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
sv_SE: Leverans Avisering Mall

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
sv_SE: Leverans Inställningar

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
sv_SE: Avskrivning Datum

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
sv_SE: Avstånd

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
sv_SE: Avstånd Enhet

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
sv_SE: Avstånd från vänstra kant

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
sv_SE: Avstånd från övre kant

note: Label of the distinct_item_and_warehouse (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Distinct Item and Warehouse
sv_SE: Distinkt Artikel och Lager

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
sv_SE: Distinkt enhet av artikel

note: Label of the distribute_additional_costs_based_on (Select) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Distribute Additional Costs Based On
sv_SE: Fördela Extra Kostnader Baserat På

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
sv_SE: Fördela Avgifter Baserad på

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
sv_SE: Fördela Manuellt

note: Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order Item' 'Supplier Quotation I
en: Distributed Discount Amount
sv_SE: Fördelad Rabatt Belopp

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
sv_SE: Fördelning Namn

en: Distributor
sv_SE: Distributör

en: Dividends Paid
sv_SE: Betalda Utdelningar

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
sv_SE: Skild

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
sv_SE: Kontakta ej

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
sv_SE: Utvidga Ej

note: Label of the do_not_update_serial_batch_on_creation_of_auto_bundle (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle
sv_SE: Uppdatera inte Serie / Parti vid skapande av Automatiskt Paket

note: Label of the do_not_use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Use Batch-wise Valuation
sv_SE: Använd inte partivis värdering

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
sv_SE: Visa inte någon valuta symbol t.ex. $.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
sv_SE: Uppdatera inte varianter vid spara

note: Label of the do_reposting_for_each_stock_transaction (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Do reposting for each Stock Transaction
sv_SE: Skapa ompostering för varje Lager Transaktion

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
sv_SE: Ska avskriven Tillgång återställas?

en: Do you still want to enable negative inventory?
sv_SE: Vill du fortfarande aktivera negativ Lager?

en: Do you want to clear the selected {0}?
sv_SE: Vill du rensa valda {0}?

en: Do you want to notify all the customers by email?
sv_SE: Ska alla kunder meddelas via E-post?

en: Do you want to submit the material request
sv_SE: Ska Material Begäran godkännas

note: Label of the docfield_name (Data) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: DocField
sv_SE: DocType Fält

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
sv_SE: DocTypes ska inte läggas till manuellt i "Excluded DocTypes" tabell . Man får bara ta bort poster från den.

en: Docs Search
sv_SE: Dokument Sökning

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Doctype
sv_SE: DocType

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
sv_SE: Dokument Namn

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
sv_SE: DocType

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
sv_SE: DocType

en: Document Type already used as a dimension
sv_SE: Dokument Typ används redan som dimension

en: Document {0} successfully uncleared
sv_SE: Dokument {0} är återställd

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
sv_SE: Dokument

en: Documents: {0} have deferred revenue/expense enabled for them. Cannot repost.
sv_SE: Dokument: {0} har uppskjutna intäkter/kostnader aktiverat för dem. Kan inte posta om.

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
sv_SE: Domän

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
sv_SE: Domän Inställningar

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
sv_SE: Skapa inte Lojalitet Poäng

note: Label of the dont_reserve_sales_order_qty_on_sales_return (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Don't Reserve Sales Order Qty on Sales Return
sv_SE: Reservera inte Försäljning Order Kvantitet vid Försäljning Retur

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
sv_SE: Skicka inte E-post

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
sv_SE: Klar

note: Label of the dont_recompute_tax (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Dont Recompute tax
sv_SE: Räkna inte om Moms

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
sv_SE: Dörrar

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
sv_SE: Dubbel Avtagande Balans

en: Download
sv_SE: Ladda ner

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
sv_SE: Säkerhetskopior

en: Download CSV Template
sv_SE: Ladda ner CSV Mall

en: Download PDF
sv_SE: Ladda ner PDF

en: Download PDF for Supplier
sv_SE: Ladda ner PDF för Leverantör

note: Label of the download_materials_required (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Download Required Materials
sv_SE: Ladda ner Erfordrad Material

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
sv_SE: Ladda ner Mall

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
sv_SE: Driftstopp

en: Downtime (In Hours)
sv_SE: Driftstopp Tid (Timmar)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
sv_SE: Driftstopp Analys

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
sv_SE: Driftstopp

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
sv_SE: Driftstopp Anledning

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
sv_SE: Utkast

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
sv_SE: Förare

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
sv_SE: Start Adress

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
sv_SE: Förare E-post

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
sv_SE: Förarens Namn

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
sv_SE: Körkort Klass

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
sv_SE: Körkort Kategorier

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
sv_SE: Körkort Kategori

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
sv_SE: Direkt Leverans

en: Due / Reference Date cannot be after {0}
sv_SE: Förfallo/Referens Datum kan inte vara efter {0}

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
sv_SE: Förfallodatum

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
sv_SE: Förfallodatum Baserad På

en: Due Date cannot be before Posting / Supplier Invoice Date
sv_SE: Förfallodatum kan inte vara före Bokföring / Leverantör Faktura Datum

en: Due Date is mandatory
sv_SE: Förfallodatum erfordras

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
sv_SE: Påminnelse Brev

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
sv_SE: Påminnelse Belopp

note: Label of the base_dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount (Company Currency)
sv_SE: Påminnelse Avgift (Bolag Valuta)

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
sv_SE: Påminnelse Avgift

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
sv_SE: Påminnelse Brev

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
sv_SE: Påminnelse Brev Text

note: Label of the dunning_level (Int) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Dunning Level
sv_SE: Påminnelse Nivå

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
sv_SE: Påminnelse Brev Typ

en: Duplicate
sv_SE: Kopiera

en: Duplicate Closing Stock Balance
sv_SE: Kopiera Stängning Lager Saldo

en: Duplicate Customer Group
sv_SE: Kopiera Kund Grupp

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
sv_SE: Dubblett Post. Kontrollera Auktorisering Regel {0}

en: Duplicate Finance Book
sv_SE: Kopiera Finans Register

en: Duplicate Item Group
sv_SE: Kopiera Artikel Grupp

en: Duplicate POS Invoices found
sv_SE: Kopiera Kassa Fakturor

en: Duplicate Project with Tasks
sv_SE: Kopiera Projekt med Uppgifter

en: Duplicate customer group found in the customer group table
sv_SE: Kopia av Kund Grupp finns i Kund Grupp Tabell

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
sv_SE: Kopiera post mot Artikel Kod {0} och Producent {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
sv_SE: Kopia av Artikel Grupp finns i Artikel Grupp Tabell

en: Duplicate project has been created
sv_SE: Kopia av Projekt är skapad

en: Duplicate row {0} with same {1}
sv_SE: Kopiera Rad {0} med samma {1}

en: Duplicate {0} found in the table
sv_SE: Kopia {0} hittades i Tabell

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
sv_SE: Varaktighet

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
sv_SE: Varaktighet (Dagar)

en: Duration in Days
sv_SE: Varaktighet i Dagar

en: Duties and Taxes
sv_SE: Tullar Moms och Skatter

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
sv_SE: Dynamiska Villkor

en: E-Invoicing Information Missing
sv_SE: E-Faktura Information saknas

note: Label of the erpnext_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: ERPNext Company
sv_SE: System Bolag

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
sv_SE: System Användare

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
sv_SE: Varje Transaktion

en: Earliest
sv_SE: Yngsta

en: Earliest Age
sv_SE: Yngsta Ålder

en: Earnest Money
sv_SE: Förskottsbetalning

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit BOM
sv_SE: Redigera Stycklista

en: Edit Capacity
sv_SE: Redigera Kapacitet

en: Edit Cart
sv_SE: Ändra Kundkorg

en: Edit Full Form
sv_SE: Öppna i Full Formulär

en: Edit Not Allowed
sv_SE: Ej Tillåtet att Redigera

en: Edit Note
sv_SE: Redigera Anteckning

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
sv_SE: Ändra Datum och Tid

en: Edit Receipt
sv_SE: Redigera Faktura

en: Editing {0} is not allowed as per POS Profile settings
sv_SE: Ej Tillåtet att Redigera {0} pga Kassa Profil Inställningar

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
sv_SE: Utbildning

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
sv_SE: Utbildning & Kvalificering

en: Either 'Selling' or 'Buying' must be selected
sv_SE: "Inköp" eller "Försäljning" måste väljas

en: Either Workstation or Workstation Type is mandatory
sv_SE: Antingen Arbetsplats eller Arbetsplats Typ Erfordras

en: Either location or employee must be required
sv_SE: Plats eller Personal erfordras

en: Either target qty or target amount is mandatory
sv_SE: Mål Kvantitet eller Mål Belopp erfordras

en: Either target qty or target amount is mandatory.
sv_SE: Mål Kvantitet eller Mål Belopp erfodras.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
sv_SE: Elektrisk

en: Electrical
sv_SE: Elektrisk

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
sv_SE: El Kostnad

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
sv_SE: Elavbrått

en: Electronic Equipment
sv_SE: Elektronisk Utrustning

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
sv_SE: Elektroniskt Faktura Register

en: Electronics
sv_SE: Elektronik

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
sv_SE: E-post

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
sv_SE: E-post / Aviseringar

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
sv_SE: E-post Konto

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
sv_SE: E-post

en: Email Address (required)
sv_SE: E-post Adress (erfordras)

en: Email Address must be unique, it is already used in {0}
sv_SE: E-post Adress måste vara unik, den används redan i {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
sv_SE: E-post Kampanj

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
sv_SE: E-post Kampanj för

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
sv_SE: E-post Detaljer

note: Name of a DocType
en: Email Digest
sv_SE: E-post Utskick

note: Name of a DocType
en: Email Digest Recipient
sv_SE: E-post Utskick Mottagare

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
sv_SE: E-post Utskick Inställningar

en: Email Digest: {0}
sv_SE: E-post Utskick: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
sv_SE: E-post Domän

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
sv_SE: E-post Grupp

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
sv_SE: E-post

en: Email Receipt
sv_SE: E-posta

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
sv_SE: E-post Skickad

en: Email Sent to Supplier {0}
sv_SE: E-post Skickad till Leverantör {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
sv_SE: E-post Inställningar

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
sv_SE: E-post Mall

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
sv_SE: E-post inte skickad till {0} (avregistrerad / inaktiverad)

en: Email or Phone/Mobile of the Contact are mandatory to continue.
sv_SE: E-post eller Telefon / Mobil för Kontakt erfordras för att fortsätta.

en: Email sent successfully.
sv_SE: E-post skickad

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
sv_SE: E-post skickad till

en: Email sent to {0}
sv_SE: E-post skickad till {0}

en: Email verification failed.
sv_SE: E-post verifiering misslyckades.

en: Emails Queued
sv_SE: E-post i Kö

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
sv_SE: Nöd Kontakt

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
sv_SE: Nöd Kontakt Namn

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
sv_SE: Nöd Kontakt Telefon

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
sv_SE: Personal

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
sv_SE: Personal

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
sv_SE: Personal Förskott

en: Employee Advances
sv_SE: Personal Förskott

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
sv_SE: Detalj

note: Name of a DocType
en: Employee Education
sv_SE: Utbildning

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
sv_SE: Extern Arbetserfarenhet

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
sv_SE: Grupp

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
sv_SE: Personal Grupp Tabell

en: Employee ID
sv_SE: Personal ID

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
sv_SE: Intern Arbetserfarenhet

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
sv_SE: Namn

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
sv_SE: Nummer

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
sv_SE: Användare ID

en: Employee cannot report to himself.
sv_SE: Personal kan inte rapportera till sig själv.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
sv_SE: Personal erfordras vid utfärdande av tillgångar {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
sv_SE: Personal {0} tillhör inte Bolag {1}

en: Employees
sv_SE: Personal

en: Empty
sv_SE: Tom

en: Enable Allow Partial Reservation in the Stock Settings to reserve partial stock.
sv_SE: Aktivera Tillåt Partiell Reservation i Lager Inställningar för att reservera partiell lager.

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
sv_SE: Aktivera Tid Bokning Schema

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
sv_SE: Aktivera Automatisk E-post

en: Enable Auto Re-Order
sv_SE: Aktivera Automatisk Ombeställning

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
sv_SE: Aktivera Automatiskt Parti Avstämning

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
sv_SE: Aktivera Kapital Arbete Pågår Bokföring

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
sv_SE: Aktivera Gemensam Parti Bokföring

note: Label of the enable_cutoff_date_on_bulk_delivery_note_creation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Cut-Off Date on Bulk Delivery Note Creation
sv_SE: Aktivera Slutdatum vid skapande av Mass Försäljning Följesedel

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
sv_SE: Aktivera Uppskjuten Kostnad

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
sv_SE: Aktivera Uppskjuten Intäkt

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
sv_SE: Aktivera Rabatt Bokföring för Försäljning

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
sv_SE: Aktivera Europeisk Åtkomst

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
sv_SE: Aktivera Ungefärlig Avstämning

note: Label of the enable_health_monitor (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Enable Health Monitor
sv_SE: Aktivera System Övervakning

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
sv_SE: Aktivera Oförenderlig Register

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
sv_SE: Aktivera Kontinuerlig Lager Hantering

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
sv_SE: Aktivera Provisorisk Bokföring för ej Lager Artiklar

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
sv_SE: Aktivera Lager Reservation

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
sv_SE: Aktivera YouTube Spårning

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
sv_SE: Aktivera om användare vill inkludera att avvisat material ska skickas.

note: Description of the 'Has Priority' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Enable this checkbox even if you want to set the zero priority
sv_SE: Aktivera denna kryssruta även om nollprioritet ska anges

note: Description of the 'Calculate daily depreciation using total days in depreciation period' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable this option to calculate daily depreciation by considering the total number of days in the entire depreciation period, (including leap years) while using daily pro-rata based depreciation
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att beräkna daglig avskrivning genom att använda totalt antal dagar i hela avskrivningsperiod (inklusive skottår) vid användning av proportionell baserad avskrivning

en: Enable to apply SLA on every {0}
sv_SE: Aktivera för att tillämpa Service Nivå Avtal på varje {0}

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

note: Description of the 'Check Supplier Invoice Number Uniqueness' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this ensures each Purchase Invoice has a unique value in Supplier Invoice No. field within a particular fiscal year
sv_SE: Aktivera för att säkerställa att varje Inköp Faktura har unikt värde i fält Leverantör Faktura Nummer fält per bokföring år

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
sv_SE: Aktivera för att möjliggöra bokföring av: <br><br> 1. Mottagna Förskott Betalningar bokförs på <b>Skuld Konto</b> istället för <b>Tillgång Konto</b><br><br>2. Betalade Förskott Betalningar bokförs på <b>Tillgång Konto</b> istället för <b>Skuld Konto</b>

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
sv_SE: Aktivera för att tillåta skapande av fakturor i flera valutor mot enskilt konto i bolag valuta

en: Enabling this will change the way how cancelled transactions are handled.
sv_SE: Aktivering av detta ändrar hur avbrutna transaktioner hanteras.

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
sv_SE: Uttag Datum

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
sv_SE: Slut Datum

en: End Date cannot be before Start Date.
sv_SE: Slut datum kan inte vara tidigare än Start datum.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
sv_SE: Slut Tid

en: End Transit
sv_SE: Avsluta Transit

en: End Year
sv_SE: T.o.m. År

en: End Year cannot be before Start Year
sv_SE: Slut År kan inte vara tidigare än Start År

en: End date cannot be before start date
sv_SE: Slut datum kan inte vara före Start datum

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
sv_SE: Slut Datum för Aktuell Faktura Period

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
sv_SE: Livslängd

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: End of the current subscription period
sv_SE: Slut datum på aktuell prenumeration period

en: Energy
sv_SE: Energi

en: Engineer
sv_SE: Ingenjör

en: Enough Parts to Build
sv_SE: Tillräckligt med Delar att Bygga

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
sv_SE: Leverans Baserad på Producerad Serie Nummer

en: Enter API key in Google Settings.
sv_SE: Ange API nyckel i Google Inställningar.

en: Enter First and Last name of Employee, based on Which Full Name will be updated. IN transactions, it will be Full Name which will be fetched.
sv_SE: Ange för och efternamn på Personal, baserat på vilket fullständigt namn kommer att uppdateras. Vid transaktioner kommer det att vara fullständigt namn som kommer att hämtas.

en: Enter Manually
sv_SE: Ange Manuellt

en: Enter Serial Nos
sv_SE: Ange Serie Nummer

en: Enter Supplier
sv_SE: Ange Leverantör

en: Enter Value
sv_SE: Ange Värde

en: Enter Visit Details
sv_SE: Ange Besök Detaljer

en: Enter a name for Routing.
sv_SE: Ange namn för Åtgärd Följd.

en: Enter a name for the Operation, for example, Cutting.
sv_SE: Ange namn för Åtgärd, till exempel Skärning.

en: Enter a name for this Holiday List.
sv_SE: Ange namn för denna Helg Lista.

en: Enter amount to be redeemed.
sv_SE: Ange belopp som ska lösas in.

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
sv_SE: Ange Artikel Kod, namn kommer att automatiskt hämtas på samma sätt som Artikel Kod när man klickar i Artikel Namn fält .

en: Enter customer's email
sv_SE: Ange Kund E-post

en: Enter customer's phone number
sv_SE: Ange Kund Telefon Nummer

en: Enter date to scrap asset
sv_SE: Ange datum för tillgång avskrivning

en: Enter depreciation details
sv_SE: Ange Avskrivning Detaljer

en: Enter discount percentage.
sv_SE: Ange Rabatt i Procent.

en: Enter each serial no in a new line
sv_SE: Ange varje Serie Nummer på ny rad

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
sv_SE: Ange Bank Garanti Nummer innan godkännande.

en: Enter the Operation, the table will fetch the Operation details like Hourly Rate, Workstation automatically.
    
     After that, set the Operation Time in minutes and the table will calculate the Operation Costs based on the Hourly Rate and Operation Time.
sv_SE: Ange Åtgärd,  detaljer hämtas automatiskt som timpris, arbetsstation .
    
     Efteråt, anges Åtgärd tid i minuter och system beräknar Åtgärd Kostnad baserat på timpris och tid.

en: Enter the name of the Beneficiary before submitting.
sv_SE: Ange namn på Förmånstagare innan godkännande.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
sv_SE: Ange namn på Bank eller Låne Bolag innan godkännande.

en: Enter the opening stock units.
sv_SE: Ange Öppning Lager Enheter.

en: Enter the quantity of the Item that will be manufactured from this Bill of Materials.
sv_SE: Ange kvantitet för Artikel som ska produceras från denna Stycklista.

en: Enter the quantity to manufacture. Raw material Items will be fetched only when this is set.
sv_SE: Ange kvantitet som ska produceras. Råmaterial Artiklar hämtas endast när detta är angivet.

en: Enter {0} amount.
sv_SE: Ange {0} belopp.

en: Entertainment & Leisure
sv_SE: Underhållning & Fritid

en: Entertainment Expenses
sv_SE: Representation Kostnader Konto

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
sv_SE: Entitet

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
sv_SE: Entitet Typ

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the entry_type (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Entry Type
sv_SE: Post Typ

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
sv_SE: Eget Kapital

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
sv_SE: Eget Kapital / Skuld Konto

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
sv_SE: Fel

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
sv_SE: Fel Beskrivning

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
sv_SE: Fel Logg

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
sv_SE: Felmeddelande

en: Error Occurred
sv_SE: Fel Inträffade

en: Error during caller information update
sv_SE: Fel uppstod under uppdatering av samtalsinformation

en: Error evaluating the criteria formula
sv_SE: Fel uppstod vid utvärdering av kriterier formula

en: Error in party matching for Bank Transaction {0}
sv_SE: Fel i parti avstämning för banktransaktion {0}

en: Error occurred while parsing Chart of Accounts: Please make sure that no two accounts have the same name
sv_SE: Fel uppstod när Kontoplan analyserades: Se till att det inte finns fler konto med samma namn

en: Error while posting depreciation entries
sv_SE: Fel uppstod vid bokföring av avskrivning poster

en: Error while processing deferred accounting for {0}
sv_SE: Fel uppstod när uppskjuten bokföring för {0} bearbetades

en: Error while reposting item valuation
sv_SE: Fel uppstod vid ombokning av artikel värdering

en: Error: Not a valid id?
sv_SE: Fel: Ej giltig id?

en: Error: This asset already has {0} depreciation periods booked.
    				The `depreciation start` date must be at least {1} periods after the `available for use` date.
    				Please correct the dates accordingly.
sv_SE: Fel: Denna tillgång har redan {0} avskrivning perioder bokade.
    				Start datum för "avskrivning" måste vara minst {1} perioder efter "tillgänglig för användning" datum.				
                                    Korrigera datum enligt detta.

en: Error: {0} is mandatory field
sv_SE: Fel: {0} är erfordrad fält

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
sv_SE: Fel Avisering

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
sv_SE: Beräknad Ankomst

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
sv_SE: Uppskattad Kostnad

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
sv_SE: Uppskattad Tid och Kostnad

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
sv_SE: Utvärdering Period

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
sv_SE: Även fakturor med tillämpa momsavdrag omarkerad kommer att beaktas för att kontrollera kumulativ tröskel överträdelse

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
sv_SE: Händelse

note: Title of an incoterm
en: Ex Works
sv_SE: Fritt Fabrik

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
sv_SE: Exempel URL

en: Example of a linked document: {0}
sv_SE: Exempel på länkad dokument: {0}

note: Description of the 'Serial Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####
    If series is set and Serial No is not mentioned in transactions, then automatic serial number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Serial Nos for this item. leave this blank.
sv_SE: Exempel:. ABCD ##### Om serie är angiven och Serie Nummer inte anges i transaktioner, skapas Serie Nummer automatiskt utifrån denna serie. Om man alltid vill ange serie nummer för denna artikel lämna det tomt.

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
sv_SE: Exempel: ABCD.#####. Om serie är angiven och Parti Nummer inte anges i transaktioner kommer Parti Nummer automatiskt att skapas baserat på denna serie. Om man alltid vill ange Parti Nummer för denna artikel, lämna detta tomt. Obs: denna inställning kommer att ha prioritet över Nummer Serie i Lager Inställningar.

en: Example: Serial No {0} reserved in {1}.
sv_SE: Exempel: Serie Nummer {0} reserverad i {1}.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
sv_SE: Godkännande Roll för Undantag i Budget

en: Excess Materials Consumed
sv_SE: Överskott Material Förbrukad

en: Excess Transfer
sv_SE: Överskott Överföring

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
sv_SE: Inställning

note: Label of the exchange_gain__loss_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss
sv_SE: Valutaväxling Resultat

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
sv_SE: Valutaväxling Resultat Konto

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
sv_SE: Valutaväxling Resultat

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
sv_SE: Valutaväxling Resultat

en: Exchange Gain/Loss amount has been booked through {0}
sv_SE: Valutaväxling Resultat Belopp har bokförts genom {0}

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
sv_SE: Växel Kurs

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
sv_SE: Valutaväxling Kurs Omvärdering

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
sv_SE: Valutaväxling Kurs Omvärdering Konto

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
sv_SE: Valutaväxling Kurs Omvärdering Inställningar

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
sv_SE: Valutaväxling Kurs måste vara samma som {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
sv_SE: Punktskatt Post

en: Excise Invoice
sv_SE: Punktskatt Faktura

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
sv_SE: Punktskatt Sida Nummer

note: Label of the doctypes_to_be_ignored (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Excluded DocTypes
sv_SE: Exkluderade DocTyper

en: Execution
sv_SE: Exekvering

en: Executive Assistant
sv_SE: Verkställande Assistent

en: Executive Search
sv_SE: Verkställande Sökning

en: Exempt Supplies
sv_SE: Undantagna Leveranser

en: Exhibition
sv_SE: Utställning

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
sv_SE: Befintlig Bolag

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
sv_SE: Befintlig Bolag

en: Existing Customer
sv_SE: Befintlig Kund

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
sv_SE: Avgång

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
sv_SE: Avgång Intervju

en: Expand All
sv_SE: Fäll Ut

en: Expected
sv_SE: Förväntad

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
sv_SE: Förväntad Belopp

en: Expected Arrival Date
sv_SE: Förväntad Ankomst Datum

en: Expected Balance Qty
sv_SE: Förväntad Saldo Kvantitet

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
sv_SE: Förväntad Avslut Datum

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
sv_SE: Förväntad Leverans Datum

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
sv_SE: Förväntad Leverans Datum ska vara efter Försäljning Order Datum

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
sv_SE: Förväntad Slut Datum

en: Expected End Date should be less than or equal to parent task's Expected End Date {0}.
sv_SE: Förväntat Slut Datum ska vara tidigare än eller lika med Överordnade Uppgifters förväntade Slut Datum {0}.

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
sv_SE: Förväntade Timmar

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
sv_SE: Förväntad Start Datum

en: Expected Stock Value
sv_SE: Förväntad Lager Värde

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
sv_SE: Förväntad Tid (i timmar)

note: Label of the time_required (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Expected Time Required (In Mins)
sv_SE: Förväntad Tid (I Minuter)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
sv_SE: Förväntad Värde Efter Användning

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
sv_SE: Kostnader

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
sv_SE: Kostnad / Differens Konto ({0}) måste vara "Resultat" konto

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
sv_SE: Kostnad Konto

en: Expense Account Missing
sv_SE: Kostnad Konto saknas

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
sv_SE: Kostnad Anspråk

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
sv_SE: Kostnad Konto

en: Expense Head Changed
sv_SE: Kostnad Konto Ändrad

en: Expense account is mandatory for item {0}
sv_SE: Kostnad Konto erfodras för Artikel {0}

en: Expense account not present in Purchase Invoice {0}
sv_SE: Utgift konto saknas i Inköp Faktura {0}

en: Expense item not present in Purchase Invoice
sv_SE: Utgift artikel saknas i Inköp Faktura

en: Expenses
sv_SE: Kostnader

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
sv_SE: Kostnader Inkluderade i Tillgång Värdering Konto

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
sv_SE: Kostnader Inkluderade i Värdering Konto

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
sv_SE: Utgången

en: Expired Batches
sv_SE: Utgångna Partier

en: Expires On
sv_SE: Utgår

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
sv_SE: BESTFÖRE

en: Expiry (In Days)
sv_SE: Utgår (Dagar)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
sv_SE: Utgång Datum

en: Expiry Date Mandatory
sv_SE: Utgång Datum Erfordras

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
sv_SE: Utgång Period (Dagar)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
sv_SE: Utvidgade Artiklar

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
sv_SE: Exponentiell Utjämning Prognos

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
sv_SE: Data Export

en: Export E-Invoices
sv_SE: Exportera E-Fakturor

en: Export Errored Rows
sv_SE: Exportera Felaktiga Rader

en: Export Import Log
sv_SE: Exportera Import Logg

en: External
sv_SE: Extern

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
sv_SE: Extern Arbetsliverfarenhet

en: Extra Consumed Qty
sv_SE: Extra Förbrukad Kvantitet

en: Extra Job Card Quantity
sv_SE: Extra Jobbkort Kvantitet

en: Extra Large
sv_SE: Extra Stor

en: Extra Small
sv_SE: Extra Liten

note: Name of a report
en: FIFO Queue vs Qty After Transaction Comparison
sv_SE: FIFO Kö mot Kvantitet Efter Transaktion Jämförelse

note: Label of the stock_queue (Small Text) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: FIFO Stock Queue (qty, rate)
sv_SE: FIFO Lager Kö (kvantitet, pris)

en: FIFO/LIFO Queue
sv_SE: FIFO / LIFO Kö

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
sv_SE: Misslyckad

en: Failed Entries
sv_SE: Misslyckade Poster

note: Label of the failed_import_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Failed Import Log
sv_SE: Misslyckad Import Logg

en: Failed to Authenticate the API key.
sv_SE: Msslyckades att Autentisera API Nyckel.

en: Failed to erase demo data, please delete the demo company manually.
sv_SE: Misslyckades att ta bort demo data, radera demo bolag manuellt.

en: Failed to install presets
sv_SE: Misslyckades med att installera förinställningar

en: Failed to login
sv_SE: Kunde inte Logga In

en: Failed to post depreciation entries
sv_SE: Kunde inte bokföra avskrivning poster

en: Failed to setup company
sv_SE: Misslyckades med att konfigurera Bolag

en: Failed to setup defaults
sv_SE: Misslyckades att konfigurera Standard Värden

en: Failed to setup defaults for country {0}. Please contact support.
sv_SE: Misslyckades att ange standard inställningar för {0}. Kontakta support.

en: Failure
sv_SE: Fel

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
sv_SE: Fel Datum

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
sv_SE: Fel Beskrivning

en: Failure: {0}
sv_SE: Fel: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
sv_SE: Familje Bakgrund

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
sv_SE: Återkoppling

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
sv_SE: Återkoppling Av

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
sv_SE: Avgifter

en: Fetch Based On
sv_SE: Hämta Baserad På

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
sv_SE: Hämta Kunder

en: Fetch Data
sv_SE: Hämta Data

en: Fetch Items from Warehouse
sv_SE: Hämta Artiklar från Lager

en: Fetch Overdue Payments
sv_SE: Hämta Förfallna Fakturor

en: Fetch Subscription Updates
sv_SE: Hämta Prenumeration Uppdateringar

en: Fetch Timesheet
sv_SE: Hämta Tidrapport

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
sv_SE: Hämta Värde Från

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
sv_SE: Hämta Utvidgade Stycklistor (inklusive Underenheter)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
sv_SE: Hämta Artiklar baserat på Standard Leverantör.

en: Fetching Error
sv_SE: Hämtar Fel

en: Fetching exchange rates ...
sv_SE: Hämtar växel kurs ...

en: Fetching...
sv_SE: Hämtar...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
sv_SE: Fält

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
sv_SE: Fält Mappning

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
sv_SE: Fält Namn

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
sv_SE: Fält i Bank Transaktion

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
sv_SE: Fält Namn

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
sv_SE: Fält

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
sv_SE: Fält kopieras över endast vid skapande tid.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
sv_SE: Fält Typ

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
sv_SE: Fil att Ändra Namn på

en: Filter Based On
sv_SE: Filter Baserad på

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
sv_SE: Filtrera Varaktighet (Månader)

en: Filter Total Zero Qty
sv_SE: Filter Totalt Noll Kvantitet

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
sv_SE: Filtrera efter Referens Datum

en: Filter by invoice status
sv_SE: Filtrera efter Faktura Status

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
sv_SE: Filtrera Faktura

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
sv_SE: Filtrera Betalning

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
sv_SE: Filter

en: Filters missing
sv_SE: Filter saknas

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final BOM
sv_SE: Färdig Stycklista

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
sv_SE: Färdig Artikel

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
sv_SE: Finans Register

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
sv_SE: Finans Register Detaljer

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
sv_SE: Finans Register

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
sv_SE: Finans Register

en: Finance Manager
sv_SE: Ekonomi Ansvarig

note: Name of a report
en: Financial Ratios
sv_SE: Finansiell Nyckeltal

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
sv_SE: Rapporter

en: Financial Services
sv_SE: Finansiella Tjänster

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
sv_SE: Bokslut

en: Financial Year Begins On
sv_SE: Bokföringsår Start Datum

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
sv_SE: Finansiella Rapporter kommer att genereras med hjälp av Bokföring Poster (ska vara aktiverat om Period Låsning Verifikat inte publiceras för alla år i följd eller saknas)

en: Finish
sv_SE: Färdig

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finishe
en: Finished Good
sv_SE: Färdig

note: Label of the finished_good_bom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good BOM
sv_SE: Färdig Stycklista

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item
sv_SE: Färdig Artikel

en: Finished Good Item Code
sv_SE: Färdig Artikel Kod

en: Finished Good Item Qty
sv_SE: Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item Quantity
sv_SE: Färdig Artikel Kvantitet

en: Finished Good Item is not specified for service item {0}
sv_SE: Färdig Artikel är inte specificerad för service artikel {0}

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
sv_SE: Färdig Artikel {0} kvantitet kan inte vara noll

en: Finished Good Item {0} must be a sub-contracted item
sv_SE: Färdig Artikel {0} måste vara underleverantör artikel

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good Qty
sv_SE: Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the fg_completed_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: Finished Good Quantity
sv_SE: Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the finished_good_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good UOM
sv_SE: Färdig Artikel Enhet

en: Finished Good {0} does not have a default BOM.
sv_SE: Färdig Artikel {0} har ingen standard Stycklista.

en: Finished Good {0} is disabled.
sv_SE: Färdig Artikel {0} är inaktiverad.

en: Finished Good {0} must be a stock item.
sv_SE: Färdig Artikel {0} måste vara lager artikel.

en: Finished Good {0} must be a sub-contracted item.
sv_SE: Färdig Artikel {0} måste vara underleverantör artikel.

en: Finished Goods
sv_SE: Färdig Artikel

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods / Semi Finished Goods Item
sv_SE: Färdiga Artiklar / Halvfärdiga Artiklar Post

note: Label of the fg_based_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods Based Operating Cost
sv_SE: Färdiga Artiklar Baserade Driftskostnader

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Item
sv_SE: Färdig Artikel Post

note: Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods Qty
sv_SE: Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the fg_reference_id (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Reference
sv_SE: Färdig Artikel Referens

en: Finished Goods Value
sv_SE: Färdig Artikel Värde

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
sv_SE: Färdig Artikel Lager

note: Label of the fg_based_operating_cost (Check) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods based Operating Cost
sv_SE: Färdiga Artiklar baserad Driftskostnad

en: Finished Item {0} does not match with Work Order {1}
sv_SE: Färdig Artikel {0} stämmer inte med Arbetsorder {1}

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
sv_SE: Första E-post

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
sv_SE: Förnamn

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
sv_SE: Första Respons

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: First Response Due
sv_SE: Första Respons

en: First Response SLA Failed by {}
sv_SE: Första Respons Service Nivå Avtal misslyckades efter {}

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
sv_SE: Första Svars Tid

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
sv_SE: Första Svarstid för Ärende

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
sv_SE: Första Svarstid för Möjlighet

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
sv_SE: Skatteregler erfordras, ange Skatteregler i Bolag {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
sv_SE: Bokföringsår

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
sv_SE: Bokföringsår Bolag

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
sv_SE: Bokföringsår Slut Datum ska vara ett år efter Bokföringsår Start Datum

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
sv_SE: Bokföringsår Start datum och Slut datum är redan konfigurerad under Bokföringsår {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
sv_SE: Bokföringsår {0} finns inte

en: Fiscal Year {0} does not exist
sv_SE: Bokföringsår {0} finns inte

en: Fiscal Year {0} is required
sv_SE: Bokföringsår {0} erfordras

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
sv_SE: Fast Pris

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
sv_SE: Fast Tillgång

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
sv_SE: Fast Tillgång Konto

note: Label of the fixed_asset_defaults (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Fixed Asset Defaults
sv_SE: Fasta Tillgångar

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
sv_SE: Fast Tillgång Artikel får ej vara Lager Artikel.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
sv_SE: Fast Tillgång Register

en: Fixed Assets
sv_SE: Fasta Tillgångar

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
sv_SE: Fast Deponering Nummer

note: Label of the fixed_error_log_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Fixed Error Log
sv_SE: Fixad Fel Logg

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
sv_SE: Fast Pris

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
sv_SE: Fast Tid

note: Name of a role
en: Fleet Manager
sv_SE: Fordon Ansvarig

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
sv_SE: Yta

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
sv_SE: Yta Namn

en: Focus on Item Group filter
sv_SE: Fokusera på Artikel Grupp Filter

en: Focus on search input
sv_SE: Fokusera på Sök Inmatning

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
sv_SE: Folio Nummer.

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
sv_SE: Följ Kalender Månader

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
sv_SE: Följande Material Begäran skapades automatiskt baserat på Artikel beställning nivå

en: Following fields are mandatory to create address:
sv_SE: Följande fält erfordras att skapa adress:

en: Following item {0} is not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
sv_SE: Följande artikel {0} är inte valda som {1} artikel. Man kan aktivera dem som {1} artikel från Artikel Tabell

en: Following items {0} are not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
sv_SE: Följande artiklar {0} är inte vald som {1} artikel. Man kan aktivera dem som {1} artikel från Artikel Tabell

en: Food, Beverage & Tobacco
sv_SE: Livsmedel, Dryck & Tobak

note: Name of a UOM
en: Foot Of Water
sv_SE: Foot av vatten

note: Name of a UOM
en: Foot/Minute
sv_SE: Foot/Minut

note: Name of a UOM
en: Foot/Second
sv_SE: Foot/Sekund

en: For
sv_SE: För

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
sv_SE: För "Artikel Paket" Artiklar, Lager, Serie Nummer och Parti kommer  att väljas från "Packlista". Om Lager och Parti inte är samma för alla förpackning artiklar för alla "Artikel Paket", kan dessa värden anges i Artikel Paket, värde kommer att kopieras till "Packlista".

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
sv_SE: För Inköp

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
sv_SE: För Bolag

en: For Default Supplier (Optional)
sv_SE: För Standard Leverantör (Valfri)

en: For Item
sv_SE: För Artikel

en: For Item {0} cannot be received more than {1} qty against the {2} {3}
sv_SE: För Artikel {0} kan inte tas emot mer än {1} i kvantitet mot {2} {3}

note: Label of the for_job_card (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Job Card
sv_SE: För Jobbkort

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
sv_SE: För Åtgärd

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
sv_SE: För Prislista

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
sv_SE: För Produktion

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
sv_SE: För Kvantitet (Producerad Kvantitet) erfordras

en: For Return Invoices with Stock effect, '0' qty Items are not allowed. Following rows are affected: {0}
sv_SE: För Retur Fakturor med Lager påverkan, '0' kvantitet artiklar är inte tillåtna. Följande rader påverkas: {0}

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
sv_SE: För Försäljning

en: For Supplier
sv_SE: För Leverantör

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: For Warehouse
sv_SE: För Lager

en: For Work Order
sv_SE: För Arbetsorder

en: For an item {0}, quantity must be negative number
sv_SE: För Artikel {0} måste kvantitet vara negativt tal

en: For an item {0}, quantity must be positive number
sv_SE: För Artikel {0} måste kvantitet vara positivt tal

note: Description of the 'Income Account' (Link) field in DocType 'Dunning'
en: For dunning fee and interest
sv_SE: För påminnelseavgift och ränta

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
sv_SE: För t.ex. 2012, 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
sv_SE: För hur mycket du spenderat = 1 Lojalitet Poäng

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
sv_SE: För Enskild Leverantör

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
sv_SE: För Artikel {0} pris måste vara positiv tal. Att tillåta negativa priser, aktivera {1} i {2}

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greater than pending quantity({2})
sv_SE: För Åtgärd {0}: Kvantitet ({1}) kan inte vara högre än pågående kvantitet ({2})

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
sv_SE: För Kvantitet {0} ska inte vara högre än tillåten kvantitet {1}

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
sv_SE: Referens

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
sv_SE: För rad {0} i {1}. Om man vill inkludera {2} i Artikel Pris, rader {3} måste också inkluderas

en: For row {0}: Enter Planned Qty
sv_SE: För rad {0}: Ange Planerad Kvantitet

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
sv_SE: För 'Tillämpa Regel på' villkor erfordras fält {0}

note: Description of a DocType
en: For the convenience of customers, these codes can be used in print formats like Invoices and Delivery Notes
sv_SE: För kundernas bekvämlighet kan dessa koder användas i utskriftsformat som Fakturor och Följesedlar

en: For the item {0}, the quantity should be {1} according to the BOM {2}.
sv_SE: För artikel {0} ska kvantitet vara {1} enligt stycklista {2}.

en: For the {0}, no stock is available for the return in the warehouse {1}.
sv_SE: För {0} finns inget kvantitet tillgängligt för retur i lager {1}.

en: For the {0}, the quantity is required to make the return entry
sv_SE: För {0} erfordras kvantitet för att skapa retur post

en: Force-Fetch Subscription Updates
sv_SE: Hämta Prenumeration Uppdateringar

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
sv_SE: Prognos

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
sv_SE: Utrikes Handel Detaljer

note: Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Formula Based Criteria
sv_SE: Formel Baserade Kriterier

en: Forum Activity
sv_SE: Forum Aktivitet

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
sv_SE: Forum Inlägg

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
sv_SE: Forum Adress

note: Title of an incoterm
en: Free Alongside Ship
sv_SE: Fritt vid Fartygets Sida

note: Title of an incoterm
en: Free Carrier
sv_SE: Fritt Fraktföraren

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
sv_SE: Gratis Artikel

note: Label of the free_item_rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Free Item Rate
sv_SE: Gratis Artikel Pris

note: Title of an incoterm
en: Free On Board
sv_SE: Fritt Ombord

en: Free item code is not selected
sv_SE: Gratis Artikel kod är inte vald

en: Free item not set in the pricing rule {0}
sv_SE: Gratis Artikel inte angiven i pris regel {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
sv_SE: Lås Lager äldre än (dagar)

en: Freight and Forwarding Charges
sv_SE: Leverans Kostnader Konto

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
sv_SE: Intervall

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
sv_SE: Hämta Framsteg Intervall

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
sv_SE: Avskrivning Intervall (Månader)

en: Frequently Read Articles
sv_SE: Ofta Lästa Artiklar

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
sv_SE: Fredag

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
sv_SE: Från

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
sv_SE: Från Stycklista

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
sv_SE: Från Bolag

note: Description of the 'Corrective Operation Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: From Corrective Job Card
sv_SE: Från Korrigerande Jobbkort

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
sv_SE: Från Valuta

en: From Currency and To Currency cannot be same
sv_SE: Från Valuta och Till Valuta kan inte vara samma

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
sv_SE: Från Kund

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
sv_SE: Från Datum

en: From Date and To Date are Mandatory
sv_SE: Från Datum och Till Datum Erfodras

en: From Date and To Date are mandatory
sv_SE: Från Datum och Till Datum Erfodras

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
sv_SE: Från Datum och Till Datum ligger i olika Bokföringsår

en: From Date cannot be greater than To Date
sv_SE: Från Datum kan inte vara senare än Till Datum

en: From Date is mandatory
sv_SE: Från Datum Erfordras

en: From Date must be before To Date
sv_SE: Från Datum måste vara före Till Datum

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
sv_SE: Från Datum ska ligga inom Bokföringsår. Förutsatt Från Datum = {0}

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
sv_SE: Från Datum: {0} kan inte vara senare än Till Datum: {1}

en: From Datetime
sv_SE: Fron Datetime

note: Label of the from_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: From Delivery Date
sv_SE: Från Leverans Datum

en: From Delivery Note
sv_SE: Från Försäljning Följesedel

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
sv_SE: Från DocType

en: From Due Date
sv_SE: Från Förfallodatum

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
sv_SE: Från Personal

note: Label of the from_external_ecomm_platform (Check) field in DocType 'Coupon Code'
en: From External Ecomm Platform
sv_SE: Från Extern E-handel Plattform

en: From Fiscal Year
sv_SE: Från Bokföringsår

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
sv_SE: Från Folio Nummer

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
sv_SE: Från Faktura Datum

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
sv_SE: Från Potentiell Kund

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
sv_SE: Från Nummer

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
sv_SE: Från Möjlighet

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
sv_SE: Från Förpackning Nummer.

note: Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Payment Date
sv_SE: Från Betalning Datum

en: From Posting Date
sv_SE: Från Post Datum

note: Label of the prospect_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Prospect
sv_SE: Från Prospekt

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
sv_SE: Från Intervall

en: From Range has to be less than To Range
sv_SE: Från Intervall måste vara mindre än Till Intervall

note: Label of the from_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: From Reference Date
sv_SE: Från Referens Datum

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
sv_SE: Från Aktieägare

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
sv_SE: Från Mall

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
sv_SE: Från Tid

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
sv_SE: Från Tid

en: From Time Should Be Less Than To Time
sv_SE: Från Tiden ska vara tidigare än Till Tid

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
sv_SE: Från Värde

note: Label of the from_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Detail No
sv_SE: Från Verifikat Detalj Nummer

note: Label of the from_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher No
sv_SE: Från Verifikat Nummer

note: Label of the from_voucher_type (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Type
sv_SE: Från Verifikat Typ

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
sv_SE: Från Lager

en: From and To Dates are required.
sv_SE: Från och Till Datum Erfodras.

en: From and To dates are required
sv_SE: Från och Till Datum Erfodras

en: From date cannot be greater than To date
sv_SE: Från Datum kan inte vara senare än Till Datum

en: From value must be less than to value in row {0}
sv_SE: Från Värde måste vara lägre än Värde på rad {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
sv_SE: Låst

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
sv_SE: Bränsle Typ

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
sv_SE: Bränsle Enhet

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
sv_SE: Uppfylld

en: Fulfillment
sv_SE: Uppfyllelse

note: Name of a role
en: Fulfillment User
sv_SE: Uppfyllelse Användare

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
sv_SE: Uppfyllning Frist

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
sv_SE: Uppfyllning Detaljer

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
sv_SE: Uppfylld Status

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
sv_SE: Uppfyllning Villkor

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
sv_SE: Uppfyllande av Avtal Villkor

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
sv_SE: Namn

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Full and Final Statement
sv_SE: Avgång Avtal

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
sv_SE: Helt Fakturerad

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
sv_SE: Helt Klar

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
sv_SE: Helt Levererad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
sv_SE: Helt Avskriven

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
sv_SE: Fullt Betald

en: Furniture and Fixtures
sv_SE: Möbler och Inventarier

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
sv_SE: Flera Konto kan skapas inom Grupp, men poster kan skapas mot ej Grupp

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
sv_SE: Fler Resultat Enheter kan skapas under Grupper men post kan skapas mot ej Grupp

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
sv_SE: Fler noder kan endast skapas under 'Grupp' Typ noder

en: Future Payment Amount
sv_SE: Framtida Betalning Belopp

en: Future Payment Ref
sv_SE: Framtida Betalning Referens

en: Future Payments
sv_SE: Framtida Betalningar

en: Future date is not allowed
sv_SE: Framtida datum är inte tillåtet

en: GL Balance
sv_SE: Bokföring Register Saldo

note: Name of a DocType
en: GL Entry
sv_SE: Bokföring Register Post

note: Label of the gle_processing_status (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: GL Entry Processing Status
sv_SE: Bokföring Register Bearbetning Status

note: Label of the gl_reposting_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: GL reposting index
sv_SE: Bokföring Register Ompostering Index

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
sv_SE: Resultat

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
sv_SE: Tillgångsavskrivning Resultat Konto

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
sv_SE: Resultat ackumulerad på konto i utländsk valuta. Konto med '0' saldo i antingen Bas eller Konto valuta

note: Label of the gain_loss_booked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss already booked
sv_SE: Resultat Bokförd

note: Label of the gain_loss_unbooked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss from Revaluation
sv_SE: Omvärdering Resultat

en: Gain/Loss on Asset Disposal
sv_SE: Tillgångsavskrivning Resultat

en: Gantt Chart
sv_SE: Gantt Diagram

en: Gantt chart of all tasks.
sv_SE: Gantt Diagram av alla Uppgifter.

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
sv_SE: Kön

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
sv_SE: Allmän

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
sv_SE: Bokföring Register

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
sv_SE: Bokföring Register

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
sv_SE: Allmänna Inställningar

note: Name of a report
en: General and Payment Ledger Comparison
sv_SE: Bokföring och Betalning Register Jämförelse

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: General and Payment Ledger mismatch
sv_SE: Bokföring och Betalning Register Jämförelse

en: Generate Closing Stock Balance
sv_SE: Skapa Stängning Lager Saldo

en: Generate Demo Data for Exploration
sv_SE: Skapa Demo Data för att Utforska

en: Generate E-Invoice
sv_SE: Skapa E-Faktura

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
sv_SE: Skapa Faktura

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
sv_SE: Skapa Nya Fakturor efter Förfallodatum

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
sv_SE: Skapa Schema

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
sv_SE: Skapa följesedlar för paket som ska levereras. Används för att meddela förpackningsnummer, förpackningsinnehåll och dess vikt.

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
sv_SE: Skapad

en: Generating Preview
sv_SE: Skapar Förhandsvisning

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
sv_SE: Hämta Förskott Betalningar

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
sv_SE: Hämta Erhållna Förskott

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
sv_SE: Hämta Tilldelningar

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
sv_SE: Hämta Aktuell Lager

en: Get Customer Group Details
sv_SE: Hämta Kund Grupp Detaljer

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
sv_SE: Hämta Poster

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods for Manufacture
sv_SE: Hämta Artiklar för Produktion

en: Get Invoices
sv_SE: Hämta Fakturor

en: Get Invoices based on Filters
sv_SE: Hämta Fakturor Baserade på Filter

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
sv_SE: Hämta Artikel Platser

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
sv_SE: Hämta Artiklar

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
sv_SE: Hämta Artiklar Från

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
sv_SE: Hämta Artiklar från Inköp Följedlar

en: Get Items from BOM
sv_SE: Hämta Artiklar från Stycklista

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
sv_SE: Hämta Artiklar från Material Begäran mot denna Leverantör

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
sv_SE: Hämta Artiklar från Material Begäran

en: Get Items from Product Bundle
sv_SE: Hämta Artiklar från Artikel Paket

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
sv_SE: Hämta Senaste Dataförfrågning

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
sv_SE: Hämta Material Begäran

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
sv_SE: Hämta Utestående Fakturor

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
sv_SE: Hämta Utestående Ordrar

en: Get Payment Entries
sv_SE: Hämta Betalning Poster

en: Get Payments from
sv_SE: Hämta Betalningar från

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
sv_SE: Hämta Råmaterial Kostnad från Förbrukning Post

note: Label of the get_items_for_mr (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Raw Materials for Purchase
sv_SE: Hämta Råmaterial för Inköp

note: Label of the transfer_materials (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Raw Materials for Transfer
sv_SE: Hämta Råmaterial för Överföring

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
sv_SE: Hämta Försäljning Ordrar

note: Label of the get_scrap_items (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Scrap Items
sv_SE: Hämta Rest Artiklar

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
sv_SE: Kom Igång Sektioner

en: Get Stock
sv_SE: Hämta Lager

note: Label of the get_sub_assembly_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sub Assembly Items
sv_SE: Hämta Underenhet Artiklar

en: Get Supplier Group Details
sv_SE: Hämta Leverantör Grupp Detaljer

en: Get Suppliers
sv_SE: Hämta Leverantörer

en: Get Suppliers By
sv_SE: Hämta Leverantörer

en: Get Timesheets
sv_SE: Hämta Tidrapporter

en: Get Unreconciled Entries
sv_SE: Hämta Oavstämda Poster

en: Get Updates
sv_SE: Hämta Nyheter

en: Get stops from
sv_SE: Hämta Leverans Stopp från

en: Getting Scrap Items
sv_SE: Hämta Rest Artiklar

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
sv_SE: Present Kort

note: Description of the 'Recurse Every (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Give free item for every N quantity
sv_SE: Lämna gratis artikel för varje N kvantitet

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
sv_SE: Standard Inställningar

en: Go back
sv_SE: Tillbaka

en: Go to {0} List
sv_SE: Till {0} Lista

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
sv_SE: Mål

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
sv_SE: Mål & Procedur

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
sv_SE: Mål

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
sv_SE: Gods

en: Goods In Transit
sv_SE: I Transit

en: Goods Transferred
sv_SE: Överförd

en: Goods are already received against the outward entry {0}
sv_SE: Artiklarna redan mottagna mot utleverans post {0}

en: Government
sv_SE: Offentlig

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
sv_SE: Respit Period

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
sv_SE: Examinerad

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
sv_SE: Gram/Kubik Centimeter

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
sv_SE: Gram/Kubik Meter

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
sv_SE: Gram/Kubik Millimeter

note: Name of a UOM
en: Gram/Litre
sv_SE: Gram/Liter

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
sv_SE: Totalt Belopp

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
sv_SE: Totalt Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
sv_SE: Bevilja Provision

en: Greater Than Amount
sv_SE: Högre än Belopp

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
sv_SE: Grön

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
sv_SE: Hälsning Meddelande

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
sv_SE: Hälsning Undertext

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
sv_SE: Hälsning Titel

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
sv_SE: Hälsning Sektion

en: Grocery
sv_SE: Livsmedel

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
sv_SE: Brutto Marginal

note: Label of the per_gross_margin (Percent) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin %
sv_SE: Brutto Marginal %

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
sv_SE: Brutto Resultat

en: Gross Profit / Loss
sv_SE: Brutto Resultat

en: Gross Profit Percent
sv_SE: Brutto Resultat %

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
sv_SE: Brutto Inköp Belopp

en: Gross Purchase Amount Too Low: {0} cannot be depreciated over {1} cycles with a frequency of {2} depreciations.
sv_SE: Brutto Inköp Belopp för lågt: {0} kan inte skrivas av över {1} cykler med en frekvens på {2} avskrivningar.

en: Gross Purchase Amount is mandatory
sv_SE: Brutto Inköp Belopp erfordras

en: Gross Purchase Amount should be <b>equal</b> to purchase amount of one single Asset.
sv_SE: Brutto Inköp Belopp ska vara <b>lika</b> med inköp belopp för enskild Tillgång.

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
sv_SE: Brutto Vikt

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
sv_SE: Brutto Vikt Enhet

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
sv_SE: Brutto och Netto Resultat Rapport

en: Group
sv_SE: Grupp

note: Label of the group_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group By
sv_SE: Gruppera efter

en: Group By Customer
sv_SE: Gruppera efter Kund

en: Group By Supplier
sv_SE: Gruppera efter Leverantör

en: Group Node
sv_SE: Grupp Nod

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
sv_SE: Sammanfoga lika Artikelrader

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
sv_SE: Grupp Lager kan inte användas i transaktioner. Ändra värde på {0}

en: Group by
sv_SE: Gruppera efter

en: Group by Account
sv_SE: Gruppera efter Konto

en: Group by Item
sv_SE: Gruppera efter Artikel

en: Group by Material Request
sv_SE: Gruppera efter Material Begäran

en: Group by Party
sv_SE: Gruppera efter Parti

en: Group by Purchase Order
sv_SE: Gruppera efter Inköp Order

en: Group by Sales Order
sv_SE: Gruppera efter Försäljning Order

en: Group by Supplier
sv_SE: Gruppera efter Leverantör

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher
sv_SE: Gruppera efter Verifikat

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher (Consolidated)
sv_SE: Gruppera efter Verifikat (Konsoliderad)

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
sv_SE: Ej Tillåtet att välja Grupp Nod Lager för transaktioner

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
sv_SE: Sammanfoga lika Artikelrader

en: Groups
sv_SE: Grupper

en: Growth View
sv_SE: Tillväxt Vy

note: Name of a role
en: HR Manager
sv_SE: Personal Ansvarig

note: Name of a role
en: HR User
sv_SE: Personal Användare

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
sv_SE: Halvår

en: Half-Yearly
sv_SE: Halvår

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
sv_SE: Halvårsvis

en: Handle Employee Advances
sv_SE: Hantera Personal Förskott

en: Hardware
sv_SE: Hårdvara

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
sv_SE: Har Alternativ Artikel

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
sv_SE: Har Parti Nummer

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
sv_SE: Har Certifikat

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
sv_SE: Har Utgång Datum

note: Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Purchase Receipt I
en: Has Item Scanned
sv_SE: Har Artikel Skannad

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
sv_SE: Har Utskrift Format

note: Label of the has_priority (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Has Priority
sv_SE: Har Prioritet

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
sv_SE: Har Serie Nummer

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
sv_SE: Har Varianter

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
sv_SE: Har Standard Nummer Serie för Parti?

en: Head of Marketing and Sales
sv_SE: Marknadsföring och Försäljning Ansvarig

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
sv_SE: Huvudkonto (eller grupper) mot vilka bokföringsposter skapas och saldon upprätthålls.

en: Health Care
sv_SE: Sjukvård

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
sv_SE: Hälso Detaljer

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
sv_SE: Värme Karta

note: Name of a UOM
en: Hectare
sv_SE: Hektar

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
sv_SE: Hektogram/Liter

note: Name of a UOM
en: Hectometer
sv_SE: Hektometer

note: Name of a UOM
en: Hectopascal
sv_SE: Hektopascal

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
sv_SE: Höjd (cm)

en: Hello,
sv_SE: Hej,

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
sv_SE: Hjälp

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
sv_SE: Hjälp Artikel

en: Help Articles
sv_SE: Hjälp Artiklar

en: Help Results for
sv_SE: Hjälp Resultat för

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
sv_SE: Hjälp Sektion

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
sv_SE: Hjälp Text

note: Description of a DocType
en: Helps you distribute the Budget/Target across months if you have seasonality in your business.
sv_SE: Hjälper vid fördelning av Budget/ Mål över månader om bolag har säsongsvariationer.

en: Here are the error logs for the aforementioned failed depreciation entries: {0}
sv_SE: Här är felloggar för ovannämnda misslyckade avskrivning poster: {0}

en: Here are the options to proceed:
sv_SE: Här är alternativ för att fortsätta:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
sv_SE: Här kan man ange familjens detaljer som namn och yrke av förälder, make och barn

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
sv_SE: Här kan man ange längd, vikt, allergier, medicinska problem osv

en: Here, you can select a senior of this Employee. Based on this, Organization Chart will be populated.
sv_SE: Här kan du välja överordnad för Personal. Baserat på detta kommer organisation diagam  att fyllas i.

en: Here, your weekly offs are pre-populated based on the previous selections. You can add more rows to also add public and national holidays individually.
sv_SE: Här är dina veckoledigheter förifyllda baserat på tidigare val. Du kan lägga till fler rader för att även lägga till allmänna och nationella helgdagar individuellt.

en: Hi,
sv_SE: Hej,

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
sv_SE: Dold lista som behåller lista över kontakter kopplad till Aktieägare

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
sv_SE: Dölj Valuta Symbol

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
sv_SE: Dölj Kund Org.Nr från Försäljning Transaktioner

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
sv_SE: Dölj Bilder

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
sv_SE: Dölj Otillgängliga Artiklar

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
sv_SE: Hög

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
sv_SE: Högre nummer, högre prioritet

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
sv_SE: Historik i Bolag

en: Hold
sv_SE: Spärra

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
sv_SE: Spärra Faktura

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
sv_SE: Spärr Typ

note: Name of a DocType
en: Holiday
sv_SE: Helgdag

en: Holiday Date {0} added multiple times
sv_SE: Helgdag {0} har lagts till flera gånger

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
sv_SE: Helg Lista

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
sv_SE: Helg Lista Namn

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
sv_SE: Helg Dagar

note: Name of a Workspace
en: Home
sv_SE: Hem

note: Name of a UOM
en: Horsepower
sv_SE: Hästkraft

note: Name of a UOM
en: Horsepower-Hours
sv_SE: Hästkraft-Timmar

note: Name of a UOM
en: Hour
sv_SE: Timme

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
sv_SE: Timpris

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
sv_SE: Timvis

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
sv_SE: Timmar

en: Hours Spent
sv_SE: Förbrukade Timmar

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
sv_SE: Hur ofta?

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
sv_SE: Hur ofta ska Projekt och Bolag uppdateras baserat på Försäljning Transaktioner?

note: Description of the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: How often should Project be updated of Total Purchase Cost ?
sv_SE: Hur ofta ska Projekt uppdateras baserat på Totalt Inköp Kostnad?

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
sv_SE: Tid

en: Human Resources
sv_SE: Personal Resurser

en: IBAN is not valid
sv_SE: IBAN är inte giltig

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
sv_SE: IP Adress

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
sv_SE: Identifiering av Förpackning för Leverans (för utskrift)

en: Identifying Decision Makers
sv_SE: Identifierar Beslutsfattare

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
sv_SE: Overksam

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
sv_SE: Om 'Månader' valts bokförs fast belopp som uppskjuten Intäkt eller Kostnad för varje månad, oberoende av antal dagar i månaden. Det kommer att vara proportionellt  om uppskjuten Intäkt eller Kostnad inte bokförs fö en hel månad

note: Description of the 'Reconcile on Advance Payment Date' (Check) field in DocType 'Company'
en: If <b>Enabled</b> - Reconciliation happens on the <b>Advance Payment posting date</b><br>
    If <b>Disabled</b> - Reconciliation happens on oldest of 2 Dates: <b>Invoice Date</b> or the <b>Advance Payment posting date</b><br>
sv_SE: Om <b>Aktiverad</b> - Avstämning sker på <b>Förskott Betalning datum</b><br>
    Om <b>Inaktiverad</b> - Avstämning sker på äldsta av 2 datum: <b>Faktura datum</b> eller <b>Förskott Betalning datum</b><br>

en: If Auto Opt In is checked, then the customers will be automatically linked with the concerned Loyalty Program (on save)
sv_SE: Om automatiskt registrering är vald kommer kunderna automatiskt att länkas till rätt Lojalitet Program (vid spara)

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
sv_SE: Om Intäkt eller Kostnad

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
sv_SE: Om åtgärd är uppdelad i underåtgärder kan de läggas till här.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
sv_SE: Om vald, kommer inte Överordnad Lager Konto eller Bolag Standard att väljas i Transaktioner

note: Description of the 'Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If checked, Rejected Quantity will be included while making Purchase Invoice from Purchase Receipt.
sv_SE: Om vald, kommer avvisad kvantitet att inkluderas när Inköp Faktura skapas från Inköp Följesedel.

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
sv_SE: Om vald, kommer Lager Reservation att skapas vid <b>Godkänn<b>

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
sv_SE: Om vald, kommer plockad kvantitet inte automatiskt att uppfyllas när plocklista godkänns.

note: Description of the 'Considered In Paid Amount' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Paid Amount in Payment Entry
sv_SE: Om vald, kommer moms belopp anses vara inkluderad i Betald Belopp i Betalning Post

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
sv_SE: Om vald, kommer moms belopp anses vara inkluderad i Utskrift Pris / Utskrift Belopp

en: If checked, we will create demo data for you to explore the system. This demo data can be erased later.
sv_SE: Om vald,kommer demo data skapas så att man kan utforska system. Dessa demo data kan raderas senare.

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
sv_SE: Om annan än Kund Adress

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
sv_SE: Om inaktiverad, 'I Ord' fält kommer inte visas i någon Transaktion

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
sv_SE: Om inaktiverad, 'Avrunda Totalt' fält kommer inte visas i någon Transaktion

note: Description of the 'Manufacture Sub-assembly in Operation' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: If enabled then system will manufacture Sub-assembly against the Job Card (operation).
sv_SE: Om aktiverad kommer system att producera Underenheter mot Jobbkort (Åtgärd).

note: Description of the 'Ignore Pricing Rule' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't apply the pricing rule on the delivery note which will be create from the pick list
sv_SE: Om aktiverat kommer systemet inte att tillämpa prisregel på följesedel som kommer att skapas från plocklista

note: Description of the 'Pick Manually' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't override the picked qty / batches / serial numbers.
sv_SE: Om aktiverad kommer system inte åsidosätta plockad kvantitet / partier / serie nummer.

note: Description of the 'Send Document Print' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, a print of this document will be attached to each email
sv_SE: Om aktiverad, kommer utskrift av detta dokument att bifogas till varje e-post meddelande

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
sv_SE: Om aktiverad, extra bokföring poster kommer att skapas för rabatter på separat rabatt konto

note: Description of the 'Send Attached Files' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, all files attached to this document will be attached to each email
sv_SE: Om aktiverad, kommer alla filer som bifogas detta dokument att bifogas till varje e-post meddelande

note: Description of the 'Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, do not update serial / batch values in the stock transactions on creation of auto Serial 
     / Batch Bundle.
sv_SE: Om aktiverad, uppdatera inte serie nummer /parti värde i lager transaktioner vid skapande av automatiskt Serie Nummer 
     / Parti Paket.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
sv_SE: Om aktiverad,bokföring poster kommer att bokföras för Växel Belopp i Kassa Transaktioner

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: If enabled, the consolidated invoices will have rounded total disabled
sv_SE: Om aktiverad kommer Konsoliderad Faktura att ha avrundad totalt inaktiverad

note: Description of the 'Allow Internal Transfers at Arm's Length Price' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the item rate won't adjust to the valuation rate during internal transfers, but accounting will still use the valuation rate.
sv_SE: Om aktiverad, kommer artikel pris inte att anpassas till värderingssats vid interna överföringar, men bokföring kommer fortfarande att använda värderingssats.

note: Description of the 'Ignore Available Stock' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If enabled, the system will create material requests even if the stock exists in the 'Raw Materials Warehouse'.
sv_SE: Om aktiverad, kommer system att skapa material begäran även om det finns på 'Råmaterial Lager'.

note: Description of the 'Do Not Use Batch-wise Valuation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will use the moving average valuation method to calculate the valuation rate for the batched items and will not consider the individual batch-wise incoming rate.
sv_SE: Om aktiverad, kommer system att använda Medelvärde värdering sätt för att beräkna värdering för artikel partier och kommer inte att beakta individuell per parti pris.

note: Description of the 'Validate Applied Rule' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If enabled, then system will only validate the pricing rule and not apply automatically. User has to manually set the discount percentage / margin / free items to validate the pricing rule
sv_SE: Om aktiverad, kommer system bara att validera prissättning regel och inte tillämpas automatiskt. Användare måste manuellt ange rabatt procent / marginal / gratis artikel för att validera prissättning regel

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
sv_SE: Om artikel är variant av annat Artikel kommer beskrivning, bild, prissättning, moms osv att anges från mall om inte annat uttryckligen anges

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
sv_SE: Om angiven kommer system att tillåta Användare med denna roll att skapa eller ändra lager transaktioner tidigare än senaste lager transaktion för specifik artikel och lager. Om angiven som tomt, tillåter det alla Användare att skapa/redigera backdaterade transaktioner.

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
sv_SE: Om mer än en förpackning av samma typ (för utskrift)

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
sv_SE: Om inte kan man Annullera/Godkänna denna post

note: Description of the 'Free Item Rate' (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If rate is zero then item will be treated as "Free Item"
sv_SE: Om pris är noll kommer artikel att behandlas som "Gratis Artikel"

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
sv_SE: Om det läggs ut på underleverantör

en: If the BOM results in Scrap material, the Scrap Warehouse needs to be selected.
sv_SE: Om Stycklista har Rest Material måste Rest Lager väljas.

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
sv_SE: Om konto är låst, tillåts poster för Behöriga Användare.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
sv_SE: Om artikel handlas som Noll Värderingssats i denna post, aktivera 'Tillåt Noll Värderingssats' i {0} Artikel Tabell.

en: If the selected BOM has Operations mentioned in it, the system will fetch all Operations from BOM, these values can be changed.
sv_SE: Om vald Stycklista har angivna Åtgärder kommer system att hämta alla Åtgärder från Stycklista, dessa värden kan ändras.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
sv_SE: Om det inte finns någon tilldelad tid kommer korrespondens att hanteras av denna grupp

en: If there is no title column, use the code column for the title.
sv_SE: Om det inte finns någon titel kolumn, använd kod kolumn för titel.

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
sv_SE: Om vald delas betalt belopp och fördelas enligt belopp i betalning schema mot varje betalning villkor

note: Description of the 'Skip Available Sub Assembly Items' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If this checkbox is enabled, then the system won’t run the MRP for the available sub-assembly items.
sv_SE: Om vald kommer systemet inte att köra Material Resurs Planering för tillgängliga underenhet artiklar.

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
sv_SE: Om vald kommer efterföljande nya fakturor att skapas under kalendermånad och kvartals start datum, oavsett aktuell faktura start datum

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
sv_SE: Om inte vald sparas journal poster som utkast och måste godkänas manuellt

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
sv_SE: Om inte vald skapas Bokföring Register Poster för att bokföra uppskjuten Intäkt eller Kostnad

en: If this is undesirable please cancel the corresponding Payment Entry.
sv_SE: Om detta inte är önskvärt annullera motsvarande betalning post.

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
sv_SE: Om artikel har varianter, kan den inte väljas i Försäljning Order osv.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
sv_SE: Om 'Ja' kommer System att hindra dig från att skapa Inköp Faktura eller Faktura utan att först skapa Inköp Order.Vald konfiguration kan åsidosättas för viss Leverantör genom att aktivera kryssruta 'Tillåt skapande av Inköp Faktura utan Inköp Order' i Leverantör Inställningar.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
sv_SE: Om 'Ja' kommer System att hindra dig från att skapa Inköp Faktura utan att skapa Inköp Följesedel.Vald konfiguration kan åsidosättas för viss Leverantör genom att aktivera kryssruta 'Tillåt skapande av Inköp Faktura utan Inköp Följesedel' i Leverantör Inställningar.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
sv_SE: Om vald kan flera material användas för en Arbetsorder. Detta är användbart om en eller flera tidskrävande artiklar produceras.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
sv_SE: Om vald uppdateras Stycklista Kostnad automatiskt baserat på Värderingssats / Prislista Pris / Senaste Inköp Pris för Råmaterial.

en: If unlimited expiry for the Loyalty Points, keep the Expiry Duration empty or 0.
sv_SE: Om lojalitet poäng inte ska ha giltig tid, lämna giltighets tid tom eller 0.

note: Description of the 'Is Rejected Warehouse' (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: If yes, then this warehouse will be used to store rejected materials
sv_SE: Om ja, kommer detta lager att användas för att lagra avvisat material

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
sv_SE: Om man har denna artikel i Lager, kommer System att lagerbokföra varje transaktion av denna artikel.

note: Description of the 'Unreconciled Entries' (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: If you need to reconcile particular transactions against each other, then please select accordingly. If not, all the transactions will be allocated in FIFO order.
sv_SE: Om man behöver stämma av specifika transaktioner mot varandra, välj därefter. Om inte, kommer alla transaktioner att tilldelas i FIFO ordning.

en: If you still want to proceed, please disable 'Skip Available Sub Assembly Items' checkbox.
sv_SE: Om du fortfarande vill fortsätta, avmarkera "Hoppa över tillgängliga underenhet artiklar".

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
sv_SE: För att fortsätta, aktivera {0}.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
sv_SE: Om man {0} {1} kvantiteter av artikel {2} kommer schema {3} att tillämpas på artikel.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
sv_SE: Om man {0} {1} värderar artikel {2} kommer schema {3} att tillämpas på artikel.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
sv_SE: Om CSV använder en annan avgränsare, lägg till det tecknet här, se till att inga mellanslag eller ytterligare tecken inkluderas.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
sv_SE: Ignorera

note: Label of the ignore_account_closing_balance (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Account Closing Balance
sv_SE: Ignorera Bokföring Stängning Saldo

note: Label of the ignore_existing_ordered_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Ignore Available Stock
sv_SE: Ignorera Tillgängligt Lager

en: Ignore Closing Balance
sv_SE: Ignorera Stängning Saldo

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
sv_SE: Ignorera Standard Betalning Villkor Mall

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
sv_SE: Ignorera Personal Tid Överlappning

en: Ignore Empty Stock
sv_SE: Ignorera Tom Lager

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
sv_SE: Ignorera Växelkurs Omvärdering Journaler

en: Ignore Existing Ordered Qty
sv_SE: Ignorera Befintlig  Order Kvantitet

en: Ignore Existing Projected Quantity
sv_SE: Ignorera Befintligt Uppskattad Kvantitet

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
sv_SE: Ignorera Pris Regel

en: Ignore Pricing Rule is enabled. Cannot apply coupon code.
sv_SE: Ignorera att Prissättning Regel är aktiverad. Det går inte att använda kupong kod.

note: Label of the ignore_cr_dr_notes (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore System Generated Credit / Debit Notes
sv_SE: Ignorera System Skapade Kredit / Debet Notor

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
sv_SE: Ignorera Användar Tid Överlappning

note: Description of the 'Add Manually' (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Ignore Voucher Type filter and Select Vouchers Manually
sv_SE: Ignorera Verifikat Typ filter och Välj Verifikat Manuellt

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
sv_SE: Ignorera Arbetsplats Tid Överlappning

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
sv_SE: Bild

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
sv_SE: Bild Vy

en: Impairment
sv_SE: Nedskrivningar

en: Implementation Partner
sv_SE: Implementering Partner

en: Import
sv_SE: Importera

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
sv_SE: Importera Kontoplan från CSV fil

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
sv_SE: Data Import

en: Import Day Book Data
sv_SE: Importera Dagbok Data

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
sv_SE: Importera Fil

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
sv_SE: Importera Fil Fel och Varningar

en: Import Genericode File
sv_SE: Importera generisk kod fil

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
sv_SE: Importera Fakturor

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Import Log
sv_SE: Importera Logg

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
sv_SE: Importera Logg Förhandsvisning

en: Import Master Data
sv_SE: Importera Tabell Data

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
sv_SE: Importera Förhandsvisning

en: Import Progress
sv_SE: Import Framsteg

en: Import Successful
sv_SE: Import Klar

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
sv_SE: Importera Leverantör Faktura

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
sv_SE: Import Typ

en: Import Using CSV file
sv_SE: Importera med hjälp av CSV fil

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
sv_SE: Import Varningar

en: Import completed. {0} common codes created.
sv_SE: Import slutförd. {0} gemensamma koder skapade.

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
sv_SE: Importera från Google Sheets

en: Import in Bulk
sv_SE: Mass Importera

en: Importing Common Codes
sv_SE: Importerar Gemensamma Koder

en: Importing Items and UOMs
sv_SE: Importerar Artiklar och Enheter

en: Importing Parties and Addresses
sv_SE: Importerar Parter och Adresser

en: Importing {0} of {1}, {2}
sv_SE: Importerar {0} av {1}, {2}

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: In House
sv_SE: Intern

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
sv_SE: Under Service

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
sv_SE: I Minuter

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
sv_SE: I Minuter

en: In Party Currency
sv_SE: I Parti Valuta

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
sv_SE: I Procent

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
sv_SE: Pågående

en: In Production
sv_SE: I Produktion

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Op
en: In Progress
sv_SE: Pågående

en: In Qty
sv_SE: I Kvantitet

en: In Stock
sv_SE: I Lager

en: In Stock Qty
sv_SE: I Lager Kvantitet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
sv_SE: I Transit

en: In Transit Transfer
sv_SE: I Transit Överföring

en: In Transit Warehouse
sv_SE: I Transit Lager

en: In Value
sv_SE: I Värde

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
sv_SE: I Ord

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
sv_SE: I Ord (Bolag Valuta)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
sv_SE: I Ord (Export) kommer att vara synlig när man sparar Försäljning Följesedel.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
sv_SE: I Ord kommer att visas vid sparande av Försäljning Följesedel.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
sv_SE: I Ord kommer att visas vid sparande av Försäljning Faktura.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
sv_SE: I Ord kommer att visas vid sparande av Försäljning Order.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
sv_SE: I Minuter

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
sv_SE: I Minuter

en: In row {0} of Appointment Booking Slots: "To Time" must be later than "From Time".
sv_SE: På rad {0} av Möte Bokning Tider: "Till Tid" måste vara senare än "Från Tid".

en: In stock
sv_SE: I Lager

note: Description of the 'Set Operating Cost / Scrape Items From Sub-assemblies' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: In the case of 'Use Multi-Level BOM' in a work order, if the user wishes to add sub-assembly costs to Finished Goods items without using a job card as well the scrap items, then this option needs to be enable.
sv_SE: I fall att 'Använd Flernivå Stycklista' används i arbetsorder, om användare vill lägga till underenhet kostnader till färdiga artiklar utan att använda jobbkort samt rest artiklar, måste detta alternativ vara aktiverad.

en: In the case of multi-tier program, Customers will be auto assigned to the concerned tier as per their spent
sv_SE: I fallet med flernivå program kommer kunderna att automatiskt tilldelas rätt nivå enligt vad de spenderar

en: In this section, you can define Company-wide transaction-related defaults for this Item. Eg. Default Warehouse, Default Price List, Supplier, etc.
sv_SE: I detta sektion kan man definiera bolagsomfattande transaktion relaterade standard inställningar för denna artikel. T.ex. Standard Lager, Standard Prislista, Leverantör, osv.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
sv_SE: Inaktiva Kunder

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
sv_SE: Inaktiva Försäljning Artiklar

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
sv_SE: Inaktiv Status

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
sv_SE: Motivation

note: Name of a UOM
en: Inch
sv_SE: Tum

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
sv_SE: Tum/Minut

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
sv_SE: Tum/Sekund

en: Include Account Currency
sv_SE: Inkludera Konto Valuta

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
sv_SE: Inkludera Åldring Översikt

en: Include Closed Orders
sv_SE: Inkludera Stängda Ordrar

en: Include Default FB Assets
sv_SE: Inkludera Standard Finans Register Tillgångar

en: Include Default FB Entries
sv_SE: Inkludera Standard Finans Register Poster

en: Include Disabled
sv_SE: Inkludera Inaktiverad

en: Include Expired
sv_SE: Inkludera Förfallna

en: Include Expired Batches
sv_SE: Inkludera Utgångna Partier

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
sv_SE: Inkludera Utvidgade Artiklar

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
sv_SE: Inkludera Artikel i Produktion

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
sv_SE: Inkludera Ej Lager Artiklar

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
sv_SE: Inkludera Kassa Transaktioner

en: Include Payment
sv_SE: Inkludera Betalning

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
sv_SE: Inkludera Betalning (Kassa)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
sv_SE: Inkludera Avstämda Poster

note: Label of the include_safety_stock (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Safety Stock in Required Qty Calculation
sv_SE: Inkludera Säkerhet Lager i Begärd Kvantitet Beräkning

en: Include Sub-assembly Raw Materials
sv_SE: Inkludera Underenhet Råmaterial

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
sv_SE: Inkludera Underleverantör Artiklar

en: Include Timesheets in Draft Status
sv_SE: Inkludera Tidrapporter i Utkast Status

note: Label of the include_uom (Link) field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Include UOM
sv_SE: Inkludera Enhet

en: Include Zero Stock Items
sv_SE: Inkludera artiklar ej tillgängliga i lager

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
sv_SE: Inkludera i Brutto

en: Included in Gross Profit
sv_SE: Inkluderad i Brutto Resultat

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
sv_SE: Inklusive artiklar för underenhet

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
sv_SE: Intäkt

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
sv_SE: Intäkt Konto

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
sv_SE: Inkommande

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Handling Schedule
sv_SE: Inkommande Samtalshantering Schema

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
sv_SE: Inkommande Samtal Inställningar

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
sv_SE: Inköp Pris

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Incoming Rate (Costing)
sv_SE: Inköp Pris (Kostnad)

en: Incoming call from {0}
sv_SE: Inkommande samtal från {0}

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
sv_SE: Felaktig Saldo Kvantitet Efter Transaktion

en: Incorrect Batch Consumed
sv_SE: Felaktig Parti Förbrukad

en: Incorrect Check in (group) Warehouse for Reorder
sv_SE: Felaktig vald (grupp) Lager för Ombeställning

en: Incorrect Component Quantity
sv_SE: Felaktig Komponent Kvantitet

en: Incorrect Date
sv_SE: Felaktigt Datum

en: Incorrect Invoice
sv_SE: Felaktig Faktura

en: Incorrect Movement Purpose
sv_SE: Felaktig Förflytning Syfte

en: Incorrect Payment Type
sv_SE: Felaktig Betalning Typ

en: Incorrect Reference Document (Purchase Receipt Item)
sv_SE: Felaktig Referens Dokument (Inköp Följesedel Artikel)

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
sv_SE: Felaktig Serie Nummer Värdering

en: Incorrect Serial Number Consumed
sv_SE: Felaktig Serie Nummer Förbrukad

note: Name of a report
en: Incorrect Stock Value Report
sv_SE: Felaktig Lager Värde Rapport

en: Incorrect Type of Transaction
sv_SE: Felaktig Typ av Transaktion

en: Incorrect Warehouse
sv_SE: Felaktig Lager

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
sv_SE: Felaktig Kvantitet av Bokföring Register Poster funna. Man kan ha valt fel Konto i transaktion.

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Repair'
en: Increase In Asset Life(Months)
sv_SE: Utökning av Tillgång Livslängd (Månader)

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
sv_SE: Påslag

en: Increment cannot be 0
sv_SE: Påslag kan inte vara 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
sv_SE: Påslag för Egenskap {0} kan inte vara 0

note: Label of the indent (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Indent
sv_SE: Rekvisition

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
sv_SE: Anger att Förpackning är del av Leverans (Endast Utkast)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
sv_SE: Indikator Färg

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
sv_SE: Indirekt Kostnad

en: Indirect Expenses
sv_SE: Indirekta Kostnader

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
sv_SE: Indirekt Intäkt

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
sv_SE: individ

en: Individual GL Entry cannot be cancelled.
sv_SE: Enskild Bokföring Post kan inte avbokas.

en: Individual Stock Ledger Entry cannot be cancelled.
sv_SE: Enskild Lager Register Post kan inte avbokas.

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
sv_SE: Industri

note: Name of a DocType
en: Industry Type
sv_SE: Industri Typ

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
sv_SE: Inledande E-post Avisering Skickad

note: Label of the initialize_doctypes_table (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Initialize Summary Table
sv_SE: Initiera Översikt Tabell

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
sv_SE: Initierad

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
sv_SE: Infoga Nya Poster

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
sv_SE: Kontrollerad Av

en: Inspection Rejected
sv_SE: Kontroll Avvisad

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
sv_SE: Kontroll Erfordras

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
sv_SE: Kontroll Erfodras före Leverans

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
sv_SE: Kontroll Erfodras före Inköp

en: Inspection Submission
sv_SE: Kontroll Godkännande

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
sv_SE: Kontroll Typ

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
sv_SE: Installation Datum

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
sv_SE: Installation Avisering

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
sv_SE: Installation Avisering Post

en: Installation Note {0} has already been submitted
sv_SE: Installation Avisering {0} är redan godkänd

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
sv_SE: Installation Tid

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
sv_SE: Installation Datum kan inte vara före Leverans Datum för Artikel {0}

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
sv_SE: Installerad Kvantitet

en: Installing presets
sv_SE: Konfigurerar Förinställningar

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
sv_SE: Instruktion

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Insufficient Capacity
sv_SE: Otillräcklig Kapacitet

en: Insufficient Permissions
sv_SE: Otillräckliga Behörigheter

en: Insufficient Stock
sv_SE: Otillräcklig Lager

en: Insufficient Stock for Batch
sv_SE: Otillräcklig Lager för Parti

note: Label of the insurance_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset'
en: Insurance
sv_SE: Försäkring

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
sv_SE: Försäkring Bolag

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
sv_SE: Försäkring Detaljer

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
sv_SE: Försäkring Slut Datum

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
sv_SE: Försäkring Start Datum

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
sv_SE: Försäkring Start datum ska vara tidigare än Försäkring Slut datum

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
sv_SE: Försäkrad Värde

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
sv_SE: Försäkring Bolag

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
sv_SE: Synkronisering Detaljer

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
sv_SE: Intern Bolag Faktura Referens

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
sv_SE: Intern Bolag Journal Post

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
sv_SE: Intern Bolag Journal Post Referens

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
sv_SE: Intern Bolag Order Referens

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
sv_SE: Intern Bolag Referens

note: Label of the inter_transfer_reference_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Inter Transfer Reference
sv_SE: Intern Överföring Referens

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
sv_SE: Intern Lager Överförning Inställningar

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
sv_SE: Ränta

en: Interest and/or dunning fee
sv_SE: Ränta och/eller Påminnelseavgift

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
sv_SE: Intresserad

en: Internal
sv_SE: Intern

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
sv_SE: Intern Kund

en: Internal Customer for company {0} already exists
sv_SE: Intern Kund för Bolag {0} finns redan

en: Internal Sale or Delivery Reference missing.
sv_SE: Intern Försäljning eller Leverans Referens saknas.

en: Internal Sales Reference Missing
sv_SE: Intern Försäljning Referens saknas

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
sv_SE: Intern Leverantör

en: Internal Supplier for company {0} already exists
sv_SE: Intern Leverantör för Bolag {0} finns redan

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
sv_SE: Intern Överföring

en: Internal Transfer Reference Missing
sv_SE: Intern Överföring Referens saknas

en: Internal Transfers
sv_SE: Interna Överföringar

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
sv_SE: Intern Arbetsliv Erfarenhet

en: Internal transfers can only be done in company's default currency
sv_SE: Interna Överföringar kan endast göras i bolag standard valuta

en: Internet Publishing
sv_SE: Internetpublicering

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
sv_SE: Introduktion

en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: Invalid Account
sv_SE: Ogiltig Konto

en: Invalid Allocated Amount
sv_SE: Ogiltig Tilldelad Belopp

en: Invalid Amount
sv_SE: Ogiltig Belopp

en: Invalid Attribute
sv_SE: Ogiltig Egenskap

en: Invalid Auto Repeat Date
sv_SE: Ogiltig Återkommande Datum

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
sv_SE: Ogiltig Streck/QR Kod. Det finns ingen Artikel med denna Streck/QR Kod.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
sv_SE: Ogiltig Blankoavtal Order för vald Kund och Artikel

en: Invalid Child Procedure
sv_SE: Ogiltig Underordnad Procedur

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
sv_SE: Ogiltig Bolag för Intern Bolag Transaktion

en: Invalid Cost Center
sv_SE: Ogiltig Resultat Enhet

en: Invalid Credentials
sv_SE: Ogiltiga Uppgifter

en: Invalid Delivery Date
sv_SE: Ogiltig Leverans Datum

en: Invalid Document
sv_SE: Ogiltig Dokument

en: Invalid Document Type
sv_SE: Ogiltig Dokument Typ

en: Invalid Formula
sv_SE: Ogiltig Formel

en: Invalid Gross Purchase Amount
sv_SE: Ogiltig Brutto Inköp Belopp

en: Invalid Group By
sv_SE: Ogiltig Gruppera Efter

en: Invalid Item
sv_SE: Ogiltig Artikel

en: Invalid Item Defaults
sv_SE: Ogiltig Artikel Standard

note: Name of a report
en: Invalid Ledger Entries
sv_SE: Ogiltiga Register Poster

en: Invalid Opening Entry
sv_SE: Ogiltig Öppning Post

en: Invalid POS Invoices
sv_SE: Ogiltig Kassa Faktura

en: Invalid Parent Account
sv_SE: Ogiltig Överordnad Konto

en: Invalid Part Number
sv_SE: Ogiltig Artikel Nummer

en: Invalid Posting Time
sv_SE: Ogiltig Bokföring Tid

en: Invalid Primary Role
sv_SE: Ogiltig Primär Roll

en: Invalid Priority
sv_SE: Ogiltig Prioritet

en: Invalid Process Loss Configuration
sv_SE: Ogiltig Process Förlust Konfiguration

en: Invalid Purchase Invoice
sv_SE: Ogiltig Inköp Faktura

en: Invalid Qty
sv_SE: Ogiltig Kvantitet

en: Invalid Quantity
sv_SE: Ogiltig Kvantitet

en: Invalid Schedule
sv_SE: Ogiltig Schema

en: Invalid Selling Price
sv_SE: Ogiltig Försäljning Pris

en: Invalid Serial and Batch Bundle
sv_SE: Felaktig Serie och Parti Paket

en: Invalid URL
sv_SE: Ogiltig URL

en: Invalid Value
sv_SE: Ogiltig Värde

en: Invalid Warehouse
sv_SE: Ogiltig Lager

en: Invalid condition expression
sv_SE: Ogiltig Villkor Uttryck

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
sv_SE: Ogiltig förlorad anledning {0}, skapa ny förlorad anledning

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
sv_SE: Ogiltig nummer serie (. saknas) för {0}

en: Invalid reference {0} {1}
sv_SE: Ogiltig referens {0} {1}

en: Invalid result key. Response:
sv_SE: Ogiltig resultat nyckel. Svar:

en: Invalid value {0} for {1} against account {2}
sv_SE: Ogiltigt värde {0} för {1} mot konto {2}

en: Invalid {0}
sv_SE: Ogiltig {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
sv_SE: Ogiltig {0} för Intern Bolag Transaktion.

en: Invalid {0}: {1}
sv_SE: Ogiltig {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
sv_SE: Lager

note: Name of a DocType
en: Inventory Dimension
sv_SE: Lager Dimension

en: Inventory Dimension Negative Stock
sv_SE: Lager Dimension Negativ Lager

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
sv_SE: Lager Inställningar

en: Investment Banking
sv_SE: Risk Kapital

en: Investments
sv_SE: Investeringar

note: Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Invoice
sv_SE: Faktura

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
sv_SE: Faktura Annullering

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
sv_SE: Faktura Datum

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
sv_SE: Faktura Rabatt

en: Invoice Grand Total
sv_SE: Fakturera Totalt Belopp

note: Label of the invoice_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoice Limit
sv_SE: Faktura Gräns

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
sv_SE: Faktura Nummer

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
sv_SE: Faktura Andel

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
sv_SE: Faktura Andel (%)

en: Invoice Posting Date
sv_SE: Faktura Datum

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
sv_SE: Faktura Nummer Serie

en: Invoice Status
sv_SE: Faktura Status

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
sv_SE: Faktura Typ

en: Invoice already created for all billing hours
sv_SE: Faktura redan skapad för all fakturerbar tid

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
sv_SE: Faktura & Fakturering

en: Invoice can't be made for zero billing hour
sv_SE: Faktura kan inte skapas för noll fakturerbar tid

en: Invoiced Amount
sv_SE: Fakturerad Belopp

en: Invoiced Qty
sv_SE: Fakturerad Kvantitet

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
sv_SE: Fakturor

note: Description of the 'Allocated' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Invoices and Payments have been Fetched and Allocated
sv_SE: Fakturor och Betalningar är Hämtade och Tilldelade

note: Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace
en: Invoicing
sv_SE: Fakturering

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
sv_SE: Fakturering Funktioner

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
sv_SE: Inleverans

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
sv_SE: Är Skuld Konto

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
sv_SE: Är Aktiv

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
sv_SE: Är Justering Post

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
sv_SE: Är Förskott

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
sv_SE: Är Alternativ

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
sv_SE: Är Fakturerbar

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
sv_SE: Är Fakturering Kontakt

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
sv_SE: Är Annullerad

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
sv_SE: Är Kontant eller Ej Försäljning Rabatt

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
sv_SE: Är Bolag

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
sv_SE: Är Bolag Konto

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
sv_SE: Är Sammansatt Tillgång

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
sv_SE: Är Konsoliderad

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
sv_SE: Är Kontainer

note: Label of the is_corrective_job_card (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Corrective Job Card
sv_SE: Är Korrigerande Jobbkort

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
sv_SE: Är Korrigerande Åtgärd

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
sv_SE: Är Kumulativ

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
sv_SE: Är Kund Försedd Artikel

note: Label of the is_day_book_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Imported
sv_SE: Är Dagbok Data Importerad

note: Label of the is_day_book_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Processed
sv_SE: Är Dagbok Data Behandlad

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
sv_SE: Är Standard

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
sv_SE: Är Standard Konto

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
sv_SE: Är Standard Språk

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
sv_SE: Erfordras Försäljning Följesedel att skapa Försäljning Faktura?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
sv_SE: Är Rabatterad

note: Label of the is_exchange_gain_loss (Check) field in DocType 'Payment Entry Deduction'
en: Is Exchange Gain / Loss?
sv_SE: Är Valutaväxling Resultat?

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
sv_SE: Är Befintlig Tillgång

note: Label of the is_expandable (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Is Expandable
sv_SE: Är Utvidningsbar

note: Label of the is_final_finished_good (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Is Final Finished Good
sv_SE: Är Färdig Klar Artikel

note: Label of the is_finished_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Is Finished Item
sv_SE: Är Färdig Artikel

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
sv_SE: Är Fast Tillgång

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
sv_SE: Är Gratis Artikel

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
sv_SE: Är Låst

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
sv_SE: Är Helt Avskriven

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
sv_SE: Är Grupp

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
sv_SE: Är Grupp Lager

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
sv_SE: Är Intern Kund

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
sv_SE: Är Intern Leverantör

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
sv_SE: Är Erfordrad

note: Label of the is_master_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Imported
sv_SE: Är Grund Data Importerad

note: Label of the is_master_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Processed
sv_SE: Är Grund Data Behandlad

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
sv_SE: Är Milstolpe

note: Label of the is_old_subcontracting_flow (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Is Old Subcontracting Flow
sv_SE: Är Gammal Underleverantör Flöde

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
sv_SE: Är Öppning

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
sv_SE: Är Öppning Post

note: Label of the is_outward (Check) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Is Outward
sv_SE: Är Utleverans

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
sv_SE: Är Betald

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
sv_SE: Är Pausad

note: Label of the is_period_closing_voucher_entry (Check) field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Is Period Closing Voucher Entry
sv_SE: Är Period Stängning Verifikat Post

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
sv_SE: Erfordras Inköp Order för Inköp Faktura och Inköp Följesedel?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
sv_SE: Erfordras Inköp Följesedel för att skapa Inköp Faktura?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
sv_SE: Är Pris Justering Post (Debet Nota)

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
sv_SE: Är Rekursiv

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
sv_SE: Är Avvisad

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
sv_SE: Är Avvisad Lager

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the is_return (Check) fiel
en: Is Return
sv_SE: Är Retur

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
sv_SE: Är Retur (Kredit Nota)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
sv_SE: Är Retur (Debet Nota)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
sv_SE: Erfordras Försäljning Order att skapa Försäljning Faktura och Försäljning Följesedel?

note: Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Is Scrap Item
sv_SE: Är Rest Artikel

note: Label of the is_short_year (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Is Short/Long Year
sv_SE: Är Kort/Långt År

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
sv_SE: Är Standard

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Stock Item
sv_SE: Är Lager Artikel

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
sv_SE: Är Underkontrakterad

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
sv_SE: Är System Skapad

note: Label of the is_tax_withholding_account (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Is Tax Withholding Account
sv_SE: Är Moms Avdrag Konto

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
sv_SE: Är Mall

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
sv_SE: Är Transportör

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
sv_SE: Är Bolag Adress

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
sv_SE: Är Prenumeration

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
sv_SE: Är Moms inkluderad i Bas Pris?

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
sv_SE: Ärende

note: Name of a report
en: Issue Analytics
sv_SE: Ärende Analys

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
sv_SE: Skapa Kredit Nota

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
sv_SE: Ärende Datum

en: Issue Material
sv_SE: Utfärda Material

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
sv_SE: Ärende Prioritet

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
sv_SE: Ärende Delad Från

note: Name of a report
en: Issue Summary
sv_SE: Ärende Översikt

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
sv_SE: Ärende Typ

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
sv_SE: Utfärda Debet Nota med 0 i Kvantitet mot befintlig Försäljning Faktura

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
sv_SE: Utfärdad

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
sv_SE: Utfärdade Artiklar mot Arbetsorder

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
sv_SE: Ärenden

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
sv_SE: Utfärdande Datum

en: Issuing cannot be done to a location. Please enter employee to issue the Asset {0} to
sv_SE: Utfärdande kan inte göras till plats. Ange personal att utfärda Tillgång {0}

en: It can take upto few hours for accurate stock values to be visible after merging items.
sv_SE: Det kan ta upp till några timmar för korrekta lagervärden att vara synliga efter sammanslagning av artiklar.

en: It is needed to fetch Item Details.
sv_SE: Behövs för att hämta Artikel Detaljer.

en: It's not possible to distribute charges equally when total amount is zero, please set 'Distribute Charges Based On' as 'Quantity'
sv_SE: Det är inte möjligt att fördela avgifter lika när det totala beloppet är noll, vänligen ange "Distribuera Avgifter Baserat På" som "Kvantitet"

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
sv_SE: Artikel

en: Item 1
sv_SE: Artikel 1

en: Item 2
sv_SE: Artikel 2

en: Item 3
sv_SE: Artikel 3

en: Item 4
sv_SE: Artikel 4

en: Item 5
sv_SE: Artikel 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
sv_SE: Artikel Alternativ

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
sv_SE: Artikel Egenskaper

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
sv_SE: Artikel Egenskap Värde

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
sv_SE: Artikel Egenskap Värden

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
sv_SE: Artikel Saldo (Enkel)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
sv_SE: Artikel Streck/QR Kod

en: Item Cart
sv_SE: Artikel Kundkorg

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
sv_SE: Artikel Kod

en: Item Code (Final Product)
sv_SE: Artikel Kod (Färdig Artikel)

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
sv_SE: Artikel Kod kan inte ändras för Serie Nummer

en: Item Code required at Row No {0}
sv_SE: Artikel Kod erfodras på Rad Nummer {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
sv_SE: Artikel Kod: {0} finns inte på Lager {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
sv_SE: Artikel Kund Detalj

note: Name of a DocType
en: Item Default
sv_SE: Artikel Standard

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
sv_SE: Artikel Standard

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
sv_SE: Artikel Beskrivning

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
sv_SE: Artikel Detaljer

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
sv_SE: Artikel Grupp

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
sv_SE: Artikel Grupp Inställningar

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
sv_SE: Artikel Grupp Namn

en: Item Group Tree
sv_SE: Artikel Grupp Träd

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
sv_SE: Artikel Grupp inte angiven i Artikel Tabell för Artikel {0}

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group wise Discount
sv_SE: Rabatt per Artikel Grupp

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
sv_SE: Artikel Grupper

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
sv_SE: Artikel Bild (om inte Bildspel)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
sv_SE: Artikel Platser

note: Name of a role
en: Item Manager
sv_SE: Artikel Ansvarig

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
sv_SE: Artikel Producent

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
sv_SE: Artikel Namn

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
sv_SE: Artikel Namngivning efter

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
sv_SE: Artikel Pris

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
sv_SE: Artikel Pris Inställningar

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
sv_SE: Lager Artikel Pris

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
sv_SE: Artikel Pris lagd till för {0} i Prislista {1}

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
sv_SE: Artikel Pris visas flera gånger baserat på Prislista, Leverantör/Kund, Valuta, Artikel, Parti, Enhet, Kvantitet och Datum.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
sv_SE: Artikel Pris uppdaterad för {0} i Prislista {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
sv_SE: Artikel Priser

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
sv_SE: Artikel Kvalitet Kontroll Parameter

note: Label of the item_reference (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Item Reference
sv_SE: Artikel Referens

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
sv_SE: Artikel Ombeställning

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
sv_SE: Artikel rad {0}: {1} {2} finns inte i ovanstående '{1}' tabell

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
sv_SE: Artikel Serie Nummer

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
sv_SE: Artikel Brist Rapport

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
sv_SE: Artikel Leverantör

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
sv_SE: Artikel Moms

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
sv_SE: Artikel Moms Belopp inkluderad i Pris

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
sv_SE: Artikel Moms Sats

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
sv_SE: Artikel Moms Rad {0} måste ha Konto Typ: Moms Intäkt Kostnad eller Avgift

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
sv_SE: Artikel Moms Mall

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
sv_SE: Artikel Moms Mall Detalj

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
sv_SE: Artikel att Producera

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
sv_SE: Artikel Enhet

en: Item Unavailable
sv_SE: Artikel ej Tillgänglig

note: Name of a DocType
en: Item Variant
sv_SE: Artikel Variant

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
sv_SE: Artikel Variant Egenskap

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
sv_SE: Artikel Variant Detaljer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
sv_SE: Artikel Variant Inställningar

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
sv_SE: Artikel Variant {0} finns redan med samma attribut

en: Item Variants updated
sv_SE: Artikel Varianter uppdaterade

en: Item Warehouse based reposting has been enabled.
sv_SE: Artikel Lager baserad omläggning är aktiverad.

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
sv_SE: Artikel Webbshop Specifikation

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
sv_SE: Artikel Vikt Detaljer

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
sv_SE: Moms Detalj per Artikel

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
sv_SE: Moms Detalj per Artikel

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
sv_SE: Artikel och Lager

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
sv_SE: Artikel och Garanti Information

en: Item for row {0} does not match Material Request
sv_SE: Artikel för rad {0} matchar inte Material Begäran

en: Item has variants.
sv_SE: Artikel har varianter.

en: Item is mandatory in Raw Materials table.
sv_SE: Artikel erfordras i Råmaterial Tabell.

en: Item is removed since no serial / batch no selected.
sv_SE: Artikel tas bort eftersom ingen serie nummer/parti nummer är vald.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
sv_SE: Artikel måste läggas till med hjälp av 'Hämta Artiklar från Inköp Följesedel' Knapp

en: Item name
sv_SE: Artikel Namn

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
sv_SE: Artikel Åtgärd

en: Item qty can not be updated as raw materials are already processed.
sv_SE: Artikel kvantitet kan inte uppdateras eftersom råmaterial redan är bearbetad.

en: Item rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for item {0}
sv_SE: Artikel pris har ändrats till noll eftersom Tillåt Noll Värderingssats är vald för artikel {0}

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
sv_SE: Artikel som ska produceras eller packas om

en: Item valuation rate is recalculated considering landed cost voucher amount
sv_SE: Värderingssats räknas om med hänsyn till landad kostnad verifikat belopp

en: Item valuation reposting in progress. Report might show incorrect item valuation.
sv_SE: Artikel värdering omläggning pågår. Rapport kan visa felaktig artikelvärde.

en: Item variant {0} exists with same attributes
sv_SE: Artikel variant {0} finns med lika egenskap

en: Item {0} cannot be added as a sub-assembly of itself
sv_SE: Artikel {0} kan inte läggas till som underenhet av sig själv

en: Item {0} cannot be ordered more than {1} against Blanket Order {2}.
sv_SE: Artikel {0} kan inte skapas order för mer än {1} mot Blankoavtal Order {2}.

en: Item {0} does not exist
sv_SE: Artikel {0} finns inte

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
sv_SE: Artikel finns inte {0} i system eller har förfallit

en: Item {0} does not exist.
sv_SE: Artikel {0} finns inte.

en: Item {0} entered multiple times.
sv_SE: Artikel {0} är angiven flera gånger.

en: Item {0} has already been returned
sv_SE: Artikel {0} är redan returnerad

en: Item {0} has been disabled
sv_SE: Artikel {0} är inaktiverad

en: Item {0} has no Serial No. Only serialized items can have delivery based on Serial No
sv_SE: Artikel {0} har ingen serie nummer. Endast serie nummer artiklar kan ha leverans baserat på serie nummer

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
sv_SE: Artikel {0} har nått slut på sin livslängd {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
sv_SE: Artikel {0} ignorerad eftersom det inte är Lager Artikel

en: Item {0} is already reserved/delivered against Sales Order {1}.
sv_SE: Artikel {0} är redan reserverad/levererad mot Försäljning Order {1}.

en: Item {0} is cancelled
sv_SE: Artikel {0} är anullerad

en: Item {0} is disabled
sv_SE: Artikel {0} är inaktiverad

en: Item {0} is not a serialized Item
sv_SE: Artikel {0} är inte serialiserad Artikel

en: Item {0} is not a stock Item
sv_SE: Artikel {0} är inte Lager Artikel

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
sv_SE: Artikel {0} är inte aktiv eller livslängd har uppnåtts

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
sv_SE: Artikel {0} måste vara Fast Tillgång Artikel

en: Item {0} must be a Non-Stock Item
sv_SE: Artikel {0} måste vara Ej Lager Artikel

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
sv_SE: Artikel {0} måste vara Underleverantör Artikel

en: Item {0} must be a non-stock item
sv_SE: Artikel {0} får inte vara Lager Artikel

en: Item {0} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {1} {2}
sv_SE: Artikel {0} hittades inte i  "Råmaterial Levererad" tabell i {1} {2}

en: Item {0} not found.
sv_SE: Artikel {0} hittades inte.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
sv_SE: Artikel {0}: Order Kvantitet {1} kan inte vara lägre än minimum order kvantitet {2} (definierad i Artikel Inställningar).

en: Item {0}: {1} qty produced.
sv_SE: Artikel {0}: {1} Kvantitet producerad .

en: Item {} does not exist.
sv_SE: Artikel {} finns inte.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
sv_SE: Prislista Pris per Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
sv_SE: Inköp Historik per Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
sv_SE: Inköp Register per Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
sv_SE: Försäljning Historik per Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
sv_SE: Försäljning Register per Artikel

en: Item: {0} does not exist in the system
sv_SE: Artikel: {0} finns inte i system

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
sv_SE: Artiklar

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
sv_SE: Artiklar & Priser

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
sv_SE: Artikel Katalog

en: Items Filter
sv_SE: Artikel Filter

en: Items Required
sv_SE: Artiklar Erfodrade

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
sv_SE: Inköp Artiklar

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
sv_SE: Artiklar & Prissättning

en: Items cannot be updated as Subcontracting Order is created against the Purchase Order {0}.
sv_SE: Artiklar kan inte uppdateras eftersom underleverantör order är skapad mot Inköp Order {0}.

en: Items for Raw Material Request
sv_SE: Artiklar för Råmaterial Begäran

en: Items rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for the following items: {0}
sv_SE: Artikel Pris har ändrats till noll eftersom Tillåt Noll Värderingssats är vald för följande artiklar: {0}

note: Label of the items_to_be_repost (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Items to Be Repost
sv_SE: Artikel som ska Läggas om

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
sv_SE: Artiklar som ska produceras erfordras för att hämta tilldelad Råmaterial.

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Items to Order and Receive
sv_SE: Inköp Artiklar

en: Items to Reserve
sv_SE: Artiklar att Reservera

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
sv_SE: Artiklar under detta Lager kommer att föreslås

en: Items {0} do not exist in the Item master.
sv_SE: Artikel {0} saknas i Artikel Register.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
sv_SE: Rabatt per Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
sv_SE: Rekommenderad Ombeställning Nivå per Artikel

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
sv_SE: Arbetskapacitet

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
sv_SE: Jobbkort

en: Job Card Analysis
sv_SE: Jobbkort Analys

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
sv_SE: Jobbkort Post

note: Name of a DocType
en: Job Card Operation
sv_SE: Jobbkort Åtgärd

note: Name of a DocType
en: Job Card Scheduled Time
sv_SE: Jobbkort Schemalagd Tid

note: Name of a DocType
en: Job Card Scrap Item
sv_SE: Jobbkort Rest Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
sv_SE: Jobbkort Översikt

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
sv_SE: Jobbkort Tid Logg

note: Label of the job_card_section (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Job Card and Capacity Planning
sv_SE: Jobbkort & Kapacitet Planering

en: Job Card {0} has been completed
sv_SE: Jobbkort {0} klar

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Job Cards
sv_SE: Jobbkort

en: Job Paused
sv_SE: Jobb Pausad

en: Job Started
sv_SE: Jobb Startad

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
sv_SE: Jobb Titel

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker
sv_SE: Jobb Ansvarig

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address
sv_SE: Jobb Ansvarig Adress

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address Details
sv_SE: Jobb Ansvarig Adress Detaljer

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Contact
sv_SE: Jobb Ansvarig Kontakt

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Delivery Note
sv_SE: Jobb Ansvarig Följesedel

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Name
sv_SE: Jobb Ansvarig Namn

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Job Worker Warehouse
sv_SE: Jobb Ansvarig Lager

en: Job card {0} created
sv_SE: Jobbkort {0} skapad

en: Job: {0} has been triggered for processing failed transactions
sv_SE: Jobb: {0} är utlöst för bearbetning av misslyckade transaktioner

en: Join
sv_SE: Anslut

note: Label of the employment_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Joining
sv_SE: Anställning

en: Journal Entries
sv_SE: Journal Poster

en: Journal Entries {0} are un-linked
sv_SE: Journal Poster {0} är olänkade

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
sv_SE: Journal Post

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
sv_SE: Journal Post Konto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
sv_SE: Journal Post Mall

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
sv_SE: Journal Post Mall Konto

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
sv_SE: Journal Post Typ

en: Journal Entry for Asset scrapping cannot be cancelled. Please restore the Asset.
sv_SE: Journal Post för Tillgång avskrivning kan inte annulleras. Vänligen återställ Tillgång.

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
sv_SE: Journal Post för Rest Artiklar

en: Journal Entry type should be set as Depreciation Entry for asset depreciation
sv_SE: Journal Post Typ ska anges som Avskrivning Post för tillgång avskrivning

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
sv_SE: Journal Post {0} har inte konto {1} eller är redan avstämd mot andra verifikat

en: Journal entries have been created
sv_SE: Journal Poster är skapade

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
sv_SE: Journaler

en: Kanban Board
sv_SE: Anslag Tavla

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
sv_SE: Håll koll Försäljning Kampanjer. Håll koll på Potentiella Kunder, Offerter, Försäljning Ordrar o.s.v från Kampanjer för att mäta avkastning på investering.

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
sv_SE: Nyckel

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
sv_SE: Nyckel Rapporter

note: Name of a UOM
en: Kiloampere
sv_SE: Kiloamper

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
sv_SE: Kilokalorier

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
sv_SE: Kilogram / Kubikcentimeter

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
sv_SE: Kilogram/Kubikmeter

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Litre
sv_SE: Kilogram/Liter

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
sv_SE: Kilometer / Timme

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
sv_SE: Kilowattimme

en: Kindly cancel the Manufacturing Entries first against the work order {0}.
sv_SE: Vänligen annullera Produktion Poster först mot Arbetsorder {0}.

en: Kindly select the company first
sv_SE: Välj Bolag

note: Name of a UOM
en: Knot
sv_SE: Knop

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
sv_SE: Etikett

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
sv_SE: Landad Kostnad Hjälp

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
sv_SE: Landad Kostnad Post

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
sv_SE: Landad Kostnad Inköp Följesedel

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
sv_SE: Landad Kostnad Moms och Avgifter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
sv_SE: Landad Kostnad Verifikat

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
sv_SE: Landad Kostnad Verifikat Belopp

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
sv_SE: Landskap

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
sv_SE: Språk

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
sv_SE: Förfallen

en: Large
sv_SE: Stor

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
sv_SE: Senaste CO2 Kontroll

en: Last Communication
sv_SE: Senaste Kommunikation

en: Last Communication Date
sv_SE: Senaste Kommunikation Datum

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
sv_SE: Senaste Utförande Datum

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
sv_SE: Senaste Synkronisering Datum

en: Last Month Downtime Analysis
sv_SE: Förra Månaden Driftstopp Analys

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last Name, Email or Phone/Mobile of the user are mandatory to continue.
sv_SE: Efternamn, E-post eller Telefon/Mobil erfodras för användare att fortsätta.

en: Last Order Amount
sv_SE: Senaste Order Belopp

en: Last Order Date
sv_SE: Senaste Order Datum

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
sv_SE: Senaste Inköp Pris

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
sv_SE: Senaste Lager Transaktion för Artikel {0} på Lager {1} var den {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
sv_SE: Senaste CO2 Kontroll Datum kan inte vara framtida datum

en: Last transacted
sv_SE: Senast genomförd:

en: Latest
sv_SE: Senaste

en: Latest Age
sv_SE: Senaste Ålder

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
sv_SE: Latitud

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
sv_SE: Potentiell Kund

en: Lead -> Prospect
sv_SE: Potentiell Kund -> Prospekt

note: Name of a report
en: Lead Conversion Time
sv_SE: Potentiell Kund Samtal Tid

en: Lead Count
sv_SE: Potentiell Kund Antal

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
sv_SE: Potentiell Kund Detaljer

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
sv_SE: Potentiell Kund Namn

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
sv_SE: Potentiell Kund Ansvarig

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
sv_SE: Potentiell Kund Ansvarig Effektivitet

en: Lead Owner cannot be same as the Lead Email Address
sv_SE: Potentiell Kund Ansvarig kan inte vara samma som Potentiell Kund E-post Adress

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
sv_SE: Potentiell Kund Källa

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
sv_SE: Ledtid

en: Lead Time (Days)
sv_SE: Ledtid (Dagar)

en: Lead Time (in mins)
sv_SE: Ledtid (Minuter)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
sv_SE: Ledtid Datum

en: Lead Time Days
sv_SE: Ledtid (Dagar)

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
sv_SE: Ledtid (Dagar)

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
sv_SE: Potentiell Kund Typ

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
sv_SE: Potentiell Kund {0} är lagd till Prospekt {1}.

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
sv_SE: Topplista

note: Label of the leads_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Leads
sv_SE: Potentiella Kunder

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
sv_SE: Potentiell Kund hjälper dig att få kunder, lägg till alla  kontakter som Potentiella Kunder

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
sv_SE: Lär dig om Bokföring

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
sv_SE: Lär dig om Lager Hantering

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
sv_SE: Lär dig om Produktion

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
sv_SE: Lär dig om Inköp

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
sv_SE: Lär dig om Projekt Hantering

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
sv_SE: Lär dig om Försäljning

note: Description of the 'Enable Common Party Accounting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Learn about <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Common Party</a>
sv_SE: Lär dig om <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Gemensam Parti</a>

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
sv_SE: Ledighet Uttagen?

note: Description of the 'Success Redirect URL' (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Leave blank for home.
    This is relative to site URL, for example "about" will redirect to "https://yoursitename.com/about"
sv_SE: Lämna tom för Hem. Detta är relativt till webbadress, till exempel 'Om' kommer att omdirigera till 'https://yoursitename.com/about'

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
sv_SE: Lämna tom om Leverantör är spärrad

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
sv_SE: Lämna tom att använda standard Försäljning Följesedel format

en: Ledger
sv_SE: Register

note: Name of a DocType
en: Ledger Health
sv_SE: Register Status

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor
sv_SE: Register Status Övervakning

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor Company
sv_SE: Register Status Övervakning Bolag

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge
sv_SE: Bokgöring Register Sammanslagning

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge Accounts
sv_SE: Register Sammanslagning Konton

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
sv_SE: Register

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
sv_SE: Slutat

note: Label of the left_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Left Child
sv_SE: Vänster Underordnad

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
sv_SE: Vänster Index

en: Legal
sv_SE: Juridisk

note: Description of a DocType
en: Legal Entity / Subsidiary with a separate Chart of Accounts belonging to the Organization.
sv_SE: Juridisk Entitet / Dotterbolag med separat Kontoplan som tillhör Bolag.

en: Legal Expenses
sv_SE: Juridisk Kostnad Konto

en: Legend
sv_SE: Förklaring

en: Length
sv_SE: Längd

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
sv_SE: Längd (cm)

en: Less Than Amount
sv_SE: Lägre än Belopp

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
sv_SE: Brevhuvud

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
sv_SE: Brev eller E-post Text

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
sv_SE: Brev eller E-post Avslutande Text

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
sv_SE: Nivå

note: Label of the bom_level (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Level (BOM)
sv_SE: Nivå (Stycklista)

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Account' Label of the lft (Int) field in DocType 'Company'
en: Lft
sv_SE: Vänster

en: Liabilities
sv_SE: Skulder

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
sv_SE: Skuld

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
sv_SE: Körkort Detaljer

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
sv_SE: Körkort Nummer

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
sv_SE: Registrering Nummer

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
sv_SE: Gillar

en: Limit Crossed
sv_SE: Gräns Överskriden

note: Label of the limit_reposting_timeslot (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limit timeslot for Stock Reposting
sv_SE: Begränsa tid för Lager Omläggning

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
sv_SE: Begränsad till tolv tecken

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
sv_SE: Gräns gäller inte

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
sv_SE: Rad avstånd för belopp i ord

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
sv_SE: Länk

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
sv_SE: Länk Alternativ

en: Link a new bank account
sv_SE: Länka ny Bank Konto

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
sv_SE: Länka befintlig Kvalitet Procedur.

en: Link to Material Request
sv_SE: Länk till Material Begäran

en: Link to Material Requests
sv_SE: Länk till Material Begäran

en: Link with Customer
sv_SE: Länka med Kund

en: Link with Supplier
sv_SE: Länka med Leverantör

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
sv_SE: Länkade Dokument

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
sv_SE: Länkade Fakturor

note: Name of a DocType
en: Linked Location
sv_SE: Länkad Plats

en: Linked with submitted documents
sv_SE: Länkad med godkända dokument

en: Linking Failed
sv_SE: Länkning Misslyckad

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
sv_SE: Länkning med Kund Misslyckades. Var god försök igen.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
sv_SE: Länkning med Leverantör Misslyckades. Var god försök igen.

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
sv_SE: Länkar

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
sv_SE: Paket Artikel Lista

note: Name of a UOM
en: Litre
sv_SE: Liter

note: Name of a UOM
en: Litre-Atmosphere
sv_SE: Liter-Atmosfär

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
sv_SE: Ladda alla Kriterier

en: Loading Invoices! Please Wait...
sv_SE: Laddar Fakturor! Vänta...

en: Loading import file...
sv_SE: Laddar import fil...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
sv_SE: Lån

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
sv_SE: Lån Slut Datum

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
sv_SE: Lån Period (Dagar)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
sv_SE: Lån Start Datum

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
sv_SE: Lån Start Datum och Lån Period erfordras för att spara Faktura Rabatt

en: Loans (Liabilities)
sv_SE: Lån (Skulder)

en: Loans and Advances (Assets)
sv_SE: Lån och Förskott (Tillgångar)

en: Local
sv_SE: Lokal

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
sv_SE: Plats

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
sv_SE: Plats Detaljer

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
sv_SE: Plats Namn

note: Label of the locked (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Locked
sv_SE: Låst

note: Label of the log_entries (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Log Entries
sv_SE: Logg Poster

note: Description of a DocType
en: Log the selling and buying rate of an Item
sv_SE: Logga försäljning och inköp pris för Artikel

note: Label of the logo (Attach) field in DocType 'Sales Partner' Label of the logo (Attach Image) field in DocType 'Manufacturer'
en: Logo
sv_SE: Logotyp

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
sv_SE: Longitud

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
sv_SE: Förlorad

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
sv_SE: Förlorad Möjlighet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
sv_SE: Förlorad Försäljning Offert

note: Name of a report
en: Lost Quotations
sv_SE: Förlorade Försäljning Offerter

en: Lost Quotations %
sv_SE: Förlorade Försäljning Offerter (%)

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
sv_SE: Förlorad Anledning

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
sv_SE: Förlorad Anledning Detalj

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
sv_SE: Förlorad Anledningar

en: Lost Reasons are required in case opportunity is Lost.
sv_SE: Förlorad Anledning erfordras om Möjlighet är Förlorad.

en: Lost Value
sv_SE: Förlorad Värde

en: Lost Value %
sv_SE: Förlorad Värde %

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
sv_SE: Låg

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
sv_SE: Lägre Avdrag Certifikat

en: Lower Income
sv_SE: Lägre Intäkt

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
sv_SE: Lojalitet Belopp

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
sv_SE: Lojalitet Poäng Post

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
sv_SE: Lojalitet Poäng Post Inlösen

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
sv_SE: Lojalitet Poäng

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
sv_SE: Lojalitet Poäng Inlösen

en: Loyalty Points will be calculated from the spent done (via the Sales Invoice), based on collection factor mentioned.
sv_SE: Bonuspoäng kommer att beräknas från spenderad belopp (via försäljningsfaktura), baserat på vald insamling faktor.

en: Loyalty Points: {0}
sv_SE: Lojalitet Poäng: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
sv_SE: Lojalitet Program

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
sv_SE: Lojalitet Program Insamling

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
sv_SE: Lojalitet Program Hjälp

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
sv_SE: Lojalitet Program Namn

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
sv_SE: Lojalitet Program Nivå

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
sv_SE: Lojalitet Program Typ

en: Machine
sv_SE: Maskin

en: Machine Type
sv_SE: Maskin Typ

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
sv_SE: Maskin Fel

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
sv_SE: Operatör Fel

en: Main
sv_SE: Standard Resultat Enhet

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
sv_SE: Standard Resultat Enhet

en: Main Cost Center {0} cannot be entered in the child table
sv_SE: Huvud Resultat Enhet {0} kan inte anges i underordnad tabell

en: Maintain Asset
sv_SE: Underhåll Tillgång

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
sv_SE: Upprätthåll Försäljning Marginal

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
sv_SE: Upprätthåll Inköp Marginal

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
sv_SE: Lager Hantera

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
sv_SE: Service

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
sv_SE: Service Datum

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
sv_SE: Service Detaljer

en: Maintenance Log
sv_SE: Service Logg

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
sv_SE: Service Ansvarig

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
sv_SE: Service Ansvarig Namn

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
sv_SE: Service Erfordras

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
sv_SE: Service Roll

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
sv_SE: Service Schema

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
sv_SE: Service Schema Detalj

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
sv_SE: Service Schema Post

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
sv_SE: Service Schema skapades inte för alla Artiklar. Klicka på 'Skapa Schema'

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
sv_SE: Service Schema {0} finns mot {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
sv_SE: Service Schema

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
sv_SE: Service Status

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
sv_SE: Service Status måste Annulleras eller Slutföras för att Godkännas

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
sv_SE: Service Uppgift

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
sv_SE: Service Uppgifter

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
sv_SE: Service Team

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
sv_SE: Service Team Medlem

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
sv_SE: Service Team Personal

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
sv_SE: Service Team Namn

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
sv_SE: Service Tid

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
sv_SE: Service Typ

note: Name of a role
en: Maintenance User
sv_SE: Service Användare

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
sv_SE: Service Besök

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
sv_SE: Service Besök Anledning

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
sv_SE: Service start datum kan inte vara före leverans datum för Serie Nummer {0}

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
sv_SE: Valfri Ämne

en: Make
sv_SE: Märke

en: Make
sv_SE: Märke

en: Make Asset Movement
sv_SE: Skapa Tillgång Förflyttning

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
sv_SE: Skapa Avskrivning Post

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
sv_SE: Skapa Differens Post

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
sv_SE: Skapa Betalning via Journal Post

en: Make Purchase Invoice
sv_SE: Skapa Inköp Faktura

en: Make Quotation
sv_SE: Skapa Offert

en: Make Return Entry
sv_SE: Skapa Retur Post

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
sv_SE: Skapa Försäljning Faktura

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
sv_SE: Skapa Serie / Parti Nummer från Arbetsorder

en: Make Stock Entry
sv_SE: Skapa Lager Post

en: Make Subcontracting PO
sv_SE: Skapa Underleverantör Inköp Order

en: Make Transfer Entry
sv_SE: Skapa Överföring Post

en: Make project from a template.
sv_SE: Skapa Projekt från Mall.

en: Make {0} Variant
sv_SE: Skapa {0} Variant

en: Make {0} Variants
sv_SE: Skapa {0} Varianter

en: Making Journal Entries against advance accounts: {0} is not recommended. These Journals won't be available for Reconciliation.
sv_SE: Skapa Journal Poster mot förskott konton: {0} rekommenderas inte. Dessa journaler kommer inte att vara tillgängliga för avstämning.

en: Manage
sv_SE: Hantera

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
sv_SE: Hantera Driftkostnader

en: Manage your orders
sv_SE: Hantera  Ordrar

en: Management
sv_SE: Ledning

en: Manager
sv_SE: Ansvarig

en: Managing Director
sv_SE: Verkställande Direktör

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
sv_SE: Erfordras

en: Mandatory Accounting Dimension
sv_SE: Erfodrad Bokföring Dimension

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
sv_SE: Erfordrad Beroende Av

en: Mandatory Field
sv_SE: Erfodrad Fält

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
sv_SE: Erfordrad för Balans Rapport

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
sv_SE: Erfodrad för Resultat Rapport

en: Mandatory Missing
sv_SE: Erfodrad Saknas

en: Mandatory Purchase Order
sv_SE: Inköp Order Erfodras

en: Mandatory Purchase Receipt
sv_SE: Inköp Följesedel Erfodras

note: Label of the conditional_mandatory_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Section
sv_SE: Erfodrad Sektion

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
sv_SE: Manuell

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
sv_SE: Manuell Kontroll

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
sv_SE: Manuell post kan inte skapas! Inaktivera automatisk post för uppskjuten bokföring i Bokföring Inställningar och försök igen

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
sv_SE: Produktion

note: Label of the manufacture_sub_assembly_in_operation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Manufacture Sub-assembly in Operation
sv_SE: Producera Underenhet i Åtgärd

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
sv_SE: Produktion mot Inköp Begäran

en: Manufactured
sv_SE: Producerad

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
sv_SE: Producerad Kvantitet

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle' Option for the 'Variant Ba
en: Manufacturer
sv_SE: Producent

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
sv_SE: Producent Artikel Nummer

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
sv_SE: Producent Artikel Nummer <b>{0}</b> är ogiltig

note: Description of a DocType
en: Manufacturers used in Items
sv_SE: Producenter för Artiklar

note: Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manufacturing (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Manufacturing
sv_SE: Produktion

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
sv_SE: Produktion Datum

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
sv_SE: Produktion Ansvarig

en: Manufacturing Quantity is mandatory
sv_SE: Produktion Kvantitet erfordras

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
sv_SE: Produktion Sektion

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
sv_SE: Produktion Inställningar

note: Label of the type_of_manufacturing (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Manufacturing Type
sv_SE: Produktion Typ

note: Name of a role
en: Manufacturing User
sv_SE: Produktion Användare

en: Mapping Purchase Receipt ...
sv_SE: Mappar Inköp Följesedel...

en: Mapping Subcontracting Order ...
sv_SE: Mappar Underleverantör Order ...

en: Mapping {0} ...
sv_SE: Mappar {0} ...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
sv_SE: Marginal

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
sv_SE: Marginal Belopp

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
sv_SE: Marginal Sats eller Belopp

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
sv_SE: Marginal Typ

en: Margin View
sv_SE: Marginal Vy

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
sv_SE: Civilstånd

en: Mark As Closed
sv_SE: Ange som Stängd

en: Mark as unresolved
sv_SE: Ange som Olöst

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
sv_SE: Marknad Segment

en: Marketing
sv_SE: Marknadsföring

en: Marketing Expenses
sv_SE: Marknadsföring Kostnader Konto

en: Marketing Manager
sv_SE: Marknadsföring Ansvarig

en: Marketing Specialist
sv_SE: Marknadsföring Specialist

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
sv_SE: Gift

en: Mass Mailing
sv_SE: Massutskick

en: Master
sv_SE: Ledare

note: Label of the master_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Master Data
sv_SE: Grund Data

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
sv_SE: Inställningar

en: Material Consumption
sv_SE: Material Förbrukning

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
sv_SE: Material Förbrukning för Produktion

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
sv_SE: Material Förbrukning är inte angiven i Produktion Inställningar.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
sv_SE: Material Ärende

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
sv_SE: Inköp Faktura

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
sv_SE: Material Begäran

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
sv_SE: Material Begäran Datum

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
sv_SE: Material Begäran Detalj

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
sv_SE: Material Begäran Artikel

en: Material Request No
sv_SE: Material Begäran Nummer

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
sv_SE: Material Begäran Plan Artikel

note: Label of the material_request_planning (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Planning
sv_SE: Material Begäran Planering

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
sv_SE: Material Begäran Typ

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
sv_SE: Material Begäran är inte skapad eftersom kvantitet för Råmaterial är redan tillgänglig.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
sv_SE: Material Begäran för maximum {0} kan skapas för Artikel {1} mot Försäljning Order {2}

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
sv_SE: Material Begäran användes för att skapa detta Lager Post

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
sv_SE: Material Begäran {0} avbruten eller stoppad

en: Material Request {0} submitted.
sv_SE: Material Begäran {0} godkänd.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
sv_SE: Material Begärd

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
sv_SE: Material Begäran

en: Material Requests Required
sv_SE: Material Begäran Erfordras

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
sv_SE: Material Begäran för vilka Leverantör Offerter inte är skapade

en: Material Returned from WIP
sv_SE: Material Retur från Bearbetning

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
sv_SE: Material Överföring

en: Material Transfer (In Transit)
sv_SE: Material Överföring (I Transit)

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
sv_SE: Material Överföring för Produktion

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
sv_SE: Material Överförd

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
sv_SE: Material Överförd för Produktion

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
sv_SE: Material Överförd för Produktion

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
sv_SE: Material Överförd för Underleverantör

en: Material to Supplier
sv_SE: Material till Leverantör

en: Materials are already received against the {0} {1}
sv_SE: Material mottagen mot {0} {1}

en: Materials needs to be transferred to the work in progress warehouse for the job card {0}
sv_SE: Material måste överföras till Arbete Pågår Lager för Jobbkort {0}

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
sv_SE: Maximum Belopp

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
sv_SE: Maximum Belopp

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
sv_SE: Maximum Rabatt (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
sv_SE: Maximum Betyg

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
sv_SE: Maximum Kvantitet

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Qty (As Per Stock UOM)
sv_SE: Maximum Kvantitet (per Lager Enhet)

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
sv_SE: Maximum Prov Kvantitet

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
sv_SE: Maximum Resultat

en: Max discount allowed for item: {0} is {1}%
sv_SE: Maximum tillåten rabatt för artikel: {0} är {1}%

en: Max: {0}
sv_SE: Maximum: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
sv_SE: Maximum Faktura Belopp

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
sv_SE: Maximum Netto Pris

note: Label of the maximum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Payment Amount
sv_SE: Maximum Betalning Belopp

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
sv_SE: Maximum Prov - {0} kan behållas för Parti {1} och Artikel {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
sv_SE: Maximum Prov - {0} har redan behållits för Parti {1} och Artikel {2} i Parti {3}.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
sv_SE: Maximum Användning

note: Label of the max_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the max_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Maximum Value
sv_SE: Maximum Värde

en: Maximum discount for Item {0} is {1}%
sv_SE: Maximum rabatt för Artikel {0} är {1} %

en: Maximum quantity scanned for item {0}.
sv_SE: Maximum kvantitet skannad för artikel {0}.

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
sv_SE: Maximum Prov Kvantitet som kan behållas

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
sv_SE: Möte

note: Name of a UOM
en: Megagram/Litre
sv_SE: Megagram/Liter

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
sv_SE: Ange Värderingssats i Artikel Tabell.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
sv_SE: Ange om ej Standard Fordring Konto

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
sv_SE: Ange om ej Standard Skuld Konto

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
sv_SE: Ange om ej Standard Fordring Konto tillämpas

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Merge
sv_SE: Slå Samman

en: Merge Account
sv_SE: Slå Samman Konto

note: Label of the merge_invoices_based_on (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Merge Invoices Based On
sv_SE: Slå Samman Faktura Baserad På

en: Merge Progress
sv_SE: Sammanslagning Framsteg

note: Label of the merge_similar_account_heads (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Merge Similar Account Heads
sv_SE: Slå Samman Liknande Konto Poster

en: Merge taxes from multiple documents
sv_SE: Slå Samman Moms från flera dokument

en: Merge with Existing Account
sv_SE: Slå Samman med Befintlig Konto

en: Merge with existing
sv_SE: Slå Samman med befintlig

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
sv_SE: Sammanslagen

en: Merging is only possible if following properties are same in both records. Is Group, Root Type, Company and Account Currency
sv_SE: Sammanslagning är endast möjlig om följande egenskaper är lika i båda poster. Är Grupp, Konto Klass, Bolag och Konto Valuta

en: Merging {0} of {1}
sv_SE: Slår Samman {0} av {1}

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
sv_SE: Meddelande

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
sv_SE: Meddelande Exempel

en: Message Sent
sv_SE: Meddelande Skickad

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
sv_SE: Meddelande för Leverantör

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
sv_SE: Meddelande att visa

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
sv_SE: Meddelande kommer att skickas till användarna för att få deras status per Projekt

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
sv_SE: Meddelande som är längre än 160 tecken delas in i flera meddelande

en: Messaging CRM Campagin
sv_SE: Meddelanden Säljstöd Kampanj

note: Name of a UOM
en: Meter Of Water
sv_SE: Meter av Vatten

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
sv_SE: Meter/Sekund

note: Name of a UOM
en: Microbar
sv_SE: Mikrobar

note: Name of a UOM
en: Microgram
sv_SE: Mikrogram

note: Name of a UOM
en: Microgram/Litre
sv_SE: Mikrogram/Liter

note: Name of a UOM
en: Micrometer
sv_SE: Mikrometer

note: Name of a UOM
en: Microsecond
sv_SE: Mikrosekund

en: Middle Income
sv_SE: Medel Inkomst

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
sv_SE: Mellannamn

note: Name of a UOM
en: Mile
sv_SE: Mil (Engelsk)

note: Name of a UOM
en: Mile (Nautical)
sv_SE: Mil (Nautisk)

note: Name of a UOM
en: Mile/Hour
sv_SE: Mil/Timme

note: Name of a UOM
en: Mile/Minute
sv_SE: Mil/Minut

note: Name of a UOM
en: Mile/Second
sv_SE: Mil/Sekund

note: Name of a UOM
en: Milliampere
sv_SE: Milliamper

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
sv_SE: Milligram/Kubikcentimeter

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
sv_SE: Milligram/Kubikmeter

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
sv_SE: Milligram/Kubikmillimeter

note: Name of a UOM
en: Milligram/Litre
sv_SE: Milligram/Liter

note: Name of a UOM
en: Millilitre
sv_SE: Milliliter

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Mercury
sv_SE: Millimeter av Kvicksilver

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Water
sv_SE: Millimeter av Vatten

note: Name of a UOM
en: Millisecond
sv_SE: Millisekund

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
sv_SE: Minimum Belopp

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
sv_SE: Minimum Belopp

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
sv_SE: Minimum Belopp kan inte vara högre än Maximum Belopp

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
sv_SE: Minimum Värde

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
sv_SE: Minimum Order Kvantitet

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
sv_SE: Minimum Kvantitet

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Qty (As Per Stock UOM)
sv_SE: Minimum Kvantitet (per Lager Enhet)

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
sv_SE: Minimum Kvantitet kan inte vara högre än Maximum Kvantitet

en: Min Qty should be greater than Recurse Over Qty
sv_SE: Minimum Kvantitet ska vara högre än Rekurs över kvantitet

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
sv_SE: Minimum Faktura Belopp

en: Minimum Lead Age (Days)
sv_SE: Minimum Potentiell Kund Tid (dagar)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
sv_SE: Minimum Netto Pris

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
sv_SE: Minimum Order Kvantitet

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
sv_SE: Minimum Kvantitet

note: Label of the minimum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Payment Amount
sv_SE: Minimum Betalning Belopp

en: Minimum Qty
sv_SE: Minumum Kvantitet

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
sv_SE: Minimum Totalt Spenderat

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
sv_SE: Mimimum Värde

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
sv_SE: Minumum Kvantitet ska vara per Lager Enhet

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
sv_SE: Minut

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
sv_SE: Minuter

en: Miscellaneous Expenses
sv_SE: Diverse Kostnader

en: Mismatch
sv_SE: Felavstämd

en: Missing
sv_SE: Saknas

en: Missing Account
sv_SE: Konto Saknas

en: Missing Asset
sv_SE: Tillgång Saknas

en: Missing Cost Center
sv_SE: Resultat Enhet Saknas

en: Missing Default in Company
sv_SE: Standard Inställningar i Bolag saknas

en: Missing Finance Book
sv_SE: Finans Register Saknas

en: Missing Finished Good
sv_SE: Färdig Artikel Saknas

en: Missing Formula
sv_SE: Formel Saknas

en: Missing Items
sv_SE: Artiklar Saknas

en: Missing Payments App
sv_SE: Betalning App Saknas

en: Missing Serial No Bundle
sv_SE: Serie Nummer Paket Saknas

en: Missing Values Required
sv_SE: Erfordrade Värden Saknas

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
sv_SE: E-post Mall saknas för Leverans. Ange Mall i Leverans Inställningar.

en: Missing value
sv_SE: Värde Saknas

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
sv_SE: Blandade Villkor

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
sv_SE: Mobil

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
sv_SE: Mobil Nummer

en: Mobile Number
sv_SE: Mobilnummer

en: Mode Of Payment
sv_SE: Betalning Sätt

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
sv_SE: Betalning Sätt

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
sv_SE: Betalning Sätt Konto

en: Mode of Payments
sv_SE: Betalning Sätt

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
sv_SE: Modell

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
sv_SE: Betalning Sätt

en: Modified By
sv_SE: Modifierad Av

en: Modified On
sv_SE: Modifierad

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
sv_SE: Modul Inställningar

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
sv_SE: Måndag

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
sv_SE: Övervaka Framsteg

note: Label of the monitor_for_last_x_days (Int) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Monitor for Last 'X' days
sv_SE: Övervakning för senaste "X" dagar

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
sv_SE: Övervakning Intervall

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
sv_SE: Månad

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
sv_SE: Månad(er) efter Faktura Månad slut

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

en: Monthly Completed Work Orders
sv_SE: Klara Arbetsordrar per Månad

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
sv_SE: Fördelning per Månad

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
sv_SE: Procentuell Fördelning per Månad

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
sv_SE: Procentuell Fördelning per Månad

en: Monthly Quality Inspections
sv_SE: Kvalitet Kontroll per Månad

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
sv_SE: Pris per Månad

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
sv_SE: Försäljning Mål per Månad

en: Monthly Total Work Orders
sv_SE: Arbetsordrar per Månad

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
sv_SE: Månader

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
sv_SE: Extra Information

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
sv_SE: Mer Information

note: Description of the 'Is Short/Long Year' (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: More/Less than 12 months.
sv_SE: Mer/Mindre än 12 månader.

en: Motion Picture & Video
sv_SE: Film & Video

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move Item
sv_SE: Flytta Artikel

en: Move Stock
sv_SE: Flytta Lager

en: Move to Cart
sv_SE: Flytta till Kundkorg

en: Movement
sv_SE: Förflyttning

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
sv_SE: MA

en: Moving up in tree ...
sv_SE: Flytta upp i träd...

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
sv_SE: Valuta

en: Multi-level BOM Creator
sv_SE: Fler Nivå Stycklista Generator

en: Multiple Loyalty Programs found for Customer {}. Please select manually.
sv_SE: Flera Lojalitet Program hittades för Kund {}. Välj manuellt.

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
sv_SE: Flera Pris Regler finns med samma villkor, lös konflikter genom att tilldela prioritet. Pris Regler: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
sv_SE: Fler Nivå Program

en: Multiple Variants
sv_SE: Flera Varianter

en: Multiple Warehouse Accounts
sv_SE: Flera Lager Konton

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
sv_SE: Flera Bokföringsår finns för datum {0}. Ange Bolag under Bokföringsår

en: Multiple items cannot be marked as finished item
sv_SE: Flera artiklar kan inte väljas som färdiga artiklar

en: Music
sv_SE: Musik

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
sv_SE: Måste vara Heltal

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
sv_SE: Måste vara publik tillgänglig URL för Google Sheets och det är nödvändigt att lägga till Bank Konto Kolumn att importera via Google Sheets

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
sv_SE: Dämpa E-post

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
sv_SE: Namn

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
sv_SE: Namn och Anställning ID

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
sv_SE: Namn på Förmånstagare

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
sv_SE: Namn på ny Konto. Obs: Skapa inte konto för Kunder och Leverantörer

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
sv_SE: Namn på Fördelning per Månad

note: Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the named_place (Da
en: Named Place
sv_SE: Namngiven Plats

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
sv_SE: Nummer Serie

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
sv_SE: Nummer Serie Prefix

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
sv_SE: Nummer Serie & Pris Standard

note: Name of a UOM
en: Nanogram/Litre
sv_SE: Nanogram/Liter

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
sv_SE: Nanosekund

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
sv_SE: Naturgas

en: Needs Analysis
sv_SE: Behöver Analys

en: Negative Quantity is not allowed
sv_SE: Negativ Kvantitet är inte tillåtet

en: Negative Valuation Rate is not allowed
sv_SE: Negativ Värderingssats är inte tillåtet

en: Negotiation/Review
sv_SE: Förhandling/Recension

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
sv_SE: Netto Belopp

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
sv_SE: Netto Belopp (Bolag Valuta)

en: Net Asset value as on
sv_SE: Netto Tillgång Värde per

en: Net Cash from Financing
sv_SE: Netto Kassa Flöde från Finansiering

en: Net Cash from Investing
sv_SE: Netto Kassa Flöde från Investering

en: Net Cash from Operations
sv_SE: Netto Kassa Flöde från Rörelse

en: Net Change in Accounts Payable
sv_SE: Netto Förändring i Skulder

en: Net Change in Accounts Receivable
sv_SE: Netto Förändring i Fordringar

en: Net Change in Cash
sv_SE: Netto Förändring i Kassa

en: Net Change in Equity
sv_SE: Netto Förändring i Eget Kapital

en: Net Change in Fixed Asset
sv_SE: Netto Förändring i Tillgångar

en: Net Change in Inventory
sv_SE: Netto Förändring i Lager

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
sv_SE: Netto Timpris

en: Net Profit
sv_SE: Nettovinst

en: Net Profit/Loss
sv_SE: Intäkter

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
sv_SE: Netto Pris

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
sv_SE: Netto Pris (Bolag Valuta)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
sv_SE: Netto Totalt

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
sv_SE: Netto Totalt (Bolag Valuta)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
sv_SE: Netto Vikt

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
sv_SE: Netto Vikt Enhet

en: Net total calculation precision loss
sv_SE: Netto Total Beräkning Precision Förlust

en: New
sv_SE: Ny

en: New Account Name
sv_SE: Ny Konto Namn

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
sv_SE: Ny Tillgång Värde

en: New Assets (This Year)
sv_SE: Nya Tillgångar (i År)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
sv_SE: Ny Stycklista

note: Label of the new_balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Account Currency
sv_SE: Ny Saldo i Konto Valuta

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
sv_SE: Ny Saldo i Bas Valuta

en: New Batch ID (Optional)
sv_SE: Ny Parti (Valfri)

en: New Batch Qty
sv_SE: Ny Parti Kvantitet

en: New Company
sv_SE: Ny Bolag

en: New Cost Center Name
sv_SE: Ny Resultat Enhet Namn

en: New Customer Revenue
sv_SE: Ny Kund Intäkt

en: New Customers
sv_SE: Nya Kunder

en: New Department
sv_SE: Ny Avdelning

en: New Employee
sv_SE: Ny Personal

en: New Event
sv_SE: Ny Händelse

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
sv_SE: Ny Växel Kurs

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
sv_SE: Nya Kostnader

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
sv_SE: Ny Intäkt

en: New Location
sv_SE: Ny Plats

en: New Note
sv_SE: Ny Anteckning

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
sv_SE: Ny Inköp Faktura

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
sv_SE: Nya Inköp Ordrar

en: New Quality Procedure
sv_SE: Ny Kvalitet Procedur

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
sv_SE: Nya Offerter

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
sv_SE: Ny Försäljning Faktura

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
sv_SE: Nya Försäljning Ordrar

en: New Sales Person Name
sv_SE: Ny Säljare Namn

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
sv_SE: Nya Serie Nummer kan inte ha Lager. Lager måste anges av Lager Post eller Inköp Följesedel

en: New Task
sv_SE: Ny Uppgift

en: New Version
sv_SE: Ny Version

en: New Warehouse Name
sv_SE: Ny Lager Namn

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
sv_SE: Ny Arbetsplats

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
sv_SE: Ny Kredit Gräns är lägre än aktuell utestående belopp för kund. Kredit Gräns måste vara minst {0}

en: New fiscal year created :-
sv_SE: Ny bokföring år skapad :-

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
sv_SE: Nya fakturor skapas enligt schema även om aktuella fakturor är obetalda eller förfallna

en: New release date should be in the future
sv_SE: Ny utgivning datum ska vara i framtiden

en: New task
sv_SE: Ny Uppgift

en: New {0} pricing rules are created
sv_SE: Nya {0} Prisregler skapade

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Newspaper Publishers
sv_SE: Tidningsutgivare

en: Next
sv_SE: Nästa

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
sv_SE: Nästa Avskrivning Datum

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
sv_SE: Nästa Förfallodatum

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
sv_SE: Nästa E-post kommer att skickas:

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
sv_SE: Nej

en: No Account matched these filters: {}
sv_SE: Inget konto stämmer med filter: {}

en: No Action
sv_SE: Ingen Åtgärd

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
sv_SE: Ingen Svar

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
sv_SE: Ingen Kund hittades för Intern Bolag Transaktioner som representerar Bolag {0}

en: No Customers found with selected options.
sv_SE: Inga Kunder hittades med valda alternativ.

en: No Data
sv_SE: Ingen Data

en: No Delivery Note selected for Customer {}
sv_SE: Ingen Försäljning Följesedel vald för Kund {}

en: No Item with Barcode {0}
sv_SE: Ingen Artikel med Streck/QR Kod {0}

en: No Item with Serial No {0}
sv_SE: Ingen Artikel med Serie Nummer {0}

en: No Items selected for transfer.
sv_SE: Inga Artiklar har valts för överföring.

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
sv_SE: Inga Artiklar med Stycklista att Producera

en: No Items with Bill of Materials.
sv_SE: Inga Artiklar med Stycklista.

en: No Matching Bank Transactions Found
sv_SE: Inga matchande banktransaktioner hittades

en: No Notes
sv_SE: Inga Anteckningar

en: No Outstanding Invoices found for this party
sv_SE: Inga Utestående Fakturor hittades för denna parti

en: No POS Profile found. Please create a New POS Profile first
sv_SE: Ingen Kassa Profil hittad. Skapa ny Kassa Profil

en: No Permission
sv_SE: Ingen Behörighet

en: No Records for these settings.
sv_SE: Inga Poster för dessa inställningar.

en: No Remarks
sv_SE: Inga Anmärkningar

en: No Serial / Batches are available for return
sv_SE: Inga Serie Nummer/Partier är tillgängliga för retur

en: No Stock Available Currently
sv_SE: Ingen Lager Tillgänglig för närvarande

en: No Summary
sv_SE: Ingen Översikt

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
sv_SE: Ingen Leverantör hittades för Intern Bolag Transaktioner som representerar Bolag {0}

en: No Tax Withholding data found for the current posting date.
sv_SE: Ingen Moms Avdrag data hittades för aktuell bokföring datum.

en: No Terms
sv_SE: Inga Villkor

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
sv_SE: Inga Oavstämda Fakturor och Betalningar hittades för denna parti och konto

en: No Unreconciled Payments found for this party
sv_SE: Inga Oavstämda Betalningar hittades för denna parti

en: No Work Orders were created
sv_SE: Inga Arbetsordrar skapades

en: No accounting entries for the following warehouses
sv_SE: Inga bokföring poster för följande Lager

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
sv_SE: Ingen aktiv Stycklista hittades för Artikel {0}. Leverans efter Serie Nummer kan inte garanteras

en: No additional fields available
sv_SE: Inga extra fält tillgängliga

en: No billing email found for customer: {0}
sv_SE: Ingen faktura e-post hittades för kund: {0}

en: No contacts with email IDs found.
sv_SE: Inga kontakter med e-post hittades.

en: No data for this period
sv_SE: Ingen data för denna period

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
sv_SE: Ingen data hittades. Det verkar som om tom fil laddats upp

en: No data to export
sv_SE: Ingen data att exportera

en: No description given
sv_SE: Ingen beskrivning angiven

en: No employee was scheduled for call popup
sv_SE: Ingen personal var schemalagd för oväntad samtal

en: No failed logs
sv_SE: Inga Misslyckade Logg

en: No item available for transfer.
sv_SE: Ingen artikel tillgänglig för överföring.

en: No items are available in sales orders {0} for production
sv_SE: Inga artiklar är tillgängliga i Försäljning Order {0} för produktion

en: No items are available in the sales order {0} for production
sv_SE: Inga artiklar är tillgängliga i Försäljning Order {0} för produktion

en: No items found. Scan barcode again.
sv_SE: Inga artiklar hittades. Skanna igen.

en: No items in cart
sv_SE: Antal Artiklar i Kundkorg

en: No items to be received are overdue
sv_SE: Inga artiklar som ska tas emot är försenade

en: No matches occurred via auto reconciliation
sv_SE: Inga avstämningar uppstod via automatisk avstämning

en: No material request created
sv_SE: Ingen material begäran skapad

en: No more children on Left
sv_SE: Inga fler underordnade till Vänster

en: No more children on Right
sv_SE: Inga fler underordnade till Höger

note: Label of the no_of_docs (Int) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: No of Docs
sv_SE: Antal Dokument

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
sv_SE: Personal Antal

en: No of Interactions
sv_SE: Antal Interaktioner

note: Label of the no_of_months_exp (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Expense)
sv_SE: Antal Månader

note: Label of the no_of_months (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Revenue)
sv_SE: Antal Månader

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
sv_SE: Antal Aktier

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
sv_SE: Antal Besök

en: No open event
sv_SE: Inga öppna Händelse

en: No open task
sv_SE: Inga öppna Uppgifter

en: No outstanding invoices found
sv_SE: Inga utestående fakturor hittades

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
sv_SE: Inga utestående fakturor kräver valutaväxling kurs omvärdering

en: No outstanding {0} found for the {1} {2} which qualify the filters you have specified.
sv_SE: Inga utestående {0} hittades för {1} {2} som uppfyller angiven filter.

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
sv_SE: Inga pågående Material Begäran hittades att länka för angivna artiklar.

en: No primary email found for customer: {0}
sv_SE: Ingen primär e-post adress hittades för kund: {0}

en: No products found.
sv_SE: Inga artiklar hittade.

en: No recent transactions found
sv_SE: Inga nya transaktioner hittades

en: No record found
sv_SE: Ingen post hittad

en: No records found in Allocation table
sv_SE: Inga poster hittades i Tilldelning tabell

en: No records found in the Invoices table
sv_SE: Inga poster hittades i Faktura Tabell

en: No records found in the Payments table
sv_SE: Inga poster hittades i Betalning Tabell

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
sv_SE: Inga lager transaktioner kan skapas eller ändras före detta datum.

en: No values
sv_SE: Inga Värden

en: No {0} Accounts found for this company.
sv_SE: Inga {0} konto hittades för detta bolag.

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
sv_SE: Ingen {0} hittades för Intern Bolag Transaktioner.

en: No.
sv_SE: Nr.

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
sv_SE: Personal Antal

en: No. of parallel job cards which can be allowed on this workstation. Example: 2 would mean this workstation can process production for two Work Orders at a time.
sv_SE: Antal samtidiga Jobbkort som kan tillåtas på denna arbetsstation. Exempel: 2 skulle innebära att denna arbetsstation kan hantera två Arbetsordrar åt gången.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
sv_SE: Kvalitet Avvikelse

en: Non Profit
sv_SE: Förening

en: Non stock items
sv_SE: Ej Lager Artiklar

en: Non-Zeros
sv_SE: Ej Nollvärde

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
sv_SE: Ingen

en: None of the items have any change in quantity or value.
sv_SE: Ingen av Artiklar har någon förändring i kvantitet eller värde.

note: Name of a UOM
en: Nos
sv_SE: St

en: Not Allowed
sv_SE: Ej Tillåtet

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
sv_SE: Ej Tillämpningbar

en: Not Available
sv_SE: Ej Tillgänglig

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
sv_SE: Ej Fakturerad

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
sv_SE: Ej Levererad

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Not Initiated
sv_SE: Ej Initierad

en: Not Permitted
sv_SE: Ej Tillåtet

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
sv_SE: Ej Begärd

en: Not Specified
sv_SE: Ej Specifierad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
sv_SE: Ej Startad

en: Not active
sv_SE: Ej Aktiv

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
sv_SE: Ej Tillåtet att ange alternativ Artikel för Artikel {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
sv_SE: Ej Tillåtet att skapa Bokföring Dimension för {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
sv_SE: Ej Tillåtet att uppdatera Lager Transaktioner äldre än {0}

en: Not authorized since {0} exceeds limits
sv_SE: Ej Auktoriserad eftersom {0} överskrider gränserna

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
sv_SE: Ej Tillåtet redigera låst konto {0}

en: Not in Stock
sv_SE: Ej på Lager

en: Not in stock
sv_SE: Ej på Lager

en: Not permitted
sv_SE: Ej Tillåtet

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
sv_SE: Anteckning

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
sv_SE: Obs: Automatisk logg radering gäller endast loggar av typ <i>Uppdatera Kostnad</i>

en: Note: Due / Reference Date exceeds allowed customer credit days by {0} day(s)
sv_SE: Obs: Förfallo / Referens Datum överskrider tillåtna kund kredit dagar på {0} dag (ar)

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
sv_SE: Obs: E-post kommer inte att skickas till inaktiverade Användare

en: Note: Item {0} added multiple times
sv_SE: Obs: Artikel {0} angiven flera gånger

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
sv_SE: Obs: Betalning post kommer inte skapas eftersom "Kassa eller Bank Konto" angavs inte

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
sv_SE: Obs: Detta Resultat Enhet är en Grupp. Kan inte skapa bokföring poster mot Grupper.

en: Note: To merge the items, create a separate Stock Reconciliation for the old item {0}
sv_SE: Obs: För att slå samman artiklar skapar separat lager avstämning för gamla artikel {0}

en: Note: {0}
sv_SE: Obs: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes (Table) field in D
en: Notes
sv_SE: Anteckningar

note: Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Notes HTML
sv_SE: Anteckningar HTML

en: Notes:
sv_SE: Anteckningar:

en: Nothing is included in gross
sv_SE: Inget är inkluderat i Brutto

en: Nothing more to show.
sv_SE: Inget mer att visa.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
sv_SE: Uppsägning Tid (Dagar)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
sv_SE: Aviseringar

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
sv_SE: Avisering Inställningar

en: Notify Customers via Email
sv_SE: Avisera Kunder via E-post

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
sv_SE: Avisera Personal

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
sv_SE: Avisera Annan

note: Label of the notify_reposting_error_to_role (Link) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Notify Reposting Error to Role
sv_SE: Avisera ompostering fel till Roll

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
sv_SE: Avisera Leverantör

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
sv_SE: Avisera via E-post

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
sv_SE: Avisera via E-post om skapande av Automatisk Material Begäran

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
sv_SE: Avisera kunder och agenter via E-post på dagen för Möte

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
sv_SE: Antal Samtidiga Tid Bokningar

note: Label of the number_of_days (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of Days
sv_SE: Antal Dagar

en: Number of Interaction
sv_SE: Antal Interaktioner

en: Number of Order
sv_SE: Antal Ordrar

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
sv_SE: Antal dagar efter faktura förfallo datum innan annullering av prenumeration eller val av prenumeration som obetald

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
sv_SE: Antal dagar Möte kan bokas i förväg

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
sv_SE: Antal dagar som abonnent måste betala fakturor som genereras av denna prenumeration

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
sv_SE: Antal intervaller för intervall fält, t ex om intervall är 'dagar' och fakturering intervall antal är 3, kommer fakturor att genereras var tredje dag

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
sv_SE: Nummer på ny Konto, kommer att ingå i Konto Namn som prefix

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
sv_SE: Nummer på ny Resultat Enheter,kommer att ingå i Resultat Enhet namn som prefix

note: Label of the numeric (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the numeric (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric
sv_SE: Numerisk

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric Inspection
sv_SE: Numerisk Kontroll

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
sv_SE: Numeriska Värden

en: Numero has not set in the XML file
sv_SE: Nummer är inte angiven i XML fil

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
sv_SE: Avsikt

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
sv_SE: Avsikter

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
sv_SE: Vägmätare Ställning (Senaste)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
sv_SE: Av

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
sv_SE: Erbjudande Datum

en: Office Equipment
sv_SE: Kontors Material

en: Office Maintenance Expenses
sv_SE: Kontor Underhåll Kostnader Konto

en: Office Rent
sv_SE: Kontor Hyra Konto

note: Label of the offsetting_account (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Offsetting Account
sv_SE: Avräkning Konto

en: Offsetting for Accounting Dimension
sv_SE: Avräkning för Bokföring Dimension

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
sv_SE: Tidigare Överordnad

en: On Converting Opportunity
sv_SE: Vid Konvertering av Möjlighet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
sv_SE: Parkerad

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
sv_SE: Parkerad Sedan

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
sv_SE: På Artikel Kvantitet

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
sv_SE: På Netto Totalt

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Paid Amount
sv_SE: På Betald Belopp

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
sv_SE: På Föregående Rad Belopp

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
sv_SE: På Föregående Rad Totalt

en: On Purchase Order Submission
sv_SE: På Inköp Order Godkännade

en: On Sales Order Submission
sv_SE: På Försäljning Order Godkännande

en: On Task Completion
sv_SE: På Uppgift Klar

en: On This Date
sv_SE: Datum

en: On Track
sv_SE: På Bana

note: Description of the 'Enable Immutable Ledger' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: On enabling this cancellation entries will be posted on the actual cancellation date and reports will consider cancelled entries as well
sv_SE: När du aktiverar denna annullering kommer poster att publiceras på faktisk annullering datum och rapporter kommer också att inkludera annullerade poster

en: On expanding a row in the Items to Manufacture table, you'll see an option to 'Include Exploded Items'. Ticking this includes raw materials of the sub-assembly items in the production process.
sv_SE: Vid utökning av rad i Artiklar att Producera Tabell,kommer du att se alternativ "Inkludera Utvidgade Artiklar". Genom att väljadetta ingår råvaror från delkomponenter i produktion process.

note: Description of the 'Use Serial / Batch Fields' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: On submission of the stock transaction, system will auto create the Serial and Batch Bundle based on the Serial No / Batch fields.
sv_SE: Vid godkännade av lager transaktion kommer system att automatiskt skapa Serie  och Parti Paket baserat på Serienummer / Parti fält.

en: On {0} Creation
sv_SE: På {0} Skapande

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
sv_SE: Press Kontroll

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
sv_SE: Om vald, kommer faktura spärras tills angiven datum

en: Once the Work Order is Closed. It can't be resumed.
sv_SE: När Arbetsorder är Stängd kan den inte återupptas.

en: One customer can be part of only single Loyalty Program.
sv_SE: En kund kan endast ingå i ett enda Lojalitet Program.

en: Ongoing Job Cards
sv_SE: Pågående Jobbkort

en: Online Auctions
sv_SE: Auktioner på Nätet

note: Description of the 'Default Advance Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' 'Process Payment Reconciliation' Description of the 'Default Advance Received Account' (Link) field in DocType 'Company' Description of the 'Default Advance Paid Account' (Link) field in DocType 'Company'
en: Only 'Payment Entries' made against this advance account are supported.
sv_SE: Endast "Betalning Poster" som skapas mot detta förskott konto stöds.

en: Only CSV and Excel files can be used to for importing data. Please check the file format you are trying to upload
sv_SE: Endast CSV och Excel filer kan användas för data import. Kontrollera filformat du försöker ladda upp

note: Label of the tax_on_excess_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Only Deduct Tax On Excess Amount
sv_SE: Endast Dra av Skatt på Överskjutande Belopp

note: Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Only Include Allocated Payments
sv_SE: Endast Inkludera allokerade betalningar

en: Only Parent can be of type {0}
sv_SE: Endast Överordnad kan vara av typ {0}

en: Only Value available for Payment Entry
sv_SE: Endast värde tillgängligt för Betalning Post

en: Only existing assets
sv_SE: Endast Befintliga Tillgångar

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
sv_SE: Endast ej Grupp Noder är Tillåtna i Transaktioner

en: Only one Subcontracting Order can be created against a Purchase Order, cancel the existing Subcontracting Order to create a new one.
sv_SE: Endast en Underleverantör Order kan skapas mot en Inköp Order, annullera befintlig Underleverantör Order för att skapa ny.

en: Only one {0} entry can be created against the Work Order {1}
sv_SE: Endast en {0} post kan skapas mot Arbetsorder {1}

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
sv_SE: Endast Visa Kund från dessa Kund Grupper

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
sv_SE: Endast Visa Artiklar från dessa Artikel Grupper

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
sv_SE: Endast värden mellan [0,1) är tillåtna, t.ex.{0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Exempel: Om tillåtelse är angiven till 0,07, kommer konton som har saldo på 0,07 i någon av valutorna att betraktas som noll saldo konto.

en: Only {0} are supported
sv_SE: Endast {0} stöds

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
sv_SE: Öppen

note: Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Open Activities HTML
sv_SE: Öppna Aktiviteter HTML

en: Open BOM {0}
sv_SE: Öppna Stycklista {0}

en: Open Call Log
sv_SE: Öppna Samtal Logg

en: Open Contact
sv_SE: Öppna Kontakt

en: Open Event
sv_SE: Öppna Händelse

en: Open Events
sv_SE: Öppna Händelser

en: Open Form View
sv_SE: Öppna Formulär Vy

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
sv_SE: Öppna Ärenden

en: Open Issues
sv_SE: Öppna Ärenden

en: Open Item {0}
sv_SE: Öppna Post {0}

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
sv_SE: Öppna Noteringar

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
sv_SE: Öppna Projekt

en: Open Projects
sv_SE: Öppna Projekt

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
sv_SE: Öppna Försäljning Offerter

en: Open Sales Orders
sv_SE: Öppna Försäljning Ordrar

en: Open Task
sv_SE: Öppna Uppgift

en: Open Tasks
sv_SE: Öppna Uppgifter

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
sv_SE: Öppna Att-Göra

en: Open To Do
sv_SE: Öppna Att-Göra

en: Open Work Order {0}
sv_SE: Öppna Arbetsorder {0}

note: Name of a report
en: Open Work Orders
sv_SE: Öppna Arbetsorder

en: Open a new ticket
sv_SE: Öppna ny Ärende

en: Opening
sv_SE: Öppning

note: Group in POS Profile's connections
en: Opening & Closing
sv_SE: Öppning & Stängning

en: Opening (Cr)
sv_SE: Öppning (Cr)

en: Opening (Dr)
sv_SE: Öppning (Dr)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
sv_SE: Öppning Ackumulerad Avskrivning

en: Opening Accumulated Depreciation must be less than or equal to {0}
sv_SE: Öppning Ackumulerad Avskrivning måste vara mindre än eller lika med {0}

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
sv_SE: Öppning Belopp

en: Opening Balance
sv_SE: Öppning Saldo

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
sv_SE: Öppning Saldo Detalj

en: Opening Balance Equity
sv_SE: Öppning Saldo Eget Kapital

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
sv_SE: Öppning Datum

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
sv_SE: Öppning Post

en: Opening Entry can not be created after Period Closing Voucher is created.
sv_SE: Öppning Post kan inte skapas efter att Period Stängning Verifikat är skapad.

en: Opening Invoice Creation In Progress
sv_SE: Öppning Faktura Under Behandling

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
sv_SE: Skapa Öppning Faktura

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
sv_SE: Öppning Faktura Skapande Post

en: Opening Invoice Item
sv_SE: Öppning Faktura Post

en: Opening Invoice has rounding adjustment of {0}.<br><br> '{1}' account is required to post these values. Please set it in Company: {2}.<br><br> Or, '{3}' can be enabled to not post any rounding adjustment.
sv_SE: Öppning Fakturan har avrundning justering på {0}.<br><br> '{1}' konto erfordras för att bokföra dessa värden. Ange det i Bolag: {2}.<br><br> Eller så kan '{3}' aktiveras för att inte bokföra någon avrundning justering.

en: Opening Invoices
sv_SE: Öppning Fakturor

en: Opening Invoices Summary
sv_SE: Öppning Fakturor Översikt

note: Label of the opening_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Number of Booked Depreciations
sv_SE: Öppning Nummer för Bokförda Avskrivningar

en: Opening Purchase Invoices have been created.
sv_SE: Öppning Inköp Fakturor är skapade.

en: Opening Qty
sv_SE: Öppning Kvantitet

en: Opening Sales Invoices have been created.
sv_SE: Öppning Försäljning Fakturor är skapade.

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
sv_SE: Öppning Lager

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
sv_SE: Öppning Tid

en: Opening Value
sv_SE: Öppning Värde

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
sv_SE: Öppning & Stängning

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
sv_SE: Drift Kostnad

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
sv_SE: Drift Kostnad (Bolag Valuta)

note: Label of the operating_cost_per_bom_quantity (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost Per BOM Quantity
sv_SE: Drift Kostnad per Stycklista Kvantitet

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
sv_SE: Drift Kostnad per Arbetsorder / Styckelista

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
sv_SE: Drift Kostnad (Bolag Valuta)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
sv_SE: Drift Kostnader

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
sv_SE: Åtgärd

note: Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Operation & Materials
sv_SE: Åtgärder & Material

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
sv_SE: Drift Kostnad

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
sv_SE: Åtgärd Beskrivning

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
sv_SE: Åtgärd ID

en: Operation Id
sv_SE: Åtgärd ID

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row ID
sv_SE: Åtgärd Rad ID

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Work Order Item'
en: Operation Row Id
sv_SE: Åtgärd Rad ID

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
sv_SE: Åtgärd Rad Nummer

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
sv_SE: Åtgärd Tid

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
sv_SE: Åtgärd Tid måste vara högre än 0 för Åtgärd {0}

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
sv_SE: Åtgärd Klar för hur många färdiga artiklar?

note: Description of the 'Fixed Time' (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation time does not depend on quantity to produce
sv_SE: Åtgärd Tid beror inte på kvantitet som ska produceras

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
sv_SE: Åtgärd {0} har lagts till flera gånger i Arbetsorder {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
sv_SE: Åtgärd {0} tillhör inte Arbetsorder {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
sv_SE: Åtgärd {0} är längre än alla tillgängliga arbetstider för Arbetsplats {1}, dela upp Åtgärd i flera Åtgärder

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
sv_SE: Åtgärder

note: Label of the section_break_xvld (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Operations Routing
sv_SE: Åtgärder Rutt

en: Operations cannot be left blank
sv_SE: Åtgärder kan inte lämnas tomma

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
sv_SE: Personal

en: Opp Count
sv_SE: Åtgärd Antal

en: Opp/Lead %
sv_SE: Möjlighet/Möjlig Kund %

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
sv_SE: Möjligheter

en: Opportunities by Campaign
sv_SE: Möjligheter per Kampanj

en: Opportunities by Medium
sv_SE: Möjligheter per Medium

en: Opportunities by Source
sv_SE: Möjligheter per Källa

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
sv_SE: Möjlighet

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
sv_SE: Möjlighet Belopp

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
sv_SE: Möjlighet Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
sv_SE: Möjlighet Datum

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
sv_SE: Möjlighet Från

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
sv_SE: Möjlighet Post

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
sv_SE: Möjlighet Förlorad Anledning

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
sv_SE: Möjlighet Förlorad Anledning Detalj

note: Label of the opportunity_owner (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Owner
sv_SE: Möjlighet Ansvarig

en: Opportunity Source
sv_SE: Möjlighet Källa

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Opportunity Summary by Sales Stage
sv_SE: Möjlighet Översikt efter Försäljning Stadium

note: Name of a report
en: Opportunity Summary by Sales Stage
sv_SE: Möjlighet Översikt efter Försäljning Stadium

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
sv_SE: Möjlighet Typ

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Value
sv_SE: Möjlighet Värde

en: Opportunity {0} created
sv_SE: Möjlighet {0} skapad

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
sv_SE: Optimera Sökväg

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
sv_SE: Tillval. Bolag Valuta blir Standard Valuta, om inte annat anges.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
sv_SE: Tillval.Kommer att användas att filtrera i olika transaktioner.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Order Amount
sv_SE: Order Belopp

en: Order By
sv_SE: Sortera Efter

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
sv_SE: Order Bekräftelse Datum

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
sv_SE: Order Bekräftelse Nummer

en: Order Count
sv_SE: Order Antal

en: Order Qty
sv_SE: Order Kvantitet

en: Order Summary
sv_SE: Order Översikt

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
sv_SE: Order Typ

en: Order Value
sv_SE: Order Värde

en: Order/Quot %
sv_SE: Order/Offert %

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
sv_SE: Order

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the ordered_qt
en: Ordered Qty
sv_SE: Order Kvantitet

en: Ordered Qty: Quantity ordered for purchase, but not received.
sv_SE: Order Kvantitet: Kvantitet beställt för inköp, men inte mottaget.

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
sv_SE: Order Kvantitet

en: Orders
sv_SE: Order

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
sv_SE: Organisation

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
sv_SE: Organisation Namn

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
sv_SE: Orientering

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
sv_SE: Orginal Artikel

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
sv_SE: Annat

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
sv_SE: Övriga Detaljer

note: Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_other_info (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Other Info
sv_SE: Övrig Information

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
sv_SE: Övriga Rapporter

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
sv_SE: Övriga Inställningar

note: Name of a UOM
en: Ounce-Force
sv_SE: Uns-Force

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Foot
sv_SE: Ounce/Kubikfot

en: Out Qty
sv_SE: Utgående Kvantitet

en: Out Value
sv_SE: Utgående Värde

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
sv_SE: Service Avtal Förfallen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
sv_SE: Sönder

en: Out of Stock
sv_SE: Ej på Lager

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
sv_SE: Ingen Garanti

en: Out of stock
sv_SE: Ej på Lager

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
sv_SE: Utgående

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
sv_SE: Utgående Pris

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
sv_SE: Utestående

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
sv_SE: Utestående Belopp

en: Outstanding Amt
sv_SE: Utestående Belopp

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
sv_SE: Utestående Checkar och Insättningar att stämma av

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
sv_SE: Utstående för {0} kan inte vara mindre än noll ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
sv_SE: Utleverans

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
sv_SE: Över Fakturering Tillåtelse (%)

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
sv_SE: Över Leverans/Följesedel Tillåtelse (%)

note: Label of the over_picking_allowance (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Picking Allowance
sv_SE: Över Plock Tillåtelse

en: Over Receipt
sv_SE: Över Följesedel

en: Over Receipt/Delivery of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
sv_SE: Över Följesedel/Leverans av {0} {1} ignoreras för artikel {2} eftersom du har {3} roll.

note: Label of the mr_qty_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
sv_SE: Över Överföring Tillåtelse

note: Label of the over_transfer_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Over Transfer Allowance (%)
sv_SE: Över Överföring Tillåtelse (%)

en: Overbilling of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
sv_SE: Överfakturering av {0} {1} ignoreras för artikel {2} eftersom du har {3} roll.

en: Overbilling of {} ignored because you have {} role.
sv_SE: Överfakturering av {} ignoreras eftersom du har {} roll.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
sv_SE: Försenad

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
sv_SE: Försening Dagar

note: Name of a DocType
en: Overdue Payment
sv_SE: Förfallna Fakturor

note: Label of the overdue_payments (Table) field in DocType 'Dunning'
en: Overdue Payments
sv_SE: Förfallna Fakturor

en: Overdue Tasks
sv_SE: Försenade Uppgifter

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
sv_SE: Försenad och Rabatterad

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
sv_SE: Överlappning i resultat mellan {0} och {1}

en: Overlapping conditions found between:
sv_SE: Överlappande villkor hittade mellan:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
sv_SE: Överproduktion Procent för Försäljning Order

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
sv_SE: Överproduktion Procent för Arbetsorder

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
sv_SE: Överproduktion för Försäljning och Arbetsorder

note: Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the basic_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Overview
sv_SE: Recension

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
sv_SE: Ägare

en: Owner
sv_SE: Ansvarig

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
sv_SE: PAN Nummer

note: Label of the pdf_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: PDF Name
sv_SE: PDF Namn

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
sv_SE: Inköp Order Levererad Artikel

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
sv_SE: Kassa

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
sv_SE: Kassa Stängning Post

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
sv_SE: Kassa Stängning Post Detalj

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
sv_SE: Kassa Stängning Post Moms

en: POS Closing Failed
sv_SE: Kassa Stängning Misslyckad

en: POS Closing failed while running in a background process. You can resolve the {0} and retry the process again.
sv_SE: Kassa Stängning misslyckades medan den kördes i bakgrund process. Du kan lösa {0} och försöka igen.

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
sv_SE: Kassa Kund Grupp

note: Name of a DocType Label of the invoice_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Field
sv_SE: Kassa Fält

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of a shortcut in the Receivables Workspace
en: POS Invoice
sv_SE: Kassa Faktura

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: POS Invoice Item
sv_SE: Kassa Faktura Post

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
sv_SE: Kassa Faktura Konsolidering Logg

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
sv_SE: Kassa Faktura Referens

en: POS Invoice is already consolidated
sv_SE: Kassa Faktura är redan konsoliderad

en: POS Invoice is not submitted
sv_SE: Kassa Faktura är inte godkänd

en: POS Invoice isn't created by user {}
sv_SE: Kassa Faktura skapades inte av Användare {}

en: POS Invoice should have the field {0} checked.
sv_SE: Kassa Faktura ska ha {} fält vald.

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
sv_SE: Kassa Fakturor

en: POS Invoices will be consolidated in a background process
sv_SE: Kassa Fakturor kommer att konsolideras i bakgrund process

en: POS Invoices will be unconsolidated in a background process
sv_SE: Kassa Fakturor kommer att okonsolideras i bakgrund process

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
sv_SE: Kassa Artikel Grupp

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
sv_SE: Kassa Öppning Post

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
sv_SE: Kassa Öppning Post Detalj

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
sv_SE: Kassa Betalning Sätt

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
sv_SE: Kassa Profil

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
sv_SE: Kassa Profil Användare

en: POS Profile doesn't match {}
sv_SE: Kassa Profil matchar inte {}

en: POS Profile required to make POS Entry
sv_SE: Kassa Profil erfodras att skapa Kassa Post

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
sv_SE: Kassa Profil {} innehåller Betalning Sätt {}. Ta bort Betalning Sätt för att inaktivera detta läge.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
sv_SE: Kassa Profil {} tillhör inte Bolag {}

note: Name of a report
en: POS Register
sv_SE: Kassa Register

note: Name of a DocType Label of the pos_search_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Search Fields
sv_SE: Kassa Sök Fält

note: Label of the pos_setting_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS Setting
sv_SE: Kassa Inställningar

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
sv_SE: Kassa Inställningar

note: Label of the pos_transactions (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
sv_SE: Kassa Transaktioner

en: POS invoice {0} created successfully
sv_SE: Kassa Faktura {0} är skapad

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
sv_SE: PSOA Resultat Enhet

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
sv_SE: PSOA Projekt

en: Package No(s) already in use. Try from Package No {0}
sv_SE: Paket Nummer används redan. Prova från Paket Nummer {0}

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
sv_SE: Paket Vikt Detaljer

en: Packaging Slip From Delivery Note
sv_SE: Packsedel från Försäljning Följesedel

note: Name of a DocType
en: Packed Item
sv_SE: Packad Artikel

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
sv_SE: Packade Artiklar

en: Packed Items cannot be transferred internally
sv_SE: Packade artiklar kan inte överföras internt

note: Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Packed Qty
sv_SE: Förpackad Kvantitet

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
sv_SE: Packlista

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
sv_SE: Packsedel

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
sv_SE: Packsedel Artikel

en: Packing Slip(s) cancelled
sv_SE: Packsedel Annullerad

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
sv_SE: Förpackning Enhet

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
sv_SE: Sid Brytning

note: Label of the include_break (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Page Break After Each SoA
sv_SE: Sidbrytning efter varje SoA

en: Page {0} of {1}
sv_SE: Sida {0} av {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
sv_SE: Betald

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
sv_SE: Betald Belopp

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
sv_SE: Betald Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax
sv_SE: Betald Belopp efter Moms

note: Label of the base_paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax (Company Currency)
sv_SE: Betald Belopp efter Moms (Bolag Valuta)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
sv_SE: Betald Belopp kan inte vara högre än totalt negativ utestående belopp {0}

note: Label of the paid_from_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid From Account Type
sv_SE: Betald från Konto Typ

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
sv_SE: Betald Lån

note: Label of the paid_to_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid To Account Type
sv_SE: Betald till Konto Typ

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
sv_SE: Betald Belopp + Avskrivning Belopp kan inte vara högre än Totalt Belopp

note: Name of a UOM
en: Pair
sv_SE: Par

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
sv_SE: Pall

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
sv_SE: Parameter Grupp

note: Label of the group_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Parameter Group'
en: Parameter Group Name
sv_SE: Parameter Grupp Namn

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
sv_SE: Parameter Namn

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
sv_SE: Parametrar

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
sv_SE: Leverans Paket Mall

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
sv_SE: Leverans Paket Mall Namn

en: Parcel weight cannot be 0
sv_SE: Leverans Paket Vikt får inte vara 0

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
sv_SE: Paket

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
sv_SE: Överordnad

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
sv_SE: Överordnad Konto

en: Parent Account Missing
sv_SE: Överordnad Konto Saknas

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
sv_SE: Överordnad Parti

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
sv_SE: Moder Bolag

en: Parent Company must be a group company
sv_SE: Moder Bolag måste vara Grupp Bolag

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
sv_SE: Överordnat Resultat Enhet

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
sv_SE: Överordnad Kund Grupp

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
sv_SE: Överordnad Avdelning

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
sv_SE: Överordnad Detalj Dokument Namn

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
sv_SE: Överordnad Dokument

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
sv_SE: Överordnad Artikel

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
sv_SE: Överordnad Artikel Grupp

en: Parent Item {0} must not be a Fixed Asset
sv_SE: Överordnad Artikel {0} får inte vara Tillgång

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
sv_SE: Överordnad Artikel {0} får inte vara Lager Artikel

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
sv_SE: Överodnad Plats

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
sv_SE: Överordnad Procedur

note: Label of the parent_row_no (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Parent Row No
sv_SE: Överordnad Rad Nummer

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
sv_SE: Överordnad Säljare

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
sv_SE: Överordnad Leverantör Grupp

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
sv_SE: Överordnad Uppgift

en: Parent Task {0} is not a Template Task
sv_SE: Överordnad Uppgift {0} är inte Mall Uppgift

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
sv_SE: Överordnat Distrikt

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
sv_SE: Överordnad Lager

en: Parsing Error
sv_SE: Tolkningsfel

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partial Material Transferred
sv_SE: Delvis Material Överförd

en: Partial Stock Reservation
sv_SE: Delvis Lager Reservation

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
sv_SE: Delvis Klar

note: Description of the 'Allow Partial Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Partial stock can be reserved. For example, If you have a Sales Order of 100 units and the Available Stock is 90 units then a Stock Reservation Entry will be created for 90 units.
sv_SE: Delvis Lager kan reserveras. Till exempel, om du har en försäljning order på 100 enheter och det tillgängliga lagret är 90 enheter kommer lager reservation post att skapas för 90

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
sv_SE: Delvis Klar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Delivered
sv_SE: Delvis Levererad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
sv_SE: Delvis Avskriven

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
sv_SE: Delvis Uppfylld

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
sv_SE: Delvis Order

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
sv_SE: Delvis Betald

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
sv_SE: Delvis Mottagen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Partially Reconciled
sv_SE: Delvis Avstämd

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Reserved
sv_SE: Delvis Reserverad

en: Partially ordered
sv_SE: Delvis Order

note: Label of the parties (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Parties
sv_SE: Partier

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
sv_SE: Delvis Faktuerad

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
sv_SE: Delvis Levererad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid
sv_SE: Delvis Betald

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid and Discounted
sv_SE: Delvis Betald och Rabatterad

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
sv_SE: Partner Typ

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
sv_SE: Partner Webbplats

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
sv_SE: Partner

note: Name of a UOM
en: Parts Per Million
sv_SE: Delar Per Million

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
sv_SE: Parti

note: Name of a DocType
en: Party Account
sv_SE: Parti Konto

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
sv_SE: Parti Konto Valuta

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
sv_SE: Parti Konto Nummer (Kontoutdrag)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
sv_SE: Parti Konto {0} valuta ({1}) och dokument valuta ({2}) ska vara samma

note: Label of the party_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Balance
sv_SE: Parti Saldo

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
sv_SE: Parti Bank Konto

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
sv_SE: Parti Detaljer

note: Label of the bank_party_iban (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party IBAN (Bank Statement)
sv_SE: Parti IBAN (Kontoutdrag)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
sv_SE: Parti Information

note: Label of the party_item_code (Data) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Party Item Code
sv_SE: Parti Artikel Kod

note: Name of a DocType
en: Party Link
sv_SE: Parti Länk

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
sv_SE: Parti Namn

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
sv_SE: Parti Namn/Kontoinnehavare (Kontoutdrag)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
sv_SE: Parti Specifik Artikel

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
sv_SE: Parti Typ

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
sv_SE: Parti Typ och Parti erfodras för {0} konto

en: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {0}
sv_SE: Parti Typ och Parti erfodras för Fordring / Skuld konto {0}

en: Party Type is mandatory
sv_SE: Parti Typ erfordras

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
sv_SE: Parti Användare

en: Party can only be one of {0}
sv_SE: Parti kan endast vara en av {0}

en: Party is mandatory
sv_SE: Parti Erfodras

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
sv_SE: Godkänd

note: Label of the passport_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Passport Details
sv_SE: Passport Detaljer

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
sv_SE: Pass Nummer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
sv_SE: Efter Förfallodatum

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
sv_SE: Sökväg

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
sv_SE: Paus

en: Pause Job
sv_SE: Pausa Jobb

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
sv_SE: Pausa Service Nivå Avtal på Status

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Paused
sv_SE: Pausad

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
sv_SE: Betala

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
sv_SE: Betala Till / Mottagen Från

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
sv_SE: Betalning Konto

en: Payable Account
sv_SE: Betalning Konto

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
sv_SE: Skulder

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
sv_SE: Betalning Inställningar

en: Payment
sv_SE: Betalning

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
sv_SE: Betalning Konto

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
sv_SE: Faktura Belopp

note: Label of the base_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount (Company Currency)
sv_SE: Faktura Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
sv_SE: Betalning Kanal

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
sv_SE: Betalning Avdrag eller Förlust

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
sv_SE: Betalning Dokument

en: Payment Document Type
sv_SE: Betalning DocType

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
sv_SE: Förfallodatum

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
sv_SE: Betalning Poster

en: Payment Entries {0} are un-linked
sv_SE: Betalning Poster  {0} är brutna

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
sv_SE: Kontering Post

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
sv_SE: Betalning Post Avdrag

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
sv_SE: Betalning Post Referens

en: Payment Entry already exists
sv_SE: Betalning Post finns redan

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
sv_SE: Betalning Post har ändrats efter hämtning.Hämta igen.

en: Payment Entry is already created
sv_SE: Betalning Post är redan skapad

en: Payment Entry {0} is linked against Order {1}, check if it should be pulled as advance in this invoice.
sv_SE: Betalning Post {0} är länkad till Order {1}, kontrollera om den ska hämtas som förskott på denna faktura.

en: Payment Failed
sv_SE: Betalning Misslyckades

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
sv_SE: Betalning Från / Till

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
sv_SE: Betalning Typ

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
sv_SE: Betalning Typ Konto

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
sv_SE: Betalning Typ Konto inte skapad, skapa det manuellt.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
sv_SE: Betalning Typ Detaljer

note: Name of a report
en: Payment Ledger
sv_SE: Betalning Register

en: Payment Ledger Balance
sv_SE: Betalning Register Saldo

note: Name of a DocType
en: Payment Ledger Entry
sv_SE: Betalning Register Post

note: Label of the payment_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payment Limit
sv_SE: Betalning Gräns

en: Payment Method
sv_SE: Betalning Sätt

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
sv_SE: Betalning Sätt

en: Payment Mode
sv_SE: Betalning Sätt

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
sv_SE: Betalning Order

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
sv_SE: Betalning Order Referens

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
sv_SE: Betalning Order Status

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
sv_SE: Betalning Order Typ

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
sv_SE: Betalning Begärd

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
sv_SE: Betalning Period Baserad på Faktura Datum

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
sv_SE: Betalning Plan

en: Payment Receipt Note
sv_SE: Betalning Faktura

en: Payment Received
sv_SE: Betalning Mottagen

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
sv_SE: Betalning Avstämning

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Allocation
sv_SE: Betalning Avstämning Tilldelning

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
sv_SE: Betalning Avstämning Faktura

en: Payment Reconciliation Job: {0} is running for this party. Can't reconcile now.
sv_SE: Betalning Avstämning Jobb: {0} körs för denna parti. Kan inte avstämas nu.

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
sv_SE: Betalning Avstämning Betalning

note: Label of the section_break_jpd0 (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Reconciliations
sv_SE: Betalning Avstämningar

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
sv_SE: Betalning Referens

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
sv_SE: Betalning Referenser

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
sv_SE: Betalning Begäran

note: Label of the payment_request_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Request Outstanding
sv_SE: Betalning Begäran Utestående Belopp

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
sv_SE: Betalning Begäran Typ

note: Description of the 'Payment Request' (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Request created from Sales Order or Purchase Order will be in Draft status. When disabled document will be in unsaved state.
sv_SE: Betalning Begäran som skapas från Försäljning Order eller Inköp Order kommer att få Utkast status. När inaktiverad kommer dokument att vara i osparat tillstånd.

en: Payment Request for {0}
sv_SE: Betalning Begäran för {0}

en: Payment Request is already created
sv_SE: Betalning Begäran är redan skapad

en: Payment Request took too long to respond. Please try requesting for payment again.
sv_SE: Betalning Begäran tog för lång tid att svara. Försök att begära betalning igen.

en: Payment Requests cannot be created against: {0}
sv_SE: Betalning Begäran kan inte skapas mot: {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
sv_SE: Betalning Schema

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
sv_SE: Betalning Villkor

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
sv_SE: Betalning Villkor Namn

note: Label of the payment_term_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Term Outstanding
sv_SE: Betalningsvillkor Utestående Belopp

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
sv_SE: Betalning Villkor

note: Name of a report
en: Payment Terms Status for Sales Order
sv_SE: Betalning Villkor Status för Försäljning Order

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
sv_SE: Betalning Villkor Mall

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
sv_SE: Betalning Villkor Mall Detalj

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
sv_SE: Betalning Villkor från Order hämtas till Faktura som den är

en: Payment Terms:
sv_SE: Betalning Villkor:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
sv_SE: Betalning Typ

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
sv_SE: Betalning Typ måste vara en av: In Ut eller Intern Överföring

note: Label of the payment_url (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment URL
sv_SE: Betalning URL

en: Payment Unlink Error
sv_SE: Betalning Bortkoppling Fel

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
sv_SE: Betalning mot {0} {1} kan inte kan vara högre än Utestående Belopp {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
sv_SE: Faktura belopp får inte vara lägre än eller lika med 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
sv_SE: Betalning Sätt erfordras. Lägg till minst ett Betalning Sätt.

en: Payment of {0} received successfully.
sv_SE: Betalning på {0} mottagen.

en: Payment of {0} received successfully. Waiting for other requests to complete...
sv_SE: Betalning på {0} mottagen. Väntar på att andra begäran ska slutföras...

en: Payment related to {0} is not completed
sv_SE: Betalning relaterad till {0} är inte klar

en: Payment request failed
sv_SE: Betalning Begäran Misslyckades

en: Payment term {0} not used in {1}
sv_SE: Betalning Villkor {0} används inte i {1}

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
sv_SE: Be­tal­ningar

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
sv_SE: Lön Post

en: Payroll Payable
sv_SE: Löneutbetalning

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
sv_SE: Lönespecifikation

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
sv_SE: Pågående

en: Pending Activities
sv_SE: Väntar på Aktiviteter

en: Pending Amount
sv_SE: Väntar på Kvantitet

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
sv_SE: Väntar på Kvantitet

en: Pending Quantity
sv_SE: Väntar på Kvantitet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
sv_SE: Väntar på Recension

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
sv_SE: Försäljning Order Artiklar i kö för Inköp Begäran

en: Pending Work Order
sv_SE: Väntar på Arbetsorder

en: Pending activities for today
sv_SE: Väntar på aktiviteter för idag

en: Pending processing
sv_SE: Väntar på bearbetning

en: Pension Funds
sv_SE: Pensionsfonder

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
sv_SE: Per Månad

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Per Received
sv_SE: Per Mottagen

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
sv_SE: Per Överförd

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
sv_SE: Per Vecka

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
sv_SE: Per År

note: Name of a UOM
en: Percent
sv_SE: Procent

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
sv_SE: Procent

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
sv_SE: Procent (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
sv_SE: Procentuell Tilldelning

en: Percentage Allocation should be equal to 100%
sv_SE: Procentuell Tilldelning ska vara lika med 100 %

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to order beyond the Blanket Order quantity.
sv_SE: Procentandel tillåten för order utöver Blankoavtal Order Kvantitet.

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Selling Settings'
en: Percentage you are allowed to sell beyond the Blanket Order quantity.
sv_SE: Procentandel tillåten för försäljning utöver Blankoavtal Order Kvantitet.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example: If you have ordered 100 units. and your Allowance is 10% then you are allowed to transfer 110 units.
sv_SE: Procentandel tillåten över Order Kvantitet. Till exempel: Om Order är på 100 enheter och Tillåtelse är 10%, då får man överföra 110 enheter.

en: Perception Analysis
sv_SE: Uppfattning Analys

en: Period Based On
sv_SE: Period Baserat på

en: Period Closed
sv_SE: Period Stängd

en: Period Closing Entry For Current Period
sv_SE: Period Låsning Post för Aktuell Period

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
sv_SE: Period Låsning Inställningar

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
sv_SE: Period Låsning Verifikat

note: Label of the period_details_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period Details
sv_SE: Period Detaljer

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
sv_SE: Period Slut Datum

en: Period End Date cannot be greater than Fiscal Year End Date
sv_SE: Period Slutdatum får inte vara senare än Bokföringsår Slutdatum

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
sv_SE: Period Namn

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
sv_SE: Period Resultat

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
sv_SE: Period Inställningar

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
sv_SE: Period Start Datum

en: Period Start Date cannot be greater than Period End Date
sv_SE: Period startdatum kan inte vara senare än period slutdatum

en: Period Start Date must be {0}
sv_SE: Period Startdatum måste vara {0}

note: Label of the period_to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period To Date
sv_SE: Period Till Datum

en: Period based On
sv_SE: Period Baserad På

note: Label of the period_from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period_from_date
sv_SE: Period Från Datum

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
sv_SE: Intervall

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
sv_SE: Permanent Adress

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
sv_SE: Permanent Adress är

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
sv_SE: Kontinuerlig Lager Hantering erfordras för bolag {0} om man ska kunna se denna rapport.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal
sv_SE: Personligt

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
sv_SE: Personlig E-post

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
sv_SE: Bensin

en: Pharmaceutical
sv_SE: Läkemedel

en: Pharmaceuticals
sv_SE: Läkemedel

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
sv_SE: Telefon

note: Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Phone Ext.
sv_SE: Telefon Anknytning

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
sv_SE: Telefon Nummer

note: Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
sv_SE: Telefon Nummer

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
sv_SE: Plocklista

en: Pick List Incomplete
sv_SE: Plocklista Ofullständig

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
sv_SE: Plocklista Artikel

note: Label of the pick_manually (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Pick Manually
sv_SE: Plocka Manuellt

note: Label of the pick_serial_and_batch_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Pick Serial / Batch Based On
sv_SE: Välj Serie / Parti Baserad På

note: Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Delivery Note Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Packed Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Pick 
en: Pick Serial / Batch No
sv_SE: Välj Serie / Parti Nummer

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
sv_SE: Plockad Kvantitet

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Picked Qty (in Stock UOM)
sv_SE: Plockad Kvantitet (Lager Enhet)

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup
sv_SE: Hämtning

note: Label of the pickup_contact_person (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Contact Person
sv_SE: Hämtning Adress Kontakt Person

note: Label of the pickup_date (Date) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Date
sv_SE: Hämtning Datum

en: Pickup Date cannot be before this day
sv_SE: Hämtning Datum kan inte infalla före denna dag

note: Label of the pickup (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup From
sv_SE: Hämtning Från

en: Pickup To time should be greater than Pickup From time
sv_SE: Hämtning Till Tid ska vara senare än Hämtning Från Tid

note: Label of the pickup_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Type
sv_SE: Hämtning Typ

note: Label of the heading_pickup_from (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from_type (Select) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup from
sv_SE: Hämtning Från

note: Label of the pickup_to (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup to
sv_SE: Hämtning Till

en: Pipeline By
sv_SE: Tratt Efter

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
sv_SE: Utgivning Plats

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
sv_SE: Plaid Klient ID

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
sv_SE: Plaid Miljö

en: Plaid Link Failed
sv_SE: Plaid Länk Misslyckades

en: Plaid Link Refresh Required
sv_SE: Plaid Länk Uppdatering erfordras

en: Plaid Link Updated
sv_SE: Plaid Länk Uppdaterad

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
sv_SE: Plaid Hemlighet

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
sv_SE: Plaid Inställningar

en: Plaid transactions sync error
sv_SE: Plaid transaktion synkronisering fel

note: Label of the plan (Link) field in DocType 'Subscription Plan Detail'
en: Plan
sv_SE: Prenumeration Plan

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
sv_SE: Prenumeration Plan Namn

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
sv_SE: Planera Material för Underenheter

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
sv_SE: Planera åtgärder N dagar i förväg

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
sv_SE: Planera tid utanför Arbetplats arbetstid

note: Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Plan to Request Qty
sv_SE: Planerad Kvantitet

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
sv_SE: Planerad

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
sv_SE: Planerat Slut Datum

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
sv_SE: Planerat Slut Tid

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
sv_SE: Planerade Drift Kostnader

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
sv_SE: Planerad Kvantitet

en: Planned Qty: Quantity, for which, Work Order has been raised, but is pending to be manufactured.
sv_SE: Planerad Kvantitet: Kvantitet, för vilken arbetsorder är skapad, men som väntar på att produceras.

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
sv_SE: Planerad Kvantitet

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
sv_SE: Planerat Start Datum

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
sv_SE: Planerad Start Tid

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
sv_SE: Planering

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
sv_SE: Planer

note: Label of the plant_dashboard (HTML) field in DocType 'Plant Floor'
en: Plant Dashboard
sv_SE: Fabrik Översikt Panel

note: Name of a DocType Label of the plant_floor (Link) field in DocType 'Workstation' Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Plant Floor
sv_SE: Produktion Yta

en: Plants and Machineries
sv_SE: Växter och Maskiner

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
sv_SE: Ladda om Artiklar och uppdatera Plocklista för att fortsätta. För att annullera, annullera Plocklista.

en: Please Select a Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Please Select a Company.
sv_SE: Välj Bolag

en: Please Select a Customer
sv_SE: Välj Kund

en: Please Select a Supplier
sv_SE: Välj Leverantör

en: Please Set Priority
sv_SE: Ange Prioritet

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
sv_SE: Ange Leverantör Grupp i Inköp Inställningar.

en: Please Specify Account
sv_SE: Specificera Konto

en: Please add 'Supplier' role to user {0}.
sv_SE: Lägg till Roll "Leverantör" till användare {0}.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
sv_SE: Lägg till Betalning Sätt och Öppning Saldo Information.

en: Please add Request for Quotation to the sidebar in Portal Settings.
sv_SE: Lägg till Offert Förfråga i sidofält i Portal Inställningar.

en: Please add Root Account for - {0}
sv_SE: Lägg till Överordnad Konto för - {0}

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
sv_SE: Lägg till Tillfällig Öppning Konto i Kontoplan

en: Please add atleast one Serial No / Batch No
sv_SE: Lägg till minst en Serie Nr / Parti Nr

en: Please add the Bank Account column
sv_SE: Lägg till Bank Konto kolumn

en: Please add the account to root level Company - {0}
sv_SE: Lägg till Konto till Överordnad Bolag - {0}

en: Please add the account to root level Company - {}
sv_SE: Lägg till konto i rot nivå Bolag - {}

en: Please add {1} role to user {0}.
sv_SE: Lägg till roll {1} till användare {0}.

en: Please adjust the qty or edit {0} to proceed.
sv_SE: Justera kvantitet eller redigera {0} för att fortsätta.

en: Please attach CSV file
sv_SE: Bifoga CSV Fil

en: Please cancel and amend the Payment Entry
sv_SE: Annullera och ändra Betalning Post

en: Please cancel payment entry manually first
sv_SE: Annullera Betalning Post manuellt

en: Please cancel related transaction.
sv_SE: Annullera relaterad transaktion.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
sv_SE: Välj Flera Valutor alternativ för att tillåta konto med annan valuta

en: Please check Process Deferred Accounting {0} and submit manually after resolving errors.
sv_SE: Välj Bearbeta Uppskjuten Bokföring {0} och godkänn manuellt efter att ha löst fel.

en: Please check either with operations or FG Based Operating Cost.
sv_SE: Välj antingen Med Åtgärder eller Färdig Artikel Baserad Åtgärd Kostnad.

en: Please check the error message and take necessary actions to fix the error and then restart the reposting again.
sv_SE: Kontrollera felmeddelande och vidta nödvändiga åtgärder för att åtgärda fel och starta sedan ompostning igen.

en: Please check your Plaid client ID and secret values
sv_SE: Kontrollera Plaid Klient ID och Hemlighet

en: Please check your email to confirm the appointment
sv_SE: Kontrollera din E-post för att bekräfta Möte

en: Please click on 'Generate Schedule'
sv_SE: Klicka på "Skapa Schema"

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
sv_SE: Klicka på "Skapa Schema" för att hämta Serie Nummer skapad för Artikel {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
sv_SE: Klicka på "Skapa Schema" för att skapa schema

en: Please contact any of the following users to extend the credit limits for {0}: {1}
sv_SE: Kontakta någon av följande användare för att utöka kredit gränser för {0}: {1}

en: Please contact any of the following users to {} this transaction.
sv_SE: Kontakta någon av följande användare för att {} denna transaktion.

en: Please contact your administrator to extend the credit limits for {0}.
sv_SE: Kontakta administratör för att utöka kredit gränser för {0}.

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
sv_SE: Konvertera Överordnad Konto i motsvarande Dotter Bolag till ett Grupp Konto.

en: Please create Customer from Lead {0}.
sv_SE: Skapa Kund från Potentiell Kund {0}.

en: Please create Landed Cost Vouchers against Invoices that have 'Update Stock' enabled.
sv_SE: Skapa Landad Kostnad Verifikat mot fakturor som har "Uppdatera Lager" aktiverad.

en: Please create a new Accounting Dimension if required.
sv_SE: Skapa Bokföring Dimension vid behov.

en: Please create purchase from internal sale or delivery document itself
sv_SE: Skapa Inköp från intern Försäljning eller Följesedel

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
sv_SE: Skapa Inköp Följesdel eller Inköp Faktura för Artikel {0}

en: Please delete Product Bundle {0}, before merging {1} into {2}
sv_SE: Ta bort Artikel Paket {0} innan sammanslagning av {1} med {2}

en: Please do not book expense of multiple assets against one single Asset.
sv_SE: Bokför inte kostnader för flera Tillgångar mot enskild Tillgång.

en: Please do not create more than 500 items at a time
sv_SE: Skapa inte mer än 500 Artiklar åt gång

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
sv_SE: Aktivera Tillämpningbar på Bokföring av Verkliga Kostnader

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
sv_SE: Aktivera Tillämpningbar på Inköp Order och Bokföring av Verkliga Kostnader

en: Please enable Use Old Serial / Batch Fields to make_bundle
sv_SE: Aktivera Använd gamla Serie / Parti Fält för att skapa paket

en: Please enable only if the understand the effects of enabling this.
sv_SE: Aktivera endast om du förstår effekterna av att aktivera detta.

en: Please enable pop-ups
sv_SE: Aktivera pop-ups

en: Please enable {0} in the {1}.
sv_SE: Aktivera {0} i {1}.

en: Please enable {} in {} to allow same item in multiple rows
sv_SE: Aktivera {} i {} för att tillåta samma Artikel i flera rader

en: Please ensure that the {0} account is a Balance Sheet account. You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
sv_SE: Kontrollera att {0} konto är Balans Rapport Konto. Ändra Överordnad Konto till Balans Rapport Konto eller välj annat konto.

en: Please ensure that the {0} account {1} is a Payable account. You can change the account type to Payable or select a different account.
sv_SE: Kontrollera att {0} konto {1} är Skuld Konto. Ändra Konto Typ till Skuld Konto Typ eller välj ett annat konto.

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account.
sv_SE: Kontrollera att {} konto är Balans Rapport konto.

en: Please ensure {} account {} is a Receivable account.
sv_SE: Kontrollera att {} konto {} är fordring konto.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
sv_SE: Ange <b>Differens Konto</b> eller standard konto för <b>Lager Justering Konto</b> för bolag {0}

en: Please enter Account for Change Amount
sv_SE: Ange Växel Belopp Konto

en: Please enter Approving Role or Approving User
sv_SE: Ange Godkännande Roll eller Godkännande Användare

en: Please enter Cost Center
sv_SE: Ange Resultat Enhet

en: Please enter Delivery Date
sv_SE: Ange Leverans Datum

en: Please enter Employee Id of this sales person
sv_SE: Ange Anställning ID för denna Säljare

en: Please enter Expense Account
sv_SE: Ange Kostnad Konto

en: Please enter Item Code to get Batch Number
sv_SE: Ange Artikel Kod att hämta Parti Nummer

en: Please enter Item Code to get batch no
sv_SE: Ange Artikel Kod att hämta Parti Nummer

en: Please enter Item first
sv_SE: Ange Artikel

en: Please enter Maintenance Details first
sv_SE: Ange Underhåll Detaljer

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
sv_SE: Ange Planerad Kvantitet för Artikel {0} vid rad {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
sv_SE: Ange Önskad Kontakt E-post

en: Please enter Production Item first
sv_SE: Ange Produktion Artikel

en: Please enter Purchase Receipt first
sv_SE: Ange Inköp Följesedel

en: Please enter Receipt Document
sv_SE: Ange Inköp Följesedel

en: Please enter Reference date
sv_SE: Ange Referens Datum

en: Please enter Reqd by Date
sv_SE: Ange Erfordrad till Datum

en: Please enter Root Type for account- {0}
sv_SE: Ange Konto Klass för konto {0}

en: Please enter Serial Nos
sv_SE: Ange Serie Nummer

en: Please enter Shipment Parcel information
sv_SE: Ange Leverans Paket information

en: Please enter Stock Items consumed during the Repair.
sv_SE: Ange Artiklar förbrukade under reparation.

en: Please enter Warehouse and Date
sv_SE: Ange Lager och Datum

en: Please enter Write Off Account
sv_SE: Ange Avskrivning Konto

en: Please enter company first
sv_SE: Ange Bolag

en: Please enter company name first
sv_SE: Ange Bolag Namn

en: Please enter default currency in Company Master
sv_SE: Ange Standard Valuta i Bolag Tabell

en: Please enter message before sending
sv_SE: Ange Meddelande innan den skickas

en: Please enter mobile number first.
sv_SE: Ange Mobil Nummer

en: Please enter parent cost center
sv_SE: Ange Överordnad Resultat Enhet

en: Please enter quantity for item {0}
sv_SE: Ange Kvantitet för artikel {0}

en: Please enter relieving date.
sv_SE: Ange Avlösning Datum.

en: Please enter serial nos
sv_SE: Ange Serie Nummer

en: Please enter the company name to confirm
sv_SE: Ange Bolag Namn att bekräfta

en: Please enter the phone number first
sv_SE: Ange Telefon Nummer

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
sv_SE: Ange giltig Bokföringsår Start och Slut Datum

en: Please enter valid email address
sv_SE: Ange giltig e-postadress

en: Please enter {0}
sv_SE: Ange {0}

en: Please enter {0} first
sv_SE: Ange {0}

en: Please fill the Material Requests table
sv_SE: Fyll i Material Begäran Tabell

en: Please fill the Sales Orders table
sv_SE: Fyll i Försäljning Order Tabell

en: Please first set Last Name, Email and Phone for the user
sv_SE: Ange Efternamn, E-post och Telefon för användare

en: Please fix overlapping time slots for {0}
sv_SE: Åtgärda överlappande tider för {0}

en: Please fix overlapping time slots for {0}.
sv_SE: Åtgärda överlappande tider för {0}

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
sv_SE: Importera konton mot moderbolag eller aktivera {} i bolag inställningar.

en: Please keep one Applicable Charges, when 'Distribute Charges Based On' is 'Distribute Manually'. For more charges, please create another Landed Cost Voucher.
sv_SE: Behåll en Tillämplig Avgift när "Distribuera avgifter Baserat på" är "Distribuera Manuellt". För fler avgifter, skapa annan Landad Kostnad Verifikat

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
sv_SE: Se till att Personal ovan rapporterar till annan Aktiv Personal.

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
sv_SE: Kontrollera att fil har kolumn "Överordnad Konto" i rubrik.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
sv_SE: Kontrollera att du verkligen vill ta bort alla transaktioner för Bolag. Grund data kommer att förbli som den är. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Please mention 'Weight UOM' along with Weight.
sv_SE: Ange "Vikt Enhet" tillsammans med Vikt.

en: Please mention '{0}' in Company: {1}
sv_SE: Ange '{0}' i Bolag: {1}

en: Please mention no of visits required
sv_SE: Ange Antal erforrdrade besök

en: Please mention the Current and New BOM for replacement.
sv_SE: Ange Aktuell och Ny Stycklista för ersättning.

en: Please pull items from Delivery Note
sv_SE: Hämta Artiklar från Försäljning Följesedel

en: Please rectify and try again.
sv_SE: Rätta till och försök igen.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
sv_SE: Uppdatera eller återställ Plaid Länk för Bank {}.

en: Please save before proceeding.
sv_SE: Spara innan du fortsätter.

en: Please save first
sv_SE: Spara

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
sv_SE: Välj <b>Mall Typ</b> att ladda ner mall

en: Please select Apply Discount On
sv_SE: Välj Tillämpa Rabatt på

en: Please select BOM against item {0}
sv_SE: Välj Stycklista mot Artikel {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
sv_SE: Välj Stycklista för Artikel på rad {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {0}
sv_SE: Välj Stycklista i Stycklista Fält för Artikel{0}

en: Please select Bank Account
sv_SE: Välj Bank Konto

en: Please select Category first
sv_SE: Välj Kategori

en: Please select Charge Type first
sv_SE: Välj Avgift Typ

en: Please select Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
sv_SE: Välj Bolag och Post Datum att hämta poster

en: Please select Company first
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
sv_SE: Välj Slutdatum för Klar Tillgång Service Logg

en: Please select Customer first
sv_SE: Välj Kund

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
sv_SE: Välj Befintligt Bolag att skapa Kontoplan

en: Please select Finished Good Item for Service Item {0}
sv_SE: Välj Färdig Artikel för Service Artikel {0}

en: Please select Item Code first
sv_SE: Välj Artikel Kod

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
sv_SE: Välj Service Status som Klar eller ta bort Slutdatum

en: Please select Party Type first
sv_SE: Välj Parti Typ

en: Please select Posting Date before selecting Party
sv_SE: Välj Post Datum före val av Parti

en: Please select Posting Date first
sv_SE: Välj Publicering Datum

en: Please select Price List
sv_SE: Välj Prislista

en: Please select Qty against item {0}
sv_SE: Välj Kvantitet mot Artikel {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
sv_SE: Välj Prov Lager i Lager Inställningar

en: Please select Serial/Batch Nos to reserve or change Reservation Based On to Qty.
sv_SE: Välj Serie / Parti Nummer att reservera eller ändra Reservation Baserad På Kvantitet.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
sv_SE: Välj Startdatum och Slutdatum för Artikel {0}

en: Please select Subcontracting Order instead of Purchase Order {0}
sv_SE: Välj Underleverantör Order istället för Inköp Order {0}

en: Please select Unrealized Profit / Loss account or add default Unrealized Profit / Loss account account for company {0}
sv_SE: Välj Orealiserad Resultat Konto eller ange standard konto för Orealiserad Resultat Konto för Bolag {0}

en: Please select a BOM
sv_SE: Välj Stycklista

en: Please select a Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select a Company first.
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select a Customer
sv_SE: Välj Kund

en: Please select a Delivery Note
sv_SE: Välj Försäljning Följesedel

en: Please select a Subcontracting Purchase Order.
sv_SE: Välj Underleverantörer Inköp Order

en: Please select a Supplier
sv_SE: Välj Leverantör

en: Please select a Warehouse
sv_SE: Välj Lager

en: Please select a Work Order first.
sv_SE: Välj Arbetsorder

en: Please select a country
sv_SE: Välj Land

en: Please select a customer for fetching payments.
sv_SE: Välj Kund för att hämta betalningar.

en: Please select a date
sv_SE: Välj Datum

en: Please select a date and time
sv_SE: Välj Tid och Datum

en: Please select a default mode of payment
sv_SE: Välj Standard Betalning Sätt

en: Please select a field to edit from numpad
sv_SE: Välj Fält att redigera från Numeriska Tangenter

en: Please select a row to create a Reposting Entry
sv_SE: Välj rad att skapa Ompostering Post

en: Please select a supplier for fetching payments.
sv_SE: Välj Leverantör för att hämta betalningar.

en: Please select a valid Purchase Order that has Service Items.
sv_SE: Välj giltig Inköp Order med Service Artiklar.

en: Please select a valid Purchase Order that is configured for Subcontracting.
sv_SE: Välj giltig Inköp Order som är konfigurerad för Underleverantör.

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
sv_SE: Välj värde för {0} Försäljning Offert {1}

en: Please select an item code before setting the warehouse.
sv_SE: Välj Artikel Kod innan du anger Lager.

en: Please select correct account
sv_SE: Välj Rätt Konto

en: Please select date
sv_SE: Välj Datum

en: Please select either the Item or Warehouse or Warehouse Type filter to generate the report.
sv_SE: Välj antingen Artikel,Lager eller Lager Typ filter att skapa rapport.

en: Please select item code
sv_SE: Välj Artikel Kod

en: Please select items
sv_SE: Välj Artiklar

en: Please select items to reserve.
sv_SE: Välj Artiklar att reservera

en: Please select items to unreserve.
sv_SE: Välj Artiklar att reservera

en: Please select only one row to create a Reposting Entry
sv_SE: Vänligen välj endast en rad för att skapa Ompostering Post

en: Please select rows to create Reposting Entries
sv_SE: Välj rader för att skapa Ompostering Poster

en: Please select the Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
sv_SE: Välj Fler Nivå Program typ för mer än en insamling regel.

en: Please select the customer.
sv_SE: Välj Kund.

en: Please select the document type first
sv_SE: Välj DocType

en: Please select the required filters
sv_SE: Välj de filter som krävs

en: Please select valid document type.
sv_SE: Välj giltig dokument typ.

en: Please select weekly off day
sv_SE: Välj Ledig Veckodag

en: Please select {0}
sv_SE: Välj {0}

en: Please select {0} first
sv_SE: Välj {0}

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
sv_SE: Ange 'Tillämpa Extra Rabatt På'

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
sv_SE: Ange 'Tillgång Avskrivning Resultat Enhet' i Bolag {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
sv_SE: Ange 'Tillgångsavskrivning Resultat Konto' för Bolag {0}

en: Please set '{0}' in Company: {1}
sv_SE: Ange '{0}' i Bolag: {1}

en: Please set Account
sv_SE: Ange Konto

en: Please set Account for Change Amount
sv_SE: Ange Växel Belopp Konto

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
sv_SE: Ange Konto i Lager {0} eller Standard Lager Konto i Bolag {1}

en: Please set Accounting Dimension {} in {}
sv_SE: Ange Bokföring Dimension {} i {}

en: Please set Company
sv_SE: Ange Bolag

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
sv_SE: Ange Avskrivning relaterade konton i Tillgångar Kategori {0} eller Bolag {1}

en: Please set Email/Phone for the contact
sv_SE: Ange E-post/Telefon för Kontakt

en: Please set Fiscal Code for the customer '%s'
sv_SE: Ange Org.Nr. för Kund "%s"

en: Please set Fiscal Code for the public administration '%s'
sv_SE: Ange Org.Nr. för Offentlig Förvaltning "%s"

en: Please set Fixed Asset Account in {} against {}.
sv_SE: Ange Tillgång Konto i {} mot {}.

en: Please set Opening Number of Booked Depreciations
sv_SE: Ange Öppning Nummer för Bokförda Avskrivningar

en: Please set Parent Row No for item {0}
sv_SE: Ange Överordnad Rad Nummer för artikel {0}

en: Please set Root Type
sv_SE: Ange Konto Klass

en: Please set Tax ID for the customer '%s'
sv_SE: Ange Org.Nr. for Kund '%s'

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
sv_SE: Ange Orealiserat Valutaväxling Resultat Konto i Bolag {0}

en: Please set VAT Accounts in {0}
sv_SE: Ange Moms Konton i {0}

en: Please set Vat Accounts for Company: "{0}" in UAE VAT Settings
sv_SE: Ange Moms Konton för Bolag: "{0}" i moms inställningarna i Förenade Arabemirater

en: Please set a Company
sv_SE: Ange Bolag

en: Please set a Cost Center for the Asset or set an Asset Depreciation Cost Center for the Company {}
sv_SE: Ange Resultat Enhet för Tillgång eller ange Resultat Enhet för Tillgång Avskrivningar för Bolag {}

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
sv_SE: Ange Leverantör mot Artiklar som ska beaktas i Inköp Order.

en: Please set a default Holiday List for Company {0}
sv_SE: Ange standard Helg Lista för Bolag {0}

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
sv_SE: Ange Standard Kalender för Personal {0} eller Bolag {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
sv_SE: Ange Konto i Lager {0}

en: Please set an Address on the Company '%s'
sv_SE: Ange adress för Bolag '%s'

en: Please set an Expense Account in the Items table
sv_SE: Ange Kostnad konto i Artikel tabell

en: Please set an email id for the Lead {0}
sv_SE: Ange E-post för Potentiell Kund {0}

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
sv_SE: Ange minst en rad i Moms och Avgifter Tabell

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
sv_SE: Ange Standard Kassa eller Bank Konto i Betalning Sätt {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
sv_SE: Ange Standard Kassa eller Bank Konto i Betalning Sätt {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
sv_SE: Ange Standard Kassa eller Bank Konto i Betalning Sätt {}

en: Please set default Exchange Gain/Loss Account in Company {}
sv_SE: Ange Standard Valutaväxling Resultat Konto för Bolag {}

en: Please set default Expense Account in Company {0}
sv_SE: Ange Standard Konstnad Konto för Bolag {0}

en: Please set default UOM in Stock Settings
sv_SE: Ange Standard Enhet i Lager Inställningar

en: Please set default cost of goods sold account in company {0} for booking rounding gain and loss during stock transfer
sv_SE: Ange Standard Kostnad för sålda artiklar i bolag {0} för bokning av avrundning av vinst och förlust under lager överföring

en: Please set default {0} in Company {1}
sv_SE: Ange Standard {0} i Bolag {1}

en: Please set either the Tax ID or Fiscal Code on Company '%s'
sv_SE: Ange antingen Skatt eller Moms Kod för Bolag "%s"

en: Please set filter based on Item or Warehouse
sv_SE: Ange filter baserad på Artikel eller Lager

en: Please set filters
sv_SE: Ange Filter

en: Please set one of the following:
sv_SE: Ange något av följande:

en: Please set recurring after saving
sv_SE: Ange Återkommande efter spara

en: Please set the Customer Address
sv_SE: Ange Kund Adress

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
sv_SE: Ange Standard Resultat Enhet i {0} Bolag.

en: Please set the Item Code first
sv_SE: Ange Artikel Kod

en: Please set the Payment Schedule
sv_SE: Ange Betalning Schema

en: Please set the cost center field in {0} or setup a default Cost Center for the Company.
sv_SE: Ange Resultat Enhet i {0} eller ange Standard Resultat Enhet för Bolag.

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
sv_SE: Ange Kampanj Schema i Kampanj {0}

en: Please set {0}
sv_SE: Ange {0}

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
sv_SE: Ange {0} för Parti Artikel {1}, som används att ange {2} vid godkännade.

en: Please set {0} for address {1}
sv_SE: Ange {0} för Adress {1}

en: Please set {0} in BOM Creator {1}
sv_SE: Ange {0} i Stycklista Generator {1}

en: Please set {0} in Company {1} to account for Exchange Gain / Loss
sv_SE: Ange {0} i Bolag {1} för att bokföra valutaväxling resultat

en: Please set {0} to {1}, the same account that was used in the original invoice {2}.
sv_SE: Ange {0} till {1}, samma konto som användes i ursprunglig faktura {2}.

en: Please setup and enable a group account with the Account Type - {0} for the company {1}
sv_SE: Konfigurera och aktivera Kontoplan Grupp med Kontoklass {0} för bolag {1}

en: Please share this email with your support team so that they can find and fix the issue.
sv_SE: Dela detta e-post meddelande med support så att de kan hitta och åtgärda problem.

en: Please specify
sv_SE: Specificera

en: Please specify Company
sv_SE: Ange Bolag

en: Please specify Company to proceed
sv_SE: Ange Bolag att fortsätta

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
sv_SE: Ange giltig Rad ID för Rad {0} i Tabell {1}

en: Please specify a {0}
sv_SE: Ange {0}

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
sv_SE: Ange minst en Egenskap i Egenskap Tabell

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
sv_SE: Ange antingen Kvantitet eller Värderingssats eller båda

en: Please specify from/to range
sv_SE: Ange från/till intervall

en: Please supply the specified items at the best possible rates
sv_SE: Leverera angivna artiklar till bästa möjliga pris

en: Please try again in an hour.
sv_SE: Försök igen om en timme.

en: Please update Repair Status.
sv_SE: Uppdatera Reparation Status.

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
sv_SE: Kassa

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
sv_SE: Kassa Profil

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
sv_SE: Försäkring Nummer

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
sv_SE: Försäkring Nummer

note: Name of a DocType
en: Portal User
sv_SE: Portal Användare

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
sv_SE: Portal Användare

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
sv_SE: Porträtt

en: Possible Supplier
sv_SE: Potentiell Leverantör

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
sv_SE: Ange Beskrivning Nyckel

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
sv_SE: Efter Examen

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
sv_SE: Ange Sökväg Nyckel

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
sv_SE: Ange Sökväg Nyckel Lista

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
sv_SE: Ange Sökväg Sträng

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
sv_SE: Ange Titel Nyckel

en: Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Postal Expenses
sv_SE: Post Kostnader Konto

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
sv_SE: Datum

en: Posting Date cannot be future date
sv_SE: Bokföring Datum kan inte vara i framtiden

note: Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Datetime
sv_SE: Bokföring Datum och Tid

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
sv_SE: Tid

en: Posting date and posting time is mandatory
sv_SE: Bokföring Datum och Tid erfordras

en: Posting timestamp must be after {0}
sv_SE: Bokning tid måste vara efter {0}

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
sv_SE: Potentiell Försäljning Avtal

en: Powered by {0}
sv_SE: Tillhandahålls av {0}

en: Pre Sales
sv_SE: Offerter

en: Preference
sv_SE: Preferens

note: Label of the prefered_contact_email (Select) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Contact Email
sv_SE: Förvald Kontakt E-post

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
sv_SE: Förvald E-Post

en: President
sv_SE: Ordförande

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
sv_SE: Förhindra Inköp Ordrar

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
sv_SE: Förhindra Inköp Ordrar

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
sv_SE: Förhindra Offert Begäran

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
sv_SE: Förebyggande

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
sv_SE: Förebyggande Åtgärd

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
sv_SE: Förebyggande Service

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
sv_SE: Förhandsgranska E-post

note: Label of the download_materials_request_plan_section_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Preview Required Materials
sv_SE: Förhandsgranska Erfordrad Material

en: Previous Financial Year is not closed
sv_SE: Föregående Bokföringår är inte stängd

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
sv_SE: Föregående Arbetsliv Erfarenhet

en: Previous Year is not closed, please close it first
sv_SE: Föregående År är inte stängd, vänligen stäng det

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
sv_SE: Pris

en: Price ({0})
sv_SE: Pris ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
sv_SE: Pris Rabatt Schema

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
sv_SE: Pris Rabatt Tabeller

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
sv_SE: Prislista

note: Name of a DocType
en: Price List Country
sv_SE: Prislista Land

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
sv_SE: Prislista Valuta

en: Price List Currency not selected
sv_SE: Prislista Valuta inte vald

note: Label of the price_list_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Price List Defaults
sv_SE: Prislista Standard

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
sv_SE: Prislista Växel Kurs

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
sv_SE: Prislista Namn

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
sv_SE: Prislista Pris

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
sv_SE: Prislista Pris (Bolag Valuta)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
sv_SE: Prislista måste kunna tillämpas för Inköp eller Försäljning

en: Price List {0} is disabled or does not exist
sv_SE: Prislista {0} är inaktiverad eller inte finns

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
sv_SE: Pris är Enhet oberoende

en: Price Per Unit ({0})
sv_SE: Pris Per Enhet ({0})

en: Price is not set for the item.
sv_SE: Pris är inte angiven för Artikel

en: Price not found for item {0} in price list {1}
sv_SE: Pris hittades inte för artikel {0} i prislista {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
sv_SE: Pris eller Artikel Rabatt

en: Price or product discount slabs are required
sv_SE: Pris eller Artikel Rabatt Tabeller erfodras

en: Price per Unit (Stock UOM)
sv_SE: Pris per Styck (Lager Enhet)

en: Pricing
sv_SE: Prissättning

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
sv_SE: Prissättning Regel

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
sv_SE: Prissättning Regel Märke

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
sv_SE: Prissättning Regel Detalj

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
sv_SE: Prissättning Regel Hjälp

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
sv_SE: Prissättning Regel Artikel Kod

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
sv_SE: Prissättning Regel Artikel Grupp

en: Pricing Rule {0} is updated
sv_SE: Prissättning Regler {0} är uppdaterad

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
sv_SE: Pris Regler

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
sv_SE: Primär Adress

en: Primary Address Details
sv_SE: Primär Adress Detaljer

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
sv_SE: Primär Adress & Kontakt

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
sv_SE: Primär Kontakt

en: Primary Contact Details
sv_SE: Primär Kontakt Detaljer

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
sv_SE: Primär Kontakt E-post

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
sv_SE: Primär Parti

note: Label of the primary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Role
sv_SE: Primär Roll

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
sv_SE: Primära Inställningar

en: Print
sv_SE: Utskrift

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
sv_SE: Utskrift Format

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
sv_SE: Utskrift Format Redigerare

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
sv_SE: Utskrift Rubrik

en: Print IRS 1099 Forms
sv_SE: Skriv ut IRS 1099 Formulär

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
sv_SE: Utskrift Språk

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
sv_SE: Utskrift Inställningar

en: Print Receipt
sv_SE: Skriv ut

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
sv_SE: Utskrift Inställningar

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
sv_SE: Utskrift Stil

en: Print UOM after Quantity
sv_SE: Visa Enhet efter Kvantitet

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
sv_SE: Skriv ut Utan Belopp

en: Print and Stationery
sv_SE: Utskrift och Papper Konto

en: Print settings updated in respective print format
sv_SE: Utskrift Inställningar uppdateras i respektive Utskrift Format

en: Print taxes with zero amount
sv_SE: Visa Moms med Noll Belopp

en: Printed On
sv_SE: Utskriven den

en: Printed on {0}
sv_SE: Utskriven {0}

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
sv_SE: Utskrift

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
sv_SE: Utskrift Detaljer

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
sv_SE: Utskrift Inställningar

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
sv_SE: Prioriteringar

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Priority cannot be lesser than 1.
sv_SE: Prioritet får inte vara mindre än 1.

en: Priority has been changed to {0}.
sv_SE: Prioritet har ändrats till {0}.

en: Priority is mandatory
sv_SE: Parti Erfodras

en: Priority {0} has been repeated.
sv_SE: Prioritet {0} har upprepats.

en: Private Equity
sv_SE: Eget Kapital

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
sv_SE: Sannolikhet

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
sv_SE: Sannolikhet (%)

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
sv_SE: Procedur

en: Process Day Book Data
sv_SE: Behandla Dagbok Data

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
sv_SE: Behandla Uppskjuten Bokföring

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
sv_SE: Behandling Beskrivning

en: Process Failed
sv_SE: Behandling Misslyckades

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
sv_SE: Process Förlust

en: Process Loss Percentage cannot be greater than 100
sv_SE: Process Förlust i Procent får inte vara större än 100

note: Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the process_loss_q
en: Process Loss Qty
sv_SE: Process Förlust Kvantitet

note: Name of a report
en: Process Loss Report
sv_SE: Process Förlust Rapport

en: Process Loss Value
sv_SE: Process Förlust Värde

en: Process Master Data
sv_SE: Behandla Tabell Data

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
sv_SE: Behandling Ansvarig

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
sv_SE: Behandling Ansvarig Namn

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation
sv_SE: Betalning Avstämning Bearbetning

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log
sv_SE: Betalning Avstämning Bearbetning Logg

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log Allocations
sv_SE: Betalning Avstämning Bearbetning Logg Tilldelningar

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
sv_SE: Behandla Konto Redogörelse

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
sv_SE: Behandla Redogörelse av Konto Kund

note: Name of a DocType
en: Process Subscription
sv_SE: Behandla Prenumeration

note: Label of the process_in_single_transaction (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Process in Single Transaction
sv_SE: Process i Singel Transaktion

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
sv_SE: Behandlade Stycklistor

note: Label of the processed_files_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Processed Files
sv_SE: Behandlade Filer

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
sv_SE: Behandlingar

en: Processing Chart of Accounts and Parties
sv_SE: Behandlar Kontoplan och Parter

en: Processing Items and UOMs
sv_SE: Behandlar Artiklar och Enheter

en: Processing Party Addresses
sv_SE: Behandlar Parti Adresser

en: Processing Sales! Please Wait...
sv_SE: Behandlar Försäljning!Vänlige Vänta...

en: Processing Vouchers
sv_SE: Behandlar Verifikat

en: Processing XML Files
sv_SE: Behandlar XML filer

en: Procurement
sv_SE: Inköp

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
sv_SE: Inköp Spårning

en: Produce Qty
sv_SE: Producera Kvantitet

en: Produced / Received Qty
sv_SE: Producerad / Mottagen Kvantitet

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
sv_SE: Producerad Kvantitet

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
sv_SE: Producerat Kvantitet

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
sv_SE: Artikel

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
sv_SE: Artikel Paket

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
sv_SE: Artikel Paket Saldo

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
sv_SE: Artikel Paket Hjälp

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
sv_SE: Artikel Paket Artikel

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
sv_SE: Artikel Rabatt Schema

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
sv_SE: Artikel Rabatt Tabeller

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
sv_SE: Artikel Förfåga

en: Product Manager
sv_SE: Produkt Ansvarig

note: Label of the product_price_id (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Product Price ID
sv_SE: Artikel Pris

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace
en: Production
sv_SE: Produktion

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
sv_SE: Produktion Analys

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
sv_SE: Produktion Artikel

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
sv_SE: Produktion Plan

en: Production Plan Already Submitted
sv_SE: Produktion Plan Redan Godkänd

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
sv_SE: Produktion Plan för Artikel

note: Label of the prod_plan_references (Table) field in DocType 'Production Plan' Name of a DocType
en: Production Plan Item Reference
sv_SE: Produktion Plan Post Referens

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
sv_SE: Produktion Plan Material Begäran

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
sv_SE: Produktion Plan Material Begäran Lager

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
sv_SE: Produktion Plan Kvantitet

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
sv_SE: Produktion Plan för Kund Order

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Production Plan Sub Assembly Item
sv_SE: Produktion Plan Underenhet Artikel

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
sv_SE: Produktion Plan Underenhet Artikel

note: Name of a report
en: Production Plan Summary
sv_SE: Produktion Plan Översikt

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
sv_SE: Produktion Planering Rapport

en: Products
sv_SE: Artiklar

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
sv_SE: Profil

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
sv_SE: Resultat

en: Profit This Year
sv_SE: Resultat i År

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
sv_SE: Resultat Rapport

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
sv_SE: Resultat Översikt

note: Label of the heading_cppb (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the profit_loss_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Profit and Loss Summary
sv_SE: Resultat Översikt

en: Profit for the year
sv_SE: Årets Resultat

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
sv_SE: Resultat

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
sv_SE: Resultat Analys

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
sv_SE: Framsteg

en: Progress % for a task cannot be more than 100.
sv_SE: Framsteg % för uppgift kan inte vara mer än 100.

en: Progress (%)
sv_SE: Framsteg(%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
sv_SE: Projekt

en: Project Collaboration Invitation
sv_SE: Projekt Samarbete Inbjudan

en: Project Id
sv_SE: Projekt

en: Project Manager
sv_SE: Projekt Ansvarig

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
sv_SE: Projekt Namn

en: Project Progress:
sv_SE: Projekt Framsteg:

en: Project Start Date
sv_SE: Projekt Start Datum

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
sv_SE: Projekt Status

note: Name of a report
en: Project Summary
sv_SE: Projekt Översikt

en: Project Summary for {0}
sv_SE: Projekt Översikt för {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
sv_SE: Projekt Mall

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
sv_SE: Projekt Mall Uppgift

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
sv_SE: Projekt Typ

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
sv_SE: Projekt Uppdatering

en: Project Update.
sv_SE: Projekt Uppdatering.

note: Name of a DocType
en: Project User
sv_SE: Projekt Användare

en: Project Value
sv_SE: Projekt Värde

en: Project activity / task.
sv_SE: Projekt Aktivitet / Uppgift.

en: Project master.
sv_SE: Projekt Tabell.

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
sv_SE: Projekt kommer att vara tillgänglig på hemsida till dessa Användare

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
sv_SE: Lager Spårning per Projekt

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
sv_SE: Lager Spårning per Projekt

en: Project-wise data is not available for Quotation
sv_SE: Data per Projekt finns inte tillgängligt för Försäljning Offert

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
sv_SE: Förväntad Kvantitet

en: Projected Quantity
sv_SE: Förväntad Kvantitet

en: Projected Quantity Formula
sv_SE: Förväntad Kvantitet Formel

en: Projected qty
sv_SE: Förväntad Kvantitet

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
sv_SE: Projekt

note: Name of a role
en: Projects Manager
sv_SE: Projekt Ansvarig

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
sv_SE: Projekt Inställningar

note: Name of a role
en: Projects User
sv_SE: Projekt Användare

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
sv_SE: Kampanj

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
sv_SE: Kampanj Schema

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
sv_SE: Kampanj Schema

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
sv_SE: Kampanj Schema Pris Rabatt

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
sv_SE: Kampanj Schema Artikel Rabatt

note: Label of the prompt_qty (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Prompt Qty
sv_SE: Fråga efter Kvantitet

en: Proposal Writing
sv_SE: Förslag Skrivning

en: Proposal/Price Quote
sv_SE: Förslag/Pris Offert

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
sv_SE: Proportionellt

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospect
sv_SE: Prospekt

note: Name of a DocType
en: Prospect Lead
sv_SE: Prospekt Potentiell Kund

note: Name of a DocType
en: Prospect Opportunity
sv_SE: Prospekt Möjlighet

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
sv_SE: Prospekt Ansvarig

en: Prospect {0} already exists
sv_SE: Prospekt {0} finns redan

en: Prospecting
sv_SE: Prospektering

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
sv_SE: Potentiella Kunder Engagerade men inte Konverterade

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
sv_SE: Ange E-post registrerad i Bolag

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
sv_SE: Leverantör

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
sv_SE: Lämnar

en: Provisional Account
sv_SE: Provisoriskt Konto

note: Label of the provisional_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Provisional Expense Account
sv_SE: Provisorisk Kostnad Konto

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
sv_SE: Provisorisk Resultat (Kredit)

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
sv_SE: Publicering Datum

en: Published Date
sv_SE: Publicerad Datum

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
sv_SE: Utgivare

note: Label of the publisher_id (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher ID
sv_SE: Utgivarens ID

en: Publishing
sv_SE: Utgivning

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
sv_SE: Inköp

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
sv_SE: Inköp Belopp

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
sv_SE: Inköp Analys

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
sv_SE: Inköp Datum

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
sv_SE: Inköp Standard

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Details
sv_SE: Inköp Detaljer

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
sv_SE: Inköp Faktura

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
sv_SE: Inköp Faktura Förskott

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
sv_SE: Inköp Faktura Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
sv_SE: Inköp Faktura Trender

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
sv_SE: Inköp Faktura kan inte skapas mot befintlig tillgång {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
sv_SE: Inköp Faktura {0} är redan godkänd

en: Purchase Invoices
sv_SE: Inköp Fakturor

note: Name of a role
en: Purchase Manager
sv_SE: Inköp Ansvarig

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
sv_SE: Inköp Huvudansvarig

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
sv_SE: Inköp Order

en: Purchase Order Amount
sv_SE: Inköp Order Belopp

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
sv_SE: Inköp Order Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
sv_SE: Inköp Order Analys

en: Purchase Order Date
sv_SE: Inköp Order Datum

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
sv_SE: Inköp Order Artikel

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
sv_SE: Inköp Order Artikel Levererad

en: Purchase Order Item reference is missing in Subcontracting Receipt {0}
sv_SE: Inköp Order Artikel Referens saknas på Underleverantör Följesedel {0}

en: Purchase Order Items not received on time
sv_SE: Inköp Order Artikel som inte mottogs i tid

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
sv_SE: Inköp Order Pris Regel

en: Purchase Order Required
sv_SE: Inköp Order Erfodras

en: Purchase Order Required for item {}
sv_SE: Inköp Order Erfodras för Artikel {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
sv_SE: Inköp Order Diagram

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
sv_SE: Inköp Order redan skapad för alla Försäljning Order Artiklar

en: Purchase Order number required for Item {0}
sv_SE: Inköp Order Nummer erfordras för Artikel {0}

en: Purchase Order {0} is not submitted
sv_SE: Inköp Order {0} ej godkänd

en: Purchase Orders
sv_SE: Inköp Ordrar

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
sv_SE: Inköp Ordrar Försenade Artiklar

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
sv_SE: Inköp Order är inte tillåtna för {0} på grund av Resultat Kort med {1}.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
sv_SE: Inköp Ordrar att Betala

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
sv_SE: Inköp Ordrar att Ta Emot

en: Purchase Orders {0} are un-linked
sv_SE: Inköp Ordrar {0} är inte länkade

en: Purchase Price List
sv_SE: Inköp Prislista

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
sv_SE: Inköp Följesedel

note: Description of the 'Auto Create Purchase Receipt' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Purchase Receipt (Draft) will be auto-created on submission of Subcontracting Receipt.
sv_SE: Inköp Följesedel (utkast) kommer att skapas automatiskt vid godkännande av Underleverantör Följesedel.

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
sv_SE: Inköp Följesedel Detalj

note: Label of the purchase_receipt_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Receipt Item
sv_SE: Inköp Följesedel Artikel

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
sv_SE: Inköp Följesedel Artikel Levererad

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
sv_SE: Inköp Följesedel Artiklar

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
sv_SE: Inköp Följesedel Nummer

en: Purchase Receipt Required
sv_SE: Inköp Följesedel Erfodras

en: Purchase Receipt Required for item {}
sv_SE: Inköp Följesedel Erfodras för Artikel {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
sv_SE: Inköp Följesedel Diagram

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
sv_SE: Inköp Följesedel innehar inte någon Artikel som Behåll Prov är aktiverad för.

en: Purchase Receipt {0} created.
sv_SE: Inköp Följesedel {0} skapad

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
sv_SE: Inköp Följesedel {0} ej godkänd

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
sv_SE: Inköp Följesedlar

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
sv_SE: Inköp Register

en: Purchase Return
sv_SE: Inköp Retur

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
sv_SE: Inköp Moms Mall

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
sv_SE: Inköp Moms och Avgifter

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
sv_SE: Inköp Moms och Avgifter Mall

note: Name of a role
en: Purchase User
sv_SE: Inköp Användare

en: Purchase Value
sv_SE: Inköp Värde

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
sv_SE: Inköp Order hjälper med att planera och följa upp Inköp

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
sv_SE: Inköpt

en: Purchases
sv_SE: Inköp

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
sv_SE: Inköp

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
sv_SE: Lila

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
sv_SE: Anledning

en: Purpose must be one of {0}
sv_SE: Anledning måste vara en av {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
sv_SE: Anledningar

en: Purposes Required
sv_SE: Anledning Erfodras

note: Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Putaway Rule
sv_SE: Lägg Undan Regel

en: Putaway Rule already exists for Item {0} in Warehouse {1}.
sv_SE: Lägg Undan Regel finns redan för Artikel {0} i Lager {1}.

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock
en: Qty
sv_SE: Kvantitet

en: Qty
sv_SE: Kvantitet

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Delivery N
en: Qty (Company)
sv_SE: Kvantitet (Bolag)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty (Warehouse)
sv_SE: Kvantitet (Lager)

note: Label of the qty_after_transaction (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty After Transaction
sv_SE: Kvantitet efter Transaktion

note: Label of the required_bom_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty As Per BOM
sv_SE: Kvantitet per Stycklista

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty Change
sv_SE: Kvantitet Förändring

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
sv_SE: Kvantitet Förbrukad per Enhet

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
sv_SE: Kvantitet i Lager

en: Qty Per Unit
sv_SE: Kvantitet per Enhet

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Qty To Manufacture ({0}) cannot be a fraction for the UOM {2}. To allow this, disable '{1}' in the UOM {2}.
sv_SE: Kvantitet att Producera ({0}) kan inte vara bråkdel för enhet {2}. För att tillåta detta, inaktivera '{1}' i enhet {2}.

note: Label of the qty_to_produce (Float) field in DocType 'Batch'
en: Qty To Produce
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Qty Wise Chart
sv_SE: Kvalitetsmässig Diagram

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Capitalization Stock Item'
en: Qty and Rate
sv_SE: Kvantitet och Pris

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Qty as Per Stock UOM
sv_SE: Kvantitet per Lager Enhet

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
sv_SE: Kvantitet (per Lager Enhet)

note: Description of the 'Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty for which recursion isn't applicable.
sv_SE: Kvantitet för vilket rekursion inte är tillämplig.

en: Qty for {0}
sv_SE: Kvantitet för {0}

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty in Stock UOM
sv_SE: Kvantitet i Lager Enhet

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
sv_SE: Kvantitet Färdiga Artiklar

en: Qty of Finished Goods Item should be greater than 0.
sv_SE: Kvantitet Färdiga Artiklar ska vara högre än 0.

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
sv_SE: Kvantitet Råmaterial kommer att bestämmas baserad på Kvantitet Färdiga Artiklar

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Qty to Be Consumed
sv_SE: Kvantitet att Förbruka

en: Qty to Bill
sv_SE: Kvantitet att Betala

en: Qty to Build
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Qty to Deliver
sv_SE: Kvantitet att Leverera

en: Qty to Fetch
sv_SE: Kvantitet att Hämta

en: Qty to Manufacture
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Qty to Order
sv_SE: Kvantitet att Beställa

en: Qty to Produce
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Qty to Receive
sv_SE: Kvantitet att Ta Emot

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
sv_SE: Kvalificering

note: Label of the qualification_status (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualification Status
sv_SE: Kvalificering Status

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualified
sv_SE: Kvalificerad

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
sv_SE: Kvalificerad Av

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
sv_SE: Kvalificerad(Datum)

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Quality
sv_SE: Kvalitet

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
sv_SE: Kvalitet Åtgärd

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
sv_SE: Kvalitet Åtgärd Resolution

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
sv_SE: Kvalitet Återkoppling

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
sv_SE: Kvalitet Återkoppling Parameter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
sv_SE: Kvalitet Återkoppling Mall

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
sv_SE: Kvalitet Återkoppling Parameter Mall

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
sv_SE: Kvalitet Mål

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
sv_SE: Kvalitet Mål Avsikt

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
sv_SE: Kvalitet Kontroll

en: Quality Inspection Analysis
sv_SE: Kvalitet Kontroll Analys

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
sv_SE: Kvalitet Kontroll Parameter

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter Group
sv_SE: Kvalitet Kontroll Parametrar Grupp

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
sv_SE: Kvalitet Kontroll Läsning

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
sv_SE: Kvalitet Kontroll Erfodras

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
sv_SE: Kvalitet Kontroll Inställningar

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
sv_SE: Kvalitet Kontroll Översikt

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
sv_SE: Kvalitet Kontroll Mall

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
sv_SE: Kvalitet Kontroll Mall Namn

en: Quality Inspection(s)
sv_SE: Kvalitet Kontroll

en: Quality Management
sv_SE: Kvalitet Hantering

note: Name of a role
en: Quality Manager
sv_SE: Kvalitet Ansvarig

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
sv_SE: Kvalitet Möte

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
sv_SE: Kvalitet Möte Agenda

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
sv_SE: Kvalitet Möte Protokoll

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
sv_SE: Kvalitet Procedur

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
sv_SE: Kvalitet Procedur Framsteg

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
sv_SE: Kvalitet Granskning

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
sv_SE: Kvalitet Granskning Avsikt

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the qty (Float) field 
en: Quantity
sv_SE: Kvantitet

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
sv_SE: Kvantitet måste köpas eller säljas per Enhet

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
sv_SE: Kvantitet & Lager

en: Quantity (A - B)
sv_SE: Kvantitet (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
sv_SE: Kvantitet Differens

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
sv_SE: Kvantitet och Belopp

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
sv_SE: Kvantitet och Beskrivning

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
sv_SE: Kvantitet och Pris

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
sv_SE: Kvantitet och Lager

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
sv_SE: Kvantitet på rad {0} ({1}) måste vara samma som producerad kvantitet {2}

en: Quantity is required
sv_SE: Kvantitet erfodras

en: Quantity must be greater than zero, and less or equal to {0}
sv_SE: Kvantitet måste vara större än noll och mindre eller lika med {0}

en: Quantity must not be more than {0}
sv_SE: Kvantitet får inte vara mer än {0}

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
sv_SE: Kvantitet av Artikel erhållen efter produktion / ompackning från given kvantitet av Råmaterial

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
sv_SE: Kvantitet som erfodras för artikel {0} på rad {1}

en: Quantity should be greater than 0
sv_SE: Kvantitet ska vara högre än 0

en: Quantity to Make
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Quantity to Manufacture
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
sv_SE: Kvantitet att Producera kan inte vara noll för åtgärd {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
sv_SE: Kvantitet att Producera måste vara högre än 0.

en: Quantity to Produce
sv_SE: Kvantitet att Producera

en: Quantity to Produce should be greater than zero.
sv_SE: Kvantitet att producera ska vara högre än noll.

en: Quantity to Scan
sv_SE: Kvantitet att Skanna

en: Quarter {0} {1}
sv_SE: Kvartal {0} {1}

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
sv_SE: Kvartalsvis

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
sv_SE: Dataförfråga Alternativ

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
sv_SE: Dataförfrågning Sökväg Sträng

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
sv_SE: I Kö

en: Quick Entry
sv_SE: Snabb Post

en: Quick Journal Entry
sv_SE: Snabb Journal Post

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
sv_SE: Snabb Lager Saldo

note: Label of the quickbooks_company_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Quickbooks Company ID
sv_SE: Quick Books Bolag

en: Quot Count
sv_SE: Kvot Antal

en: Quot/Lead %
sv_SE: Kvot/Potentiell Kund %

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
sv_SE: Försäljning Offert

en: Quotation Amount
sv_SE: Försäljning Offert Belopp

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
sv_SE: Försäljning Offert Artikel

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
sv_SE: Förlorad Försäljning Offert Anledning

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
sv_SE: Förlorad Försäljning Offert Anledning Detalj

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
sv_SE: Försäljning Offert Nummer

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
sv_SE: Försäljning Offert Till

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
sv_SE: Försäljning Offert Trender

en: Quotation {0} is cancelled
sv_SE: Försäljning Offert {0} är annullerad

en: Quotation {0} not of type {1}
sv_SE: Försäljning Offert {0} inte av typ {1}

en: Quotations
sv_SE: Offerter

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
sv_SE: Försäljning Offert är förslag, bud som skickas till kunder

en: Quotations:
sv_SE: Försäljning Offerter:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
sv_SE: Offert Status

en: Quoted Amount
sv_SE: Offererad Belopp

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
sv_SE: Offert Begäran är inte tillåtna för {0} på grund av Resultat Kort värde {1}

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
sv_SE: Skapa Material Begäran när Lager når ombeställning nivå

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
sv_SE: Initierad Av

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
sv_SE: Initierad av (E-post)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
sv_SE: Slumpvis

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
sv_SE: Intervall

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the rate (Percent) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (S
en: Rate
sv_SE: Pris

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
sv_SE: Pris & Belopp

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
sv_SE: Pris (Bolag Valuta)

note: Label of the rate_difference_with_purchase_invoice (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Rate Difference with Purchase Invoice
sv_SE: Pris Differens mot Inköp Faktura

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
sv_SE: Pris på Material baserad på

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
sv_SE: TDS Pris enligt Certifikat

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Rate Section
sv_SE: Pris

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
sv_SE: Pris med Marginal

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
sv_SE: Pris med Marginal (Bolag Valuta)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
sv_SE: Pris & Belopp

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
sv_SE: Värde med vilken Kund Valuta omvandlas till Kund Bas Valuta

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
sv_SE: Värde med vilken Prislista valuta omvandlas till Bolag Bas valuta

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
sv_SE: Värde med vilken Prislista valuta omvandlas till Kund Bas Valuta

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
sv_SE: Värde med vilket Kund valuta omvandlas till Bolag Bas valuta

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
sv_SE: Värde med vilket Leverantör valuta omvandlas till Bolag Bas valuta

note: Description of the 'Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
sv_SE: Moms Sats

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
sv_SE: Avskrivning Takt

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
sv_SE: Avskrivning Takt (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
sv_SE: Årlig Räntesats (%)

note: Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item
en: Rate of Stock UOM
sv_SE: Pris av Lager Enhet

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
sv_SE: Pris eller Rabatt

en: Rate or Discount is required for the price discount.
sv_SE: Pris eller Rabatt erfordras för pris rabatt.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
sv_SE: Priser

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
sv_SE: Bedömning

en: Ratios
sv_SE: Förhållanden

en: Raw Material
sv_SE: Råmaterial

en: Raw Material Code
sv_SE: Råmaterial Kod

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
sv_SE: Råmaterial Kostnad

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
sv_SE: Råmaterial Kostnad (Bolag Valuta)

note: Label of the rm_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' Receipt Item'
en: Raw Material Cost Per Qty
sv_SE: Råmaterial Kostnad per Kvantitet

en: Raw Material Item
sv_SE: Råmaterial Artikel

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
sv_SE: Råmaterial Artikel Kod

en: Raw Material Name
sv_SE: Råmaterial Namn

en: Raw Material Value
sv_SE: Råmaterial Värde

en: Raw Material Warehouse
sv_SE: Råmaterial Lager

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
sv_SE: Råmaterial

note: Label of the raw_materials_consumed_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Actions
sv_SE: Råmaterial Åtgärder

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
sv_SE: Råmaterial Förbrukad

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
sv_SE: Råmaterial Förbrukning

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
sv_SE: Råmaterial Levererad

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
sv_SE: Råmaterial Levererans Kostnad

note: Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials Warehouse
sv_SE: Råmaterial Lager

en: Raw Materials cannot be blank.
sv_SE: Råmaterial kan inte vara tom.

en: Re-open
sv_SE: Öppna Igen

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
sv_SE: Ombeställning Nivå

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
sv_SE: Ombeställning Kvantitet

en: Reached Root
sv_SE: Nått Rot

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
sv_SE: Skrivskyddat

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
sv_SE: Avläsning 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
sv_SE: Avläsning 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
sv_SE: Avläsning 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
sv_SE: Avläsning 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
sv_SE: Avläsning 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
sv_SE: Avläsning 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
sv_SE: Avläsning 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
sv_SE: Avläsning 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
sv_SE: Avläsning 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
sv_SE: Avläsning 9

en: Reading Uploaded File
sv_SE: Läser in Uppladdad Fil

note: Label of the reading_value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading Value
sv_SE: Avläst Värde

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
sv_SE: Avläsningar

en: Real Estate
sv_SE: Fastigheter

en: Reason
sv_SE: Anledning

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
sv_SE: Spärr Anledning

note: Label of the failed_reason (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Reason for Failure
sv_SE: Anledning för Fel

en: Reason for Hold
sv_SE: Anledning för Spärr

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
sv_SE: Anledning för Avgång

en: Reason for hold:
sv_SE: Anledning för Spärr:

en: Rebuild Tree
sv_SE: Bygg om Träd

en: Rebuilding BTree for period ...
sv_SE: Bygger om BTree för period ...

note: Label of the recalculate_rate (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Recalculate Incoming/Outgoing Rate
sv_SE: Räkna om In/Ut Pris

en: Recalculating Purchase Cost against this Project...
sv_SE: Räkna om Inköp Kostnad mot detta Projekt...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
sv_SE: Faktura

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
sv_SE: Inköp Dokument

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
sv_SE: Inköp Dokument Typ

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
sv_SE: Fordring Konto

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
sv_SE: Fordring / Skuld Konto

en: Receivable Account
sv_SE: Fordring Konto

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Receivable/Payable Account
sv_SE: Fordring / Skuld Konto

en: Receivable/Payable Account: {0} doesn't belong to company {1}
sv_SE: Fordring / Skuld Konto: {0} tillhör inte bolag {1}

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
sv_SE: Fordringar

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
sv_SE: Ta emot

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
sv_SE: Mottaget

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
sv_SE: Mottaget Belopp

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
sv_SE: Mottaget Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax
sv_SE: Mottaget Belopp Efter Moms

note: Label of the base_received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax (Company Currency)
sv_SE: Mottaget Belopp Efter Moms (Bolag Valuta)

en: Received Amount cannot be greater than Paid Amount
sv_SE: Mottaget Belopp kan inte vara högre än Betald Belopp

en: Received From
sv_SE: Mottagen Från

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
sv_SE: Mottagna men ej Fakturerade Artiklar

en: Received On
sv_SE: Mottogs

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
sv_SE: Mottagen Kvantitet

en: Received Qty Amount
sv_SE: Mottagen Kvantitet Belopp

note: Label of the received_stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Qty in Stock UOM
sv_SE: Mottagen Kvantitet (per Lager Enhet)

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
sv_SE: Mottagen Kvantitet

en: Received Stock Entries
sv_SE: Mottagna Lager Poster

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
sv_SE: Mottagen och Godkänd

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
sv_SE: Mottagare Lista

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
sv_SE: Mottagar Lista är tom. Skapa Mottagar Lista

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
sv_SE: Hämtar

en: Recent Orders
sv_SE: Senaste Ordrar

en: Recent Transactions
sv_SE: Senaste Transaktioner

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
sv_SE: Mottagare

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
sv_SE: Mottagar Meddelande och Betalning Detaljer

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
sv_SE: Mottagare

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
sv_SE: Stämm Av

note: Label of the reconcile_all_serial_batch (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Reconcile All Serial Nos / Batches
sv_SE: Stäm av alla Serie Nummer / Partier

en: Reconcile Entries
sv_SE: Stämm av Poster

note: Label of the reconcile_on_advance_payment_date (Check) field in DocType 'Payment Entry' 'Company'
en: Reconcile on Advance Payment Date
sv_SE: Stäm av på Förskott Betalning Datum

en: Reconcile the Bank Transaction
sv_SE: Avstäm Bank Transaktion

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
sv_SE: Avstämd

note: Label of the reconciled_entries (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled Entries
sv_SE: Avstämda Poster

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciliation Error Log
sv_SE: Avstämning Fel Logg

en: Reconciliation Logs
sv_SE: Avstämning Logg

en: Reconciliation Progress
sv_SE: Avstämning Framsteg

note: Label of the recording_html (HTML) field in DocType 'Call Log'
en: Recording HTML
sv_SE: Inspelning HTML

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
sv_SE: Inspelning URL

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
sv_SE: Register

en: Recoverable Standard Rated expenses should not be set when Reverse Charge Applicable is Y
sv_SE: Återställbara Standard Klassade Kostnader ska inte anges när Omvänd Debitering är Ja

note: Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Recurse Every (As Per Transaction UOM)
sv_SE: Rekurs Varje (per Transaktion Enhet)

en: Recurse Over Qty cannot be less than 0
sv_SE: Rekurs Över Kvantitet får inte vara mindre än 0

en: Recursive Discounts with Mixed condition is not supported by the system
sv_SE: Rekursiva Rabatter med Blandat Villkor stöds inte av system

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
sv_SE: Röd

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
sv_SE: Lös in Mot

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
sv_SE: Lös in Lojalitet Poäng

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
sv_SE: Inlösta Poäng

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
sv_SE: Inlösen

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
sv_SE: Inlösen Konto

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
sv_SE: Inlösen Resultat Enhet

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
sv_SE: Inlösen Datum

note: Label of the redirect_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Redirect URL
sv_SE: Omdirigering Adress

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
sv_SE: Referens Kod

en: Ref Date
sv_SE: Referens Datum

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
sv_SE: Referens

en: Reference #{0} dated {1}
sv_SE: Referens # {0} daterad {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
sv_SE: Referens Datum

en: Reference Date for Early Payment Discount
sv_SE: Referens Datum för Tidig Betalning Rabatt

note: Label of the reference_detail (Data) field in DocType 'Advance Tax'
en: Reference Detail
sv_SE: Referens Detalj

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
sv_SE: Referens Detalj Nummer

en: Reference DocType
sv_SE: Referens DocType

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
sv_SE: Referens DocType

en: Reference Doctype must be one of {0}
sv_SE: Referens DocType måste vara en av {0}

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
sv_SE: Referens Dokument

note: Label of the reference_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
sv_SE: Referens Dokument Namn

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
sv_SE: Referens Dokument Typ

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
sv_SE: Referens Förfallodatum

note: Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice
en: Reference Exchange Rate
sv_SE: Referens Växel Kurs

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
sv_SE: Referens Namn

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
sv_SE: Referens Nummer.

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
sv_SE: Referens Nummer och Referens Datum erfodras för {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
sv_SE: Referens Nummer och Referens Datum erfordras för Bank Transaktion

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
sv_SE: Referens Nummer erfordras om Referens Datum är angiven

en: Reference No.
sv_SE: Referens Nummer.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
sv_SE: Referens Nummer

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
sv_SE: Referens Inköp Följesedel

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
sv_SE: Referens Rad

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
sv_SE: Referens Rad #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
sv_SE: Referens Typ

note: Description of the 'Invoice Number' (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Reference number of the invoice from the previous system
sv_SE: Referens Nummer på Faktura från tidigare system

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
sv_SE: Referens: {0}, Artikel Nummer: {1} och Kund: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
sv_SE: Referenser

en: References to Sales Invoices are Incomplete
sv_SE: Referenser till Försäljning Fakturor är ofullständiga

en: References to Sales Orders are Incomplete
sv_SE: Referenser till Försäljning Ordrar är ofullständiga

en: References {0} of type {1} had no outstanding amount left before submitting the Payment Entry. Now they have a negative outstanding amount.
sv_SE: Referenser {0} av typ {1} hade inget utestående belopp kvar innan godkännande av Betalning Post. Nu har de negativ utestående belopp.

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
sv_SE: Referens Kod

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
sv_SE: Refererande Försäljning Partner

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
sv_SE: Uppdatera Google Sheet

en: Refresh Plaid Link
sv_SE: Uppdatera Plaid Länk

note: Label of the refresh_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Refresh Token
sv_SE: Uppdatera Token

en: Regards,
sv_SE: Hälsningar,

en: Regenerate Closing Stock Balance
sv_SE: Återskapa Stängning Lager Saldo

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
sv_SE: Registrering Detaljer

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
sv_SE: Regelbunden

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
sv_SE: Avvisad

en: Rejected
sv_SE: Avvisad

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
sv_SE: Avvisad Kvantitet

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
sv_SE: Avvisad Kvantitet

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
sv_SE: Avvisad Serie Nummer

note: Label of the rejected_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial and Batch Bundle
sv_SE: Avvisad Serie och Parti Paket

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
sv_SE: Avvisad Lager

en: Rejected Warehouse and Accepted Warehouse cannot be same.
sv_SE: Avvisad lager och Accepterad lager kan inte vara samma.

en: Related
sv_SE: Relaterad

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
sv_SE: Frisläppande Datum

en: Release date must be in the future
sv_SE: Utgivning Datum måste vara i framtiden

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
sv_SE: Avgång Datum

en: Remaining
sv_SE: Återstående

en: Remaining Balance
sv_SE: Återstående Saldo

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
sv_SE: Anmärkning

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
sv_SE: Anmärkningar

note: Label of the remarks_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Remarks Column Length
sv_SE: Anmärkningar Kolumn Bredd

en: Remarks:
sv_SE: Anmärkningar:

en: Remove Parent Row No in Items Table
sv_SE: Ta bort Överordnad Radnummer i Artikel Tabell

en: Remove item if charges is not applicable to that item
sv_SE: Ta bort artikel om avgifter inte är tillämpliga för den

en: Removed items with no change in quantity or value.
sv_SE: Borttagna Artiklar med inga förändringar i Kvantitet eller Värde.

en: Removing rows without exchange gain or loss
sv_SE: Tar bort rader utan Valutaväxling Resultat

en: Rename
sv_SE: Ändra Namn

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
sv_SE: Ändra Namn på Egenskap i Artikel Egenskaper.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
sv_SE: Ändra Namn på Logg

en: Rename Not Allowed
sv_SE:  Ej Tillåtet att Ändra Namn

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
sv_SE: Namn Ändring Verktyg

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
sv_SE: Ändra namn är endast tillåtet via Moder Bolag {0} för att undvika missanpassning.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
sv_SE: Hyr Kostnad

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
sv_SE: Hyrd

en: Reopen
sv_SE: Öppna Igen

en: Reorder Level
sv_SE: Ombeställning Nivå

en: Reorder Qty
sv_SE: Ombeställning Kvantitet

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
sv_SE: Ombeställning Nivå Baserad på Lager

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
sv_SE: Packa om

note: Group in Asset's connections
en: Repair
sv_SE: Reparera

en: Repair Asset
sv_SE: Reparera Tillgång

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
sv_SE: Reparation Kostnad

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Details
sv_SE: Reparation Detaljer

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
sv_SE: Reparation Status

en: Repair cost cannot be greater than purchase invoice base net total
sv_SE: Reparation kostnad får inte vara högre än netto belopp av inköp faktura

en: Repeat Customer Revenue
sv_SE: Återkommande Kund Intäkter

en: Repeat Customers
sv_SE: Återkommande Kunder

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
sv_SE: Ersätt

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
sv_SE: Ersätt Stycklista

note: Description of a DocType
en: Replace a particular BOM in all other BOMs where it is used. It will replace the old BOM link, update cost and regenerate "BOM Explosion Item" table as per new BOM.
    It also updates latest price in all the BOMs.
sv_SE: Ersätt stycklista i alla andra stycklistor där den används. Den kommer att ersätta gamla stycklista länk, uppdatera kostnaden och regenerera tabell "Stycklista Utvidgad Artikel" enligt ny stycklista.
    Den uppdaterar också senaste pris i alla stycklistor.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
sv_SE: Besvarad

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
sv_SE: Rapport

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
sv_SE: Rapport Datum

en: Report Error
sv_SE: Rapport Fel

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
sv_SE: Rapport Sortering

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
sv_SE: Rapport Typ

en: Report Type is mandatory
sv_SE: Rapport Typ erfodras

en: Report View
sv_SE: Rapport Vy

en: Report an Issue
sv_SE: Rapportera Ärende

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
sv_SE: Rapporter

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
sv_SE: Rapporterar Till

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger
sv_SE: Posta om Bokföring Register

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Items
sv_SE: Posta om Bokföring Register Poster

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Settings
sv_SE: Posta om Bokföring Register Poster Inställningar

note: Name of a DocType
en: Repost Allowed Types
sv_SE: Posta om Tillåtna Typer

note: Label of the repost_error_log (Long Text) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Error Log
sv_SE: Posta om Fel Logg

note: Name of a DocType
en: Repost Item Valuation
sv_SE: Posta om Artikel Värdering

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger
sv_SE: Posta om Betalning Register

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger Items
sv_SE: Posta om Betalning Register Poster

en: Repost has started in the background
sv_SE: Repost startad i bakgrund

en: Repost in background
sv_SE: Repost i bakgrund

en: Repost started in the background
sv_SE: Repost startad i bakgrund

en: Reposting Completed {0}%
sv_SE: Repostering Klar {0}%

note: Label of the reposting_data_file (Attach) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Data File
sv_SE: Repostering av Data Fil

note: Label of the reposting_info_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Info
sv_SE: Repostering Info

en: Reposting Progress
sv_SE: Repostering Framsteg

en: Reposting entries created: {0}
sv_SE: Repostering Poster skapade: {0}

en: Reposting has been started in the background.
sv_SE: Repostering startad i bakgrund

en: Reposting in the background.
sv_SE: Repostering i bakgrund

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
sv_SE: Intern Bolag

note: Description of a DocType
en: Represents a Financial Year. All accounting entries and other major transactions are tracked against the Fiscal Year.
sv_SE: Representerar ett bokföringsår. Alla bokföringsposter och andra större transaktioner spåras mot bokföringsår.

en: Reqd By Date
sv_SE: Erfodras till Datum

en: Reqd by date
sv_SE: Erfodras till Datum

en: Reqired Qty
sv_SE: Erfordrad Kvantitet

en: Request For Quotation
sv_SE: Inköp Offert Begäran

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Request Parameters
sv_SE: Begäran Parametrar

en: Request Timeout
sv_SE: Begäran Löpte Ut

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
sv_SE: Begäran Typ

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
sv_SE: Förslag för

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
sv_SE: Information Begäran

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
sv_SE: Inköp Offert Begäran

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
sv_SE: Inköp Offert Begäran Artikel

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
sv_SE: Inköp Offert Begäran Leverantör

en: Request for Raw Materials
sv_SE: Råmaterial Begäran

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
sv_SE: Begärd

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
sv_SE: Begärda Artiklar att Överföra

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
sv_SE: Inköp Artiklar

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
sv_SE: Begärd Kvantitet

en: Requested Qty: Quantity requested for purchase, but not ordered.
sv_SE: Begärd Kvantitet: Kvantitet som begärts för inköp, men inte beställt.

en: Requesting Site
sv_SE: Begärande Webbplats

en: Requestor
sv_SE: Förfrågande

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
sv_SE: Förväntad Datum

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
sv_SE: Förväntad Datum

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
sv_SE: Erfodrade Artiklar

en: Required On
sv_SE: Erfodrad Datum

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Labe
en: Required Qty
sv_SE: Erfodrad Kvantitet

en: Required Quantity
sv_SE: Erfordrad Kvantitet

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
sv_SE: Krav

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
sv_SE: Erfodrar Uppfyllande

en: Research
sv_SE: Forskning

en: Research & Development
sv_SE: Forskning & Utveckling

en: Researcher
sv_SE: Forskare

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
sv_SE: Välj om, om vald adress är redigerad efter spara

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
sv_SE: Välj om, om vald kontakt är redigerad efter spara

en: Reseller
sv_SE: Återförsäljare

en: Resend Payment Email
sv_SE: Skicka om Betalning E-post

note: Label of the reservation_based_on (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reservation Based On
sv_SE: Reservation Baserad På

en: Reserve
sv_SE: Reservera

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Reserve Stock
sv_SE: Reservera

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
sv_SE: Reserv Lager

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
sv_SE: Reserverad

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
sv_SE: Reserverad Kvantitet

en: Reserved Qty ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{1}' in UOM {3}.
sv_SE: Reserverat Kvantitet ({0}) kan inte vara bråkdel. För att tillåta detta, inaktivera '{1}' i Enhet {3}.

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
sv_SE: Reserverad Kvantitet för Produktion

note: Label of the reserved_qty_for_production_plan (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production Plan
sv_SE: Reserverad Kvantitet för Produktion Plan

en: Reserved Qty for Production: Raw materials quantity to make manufacturing items.
sv_SE: Reserverad Kvantitet för Produktion: Råmaterial kvantitet för att producera artiklar.

note: Label of the reserved_qty_for_sub_contract (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Subcontract
sv_SE: Reserverad Kvantitet för Underleverantör

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
sv_SE: Reserverad Kvantitet för Underleverantör: Råmaterial kvantitet för att producera underleverantör artiklar.

en: Reserved Qty should be greater than Delivered Qty.
sv_SE: Reserverad Kvantitet ska vara högre än Levererad Kvantitet.

en: Reserved Qty: Quantity ordered for sale, but not delivered.
sv_SE: Reserverad Kvantitet: Kvantitet beställt för försäljning, men inte levererad.

en: Reserved Quantity
sv_SE: Reserverad Kvantitet

en: Reserved Quantity for Production
sv_SE: Reserverad Kvantitet för Produktion

en: Reserved Serial No.
sv_SE: Reserverad Serie Nummer

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
sv_SE: Reserverad

en: Reserved Stock for Batch
sv_SE: Reserverad för Parti

en: Reserved for POS Transactions
sv_SE: Reserverad för Kassa Transaktioner

en: Reserved for Production
sv_SE: Reserverad för Produktion

en: Reserved for Production Plan
sv_SE: Reserverad för Produktion Plan

en: Reserved for Sub Contracting
sv_SE: Reserverad för Underleverantör

en: Reserved for manufacturing
sv_SE: Reserverad för Produktion

en: Reserved for sale
sv_SE: Reserverad för Försäljning

en: Reserved for sub contracting
sv_SE: Reserverad för Underleverantör

en: Reserving Stock...
sv_SE: Reserverar....

en: Reset
sv_SE: Återställ

note: Label of the reset_company_default_values (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Reset Company Default Values
sv_SE: Återställ Bolag Standard Värde

en: Reset Plaid Link
sv_SE: Återställ Plaid Länk

note: Label of the reset_raw_materials_table (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Reset Raw Materials Table
sv_SE: Återställ Råmaterial Tabell

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
sv_SE: Återställ Service Avtal Nivå

en: Resetting Service Level Agreement.
sv_SE: Återställer Service Avtal Nivå.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
sv_SE: Avgång Brev Datum

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
sv_SE: Beslut

note: Label of the resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
sv_SE: Beslut Av

note: Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
sv_SE: Lösning Datum

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
sv_SE: Lösning Detaljer

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
sv_SE: Beslut om

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
sv_SE: Lösning Tid

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
sv_SE: Lösningar

en: Resolve
sv_SE: Lös

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
sv_SE: Löst

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
sv_SE: Löst av

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
sv_SE: Svar Efter

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
sv_SE: Svar Information

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
sv_SE: Svar Nyckel Lista

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
sv_SE: Svar Alternativ

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
sv_SE: Svar Resultat Nyckel Sökväg

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
sv_SE: Svar Tid för {0} prioritet på rad {1} kan inte vara längre än Lösning Tid.

note: Label of the response_and_resolution_time_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Response and Resolution
sv_SE: Svar och Lösning

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
sv_SE: Ansvarig

en: Rest Of The World
sv_SE: Övrig Värld

en: Restart
sv_SE: Omstart

en: Restart Subscription
sv_SE: Återuppta Prenumeration

en: Restore Asset
sv_SE: Återställ Tillgång

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Restrict
sv_SE: Begränsa

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
sv_SE: Begränsa Artiklar Baserat På

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
sv_SE: Begränsa till Länder

note: Label of the result_key (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Result Key
sv_SE: Resultat Nyckel

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
sv_SE: Resultat Förhandsvisning Fält

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
sv_SE: Resultat Sökväg Fält

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
sv_SE: Resultat Titel Fält

en: Resume
sv_SE: Återuppta

en: Resume Job
sv_SE: Återuppta Jobb

en: Resume Timer
sv_SE: Återuppta Tidur

en: Retail & Wholesale
sv_SE: Detalj & Partihandel

en: Retailer
sv_SE: Detaljhandel

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
sv_SE: Bevara Prov

en: Retained Earnings
sv_SE: Balanserad Resultat

en: Retention Stock Entry
sv_SE: Prov Lager Post

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
sv_SE: Prov Lager Post skapad redan eller Prov Kvantitet ej angiven

note: Label of the retried (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Retried
sv_SE: Försökte igen

en: Retry
sv_SE: Försök igen

en: Retry Failed Transactions
sv_SE: Försök igen med Misslyckade Transaktioner

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
sv_SE: Retur

en: Return / Credit Note
sv_SE: Retur / Kredit Nota

en: Return / Debit Note
sv_SE: Retur / Debet Nota

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Return Against
sv_SE: Retur Mot

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
sv_SE: Retur mot Försäljning Följesedel

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
sv_SE: Retur mot Inköp Faktura

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
sv_SE: Retur mot Inköp Följesedel

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Against Subcontracting Receipt
sv_SE: Retur mot Underleverantör Följesedel

en: Return Components
sv_SE: Returnera Komponenter

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Issued
sv_SE: Retur Utfärdad

en: Return Qty
sv_SE: Retur Kvantitet

note: Label of the return_qty_from_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Return Qty from Rejected Warehouse
sv_SE: Retur Kvantitet från Avvisad Lager

en: Return of Components
sv_SE: Retur av Komponenter

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
sv_SE: Retur

note: Label of the returned_against (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Returned Against
sv_SE: Returnerad Mot

en: Returned Amount
sv_SE: Returnerad Belopp

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
sv_SE: Retur Kvantitet

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
sv_SE: Retur Kvantitet

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Returned Qty in Stock UOM
sv_SE: Retur Kvantitet (per Lager Enhet)

en: Returned exchange rate is neither integer not float.
sv_SE: Returnerad växelkurs är varken heltal eller flyttal.

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
sv_SE: Retur

en: Revaluation Journals
sv_SE: Omvärdering Journaler

en: Revaluation Surplus
sv_SE: Omvärdering Överskott

en: Revenue
sv_SE: Intäkt

note: Label of the reversal_of (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reversal Of
sv_SE: Återföring Av

en: Reverse Journal Entry
sv_SE: Omvänd Journal Post

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
sv_SE: Recension

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
sv_SE: Recention Datum

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
sv_SE: Kontroll & Åtgärd

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
sv_SE: Recension

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Account' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Company'
en: Rgt
sv_SE: Höger

note: Label of the right_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Right Child
sv_SE: Höger Underordnad

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
sv_SE: Rätt Index

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
sv_SE: Ringer

note: Name of a UOM
en: Rod
sv_SE: Stav

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
sv_SE: Roll Godkänd att Skapa/Redigera Bakdaterade Transaktioner

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
sv_SE: Roll Godkänd att Redigera Låst Lager

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
sv_SE: Roll Godkänd att Överfakturera

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
sv_SE: Roll Godkänd att Över Leverera/Ta Emot

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
sv_SE: Roll Godkänd att Åsidosätta Stopp Åtgärd

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
sv_SE: Roll Godkänd att Ange Låsta Konto och redigera Låsta Poster

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
sv_SE: Roll Godkänd att Åsidosätta Kredit Gräns

note: Label of the root (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Root
sv_SE: Klass

en: Root Company
sv_SE: Överordnad Bolag

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
sv_SE: Konto Klass

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
sv_SE: Konto Klass för {0} måste vara en av följande klasser: Tillgång, Skuld, Intäkt, Kostnad och Eget Kapital

en: Root Type is mandatory
sv_SE: Konto Klass erfodras

en: Root cannot be edited.
sv_SE: Konto Klass kan inte redigeras.

en: Root cannot have a parent cost center
sv_SE: Första Resultat Enhet kan inte ha överordnad Resultat Enhet

note: Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Round Free Qty
sv_SE: Avrunda Gratis Kvantitet

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
sv_SE: Avrundning

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
sv_SE: Standard Avrundning Konto

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
sv_SE: Avrundning Resultat Enhet

note: Label of the round_off_tax_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Round Off Tax Amount
sv_SE: Avrunda Moms Belopp

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_for_opening (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off for Opening
sv_SE: Avrundning för Öppning

note: Label of the round_row_wise_tax (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Round Tax Amount Row-wise
sv_SE: Avrunda Moms Belopp per Artikelrad

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
sv_SE: Avrundad Totalt

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
sv_SE: Avrundat Totalt (Bolag Valuta)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
sv_SE: Avrundning

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
sv_SE: Avrundning (Bolag valuta)

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
sv_SE: Avrundning (Bolag Valuta)

note: Label of the rounding_loss_allowance (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Rounding Loss Allowance
sv_SE: Avrundning Förlust Tillåtelse

en: Rounding Loss Allowance should be between 0 and 1
sv_SE: Avrundning Förlust Tillåtelse ska vara mellan 0 och 1

en: Rounding gain/loss Entry for Stock Transfer
sv_SE: Avrundning Resultat Post för Lager Överföring

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
sv_SE: Sökväg

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
sv_SE: Åtgärd Följd

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
sv_SE: Åtgärd Följd Namn

en: Row #
sv_SE: Rad #

en: Row # {0}:
sv_SE: Rad # {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte returnera mer än {1} för Artikel {2}

en: Row # {0}: Please add Serial and Batch Bundle for Item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Lägg till serie och partipaket för artikel {1}

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
sv_SE: Rad # {0}: Pris kan inte vara högre än den använd i {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
sv_SE: Rad # {0}: Returnerad Artikel {1} finns inte i {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
sv_SE: Rad # {0} (Betalning Tabell): Belopp måste vara negativ

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
sv_SE: Rad # {0} (Betalning Tabell): Belopp måste vara positiv

en: Row #{0}: A reorder entry already exists for warehouse {1} with reorder type {2}.
sv_SE: Rad # {0}: Återbeställning Post finns redan för lager {1} med återbeställning typ {2}.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
sv_SE: Rad # {0}: Godkännande Villkor Formel är felaktig.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
sv_SE: Rad # {0}: Godkännande Villkor Formel erfodras.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
sv_SE: Rad # {0}: Godkänd Lager och Avvisat Lager kan inte vara samma

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Supplier Warehouse cannot be same
sv_SE: Rad # {0}: Godkänd Lager och Leverantör Lager kan inte vara samma

en: Row #{0}: Accepted Warehouse is mandatory for the accepted Item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Godkänd Lager erfodras för godkänd Artikel {1}

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
sv_SE: Rad # {0}: Konto {1} tillhör inte Bolag {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than Outstanding Amount of Payment Request {1}
sv_SE: Rad #{0}: Tilldelad belopp kan inte vara högre än utestående belopp för betalning begäran {1}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
sv_SE: Rad # {0}: Tilldelad Belopp kan inte vara högre än utestående belopp.

en: Row #{0}: Allocated amount:{1} is greater than outstanding amount:{2} for Payment Term {3}
sv_SE: Rad # {0}: Tilldela belopp:{1} är högre än utestående belopp:{2} för Betalning Villkor {3}

en: Row #{0}: Amount must be a positive number
sv_SE: Rad # {0}: Belopp måste vara positiv tal

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be submitted, it is already {2}
sv_SE: Rad # {0}: Tillgång {1} kan inte godkännas, är redan {2}

en: Row #{0}: BOM is not specified for subcontracting item {0}
sv_SE: Rad # {0}: Stycklista är inte specificerad för Underleverantör Artikel {0}

en: Row #{0}: Batch No {1} is already selected.
sv_SE: Rad # {0}: Parti Nummer {1} är redan vald.

en: Row #{0}: Cannot allocate more than {1} against payment term {2}
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte tilldela mer än {1} mot betalning villkor {2}

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte ta bort Artikel {1} som redan är fakturerad.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte ta bort artikel {1} som redan är levererad

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
sv_SE: Rad #{0}: Kan inte ta bort Artikel {1} som redan är mottagen

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte ta bort Artikel {1} som har tilldelad Arbetsorder.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte ta bort Artikel {1} som är tilldelad Kund Inköp Order.

en: Row #{0}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte välja Leverantör Lager samtidigt som Råmaterial tillhandahålls Underleverantör

en: Row #{0}: Cannot set Rate if amount is greater than billed amount for Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte ange Pris om belopp är högre än fakturerad belopp för Artikel {1}.

en: Row #{0}: Cannot transfer more than Required Qty {1} for Item {2} against Job Card {3}
sv_SE: Rad # {0}: Kan inte överföra mer än Erforderlig Kvantitet {1} för Artikel {2} mot Jobbkort {3}

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
sv_SE: Rad # {0}: Underordnad Artikel ska inte vara Artikel Paket. Ta Bort Artikel {1} och Spara

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
sv_SE: Rad # {0}: Förbrukad Tillgång {1} kan inte vara Utkast

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
sv_SE: Rad # {0}: Förbrukad tillgång {1} kan inte annulleras

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
sv_SE: Rad # {0}: Förbrukad Tillgång {1} kan inte vara samma som Mål Tillgång

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
sv_SE: Rad # {0}: Förbrukad Tillgång {1} kan inte vara {2}

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
sv_SE: Rad # {0}: Förbrukad Tillgång {1} tillhör inte Bolag {2}

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
sv_SE: Rad # {0}: Resultat Enhet {1} tillhör inte Bolag {2}

en: Row #{0}: Cumulative threshold cannot be less than Single Transaction threshold
sv_SE: Rad # {0}: Kumulativ tröskel får inte vara lägre än Enskild Transaktion tröskel

en: Row #{0}: Dates overlapping with other row
sv_SE: Rad # {0}: Datum överlappar andra rad

en: Row #{0}: Default BOM not found for FG Item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Standard Stycklista hittades inte för Färdig Artikel {1}

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
sv_SE: Rad # {0}: Duplikat Post i Referenser {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
sv_SE: Rad # {0}: Förväntad Leverans Datum kan inte vara före Inköp Datum

en: Row #{0}: Expense Account not set for the Item {1}. {2}
sv_SE: Rad # {0}: Kostnad Konto inte angiven för Artikel {1}. {2}

en: Row #{0}: Finished Good Item Qty can not be zero
sv_SE: Rad # {0}: Färdig Artikel Kvantitet kan inte vara noll

en: Row #{0}: Finished Good Item is not specified for service item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Färdig Artikel är inte specificerad för Service Artikel {1}

en: Row #{0}: Finished Good Item {1} must be a sub-contracted item
sv_SE: Rad # {0}: Färdig Artikel {1} måste vara Underleverantör Artikel

en: Row #{0}: Finished Good must be {1}
sv_SE: Rad #{0}: Färdig Artikel måste vara {1}

en: Row #{0}: Finished Good reference is mandatory for Scrap Item {1}.
sv_SE: Rad #{0}: Färdig Artikel referens erfodras för Skrot Artikel {1}.

en: Row #{0}: For {1} Clearance date {2} cannot be before Cheque Date {3}
sv_SE: Rad #{0}: För {1} Avstämning datum {2} kan inte vara före Check Datum {3}

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets credited
sv_SE: Rad # {0}: För {1} kan du välja referens dokument endast om konto krediteras

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets debited
sv_SE: Rad # {0}: För {1} kan du välja referens dokument endast om konto debiteras

en: Row #{0}: From Date cannot be before To Date
sv_SE: Rad # {0}: Från Datum kan inte vara före Till Datum

en: Row #{0}: Item added
sv_SE: Rad # {0}: Artikel Lagt till

en: Row #{0}: Item {1} does not exist
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} finns inte

en: Row #{0}: Item {1} has been picked, please reserve stock from the Pick List.
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} är plockad, reservera lager från Plocklista.

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} är inte Serialiserad/Parti Artikel. Det kan inte ha Serie Nummer / Parti Nummer mot det.

en: Row #{0}: Item {1} is not a service item
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} är inte service artikel

en: Row #{0}: Item {1} is not a stock item
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} är inte service artikel

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
sv_SE: Rad # {0}: Journal Post {1} har inte konto {2} eller redan avstämd mot annan verifikat

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
sv_SE: Rad # {0}: Otillåtet att ändra Leverantör eftersom Inköp Order finns redan

en: Row #{0}: Only {1} available to reserve for the Item {2}
sv_SE: Rad # {0}: Endast {1} tillgänglig att reservera för artikel {2}

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
sv_SE: Rad # {0}: Åtgärd {1} är inte Klar för {2} Kvantitet färdiga artiklar i Arbetsorder {3}. Uppdatera drift status via Jobbkort {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
sv_SE: Rad # {0}: Betal Dokument erfodras att slutföra transaktion

en: Row #{0}: Please select Item Code in Assembly Items
sv_SE: Rad # {0}: Välj Artikel Kod för Montering Artiklar

en: Row #{0}: Please select the BOM No in Assembly Items
sv_SE: Rad # {0}: Välj Stycklista Nummer för Montering Artiklar

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
sv_SE: Rad #{0}: Välj Underenhet Lager

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
sv_SE: Rad # {0}: Ange Ombeställning Kvantitet

en: Row #{0}: Please update deferred revenue/expense account in item row or default account in company master
sv_SE: Rad # {0}: Uppdatera konto för uppskjutna intäkter/kostnader i artikel rad eller standard konto i bolag

en: Row #{0}: Qty increased by {1}
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet ökade med {1}

en: Row #{0}: Qty must be a positive number
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet måste vara psitivt tal

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet ska vara mindre än eller lika med tillgänglig kvantitet att reservera (verklig antal - reserverad antal) {1} för artikel {2} mot parti {3} i lager {4}.

en: Row #{0}: Quality Inspection is required for Item {1}
sv_SE: Rad #{0}: Kvalitet Kontroll erfordras för artikel {1}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} is not submitted for the item: {2}
sv_SE: Rad #{0}: Kvalitet Kontroll {1} är inte godkänd för artikel: {2}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} was rejected for item {2}
sv_SE: Rad #{0}: Kvalitet Kontroll {1} avvisades för artikel {2}

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet för Artikel {1} kan inte vara noll.

en: Row #{0}: Quantity to reserve for the Item {1} should be greater than 0.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet att reservera för Artikel {1} ska vara högre än 0.

en: Row #{0}: Rate must be same as {1}: {2} ({3} / {4})
sv_SE: Rad #{0}: Pris måste vara samma som {1}: {2} ({3} / {4})

en: Row #{0}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {1}
sv_SE: Rad #{0}: Mottaget Kvantitet måste vara lika med Godkänd + Avvisad Kvantitet för Artikel {1}

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
sv_SE: Rad # {0}: Referens Dokument Typ måste vara Inköp Order, Inköp Faktura eller Journal Post

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
sv_SE: Rad # {0}: Referens Dokument Typ måste vara Försäljning Order, Försäljning Faktura, Journal Post eller Påmminelse

en: Row #{0}: Rejected Qty can not be entered in Purchase Return
sv_SE: Rad # {0}:  Avvisad Kvantitet kan inte anges för Inköp Retur

en: Row #{0}: Rejected Qty cannot be set for Scrap Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Avvisad Kvantitet kan inte anges för Skrot Artikel {1}.

en: Row #{0}: Rejected Warehouse is mandatory for the rejected Item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Avvisad Lager erfodras för avvisad Artikel {1}

en: Row #{0}: Reqd by Date cannot be before Transaction Date
sv_SE: Rad # {0}: Erfodring datum kan inte vara före Transaktion Datum

en: Row #{0}: Scrap Item Qty cannot be zero
sv_SE: Rad # {0}: Skrot Artikel Kvantitet kan inte vara noll

en: Row #{0}: Selling rate for item {1} is lower than its {2}.
    					Selling {3} should be atleast {4}.<br><br>Alternatively,
    					you can disable selling price validation in {5} to bypass
    					this validation.
sv_SE: Rad # {0}: Försäljning Pris för artikel {1} är lägre än {2}.
    					Försäljning Pris {3} ska vara minst {4}.<br><br>Alternativt,
    					kan man inaktivera validering av försäljning pris i {5} för att kringgå
    					denna validering.

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
sv_SE: Rad # {0}: Serie Nummer {1} tillhör inte Parti {2}

en: Row #{0}: Serial No {1} for Item {2} is not available in {3} {4} or might be reserved in another {5}.
sv_SE: Rad # {0}: Serie Nummer {1} för artikel {2} är inte tillgänglig i {3} {4} eller kan vara reserverad i annan {5}.

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
sv_SE: Rad # {0}: Serie Nummer {1} är redan vald.

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
sv_SE: Rad # {0}: Service Slut Datum kan inte vara före Faktura Datum

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
sv_SE: Rad # {0}: Service Start Datum kan inte vara senare än Slut datum för service

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
sv_SE: Rad # {0}: Service start och slutdatum erfodras för uppskjuten Bokföring

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Ange Leverantör för artikel {1}

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
sv_SE: Rad # {0}: Från Tid och till Tid erfodras.

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
sv_SE: Rad # {0}: Från Tid måste vara före till Tid

en: Row #{0}: Status is mandatory
sv_SE: Rad # {0}: Status erfodras

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
sv_SE: Rad # {0}: Status måste vara {1} för Faktura Rabatt {2}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for Item {1} against a disabled Batch {2}.
sv_SE: Rad # {0}: Lager kan inte reserveras för artikel {1} mot inaktiverad Parti {2}.

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for a non-stock Item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Lager kan inte reserveras för artikel som inte finns i lager {1}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved in group warehouse {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Lager kan inte reserveras i Grupp Lager {1}.

en: Row #{0}: Stock is already reserved for the Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Lager är redan reserverad för artikel {1}.

en: Row #{0}: Stock is reserved for item {1} in warehouse {2}.
sv_SE: Rad # {0}: Lager är reserverad för artikel {1} i lager {2}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for Item {1} against Batch {2} in Warehouse {3}.
sv_SE: Rad # {0}: Lager är inte tillgänglig att reservera för artikel {1} mot Parti {2} i Lager {3}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for the Item {1} in Warehouse {2}.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet ej tillgänglig för reservation för Artikel {1} på {2} Lager.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
sv_SE: Rad # {0}: Parti {1} har förfallit.

en: Row #{0}: The following serial numbers are not present in Delivery Note {1}:
sv_SE: Rad # {0}: Följande Serie Nummer finns inte på Försäljning Följesedel {1}:

en: Row #{0}: The warehouse {1} is not a child warehouse of a group warehouse {2}
sv_SE: Rad # {0}: Lager {1} är inte underordnad till grupp lager {2}

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
sv_SE: Rad # {0}: Tid Konflikt med rad {1}

en: Row #{0}: You cannot use the inventory dimension '{1}' in Stock Reconciliation to modify the quantity or valuation rate. Stock reconciliation with inventory dimensions is intended solely for performing opening entries.
sv_SE: Rad # {0}: Man kan inte använda Lager Dimension '{1}' i Lager Avstämning för att ändra kvantitet eller Värderingssats. Lager Avstämning med Lager Dimensioner är endast avsedd för att utföra öppningsposter.

en: Row #{0}: You must select an Asset for Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Du måste välja Tillgång för Artikel {1}.

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
sv_SE: Rad # {0}: {1} kan inte vara negativ för Artikel {2}

en: Row #{0}: {1} is not a valid reading field. Please refer to the field description.
sv_SE: Rad #{0}: {1} är inte giltigt läsfält. Se fält beskrivning.

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
sv_SE: Rad # {0}: {1} erfodras för att skapa Öppning {2} Fakturor

en: Row #{0}: {1} of {2} should be {3}. Please update the {1} or select a different account.
sv_SE: Rad # {0}: {1} av {2} ska vara {3}. Uppdatera {1} eller välj ett annat konto.

en: Row #{0}: {1} serial numbers are required for Item {2}. You have provided {3} serial numbers.
sv_SE: Rad # {0}: {1} serie nummer erfodras för Artikel {2}. Du angav {3} serie nummer.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
sv_SE: Rad # {1}: Lager erfodras för lager artikel {0}

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
sv_SE: Rad # {}: Valuta för {} - {} matchar inte bolag valuta.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
sv_SE: Rad # {}: Finans Register ska inte vara tom eftersom du använder flera.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
sv_SE: Rad # {}: Artikel Kod: {} är inte tillgänglig på Lager {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
sv_SE: Rad # {}: Kassa Faktura {} har {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
sv_SE: Rad # {}: Kassa Faktura {} är inte mot kund {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
sv_SE: Rad # {}: Kassa Faktura {} ej godkänd ännu

en: Row #{}: Please assign task to a member.
sv_SE: Rad # {}: Tilldela uppgift till medlem.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
sv_SE: Rad # {}: Använd annan Finans Register.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
sv_SE: Rad # {}: Serie Nummer {} kan inte returneras eftersom den inte ingick i original faktura {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
sv_SE: Rad # {}: Lager Kvantitet räcker inte för Artikel Kod: {} på Lager {}. Tillgänglig Kvantitet {}.

en: Row #{}: The original Invoice {} of return invoice {} is not consolidated.
sv_SE: Rad #{}: Ursprunglig Faktura {} för Retur Faktura {} är inte konsoliderad.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
sv_SE: Rad # {}: Man kan inte lägga till positiva kvantiteter i retur faktura. Ta bort artikel {} för att slutföra retur.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
sv_SE: Rad # {}: Artikel {} är redan plockad.

en: Row #{}: {}
sv_SE: Rad # {}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
sv_SE: Rad # {}: {} {} finns inte.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
sv_SE: Rad # {}: {} {} tillhör inte bolag {}. Välj giltig {}.

en: Row No {0}: Warehouse is required. Please set a Default Warehouse for Item {1} and Company {2}
sv_SE: Rad # {0}: Lager erfodras. Ange Standard Lager för Artikel {1} och Bolag {2}

en: Row Number
sv_SE: Rad Nummer

en: Row {0}
sv_SE: Rad {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Åtgärd erfodras mot Råmaterial post {1}

en: Row {0} picked quantity is less than the required quantity, additional {1} {2} required.
sv_SE: Rad # {0}: Plockad kvantitet är lägre än erfodrad kvantitet, ytterligare {1} {2} erfodras.

en: Row {0}# Item {1} cannot be transferred more than {2} against {3} {4}
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} kan inte överföras mer än {2} mot {3} {4}

en: Row {0}# Item {1} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {2} {3}
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} hittades inte i tabellen "Råmaterial Levererad" i {2} {3}

en: Row {0}: Accepted Qty and Rejected Qty can't be zero at the same time.
sv_SE: Rad # {0}: Godkänd Kvantitet och Avvisad Kvantitet kan inte vara noll samtidigt.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
sv_SE: Rad # {0}: Konto {1} och Parti Typ {2} har olika konto typer

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
sv_SE: Rad # {0}: Aktivitet Typ erfodras.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
sv_SE: Rad # {0}: Förskott mot Kund måste vara Kredit

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
sv_SE: Rad # {0}: Förskott mot Leverantör måste vara Debet

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
sv_SE: Rad # {0}: Tilldelad belopp {1} måste vara lägre än eller lika med utestående faktura belopp {2}

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
sv_SE: Rad # {0}: Tilldelad belopp {1} måste vara lägre än eller lika med återstående betalning belopp {2}

en: Row {0}: As {1} is enabled, raw materials cannot be added to {2} entry. Use {3} entry to consume raw materials.
sv_SE: Rad {0}: Eftersom {1} är aktiverat kan råmaterial inte läggas till {2} post. Använd {3} post för att förbruka råmaterial.

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Stycklista hittades inte för Artikel {1}

en: Row {0}: Both Debit and Credit values cannot be zero
sv_SE: Rad # {0}: Både debet och kredit värdena kan inte vara noll

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
sv_SE: Rad # {0}: Konvertering Faktor erfodras

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
sv_SE: Rad # {0}: Resultat Enhet {1} tillhör inte Bolag {2}

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Resultat Enhet erfodras för ett Artikel {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
sv_SE: Rad # {0}: Kredit Post kan inte länkas till {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
sv_SE: Rad # {0}: Valuta för Stycklista # {1} ska vara lika med vald valuta {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
sv_SE: Rad # {0}: Debet Post kan inte länkas till {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
sv_SE: Rad # {0}: Leverans Lager ({1}) och Kund Lager ({2}) kan inte vara samma

en: Row {0}: Depreciation Start Date is required
sv_SE: Rad # {0}: Avskrivning Start Datum erfodras

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
sv_SE: Rad # {0}: Förfallodatum i Betalning Villkor Tabell får inte vara före Bokföring Datum

en: Row {0}: Either Delivery Note Item or Packed Item reference is mandatory.
sv_SE: Rad # {0}: Antingen Följesedel eller Packad Artikel Referens erfordras

en: Row {0}: Enter location for the asset item {1}
sv_SE: Rad # {0}: Ange plats för Tillgång Artikel {1}

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
sv_SE: Rad # {0}: Valutaväxling Kurs erfodras

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
sv_SE: Rad # {0}: Förväntad värde efter nyttjande tid måste vara mindre än Brutto Inköp Belopp

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} as no Purchase Receipt is created against Item {2}.
sv_SE: Rad # {0}: Kostnad har ändrats till {1} eftersom inget Inköp Följesedel är skapad mot Artikel {2}.

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
sv_SE: Rad # {0}: Kostnad har ändrats till {1} eftersom konto {2} inte är länkat till lager {3} eller det inte är standard konto för lager

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
sv_SE: Rad # {0}: Kostnad har ändrats till {1} eftersom kostnad bokförs mot detta konto i Inköp Följesedel {2}

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
sv_SE: Rad # {0}: För Leverantör {1} erfodras E-post att skicka E-post meddelande

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
sv_SE: Rad # {0}: Från Tid och till Tid erfodras.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
sv_SE: Rad # {0}: Från Tid och till Tid av {1} överlappar med {2}

en: Row {0}: From Warehouse is mandatory for internal transfers
sv_SE: Rad # {0}: Från Lager erfodras för interna överföringar

en: Row {0}: From time must be less than to time
sv_SE: Rad # {0}: Från Tid måste vara före till Tid

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
sv_SE: Rad # {0}: Antal Timmar måste vara högre än noll.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
sv_SE: Rad # {0}: Ogiltig Referens {1}

en: Row {0}: Item Tax template updated as per validity and rate applied
sv_SE: Rad # {0}: Artikel Moms Mall uppdaterad enligt giltighet och tillämpad moms sats

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
sv_SE: Rad # {0}: Artikel Pris är uppdaterad enligt Värderingssats eftersom det är intern lager överföring

en: Row {0}: Item {1} must be a stock item.
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} måste vara lager artikel.

en: Row {0}: Item {1} must be a subcontracted item.
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1} måste vara Underleverantör Artikel.

en: Row {0}: Packed Qty must be equal to {1} Qty.
sv_SE: Rad # {0}: Packad Kvantitet måste vara lika med {1} Kvantitet.

en: Row {0}: Packing Slip is already created for Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Packsedel är redan skapad för Artikel {1}.

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
sv_SE: Rad # {0}: Parti / Konto stämmer inte med {1} / {2} i {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
sv_SE: Rad # {0}: Parti Typ och Parti erfodras för Intäkt / Skuld Konto {1}

en: Row {0}: Payment Term is mandatory
sv_SE: Rad # {0}: Betalning Villkor Erfodras

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
sv_SE: Rad # {0}: Betalning mot Försäljning / Inköp Order ska alltid registreras som Förskott

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
sv_SE: Rad # {0}: Kontrollera "Är Förskott" mot Konto {1} om det är förskott post.

en: Row {0}: Please provide a valid Delivery Note Item or Packed Item reference.
sv_SE: Rad # {0}: Ange giltig referens för Försäljning Följesedel eller Packsedel.

en: Row {0}: Please select a BOM for Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Välj Stycklista för Artikel {1}.

en: Row {0}: Please select an active BOM for Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Välj aktiv Stycklista för Artikel {1}.

en: Row {0}: Please select an valid BOM for Item {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Välj giltig Stycklista för Artikel {1}

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
sv_SE: Rad # {0}: Ange Moms Undantag Anledning i Försäljning Moms och Avgifter

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
sv_SE: Rad # {0}: Ange Betalning Sätt i Betalning Schema

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
sv_SE: Rad # {0}: Ange rätt kod i Betalning Sätt {1}

en: Row {0}: Project must be same as the one set in the Timesheet: {1}.
sv_SE: Rad # {0}: Projekt måste vara samma som är angiven i tidrapport: {1}.

en: Row {0}: Purchase Invoice {1} has no stock impact.
sv_SE: Rad # {0}: Inköp Faktura {1} har ingen efekt på lager.

en: Row {0}: Qty cannot be greater than {1} for the Item {2}.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet får inte vara högre än {1} för Artikel {2}.

en: Row {0}: Qty in Stock UOM can not be zero.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet i Lager Enhet kan inte vara noll.

en: Row {0}: Qty must be greater than 0.
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet måste vara högre än 0.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
sv_SE: Rad # {0}: Kvantitet är inte tillgänglig för {4} på lager {1} vid post tid för post ({2} {3})

en: Row {0}: Shift cannot be changed since the depreciation has already been processed
sv_SE: Rad # {0}: Förskjutning inte ändras eftersom avskrivning redan är behandlad

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
sv_SE: Rad # {0}: Underleverantör Artikel erfodras för Råmaterial {1}

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
sv_SE: Rad # {0}: Till Lager erfodras för interna överföringar

en: Row {0}: Task {1} does not belong to Project {2}
sv_SE: Rad {0}: Uppgift {1} tillhör inte Projekt {2}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
sv_SE: Rad # {0}: Artikel {1}, Kvantitet måste vara positivt tal

en: Row {0}: The {3} Account {1} does not belong to the company {2}
sv_SE: Rad {0}: {3} Konto {1} tillhör inte bolag {2}

en: Row {0}: To set {1} periodicity, difference between from and to date must be greater than or equal to {2}
sv_SE: Rad # {0}: För att ange periodicitet för {1} måste skillnaden mellan från och till datum vara större än eller lika med {2}

en: Row {0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
sv_SE: Rad # {0}: Totalt Antal Avskrivningar får inte vara mindre än eller lika med antal bokförda avskrivningar

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
sv_SE: Rad # {0}: Enhet Konvertering Faktor erfordras

en: Row {0}: Workstation or Workstation Type is mandatory for an operation {1}
sv_SE: Rad {0}: Arbetsplats eller Arbetsplats Typ erfordras för åtgärd {1}

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
sv_SE: Rad # {0}: Användare har inte tillämpat regel {1} på Artikel {2}

en: Row {0}: {1} account already applied for Accounting Dimension {2}
sv_SE: Rad # {0}: {1} konto är redan tillämpad för Bokföring Dimension {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
sv_SE: Rad # {0}: {1} måste vara högre än 0

en: Row {0}: {1} {2} cannot be same as {3} (Party Account) {4}
sv_SE: Rad # {0}: {1} {2} kan inte vara samma som {3} (Parti Konto) {4}

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
sv_SE: Rad # {0}: {1} {2} stämmer inte med {3}

en: Row {0}: {2} Item {1} does not exist in {2} {3}
sv_SE: Rad # {0}: {2} Artikel {1} finns inte i {2} {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
sv_SE: Rad # {1}: Kvantitet ({0}) kan inte vara bråkdel. För att tillåta detta, inaktivera '{2}' i Enhet {3}.

en: Row {}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation for item {}
sv_SE: Rad # {}: Tillgång Nummer Serie erfodras för automatisk skapande för artikel {}

en: Row({0}): Outstanding Amount cannot be greater than actual Outstanding Amount {1} in {2}
sv_SE: Rad # ({0}): Utestående belopp kan inte vara högre än verklig utestående belopp {1} i {2}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
sv_SE: Rad # ({0}): {1} är redan rabatterad i {2}

en: Rows Added in {0}
sv_SE: Rader Tillagda i {0}

en: Rows Removed in {0}
sv_SE: Rader Borttagna i {0}

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
sv_SE: Rader med samma Konto Poster kommer slås samman i Bokföring Register

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
sv_SE: Rader med dubbla förfallodatum hittades i andra rader: {0}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
sv_SE: Rader: {0} har "Betalning Post" som referens typ. Detta ska inte anges manuellt.

en: Rows: {0} in {1} section are Invalid. Reference Name should point to a valid Payment Entry or Journal Entry.
sv_SE: Rader: {0} i sektion {1} är ogiltiga. Referens namn ska peka på giltig Betalning Post eller Journal Post

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
sv_SE: Regel Tillämpad

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
sv_SE: Regel Beskrivning

note: Description of the 'Job Capacity' (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Run parallel job cards in a workstation
sv_SE: Kör parallella jobbkort på arbetsplats

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Running
sv_SE: Behandlar

en: S.O. No.
sv_SE: Försäljning Order Nummer

note: Label of the sco_rm_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: SCO Supplied Item
sv_SE: Underleverantör Levererad Artikel

note: Label of the sla_fulfilled_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Fulfilled On
sv_SE: Service Nivå Avtal Uppfylld

note: Name of a DocType
en: SLA Fulfilled On Status
sv_SE: Service Nivå Avtal Uppfylld Status

note: Label of the pause_sla_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Paused On
sv_SE: Service Nivå Avtal Pausad

en: SLA is on hold since {0}
sv_SE: Service Nivå Avtal Parkerad sedan {0}

en: SLA will be applied if {1} is set as {2}{3}
sv_SE: Service Nivå Avtal kommer att tillämpas om {1} är angiven som {2}{3}
    ​

en: SLA will be applied on every {0}
sv_SE: Service Nivå Avtal kommer att tillämpas varje {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
sv_SE: SMS Logg

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
sv_SE: SMS Inställningar

en: SO Qty
sv_SE: Försäljning Order Kvantitet

en: SO Total Qty
sv_SE: Försäljning Order Totalt Kvantitet

en: STATEMENT OF ACCOUNTS
sv_SE: RÄKENSKAPSUTDRAG

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
sv_SE: BIC Nummer

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
sv_SE: BIC Nummer

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
sv_SE: Säkerhet Lager

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
sv_SE: Lön

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
sv_SE: Lönevaluta

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
sv_SE: Löneutbetalning Sätt

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
sv_SE: Försäljning

en: Sales Account
sv_SE: Försäljning Konto

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
sv_SE: Försäljning Analys

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
sv_SE: Försäljning Bidrag och Motivation

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
sv_SE: Försäljning Inställningar

en: Sales Expenses
sv_SE: Försäljning Kostnader Konto

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
sv_SE: Försäljning Tratt

note: Label of the sales_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item'
en: Sales Incoming Rate
sv_SE: Inkommande Försäljning Pris

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
sv_SE: Försäljning Faktura

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
sv_SE: Försäljning Faktura Förskott

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
sv_SE: Försäljning Faktura Artikel

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
sv_SE: Försäljning Faktura Nummer

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
sv_SE: Försäljning Faktura Betalning

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
sv_SE: Försäljning Faktura Tidrapport

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
sv_SE: Försäljning Faktura Trender

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
sv_SE: Försäljning Faktura {0} är redan godkänd

en: Sales Invoice {0} must be deleted before cancelling this Sales Order
sv_SE: Försäljning Faktura {0} måste tas bort innan annullering av denna Försäljning Order

note: Name of a role
en: Sales Manager
sv_SE: Försäljning Ansvarig

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
sv_SE: Försäljning Huvudansvarig

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
sv_SE: Försäljningshistorik per Månad

en: Sales Opportunities by Campaign
sv_SE: Försäljning Möjligheter per Kampanj

en: Sales Opportunities by Medium
sv_SE: Försäljning Möjligheter per Medium

en: Sales Opportunities by Source
sv_SE: Försäljningsmöjligheter efter Källa

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
sv_SE: Försäljning Order

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
sv_SE: Försäljning Order Analys

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
sv_SE: Försäljning Order Datum

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
sv_SE: Försäljning Order Artikel

note: Label of the sales_order_packed_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Packed Item
sv_SE: Försäljning Order Packad Artikel

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
sv_SE: Försäljning Order Referens

note: Label of the sales_order_status (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order Status
sv_SE: Försäljning Order Status

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
sv_SE: Försäljning Order Trender

en: Sales Order required for Item {0}
sv_SE: Försäljning Order erfodras för Artikel {0}

en: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}. To allow multiple Sales Orders, Enable {2} in {3}
sv_SE: Försäljning Order {0} finns redan mot Kund Inköp Order {1}. För att tillåta flera Försäljning Ordrar, aktivera {2} i {3}

en: Sales Order {0} is not submitted
sv_SE: Försäljning Order {0} ej godkänd

en: Sales Order {0} is not valid
sv_SE: Försäljning Order {0} är inte giltig

en: Sales Order {0} is {1}
sv_SE: Försäljning Order {0} är {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
sv_SE: Försäljning Order

en: Sales Orders Required
sv_SE: Försäljning Order Erfordras

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
sv_SE: Försäljning Ordrar att Fakturera

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
sv_SE: Försäljning Ordrar att Leverera

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
sv_SE: Försäljning Partner

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
sv_SE: Försäljning Partner

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
sv_SE: Försäljning Partner Provision Översikt

note: Name of a DocType
en: Sales Partner Item
sv_SE: Försäljning Partner Artikel

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
sv_SE: Försäljning Partner Namn

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
sv_SE: Försäljning Partner Mål

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partner Target Variance Based On Item Group
sv_SE: Artikel Grupp Mål Avvikelse per Försäljning Partner

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
sv_SE: Artikel Grupp Mål Avvikelse per Försäljning Partner

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
sv_SE: Försäljning Partners Transaktion Översikt

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
sv_SE: Försäljning Partner Typ

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
sv_SE: Försäljning Partner Provision Översikt

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
sv_SE: Försäljning Betalning Översikt

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
sv_SE: Säljare

en: Sales Person <b>{0}</b> is disabled.
sv_SE: Säljare <b>{0}</b> är inaktiverad.

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
sv_SE: Säljare Provision Översikt

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
sv_SE: Säljare Namn

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
sv_SE: Artikel Grupp Mål Avvikelse per Säljare

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
sv_SE: Säljare Mål

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
sv_SE: Transaktion Översikt per Säljare

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
sv_SE: Försäljning

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline Analytics
sv_SE: Försäljning Analys

en: Sales Pipeline by Stage
sv_SE: Försäljning efter Stadie

en: Sales Price List
sv_SE: Försäljning Prislista

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
sv_SE: Försäljning Register

en: Sales Representative
sv_SE: Försäljningsrepresentant

en: Sales Return
sv_SE: Försäljning Retur

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
sv_SE: Försäljning Steg

en: Sales Summary
sv_SE: Försäljning Översikt

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
sv_SE: Försäljning Moms Mall

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
sv_SE: Försäljning Moms och Avgifter

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
sv_SE: Försäljning Moms och Avgifter Mall

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
sv_SE: Försäljning Team

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
sv_SE: Försäljning Uppdatering Intervall

note: Name of a role
en: Sales User
sv_SE: Försäljning Användare

en: Sales Value
sv_SE: Försäljning Värde

en: Sales and Returns
sv_SE: Försäljning och Returer

en: Sales orders are not available for production
sv_SE: Försäljning Order är inte tillgänglig för produktion

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
sv_SE: Tilltal

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value
sv_SE: Återvinningsvärde

note: Label of the salvage_value_percentage (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value Percentage
sv_SE: Procentuellt Återvinningsvärde

en: Same Company is entered more than once
sv_SE: Samma Bolag angavs mer än en gång

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
sv_SE: Samma Artikel

en: Same item and warehouse combination already entered.
sv_SE: Samma artikel och lager kombination är redan angivna.

en: Same item cannot be entered multiple times.
sv_SE: Samma Artikel kan inte anges flera gånger.

en: Same supplier has been entered multiple times
sv_SE: Samma Leverantör har angetts flera gånger

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
sv_SE: Prov Kvantitet

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
sv_SE: Prov Lager

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
sv_SE: Prov Kvantitet

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
sv_SE: Prov Kvantitet {0} kan inte vara högre än mottagen kvantitet {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
sv_SE: Godkänd

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save as Draft
sv_SE: Spara som Utkast

en: Saving {0}
sv_SE: Sparar {0}

en: Savings
sv_SE: Besparingar

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
sv_SE: Skanna

en: Scan Batch No
sv_SE: Skanna Parti Nummer

en: Scan Job Card Qrcode
sv_SE: Skanna Jobbkort Qrkod

note: Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Pick List' Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Mode
sv_SE: Skanning Läge

en: Scan Serial No
sv_SE: Skanna Serie Nummer

en: Scan barcode for item {0}
sv_SE: Skanna Streckkod för artikel {0}

en: Scan mode enabled, existing quantity will not be fetched.
sv_SE: Skanning Läge aktiverad, befintlig kvantitet kommer inte att hämtas.

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
sv_SE: Skannad Check

en: Scanned Quantity
sv_SE: Skannad Kvantitet

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
sv_SE: Schema

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
sv_SE: Förväntad Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
sv_SE: Förväntad Datum

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
sv_SE: Schemalagd Datum/Tid

note: Label of the scheduled_time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time Logs
sv_SE: Schemalagda Tidsloggar

en: Scheduler Inactive
sv_SE: Schemaläggare Inaktiv

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger job now.
sv_SE: Schemaläggare är inaktiv. Kan inte starta jobb nu.

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger jobs now.
sv_SE: Schemaläggare är inaktiv. Kan inte starta jobb nu.

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
sv_SE: Schemaläggare är inaktiv. Kan inte placera jobb i kö.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
sv_SE: Schemaläggare Inaktiv. Kan inte importera data.

en: Scheduler is inactive. Cannot merge accounts.
sv_SE: Schemaläggare är inaktiv. Kan inte slå samman konton.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
sv_SE: Schema

note: Label of the scheduling_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Scheduling
sv_SE: Schemaläggning

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
sv_SE: Skola/Universitet

note: Label of the scope (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Scope
sv_SE: Omfattning

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
sv_SE: Resultat

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
sv_SE: Resultatkort Åtgärd

note: Description of the 'Weighting Function' (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard variables can be used, as well as:
    {total_score} (the total score from that period),
    {period_number} (the number of periods to present day)
sv_SE: Resultatkort variabler kan användas, såväl som:
    {total_score} (totalt resultat från detta period),
    {period_number} (antal intervall tills nu)

en: Scorecards
sv_SE: Resultatkort

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
sv_SE: Resultatkort Kriterier

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
sv_SE: Resultatkort Inställningar

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
sv_SE: Resultatkort Ställningar

note: Label of the scrap_section (Tab Break) field in DocType 'BOM'
en: Scrap & Process Loss
sv_SE: Skrot & Bearbetning Förlust

en: Scrap Asset
sv_SE: Skrot Tillgång

note: Label of the scrap_cost_per_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Scrap Cost Per Qty
sv_SE: Skrot Kostnad per Kvantitet

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Code
sv_SE: Skrot Artikel Kod

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Name
sv_SE: Skrot Artikel Namn

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
sv_SE: Skrot Artiklar

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
sv_SE: Skrot Material Kostnad

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
sv_SE: Skrot Material Kostnad (Bolag Valuta)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
sv_SE: Skrot Lager

en: Scrap date cannot be before purchase date
sv_SE: Skrotning datum kan inte vara före inköp datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
sv_SE: Skrotad

en: Search
sv_SE: Sök

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
sv_SE: Sök APIs

en: Search Sub Assemblies
sv_SE: Sök Underenheter

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
sv_SE: Sökterm Parameter Namn

en: Search by customer name, phone, email.
sv_SE: Sök efter Kund Namn, Telefon, E-post.

en: Search by invoice id or customer name
sv_SE: Sök efter Faktura Nummer eller Kund Namn

en: Search by item code, serial number or barcode
sv_SE: Sök efter Artikel Kod, Serie Nummer eller Streck/QR Kod

note: Name of a UOM
en: Second
sv_SE: Andra

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
sv_SE: Andra E-post

note: Label of the secondary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Party
sv_SE: Sekundär Parti

note: Label of the secondary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Role
sv_SE: Sekundär Roll

en: Secretary
sv_SE: Sekreterare

en: Section
sv_SE: Sektion

en: Section Code
sv_SE: Sektion Kod

en: Secured Loans
sv_SE: Säkrade Lån

en: Securities & Commodity Exchanges
sv_SE: Värdepapper och Råvarubörser

en: Securities and Deposits
sv_SE: Värdepapper och Deposition

en: See All Articles
sv_SE: Alla Artiklar

en: See all open tickets
sv_SE: Alla Öppna Ärende

en: Segregate Serial / Batch Bundle
sv_SE: Skilj Serie / Parti Paket

en: Select
sv_SE: Rullgardin Lista

en: Select Accounting Dimension.
sv_SE: Välj Bokföring Dimension

en: Select Alternate Item
sv_SE: Välj Alternativ Artikel

en: Select Alternative Items for Sales Order
sv_SE: Välj Alternativ Artikel för Försäljning Order

en: Select Attribute Values
sv_SE: Välj Egenskap Värden

en: Select BOM
sv_SE: Välj Stycklista

en: Select BOM and Qty for Production
sv_SE: Välj Stycklista och Kvantitet för Produktion

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
sv_SE: Välj Stycklista, Kvantitet och Till Lager

en: Select Batch No
sv_SE: Välj Parti Nummer

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
sv_SE: Välj Fakturering Adress

en: Select Brand...
sv_SE: Välj Märke...

en: Select Columns and Filters
sv_SE: Välj Kolumner och Filter

en: Select Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Select Corrective Operation
sv_SE: Välj Korrigerande Åtgärd

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
sv_SE: Välj Kunder efter

en: Select Date of Birth. This will validate Employees age and prevent hiring of under-age staff.
sv_SE: Välj Födelsedag. Detta kommer att validera personal ålder och förhindra anställning av minderårig personal.

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
sv_SE: Välj Anställning Datum. Detta kommer att påverka första lön, Ledighet tilldelning på proportionell bas.

en: Select Default Supplier
sv_SE: Välj Standard Leverantör

en: Select Difference Account
sv_SE: Välj Differens Konto

en: Select Dimension
sv_SE: Välj Dimension

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
sv_SE: Välj DocType

en: Select Employees
sv_SE: Välj Personal

en: Select Finished Good
sv_SE: Välj Färdig Artikel

en: Select Items
sv_SE: Välj Artiklar

en: Select Items based on Delivery Date
sv_SE: Välj Artiklar baserad på Leverans Datum

en: Select Items for Quality Inspection
sv_SE:  Välj Artiklar för Kvalitet Kontroll

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
sv_SE: Välj Artiklar att Producera

en: Select Items up to Delivery Date
sv_SE: Välj Artiklar baserad på Leverans Datum

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Job Worker Address
sv_SE: Välj Jobb Ansvarig Adress

en: Select Loyalty Program
sv_SE: Välj Lojalitet Program

en: Select Possible Supplier
sv_SE: Välj Möjlig Leverantör

en: Select Quantity
sv_SE: Välj Kvantitet

en: Select Serial No
sv_SE: Välj Serie Nummer

en: Select Serial and Batch
sv_SE: Välj Serie Nummer och Parti Nummer

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
sv_SE: Välj Leverans Adress

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
sv_SE: Välj Leverantör Adress

en: Select Target Warehouse
sv_SE: Välj Till Lager

en: Select Time
sv_SE: Välj Tid

en: Select View
sv_SE: Välj Vy

en: Select Vouchers to Match
sv_SE: Välj Verifikat

en: Select Warehouse...
sv_SE: Välj Lager...

en: Select Warehouses to get Stock for Materials Planning
sv_SE: Välj Lager för att hämta Lager Kvantitet för Material Planering

en: Select a Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Select a Company this Employee belongs to.
sv_SE: Välj Bolag som detta Personal tillhör till

en: Select a Customer
sv_SE: Välj Kund

en: Select a Default Priority.
sv_SE: Välj Standard Prioritet.

en: Select a Supplier
sv_SE: Välj Leverantör

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
sv_SE: Välj Leverantör bland standard leverantörer av artiklar nedan. Vid val kommer Inköp Order skapas mot artiklar som tillhör vald Leverantör.

en: Select a company
sv_SE: Välj Bolag

en: Select an Item Group.
sv_SE: Välj Artikel Grupp

en: Select an account to print in account currency
sv_SE: Välj Konto för utskrift i Konto Valuta

en: Select an invoice to load summary data
sv_SE: Välj faktura för att ladda översikt data

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
sv_SE: Välj artikel från varje uppsättning som ska användas i Försäljning Order.

en: Select at least one value from each of the attributes.
sv_SE: Välj minst ett värde från var och en av egenskaper.

en: Select company first
sv_SE: Välj Bolag

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
sv_SE: Välj Bolag Namn.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
sv_SE: Välj Finans Register för artikel {0} på rad {1}

en: Select item group
sv_SE: Välj Artikel Grupp

en: Select template item
sv_SE: Välj Mall Artikel

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
sv_SE: Välj Bank Konto att stämma av.

en: Select the Default Workstation where the Operation will be performed. This will be fetched in BOMs and Work Orders.
sv_SE: Välj Standard Arbetsstation där Åtgärd ska utföras. Detta kommer att läggas till Stycklistor och Arbetsordrar.

en: Select the Item to be manufactured.
sv_SE: Välj Artikel som ska produceras.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
sv_SE: Välj Artikel som ska produceras. Artikel Namn, Enhet, Bolag och Valuta kommer att hämtas automatiskt.

en: Select the Warehouse
sv_SE: Välj Lager

en: Select the customer or supplier.
sv_SE: Välj Kund eller Leverantör.

en: Select the date
sv_SE: Välj datum

en: Select the date and your timezone
sv_SE: Välj Datum och Tidzon

en: Select the raw materials (Items) required to manufacture the Item
sv_SE: Välj Råmaterial (Artiklar) som erfodras för att producera artikel

en: Select variant item code for the template item {0}
sv_SE: Välj Variant Artikel Kod för  Artikel Mall {0}

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
sv_SE: Välj att få artiklar från Försäljning Order eller Material Begäran. För Tillfället Välj <b>Försäljning Order</b>.
     Produktion Plan kan också skapas manuellt där man kan välja vilka artiklar som ska produceras.

en: Select your weekly off day
sv_SE: Välj ledig dag i veckan

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
sv_SE: Välj, för att göra kund sökbar med dessa fält

en: Selected POS Opening Entry should be open.
sv_SE: Vald Kassa Öppning Post ska vara öppen.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
sv_SE: Vald Prislista ska ha Inköp och Försäljning Fält vald.

note: Label of the repost_vouchers (Table) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Selected Vouchers
sv_SE: Valda Verifikat

en: Selected date is
sv_SE: Vald Datum

en: Selected document must be in submitted state
sv_SE: Vald dokument måste ha godkänd status

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Self delivery
sv_SE: Egen Leverans

en: Sell
sv_SE: Försäljning

en: Sell Asset
sv_SE: Sälj Tillgång

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
sv_SE: Försäljning

en: Selling Amount
sv_SE: Försäljning Belopp

en: Selling Price List
sv_SE: Försäljning Prislista

en: Selling Rate
sv_SE: Försäljning Pris

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
sv_SE: Försäljning Inställningar

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
sv_SE: Försäljning måste kontrolleras, om Tillämpningbar För väljs som {0}

note: Label of the semi_finished_good__finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Good / Finished Good
sv_SE: Halvfärdig / Färdig Artikel

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Semi Finished Goods / Finished Goods
sv_SE: Halvfärdig / Färdig Artikel

note: Label of the semi_fg_bom (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Goods BOM
sv_SE: Halvfärdig Artikel Stycklista

en: Send
sv_SE: Skicka

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
sv_SE: Skicka Efter (dagar)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
sv_SE: Skicka Bifogade Filer

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
sv_SE: Skicka Utskrifter

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
sv_SE: Skicka E-post

en: Send Emails
sv_SE: Skicka E-post

en: Send Emails to Suppliers
sv_SE: Skicka E-post till Leverantörer

en: Send Now
sv_SE: Skicka Nu

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
sv_SE: Skicka SMS

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
sv_SE: Skicka Till

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
sv_SE: Skicka till Primär Kontakt

note: Description of a DocType
en: Send regular summary reports via Email.
sv_SE: Skicka regelbundna översikt rapporter via E-post.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
sv_SE: Skicka till Underleverantör

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
sv_SE: Skicka med Bilaga

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
sv_SE: Avsändare

en: Sending
sv_SE: Skickar

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
sv_SE: Skickad

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
sv_SE: Sekvens ID

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
sv_SE: Sekvens ID

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Sequential
sv_SE: Sekventiell

note: Label of the serial_and_batch_item_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item
sv_SE: Serie Nummer & Parti

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item Settings
sv_SE: Serie Nummer & Parti Inställningar

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial / Batch Bundle
sv_SE: Serie / Parti Paket

en: Serial / Batch Bundle Missing
sv_SE: Serie / Parti Paket Saknas

note: Label of the serial_no_and_batch_no_tab (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Serial / Batch No
sv_SE: Serie / Parti Nummer

en: Serial / Batch Nos
sv_SE: Serie / Parti Nummer

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
sv_SE: Serie Nummer

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
sv_SE: Serie Nummer / Parti

en: Serial No Count
sv_SE: Serie Nummer Antal

note: Name of a report
en: Serial No Ledger
sv_SE: Serie Nummer Register

en: Serial No Range
sv_SE: Serienummer Intervall

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
sv_SE: Serie Nummer Service Avtal Förfaller

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
sv_SE: Serie Nummer Status

note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
sv_SE: Serie Nummer Garanti Förfaller

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
sv_SE: Serie Nummer & Parti

en: Serial No and Batch Selector cannot be use when Use Serial / Batch Fields is enabled.
sv_SE: Serie Nummer och Parti Väljare kan inte användas när Använd Serie Nummer / Parti Fält är aktiverad.

note: Label of the serial_no_and_batch_for_finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Serial No and Batch for Finished Good
sv_SE: Serie Nummer och Parti för Färdig Artikel

en: Serial No is mandatory
sv_SE: Serie Nummer erfodras

en: Serial No is mandatory for Item {0}
sv_SE: Serie Nummer erfodras för Artikel {0}

en: Serial No {0} already exists
sv_SE: Serie Nummer {0} finns redan

en: Serial No {0} already scanned
sv_SE: Serie Nummer {0} är redan skannad

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
sv_SE: Serie Nummer {0} tillhör inte Försäljning Följesedel {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
sv_SE: Serie Nummer {0} tillhör inte Artikel {1}

en: Serial No {0} does not exist
sv_SE: Serie Nummer {0} finns inte

en: Serial No {0} does not exists
sv_SE: Serie Nummer {0} finns inte

en: Serial No {0} is already added
sv_SE: Serie Nummer {0} har redan lagts till

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
sv_SE: Serie Nummer {0} är under Service Avtal till {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
sv_SE: Serie Nummer {0} är under garanti till {1}

en: Serial No {0} not found
sv_SE: Serie Nummer {0} hittades inte

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
sv_SE: Serie Nummer: {0} har redan använts i annan Kassa Faktura.

en: Serial Nos
sv_SE: Serie Nummer.

en: Serial Nos / Batch Nos
sv_SE: Serie Nummer. / Parti Nummer.

en: Serial Nos Mismatch
sv_SE: Serie Nummer stämmer inte

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
sv_SE: Serie Nummer & Partier

en: Serial Nos are created successfully
sv_SE: Serie Nummer skapade

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
sv_SE: Serie Nmmer är reserverade iLagerreservationsinlägg, du måste avboka dem innan du fortsätter.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
sv_SE: Serie Nummer Nummer Serie

note: Label of the item_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Serial and Batch
sv_SE: Serie Nummer och Parti

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocTyp
en: Serial and Batch Bundle
sv_SE: Serie och Parti Paket

en: Serial and Batch Bundle created
sv_SE: Serie och Parti Paket skapad

en: Serial and Batch Bundle updated
sv_SE: Serie och Parti Paket uppdaterad

en: Serial and Batch Bundle {0} is already used in {1} {2}.
sv_SE: Serie och Parti Paket {0} används redan i {1} {2}.

note: Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial and Batch Details
sv_SE: Serie och Parti Detaljer

note: Name of a DocType
en: Serial and Batch Entry
sv_SE: Serie och Parti Post

note: Label of the section_break_40 (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Serial and Batch No
sv_SE: Serie och Parti Nummer

en: Serial and Batch Nos
sv_SE: Serie och Parti Nummer

note: Description of the 'Auto Reserve Serial and Batch Nos' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Nos will be auto-reserved based on <b>Pick Serial / Batch Based On</b>
sv_SE: Serie och Parti Nummer kommer att reserveras automatiskt baserat på <b>Välj Serie/Parti baserat på</b>

note: Label of the serial_and_batch_reservation_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry' DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Reservation
sv_SE: Serie Nummer och Parti Reservation

note: Name of a report
en: Serial and Batch Summary
sv_SE: Serie- och batchnummer kommer att reserveras automatiskt baserat på <b>Välj serie/batch baserat på</b>

en: Serial number {0} entered more than once
sv_SE: Serie Nummer {0} angiven mer än en gång

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
sv_SE: Nummer Serie

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
sv_SE: Tillgång Avskrivning Nummer Serie (Journal Post)

en: Series is mandatory
sv_SE: Nummer Serie erfodras

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
sv_SE: Service Adress

note: Label of the service_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Service Cost Per Qty
sv_SE: Service Kostnad Per Kvantitet

note: Name of a DocType
en: Service Day
sv_SE: Service Dag

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
sv_SE: Service Slut Datum

note: Label of the service_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expense Total Amount
sv_SE: Service Kostnad Totalt Belopp

note: Label of the service_expenses_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expenses
sv_SE: Service Kostnader

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item
sv_SE: Service Artikel

note: Label of the service_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty
sv_SE: Service Artikel Kvantitet

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty / Finished Good Qty
sv_SE: Service Artikel Kvantitet / Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the service_item_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item UOM
sv_SE: Service Artikel Enhet

en: Service Item {0} is disabled.
sv_SE: Service Artikel är inaktiverad

en: Service Item {0} must be a non-stock item.
sv_SE: Service Artikel {0} får inte vara Lager Artikel.

note: Label of the service_items_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the service_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Service Items
sv_SE: Service Artikel

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
sv_SE: Service Nivå Avtal

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
sv_SE: Service Nivå Avtal Skapande

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
sv_SE: Service Nivå Avtal Detaljer

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
sv_SE: Service Nivå Avtal Status

en: Service Level Agreement for {0} {1} already exists.
sv_SE: Service Nivå Avtal för {0} {1} finns redan.

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
sv_SE: Service Nivå Avtalet har ändrats till {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
sv_SE: Service Nivå Avtal är återställd.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
sv_SE: Service Nivå Avtal

note: Label of the service_level (Data) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Service Level Name
sv_SE: Service Nivå Namn

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
sv_SE: Service Nivå Prioritet

note: Label of the service_provider (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the service_provider (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Service Provider
sv_SE: Service Leverantör

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
sv_SE: Service Mottagen men ej Fakturerad

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
sv_SE: Service Start Datum

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
sv_SE: Service Stopp Datum

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
sv_SE: Service Stopp Datum kan inte vara efter Service Slut Datum

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
sv_SE: Service Stopp Datum kan inte vara före Service Start Datum

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
sv_SE: Service

note: Name of a UOM
en: Set
sv_SE: Ange

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
sv_SE: Ange Godkänd Lager

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
sv_SE: Ange Förskott och Tilldela (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
sv_SE: Ange Bas Pris Manuellt

en: Set Default Supplier
sv_SE: Ange Standard Leverantör

en: Set Finished Good Quantity
sv_SE: Ange Färdig Artikel Kvantitet

note: Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Set From Warehouse
sv_SE: Ange Från Lager

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
sv_SE: Ange Budget per Artikel Grupp för detta Distrikt. Man kan även inkludera säsongvariationer genom att ange Fördelning.

note: Label of the set_landed_cost_based_on_purchase_invoice_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate
sv_SE: Ange Landad Kostnad baserat på Inköp Faktura Pris

en: Set Loyalty Program
sv_SE: Ange Lojalitet Program

en: Set New Release Date
sv_SE: Ange ny Frisläppande Datum

note: Label of the set_op_cost_and_scrape_from_sub_assemblies (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Set Operating Cost / Scrape Items From Sub-assemblies
sv_SE: Ange Driftskostnad / Skrot Artiklar från Underenheter

note: Label of the set_cost_based_on_bom_qty (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Set Operating Cost Based On BOM Quantity
sv_SE: Ange Åtgärd Kostnad baserad på Stycklista

en: Set Parent Row No in Items Table
sv_SE: Ange Överordnad Radnummer i Artikel Tabell

en: Set Password
sv_SE: Ange Lösenord

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
sv_SE: Ange Bokföring Datum

en: Set Process Loss Item Quantity
sv_SE: Ange Process Förlust Artikel Kvantitet

en: Set Project Status
sv_SE: Ange Projekt Status

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
sv_SE: Ange Projekt och alla Uppgifter till status {0}?

en: Set Quantity
sv_SE: Ange Kvantitet

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
sv_SE: Ange Reserv Lager

en: Set Response Time for Priority {0} in row {1}.
sv_SE: Ange Svarstid för Prioritet {0} i rad {1}.

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
sv_SE: Från Lager

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
sv_SE: Till Lager

note: Label of the set_rate_based_on_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Creator'
en: Set Valuation Rate Based on Source Warehouse
sv_SE: Ange Värderingssats Baserad på Från Lager

en: Set Warehouse
sv_SE: Välj Lager

en: Set as Closed
sv_SE: Ange som Stängd

en: Set as Completed
sv_SE: Ange som Klar

en: Set as Lost
sv_SE: Ange som Förlorad

en: Set as Open
sv_SE: Ange som Öppen

note: Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Purchase Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Set by Item Tax Template
sv_SE: Angiven av Artikel Moms Mall

en: Set default inventory account for perpetual inventory
sv_SE: Ange Standard Lager Konto för Kontinuerlig Lager Hantering

en: Set default {0} account for non stock items
sv_SE: Ange Standard {0} konto för Ej Lager Artiklar

note: Description of the 'Fetch Value From' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Set fieldname from which you want to fetch the data from the parent form.
sv_SE: Ange fältnamn från vilket data ska hämtas från överordnad formulär.

en: Set quantity of process loss item:
sv_SE: Ange kvantitet för Process Förlust Artikel:

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
sv_SE: Ange pris för underenhet artikel baserat på Stycklista

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
sv_SE: Ange mål enligt Artikel Grupp för Säljare.

en: Set the Planned Start Date (an Estimated Date at which you want the Production to begin)
sv_SE: Ange Planerad Start Datum

note: Description of the 'Manual Inspection' (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Set the status manually.
sv_SE: Ange status manuellt.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
sv_SE: Ange detta om Kund är Offentlig Administration.

en: Set {0} in asset category {1} for company {2}
sv_SE: Ange {0} i Tillgång Kategori {1} för Bolag {2}

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
sv_SE: Ange {0} i Tillgång Kategori {1} eller Bolag {2}

en: Set {0} in company {1}
sv_SE: Ange {0} i Bolag {1}

note: Description of the 'Accepted Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Accepted Warehouse' in each row of the Items table.
sv_SE: Ange 'Godkänd Lager' i varje rad i Artiklar Tabell

note: Description of the 'Rejected Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Rejected Warehouse' in each row of the Items table.
sv_SE: Ange 'Avvisad Lager' i varje rad i Artikel Tabell

note: Description of the 'Set Reserve Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Reserve Warehouse' in each row of the Supplied Items table.
sv_SE: Anger 'Reserv Lager' i varje rad i Levererad Artikel Tabell.

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
sv_SE: Anger 'Från Lager'; i varje rad i Artikel Tabell.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
sv_SE: Anger 'Till Lager' i varje rad i Artikel Tabell.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
sv_SE: Anger 'Lager' i varje rad i Artikel tabell.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
sv_SE: Att Ange Konto Typ hjälper till att välja Konto i transaktioner.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
sv_SE: Anger Händelser till {0}, eftersom Personal kopplad till nedan Säljare har inte Användare ID {1}

en: Setting Item Locations...
sv_SE: Anger Artikelplatser...

en: Setting defaults
sv_SE: Konfigurerar Standard Inställningar

note: Description of the 'Is Company Account' (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Setting the account as a Company Account is necessary for Bank Reconciliation
sv_SE: Ange konto som Bolag Konto för Bank Avstämmning

en: Setting up company
sv_SE: Konfigurerar Bolag

en: Setting {} is required
sv_SE: Konfigurera {} erfodras

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
sv_SE: Inställningar

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
sv_SE: Inställningar för Försäljning Modul

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
sv_SE: Avstämd

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
sv_SE: Inställning

en: Setup your organization
sv_SE: Bolag Inställningar

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
sv_SE: Aktie Saldo

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
sv_SE: Aktie Register

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
sv_SE: Aktie Hantering

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
sv_SE: Aktie Överföring

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
sv_SE: Aktie Typ

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
sv_SE: Aktie Ägare

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
sv_SE: Hållbarhet i Dagar

en: Shelf Life in Days
sv_SE: Hållbarhet i Dagar

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Shift
sv_SE: Skift

note: Label of the shift_factor (Float) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Factor
sv_SE: Förskjutning Faktor

note: Label of the shift_name (Data) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Name
sv_SE: Förskjutning Namn

note: Name of a DocType
en: Shipment
sv_SE: Leverans

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
sv_SE: Leverans Belopp

note: Label of the shipment_delivery_note (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Delivery Note
sv_SE: Leverans Försäljning Följesedel

note: Label of the shipment_id (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment ID
sv_SE: Leverans ID

note: Label of the shipment_information_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Information
sv_SE: Leverans Information

note: Label of the shipment_parcel (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Parcel
sv_SE: Leverans Paket

note: Name of a DocType
en: Shipment Parcel Template
sv_SE: Leverans Paket Mall

note: Label of the shipment_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Type
sv_SE: Leverans Typ

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
sv_SE: Leverans Detaljer

en: Shipments
sv_SE: Leveranser

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
sv_SE: Leverans Konto

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Text Ed
en: Shipping Address
sv_SE: Leverans Adress

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
sv_SE: Leverans Adress Detaljer

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
sv_SE: Leverans Adress Namn

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address Template
sv_SE: Leverans Adress Mall

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
sv_SE: Leverans adress har inget land, vilket erfodras för denna Leverans Regel

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
sv_SE: Leverans Belopp

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
sv_SE: Leverans Ort

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
sv_SE: Leverans Land

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
sv_SE: Leverans Kommun

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
sv_SE: Leverans Regel

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
sv_SE: Leverans Regel Villkor

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
sv_SE: Leverans Regel Villkor

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
sv_SE: Leverans Regel Land

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
sv_SE: Leverans Regel Namn

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
sv_SE: Leverans Regel Typ

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
sv_SE: Leverans Stat

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
sv_SE: Leverans Postnummer

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
sv_SE: Leverans Regel gäller inte för Land {0} för Leverans Adress

en: Shipping rule only applicable for Buying
sv_SE: Leverans Regel tillämpas endast för Inköp

en: Shipping rule only applicable for Selling
sv_SE: Leverans Regel tillämpas endast för Försäljning

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
sv_SE: Kundkorg

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
sv_SE: Kort Namn

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
sv_SE: Kortfristigt Lån Konto

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
sv_SE: Kort beskrivning för Webbplats och andra Publikationer.

en: Shortage Qty
sv_SE: Bristande Kvantitet

en: Show Aggregate Value from Subsidiary Companies
sv_SE: Visa sammanlagt värde från dotterbolag

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
sv_SE: Visa Saldo i Kontoplan

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
sv_SE: Visa Streck/QR Kod Fält i Lager Transaktioner

en: Show Cancelled Entries
sv_SE: Visa Avbrutna Poster

en: Show Completed
sv_SE: Visa Klar

en: Show Cumulative Amount
sv_SE: Visa Kumulativ Belopp

en: Show Dimension Wise Stock
sv_SE: Visa Lager per Dimension

en: Show Disabled Warehouses
sv_SE: Visa Inaktiverade Lager

en: Show Document
sv_SE: Visa Dokument

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
sv_SE: Visa Misslyckade Logg

en: Show Future Payments
sv_SE: Visa Framtida Betalningar

en: Show GL Balance
sv_SE: Visa Bokföring Register Saldo

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
sv_SE: Visa på Webbplats

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
sv_SE: Visa Priser Inklusive Moms

en: Show Item Name
sv_SE: Visa Artikel Namn

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
sv_SE: Visa Artiklar

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
sv_SE: Visa Senaste Forum Inlägg

en: Show Ledger View
sv_SE: Visa Register Vy

en: Show Linked Delivery Notes
sv_SE: Visa Länkade Försäljning Följesedlar

note: Label of the show_net_values_in_party_account (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Net Values in Party Account
sv_SE: Visa Nettovärde i Parti Konto

en: Show Open
sv_SE: Visa Öppna

en: Show Opening Entries
sv_SE: Visa Öppning Poster

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
sv_SE: Visa Åtgärder

note: Label of the show_pay_button (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Show Pay Button in Purchase Order Portal
sv_SE: Visa Betala Knapp i Portal

en: Show Payment Details
sv_SE: Visa Betalning Detaljer

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
sv_SE: Visa Betalning Villkor

en: Show Preview
sv_SE: Förhandsgranska

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
sv_SE: Visa Anmärkningar

en: Show Return Entries
sv_SE: Visa Retur Poster

en: Show Sales Person
sv_SE: Visa Säljare

en: Show Stock Ageing Data
sv_SE: Visa Lager Åldrande Data

note: Label of the show_taxes_as_table_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Taxes as Table in Print
sv_SE: Visa Moms Belopp som Kolumn

en: Show Traceback
sv_SE: Visa Spårning

en: Show Variant Attributes
sv_SE: Visa Variant Egenskaper

en: Show Variants
sv_SE: Visa Varianter

en: Show Warehouse-wise Stock
sv_SE: Visa Lager Värde per Lager

en: Show exploded view
sv_SE: Visa Utvidgad Vy

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
sv_SE: Visa på Webbplats

en: Show net values in opening and closing columns
sv_SE: Visa Nettovärde i Öppning och Stängning kolumner

en: Show only POS
sv_SE: Visa endast Kassa

en: Show only the Immediate Upcoming Term
sv_SE: Visa endast Omedelbart Kommande Villkor

en: Show pending entries
sv_SE: Visa väntande poster

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
sv_SE: Visa oavslutad Bokföringsår Resultat Saldo

en: Show with upcoming revenue/expense
sv_SE: Visa med kommande Intäkter/Kostnader

en: Show zero values
sv_SE: Visa noll värden

en: Show {0}
sv_SE: Visa {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
sv_SE: Undertecknande Position

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
sv_SE: Undertecknad

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
sv_SE: Undertecknad Av (Bolag)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
sv_SE: Undertecknad

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
sv_SE: Undertecknad

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
sv_SE: Undertecknad (Bolag)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
sv_SE: Undertecknad Detaljer

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Simple Python Expression, Example: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'
sv_SE: Enkelt Python uttryck, exempel: doc.status == 'Open' och doc.issue_type == 'Bug'

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
sv_SE: Enkelt Python Uttryck, Exempel: distrikt! = 'Alla Distrikt'

note: Description of the 'Acceptance Criteria Formula' (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' 'Quality Inspection Reading'
en: Simple Python formula applied on Reading fields.<br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numeric eg. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Value based eg.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>
sv_SE: Enkel Python formel tillämpad på läsfält.<br> Numerisk t.ex. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numerisk t.ex. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Värde baserad t.ex.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Simultaneous
sv_SE: Samtidig

en: Since there is a process loss of {0} units for the finished good {1}, you should reduce the quantity by {0} units for the finished good {1} in the Items Table.
sv_SE: Eftersom det finns processförlust på {0} enheter för färdig artikel {1}, ska man minska kvantitet med {0} enheter för färdig artikel {1} i Artikel Tabell.

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
sv_SE: Singel

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
sv_SE: Singel Nivå Program

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
sv_SE: Singel Transaktions Tröskel

en: Single Variant
sv_SE: Singel Variant

en: Size
sv_SE: Storlek

note: Label of the skip_available_sub_assembly_item (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Skip Available Sub Assembly Items
sv_SE: Hoppa över tillgängliga Underenhet Artiklar

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
sv_SE: Hoppa över Försäljning Följesedel

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Skip Material Transfer
sv_SE: Hoppa över Material Överföring

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Skip Material Transfer to WIP
sv_SE: Hoppa över Material Överföring till Bearbetning

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
sv_SE: Hoppa över Material Överföring till Bearbetning Lager

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
sv_SE: Hoppade över

en: Skipping Tax Withholding Category {0} as there is no associated account set for Company {1} in it.
sv_SE: Hoppar över Moms Undantag Kategori {0} eftersom det inte finns något konto associerat med Bolag {1}.

en: Skipping {0} of {1}, {2}
sv_SE: Hoppa över {0} av {1}, {2}

en: Small
sv_SE: Liten

en: Smoothing Constant
sv_SE: Utjämning Konstant

en: Soap & Detergent
sv_SE: Tvål & Rengöringsmedel

en: Software
sv_SE: Programvara

en: Software Developer
sv_SE: Mjukvaruutvecklare

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
sv_SE: Såld

en: Sold by
sv_SE: Försäljare

en: Something went wrong please try again
sv_SE: Något gick snett! Försök igen.

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
sv_SE: Tyvärr Rabatt Kod är inte längre giltig

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
sv_SE: Tyvärr Rabatt Kod giltighet har upphört att gälla

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
sv_SE: Tyvärr Rabatt Kod giltighet har inte börjat gälla

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
sv_SE: Källa

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
sv_SE: Käll DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
sv_SE: Käll DocType Namn

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
sv_SE: Käll DocType

note: Label of the source_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Source Exchange Rate
sv_SE: Käll Växelkurs

note: Label of the source_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Source Fieldname
sv_SE: Käll Fältnamn

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
sv_SE: Hämt Plats

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
sv_SE: Käll Namn

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
sv_SE: Käll Typ

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
sv_SE: Från Lager

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
sv_SE:  Från Lager Adress

note: Label of the source_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address Link
sv_SE: Från Lager Adress Länk

en: Source and Target Location cannot be same
sv_SE: Hämta och Lämna Plats kan inte vara samma

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
sv_SE: Från och Till Lager kan inte vara samma för rad {0}

en: Source and target warehouse must be different
sv_SE: Från och Till Lager måste vara olika

en: Source of Funds (Liabilities)
sv_SE: Skulder

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
sv_SE: Från Lager erfodras för rad {0}

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
sv_SE: Kommer från Leverantör

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Account
sv_SE: Sydafrika Moms Konto

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Settings
sv_SE: Sydafrika Moms Konto Inställningar

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
sv_SE: Mellanrum

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
sv_SE: Ange växelkurs för att konvertera en valuta till en annan

note: Description of a DocType
en: Specify conditions to calculate shipping amount
sv_SE: Ange villkor för att beräkna leveransbelopp

en: Split
sv_SE: Dela

en: Split Asset
sv_SE: Dela Tillgång

en: Split Batch
sv_SE: Dela Parti

note: Description of the 'Book Tax Loss on Early Payment Discount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Split Early Payment Discount Loss into Income and Tax Loss
sv_SE: Dela Tidig Betalning Rabatt Bortfall i Intäkt och Moms Bortfall

note: Label of the split_from (Link) field in DocType 'Asset'
en: Split From
sv_SE: Dela Från

en: Split Issue
sv_SE: Delad Ärende

en: Split Qty
sv_SE: Dela Kvantitet

en: Split qty cannot be grater than or equal to asset qty
sv_SE: Delad kvantitet får inte vara större än eller lika med tillgång kvantitet

en: Splitting {0} {1} into {2} rows as per Payment Terms
sv_SE: Delar {0} {1} i {2} rader enligt Betalning Villkor

en: Sports
sv_SE: Sport

note: Name of a UOM
en: Square Centimeter
sv_SE: Kubik Centimeter

note: Name of a UOM
en: Square Foot
sv_SE: Kvadratfot

note: Name of a UOM
en: Square Inch
sv_SE: Kvadrattum

note: Name of a UOM
en: Square Kilometer
sv_SE: Kvadratkilometer

note: Name of a UOM
en: Square Meter
sv_SE: Kvadratmeter

note: Name of a UOM
en: Square Mile
sv_SE: Kvadratmil (Engelsk)

note: Name of a UOM
en: Square Yard
sv_SE: Kvadratyard

en: Sr
sv_SE: Rad

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
sv_SE: Steg

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
sv_SE: Steg Namn

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
sv_SE: Inaktuella Dagar

en: Stale Days should start from 1.
sv_SE: Inaktuella Dagar ska börja från 1.

en: Standard Buying
sv_SE: Standard Inköp

en: Standard Description
sv_SE: Standard Beskrivning

en: Standard Rated Expenses
sv_SE: Standard Klassade Kostnader

en: Standard Selling
sv_SE: Standard Försäljning

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
sv_SE: Standard Försäljning Pris

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
sv_SE: Standard Mall

note: Description of a DocType
en: Standard Terms and Conditions that can be added to Sales and Purchases. Examples: Validity of the offer, Payment Terms, Safety and Usage, etc.
sv_SE: Standard Villkor som kan läggas till Försäljning och Inköp. Exempel: Erbjudande Giltighet, Betalningsvillkor, Säkerhet,Användning, etc.

en: Standard rated supplies in {0}
sv_SE: Standard Klassade Förbrukning Artiklar i {0}

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Purchase Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense heads like "Shipping", "Insurance", "Handling", etc.
sv_SE: Standard Moms Mall som kan tillämpas på alla Inköp Transaktioner. Mallen kan innehålla lista över Moms Konto och även andra kostnad konto som "Leverans", "Försäkring", "Hantering" osv.

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Sales Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense/income heads like "Shipping", "Insurance", "Handling" etc.
sv_SE: Standard Moms Mall som kan tillämpas på alla Försäljning Transaktioner. Mallen kan innehålla lista över Moms Konto och även andra kostnad konto som "Leverans", "Försäkring", "Hantering" osv.

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
sv_SE: Ställning Namn

en: Start / Resume
sv_SE: Starta / Återuppta

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
sv_SE: Start Datum

en: Start Date cannot be before the current date
sv_SE: Start Datum kan inte vara före Aktuell Datum

en: Start Date should be lower than End Date
sv_SE: Startdatum ska vara före Slutdatum

en: Start Deletion
sv_SE: Starta Borttagning

en: Start Import
sv_SE: Starta Import

en: Start Job
sv_SE: Starta Jobb

en: Start Merge
sv_SE: Starta Sammanslagning

en: Start Reposting
sv_SE: Starta Ompostning

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
sv_SE: Start Tid

en: Start Time can't be greater than or equal to End Time for {0}.
sv_SE: Start Tid får inte vara senare än eller lika med Slut Tid för {0}.

en: Start Timer
sv_SE: Starta Tidur

en: Start Year
sv_SE: Start År

en: Start Year and End Year are mandatory
sv_SE: Från och Till År Erfodras

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
sv_SE: Start och Slut Datum

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
sv_SE: Start datum för Aktuell Faktura Period

en: Start date should be less than end date for Item {0}
sv_SE: Start Datum ska vara före Slut Datum för Artikel {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
sv_SE: Start Datum ska vara före Slut Datum för Uppgift {0}

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
sv_SE: Startad Tid

en: Started a background job to create {1} {0}
sv_SE: Startade bakgrundsjobb för att skapa {1} {0}

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
sv_SE: Utgångsläge från vänster kant

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
sv_SE: Utgångsläge från övre kant

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
sv_SE: Län

note: Label of the status_details (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Status Details
sv_SE: Status Detaljer

note: Label of the illustration_section (Section Break) field in DocType 'Workstation'
en: Status Illustration
sv_SE: Statusbild

en: Status must be Cancelled or Completed
sv_SE: Status måste vara Annullerad eller Klar

en: Status must be one of {0}
sv_SE: Status måste vara en av {0}

en: Status set to rejected as there are one or more rejected readings.
sv_SE: Status satt till avvisad eftersom det finns en eller flera avvisade avläsningar.

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
sv_SE: Lagstadgad information och annan allmän information om Leverantör

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
sv_SE: Lager

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
sv_SE: Lager Justering

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
sv_SE: Lager Justering Konto

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
sv_SE: Lager Åldrande

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
sv_SE: Lager Analys

en: Stock Assets
sv_SE: Lagertillgångar

en: Stock Available
sv_SE: Lager Tillgänglig

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
sv_SE: Lager Saldo

en: Stock Balance Report
sv_SE: Lager Saldo Rapport

en: Stock Capacity
sv_SE: Lager Kapacitet

note: Label of the stock_closing_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Closing
sv_SE: Lager Låsning

note: Label of the stock_consumption (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Consumed During Repair
sv_SE: Lager Förbrukad under Reparation

note: Label of the stock_consumption_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Consumption Details
sv_SE: Lager Förbrukning Detaljer

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
sv_SE: Lager Detaljer

en: Stock Entries already created for Work Order {0}: {1}
sv_SE: Lager Poster redan skapade för Arbetsorder {0}: {1}

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Entry
sv_SE: Lager Post

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
sv_SE: Lager Post (Utleverans GIT)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
sv_SE: Underordnad Lager Post

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
sv_SE: Lager Post Detalj

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
sv_SE: Lager Post Typ

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
sv_SE: Lager Post är redan skapad mot denna Plocklista

en: Stock Entry {0} created
sv_SE: Lager Post {0} skapades

en: Stock Entry {0} has created
sv_SE: Lager Post {0} skapad

en: Stock Entry {0} is not submitted
sv_SE: Lager Post {0} ej godkänd

en: Stock Expenses
sv_SE: Lager Kostnader

note: Label of the stock_frozen_upto (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Up To
sv_SE: Lager Låst Till

en: Stock In Hand
sv_SE: Lager

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
sv_SE: Lager Artiklar

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
sv_SE: Lager Register

en: Stock Ledger Entries and GL Entries are reposted for the selected Purchase Receipts
sv_SE: Lager Register Poster och Bokföring Register Poster bokförs om för valda Inköp Följesedlar

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
sv_SE: Lager Register Post

en: Stock Ledger ID
sv_SE: Lager Register ID

note: Name of a report
en: Stock Ledger Invariant Check
sv_SE: Lager Register Oföränderlig Kontroll

note: Name of a report
en: Stock Ledger Variance
sv_SE: Lager Register Avvikelse

en: Stock Levels
sv_SE: Lager Kvantitet

en: Stock Liabilities
sv_SE: Lager Skulder

note: Name of a role
en: Stock Manager
sv_SE: Lager Ansvarig

en: Stock Movement
sv_SE: Lager Hantering

note: Label of the stock_planning_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Planning
sv_SE: Lager Planering

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
sv_SE: Lager Förväntad Kvantitet

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
sv_SE: Lager Kvantitet

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
sv_SE: Lager Kvantitet mot Serie Nummer Kvantitet

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
sv_SE: Lager Mottagen men ej Fakturerad Konto

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
sv_SE: Inventering

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
sv_SE: Inventering Post

en: Stock Reconciliations
sv_SE: Lager Inventeringar

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
sv_SE: Lager Rapporter

note: Name of a DocType
en: Stock Reposting Settings
sv_SE: Lager Ompostering Inställningar

note: Label of the stock_reservation_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Reservation
sv_SE: Lager Reservation

en: Stock Reservation Entries Cancelled
sv_SE: Lager Reservation Poster Annullerade

en: Stock Reservation Entries Created
sv_SE: Lager Reservation Poster Skapade

note: Name of a DocType
en: Stock Reservation Entry
sv_SE: Lager Reservation Post

en: Stock Reservation Entry cannot be updated as it has been delivered.
sv_SE: Lager Reservation Post kan inte uppdateras eftersom den är levererad.

en: Stock Reservation Entry created against a Pick List cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
sv_SE: Lager Reservation Post skapad mot Plocklista kan inte uppdateras. Om man behöver göra ändringar rekommenderas att man anullerar befintlig post och skapar ny.

en: Stock Reservation Warehouse Mismatch
sv_SE: Lager Reservation för Lager stämmer inte

en: Stock Reservation can only be created against {0}.
sv_SE: Lager Reservation kan endast skapas mot {0}.

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Reserved Qty (in Stock UOM)
sv_SE: Lager Reserverad Kvantitet (Lager Enhet)

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
sv_SE: Lager Inställningar

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
sv_SE: Lager Översikt

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
sv_SE: Lager Transaktioner

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
sv_SE: Lager Transaktion Inställningar

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock
en: Stock UOM
sv_SE: Lager Enhet

note: Label of the conversion_factor_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock UOM Quantity
sv_SE: Lager Kvantitet

en: Stock Unreservation
sv_SE: Lager Reservation Annullering

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Recei
en: Stock Uom
sv_SE: Lager Enhet

note: Name of a role
en: Stock User
sv_SE: Lager Användare

note: Label of the stock_validations_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Validations
sv_SE: Lager Validering

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
sv_SE: Lager Värde

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
sv_SE: Lager och Konto Värde Jämförelse

note: Label of the stock_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Stock and Manufacturing
sv_SE: Lager & Produktion

en: Stock cannot be reserved in group warehouse {0}.
sv_SE: Lager kan inte reserveras i grupp lager {0}.

en: Stock cannot be reserved in the group warehouse {0}.
sv_SE: Lager kan inte reserveras i grupp lager {0}.

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
sv_SE: Lager kan inte uppdateras mot Inköp Följesedel {0}

en: Stock cannot be updated against the following Delivery Notes: {0}
sv_SE: Lager kan inte uppdateras mot följande Försäljning Följesedel {0}

en: Stock cannot be updated because the invoice contains a drop shipping item. Please disable 'Update Stock' or remove the drop shipping item.
sv_SE: Lager kan inte uppdateras eftersom fakturan innehåller en direkt leverans artikel. Inaktivera "Uppdatera lager" eller ta bort direkt leverans artikel.

en: Stock not available for Item {0} in Warehouse {1}.
sv_SE: Lager ej tillgängligt för Artikel {0} i Lager {1}.

en: Stock quantity not enough for Item Code: {0} under warehouse {1}. Available quantity {2} {3}.
sv_SE: Lager Kvantitet ej tillgänglig för Artikel Kod: {0} på lager {1}. Tillgänglig kvantitet {2} {3}.

en: Stock transactions before {0} are frozen
sv_SE: Lager transaktioner före {0} är låsta

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
sv_SE: Lager Transaktioner som är äldre än angiven antal dagar kan inte ändras.

note: Description of the 'Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock will be reserved on submission of <b>Purchase Receipt</b> created against Material Request for Sales Order.
sv_SE: Lager kommer att reserveras vid godkännade av <b>Inköp Följesedel</b> skapat mot Material Begäran för Försäljning Order.

en: Stock/Accounts can not be frozen as processing of backdated entries is going on. Please try again later.
sv_SE: Lager/Konton kan inte låsas eftersom bearbetning av bakdaterade poster pågår. Försök igen senare.

note: Name of a UOM
en: Stone
sv_SE: Sten

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Stop
sv_SE: Stopp

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
sv_SE: Driftstopp Anledning

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
sv_SE: Stoppad

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
sv_SE: Stoppad Arbetsorder kan inte annulleras, Ångra först för att annullera

en: Stores
sv_SE: Butiker

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
sv_SE: Linjär

en: Sub Assemblies
sv_SE: Underenheter

note: Label of the raw_materials_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Sub Assemblies & Raw Materials
sv_SE: Underenheter & Råmaterial

en: Sub Assembly Item
sv_SE: Underenhet Artikel

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
sv_SE: Underenhet Artikel Kod

en: Sub Assembly Item is mandatory
sv_SE: Underenhet artikel erfordras

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
sv_SE: Underenhet Artiklar

note: Label of the sub_assembly_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Warehouse
sv_SE: Underenhet Lager

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
sv_SE: Underåtgärd

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
sv_SE: Underåtgärder

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
sv_SE: Underprocedur

en: Sub-assembly BOM Count
sv_SE: Underenhet Stycklista Kvantitet

en: Sub-contracting
sv_SE: Underleverantör

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
sv_SE: Underleverantör

note: Label of the subcontract_bom_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Subcontract BOM
sv_SE: Underleverantör Stycklista

en: Subcontract Order
sv_SE: Underleverantör Order

note: Name of a report
en: Subcontract Order Summary
sv_SE: Underleverantör Order Översikt

en: Subcontract Return
sv_SE: Underleverantör Retur

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
sv_SE: Underleverantör Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
sv_SE: Underleverantör Artikel att Ta Emot

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
sv_SE: Underleverantör Råmaterial att Överföra

en: Subcontracting
sv_SE: Underleverantör

note: Name of a DocType
en: Subcontracting BOM
sv_SE: Underleverantör Stycklista

note: Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' Receipt Supplied Item'
en: Subcontracting Order
sv_SE: Underleverantör Order

note: Description of the 'Auto Create Subcontracting Order' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Order (Draft) will be auto-created on submission of Purchase Order.
sv_SE: Underleverantör Order (Utkast) kommer att skapas automatiskt vid godkännande av Inköp Order.

note: Name of a DocType Label of the subcontracting_order_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Order Item
sv_SE: Underleverantör Order Artikel

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Service Item
sv_SE: Underleverantör Order Service Artikel

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Supplied Item
sv_SE: Underleverantör Order Levererad Artikel

en: Subcontracting Order {0} created.
sv_SE: Underleverantör Order {0} skapad

note: Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Subcontracting Purchase Order
sv_SE: Underleverantör Inköp Order

note: Label of the subcontracting_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt
sv_SE: Underleverantör Följesedel/Kvitto

note: Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Receipt Item
sv_SE: Underleverantör Följesedel/Kvitto Artikel

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt Supplied Item
sv_SE: Underleverantör Följesedel/Kvitto Levererad Artikel

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
sv_SE: Underleverantör Inställningar

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
sv_SE: Underavdelning

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Submit
sv_SE: Godkänn

en: Submit Action Failed
sv_SE: Godkännande Misslyckades

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
sv_SE: Godkänn efter Import

note: Label of the submit_err_jv (Check) field in DocType 'Company'
en: Submit ERR Journals?
sv_SE: Godkänn ERR Journaler ?

note: Label of the submit_invoice (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Submit Generated Invoices
sv_SE: Godkänn Skapade Fakturor

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
sv_SE: Godkänn Journal Poster

en: Submit this Work Order for further processing.
sv_SE: Godkänn Arbetsorder för vidare behandling.

en: Submit your Quotation
sv_SE: Skicka Offert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
sv_SE: Godkänd

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
sv_SE: Prenumeration Slut Datum

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
sv_SE: Prenumeration Slut Datum måste följa kalender månader

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
sv_SE: Prenumeration Slut Datum måste vara efter {0} enligt Prenumeration Plan

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
sv_SE: Prenumeration Faktura

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
sv_SE: Prenumeration Hantering

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
sv_SE: Prenumeration Period

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
sv_SE: Prenumeration Plan

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
sv_SE: Prenumeration Plan Detaljer

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
sv_SE: Prenumeration Planer

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
sv_SE: Prenumeration Pris Baserad På

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
sv_SE: Prenumeration Sektion

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
sv_SE: Prenumeration Inställningar

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
sv_SE: Prenumeration Start Datum

en: Subscription for Future dates cannot be processed.
sv_SE: Prenumeration för framtida datum kan inte behandlas.

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

note: Label of the succeeded (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Succeeded
sv_SE: Klar

en: Succeeded Entries
sv_SE: Klara Poster

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
sv_SE: Klar

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
sv_SE: Klar Omdirigering URL

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
sv_SE: Klar Inställningar

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
sv_SE: Klar

en: Successfully Reconciled
sv_SE: Avstämd

en: Successfully Set Supplier
sv_SE: Leverantör vald

en: Successfully changed Stock UOM, please redefine conversion factors for new UOM.
sv_SE: Lager Enhet ändrad, ändra konvertering faktor för ny enhet.

en: Successfully imported {0}
sv_SE: Importerade {0}

en: Successfully imported {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sv_SE: Importerade {0} post av {1}. Klicka på Exportera felaktiga rader, åtgärda fel och importera igen.

en: Successfully imported {0} record.
sv_SE: Importerade {0} post.

en: Successfully imported {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sv_SE: Importerade {0} poster av {1}. Klicka på Exportera felaktiga rader, åtgärda fel och importera igen.

en: Successfully imported {0} records.
sv_SE: Importerade {0} poster.

en: Successfully linked to Customer
sv_SE: Länkad till Kund

en: Successfully linked to Supplier
sv_SE: Länkad till Leverantör

en: Successfully merged {0} out of {1}.
sv_SE: Slog samman {0} av {1}.

en: Successfully updated {0}
sv_SE: Uppdaterade {0}

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sv_SE: Uppdaterade {0} post av {1}. Klicka på Exportera felaktiga rader, åtgärda fel och importera igen.

en: Successfully updated {0} record.
sv_SE: Uppdaterade {0} post.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sv_SE: Uppdaterade {0} poster av {1}. Klicka på Exportera felaktiga rader, åtgärda fel och importera igen.

en: Successfully updated {0} records.
sv_SE: Uppdaterade {0} poster.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
sv_SE: Förslag

note: Description of the 'Total Repair Cost' (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Sum of Repair Cost and Value of Consumed Stock Items.
sv_SE: Summa för reparation kostnad och värde för förbrukade lager artiklar.

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
sv_SE: Översikt

en: Summary for this month and pending activities
sv_SE: Översikt för denna månad och pågående aktiviteter

en: Summary for this week and pending activities
sv_SE: Översikt för denna vecka och pågående aktiviteter

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Supplied Item
sv_SE: Levererad Artikel

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
sv_SE: Levererade Artiklar

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
sv_SE: Levererad Kvantitet

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
sv_SE: Leverantör

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
sv_SE: Leverantör Adress

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
sv_SE: Leverantör Adress Detaljer

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
sv_SE: Leverantör Adresser och Kontakter

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
sv_SE: Leverantör Kontakt

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
sv_SE: Leverantör Försäljning Följesedel

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
sv_SE: Leverantör Detaljer

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
sv_SE: Leverantör Grupp

note: Name of a DocType
en: Supplier Group Item
sv_SE: Leverantör Grupp Artikel

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
sv_SE: Leverantör Grupp Namn

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
sv_SE: Leverantör Info

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
sv_SE: Leverantör Faktura

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
sv_SE: Leverantör Faktura Datum

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
sv_SE: Leverantör Faktura Datum kan inte vara senare än Bokföring Datum

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
sv_SE: Leverantör Faktura Nummer

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
sv_SE: Leverantör Faktura Nummer finns i Inköp Faktura {0}

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
sv_SE: Leverantör Artikel

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
sv_SE: Leverantör Artiklar

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
sv_SE: Leverantör Ledtid (dagar)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
sv_SE: Leverantör Register

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
sv_SE: Leverantör Namn

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
sv_SE: Leverantör Namngivning efter

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
sv_SE: Leverantör Artikel Nummer

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
sv_SE: Leverantör Artikel Nummer

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
sv_SE: Leverantör  Portal Användare

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
sv_SE: Leverantör Primär Adress

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
sv_SE: Leverantör Primär Kontakt

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
sv_SE: Leverentör Offert

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
sv_SE: Leverentör Offert Jämförelse

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
sv_SE: Leverentör Offert Artikel

en: Supplier Quotation {0} Created
sv_SE: Leverantör Offert {0} Skapad

en: Supplier Reference
sv_SE: Leverantör Referens

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
sv_SE: Leverantör Resultat

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
sv_SE: Leverantör Resultatkort

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
sv_SE: Leverantör Resultatkort Kriterier

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
sv_SE: Leverantör Resultatkort Period

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
sv_SE: Leverantör Resultatkort Resultat Kriterier

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
sv_SE: Leverantör Resultatkort Resultat Ställning

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
sv_SE: Leverantör Resultatkort Resultat Variabel

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
sv_SE: Leverantör Resultatkort Inställningar

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
sv_SE: Leverantör Resultatkort Ställning

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
sv_SE: Leverantör Resultatkort Variabel

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
sv_SE: Leverantör Typ

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
sv_SE: Leverantör Lager

en: Supplier Warehouse mandatory for sub-contracted {0}
sv_SE: Leverantör Lager erfodras för underleverantör {0}

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
sv_SE: Leverantör Levererar till Kund

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
sv_SE: Leverantör av Varor eller Tjänster

en: Supplier {0} not found in {1}
sv_SE: Leverantör {0} hittas inte i {1}

en: Supplier(s)
sv_SE: Leverantör(er)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
sv_SE: Inköp Analys per Leverantör

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
sv_SE: Leverantörer

en: Supplies subject to the reverse charge provision
sv_SE: Leveranser som omfattas  av omvänd betalning provision

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
sv_SE: Leverera Råmaterial för Inköp

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
sv_SE: Support Tid Fördelning

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
sv_SE: Support Sök Källa

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
sv_SE: Support Inställningar

en: Support Tickets
sv_SE: Support Ärende

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
sv_SE: Avstängd

en: Switch Between Payment Modes
sv_SE: Växla Mellan Betalning Sätt

en: Sync Now
sv_SE: Synkronisera Nu

en: Sync Started
sv_SE: Synkronisering Startad

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
sv_SE: Synkronisera alla Konto varje timme

note: Name of a role
en: System Manager
sv_SE: System Ansvarig

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
sv_SE: System Inställningar

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
sv_SE: System Användare (inlogning) ID. Om angiven,blir det standard för all Personal.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
sv_SE: System kommer automatiskt att skapa serienummer/parti för färdig artikel vid godkännade av arbetsorder

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
sv_SE: System hämtar alla poster om gräns värde är noll.

en: System will not check over billing since amount for Item {0} in {1} is zero
sv_SE: System kontrollerar inte överfakturering eftersom belopp för Artikel {0} i {1} är noll

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
sv_SE: System meddelar att öka eller minska Kvantitet eller Belopp

en: TCS Amount
sv_SE: TCS Belopp

en: TCS Rate %
sv_SE: TCS Sats %

en: TDS Amount
sv_SE: TDS Belopp

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
sv_SE: TDS Beräkning Översikt

en: TDS Deducted
sv_SE: TDS Avdragen

en: TDS Payable
sv_SE: TDS Betalbar

en: TDS Rate %
sv_SE: TDS Sats %

note: Description of a DocType
en: Table for Item that will be shown in Web Site
sv_SE: Tabell för artikel som kommer att visas på Webbplatsen

note: Name of a UOM
en: Tablespoon (US)
sv_SE: Matsked (US)

en: Tag
sv_SE: Tagg

note: Label of the tally_creditors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Creditors Account
sv_SE: Tally Kreditorer Konto

note: Label of the tally_debtors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Debtors Account
sv_SE: Tally Debitor Konto

note: Name of a DocType
en: Tally Migration
sv_SE: Tally Migrering

en: Tally Migration Error
sv_SE: Tally Migrering Fel

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
sv_SE: Mål

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
sv_SE: Mål Belopp

en: Target ({})
sv_SE: Mål ({})

note: Label of the target_asset (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset
sv_SE: Tillgång

note: Label of the target_asset_location (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset Location
sv_SE: Tillgång Plats

en: Target Asset {0} cannot be cancelled
sv_SE: Tillgång {0} kan inte annulleras

en: Target Asset {0} cannot be submitted
sv_SE: Tillgång {0} kan inte godkännas

en: Target Asset {0} cannot be {1}
sv_SE: Tillgång {0} kan inte bli {1}

en: Target Asset {0} does not belong to company {1}
sv_SE: Tillgång {0} tillhör inte bolag {1}

en: Target Asset {0} needs to be composite asset
sv_SE: Tillgång {0} måste vara sammansatt tillgång

note: Label of the target_batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Batch No
sv_SE: Parti Nummer

note: Name of a DocType
en: Target Detail
sv_SE: Detaljer

en: Target Details
sv_SE: Mål Detaljer

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
sv_SE: Fördelning

note: Label of the target_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Target Exchange Rate
sv_SE: Växelkurs

note: Label of the target_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Target Fieldname (Stock Ledger Entry)
sv_SE: Fältnamn (Lager Register Post)

note: Label of the target_fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Fixed Asset Account
sv_SE: Tillgång Konto

note: Label of the target_has_batch_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Batch No
sv_SE: Har Parti Nummer

note: Label of the target_has_serial_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Serial No
sv_SE: Har Serie Nummer

note: Label of the target_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Incoming Rate
sv_SE: In Pris

note: Label of the target_is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Is Fixed Asset
sv_SE: Är Tillgång

note: Label of the target_item_code (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Code
sv_SE: Artikel Kod

note: Label of the target_item_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Name
sv_SE: Artikel Namn

en: Target Item {0} is neither a Fixed Asset nor a Stock Item
sv_SE: Artikel {0} är varken Tillgång eller Lager Artikel

en: Target Item {0} must be a Fixed Asset item
sv_SE: Artikel {0} måste vara Tillgång

en: Target Item {0} must be a Stock Item
sv_SE: Artikel {0} måste vara Lager Artikel

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
sv_SE: Plats

en: Target Location is required while receiving Asset {0} from an employee
sv_SE: Plats erfodras vid mottagning av Tillgång {0} från Personal

en: Target Location is required while transferring Asset {0}
sv_SE: Plats erfodras vid överföring av Tillgång {0}

en: Target Location or To Employee is required while receiving Asset {0}
sv_SE: Plats eller Till Personal erfodras vid mottagning av Tillgång {0}

en: Target On
sv_SE: På

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
sv_SE: Kvantitet

en: Target Qty must be a positive number
sv_SE: Kvantitet måste vara positivt tal

note: Label of the target_serial_no (Small Text) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Serial No
sv_SE: Serie Nummer

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the f
en: Target Warehouse
sv_SE: Till Lager

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
sv_SE: Till Lager Adress

note: Label of the target_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address Link
sv_SE: Till Lager Adress Länk

en: Target Warehouse is mandatory for Decapitalization
sv_SE: Till Lager erfodras för Dekapitalisering

en: Target Warehouse is required before Submit
sv_SE: För Lager erfodras före Godkännande

en: Target Warehouse is set for some items but the customer is not an internal customer.
sv_SE: Till Lager angiven för vissa artiklar men kund är inte intern kund.

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
sv_SE: Till Lager erfodras för rad {0}

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
sv_SE: Mål

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
sv_SE: Tariff Nummer

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
sv_SE: Uppgift

note: Label of the task_assignee_email (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Assignee Email
sv_SE: Uppgift Tilldelade E-post

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
sv_SE: Uppgift Klar Sätt

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
sv_SE: Uppgift Beroende Av

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
sv_SE: Uppgift Beskrivning

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
sv_SE: Uppgift Namn

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
sv_SE: Uppgift Framsteg

note: Name of a DocType
en: Task Type
sv_SE: Uppgift Typ

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
sv_SE: Uppgift Prioritet

en: Task {0} depends on Task {1}. Please add Task {1} to the Tasks list.
sv_SE: Uppgift {0} beror på Uppgift {1}. Lägg till Uppgift {1} i Uppgift Lista.

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
sv_SE: Uppgifter

en: Tasks Completed
sv_SE: Uppgifter Klara

en: Tasks Overdue
sv_SE: Uppgifter Försenade

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
sv_SE: Moms

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
sv_SE: Moms Konto

en: Tax Amount
sv_SE: Momspliktig Belopp

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
sv_SE: Moms Belopp efter Rabatt Belopp

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
sv_SE: Moms Belopp efter Rabatt Belopp (Bolag Valuta)

note: Description of the 'Round Tax Amount Row-wise' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Amount will be rounded on a row(items) level
sv_SE: Moms Belopp kommer att avrundas per Artikelrad

en: Tax Assets
sv_SE: Skatt Tillgångar

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
sv_SE: Moms Fördelning

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
sv_SE: Moms Kategori

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
sv_SE: Moms Kategori har ändrats till 'Totalt' eftersom alla Artiklar är Ej Lager Artiklar

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
sv_SE: Org.Nr

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
sv_SE: Org.Nr

en: Tax Id:
sv_SE: Org.Nr:

en: Tax Id: {0}
sv_SE: Org. Nr: {0}

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Tax Masters
sv_SE: Moms Inställningar

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Rate
sv_SE: Moms %

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
sv_SE: Moms Satser

en: Tax Refunds provided to Tourists under the Tax Refunds for Tourists Scheme
sv_SE: Moms Återbäring till turister enligt momsåterbäring för turister

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
sv_SE: Moms Regel

en: Tax Rule Conflicts with {0}
sv_SE: Moms Regel i konflikt med {0}

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
sv_SE: Moms Inställningar

en: Tax Template is mandatory.
sv_SE: Moms Mall erfodras.

en: Tax Total
sv_SE: Moms Totalt

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
sv_SE: Moms Typ

note: Label of the tax_withheld_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_withheld_vouchers (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType
en: Tax Withheld Vouchers
sv_SE: Moms Avdrag Verifikat

en: Tax Withholding
sv_SE: Moms Avdrag

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
sv_SE: Moms Avdrag Konto

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
sv_SE: Moms Avdrag Kategori

en: Tax Withholding Category {} against Company {} for Customer {} should have Cumulative Threshold value.
sv_SE: Moms Avdrag Kategori {} mot bolag {} för kund {} ska ha Kumulativ Tröskel Värde.

note: Name of a report
en: Tax Withholding Details
sv_SE: Moms Avdrag Kategori

note: Label of the tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Tax Withholding Net Total
sv_SE: Moms Avdrag Netto Totalt

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
sv_SE: Moms Avdrag Sats

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
sv_SE: Moms Avdrag Satser

note: Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Order Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocTyp
en: Tax detail table fetched from item master as a string and stored in this field.
    Used for Taxes and Charges
sv_SE: Moms Tabell hämtad från Artikel Tabell som sträng och lagrad i detta fält.
    Används för Moms och Avgifter

note: Description of the 'Only Deduct Tax On Excess Amount ' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax will be withheld only for amount exceeding the cumulative threshold
sv_SE: Moms kommer att dras av bara för belopp som överstiger kumulativ tröskel

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
sv_SE: Moms Belopp

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
sv_SE: Moms

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Taxes and Charges
sv_SE: Moms och Avgifter

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
sv_SE: Moms och Avgifter Tillagda

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
sv_SE: Moms och Avgifter Tillagda (Bolag Valuta)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
sv_SE: Moms och Avgift Fördelning

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
sv_SE: Moms och Avgifter Avdragna

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
sv_SE: Moms och Avgifter Avdragna (Bolag Valuta)

en: Taxes row #{0}: {1} cannot be smaller than {2}
sv_SE: Momsrad #{0}: {1} kan inte vara lägre än {2}

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
sv_SE: Team Medlem

note: Name of a UOM
en: Teaspoon
sv_SE: Tesked

note: Name of a UOM
en: Technical Atmosphere
sv_SE: Teknisk Atmosfär

en: Technology
sv_SE: Teknologi

en: Telecommunications
sv_SE: Telekommunikation

en: Telephone Expenses
sv_SE: Telefon Kostnader Konto

note: Name of a DocType
en: Telephony Call Type
sv_SE: Telefoni Typ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
sv_SE: Mall

en: Template Item
sv_SE: Mall Artikel

en: Template Item Selected
sv_SE: Mall Artikel Vald

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
sv_SE: Mall Namn

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
sv_SE: Mall Alternativ

note: Label of the template_task (Data) field in DocType 'Task'
en: Template Task
sv_SE: Mall Upgift

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
sv_SE: Mall Titel

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
sv_SE: Mall Varningar

en: Temporarily on Hold
sv_SE: Tillfälligt Parkerad

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
sv_SE: Tillfällig

en: Temporary Accounts
sv_SE: Tillfällig Konto

en: Temporary Opening
sv_SE: Tillfällig Öppning

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
sv_SE: Tillfällig Öppning Konto

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
sv_SE: Villkor Detaljer

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
sv_SE: Villkor

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
sv_SE: Regler & Villkor

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms Template
sv_SE: Villkor Mall

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
sv_SE: Regler och Villkor

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
sv_SE: Regler och Villkor Innehåll

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
sv_SE: Regler och Villkor Detaljer

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
sv_SE: Regler och Villkor Hjälp

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
sv_SE: Regler och Villkor Mall

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
sv_SE: Distrikt

note: Name of a DocType
en: Territory Item
sv_SE: Distrikt Artikel

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
sv_SE: Distrikt Ansvarig

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
sv_SE: Distrikt Namn

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
sv_SE: Artikel Grupp Mål Avvikelse per Distrikt

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
sv_SE: Distrikt Mål

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
sv_SE: Försäljning per Distrikt

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
sv_SE: Försäljning per Distrikt

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
sv_SE: 'Från Paket Nummer' Fält får inte vara tom eller dess värde mindre än 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
sv_SE: Åtkomst till Försäljning Offert Begäran från Portal är inaktiverad. För att tillåta åtkomst, aktivera den i Portal Inställningar.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
sv_SE: Stycklista före

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
sv_SE: Kampanj '{0}' finns redan för {1} '{2}'

en: The Condition '{0}' is invalid
sv_SE: Villkor '{0}' är ogiltig

en: The Document Type {0} must have a Status field to configure Service Level Agreement
sv_SE: Dokument Typ {0} måste ha Statusfält för att konfigurera Service Nivå Avtal

en: The GL Entries and closing balances will be processed in the background, it can take a few minutes.
sv_SE: Bokföringsposter och de stängning saldo behandlas i bakgrunden, det kan ta några minuter.

en: The GL Entries will be cancelled in the background, it can take a few minutes.
sv_SE: Bokföring Register Poster kommer att annulleras i bakgrunden, det kan ta några minuter.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
sv_SE: Lojalitet Program är inte giltigt för vald Bolag

en: The Payment Request {0} is already paid, cannot process payment twice
sv_SE: Betalning Begäran {0} är redan betald, kan inte behandla betalning två gånger

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
sv_SE: Betalning Villkor på rad {0} är eventuellt dubblett.

en: The Pick List having Stock Reservation Entries cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing Stock Reservation Entries before updating the Pick List.
sv_SE: Plocklista med Lager Reservation kan inte uppdateras. Om ändringar behöver göras rekommenderas annullering av befintlig Lager Reservation innan uppdatering av Plocklista.

en: The Process Loss Qty has reset as per job cards Process Loss Qty
sv_SE: Process Förlust Kvantitet är återställd enligt Jobbkort Process Förlust Kvantitet

en: The Serial No at Row #{0}: {1} is not available in warehouse {2}.
sv_SE: Serie Nummer på rad #{0}: {1} är inte tillgänglig i lager {2}.

en: The Serial and Batch Bundle {0} is not valid for this transaction. The 'Type of Transaction' should be 'Outward' instead of 'Inward' in Serial and Batch Bundle {0}
sv_SE: Serie och Parti Paket {0} är inte giltigt för denna transaktion. "Typ av Transaktion" ska vara "Utleverans" istället för "Inleverans" i Serie och Parti Paket {0}

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
sv_SE: Lager Post av typ 'Produktion' kallas backspolning. Råmaterial som förbrukas för att producera färdiga artiklar kallas backspolning.<br><br> När man skapar Produktion Post backspolas Råmaterial Artiklar baserat på Produktion Artikel Stycklista. Om Råmaterial Artiklar ska backspolas baserat på Överföring Poster som skapas mot Arbetsorder istället, ange det under detta fält.

en: The Work Order is mandatory for Disassembly Order
sv_SE: Arbetsorder erfordras för Demontering Order

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
sv_SE: Konto under Skuld eller Eget Kapital, där Resultat Bokförs

note: Description of the 'Accounts' (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: The accounts are set by the system automatically but do confirm these defaults
sv_SE: Konto anges av system automatiskt men bekräfta Standard Inställningar

en: The allocated amount is greater than the outstanding amount of Payment Request {0}
sv_SE: Tilldelad Belopp är högre än utestående belopp för Betalning Begäran {0}

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
sv_SE: Belopp {0} som anges i denna betalning begäran skiljer sig från beräknad belopp för alla betalning villkor: {1}. Åtgärda innan dokument godkänns.

en: The currency of invoice {} ({}) is different from the currency of this dunning ({}).
sv_SE: Faktura valuta {} ({}) är annan än valuta för denna påminnelse ({}).

en: The default BOM for that item will be fetched by the system. You can also change the BOM.
sv_SE: Standard Stycklista för artikel kommer att hämtas av system. Man kan också ändra Stycklista.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
sv_SE: Differens mellan Från Tid och Till Tid måste vara flera Möte

en: The field Asset Account cannot be blank
sv_SE: Tillgång Konto fält kan inte vara tom

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
sv_SE: Eget Kapital/Skuld Konto fält kan inte vara tom

en: The field From Shareholder cannot be blank
sv_SE: Från Aktieägare fält kan inte vara tom

en: The field To Shareholder cannot be blank
sv_SE: Till Aktieägare fält kan inte vara tom

en: The field {0} in row {1} is not set
sv_SE: Fält {0} i rad {1} är inte angiven

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
sv_SE: Från Aktieägare och Till Aktieägare fält kan inte vara tomma

en: The folio numbers are not matching
sv_SE: Folio nummer stämmer inte

en: The following Items, having Putaway Rules, could not be accomodated:
sv_SE: Följande Artiklar, med Lägg undan regler, kunde inte tillgodoses:

en: The following assets have failed to automatically post depreciation entries: {0}
sv_SE: Följande tillgångar kunde inte bokföra avskrivning poster automatiskt: {0}

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
sv_SE: Följande raderade egenskaper finns i varianter men inte i mall. Antingen ta bort varianter eller behålla egenskaper i mall.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
sv_SE: Följande Personal rapporterar för närvarande fortfarande till {0}:

en: The following invalid Pricing Rules are deleted:
sv_SE: Följande ogiltiga prissättningsregler tas bort:

en: The following {0} were created: {1}
sv_SE: Följande {0} skapades: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
sv_SE: Brutto Vikt på förpackning. Vanligtvis Netto Vikt + Förpackning Material Vikt. (för utskrift)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
sv_SE: Helgdag {0} är inte mellan Från Datum och Till Datum

en: The items {0} and {1} are present in the following {2} :
sv_SE: Artiklar {0} och {1} finns i följande {2}:

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot complete.
sv_SE: Jobbkort {0} är i {1} tillstånd och du kan inte slutföra.

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot start it again.
sv_SE: Jobbkort {0} är i {1} tillstånd och du kan inte starta det igen.

en: The lowest tier must have a minimum spent amount of 0. Customers need to be part of a tier as soon as they are enrolled in the program.
sv_SE: Lägsta nivån måste ha minsta spenderat belopp på 0. Kunder ska vara del av nivå så snart de är registrerade.

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
sv_SE: Netto Vikt för förpackning. (Beräknas automatiskt som summa av Netto Vikt för Artiklar)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
sv_SE: Stycklista efter

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
sv_SE: Antal Aktier och Aktie Nummer är inkonsekventa

en: The operation {0} can not add multiple times
sv_SE: Åtgärd {0} kan inte läggas till flera gånger

en: The operation {0} can not be the sub operation
sv_SE: Åtgärd {0} kan inte vara underåtgärd

en: The original invoice should be consolidated before or along with the return invoice.
sv_SE: Original Faktura ska konsolideras före eller tillsammans med retur faktura.

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
sv_SE: Överordnad Konto {0} finns inte i uppladdad mall

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
sv_SE: Betalning Typ i plan {0} skiljer sig från Betalning Typ i Betalning Förslag

note: Description of the 'Over Billing Allowance (%)' (Currency) field in DocType 'Accounts Settings'
en: The percentage you are allowed to bill more against the amount ordered. For example, if the order value is $100 for an item and tolerance is set as 10%, then you are allowed to bill up to $110
sv_SE: Procentandel man får fakturera mer mot order belopp. Till exempel, om order värde är 100 kr för artikel och tolerans är satt till 10%, får man fakturera upp till 110 kr

note: Description of the 'Over Picking Allowance' (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to pick more items in the pick list than the ordered quantity.
sv_SE: Procentandel artiklar du får plocka utöver artiklar i plocklista.

note: Description of the 'Over Delivery/Receipt Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to receive or deliver more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed to receive 110 units.
sv_SE: Procentandel att ta emot eller leverera mer mot order kvantitet. Till exempel, om order är 100 enheter och tillåtelse är 10%, får man ta emot upp till 110 enheter.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed transfer 110 units.
sv_SE: Procentandel man får överföra mer mot order kvantitet. Till exempel, om man har order på 100 enheter och tillåtelse är 10%, får man överföra upp till 110 enheter.

en: The reserved stock will be released when you update items. Are you certain you wish to proceed?
sv_SE: Lager Reservation kommer att släppas när artiklar uppdaterats. Fortsätt?

en: The reserved stock will be released. Are you certain you wish to proceed?
sv_SE: Lager Reservation kommer att släppas. Fortsätt?

en: The root account {0} must be a group
sv_SE: Konto Klass {0} måste vara grupp

en: The selected BOMs are not for the same item
sv_SE: Valda Stycklistor är inte för samma Artikel

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
sv_SE: Vald Kassa Växel Konto {} tillhör inte Bolag {}.

en: The selected item cannot have Batch
sv_SE: Vald Artikel kan inte ha Parti

en: The selected {0} does not contain the selected Asset Item.
sv_SE: Vald {0} innehåller inte vald Tillgång Post.

en: The seller and the buyer cannot be the same
sv_SE: Säljare och Köpare kan inte vara samma

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
sv_SE: Serie Nummer {0} tillhör inte Artikel {1}

en: The shareholder does not belong to this company
sv_SE: Aktie Ägare tillhör inte detta Bolag

en: The shares already exist
sv_SE: Aktier finns redan

en: The shares don't exist with the {0}
sv_SE: Aktier finns inte med {0}

en: The stock for the item {0} in the {1} warehouse was negative on the {2}. You should create a positive entry {3} before the date {4} and time {5} to post the correct valuation rate. For more details, please read the <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>documentation<a>.
sv_SE: Lager för artikel {0} i {1} lager var negativt {2}. Skapa positiv post {3} före {4} och {5} för att bokföra rätt Värderingssats. För mer information, läs dokumentation <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'><a>.

en: The stock has been reserved for the following Items and Warehouses, un-reserve the same to {0} the Stock Reconciliation: <br /><br /> {1}
sv_SE: Lager är reserverad för följande Artiklar och Lager, ta bort reservation till {0} Lager Inventering : <br /><br /> {1}

en: The sync has started in the background, please check the {0} list for new records.
sv_SE: Synkronisering startad i bakgrunden. Kolla {0} lista för nya poster.

en: The task has been enqueued as a background job.
sv_SE: Uppgift är i kö som bakgrund jobb.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
sv_SE: Uppgift är i kö som bakgrund jobb. Om det finns problem med behandling i bakgrund kommer system att lägga till kommentar om fel i denna Lager Inventering och återgå till Utkast status.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Submitted stage
sv_SE: Uppgift är i kö som ett bakgrund jobb. Om det finns några problem med bearbetning i bakgrund kommer system att lägga till kommentar om fel på denna Lager Inventering och återgå till Godkänd status

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1}  cannot be greater than allowed requested quantity {2} for Item {3}
sv_SE: Totalt Utfärdad / Överföring Kvantitet {0} i Material Begäran {1} kan inte vara högre än tillåten begärd kvantitet {2} för artikel {3}

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1} cannot be greater than requested quantity {2} for Item {3}
sv_SE: Totalt Utfärdad / Överföring Kvantitet {0} i Material Begäran {1} kan inte vara högre än begärd kvantitet {2} för artikel {3}

en: The uploaded file does not match the selected Code List.
sv_SE: Uppladdad fil stämmer inte överens med vald Kod Lista.

note: Description of the 'Role Allowed to Edit Frozen Stock' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: The users with this Role are allowed to create/modify a stock transaction, even though the transaction is frozen.
sv_SE: Användare med denna roll får skapa/ändra lager transaktion, även om transaktion är låst.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
sv_SE: Värde för {0} skiljer sig mellan Artikel {1} och {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
sv_SE: Värde {0} är redan tilldelad befintlig Artikel {1}.

en: The warehouse where you store finished Items before they are shipped.
sv_SE: Lager där färdiga artiklar lagras innan de levereras.

en: The warehouse where you store your raw materials. Each required item can have a separate source warehouse. Group warehouse also can be selected as source warehouse. On submission of the Work Order, the raw materials will be reserved in these warehouses for production usage.
sv_SE: Lager där råmaterial lagras. Varje erfodrad artikel kan ha separat från lager. Grupp lager kan också väljas som från lager. Vid godkännade av arbetsorder kommer råmaterial att reserveras i dessa lager för produktion.

en: The warehouse where your Items will be transferred when you begin production. Group Warehouse can also be selected as a Work in Progress warehouse.
sv_SE: Lager där artiklar kommer att överföras när produktion påbörjas. Grupp Lager kan också väljas som Arbete Pågår lager.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
sv_SE: {0} ({1}) måste vara lika med {2} ({3})

en: The {0} {1} created successfully
sv_SE: {0} {1} är skapade

en: The {0} {1} is used to calculate the valuation cost for the finished good {2}.
sv_SE: {0} {1} används för att beräkna grund kostnad för färdig artikel {2}.

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
sv_SE: Det finns aktivt service eller reparationer mot tillgång. Du måste slutföra alla före annullering av tillgång.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
sv_SE: Det finns inkonsekvenser mellan pris, antal aktier och beräknad belopp

en: There are ledger entries against this account. Changing {0} to non-{1} in live system will cause incorrect output in 'Accounts {2}' report
sv_SE: Det finns bokföring register aposter mot detta konto. Om du ändrar {0} till icke-{1} i system kommer det att orsaka felaktig utdata i "Konton {2}" rapporten

en: There are no Failed transactions
sv_SE: Det finns inga misslyckade transaktioner

en: There are no active Fiscal Years for which Demo Data can be generated.
sv_SE: Det finns inga aktiva bokföringsår för vilka demo data kan genereras.

en: There are no slots available on this date
sv_SE: Det finns inga lediga tider för detta datum

en: There are only {0} asset created or linked to {1}. Please create or link {2} Assets with respective document.
sv_SE: Det finns bara {0} tillgångar skapade eller länkade till {1}. Skapa eller länka {2} Tillgångar med respektive dokument.

en: There are two options to maintain valuation of stock. FIFO (first in - first out) and Moving Average. To understand this topic in detail please visit <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target='_blank'>Item Valuation, FIFO and Moving Average.</a>
sv_SE: Det finns två alternativ för att upprätthålla Lager värdering. FIFO (först in - först ut) och Medelvärde. För att förstå detta ämne i detalj besök <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target ='_blank'>Artikelvärdering, FIFO och Medelvärde.</a>

en: There aren't any item variants for the selected item
sv_SE: Det finns inga artikelvarianter för vald artikel

en: There can be multiple tiered collection factor based on the total spent. But the conversion factor for redemption will always be same for all the tier.
sv_SE: Det kan finnas flera nivåer insamling faktor baserat på totalt spenderade. Men konvertering faktor för inlösen kommer alltid att vara densamma för alla nivåer.

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
sv_SE: Det kan bara finnas ett konto per Bolag i {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
sv_SE: Det kan bara finnas en Leverans Regel Villkor med 0 eller tom värde för 'Till Värde'

en: There is already a valid Lower Deduction Certificate {0} for Supplier {1} against category {2} for this time period.
sv_SE: Det finns redan giltigt Lägre Avdrag Certifikat {0} för Leverantör {1} mot kategori {2} för denna tidsperiod.

en: There is already an active Subcontracting BOM {0} for the Finished Good {1}.
sv_SE: Det finns redan aktiv Underleverantör Stycklista {0} för färdig artikel {1}.

en: There is no batch found against the {0}: {1}
sv_SE: Det finns ingen Parti mot {0}: {1}

en: There must be atleast 1 Finished Good in this Stock Entry
sv_SE: Det måste finnas minst en färdig artikel i denna Lager Post

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
sv_SE: Det uppstod fel när Bank Konto skulle skapas vid länkning med Plaid.

en: There was an error saving the document.
sv_SE: Det uppstod fel när dokument skulle sparas.

en: There was an error syncing transactions.
sv_SE: Det uppstod fel med synkronisering av transaktioner.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
sv_SE: Det uppstod fel när Bank Konto {} skulle uppdateras vid länkning med Plaid.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
sv_SE: Det uppstod fel vid anslutning till Plaid autentisering server. Kontrollera webbläsare konsol för mer information

en: There were errors while sending email. Please try again.
sv_SE: Det uppstod fel när E-post skickdes. Var god försök igen.

en: There were issues unlinking payment entry {0}.
sv_SE: Det uppstod fel med borttagning av länk till Betalning Post {0}.

note: Description of the 'Zero Balance' (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: This Account has '0' balance in either Base Currency or Account Currency
sv_SE: Konto har "0" Saldo i antingen Standard Valuta eller Konto Valuta

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
sv_SE: Denna Artikel är Mall och kan inte användas i transaktioner. Artikel egenskaper kommer att kopieras över till varianter om inte 'Ej Kopiera' angavs

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
sv_SE: Artikel är variant av {0} (Mall).

en: This Month's Summary
sv_SE: Månads Översikt

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
sv_SE: Detta Lager uppdateras automatiskt i Till Lager fält i Arbetsorder.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
sv_SE: Detta Lager uppdateras automatiskt i Bearbetning Lager fält för Arbetsorder.

en: This Week's Summary
sv_SE: Veckans Översikt

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
sv_SE: Denna åtgärd stoppar framtida fakturering.Fortsätt?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
sv_SE: Detta åtgärd kommer att koppla bort detta konto från alla externa tjänster som integrerar System med  Bank Konto. Det kan inte bli ogjort. Fortsätt ?

en: This covers all scorecards tied to this Setup
sv_SE: Detta täcker alla resultatkort kopplade till denna inställning

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
sv_SE: Detta dokument är över gräns med {0} {1} för post {4}. Skapa annan {3} mot samma {2}?

en: This field is used to set the 'Customer'.
sv_SE: Detta fält används för att ange 'Kund'.

note: Description of the 'Bank / Cash Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: This filter will be applied to Journal Entry.
sv_SE: Detta filter kommer att tillämpas på Journal Post

en: This is a Template BOM and will be used to make the work order for {0} of the item {1}
sv_SE: Detta är Stycklista Mall och kommer att användas för att skapa arbetsorder för {0} av artikel {1}

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
sv_SE: Detta är plats där Färdig Artikel lagras.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
sv_SE: Detta är plats där Åtgärder utförs.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
sv_SE: Detta är plats där Råmaterial finns tillgänglig.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
sv_SE: Detta är plats där skrot material lagras.

en: This is a preview of the email to be sent. A PDF of the document will automatically be attached with the email.
sv_SE: Detta är förhandsvisning av e-postmeddelandet som ska skickas. En PDF av dokumentet kommer automatiskt att bifogas med e-postmeddelandet.

en: This is a root account and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Konto Klass och kan inte ändras.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Överordnad Kund Grupp och kan inte ändras.

en: This is a root department and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Överordnad Avdelning och kan inte ändras.

en: This is a root item group and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Överordnad Artikel Grupp och kan inte ändras.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Överordnad Säljare och kan inte ändras.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Överordnad Leverantör Grupp och kan inte ändras.

en: This is a root territory and cannot be edited.
sv_SE: Detta är Överordnad Distrikt och kan inte ändras.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
sv_SE: Detta baseras på Lager förändring. Se {0} för mer information

en: This is based on the Time Sheets created against this project
sv_SE: Detta baseras på tidrapporter skapade mot detta projekt

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
sv_SE: Detta baseras på transaktioner mot denna Säljare. Se tidslinje nedan för detaljer

en: This is considered dangerous from accounting point of view.
sv_SE: Detta anses vara farligt ur bokföring synpunkt.

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
sv_SE: Detta görs för att hantera bokföring i fall där Inköp Följesedel skapas efter Inköp Faktura

en: This is enabled by default. If you want to plan materials for sub-assemblies of the Item you're manufacturing leave this enabled. If you plan and manufacture the sub-assemblies separately, you can disable this checkbox.
sv_SE: Detta är aktiverat som standard. Planeras material för underenheter för artikel som produceras, lämna detta aktiverat. Planeras och produceras underenheterna separat kan den inaktiveras.

en: This is for raw material Items that'll be used to create finished goods. If the Item is an additional service like 'washing' that'll be used in the BOM, keep this unchecked.
sv_SE: Detta är för råmaterial artiklar som kommer att användas för att skapa färdiga artiklar. Om artikel är tillägg service som "tvätt" som kommer att användas i stycklista, låt den vara inaktiverad

en: This item filter has already been applied for the {0}
sv_SE: Detta artikel filter har redan tillämpats för {0}

en: This option can be checked to edit the 'Posting Date' and 'Posting Time' fields.
sv_SE: Detta alternativ kan väljas för att redigera fält 'Post Datum' och 'Post Tid'.

en: This schedule was created when Asset {0} was adjusted through Asset Value Adjustment {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} justerades genom Tillgång Värde Justering {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was consumed through Asset Capitalization {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} förbrukades genom Tillgång Kapitalisering {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was repaired through Asset Repair {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} reparerades genom Tillgång Reparation {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored on Asset Capitalization {1}'s cancellation.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} återställdes vid annullering av Tillgång Kapitalisering {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} återställdes.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} returnerades via Försäljning Faktura {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} skrotades.

en: This schedule was created when Asset {0} was sold through Sales Invoice {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} såldes via Försäljning Faktura {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was updated after being split into new Asset {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} uppdaterades efter att ha delats upp i ny Tillgång {1}.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Repair {1} was cancelled.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång Reparation {0} Tillgång Reparation {1} annullerades.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Value Adjustment {1} was cancelled.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} Tillgång Värde Justering {1} annullerades.

en: This schedule was created when Asset {0}'s shifts were adjusted through Asset Shift Allocation {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när Tillgång {0} förskjutning justerades genom Tillgång Förskjutning Tilldelning {1}.

en: This schedule was created when new Asset {0} was split from Asset {1}.
sv_SE: Detta schema skapades när ny Tillgång {0} delades från Tillgång {1}.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
sv_SE: Detta sektion gör det möjligt för Användare att ange Huvud och Avslutningtext för Påminnelse Brev för Påminnelse Typ baserad på språk, som kan användas i Utskrift.

en: This table is used to set details about the 'Item', 'Qty', 'Basic Rate', etc.
sv_SE: Denna tabell används för att ange detaljer om 'Artikel', 'Kvantitet', 'Bas Pris', etc.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
sv_SE: Detta verktyg hjälper att uppdatera eller fixa kvantitet och värdering av lager i system. Det används vanligtvis för att synkronisera systemvärdena och vad som faktiskt finns på lager.

note: Description of the 'Default Common Code' (Link) field in DocType 'Code List'
en: This value shall be used when no matching Common Code for a record is found.
sv_SE: Detta värde ska användas när ingen matchande Gemensam Kod för post hittas.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
sv_SE: Detta kommer att läggas till Artikel Kod Variant. Till exempel, om din förkortning är 'SM', och variant kod är 'T-SHIRT', artikel kod för variant kommer att vara 'T-SHIRT-SM'

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
sv_SE: Detta kommer att begränsa användar åtkomst till annan Personal register

en: This {} will be treated as material transfer.
sv_SE: Denna {} kommer att behandlas som material överföring.

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
sv_SE: Tröskel för Förslag

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Threshold for Suggestion (In Percentage)
sv_SE: Tröskel för Förslag (%)

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
sv_SE: Torsdag

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
sv_SE: Nivå Namn

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
sv_SE: Tid

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
sv_SE: Tid (Minuter)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
sv_SE: Tid Mellan Åtgärder (Minuter)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
sv_SE: Tid i Min

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
sv_SE: Tid Loggar

en: Time Required (In Mins)
sv_SE: Tid Erfodrad (Minuter)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
sv_SE: Tidrapport

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
sv_SE: Tidrapport Lista

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
sv_SE: Tidrapporter

en: Time Taken to Deliver
sv_SE: Tid som tagits att Leverera

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
sv_SE: Tid Registrering

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
sv_SE: Tid Material Mottogs

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
sv_SE: Tid i minuter

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
sv_SE: Tid i minuter

en: Time logs are required for {0} {1}
sv_SE: Tid loggar erfodras för {0} {1}

en: Time slot is not available
sv_SE: Tid är inte tillgänglig

en: Time(in mins)
sv_SE: Tid (Minuter)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
sv_SE: Tidslinje

en: Timer
sv_SE: Tidur

en: Timer exceeded the given hours.
sv_SE: Tidur överskred angivna timmar.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
sv_SE: Tidrapport

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet Billing Summary
sv_SE: Tidrapport Fakturering Översikt

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
sv_SE: Tidrapport Detalj

en: Timesheet for tasks.
sv_SE: Tidrapport för Uppgifter.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
sv_SE: Tidrapport {0} är redan klar eller annullerad

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
sv_SE: Tidrapporter

en: Timesheets help keep track of time, cost and billing for activities done by your team
sv_SE: Tidrapporter hjälper till att hålla reda på tid, kostnader och fakturering för aktiviteter som gjorts

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
sv_SE: Tider

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Labe
en: Title
sv_SE: Titel

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
sv_SE: Till

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
sv_SE: Att Fakturera

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
sv_SE: Till Valuta

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
sv_SE: Till Datum

en: To Date cannot be before From Date
sv_SE: Till Datum kan inte vara tidiggare än Start Datum

en: To Date cannot be before From Date.
sv_SE: Till Datum kan inte vara tidigare än Från Datum.

en: To Date cannot be less than From Date
sv_SE: Till Datum kan inte vara tidigare än Från Datum

en: To Date is mandatory
sv_SE: Till Datum Erfordras

en: To Date must be greater than From Date
sv_SE: Till Datum måste vara senare än Från datum

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
sv_SE: Till Datum ska vara inom Bokföringsår. Förutsatt Till Datum = {0}

en: To Datetime
sv_SE: Till Datum och Tid

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
sv_SE: Att Leverera

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
sv_SE: Att Leverera och Fakturera

note: Label of the to_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: To Delivery Date
sv_SE: Till Leverans Datum

note: Label of the to_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: To Doctype
sv_SE: Till DocType

en: To Due Date
sv_SE: Till Förfallodatum

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
sv_SE: Till Personal

en: To Fiscal Year
sv_SE: Till Bokföringsår

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
sv_SE: Till Folio Nummer

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
sv_SE: Till Faktura Datum

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
sv_SE: Till Nummer

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
sv_SE: Till Förpackning Nummer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
sv_SE: Att Betala

note: Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Payment Date
sv_SE: Till Betalning Datum

en: To Posting Date
sv_SE: Till Post Datum

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
sv_SE: Till Intervall

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
sv_SE: Att Ta Emot

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
sv_SE: Ta Emot och Fakturera

note: Label of the to_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: To Reference Date
sv_SE: Till Referens Datum

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
sv_SE: Att Ändra Namn

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
sv_SE: Till Aktieägare

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
sv_SE: Till Tid

en: To Time cannot be before from date
sv_SE: Till datum kan inte vara före från datum

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
sv_SE: Att Spåra Inköp

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
sv_SE: Till Värde

en: To Warehouse
sv_SE: Till Lager

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
sv_SE: Till Lager (valfritt)

en: To add Operations tick the 'With Operations' checkbox.
sv_SE: Att lägga till Åtgärder kryssa i rutan 'Med Åtgärder'.

en: To add subcontracted Item's raw materials if include exploded items is disabled.
sv_SE: Att lägga till Underleverantör Artikel råmaterial om Inkludera Utvidgade Artiklar är inaktiverad.

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
sv_SE: Att tillåta överfakturering uppdatera 'Över Fakturering Tillåtelse' i Konto Inställningar eller Artikel.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
sv_SE: Att tillåta överleverans/övermottagning, uppdatera 'Över Leverans/Mottagning Tillåtelse' i Lager Inställningar eller Artikel.

note: Description of the 'Mandatory Depends On' (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: To apply condition on parent field use parent.field_name and to apply condition on child table use doc.field_name. Here field_name could be based on the actual column name of the respective field.
sv_SE: Att tillämpa villkor på överordnad fält, använd parent.field_name och för att tillämpa villkor på underordnad tabell använd doc.field_name. Här kan fältnamn baseras på verklig kolumn namn för respektive fält.

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: To be Delivered to Customer
sv_SE: Levereras till Kund

en: To cancel a {} you need to cancel the POS Closing Entry {}.
sv_SE: Att annullera {} måste du annullera Kassa Stängning Post {}.

en: To create a Payment Request reference document is required
sv_SE: Att skapa Betalning Begäran erfordras referens dokument

en: To enable Capital Work in Progress Accounting,
sv_SE: Att aktivera Pågående Kapitalarbete Bokföring

en: To include non-stock items in the material request planning. i.e. Items for which 'Maintain Stock' checkbox is unticked.
sv_SE: Att inkludera ej lagerartiklar i material begäran planering. dvs Artiklar för vilka ruta 'Lager Hantera' är inaktiverad.

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
sv_SE: Att inkludera moms på rad {0} i artikel pris, moms i rader {1} måste också inkluderas

en: To merge, following properties must be same for both items
sv_SE: Att slå samman, måste följande egenskaper vara samma för båda artiklar

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
sv_SE: Att åsidosätta detta, aktivera {0} i bolag {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
sv_SE: Att ändå fortsätta att redigera egenskap värde, aktivera {0} i Artikel Variant Inställningar.

en: To submit the invoice without purchase order please set {0} as {1} in {2}
sv_SE: Att godkänna faktura utan inköp order, ange {0} som {1} i {2}

en: To submit the invoice without purchase receipt please set {0} as {1} in {2}
sv_SE: Att godkänna faktura utan inköp följesedel ange {0} som {1} i {2}

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Assets'
sv_SE: Att använda annan finans register, inaktivera "Inkludera Standard Finans Register Tillgångar"

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Entries'
sv_SE: Att använda annan finans register, inaktivera "Inkludera Standard Finans Register Tillgångar"

en: Toggle Recent Orders
sv_SE: Ändra Senaste Ordrar

note: Label of the token_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Token Endpoint
sv_SE: Token Slutpunkt

note: Name of a UOM
en: Ton (Long)/Cubic Yard
sv_SE: Ton (Lång)/Kubikyard

note: Name of a UOM
en: Tonne
sv_SE: Ton

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
sv_SE: För många kolumner. Exportera rapport och skriva ut med hjälp av kalkylprogram.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
sv_SE: Verktyg

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
sv_SE: Totalt

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
sv_SE: Totalt (Bolag Valuta)

en: Total (Credit)
sv_SE: Totalt (Kredit)

en: Total (Without Tax)
sv_SE: Totalt (Utan Moms)

en: Total Achieved
sv_SE: Totalt Uppnått

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Active Items
sv_SE: Aktiva Artiklar

en: Total Actual
sv_SE: Totalt Verklig Kostnad

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
sv_SE: Totalt Extra Kostnader

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
sv_SE: Totalt Förskott

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
sv_SE: Totalt Tilldelad Belopp

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
sv_SE: Totalt Tilldelad Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the total_allocations (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Total Allocations
sv_SE: Totala Tilldelningar

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
sv_SE: Totalt Belopp

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
sv_SE: Totalt Belopp Valuta

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
sv_SE: Totalt Belopp i Ord

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
sv_SE: Totalt Tillämpliga Avgifter i Inköp Följesedel Artikel Tabell måste vara samma som Totalt Moms och Avgifter

en: Total Asset
sv_SE: Totalt Tillgång

note: Label of the total_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Total Asset Cost
sv_SE: Totalt Tillgång Kostnad

en: Total Assets
sv_SE: Totalt Tillgångar

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
sv_SE: Totalt Fakturerbar Belopp

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
sv_SE: Totalt Fakturerbart Belopp (via Tidrapport)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
sv_SE: Totalt Fakturerbara Timmar

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
sv_SE: Totalt Fakturerad Belopp

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
sv_SE: Totalt Fakturerbart Blopp (via Försäljning Faktura)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
sv_SE: Totalt Fakturerade Timmar

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
sv_SE: Totalt Fakturering Belopp

note: Label of the total_billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Hours
sv_SE: Totalt Fakturerbara Timmar

en: Total Budget
sv_SE: Totalt Budget

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
sv_SE: Antal Tecken

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
sv_SE: Totalt Provision

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
sv_SE: Totalt Färdig Kvantitet

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
sv_SE: Total Förbrukad Material Kostnad (via Lager Post)

en: Total Contribution Amount Against Invoices: {0}
sv_SE: Totalt Bidrag Belopp Mot Fakturor: {0}

en: Total Contribution Amount Against Orders: {0}
sv_SE: Totalt Bidrag Belopp Mot Ordrar: {0}

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
sv_SE: Totalt Kostnad

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
sv_SE: Totalt Kostnad (Bolag Valuta)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
sv_SE: Totalt Kostnad Belopp

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
sv_SE: Totalt Kostnad Belopp (via Tidrapport)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
sv_SE: Totalt Kredit

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
sv_SE: Totalt Kredit/Debet Belopp ska vara samma som länkad Journal Post

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
sv_SE: Totalt Debet

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
sv_SE: Totalt Debet måste vara lika med Totalt Kredit. Differens är {0}

en: Total Delivered Amount
sv_SE: Totalt Levererad Belopp

en: Total Demand (Past Data)
sv_SE: Totalt Efterfråga (Tidigare Data)

en: Total Equity
sv_SE: Totalt Eget Kapital

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
sv_SE: Totalt Uppskattad Avstånd

en: Total Expense
sv_SE: Totalt Kostnad

en: Total Expense This Year
sv_SE: Totalt Kostnad i År

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
sv_SE: Totalt Erfarenhet

en: Total Forecast (Future Data)
sv_SE: Totalt Prognos (Framtida Data)

en: Total Forecast (Past Data)
sv_SE: Totalt Prognos (Tidigare Data)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
sv_SE: Totalt Resultat

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
sv_SE: Totalt Parkerad Tid

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
sv_SE: Totalt Helg Dagar

en: Total Income
sv_SE: Totalt Intäkt

en: Total Income This Year
sv_SE: Totalt Intäkt i År

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Bills
sv_SE: Inkommande Fakturor

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Payment
sv_SE: Inkommande Betalningar

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
sv_SE: Totalt Ingående Värde (Faktura)

note: Label of the total_interest (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Interest
sv_SE: Totalt Ränta

en: Total Invoiced Amount
sv_SE: Totalt Fakturerad Belopp

en: Total Issues
sv_SE: Totalt Frågor

en: Total Items
sv_SE: Totalt Artiklar

en: Total Liability
sv_SE: Totalt Skuld

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
sv_SE: Antal Meddelande(n)

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
sv_SE: Totalt Försäljning per Månad

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
sv_SE: Totalt Netto Vikt

note: Label of the total_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Total Number of Booked Depreciations
sv_SE: Antal Bokförda Avskrivningar

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
sv_SE: Antal Avskrivningar

en: Total Only
sv_SE: Endast Totalt

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
sv_SE: Totalt Drift Kostnader

note: Label of the total_operation_time (Float) field in DocType 'Operation'
en: Total Operation Time
sv_SE: Totalt Drift Tid

en: Total Order Considered
sv_SE: Totalt Order Inkluderad

en: Total Order Value
sv_SE: Totalt Order Värde

en: Total Other Charges
sv_SE: Totalt Övriga Avgifter

en: Total Outgoing
sv_SE: Totalt Utgående

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
sv_SE: Utgående Fakturor

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
sv_SE: Utgående Betalningar

note: Label of the total_outgoing_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Outgoing Value (Consumption)
sv_SE: Utgående Värde (Förbrukning)

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
sv_SE: Totalt Utestående

en: Total Outstanding Amount
sv_SE: Totalt Utestående Belopp

en: Total Paid Amount
sv_SE: Totalt Betald Belopp

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
sv_SE: Totalt Betalning Belopp i Betalning Plan måste vara lika med Totalt Summa / Avrundad Totalt

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
sv_SE: Totalt Betalning Begäran kan inte överstiga {0} belopp

en: Total Payments
sv_SE: Totalt Att Betala

en: Total Picked Quantity {0} is more than ordered qty {1}. You can set the Over Picking Allowance in Stock Settings.
sv_SE: Plockad Kvantitet {0} är mer än order kvantitet {1}. Du kan ange överplock tillåtelse i Lager Inställningar.

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
sv_SE: Totalt Planerad Kvantitet

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
sv_SE: Totalt Producerad Kvantitet

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
sv_SE: Totalt Uppskatad Kvantitet

en: Total Purchase Amount
sv_SE: Totalt Inköp Belopp

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
sv_SE: Totalt Inköp Kostnad (via Inköp Faktura)

en: Total Purchase Cost has been updated
sv_SE: Totalt Inköp Kostnad uppdaterad

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
sv_SE: Totalt Kvantitet

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
sv_SE: Totalt Kvantitet

en: Total Received Amount
sv_SE: Totalt Mottaget Belopp

note: Label of the total_repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Total Repair Cost
sv_SE: Totalt Reparation Kostnad

note: Label of the total_reposting_count (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Total Reposting Count
sv_SE: Ompostering Antal

en: Total Revenue
sv_SE: Totalt Intäkt

en: Total Sales Amount
sv_SE: Totalt Försäljning Belopp

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
sv_SE: Totalt Försäljning Belopp (via Försäljning Order)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
sv_SE: Lager Översikt

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Stock Value
sv_SE: Lager Värde

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
sv_SE: Totalt Levererad Kvantitet

en: Total Target
sv_SE: Totalt Mål

en: Total Tasks
sv_SE: Uppgifter

en: Total Tax
sv_SE: Totalt Moms

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 
en: Total Taxes and Charges
sv_SE: Totalt Moms och Avgifter

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
sv_SE: Totalt Moms och Avgifter (Bolag Valuta)

en: Total Time (in Mins)
sv_SE: Totalt Tid i Minuter

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
sv_SE: Totalt Tid i Minuter

en: Total Unpaid: {0}
sv_SE: Totalt Obetald: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
sv_SE: Totalt Värde

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
sv_SE: Värde Differens (Inkommande - Utgående)

en: Total Variance
sv_SE: Totalt Avvikelse

en: Total Views
sv_SE: Totalt Visningar

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
sv_SE: Antal Lager

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
sv_SE: Totalt Vikt

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
sv_SE: Totalt Arbetstid

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
sv_SE: Totalt förskott ({0}) mot Order {1} kan inte vara högre än Totalt Summa ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
sv_SE: Totalt tilldelad procentsats för Försäljning Team ska vara 100%

en: Total contribution percentage should be equal to 100
sv_SE: Totalt bidrag procentsats ska vara lika med 100%

en: Total hours: {0}
sv_SE: Totalt timmar: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
sv_SE: Totalt betalning belopp kan inte vara högre än {}

en: Total percentage against cost centers should be 100
sv_SE: Totalt procentsats mot resultat enhet ska vara 100%

en: Total {0} ({1})
sv_SE: Totalt {0} ({1})

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
sv_SE: Totalt {0} för alla artiklar är noll, ändra 'Fördela Avgifter Baserad På'

en: Total(Amt)
sv_SE: Totalt (Belopp)

en: Total(Qty)
sv_SE: Totalt (Kvantitet)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
sv_SE: Totalt

en: Traceability
sv_SE: Spårbarhet

note: Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'BOM' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Track Semi Finished Goods
sv_SE: Spåra Halvfärdiga Artiklar

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
sv_SE: Spåra Service Nivå Avtal

note: Description of a DocType
en: Track separate Income and Expense for product verticals or divisions.
sv_SE: Spåra separata intäkter och kostnader för artikel vertikaler eller divisioner.

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
sv_SE: Spårning Status

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
sv_SE: Spårning Status Info

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
sv_SE: Spårning URL

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
sv_SE: Transaktion

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
sv_SE: Transaktion Valuta

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
sv_SE: Transaktion Datum

en: Transaction Deletion Document: {0} is running for this Company. {1}
sv_SE: Transaktion Borttagning Dokument: {0} körs redan för {1}

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record
sv_SE: Transaktion Borttagning Post

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Details
sv_SE: Transaktion Borttagning Post Detaljer

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Item
sv_SE: Transaktion Borttagning Post Artikel

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
sv_SE: Transaktion Detaljer

note: Label of the transaction_exchange_rate (Float) field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Exchange Rate
sv_SE: Transaktion Växelkurs

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
sv_SE: Transaktion

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
sv_SE: Transaktion Inställningar

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
sv_SE: Transaktion Typ

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
sv_SE: Transaktion valuta måste vara samma som Betalning Typ valuta

en: Transaction currency: {0} cannot be different from Bank Account({1}) currency: {2}
sv_SE: Transaktion valuta: {0} kan inte skilja sig från Bank Konto ({1}) valuta: {2}

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
sv_SE: Transaktion tillåts inte mot stoppad Arbetsorder {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
sv_SE: Transaktion referens nummer {0} daterad {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
sv_SE: Transaktioner

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
sv_SE: Transaktioner Årshistorik

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
sv_SE: Transaktioner mot bolag finns redan! Kontoplan kan endast importeras för bolag utan transaktioner.

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
sv_SE: Överföring

en: Transfer Asset
sv_SE: Överför Tillgång

en: Transfer From Warehouses
sv_SE: Överföring Från Lager

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
sv_SE: Överför Material Mot

en: Transfer Materials
sv_SE: Överför Material

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
sv_SE: Överför Material för Lager {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
sv_SE: Överföring Status

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
sv_SE: Överföring Typ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
sv_SE: Överförd

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
sv_SE: Överförd Kvantitet

en: Transferred Quantity
sv_SE: Överförd Kvantitet

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Transferred Raw Materials
sv_SE: Överför Råmaterial

en: Transferring cannot be done to an Employee. Please enter location where Asset {0} has to be transferred
sv_SE: Överföring kan inte skapas för Personal. Ange plats där Tillgång {0} ska överföras

en: Transit Entry
sv_SE: Transit Post

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
sv_SE: Transport Faktura Datum

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
sv_SE: Transport Faktura Nummer

en: Transportation
sv_SE: Transport

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
sv_SE: Transportör

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
sv_SE: Transportör Detaljer

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
sv_SE: Transportör Info

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
sv_SE: Transportör Namn

en: Travel Expenses
sv_SE: Rese Kostnader Konto

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
sv_SE: Träd Detaljer

en: Tree Type
sv_SE: Träd Typ

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
sv_SE: Kvalitet Procedur Träd

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
sv_SE: Aktuell Saldo

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
sv_SE: Aktuell Saldo (Enkel)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
sv_SE: Aktuell Saldo för Parti

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
sv_SE: Prov Period Slut Datum

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
sv_SE: Prov Period Slut Datum kan inte vara före Start Datum för Prov Tid

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
sv_SE: Prov Period Start Datum

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
sv_SE: Prov Period Start Datum kan inte vara efter Prenumeration Start Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Trialing
sv_SE: Prövning

note: Description of the 'General Ledger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Description of the 'Accounts Receivable/Payable' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Truncates 'Remarks' column to set character length
sv_SE: Trunkerar kolumn "Anmärkningar" för att ange teckenlängd

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
sv_SE: Två Gånger per Dag

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
sv_SE: Dubbelrikad

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
sv_SE: Typ

note: Label of the type_of_call (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Type Of Call
sv_SE: Typ av Samtal

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
sv_SE: Typ av Betalning

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
sv_SE: Typ av Transaktion

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
sv_SE: Typ av dokument för att ändra namn på.

en: Types of activities for Time Logs
sv_SE: Olika typer av aktiviteter för Tid Loggar

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Account
sv_SE: UAE VAT Konto

note: Label of the uae_vat_accounts (Table) field in DocType 'UAE VAT Settings'
en: UAE VAT Accounts
sv_SE: UAE VAT Konton

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Settings
sv_SE: UAE VAT Inställningar

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
sv_SE: Enhet

note: Name of a DocType
en: UOM Category
sv_SE: Enhet Kategori

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
sv_SE: Enhet Konvertering Detalj

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
sv_SE: Enhet Konvertering Faktor

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
sv_SE: Enhet Konvertering Faktor ({0} -> {1}) hittades inte för Artikel: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
sv_SE: Enhet Konvertering Faktor erfodras på rad {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
sv_SE: Enhet Namn

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
sv_SE: Enhet Konvertering Faktor erfodras för Enhet: {0} för Artikel: {1}

note: Description of the 'Default UOM' (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: UOM in case unspecified in imported data
sv_SE: Enhet om ospecificerad i importerad data

en: UOM {0} not found in Item {1}
sv_SE: Enhet {0} hittades inte för Artikel {1}

note: Label of the uoms (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
sv_SE: Enheter

en: URL can only be a string
sv_SE: URL kan bara vara sträng

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: UTM Source
sv_SE: UTM Källa

en: UnReconcile
sv_SE: Ångra

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
sv_SE: Kunde inte hitta valuta växelkurs för {0} till {1} för nyckel datum {2}. skapa valuta växel post manuellt

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
sv_SE: Kunde inte att hitta resultatkort från {0}. Du måste ha stående resultatkort som täcker 0 till 100

en: Unable to find the time slot in the next {0} days for the operation {1}. Please increase the 'Capacity Planning For (Days)' in the {2}.
sv_SE: Kunde inte att hitta tider under de kommande {0} dagarna för åtgärd {1}. Öka "Kapacitet Planering för (Dagar)" i {2}.

en: Unable to find variable:
sv_SE: Kan inte hitta variabel:

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
sv_SE: Ofördelad Belopp

en: Unassigned Qty
sv_SE: Ej Tilldelat Kvantitet

en: Unblock Invoice
sv_SE: Släpp Faktura

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
sv_SE: Oavslutad Bokföringsår Resultat (Kredit)

note: Label of the undeposited_funds_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Undeposited Funds Account
sv_SE: Oavsatt Fond Konto

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
sv_SE: Under Service Avtal

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
sv_SE: Grund Utbildning

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
sv_SE: Under Garanti

en: Under Working Hours table, you can add start and end times for a Workstation. For example, a Workstation may be active from 9 am to 1 pm, then 2 pm to 5 pm. You can also specify the working hours based on shifts. While scheduling a Work Order, the system will check for the availability of the Workstation based on the working hours specified.
sv_SE: Under Arbetstid tabell  kan man lägga till start och slut tider för arbetsstation. Till exempel kan arbetsstation vara aktiv från 9.00 till 12.00, sedan 1300 till 17.00. Du kan även ange arbetstid utifrån skift. Under schemaläggning av arbetsorder kommer system att kontrollera tillgänglighet för arbetsstation baserat på angiven arbetstid.

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
sv_SE: Ouppfylld

note: Name of a UOM
en: Unit
sv_SE: Enhet

en: Unit of Measure
sv_SE: Enhet

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
sv_SE: Enhet

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
sv_SE: Måtenhet {0} är angiven mer än en gång i Konvertering Faktor Tabell

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
sv_SE: Enheter

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Unknown Caller
sv_SE: Okänd Samtal

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
sv_SE: Ta Bort Förskott Betalning vid Annullering av Order

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
sv_SE: Ta Bort Länk till Betalning vid Annullering av Faktura

en: Unlink external integrations
sv_SE: Bortkoppla externa integrationer

note: Label of the unlinked (Check) field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Unlinked
sv_SE: Bortkopplad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
sv_SE: Obetald

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
sv_SE: Obetald och Rabatterad

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
sv_SE: Oplanerad Service

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
sv_SE: Okvalificerad

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
sv_SE: Orealiserad Valutaväxling Resultat Konto

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
sv_SE: Orealiserad Resultat Konto

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
sv_SE: Orealiserad Resultat konto för koncern överföringar

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit/Loss account for intra-company transfers
sv_SE: Orealiserad Resultat konto för koncern överföringar

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment
sv_SE: Ångra Betalning Avstämning

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment Entries
sv_SE: Ångra Betalning Avstämning Post

en: Unreconcile Transaction
sv_SE: Ångra Transaktion

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
sv_SE: Ej Avstämd

note: Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Unreconciled Amount
sv_SE: Ångrad Betalning Avstämning Belopp

note: Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Unreconciled Entries
sv_SE: Ångrad Betalning Avstämning Post

en: Unreserve
sv_SE: Ångra Reservation

en: Unreserve Stock
sv_SE: Ångra Lager Reservation

en: Unreserving Stock...
sv_SE: Ångrar Lager Reservation ...

en: Unresolve
sv_SE: Ångra

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
sv_SE: Olöst

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
sv_SE: Ej Schemalagd

en: Unsecured Loans
sv_SE: Osäkrade Lån

en: Unset Matched Payment Request
sv_SE: Ångra Avstämd Betalning Begäran

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
sv_SE: Osignerad

en: Unsubscribe from this Email Digest
sv_SE: Avregistrera E-post Utskick

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
sv_SE: Avregistrerad

en: Until
sv_SE: Tills

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
sv_SE: Obekräftad

en: Unverified Webhook Data
sv_SE: Obekräftad Webhook Data

en: Up
sv_SE: Upp

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
sv_SE: Kommande Kalender Händelser

en: Upcoming Calendar Events
sv_SE: Kommande Kalender Händelser

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Account Name / Number
sv_SE: Uppdatera Konto Namn / Nummer

en: Update Account Number / Name
sv_SE: Uppdatera Konto Nummer / Namn

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
sv_SE: Uppdatera Återkommande Referens

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
sv_SE: Uppdatera Stycklista Kostnad Automatiskt

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
sv_SE: Uppdatera Stycklista kostnad automatiskt via schemaläggare, baserat på senaste Värderingssats / Prislista Pris / Senaste Inköp Pris för Råmaterial

note: Label of the update_billed_amount_in_delivery_note (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Delivery Note
sv_SE: Uppdatera Fakturerad Belopp i Försäljning Följesedel

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Order
sv_SE: Uppdatera Fakturerad Belopp i Inköp Order

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Receipt
sv_SE: Uppdatera Fakturerad Belopp i Inköp Följesedel

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
sv_SE: Uppdatera Fakturerad Belopp i Försäljning Order

en: Update Clearance Date
sv_SE: Uppdatera Bokföring Datum

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
sv_SE: Uppdatera Förbrukad Material Kostnad i Projekt

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
sv_SE: Uppdatera Pris

en: Update Cost Center Name / Number
sv_SE: Uppdatera Resultat Enhet Namn / Nummer

en: Update Current Stock
sv_SE: Uppdatera Aktuell Lager

note: Label of the update_existing_price_list_rate (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
sv_SE: Uppdatera Befintlig Prislista Pris

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
sv_SE: Uppdatera Befintliga Poster

en: Update Items
sv_SE: Uppdatera Artiklar

note: Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Sales
en: Update Outstanding for Self
sv_SE: Uppdatera Utestående för sig själv

en: Update Print Format
sv_SE: Uppdatera Utskrift Format

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
sv_SE: Uppdatera Pris & Antal

en: Update Rate as per Last Purchase
sv_SE: Uppdatera Pris per Senaste Inköp

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
sv_SE: Uppdatera Lager

en: Update Total Purchase Cost
sv_SE: Uppdatera Total Inköp Kostnad

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
sv_SE: Uppdatering Typ

note: Label of the project_update_frequency (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Update frequency of Project
sv_SE: Projekt Uppdatering Intervall

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
sv_SE: Uppdatera till senaste pris i alla Stycklistor

en: Update stock must be enabled for the purchase invoice {0}
sv_SE: Uppdatera Lager måste vara aktiverat för Inköp Faktura {0}

en: Updated successfully
sv_SE: Uppdaterad

note: Description of the 'Actual Start Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual End Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual Operation Time' (Float) field in DocType 'Work
en: Updated via 'Time Log' (In Minutes)
sv_SE: Uppdaterad via 'Tid Logg' (i Minuter)

en: Updating Variants...
sv_SE: Uppdaterar Varianter...

en: Updating Work Order status
sv_SE: Uppdaterar Arbetsorder status

en: Updating {0} of {1}, {2}
sv_SE: Uppdaterar {0} av {1}, {2}

en: Upload Bank Statement
sv_SE: Importera Bank Avstämning

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
sv_SE: Ladda upp XML Fakturor

en: Upper Income
sv_SE: Övre Inkomst

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
sv_SE: Brådskande

en: Use 'Repost in background' button to trigger background job. Job can only be triggered when document is in Queued or Failed status.
sv_SE: Använd knapp "Posta om i Backgrund" för att utlösa bakgrund jobb. Jobb kan bara utlösas när dokument har status 'I Kö' eller 'Misslyckad'.

note: Label of the use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Batch'
en: Use Batch-wise Valuation
sv_SE: Använd Värdering per Parti

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Use Company Default Round Off Cost Center
sv_SE: Använd Bolag Standard Avrundning Resultat Enhet

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
sv_SE: Använd Bolag standard Resultat Enhet för Avrundning

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
sv_SE: Använd Google Maps Direction API för att beräkna uppskattade ankomst tider

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
sv_SE: Använd Google Maps Direction API för att optimera rutt

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
sv_SE: Använd HTTP Protokoll

note: Label of the item_based_reposting (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Use Item based reposting
sv_SE: Använd Artikel baserad Ompostering

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
sv_SE: Använd Fler Nivå Stycklista

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Use Serial / Batch Fields
sv_SE: Använd Serie / Parti Nummer Fält

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in Do
en: Use Serial No / Batch Fields
sv_SE: Använd Serie / Parti Nummer Fält

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
sv_SE: Använd Transaktion Datum Växelkurs

en: Use a name that is different from previous project name
sv_SE: Använd namn som skiljer sig från tidigare projekt namn

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
sv_SE: Använd för Kundkorg

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
sv_SE: Använd

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
sv_SE: Används för Produktion Plan

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
sv_SE: Användare

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
sv_SE: Användare Detaljer

en: User Forum
sv_SE: Användare Forum

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
sv_SE: Användare

en: User ID not set for Employee {0}
sv_SE: Användare inte angiven för Personal {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
sv_SE: Användare Anmärkning

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
sv_SE: Användare Resolution Tid

en: User has not applied rule on the invoice {0}
sv_SE: Användare har inte tillämpat regel på faktura {0}

en: User {0} does not exist
sv_SE: Användare {0} finns inte

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
sv_SE: Användare {0} har ingen standard Kassa Profil. Kontrollera standard på rad {1} för Användare.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
sv_SE: Användare {0} är redan tilldelad Personal {1}

en: User {0} is disabled
sv_SE: Användare {0} är inaktiverad

en: User {0}: Removed Employee Self Service role as there is no mapped employee.
sv_SE: Användare {0}: Borttagen Personal Självbetjäning roll eftersom det inte finns någon mappad personal.

en: User {0}: Removed Employee role as there is no mapped employee.
sv_SE: Användare {0}: Borttagen Personal roll eftersom det inte finns mappad personal.

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
sv_SE: Användare {} är inaktiverad. Välj giltig Användare/kassör

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
sv_SE: Användare

note: Description of the 'Track Semi Finished Goods' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Users can consume raw materials and add semi-finished goods or final finished goods against the operation using job cards.
sv_SE: Användare kan förbruka råvaror och lägga till halvfärdiga eller färdiga artiklar mot åtgärd med hjälp av jobbkort.

note: Description of the 'Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Users can enable the checkbox If they want to adjust the incoming rate (set using purchase receipt) based on the purchase invoice rate.
sv_SE: Användare kan kryssa i rut Om de vill justera inköp pris (anges med inköp följesedel) baserat på inköp faktura pris.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
sv_SE: Användare med denna roll tillåts att överfakturera över tillåten procentsats

note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
sv_SE: Användare med denna roll tillåts att överleverera/ta emot ordrar över tillåten procentsats

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
sv_SE: Användare med denna roll tillåts ange låsta konto och skapa / ändra bokföring poster mot låsta konto

en: Using negative stock disables FIFO/Moving average valuation when inventory is negative.
sv_SE: Användning av negativ lager inaktiverar FIFO/MA värdering sätt när lager värde är negativ.

en: Utility Expenses
sv_SE: Verktyg Kostnader Konto

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
sv_SE: Moms Konton

en: VAT Amount (AED)
sv_SE: Moms Belopp (AED)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
sv_SE: Moms Revision Rapport

en: VAT on Expenses and All Other Inputs
sv_SE: Moms på Utgifter och Alla Andra intäkter

en: VAT on Sales and All Other Outputs
sv_SE: Moms på Försäljning och Alla Andra utgifter

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
sv_SE: Gäller Från

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
sv_SE: Giltig Från Datum inte under Bokföringsår {0}

en: Valid From must be after {0} as last GL Entry against the cost center {1} posted on this date
sv_SE: Giltig Från Datum måste vara efter {0} eftersom senaste Bokföring Register Post mot resultat enhet {1} postad detta datum

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
sv_SE: Giltig Till

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
sv_SE: Giltig Till

en: Valid Up To date cannot be before Valid From date
sv_SE: Giltig Upp Till datum kan inte vara före Giltigt Från datum

en: Valid Up To date not in Fiscal Year {0}
sv_SE: Gäller Upp Till är inte under Bokföring År {0}

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
sv_SE: Gäller för Länder

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
sv_SE: Giltig från och giltig till fält erfordras för kumulativ

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
sv_SE: Giltigt till datum kan inte vara före Transaktion Datum

en: Valid till date cannot be before transaction date
sv_SE: Giltigt till datum kan inte vara före Transaktion Datum

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
sv_SE: Validera Tillämpad Regel

note: Label of the validate_components_quantities_per_bom (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Validate Components Quantities Per BOM
sv_SE: Validera Komponent Kvantiteter per Stycklista

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
sv_SE: Validera Negativ Lager

note: Label of the validate_pricing_rule_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Pricing Rule
sv_SE: Validera Prissättning Regel

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
sv_SE: Validera Försäljning Pris för Artikel mot Inköp Pris eller Värderingssats

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
sv_SE: Validera Lager på Spara

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
sv_SE: Giltighet

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
sv_SE: Giltighet Detaljer

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
sv_SE: Giltighet och Användning

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
sv_SE: Giltighet i Dagar

en: Validity period of this quotation has ended.
sv_SE: Giltighet Tid för denna Försäljning Offert har upphört.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
sv_SE: Värdering

en: Valuation (I - K)
sv_SE: Värdering (I - K)

en: Valuation Field Type
sv_SE: Värdering Fält Typ

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
sv_SE: Värdering Sätt

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
sv_SE: Värderingssats

en: Valuation Rate (In / Out)
sv_SE: Värderingssats (In/Ut)

en: Valuation Rate Missing
sv_SE: Värderingssats Saknas

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
sv_SE: Värderingssats för Artikel {0} erfodras att skapa bokföring poster för {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
sv_SE: Värderingssats erfordras om Öppning Lager anges

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
sv_SE: Värderingssats erfordras för Artikel {0} på rad {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
sv_SE: Värdering och Totalt

en: Valuation rate for customer provided items has been set to zero.
sv_SE: Värderingssats för Kund Försedda Artiklar angavs till noll.

note: Description of the 'Sales Incoming Rate' (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Valuation rate for the item as per Sales Invoice (Only for Internal Transfers)
sv_SE: Värderingssats för artikel enligt Försäljning Faktura (endast för Interna Överföringar)

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
sv_SE: Värdering typ avgifter kan inte väljas som Inklusiva

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
sv_SE: Värdering Typ Avgifter kan inte anges som Inklusiva

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
sv_SE: Värde

en: Value (G - D)
sv_SE: Värde (G - D)

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Value After Depreciation
sv_SE: Värde Efter Avskrivning

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Value Based Inspection
sv_SE: Värde Baserad Kontroll

en: Value Change
sv_SE: Värde Förändring

note: Label of the value_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Value Details
sv_SE: Värde Detaljer

en: Value Or Qty
sv_SE: Värde eller Kvantitet

en: Value Proposition
sv_SE: Värde Förslag

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
sv_SE: Värde för Egenskap {0} måste vara inom intervall {1} till {2} i steg om {3} för Artikel {4}

note: Label of the value_of_goods (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Value of Goods
sv_SE: Gods Värde

en: Value of goods cannot be 0
sv_SE: Godsvärde kan inte vara 0

en: Value or Qty
sv_SE: Värde eller Kvantitet

en: Values Changed
sv_SE: Värden Ändrade

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
sv_SE: Variabel Namn

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
sv_SE: Variabler

en: Variance
sv_SE: Avvikelse

en: Variance ({})
sv_SE: Avvikelse ({})

en: Variant Attribute Error
sv_SE: Variant Egenskap Fel

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
sv_SE: Variant Egenskaper

en: Variant BOM
sv_SE: Variant Stycklista

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
sv_SE: Variant Baserad På

en: Variant Based On cannot be changed
sv_SE: Variant Baserad På kan inte ändras

en: Variant Details Report
sv_SE: Variant Detaljer Rapport

note: Name of a DocType
en: Variant Field
sv_SE: Variant Fält

en: Variant Item
sv_SE: Variant Artikel

en: Variant Items
sv_SE: Variant Artiklar

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
sv_SE: Variant av

en: Variant creation has been queued.
sv_SE: Variant skapande i kö.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
sv_SE: Varianter

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
sv_SE: Fordon

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
sv_SE: Fordon Datum

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
sv_SE: Fordon Nummer

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
sv_SE: Fordon Nummer

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
sv_SE: Fordon Värde

en: Vendor Name
sv_SE: Leverantör Namn

en: Venture Capital
sv_SE: Risk Kapital

en: Verification failed please check the link
sv_SE: Verifiering misslyckades, kontrollera länk

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
sv_SE: Verifierad Av

en: Verify Email
sv_SE: Verifiera E-post

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
sv_SE: Via Kund Portal

note: Label of the via_landed_cost_voucher (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Via Landed Cost Voucher
sv_SE: Genom Landad Kostnad Verifikat

en: Vice President
sv_SE: Vice Ordförande

note: Name of a DocType
en: Video Settings
sv_SE: Video Inställningar

en: View
sv_SE: Visa

en: View BOM Update Log
sv_SE: Visa Stycklista Uppdatering Logg

en: View Chart of Accounts
sv_SE: Visa Kontoplan

en: View Exchange Gain/Loss Journals
sv_SE: Visa Växelkurs Resultat Journaler

en: View General Ledger
sv_SE: Visa Bokföring Register

en: View Leads
sv_SE: Visa Potentiella Kunder

en: View Ledger
sv_SE: Visa Bokföring Register

en: View Ledgers
sv_SE: Visa Register

en: View Now
sv_SE: Visa Nu

en: View Type
sv_SE: Visa Typ

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
sv_SE: Visa Bilagor

en: View call log
sv_SE: Visa Samtals Logg

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
sv_SE: Vyer

en: Visit the forums
sv_SE: Besök Forum

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
sv_SE: Besökt

note: Group in Maintenance Schedule's connections
en: Visits
sv_SE: Besök

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
sv_SE: Röst

note: Name of a DocType
en: Voice Call Settings
sv_SE: Röst Samtal Inställningar

note: Name of a UOM
en: Volt-Ampere
sv_SE: Volt Amper

en: Voucher
sv_SE: Verifikat

en: Voucher #
sv_SE: Verifikat #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
sv_SE: Verifikat Detalj Nummer

note: Label of the voucher_name (Dynamic Link) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
sv_SE: Verifikat Namn

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
sv_SE: Verifikat Nummer

en: Voucher No is mandatory
sv_SE: Verifikat Nummer Erfodras

note: Label of the voucher_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Qty
sv_SE: Verifikat Kvantitet

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
sv_SE: Verifikat Undertyp

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
sv_SE: Verifikat Typ

en: Voucher {0} is over-allocated by {1}
sv_SE: Verifikat {0} är övertilldelad av {1}

en: Voucher {0} value is broken: {1}
sv_SE: Verifikat {0} värde  bruten: {1}

note: Name of a report
en: Voucher-wise Balance
sv_SE: Saldo per Verifikat

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Label of the vouchers (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Vouchers
sv_SE: Verifikat

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
sv_SE: OBS: Exotel app har separerats från System, installera app för att fortsätta använda Exotelintegration.

note: Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Order Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Material Request Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: WIP Composite Asset
sv_SE: Pågående Arbete Sammansatt Tillgång

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: WIP WH
sv_SE: Bearbetning Lager

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
sv_SE: Bearbetning Lager

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
sv_SE: Arbetskostnad

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
sv_SE: Kostnad per Timme

en: Waiting for payment...
sv_SE: Väntar på betalning...

en: Walk In
sv_SE: Besök

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
sv_SE: Lager

en: Warehouse Capacity Summary
sv_SE: Lager Kapacitet Översikt

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
sv_SE: Lager Kapacitet för Artikel '{0}' måste vara högre än befintlig lager nivå på {1} {2}.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
sv_SE: Lager Kontakt Info

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
sv_SE: Lager Detalj

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
sv_SE: Lager Detaljer

en: Warehouse Disabled?
sv_SE: Lager Inaktiverad?

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
sv_SE: Lager Namn

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
sv_SE: Lager Inställningar

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Closing Stock Balance' Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
sv_SE: Lager Typ

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
sv_SE: Lager Saldo per Lager

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
sv_SE: Lager och Referens

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
sv_SE: Lager kan inte tas bort eftersom Lager Register post finns för detta Lager.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
sv_SE: Lager kan inte ändras för Serie Nummer

en: Warehouse is mandatory
sv_SE: Lager erfordras

en: Warehouse not found against the account {0}
sv_SE: Lager hittades inte mot konto {0}

en: Warehouse not found in the system
sv_SE: Lager hittades inte i system

en: Warehouse required for stock Item {0}
sv_SE: Lager erfodras för Lager Artikel {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
sv_SE: Artikel Saldo Ålder och Värde per Lager

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
sv_SE: Lager Värde per Lager

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
sv_SE: Lager {0} kan inte tas bort då kvantitet finns för Artikel {1}

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
sv_SE: Lager {0} tillhör inte Bolag {1}.

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
sv_SE: Lager {0} tillhör inte Bolag {1}

en: Warehouse {0} is not linked to any account, please mention the account in the warehouse record or set default inventory account in company {1}.
sv_SE: Lager {0} är inte länkad till något konto. Ange konto i lager post eller ange standard konto för lager i bolag {1}.

en: Warehouse's Stock Value has already been booked in the following accounts:
sv_SE: Lagrets Lager Värde är redan bokförd på följande konton:

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
sv_SE: Lager: {0} tillhör inte {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
sv_SE: Lager

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
sv_SE: Lager med underordnade noder kan inte omvandlas till Register

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
sv_SE: Lager med befintlig transaktion kan inte konverteras till Grupp.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
sv_SE: Lager med befintlig transaktion kan inte konverteras till Register.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Warn
sv_SE: Varna

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
sv_SE: Varna vid Inköp Ordrar

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
sv_SE: Varna vid Inköp Ordrar

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
sv_SE: Varna vid Offert Begäran

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
sv_SE: Varna vid nya Inköp Ordrar

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
sv_SE: Varna för Inköp Offert Begäran

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
sv_SE: Varning - Rad # {0}: Fakturerbara timmar är fler än verkliga timmar

en: Warning on Negative Stock
sv_SE: Varna vid Negativt Lager

en: Warning!
sv_SE: Varning!

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
sv_SE: Varning: Annan {0} # {1} finns mot lager post {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
sv_SE: Varning: Inköp Förslag Kvantitet är mindre än Minimum Order Kvantitet

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
sv_SE: Varning: Försäljning Order {0} finns redan mot Kund Inköp Order {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
sv_SE: Garanti

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
sv_SE: Garanti/Service Avtal Detaljer

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
sv_SE: Garanti/Service Avtal Status

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
sv_SE: Garanti Ärende

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
sv_SE: Garanti Utgångsdatum

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
sv_SE: Garanti Tid (Dagar)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
sv_SE: Garanti Tid (Dagar)

en: Watch Video
sv_SE: Visa Video

note: Name of a UOM
en: Watt-Hour
sv_SE: Watt-Timme

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Gigametres
sv_SE: Våglängd i Gigametrar

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Kilometres
sv_SE: Våglängd i Kilometer

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
sv_SE: Våglängd i Megameter

en: We can see {0} is made against {1}. If you want {1}'s outstanding to be updated, uncheck '{2}' checkbox. <br><br> Or you can use {3} tool to reconcile against {1} later.
sv_SE: Vi kan se att {0} skapades mot {1}. Om du vill att {1}s utestående ska uppdateras, avmarkera '{2}'kryssruta . <br><br> Eller så kan du använda {3} verktyg för att stämma av mot {1} senare.

en: We're here to help!
sv_SE: Vi är här för att hjälpa!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
sv_SE: Webbplats

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
sv_SE: Webbplats Egenskaper

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
sv_SE: Webbshop Beskrivning

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
sv_SE: Webbplats Filter Fält

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
sv_SE: Webbplats Bild

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
sv_SE: Webbplats Artikel Grupp

note: Name of a role
en: Website Manager
sv_SE: Webbplats Ansvarig

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
sv_SE: Webbplats Skript

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
sv_SE: Webbplats Inställningar

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
sv_SE: Webbshop Specifikationer

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
sv_SE: Webbplats Tema

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
sv_SE: Vecka

en: Week {0} {1}
sv_SE: Vecka {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
sv_SE: Vardag

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
sv_SE: Veckovis

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
sv_SE: Helg

note: Label of the weekly_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Weekly Time to send
sv_SE: Veckotid att skicka

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
sv_SE: Vikt

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
sv_SE: Vikt (kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
sv_SE: Vikt per Enhet

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
sv_SE: Vikt Enhet

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
sv_SE: Prioritet Funktion

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
sv_SE: Välkomst E-post skickad

en: Welcome to {0}
sv_SE: Välkommen till {0}

en: What do you need help with?
sv_SE: Vad behöver man hjälp med?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
sv_SE: Hjul

note: Description of the 'Sub Assembly Warehouse' (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: When a parent warehouse is chosen, the system conducts stock checks against the associated child warehouses
sv_SE: Näröverordnat lager valts utför system lagerkontroller mot tillhörande underordnade lager

en: When creating an Item, entering a value for this field will automatically create an Item Price at the backend.
sv_SE: När du skapar en artikel, om du anger ett värde för detta fält, skapas automatiskt ett artikelpris i bakgrund.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
sv_SE: När konto skapades för Dotter Bolag {0} hittades Överordnad Konto {1} som Bokföring Register Konto.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
sv_SE: När konto skapades för Dotter Bolag {0} hittades inte  Överordnad Konto {1}. Skapa Överordnad Konto i motsvarande Kontoplan

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
sv_SE: Vid skapande av Inköp Faktura från Inköp Order, använd Inköp Faktura transaktion datum för växelkurs istället för att ärva den från Inköp Order. Gäller endast Inköp Faktura.

en: White
sv_SE: Vit

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
sv_SE: Änkling/Änka

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
sv_SE: Bredd (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
sv_SE: Belopp Bredd i ord

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
sv_SE: Kommer att tillämpas på varianter

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
sv_SE: Kommer att tillämpas på varianter om de inte åsidosätts

en: Wire Transfer
sv_SE: Elektronisk

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
sv_SE: Med Åtgärder

en: With Period Closing Entry For Opening Balances
sv_SE: Med PeriodStängning Post för Öppning Saldon

note: Label of the withdrawal (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Withdrawal
sv_SE: Uttag

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
sv_SE: Arbete Klar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
sv_SE: Pågående

en: Work In Progress Warehouse
sv_SE: Bearbetning Lager

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
sv_SE: Arbetsorder

en: Work Order / Subcontract PO
sv_SE: Arbetsorder / Underleverantör Inköp Order

en: Work Order Analysis
sv_SE: Arbetsorder Analys

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Consumed Materials
sv_SE: Arbetsorder Förbrukat Material

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
sv_SE: Arbetsorder Artikel

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
sv_SE: Arbetsorder Åtgärd

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
sv_SE: Arbetsorder Kvantitet

en: Work Order Qty Analysis
sv_SE: Arbetsorder Kvantitet Analys

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
sv_SE: Arbetsorder Lager Rapport

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
sv_SE: Arbetsorder Översikt

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
sv_SE: Arbetsorder kan inte skapas för följande anledning:<br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
sv_SE: Arbetsorder kan inte skapas mot Artikel Mall

en: Work Order has been {0}
sv_SE: Arbetsorder har varit {0}

en: Work Order not created
sv_SE: Arbetsorder inte skapad

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
sv_SE: Arbetsorder {0}: Jobbkort hittades inte för Åtgärd {1}

en: Work Orders
sv_SE: Arbetsordrar

en: Work Orders Created: {0}
sv_SE: Arbetsordrar Skapade: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
sv_SE: Pågående Arbetsordrar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
sv_SE: Arbete Pågår

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
sv_SE: Bearbetning Lager

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
sv_SE: Bearbetning Lager erfordras före Godkännande

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
sv_SE: Arbetsdag

en: Workday {0} has been repeated.
sv_SE: Arbetsdag {0} är upprepad.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
sv_SE: Arbetsflöde

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
sv_SE: Arbetsflöde Åtgärd

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
sv_SE: Arbetsflöde Tillstånd

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
sv_SE: Arbetande

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
sv_SE: Arbets Timmar

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
sv_SE: Arbetsplats

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
sv_SE: Arbetsplats/Maskin

note: Label of the workstation_dashboard (HTML) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Dashboard
sv_SE: Arbetsplats Översikt Panel

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
sv_SE: Arbetsplats Namn

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
sv_SE: Arbetsplats Status

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
sv_SE: Arbetsplats Typ

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
sv_SE: Arbetsplats Arbetstid

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
sv_SE: Arbetsplats är stängd på följande datum enligt Helg Lista: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
sv_SE: Arbetsplatser

en: Wrapping up
sv_SE: Avslutar

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
sv_SE: Avskrivningar

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
sv_SE: Avskrivning Konto

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
sv_SE: Avskrivning Belopp

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
sv_SE: Avskrivning Belopp (Bolag Valuta)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
sv_SE: Avskrivning Baserad på

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
sv_SE: Avskrivning Resultat Enhet

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
sv_SE: Avskrivning Differens Belopp

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
sv_SE: Avskrivning Post

note: Label of the write_off_limit (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Limit
sv_SE: Avskrivning Gräns

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
sv_SE: Skriv Av Utestående Belopp

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
sv_SE: Skriv Av

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
sv_SE: Avskriven Värde

en: Wrong Company
sv_SE: Fel Bolag

en: Wrong Password
sv_SE: Fel Lösenord

en: Wrong Template
sv_SE: Fel Mall

en: XML Files Processed
sv_SE: XML Filer Behandlade

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
sv_SE: År

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
sv_SE: Slut Datum

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
sv_SE: År Namn

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
sv_SE: Start Datum

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
sv_SE: Antal År

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
sv_SE: År Start Datum eller Slut Datum överlappar med {0}. För att undvika det ange bolag

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
sv_SE: Årsvis

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
sv_SE: Gul

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are importing data for the code list:
sv_SE: Du importerar data för Kod Lista:

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
sv_SE: Du är inte behörig att uppdatera enligt villkoren i {} Arbetsflöde.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
sv_SE: Du är inte behörig att lägga till eller uppdatera poster före {0}

en: You are not authorized to make/edit Stock Transactions for Item {0} under warehouse {1} before this time.
sv_SE: Du är inte behörig att skapa/redigera lager transaktioner för artikel {0} under lager {1} före denna tidpunkt.

en: You are not authorized to set Frozen value
sv_SE: Du är inte behörig att ange låst värde

en: You are picking more than required quantity for the item {0}. Check if there is any other pick list created for the sales order {1}.
sv_SE: Du väljer mer än vad som krävs för artikel {0}. Kontrollera om det finns någon annan plocklista skapad för försäljning order {1}.

en: You can add the original invoice {} manually to proceed.
sv_SE: Lägg till original faktura {} manuellt för att fortsätta.

en: You can also copy-paste this link in your browser
sv_SE: Du kan också kopiera och klistra in den här länken i din webbläsare

en: You can also set default CWIP account in Company {}
sv_SE: Du kan också ange standard Kapital Arbete Pågår konto i Bolag {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
sv_SE: Du kan ändra Överordnad Konto till Balans Rapport Konto eller välja annat konto.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
sv_SE: Du kan inte ange aktuell verifikat i 'Mot Journal Post' kolumn

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
sv_SE: Du kan bara ha planer med samma fakturering tid i prenumeration

en: You can only redeem max {0} points in this order.
sv_SE: Du kan bara lösa in maximala {0} poäng i denna följd.

en: You can only select one mode of payment as default
sv_SE: Du kan bara välja ett betalning sätt som standard

en: You can redeem upto {0}.
sv_SE: Du kan lösa in upp till {0}.

en: You can set it as a machine name or operation type. For example, stiching machine 12
sv_SE: Du kan ange den som maskin namn eller åtgärd typ. Till exempel sy maskin 12

en: You can't make any changes to Job Card since Work Order is closed.
sv_SE: Du kan inte göra några ändringar i Jobbkort eftersom Arbetsorder är stängd.

en: You can't redeem Loyalty Points having more value than the Rounded Total.
sv_SE: Det går inte att lösa in Lojalitet Poäng som har mer värde än Avrundad Belopp.

en: You cannot change the rate if BOM is mentioned against any Item.
sv_SE: Du kan inte ändra pris om Stycklista är angiven mot någon artikel.

en: You cannot create a {0} within the closed Accounting Period {1}
sv_SE: Du kan inte skapa {0} inom stängd bokföring period {1}

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
sv_SE: Du kan inte skapa eller annullera bokföring poster under stängd bokföring period {0}

en: You cannot create/amend any accounting entries till this date.
sv_SE: Du kan inte skapa/ändra några bokföring poster fram till detta datum.

en: You cannot credit and debit same account at the same time
sv_SE: Du kan inte kreditera och debitera samma konto på samma gång

en: You cannot delete Project Type 'External'
sv_SE: Kan inte ta bort Projekt Typ 'Extern'

en: You cannot edit root node.
sv_SE: Man kan inte redigera överordnad nod.

en: You cannot redeem more than {0}.
sv_SE: Du kan inte lösa in mer än {0}.

en: You cannot repost item valuation before {}
sv_SE: Du kan inte posta om artikel värdering före {}

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
sv_SE: Du kan inte starta om prenumeration som inte är annullerad.

en: You cannot submit empty order.
sv_SE: Du kan inte godkänna tom order.

en: You cannot submit the order without payment.
sv_SE: Du kan inte godkänna order utan betalning.

en: You cannot {0} this document because another Period Closing Entry {1} exists after {2}
sv_SE: Du kan inte {0} detta dokument eftersom en annan Period Stängning Post {1} finns efter {2}

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
sv_SE: Du har inte behörighet att {} artikel i {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
sv_SE: Det finns inte tillräckligt med Lojalitet Poäng för att lösa in

en: You don't have enough points to redeem.
sv_SE: Du har inte tillräckligt med poäng för att lösa in

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
sv_SE: Du hade {} fel när du skapade öppning fakturor. Kontrollera {} för mer information

en: You have already selected items from {0} {1}
sv_SE: Du har redan valt Artikel från {0} {1}

en: You have been invited to collaborate on the project: {0}
sv_SE: Du har blivit inbjuden att samarbeta i projekt: {0}

en: You have entered a duplicate Delivery Note on Row
sv_SE: Du har angett dubblett Försäljning Följesedel på Rad

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
sv_SE: Du måste aktivera automatisk ombeställning i lager inställningar för att behålla ombeställning nivåer.

en: You haven't created a {0} yet
sv_SE: Ingen {0} skapad än

en: You must add atleast one item to save it as draft.
sv_SE: Du måste lägga till minst en artikel att spara som utkast.

en: You must select a customer before adding an item.
sv_SE: Välj Kund före Artikel.

en: You need to cancel POS Closing Entry {} to be able to cancel this document.
sv_SE: Annullera Kassa Stängning Post {} för att annullera detta dokument.

en: You selected the account group {1} as {2} Account in row {0}. Please select a single account.
sv_SE: Du valde kontogrupp {1} som {2} Konto på rad {0}. Välj ett enskilt konto.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
sv_SE: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
sv_SE: YouTube Interaktioner

note: Description of the 'ERPNext Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Your Company set in ERPNext
sv_SE: Bolag angiven i System

en: Your Name (required)
sv_SE: Ditt Namn

en: Your email address...
sv_SE: Din e-postadress...

en: Your email has been verified and your appointment has been scheduled
sv_SE: Din E-post är verifierad och ditt möte är bokad

en: Your order is out for delivery!
sv_SE: Din Order är ute för Leverans!

en: Your tickets
sv_SE: Dina Ärenden

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
sv_SE: Youtube Statistik

en: ZIP Code
sv_SE: Postnummer

note: Label of the zero_balance (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Zero Balance
sv_SE: Noll Saldo

en: Zero Rated
sv_SE: Noll Pris

en: Zero quantity
sv_SE: Noll Kvantitet

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
sv_SE: Zip Fil

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
sv_SE: [Viktigt] [System] Automatisk Ombeställning Fel

en: `Allow Negative rates for Items`
sv_SE: "Tillåt Negativa Priser för Artiklar".

en: after
sv_SE: efter

en: and
sv_SE: och

en: as Code
sv_SE: som Kod

en: as Description
sv_SE: som Beskrivning

en: as Title
sv_SE: som Titel

en: as a percentage of finished item quantity
sv_SE: som procentsats av färdig artikel kvantitet

en: at
sv_SE: kl.

en: based_on
sv_SE: Baserad På

en: by {}
sv_SE: av {}

en: cannot be greater than 100
sv_SE: Rabatt kan inte vara högre än 100%

en: dated {0}
sv_SE: daterad {0}

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
sv_SE: Beskrivning

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
sv_SE: Utveckling

en: discount applied
sv_SE: Rabatt Tillämpad

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
sv_SE: t.ex. 'Sommar semester 2024 Erbjudande 20'

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
sv_SE: exempel: Nästa Dag Leverans

en: fieldname
sv_SE: Fält Namn

en: hidden
sv_SE: dold

en: hours
sv_SE: Timmar

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
sv_SE: Bild

en: is already
sv_SE: är redan

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
sv_SE: vänster

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: material_request_item
sv_SE: material_begäran_post

en: must be between 0 and 100
sv_SE: måste vara mellan 0 och 100

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Cost Center' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Company' Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the old_parent (Link) field in DocType
en: old_parent
sv_SE: gammal_överordnad

en: on
sv_SE: Klar

en: or
sv_SE: eller

en: or its descendants
sv_SE: eller dess underordnad

en: out of 5
sv_SE: av 5 möjliga

en: paid to
sv_SE: Betald till

en: payments app is not installed. Please install it from {0} or {1}
sv_SE: payment app är inte installerad. Installera det från {0} eller {1}

en: payments app is not installed. Please install it from {} or {}
sv_SE: payment app är inte installerad. Installera det från {0} eller {1}

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
sv_SE: Kostnad per Timme

en: performing either one below:
sv_SE: utför någon av dem nedan:

note: Description of the 'Product Bundle Item' (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: product bundle item row's name in sales order. Also indicates that picked item is to be used for a product bundle
sv_SE: Artikel paket artikel rad namn i försäljning order. Indikerar också att plockad artikel ska användas för artikel paket

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
sv_SE: Produktion

note: Label of the quotation_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item'
en: quotation_item
sv_SE: Försäljning Offert Artikel

en: ratings
sv_SE: Bedömningar

en: received from
sv_SE: mottagen från

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Location' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Task' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Department' Label of the rgt (Int) field in DocTyp
en: rgt
sv_SE: höger

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
sv_SE: Sandlåda

en: subscription is already cancelled.
sv_SE: prenumeration är redan annullerad.

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
sv_SE: titel

en: to
sv_SE: till

en: to unallocate the amount of this Return Invoice before cancelling it.
sv_SE: att ta bort belopp för denna Retur Faktura innan annullering.

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
sv_SE: unik t.ex. SPARA20 Används för att få rabatt

en: variance
sv_SE: avvikelse

en: via BOM Update Tool
sv_SE: via Ersätt Stycklista Verktyg

en: will be
sv_SE: kommer vara

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
sv_SE: du måste välja Kapital Arbete Pågår Konto i Konto Tabell

en: {0} '{1}' is disabled
sv_SE: {0} {1} är inaktiverad

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
sv_SE: {0} {1} inte under Bokföringsår {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
sv_SE: {0} ({1}) kan inte vara högre än planerad kvantitet ({2}) i arbetsorder {3}

en: {0} <b>{1}</b> has submitted Assets. Remove Item <b>{2}</b> from table to continue.
sv_SE: {0} <b>{1}</b> har godkänt tillgångar. Ta bort Artikel <b>{2}</b> från tabell för att fortsätta.

en: {0} Account not found against Customer {1}.
sv_SE: {0} Konto hittades inte mot Kund {1}.

en: {0} Account: {1} ({2}) must be in either customer billing currency: {3} or Company default currency: {4}
sv_SE: {0} Konto: {1} ({2}) måste vara antingen i kundens faktura valuta: {3} eller bolag standard valuta: {4}

en: {0} Budget for Account {1} against {2} {3} is {4}. It {5} exceed by {6}
sv_SE: {0} Budget för Konto {1} mot {2} {3} är {4}. Det {5} överstiger med {6}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
sv_SE: {0} Kupong som används är {1}. Tillåten kvantitet är slut

en: {0} Digest
sv_SE: {0} Översikt

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
sv_SE: {0} Nummer {1} används redan i {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
sv_SE: {0} Åtgärder: {1}

en: {0} Request for {1}
sv_SE: {0} Begäran för {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
sv_SE: {0} Behåll Prov är baserad på Parti. välj Har Parti Nummer att behålla prov på Artikel

en: {0} Transaction(s) Reconciled
sv_SE: {0} Transaktion(er) Avstämda

en: {0} account is not of type {1}
sv_SE: {0} konto är inte av typ {1}

en: {0} account not found while submitting purchase receipt
sv_SE: {0} konto hittades inte när vid godkänande av Inköp Följesedel

en: {0} against Bill {1} dated {2}
sv_SE: {0} mot Faktura {1} daterad {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
sv_SE: {0} mot Inköp Order {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
sv_SE: {0} mot Försäljning Faktura {1}

en: {0} against Sales Order {1}
sv_SE: {0} mot Försäljning Order {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
sv_SE: {0} har redan Överordnad Procedur {1}.

en: {0} and {1}
sv_SE: {0} och {1}

en: {0} and {1} are mandatory
sv_SE: {0} och {1} erfodras

en: {0} asset cannot be transferred
sv_SE: {0} tillgång kan inte överföras

en: {0} can not be negative
sv_SE: {0} kan inte vara negativ

en: {0} cannot be used as a Main Cost Center because it has been used as child in Cost Center Allocation {1}
sv_SE: {0} kan inte användas som Överordnad Resultat Enhet eftersom det har använts som underordnad i Resultat Enhet Tilldelning {1}

en: {0} cannot be zero
sv_SE: {0} kan inte vara noll

en: {0} created
sv_SE: {0} skapad

en: {0} currency must be same as company's default currency. Please select another account.
sv_SE: {0} valuta måste vara samma som bolag standard valuta. Välj ett annat konto.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
sv_SE: {0} har för närvarande {1} leverantör resultatkort och inköp order till denna leverantör ska utfärdas med försiktighet!

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
sv_SE: {0} har för närvarande {1} Leverantör Resultatkort och offert förslag ska skickas med försiktighet.

en: {0} does not belong to Company {1}
sv_SE: {0} tillhör inte Bolag {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
sv_SE: {0} angiven två gånger under Artikel Moms

en: {0} entered twice {1} in Item Taxes
sv_SE: {0} angiven två gånger {1} under Artikel Moms

en: {0} for {1}
sv_SE: {0} för {1}

en: {0} has Payment Term based allocation enabled. Select a Payment Term for Row #{1} in Payment References section
sv_SE: {0} har Betalning Villkor baserad tilldelning aktiverad. Välj Betalning Villkor för Rad #{1} i Betalning Referenser

en: {0} has been submitted successfully
sv_SE: {0} är godkänd

en: {0} hours
sv_SE: {0} timmar

en: {0} in row {1}
sv_SE: {0} på rad {1}

en: {0} is a mandatory Accounting Dimension. <br>Please set a value for {0} in Accounting Dimensions section.
sv_SE: {0} är erfordrad Bokföring Dimension. <br>Ange värde för {0} Bokföring Dimensioner.

en: {0} is added multiple times on rows: {1}
sv_SE: {0} läggs till flera gånger på rader: {1}

en: {0} is already running for {1}
sv_SE:  {0} körs redan för {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
sv_SE: {0} är spärrad så denna transaktion kan inte fortsätta

en: {0} is mandatory
sv_SE: {0} är erfodrad

en: {0} is mandatory for Item {1}
sv_SE: {0} är erfodrad för Artikel {1}

en: {0} is mandatory for account {1}
sv_SE: {0} är erfodrad för konto {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
sv_SE: {0} är erfordrad. Kanske Valutaväxling Post är inte skapad för {1} till {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
sv_SE: {0} är erfordrad. Kanske Valutaväxling Post är inte skapad för {1} till {2}.

en: {0} is not a company bank account
sv_SE: {0} är inte bolag bank konto

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
sv_SE: {0} är inte grupp. Välj grupp som Överordnad Resultat Enhet

en: {0} is not a stock Item
sv_SE: {0} är inte lager artikel

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
sv_SE: {0} är inte ett giltigt värde för egenskap {1} för Artikel {2}.

en: {0} is not added in the table
sv_SE: {0} är inte lagd till i tabell

en: {0} is not enabled in {1}
sv_SE: {0} är inte aktiverad i {1}

en: {0} is not running. Cannot trigger events for this Document
sv_SE: {0} körs inte. Kan inte utlösa händelser för detta Dokument

en: {0} is not the default supplier for any items.
sv_SE: {0} är inte Standard Leverantör för någon av Artiklar.

en: {0} is on hold till {1}
sv_SE: {0} är parkerad till {1}

en: {0} is required
sv_SE: {0} är erfodrad

en: {0} items in progress
sv_SE: {0} artiklar pågår

en: {0} items produced
sv_SE: {0} artiklar producerade

en: {0} must be negative in return document
sv_SE: {0} måste vara negativ i retur dokument

en: {0} not allowed to transact with {1}. Please change the Company or add the Company in the 'Allowed To Transact With'-Section in the Customer record.
sv_SE: {0} får inte göra transaktioner med {1}. Ändra fbolag eller lägg till bolag i  "Tillåtet att handla med" i kundregister.

en: {0} not found for item {1}
sv_SE: {0} hittades inte för artikel {1}

en: {0} parameter is invalid
sv_SE: {0} parameter är ogiltig

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
sv_SE: {0} betalning poster kan inte filtreras efter {1}

en: {0} qty of Item {1} is being received into Warehouse {2} with capacity {3}.
sv_SE: {0} kvantitet av artikel {1} tas emot i Lager {2} med kapacitet {3}.

en: {0} units are reserved for Item {1} in Warehouse {2}, please un-reserve the same to {3} the Stock Reconciliation.
sv_SE: {0} enheter är reserverade för Artikel {1} i Lager {2}, ta bort reservation för {3} Lager Inventering.

en: {0} units of Item {1} is not available in any of the warehouses.
sv_SE: {0} enheter av Artikel {1} är inte tillgängliga på Lager.

en: {0} units of Item {1} is picked in another Pick List.
sv_SE: {0} enheter av Artikel {1} är vald  i en annan Plocklista.

en: {0} units of {1} are required in {2} with the inventory dimension: {3} ({4}) on {5} {6} for {7} to complete the transaction.
sv_SE: {0} enheter av {1} erfordras i {2} med lagerdimension: {3} ({4}) på {5} {6} för {7} för att slutföra transaktion.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
sv_SE: {0} enheter av {1} behövs i {2} den {3} {4} för {5} för att slutföra denna transaktion.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} to complete this transaction.
sv_SE: {0} enheter av {1} behövs i {2} den {3} {4} för att slutföra denna transaktion.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
sv_SE: {0} enheter av {1} behövs i {2} för att slutföra denna transaktion.

en: {0} until {1}
sv_SE: {0} till {1}

en: {0} valid serial nos for Item {1}
sv_SE: {0} giltig serie nummer för Artikel {1}

en: {0} variants created.
sv_SE: {0} varianter skapade.

en: {0} will be given as discount.
sv_SE: {0} kommer att ges som rabatt.

en: {0} {1} Manually
sv_SE: {0} {1} Manuellt

en: {0} {1} Partially Reconciled
sv_SE: {0} {1} Delvis Avstämd

en: {0} {1} cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
sv_SE: {0} {1} kan inte uppdateras. Om du behöver göra ändringar rekommenderar vi att du annullerar befintlig post och skapar ny.

en: {0} {1} created
sv_SE: {0} {1} skapad

en: {0} {1} does not exist
sv_SE: {0} {1} finns inte

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
sv_SE: {0} {1} har bokföring poster i valuta {2} för bolag {3}. Välj Intäkt eller Skuld Konto med valuta {2}.

en: {0} {1} has already been fully paid.
sv_SE: {0} {1} är redan betalad till fullo.

en: {0} {1} has already been partly paid. Please use the 'Get Outstanding Invoice' or the 'Get Outstanding Orders' button to get the latest outstanding amounts.
sv_SE: {0} {1} är redan delvis betald. Använd knapp "Hämta Utestående Faktura" eller "Hämta Utestående Ordrar" knapp för att hämta senaste utestående belopp.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
sv_SE: {0} {1} har ändrats. Uppdatera.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
sv_SE: {0} {1} är inte godkänd så åtgärd kan inte slutföras

en: {0} {1} is allocated twice in this Bank Transaction
sv_SE: {0} {1} är tilldelad två gånger i denna Bank Transaktion

en: {0} {1} is already linked to Common Code {2}.
sv_SE: {0} {1} är redan länkad till Gemensam kod {2}.

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
sv_SE: {0} {1} är associerad med {2}, men Parti Konto är {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
sv_SE: {0} {1} är annullerad eller stängd

en: {0} {1} is cancelled or stopped
sv_SE: {0} {1} är annullerad eller stoppad

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
sv_SE: {0} {1} är annullerad så åtgärd kan inte slutföras

en: {0} {1} is closed
sv_SE: {0} {1} är stängd

en: {0} {1} is disabled
sv_SE: {0} {1} är inaktiverad

en: {0} {1} is frozen
sv_SE: {0} {1} är låst

en: {0} {1} is fully billed
sv_SE: {0} {1} är fullt fakturerad

en: {0} {1} is not active
sv_SE: {0} {1} är inte aktiv

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
sv_SE: {0} {1} är inte associerad med {2} {3}

en: {0} {1} is not in any active Fiscal Year
sv_SE: {0} {1} är inte under något aktivt Bokföringsår

en: {0} {1} is not submitted
sv_SE: {0} {1} ej godkänd

en: {0} {1} is on hold
sv_SE: {0} {1} är parkerad

en: {0} {1} is {2}
sv_SE: {0} {1} är {2}

en: {0} {1} must be submitted
sv_SE: {0} {1} måste godkännas

en: {0} {1} not allowed to be reposted. Modify {2} to enable reposting.
sv_SE: {0} {1} får inte postas om. Ändra {2} för att aktivera ompostering.

en: {0} {1} status is {2}
sv_SE: {0} {1} status är {2}

en: {0} {1} via CSV File
sv_SE: {0} {1} via CSV fil

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
sv_SE: {0} {1}: "Resultat" konto typ {2} är inte tillåtet i Öppning Post

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
sv_SE: {0} {1}: konto {2} tillhör inte bolag {3}

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
sv_SE: {0} {1}: Konto {2} är ett grupp konto och grupp konton kan inte användas i transaktioner

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
sv_SE: {0} {1}: Konto {2} är inaktiv

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
sv_SE: {0} {1}: Bokföring Post för {2} kan endast skapas i valuta: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
sv_SE: {0} {1}: Resultat Enhet erfordras för Artikel {2}

en: {0} {1}: Cost Center is required for 'Profit and Loss' account {2}.
sv_SE: {0} {1}: Resultat Enhet erfordras för "Resultat" konto {2}.

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
sv_SE: {0} {1}: Resultat Enhet {2} tillhör inte Bolag {3}

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
sv_SE: {0} {1}: Resultat Enhet {2} är grupp resultat enhet och grupp resultat enhet kan inte användas i transaktioner

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
sv_SE: {0} {1}: Kund erfordras mot Fordring Konto {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
sv_SE: {0} {1}: Antingen debet eller kredit belopp erfordras för {2}

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
sv_SE: {0} {1}: Leverantör erfordras mot Skuld Konto {2}

en: {0}% Billed
sv_SE: {0}% Fakturerad

en: {0}% Delivered
sv_SE: {0}% Levererad

en: {0}'s {1} cannot be after {2}'s Expected End Date.
sv_SE: {0}s {1} kan inte vara efter förväntad slut datum för {2}

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
sv_SE: {0}, slutför åtgärd {1} före åtgärd {2}.

en: {0}: {1} does not exists
sv_SE: {0}: {1} finns inte

en: {0}: {1} must be less than {2}
sv_SE: {0}: {1} måste vara mindre än {2}

en: {item_name}'s Sample Size ({sample_size}) cannot be greater than the Accepted Quantity ({accepted_quantity})
sv_SE: {item_name} Prov Kvantitet ({sample_size}) kan inte vara högre än accepterad kvantitete ({accepted_quantity})

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
sv_SE: {} Tillgängliga

note: Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {}  To Deliver
sv_SE: {} Att Leverera

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace
en: {}  To Receive
sv_SE: {} Att Ta Emot

en: {} Assets created for {}
sv_SE: {} Tillgångar skapade för {}

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
sv_SE: {} Tilldelade

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
sv_SE: {} Tillgängliga

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
sv_SE: {} Öppen

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} Pending
sv_SE: {}Pågående

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} To Bill
sv_SE: {} Att Fakturera

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
sv_SE: {} kan inte annulleras eftersom intjänade Lojalitet Poäng har lösts in. Först annullera {} Nummer {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
sv_SE: {} har befintliga tillgångar kopplade till den. Annullera tillgångar att skapa Inköp Retur.

en: {} is a child company.
sv_SE: {} är dotter bolag.

en: {} of {}
sv_SE: {} av {}

en: {} {} is already linked with another {}
sv_SE: {} {} är redan länkad till annan {}

en: {} {} is already linked with {} {}
sv_SE: {} {} är redan länkad till {} {}
