frappe - en to fr_FR translation catalogue (5423 entries)

en:  Address
fr_FR:  Adresse

en:  Amount
fr_FR:  Montant

en:  Name
fr_FR:  Nom

en:  Rate
fr_FR:  Prix

en:  Sub Assembly
fr_FR:  Sous-Ruche

en:  Summary
fr_FR:  Résumé

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
fr_FR: Un "article fourni par un client" ne peut pas être également un article d'achat

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
fr_FR: Un "article fourni par un client" ne peut pas avoir de taux de valorisation

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
fr_FR: 'Est un Actif Immobilisé’ doit être coché car il existe une entrée d’Actif pour cet article

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
fr_FR: % Livré

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
fr_FR: % Montant facturé

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
fr_FR: % facturé

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
fr_FR: % Méthode Complète

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
fr_FR: % complété

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
fr_FR: % installé

en: % Of Grand Total
fr_FR: % du total

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
fr_FR: % commandé

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
fr_FR: % choisi

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
fr_FR: % de perte de processus

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
fr_FR: % de progression

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
fr_FR: % reçu

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
fr_FR: % retourné

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
fr_FR: % de matériaux facturés sur cette commande de vente

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
fr_FR: % de matériaux livrés par rapport à cette commande

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
fr_FR: 'Compte' dans la section comptabilité du client {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
fr_FR: Autoriser les commandes multiples contre un bon de commande du client'

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
fr_FR: 'Basé sur' et 'Groupé par' ne peuvent pas être identiques

en: 'Date' is required
fr_FR: La 'date' est obligatoire

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
fr_FR: 'Jours Depuis La Dernière Commande' doit être supérieur ou égal à zéro

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
fr_FR: 'Compte {0} par défaut' dans la société {1}

en: 'Entries' cannot be empty
fr_FR: 'Entrées' ne peuvent pas être vides

en: 'From Date' is required
fr_FR: 'Date début' est requise

en: 'From Date' must be after 'To Date'
fr_FR: La ‘Du (date)’ doit être antérieure à la ‘Au (date) ’

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
fr_FR: 'A un Numéro de Série' ne peut pas être 'Oui' pour un article non géré en stock

en: 'Opening'
fr_FR: 'Ouverture'

en: 'To Date' is required
fr_FR: 'Au (date)' est requise

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
fr_FR: 'Au numéro du paquet' ne peut pas être inférieur à 'À partir du paquet N°'.

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
fr_FR: 'Mettre à Jour le Stock' ne peut pas être coché car les articles ne sont pas livrés par {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
fr_FR: 'Mettre à Jour Le Stock’ ne peut pas être coché pour la vente d'actifs immobilisés

en: (A) Qty After Transaction
fr_FR: (A) Quantité après la transaction

en: (B) Expected Qty After Transaction
fr_FR: (B) Quantité attendue après la transaction

en: (C) Total Qty in Queue
fr_FR: (C) Qté totale dans la file d'attente

en: (C) Total qty in queue
fr_FR: (C) Quantité totale en file d'attente

en: (D) Balance Stock Value
fr_FR: (D) Valeur du solde du stock

en: (E) Balance Stock Value in Queue
fr_FR: (E) Solde de la valeur de stock dans la file d'attente

en: (F) Change in Stock Value
fr_FR: (F) Changement de la valeur du stock

en: (Forecast)
fr_FR: (Prévoir)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
fr_FR: (G) Somme de la variation de la valeur du stock

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
fr_FR: (H) Changement de la valeur du stock (file d’attente IFO)

en: (H) Valuation Rate
fr_FR: (H) Taux d'évaluation

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
fr_FR: (Tarif Horaire / 60) * Temps Réel d’Opération

en: (I) Valuation Rate
fr_FR: (I) Taux d'évaluation

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
fr_FR: (J) Taux d'évaluation selon la FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
fr_FR: (K) Évaluation = Valeur (D) ÷ Qty (A)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
fr_FR: (compris)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
fr_FR: * Sera calculé lors de la transaction.

en: 0-30 Days
fr_FR: 0-30 jours

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
fr_FR: 1 point de fidélité = Quel montant en devise de base ?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
fr_FR: 1 heure

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
fr_FR: 2 ans

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
fr_FR: 3 Annuel

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
fr_FR: 30 min

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
fr_FR: 6 heures

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
fr_FR: <b>From Time</b> ne peut pas être postérieur à <b>To Time</b> pour {0}

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
fr_FR: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    Vous pouvez utiliser des <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">tags Jinja</a> dans les éléments <b>Subject</b> et <b>Body</b> pour avoir des valeurs dynamiques.
    </li><li>
        Tous les champs dans ce DocType sont disponibles sous l'objet <b>doc</b> et tous les champs pour le client à qui l'email est adressé sont disponibles sous l'objet  <b>customer</b>.
    </li></ul>
    <h4> Exemples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Relevés de comptes pour {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Bonjour {{ customer.customer_name }},<br>Vous trouverez en pièce-jointe vos relevés de comptes du {{ doc.from_date }} au {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
fr_FR: <div class="columnHeading">Autres détails</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
fr_FR: <div class="text-muted text-center">Aucune transaction bancaire correspondante trouvée</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
fr_FR: <div>
    <h3> Toutes les dimensions doivent être en centimètres </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
fr_FR: <h3>À propos du lot de produits</h3>
    
    <p>Constituer un <b>article</b> composé d'autres <b>articles</b>. Utile si vous avez certains <b>articles</b> dans un lot de vente et que vous maintenez un stock individuel de chaque <b>article du lot</b> et non de l'ensemble <b>Article</b>.</p>
    <p>Le lot <b>Article</b> aura la variable <code>Article de stock</code> sur <b>Non</b> et <code>Article de vente</code> sur <b>Oui</b>.</p>
    <h4>Exemple :</h4>
    <p>Si vous vendez des ordinateurs portables et des sacs à dos séparément et bénéficiez d'un prix spécial si le client achète les deux , l'ordinateur portable + le sac à dos constitueront un nouvel élément du pack de produits.</p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
fr_FR: <h5 class="text-muted uppercase">Ou</h5>

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
fr_FR: Un Groupe de Clients existe avec le même nom, veuillez changer le nom du Client ou renommer le Groupe de Clients

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
fr_FR: Un responsable requiert le nom d'une personne ou le nom d'une organisation

en: A new appointment has been created for you with {0}
fr_FR: Un nouveau rendez-vous a été créé pour vous avec {0}

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: A+
fr_FR: A +

note: Option for the 'Invoice Series' (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: ACC-PINV-.YYYY.-
fr_FR: ACC-PINV-YYYY.-

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
fr_FR: Date d'Expiration CMA

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
fr_FR: Clé API

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
fr_FR: Numéro AWB

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
fr_FR: Abré

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
fr_FR: Abréviation

en: Abbreviation already used for another company
fr_FR: Abréviation déjà utilisée pour une autre société

en: Abbreviation is mandatory
fr_FR: Abréviation est obligatoire

en: Abbreviation: {0} must appear only once
fr_FR: Abréviation: {0} ne doit apparaître qu'une seule fois

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
fr_FR: Paramétrages À Propos

en: About {0} minute remaining
fr_FR: Il reste environ {0} minute

en: About {0} minutes remaining
fr_FR: Il reste environ {0} minutes

en: About {0} seconds remaining
fr_FR: Il reste environ {0} secondes

note: Name of a role
en: Academics User
fr_FR: Utilisateur académique

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
fr_FR: Critères d'acceptation de la formule

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
fr_FR: Critères d'acceptation valeur

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
fr_FR: Accepté.e

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
fr_FR: Quantité acceptée

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
fr_FR: Quantité acceptée en UOM de Stock

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
fr_FR: Quantité Acceptée

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
fr_FR: Entrepôt Accepté

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
fr_FR: Clé d'accès

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
fr_FR: La clé d'accès est requise pour le fournisseur de service : {0}

note: Label of the access_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Access Token
fr_FR: Jeton d'Accès

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
fr_FR: Selon CEFACT/ICG/2010/IC013 ou CEFACT/ICG/2010/IC010

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
fr_FR: Compte

note: Name of a report
en: Account Balance
fr_FR: Solde du Compte

note: Label of the paid_from_account_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Balance (From)
fr_FR: Solde du code comptable (depuis le)

note: Label of the paid_to_account_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Balance (To)
fr_FR: Solde du compte (À)

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
fr_FR: Solde de clôture du compte

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
fr_FR: Compte Devise

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
fr_FR: Devise du cpte client (From)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
fr_FR: Devise du compte (à)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
fr_FR: Compte comptable principal

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
fr_FR: Gestionnaire de la comptabilité

en: Account Missing
fr_FR: Compte comptable manquant

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
fr_FR: Nom du Compte

en: Account Not Found
fr_FR: Compte non trouvé

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
fr_FR: Numéro de compte

en: Account Number {0} already used in account {1}
fr_FR: Numéro de compte {0} déjà utilisé dans le compte {1}

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
fr_FR: Solde d'ouverture du compte

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
fr_FR: Compte Payé Du

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
fr_FR: Compte Payé Au

en: Account Pay Only
fr_FR: Compte Bénéficiaire Seulement

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
fr_FR: Sous-type de compte

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
fr_FR: Type de compte

en: Account Value
fr_FR: Valeur du compte

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
fr_FR: Le solde du compte est déjà Créditeur, vous n'êtes pas autorisé à mettre en 'Solde Doit Être' comme 'Débiteur'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
fr_FR: Le solde du compte est déjà débiteur, vous n'êtes pas autorisé à définir 'Solde Doit Être' comme 'Créditeur'

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
fr_FR: Compte pour le Rendu de Monnaie

en: Account is mandatory to get payment entries
fr_FR: Le compte est obligatoire pour obtenir les entrées de paiement

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
fr_FR: Le compte n'est pas défini pour le graphique du tableau de bord {0}

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
fr_FR: Un compte avec des enfants ne peut pas être converti en grand livre

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
fr_FR: Les comptes avec des nœuds enfants ne peuvent pas être défini comme grand livre

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
fr_FR: Un compte contenant une transaction ne peut pas être converti en groupe

en: Account with existing transaction can not be deleted
fr_FR: Un compte contenant une transaction ne peut pas être supprimé

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
fr_FR: Un compte contenant une transaction ne peut pas être converti en grand livre

en: Account {0} does not belong to company: {1}
fr_FR: Le compte {0} n'appartient pas à la société : {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
fr_FR: Le compte {0} n'appartient pas à la société {1}

en: Account {0} does not exist
fr_FR: Compte {0} n'existe pas

en: Account {0} does not exists
fr_FR: Le compte {0} n'existe pas

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
fr_FR: Le compte {0} n'existe pas dans le graphique du tableau de bord {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
fr_FR: Le Compte {0} ne correspond pas à la Société {1} dans le Mode de Compte : {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
fr_FR: Le compte {0} existe dans la société mère {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
fr_FR: Le compte {0} a été entré plusieurs fois

en: Account {0} is added in the child company {1}
fr_FR: Le compte {0} est ajouté dans la société enfant {1}.

en: Account {0} is frozen
fr_FR: Le compte {0} est gelé

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
fr_FR: Le compte {0} est invalide. La Devise du Compte doit être {1}

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
fr_FR: Compte {0}: Le Compte parent {1} ne peut pas être un grand livre

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
fr_FR: Compte {0}: Le Compte parent {1} n'appartient pas à l'entreprise: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
fr_FR: Compte {0}: Le Compte parent {1} n'existe pas

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
fr_FR: Compte {0}: Vous ne pouvez pas assigner un compte comme son propre parent

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
fr_FR: Compte: <b>{0}</b> est un travail capital et ne peut pas être mis à jour par une écriture au journal.

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
fr_FR: Compte : {0} peut uniquement être mis à jour via les Mouvements de Stock

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
fr_FR: Compte: {0} n'est pas autorisé sous Saisie du paiement.

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
fr_FR: Compte : {0} avec la devise : {1} ne peut pas être sélectionné

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
fr_FR: Comptabilité

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
fr_FR: Détails Comptable

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
fr_FR: Dimension comptable

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
fr_FR: La dimension de comptabilité <b>{0}</b> est requise pour le compte &quot;Bilan&quot; {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
fr_FR: La dimension de comptabilité <b>{0}</b> est requise pour le compte 'Bénéfices et pertes' {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
fr_FR: Détail de la dimension comptable

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
fr_FR: Dimensions comptables

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
fr_FR: Dimensions comptables

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
fr_FR: Filtre de dimensions comptables

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
fr_FR: Écritures Comptables

en: Accounting Entry for Asset
fr_FR: Ecriture comptable pour l'actif

en: Accounting Entry for Service
fr_FR: Écriture comptable pour le service

en: Accounting Entry for Stock
fr_FR: Ecriture comptable pour stock

en: Accounting Entry for {0}
fr_FR: Entrée comptable pour {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
fr_FR: Écriture Comptable pour {0}: {1} ne peut être effectuée qu'en devise: {2}

en: Accounting Ledger
fr_FR: Grand livre

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
fr_FR: Données de base

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
fr_FR: Période comptable

en: Accounting Period overlaps with {0}
fr_FR: La période comptable chevauche avec {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
fr_FR: Les écritures comptables sont gelées jusqu'à cette date. Personne ne peut créer ou modifier des entrées sauf les utilisateurs avec le rôle spécifié ci-dessous

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
fr_FR: Comptes

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
fr_FR: Clôture

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
fr_FR: Comptes gelés jusqu'au

note: Name of a role
en: Accounts Manager
fr_FR: Responsable de la comptabilité

en: Accounts Missing Error
fr_FR: Erreur de compte manquant

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
fr_FR: Comptes Créditeurs

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
fr_FR: Résumé des Comptes Créditeurs

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
fr_FR: Comptes débiteurs

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
fr_FR: Compte de crédit débiteur

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
fr_FR: Compte escompté des comptes débiteurs

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
fr_FR: Résumé des Comptes Débiteurs

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
fr_FR: Comptes débiteurs non payés

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
fr_FR: Comptes débiteurs / créditeurs

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
fr_FR: Paramètres de comptabilité

note: Name of a role
en: Accounts User
fr_FR: Comptable

en: Accounts table cannot be blank.
fr_FR: Le tableau de comptes ne peut être vide.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
fr_FR: Comptes à fusionner

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
fr_FR: Amortissement Cumulé

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
fr_FR: Compte d'Amortissement Cumulé

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
fr_FR: Montant d'Amortissement Cumulé

en: Accumulated Depreciation as on
fr_FR: Amortissement Cumulé depuis

en: Accumulated Monthly
fr_FR: Cumul mensuel

en: Accumulated Values
fr_FR: Valeurs accumulées

en: Accumulated Values in Group Company
fr_FR: Valeurs accumulées dans la société mère

en: Achieved ({})
fr_FR: Atteint ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
fr_FR: Date d'Aquisition

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
fr_FR: Action si l'inspection qualité n'est pas soumise

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
fr_FR: Action si l'inspection qualité est rejetée

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
fr_FR: Action si le même taux n'est pas maintenu

en: Action Initialised
fr_FR: Action initialisée

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
fr_FR: Mesure à prendre si le budget mensuel accumulé est dépassé

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
fr_FR: Mesure à prendre si le budget mensuel accumulé est dépassé avec les requêtes de matériel

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
fr_FR: Mesure à prendre si le budget mensuel accumulé a été dépassé avec les bons de commande d'achat

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
fr_FR: Action si le budget annuel est dépassé par rapport aux dépenses réelles

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
fr_FR: Action à réaliser si le budget annuel est dépassé avec les demandes de matériel

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
fr_FR: Action si le budget annuel a été dépassé avec les bons de commande d'achat

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
fr_FR: Action si le même taux n'est pas maintenu tout au long du cycle de vente

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
fr_FR: Actions réalisées

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
fr_FR: actif

en: Active Leads
fr_FR: Leads actifs

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
fr_FR: Statut actif

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
fr_FR: Activités

note: Group in Asset's connections
en: Activity
fr_FR: Historique

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
fr_FR: Coût de l'Activité

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
fr_FR: Des Coûts d'Activité existent pour l'Employé {0} pour le Type d'Activité - {1}

en: Activity Cost per Employee
fr_FR: Coût de l'Activité par Employé

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
fr_FR: Type d'activité

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
fr_FR: Réel

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
fr_FR: Quantité réelle de lot

en: Actual Cost
fr_FR: Prix actuel

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
fr_FR: Date Réelle

en: Actual Delivery Date
fr_FR: Date de livraison réelle

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
fr_FR: Date de Fin Réelle

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
fr_FR: Date de Fin Réelle (via la Feuille de Temps)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
fr_FR: Heure de Fin Réelle

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
fr_FR: Coût d'Exploitation Réel

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
fr_FR: Temps d'Exploitation Réel

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
fr_FR: Quantité Réelle

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
fr_FR: Qté Réelle (à la source/cible)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
fr_FR: Quantité réelle en entrepôt

en: Actual Qty is mandatory
fr_FR: Qté Réelle est obligatoire

en: Actual Quantity
fr_FR: Quantité Réelle

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
fr_FR: Date de Début Réelle

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
fr_FR: Date de Début Réelle (via la feuille de temps)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
fr_FR: Heure de Début Réelle

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
fr_FR: Temps et Coût Réels

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
fr_FR: Temps Réel (en Heures)

en: Actual qty in stock
fr_FR: Qté réelle en stock

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
fr_FR: Le type de taxe réel ne peut pas être inclus dans le prix de l'Article à la ligne {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add / Edit Prices
fr_FR: Ajouter / Modifier Prix

en: Add Child
fr_FR: Ajouter une Sous-Catégorie

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
fr_FR: Ajouter des opérations de correction de coût pour la valorisation des produits finis

en: Add Customers
fr_FR: Ajouter des clients

en: Add Employees
fr_FR: Ajouter des employés

en: Add Item
fr_FR: Ajouter un Article

en: Add Items
fr_FR: Ajouter des articles

en: Add Leads
fr_FR: Créer des Leads

en: Add Multiple Tasks
fr_FR: Ajouter plusieurs tâches

en: Add Order Discount
fr_FR: Ajouter une remise de commande

en: Add Participants
fr_FR: Ajouter des participants

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
fr_FR: Ajouter une proposition

en: Add Sales Partners
fr_FR: Ajouter des partenaires commerciaux

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
fr_FR: Ajouter une série / numéro de lot

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
fr_FR: Ajouter numéro de série / numéro de lot (Qté rejetée)

en: Add Sub Assembly
fr_FR: Ajouter une sous-Ruche

en: Add Suppliers
fr_FR: Ajouter des fournisseurs

en: Add Timesheets
fr_FR: Ajouter des feuilles de temps

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
fr_FR: Ajouter des vacances hebdomadaires

en: Add a Note
fr_FR: Ajouter une note

en: Add details
fr_FR: Ajouter des détails

en: Add items in the Item Locations table
fr_FR: Ajouter des articles dans le tableau Emplacements des articles

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
fr_FR: Ajouter ou Déduire

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
fr_FR: Ajouter le reste de votre organisation en tant qu'utilisateurs. Vous pouvez aussi inviter des Clients sur votre portail en les ajoutant depuis les Contacts

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
fr_FR: Ajouter aux vacances

en: Add to Prospect
fr_FR: Ajouter à Prospect

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
fr_FR: Ajouter aux marchandises en transit

en: Add/Edit Coupon Conditions
fr_FR: Ajouter / Modifier les conditions du coupon

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
fr_FR: Ajouté par

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
fr_FR: Ajouté le

en: Added Supplier Role to User {0}.
fr_FR: Ajout du rôle de fournisseur à l'utilisateur {0}.

en: Added {0} ({1})
fr_FR: Ajouté {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
fr_FR: Ajout du rôle {1} à l'utilisateur {0}.

en: Adding Lead to Prospect...
fr_FR: Ajout du prospect à Prospect...

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
fr_FR: Coût d'actif supplémentaire

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
fr_FR: Frais Supplémentaire

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
fr_FR: Coût supplémentaire par quantité

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
fr_FR: Frais Supplémentaires

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
fr_FR: Détails Supplémentaires

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
fr_FR: Remise Supplémentaire

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
fr_FR: Montant de la remise supplémentaire

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant de la Remise Supplémentaire (Devise de la Société)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
fr_FR: Pourcentage de remise supplémentaire

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
fr_FR: Infos supplémentaires

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
fr_FR: Information additionnelle

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
fr_FR: Notes complémentaires

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
fr_FR: Coût d'Exploitation Supplémentaires

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
fr_FR: Informations supplémentaires concernant le client.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
fr_FR: Adresse

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
fr_FR: Adresse &amp; Contact

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
fr_FR: Adresse &amp; Contacts

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
fr_FR: Adresse et contacts

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
fr_FR: Adresse Desc

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
fr_FR: Adresse HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
fr_FR: Adresse Ligne 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
fr_FR: Adresse Ligne 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
fr_FR: Nom de l'Adresse

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
fr_FR: Adresse et Contact

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
fr_FR: Adresse et contacts

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
fr_FR: L'adresse doit être liée à une entreprise. Veuillez ajouter une ligne pour Entreprise dans le tableau Liens.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
fr_FR: Adresse utilisée pour déterminer la catégorie de taxe dans les transactions

note: Label of the addresses (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Addresses
fr_FR: Adresses

en: Adjust Asset Value
fr_FR: Ajuster la valeur de l'actif

en: Adjustment Against
fr_FR: Ajustement pour

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
fr_FR: Ajustement basé sur le taux de la facture d'achat

en: Administrative Expenses
fr_FR: Charges Administratives

note: Name of a role
en: Administrator
fr_FR: Administrateur

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
fr_FR: Compte d'avances

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
fr_FR: Montant de l'Avance

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
fr_FR: Avance Payée

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
fr_FR: Paiements Anticipés

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
fr_FR: Montant de l'Avance

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
fr_FR: Montant de l'avance ne peut être supérieur à {0} {1}

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
fr_FR: Réglages avancés

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
fr_FR: Avances

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
fr_FR: Contre

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
fr_FR: Contrepartie

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
fr_FR: Contre une ordonnance générale

en: Against Default Supplier
fr_FR: Contre le fournisseur par défaut

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
fr_FR: Contre l'article du bon de livraison

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
fr_FR: Pour le docName

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
fr_FR: Contre Doctype

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
fr_FR: Pour le Détail du Document N°

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
fr_FR: Pour le Document N°

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
fr_FR: Pour le Compte de Charges

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
fr_FR: Pour le Compte de Produits

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
fr_FR: L'Écriture de Journal {0} n'a pas d'entrée non associée {1}

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
fr_FR: L'Écriture de Journal {0} est déjà ajustée par un autre bon

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
fr_FR: Pour la Facture de Vente

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
fr_FR: Pour l'Article de la Facture de Vente

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
fr_FR: Pour la Commande Client

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
fr_FR: Pour l'Article de la Commande Client

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
fr_FR: Contre entrée de stock

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
fr_FR: Pour le Bon

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
fr_FR: Pour le Type de Bon

en: Age
fr_FR: Âge

en: Age (Days)
fr_FR: Age (jours)

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
fr_FR: Basé Sur le Vieillissement

en: Ageing Range
fr_FR: Balance Agée

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
fr_FR: Ordre du jour

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
fr_FR: Détails de l'agent

note: Name of a role
en: Agriculture Manager
fr_FR: Directeur de l'agriculture

note: Name of a role
en: Agriculture User
fr_FR: Agriculteur

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
fr_FR: Tout

en: All Accounts
fr_FR: Tous les comptes

en: All BOMs
fr_FR: Toutes les nomenclatures

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
fr_FR: Tout Contact

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
fr_FR: Tout Contact Client

en: All Customer Groups
fr_FR: Tous les Groupes Client

en: All Day
fr_FR: Toute la Journée

en: All Departments
fr_FR: Tous les départements

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
fr_FR: Tous les Employés (Actifs)

en: All Item Groups
fr_FR: Tous les Groupes d'Articles

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
fr_FR: Toutes les pistes (Ouvertes)

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
fr_FR: Tous les Contacts de Partenaires Commerciaux

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
fr_FR: Tous les Commerciaux

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
fr_FR: Tous les Contacts Fournisseurs

en: All Supplier Groups
fr_FR: Tous les groupes de fournisseurs

en: All Territories
fr_FR: Tous les territoires

en: All Warehouses
fr_FR: Tous les entrepôts

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
fr_FR: Toutes les communications, celle-ci et celles au dessus de celle-ci incluses, doivent être transférées dans le nouveau ticket.

en: All items have already been Invoiced/Returned
fr_FR: Tous les articles ont déjà été facturés / retournés

en: All items have already been transferred for this Work Order.
fr_FR: Tous les articles ont déjà été transférés pour cet ordre de fabrication.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
fr_FR: Tous les commentaires et les courriels seront copiés d'un document à un autre document nouvellement créé (Lead -> Opportunité -> Devis) dans l'ensemble des documents CRM.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
fr_FR: Tous ces articles ont déjà été facturés / retournés

en: Allocate
fr_FR: Allouer

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
fr_FR: Allouer automatiquement les avances (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
fr_FR: Allouer le montant du paiement

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
fr_FR: Attribuer le paiement en fonction des conditions de paiement

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
fr_FR: Alloué

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
fr_FR: Montant alloué

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
fr_FR: Montant alloué

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
fr_FR: Le montant alloué ne peut être supérieur au montant non ajusté

en: Allocated amount cannot be negative
fr_FR: Le montant alloué ne peut être négatif

en: Allotted Qty
fr_FR: Qté allouée

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
fr_FR: Autoriser

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
fr_FR: Autoriser la création de compte contre une entreprise enfant

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
fr_FR: Autoriser un article alternatif

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
fr_FR: Autoriser la consommation continue de matériel

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
fr_FR: Autoriser les transfert de stock supérieurs à l'attendue

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
fr_FR: Autoriser les retours

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
fr_FR: Autoriser l'ajout d'un article plusieurs fois dans une transaction

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
fr_FR: Autoriser la duplication des pistes sur la base des courriels

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
fr_FR: Autoriser le transfert d'articles du bon de livraison à la facture de vente

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
fr_FR: Autoriser le transfert de matériel du reçu d'achat à la facture d'achat

en: Allow Multiple Material Consumption
fr_FR: Autoriser la consommation de plusieurs matériaux

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
fr_FR: Autoriser plusieurs commandes client par rapport à la commande d'achat d'un client

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
fr_FR: Autoriser un Stock Négatif

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
fr_FR: Autoriser les Heures Supplémentaires

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
fr_FR: Autoriser la Fabrication pendant les Vacances

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
fr_FR: Autoriser à l'achat

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
fr_FR: Autoriser la création de factures d'achat sans Commande d'Achat

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
fr_FR: Autoriser la création de factures d'achat sans Reçu d'Achat

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
fr_FR: Autoriser le renommage de la valeur de l'attribut

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
fr_FR: Autoriser la réinitialisation de l'accord de niveau de service

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
fr_FR: Autoriser la réinitialisation du contrat de niveau de service à partir des paramètres de support.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
fr_FR: Autoriser à la vente

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
fr_FR: Autoriser la création de factures de vente sans bon de livraison

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
fr_FR: Autoriser la création de factures de vente sans commande client

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
fr_FR: Autoriser la création de commandes client pour les devis expirés

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
fr_FR: Autoriser les Taux de Change Existants

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
fr_FR: Autoriser l'utilisateur à modifier le prix de la liste prix dans les transactions

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
fr_FR: Autoriser un Taux de Valorisation Égal à Zéro

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
fr_FR: Autoriser la consommation sans immédiatement fabriqué les produit fini dans les ordres de fabrication

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
fr_FR: Autoriser les factures multi-devises en contrepartie d'un seul compte de tiers

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
fr_FR: Autoriser les transfert  de matiéres premiére mais si la quantité requise est atteinte

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
fr_FR: Autorisé

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
fr_FR: Articles autorisés

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
fr_FR: Autorisé à faire affaire avec

en: Already record exists for the item {0}
fr_FR: L'enregistrement existe déjà pour l'article {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
fr_FR: Déjà défini par défaut dans le profil pdv {0} pour l'utilisateur {1}, veuillez désactiver la valeur par défaut

en: Alternate Item
fr_FR: Article alternatif

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
fr_FR: Code de l'article alternatif

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
fr_FR: Nom de l'article alternatif

en: Alternative item must not be same as item code
fr_FR: L'article alternatif ne doit pas être le même que le code article

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
fr_FR: Modifié Depuis

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant (Devise de la Société)

en: Amount Delivered
fr_FR: Montant livré

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
fr_FR: Différence de Montant

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
fr_FR: Montant éligible à comission

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
fr_FR: Montant En Chiffre

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
fr_FR: Montant {0} {1} pour {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
fr_FR: Montant {0} {1} déduit de {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
fr_FR: Montant {0} {1} transféré de {2} à {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
fr_FR: Montant {0} {1} {2} {3}

en: Amt
fr_FR: Nb

en: An error occurred during the update process
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du processus de mise à jour

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
fr_FR: Analytique

en: Annual
fr_FR: Annuel

en: Annual Billing: {0}
fr_FR: Facturation Annuelle : {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
fr_FR: Charges Annuelles

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
fr_FR: Revenu Annuel

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
fr_FR: CA annuel

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
fr_FR: Un autre enregistrement Budget '{0}' existe déjà pour {1} '{2}' et pour le compte '{3}' pour l'exercice {4}.

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
fr_FR: Un autre Commercial {0} existe avec le même ID d'Employé

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
fr_FR: Frais Applicables

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
fr_FR: Applicable Pour

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
fr_FR: Liste de Vacances Valable

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
fr_FR: Modules Applicables

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
fr_FR: Applicable À (Désignation)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
fr_FR: Applicable À (Employé)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
fr_FR: Applicable À (Rôle)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
fr_FR: Applicable À (Utilisateur)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
fr_FR: Applicable pour les Pays

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
fr_FR: Applicable aux Utilisateurs

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
fr_FR: Applicable pour pilote externe

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
fr_FR: Applicable si la société est SpA, SApA ou SRL

en: Applicable if the company is a limited liability company
fr_FR: Applicable si la société est une société à responsabilité limitée

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
fr_FR: Applicable si la société est un particulier ou une entreprise

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
fr_FR: Applicable sur la base des requêtes de matériel

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
fr_FR: Applicable sur la base des bons de commande d'achat

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
fr_FR: Applicable sur la base de l'enregistrement des dépenses réelles

note: Label of the application_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Application Settings
fr_FR: Paramètres de l'application

en: Application of Funds (Assets)
fr_FR: Emplois des Ressources (Actifs)

en: Applied Coupon Code
fr_FR: Code de coupon appliqué

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
fr_FR: Appliquer une Remise Supplémentaire Sur

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
fr_FR: Appliquer Réduction Sur

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
fr_FR: Appliquer une remise sur un prix réduit

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
fr_FR: Appliquer une réduction sur le prix

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
fr_FR: Appliquer plusieurs règles de tarification

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
fr_FR: Appliquer Sur

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
fr_FR: Appliquer la régle de routage d'entrepot

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
fr_FR: Appliquer la règle sur la marque

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
fr_FR: Appliquer la règle sur le code d'article

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
fr_FR: Appliquer une règle sur un groupe d'articles

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
fr_FR: Appliquer la règle sur autre

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
fr_FR: Appliquer le montant de la retenue d'impôt

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
fr_FR: Rendez-Vous

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
fr_FR: Paramètres de réservation de rendez-vous

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
fr_FR: Horaires de prise de rendez-vous

en: Appointment Confirmation
fr_FR: Confirmation de rendez-vous

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
fr_FR: Détails du rendez-vous

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
fr_FR: Durée du rendez-vous (en minutes)

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
fr_FR: Rendez-vous avec

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
fr_FR: Rôle Approbateur (valeurs autorisées ci-dessus)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
fr_FR: Le Rôle Approbateur ne peut pas être identique au rôle dont la règle est Applicable

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
fr_FR: Utilisateur Approbateur (valeurs autorisées ci-dessus)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
fr_FR: L'Utilisateur Approbateur ne peut pas être identique à l'utilisateur dont la règle est Applicable

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
fr_FR: Région

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
fr_FR: Unité de mesure de la surface

en: Arrival Quantity
fr_FR: Quantité d'arrivée

en: As On Date
fr_FR: Comme à la date

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
fr_FR: Selon UdM du Stock

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
fr_FR: Comme le champ {0} est activé, le champ {1} est obligatoire.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
fr_FR: Lorsque le champ {0} est activé, la valeur du champ {1} doit être supérieure à 1.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
fr_FR: Comme il y a suffisamment de matières premières, la demande de matériel n'est pas requise pour l'entrepôt {0}.

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
fr_FR: Actif - Immo.

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
fr_FR: Compte d'actif

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
fr_FR: Catégorie d'Actif

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
fr_FR: Compte de Catégorie d'Actif

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
fr_FR: Nom de Catégorie d'Actif

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
fr_FR: Catégorie d'Actif est obligatoire pour l'article Immobilisé

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
fr_FR: Centre de Coûts de l'Amortissement d'Actifs

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
fr_FR: Livre d'Amortissements d'Actifs

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
fr_FR: Amortissements et Soldes d'Actif

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
fr_FR: Détails de l'actif

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
fr_FR: Livre comptable d'actifs

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
fr_FR: Localisation de l'actif

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
fr_FR: Maintenance des actifs

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
fr_FR: Journal de Maintenance des Actifs

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
fr_FR: Tâche de Maintenance des Actifs

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
fr_FR: Équipe de Maintenance des Actifs

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
fr_FR: Mouvement d'Actif

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
fr_FR: Élément de mouvement d'actif

en: Asset Movement record {0} created
fr_FR: Registre de Mouvement de l'Actif {0} créé

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
fr_FR: Nom de l'Actif

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
fr_FR: Masque de numérotation de l'actif

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
fr_FR: Propriétaire de l'Actif

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
fr_FR: Société Propriétaire de l'Actif

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
fr_FR: Actif reçu mais non facturé

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
fr_FR: Réparation d'Actif

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
fr_FR: Paramètres des actifs

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
fr_FR: Statut de l'actif

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
fr_FR: Valeur d'actif

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
fr_FR: Ajustement de la valeur des actifs

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
fr_FR: L'ajustement de la valeur de l'actif ne peut pas être enregistré avant la date d'achat de l'actif <b>{0}</b> .

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
fr_FR: Analyse de la valeur des actifs

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
fr_FR: L'actif ne peut être annulé, car il est déjà {0}

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
fr_FR: Actif mis au rebut via Écriture de Journal {0}

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
fr_FR: L'actif {0} ne peut pas être mis au rebut, car il est déjà {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
fr_FR: L'actif {0} ne fait pas partie à la société {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
fr_FR: L'élément {0} n'appartient pas au dépositaire {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
fr_FR: L'élément {0} n'appartient pas à l'emplacement {1}

en: Asset {0} must be submitted
fr_FR: L'actif {0} doit être soumis

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
fr_FR: Actifs - Immo.

en: Assets not created for {0}. You will have to create asset manually.
fr_FR: Éléments non créés pour {0}. Vous devrez créer un actif manuellement.

en: Asset{} {assets_link} created for {}
fr_FR: Élément {} {assets_link} créé pour {}

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
fr_FR: Attribuer À

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
fr_FR: Attribuer au nom

en: Assigned To
fr_FR: Assigné À

en: Assignment
fr_FR: Affectation

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
fr_FR: Au moins un mode de paiement est nécessaire pour une facture de PDV

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
fr_FR: Au moins un des modules applicables doit être sélectionné

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
fr_FR: À la ligne n ° {0}: l'ID de séquence {1} ne peut pas être inférieur à l'ID de séquence de ligne précédent {2}

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
fr_FR: Attacher un fichier .csv avec deux colonnes, une pour l'ancien nom et une pour le nouveau nom

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
fr_FR: Joindre un fichier de plan comptable personnalisé

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
fr_FR: Périphérique d'assistance (identifiant d'étiquette biométrique / RF)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
fr_FR: Attribut

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
fr_FR: Nom de l'Attribut

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
fr_FR: Valeur de l'Attribut

en: Attribute table is mandatory
fr_FR: Table d'Attribut est obligatoire

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
fr_FR: Attribut {0} sélectionné à plusieurs reprises dans le Tableau des Attributs

en: Attributes
fr_FR: Attributs

note: Name of a role
en: Auditor
fr_FR: Auditeur

en: Authentication Failed
fr_FR: Authentification échouée

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
fr_FR: Autorisé par

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
fr_FR: Contrôle d'Autorisation

note: Label of the authorization_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Endpoint
fr_FR: Autorisation Endpoint

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
fr_FR: Règle d'Autorisation

note: Label of the authorization_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Settings
fr_FR: Paramètres d'autorisation

note: Label of the authorization_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization URL
fr_FR: URL d'autorisation

en: Authorized Signatory
fr_FR: Signataire Autorisé

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
fr_FR: Valeur Autorisée

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
fr_FR: Création automatique d'actifs à l'achat

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
fr_FR: Créé automatiquement

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
fr_FR: Création automatique d'un contact

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
fr_FR: Rapport par Email Automatique

en: Auto Fetch
fr_FR: Récupération automatique

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
fr_FR: Création du prix de l'article dans les listes de prix si absent

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
fr_FR: Demande de Matériel Automatique

en: Auto Material Requests Generated
fr_FR: Demandes de Matériel Générées Automatiquement

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
fr_FR: Nom Auto

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
fr_FR: Adhésion automatique (pour tous les clients)

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
fr_FR: Répétition automatique

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
fr_FR: Détail de la Répétition Automatique

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
fr_FR: Fermeture automatique de l'opportunité de réponse après le nombre de jours mentionné ci-dessus.

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
fr_FR: Re-commande auto

en: Auto repeat document updated
fr_FR: Document de répétition automatique mis à jour

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
fr_FR: Ajouter automatiquement des taxes et des frais à partir du modèle de taxe à la pièce

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
fr_FR: Créer un Nouveau Lot Automatiquement

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
fr_FR: Récupération automatique des conditions de paiement de la commande

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
fr_FR: Traiter automatiquement l'écriture comptable différée

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
fr_FR: Disponibilité des emplacements

en: Available
fr_FR: Disponible

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
fr_FR: Qté de Lot Disponible Depuis l'Entrepôt

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
fr_FR: Qté de lot disponible à l'Entrepôt

en: Available For Use Date
fr_FR: Date d'utilisation disponible

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
fr_FR: Qté disponible

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
fr_FR: Qté Disponible à l'Entrepôt Source

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
fr_FR: Qté disponible à l'Entrepôt de Travaux en Cours

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
fr_FR: Qté Disponible à l'Entrepôt

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
fr_FR: quantité disponible

en: Available Stock
fr_FR: Stock disponible

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
fr_FR: Stock Disponible pour les Articles d'Emballage

en: Available for use date is required
fr_FR: La date de mise en service est nécessaire

en: Available quantity is {0}, you need {1}
fr_FR: La quantité disponible est {0}. Vous avez besoin de {1}.

en: Available {0}
fr_FR: Disponible {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
fr_FR: Date de mise en service

en: Available-for-use Date should be after purchase date
fr_FR: La date de disponibilité devrait être postérieure à la date d'achat

en: Average Age
fr_FR: Âge moyen

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
fr_FR: Remise Moyenne

en: Average Rate
fr_FR: Prix moyen

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
fr_FR: Temps de réponse moyen

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
fr_FR: Délai moyen de livraison par le fournisseur

en: Avg Daily Outgoing
fr_FR: Moy Quotidienne Sortante

en: Avg. Buying Price List Rate
fr_FR: Moyenne de la liste de prix d'achat

en: Avg. Selling Price List Rate
fr_FR: Prix moyen de la liste de prix de vente

en: Avg. Selling Rate
fr_FR: Moy. prix de vente

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: B+
fr_FR: B +

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
fr_FR: Nomenclature

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
fr_FR: La nomenclature 1 {0} et la nomenclature 2 {1} ne doivent pas être identiques

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
fr_FR: Outil de comparaison de nomenclature

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
fr_FR: N° de Détail de la nomenclature

note: Name of a report
en: BOM Explorer
fr_FR: Explorateur de nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
fr_FR: Article Eclaté en nomenclature

en: BOM ID
fr_FR: ID de nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Item
fr_FR: Article de la nomenclature

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
fr_FR: N° Nomenclature

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
fr_FR: N° de nomenclature pour un d’Article (Produit Fini)

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
fr_FR: Opération de la nomenclature (gamme)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
fr_FR: Temps de fonctionnement de la nomenclature

en: BOM Qty
fr_FR: Quantité de nomenclature

en: BOM Rate
fr_FR: Cout nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
fr_FR: Article Mis au Rebut dans la nomenclature

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
fr_FR: Recherche nomenclature

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
fr_FR: Stock calculé par nomenclature

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
fr_FR: Rapport de Stock des nomenclatures

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
fr_FR: Outil de mise à jour des Nomenclatures

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
fr_FR: Rapport de variance par nomenclature

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
fr_FR: Article de nomenclature du Site Internet

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
fr_FR: Opération de nomenclature du Site Internet

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
fr_FR: Nomenclature et quantité de production sont nécessaires

en: BOM does not contain any stock item
fr_FR: Nomenclature ne contient aucun article en stock

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
fr_FR: Récursion de nomenclature: {0} ne peut pas être enfant de {1}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
fr_FR: Nomenclature {0} n’appartient pas à l'article {1}

en: BOM {0} must be active
fr_FR: Nomenclature {0} doit être active

en: BOM {0} must be submitted
fr_FR: Nomenclature {0} doit être soumise

en: Backdated Stock Entry
fr_FR: Entrée de stock antidatée

en: Backflush Raw Materials
fr_FR: Matières premières de backflush

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
fr_FR: Enregistrer les Matières Premières sur la Base de

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
fr_FR: Rembourrage des matières premières dans l'entrepôt de travaux en cours

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
fr_FR: Sortir rétroactivement les matières premières d'un contrat de sous-traitance sur la base de

en: Balance
fr_FR: Solde

en: Balance ({0})
fr_FR: Solde ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
fr_FR: Solde dans la devise du compte

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
fr_FR: Solde en devise de base

en: Balance Qty
fr_FR: Solde de la Qté

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
fr_FR: Bilan

en: Balance Value
fr_FR: Valeur du solde

en: Balance for Account {0} must always be {1}
fr_FR: Solde pour le compte {0} doit toujours être {1}

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
fr_FR: Solde doit être

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
fr_FR: Banque

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
fr_FR: Compte Bancaire / de Caisse

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
fr_FR: N° de Compte Bancaire

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
fr_FR: Compte bancaire

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
fr_FR: Détails de compte en banque

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
fr_FR: Informations sur le compte bancaire

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
fr_FR: No de compte bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
fr_FR: Sous-type de compte bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
fr_FR: Type de compte bancaire

en: Bank Accounts
fr_FR: Comptes bancaires

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
fr_FR: Solde Bancaire

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
fr_FR: Frais bancaires

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
fr_FR: Compte de frais bancaires

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
fr_FR: Liquidation bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
fr_FR: Détail de l'apurement bancaire

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
fr_FR: Bilan des Compensations Bancaires

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
fr_FR: Solde bancaire

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
fr_FR: Coordonnées bancaires

en: Bank Draft
fr_FR: Traite bancaire

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
fr_FR: Écriture Bancaire

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
fr_FR: Garantie Bancaire

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
fr_FR: Numéro de Garantie Bancaire

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
fr_FR: Type de garantie bancaire

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
fr_FR: Nom de la Banque

en: Bank Overdraft Account
fr_FR: Compte de découvert bancaire

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
fr_FR: Relevé de Réconciliation Bancaire

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
fr_FR: Outil de réconcialiation d'écritures bancaires

en: Bank Statement balance as per General Ledger
fr_FR: Solde du Relevé Bancaire d’après le Grand Livre

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
fr_FR: Transaction bancaire

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
fr_FR: Cartographie des transactions bancaires

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
fr_FR: Paiements bancaires

en: Bank account cannot be named as {0}
fr_FR: Compte Bancaire ne peut pas être nommé {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
fr_FR: Le compte bancaire {0} existe déjà et n'a pas pu être créé à nouveau.

en: Bank accounts added
fr_FR: Comptes bancaires ajoutés

en: Bank transaction creation error
fr_FR: Erreur de création de transaction bancaire

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
fr_FR: Banque

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
fr_FR: code à barre

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
fr_FR: Type de code-barres

en: Barcode {0} already used in Item {1}
fr_FR: Le Code Barre {0} est déjà utilisé dans l'article {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
fr_FR: Le code-barres {0} n'est pas un code {1} valide

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
fr_FR: Codes-barres

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant de Base (Devise de la Société)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant de Base à Rendre (Devise de la Société)

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
fr_FR: Taux Horaire de Base (Devise de la Société)

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
fr_FR: URL de base

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
fr_FR: Basé Sur

en: Based On Data ( in years )
fr_FR: Basé sur les données (en années)

en: Based On Document
fr_FR: Basé sur le document

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
fr_FR: Basé sur les conditions de paiement

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
fr_FR: Basé sur la liste de prix

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
fr_FR: critére de restriction

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
fr_FR: Montant de Base

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant de Base (Devise de la Société)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
fr_FR: Prix de Base (Devise de la Société )

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
fr_FR: Prix de base (comme l’UdM du Stock)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
fr_FR: Lot

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
fr_FR: Description du Lot

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
fr_FR: Détails du lot

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
fr_FR: ID du Lot

en: Batch ID is mandatory
fr_FR: Le N° du lot est obligatoire

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
fr_FR: Statut d'Expiration d'Article du Lot

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
fr_FR: N° du Lot

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
fr_FR: Série de numéros de lots

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
fr_FR: Quantité par lots

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
fr_FR: Taille du lot

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
fr_FR: UdM par lots

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
fr_FR: Lot {0} de l'Article {1} a expiré.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
fr_FR: Le lot {0} de l'élément {1} est désactivé.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
fr_FR: Historique de Balance des Lots

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
fr_FR: Avant la réconciliation

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
fr_FR: Commencer sur (jours)

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
fr_FR: Date de la Facture

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
fr_FR: Numéro de facture

note: Label of the bill_for_rejected_quantity_in_purchase_invoice (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
fr_FR: Facturation de la quantité rejetée dans la facture d'achat

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
fr_FR: Nomenclatures

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
fr_FR: Facturé

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
fr_FR: Montant facturé

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
fr_FR: Mnt Facturé

en: Billed Qty
fr_FR: Quantité facturée

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
fr_FR: Adresse de facturation (détails)

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
fr_FR: Nom de l'Adresse de Facturation

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
fr_FR: Montant de Facturation

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
fr_FR: Ville de Facturation

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
fr_FR: Pays de Facturation

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
fr_FR: Département de Facturation

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
fr_FR: Devise de Facturation

en: Billing Date
fr_FR: Date de facturation

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
fr_FR: Détails de la Facturation

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
fr_FR: E-mail de facturation

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
fr_FR: Heures Facturées

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
fr_FR: Intervalle de facturation

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
fr_FR: Nombre d'intervalles de facturation

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
fr_FR: Le nombre d'intervalles de facturation ne peut pas être inférieur à 1

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
fr_FR: Prix de Facturation

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
fr_FR: État de la Facturation

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
fr_FR: Statut de la Facturation

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
fr_FR: Code postal de facturation

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
fr_FR: La devise de facturation doit être égale à la devise de la société par défaut ou à la devise du compte du partenaire

note: Name of a DocType
en: Bin
fr_FR: Boîte

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
fr_FR: Bio / Lettre de motivation

en: Black
fr_FR: Noir

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
fr_FR: Commande avec limites

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
fr_FR: Article de commande avec limites

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
fr_FR: Prix unitaire de commande avec limites

en: Block Invoice
fr_FR: Bloquer la facture

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
fr_FR: Bloquer le fournisseur

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
fr_FR: Abonné au Blog

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
fr_FR: Groupe Sanguin

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
fr_FR: Corps

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
fr_FR: Le corps du texte

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
fr_FR: Aide sur le corps et le texte de clôture

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
fr_FR: N° Nomenclature

en: Book Appointment
fr_FR: Prendre rendez-vous

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
fr_FR: Comptabiliser les Entrées de Dépréciation d'Actifs Automatiquement

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
fr_FR: Enregistrer les entrées différées en fonction de

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
fr_FR: Enregistrer les écritures différées via l'écriture au journal

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
fr_FR: Réservé

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
fr_FR: Actif immobilisé comptabilisé

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
fr_FR: Tous les deux

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
fr_FR: La date de début de la période d'essai et la date de fin de la période d'essai doivent être définies

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
fr_FR: Branche

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
fr_FR: Code de la branche

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
fr_FR: Marque

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
fr_FR: Valeurs par défaut de la marque

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
fr_FR: Nom de la Marque

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
fr_FR: Panne

en: Browse BOM
fr_FR: Parcourir la nomenclature

note: Name of a DocType
en: Budget Account
fr_FR: Compte de Budget

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
fr_FR: Comptes de Budgets

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
fr_FR: Budget Pour

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
fr_FR: Montant Budgétaire

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
fr_FR: Détail du budget

en: Budget List
fr_FR: Liste budgétaire

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
fr_FR: Rapport d’Écarts de Budget

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
fr_FR: Budget ne peut pas être attribué pour le Compte de Groupe {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
fr_FR: Budget ne peut pas être affecté pour {0}, car ce n’est pas un compte de produits ou de charges

en: Buildings
fr_FR: Bâtiments

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
fr_FR: Mise à jour en Masse

en: Bundle Qty
fr_FR: Quantité de paquet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
fr_FR: Occupé

en: Buy
fr_FR: Acheter

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
fr_FR: Achat

en: Buying Amount
fr_FR: Montant d'Achat

en: Buying Price List
fr_FR: Liste de prix d'achat

en: Buying Rate
fr_FR: Prix d'achat

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
fr_FR: Paramètres d'Achat

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
fr_FR: Achat doit être vérifié, si Applicable Pour {0} est sélectionné

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
fr_FR: Éviter le contrôle de limite de crédit à la commande client

note: Label of the cc_to (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
fr_FR: CC à

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
fr_FR: Paramètres CRM

en: CWIP Account
fr_FR: Compte CWIP

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
fr_FR: Calculer en fonction de

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
fr_FR: Calculer la dépréciation

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
fr_FR: Calculer les heures d'arrivée estimées

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
fr_FR: Calculer le prix des ensembles de produits en fonction des tarifs des articles enfants

en: Calculated Bank Statement balance
fr_FR: Solde Calculé du Relevé Bancaire

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
fr_FR: Calculs

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
fr_FR: Événement de calendrier

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
fr_FR: Étalonnage

en: Call Connected
fr_FR: Appel connecté

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
fr_FR: Détails de l'appel

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
fr_FR: Durée d'appel en secondes

note: Name of a DocType
en: Call Log
fr_FR: Journal d'appel

en: Call Missed
fr_FR: Appel manqué

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
fr_FR: Résumé d'appel

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
fr_FR: Efficacité des Campagnes

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
fr_FR: Calendrier des e-mails de campagne

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
fr_FR: Nom de la Campagne

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
fr_FR: Campagne Nommée Par

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
fr_FR: Horaires de campagne

en: Can be approved by {0}
fr_FR: Peut être approuvé par {0}

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
fr_FR: Impossible de filtrer en fonction du caissier, s'il est regroupé par caissier

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
fr_FR: Impossible de filtrer en fonction du client, s'il est regroupé par client

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
fr_FR: Impossible de filtrer en fonction du profil de point de vente, s'il est regroupé par profil de point de vente

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
fr_FR: Impossible de filtrer en fonction du mode de paiement, s'il est regroupé par mode de paiement

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
fr_FR: Impossible de filtrer sur la base du N° de Coupon, si les lignes sont regroupées par Coupon

en: Can only make payment against unbilled {0}
fr_FR: Le paiement n'est possible qu'avec les {0} non facturés

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
fr_FR: Peut se référer à ligne seulement si le type de charge est 'Montant de la ligne précedente' ou 'Total des lignes précedente'

en: Cancel
fr_FR: Annuler

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
fr_FR: Annuler à la fin de la période

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
fr_FR: Annuler la Visite Matérielle {0} avant d'annuler cette Réclamation de Garantie

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
fr_FR: Annuler les Visites Matérielles {0} avant d'annuler cette Visite de Maintenance

en: Cancel Subscription
fr_FR: Annuler l'abonnement

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
fr_FR: Annuler l'abonnement après la période de grâce

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
fr_FR: Date d'annulation

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Closing Stock Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
fr_FR: Annulé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
fr_FR: Impossible de calculer l'heure d'arrivée car l'adresse du conducteur est manquante.

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
fr_FR: Impossible d'optimiser l'itinéraire car l'adresse du pilote est manquante.

en: Cannot Relieve Employee
fr_FR: Ne peut pas soulager l'employé

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
fr_FR: Ne peut pas être un article immobilisé car un Journal de Stock a été créé.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
fr_FR: Impossible d'annuler car l'Écriture de Stock soumise {0} existe

en: Cannot cancel this document as it is linked with submitted asset {0}. Please cancel it to continue.
fr_FR: Impossible d'annuler ce document car il est associé à l'élément soumis {0}. Veuillez l'annuler pour continuer.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
fr_FR: Impossible d'annuler la transaction lorsque l'ordre de fabrication est terminé.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
fr_FR: Impossible de modifier les attributs après des mouvements de stock. Faites un nouvel article et transférez la quantité en stock au nouvel article

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
fr_FR: Impossible de modifier les dates de début et de fin d'exercice une fois que l'exercice est enregistré.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
fr_FR: Impossible de modifier la date d'arrêt du service pour l'élément de la ligne {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
fr_FR: Impossible de modifier les propriétés de variante après une transaction de stock. Vous devrez créer un nouvel article pour pouvoir le faire.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
fr_FR: Impossible de changer la devise par défaut de la société, parce qu'il y a des opérations existantes. Les transactions doivent être annulées pour changer la devise par défaut.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
fr_FR: Conversion impossible du Centre de Coûts en livre car il possède des nœuds enfants

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
fr_FR: Conversion impossible en Groupe car le Type de Compte est sélectionné.

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
fr_FR: Désactivation ou annulation de la nomenclature impossible car elle est liée avec d'autres nomenclatures

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
fr_FR: Impossible de déclarer comme perdu, parce que le Devis a été fait.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
fr_FR: Déduction impossible lorsque la catégorie est pour 'Évaluation' ou 'Vaulation et Total'

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
fr_FR: Impossible de supprimer les N° de série {0}, s'ils sont dans les mouvements de stock

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
fr_FR: Impossible de garantir la livraison par numéro de série car l'article {0} est ajouté avec et sans Assurer la livraison par numéro de série

en: Cannot find Item with this Barcode
fr_FR: Impossible de trouver l'article avec ce code-barres

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
fr_FR: La surfacturation pour le poste {0} dans la ligne {1} ne peut pas dépasser {2}. Pour autoriser la surfacturation, définissez la provision dans les paramètres du compte.

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
fr_FR: Impossible de produire plus d'Article {0} que la quantité {1} du de la Commande client

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
fr_FR: Impossible de se référer au numéro de la ligne supérieure ou égale au numéro de la ligne courante pour ce type de Charge

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
fr_FR: Impossible de sélectionner le type de charge comme étant «Le Montant de la Ligne Précédente» ou «Montant Total de la Ligne Précédente» pour la première ligne

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
fr_FR: Impossible de définir comme perdu alors qu'une Commande client a été créé.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
fr_FR: Impossible de définir l'autorisation sur la base des Prix Réduits pour {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
fr_FR: Impossible de définir plusieurs valeurs par défaut pour une entreprise.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
fr_FR: Impossible de définir une quantité inférieure à la quantité livrée

en: Cannot set quantity less than received quantity
fr_FR: Impossible de définir une quantité inférieure à la quantité reçue

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
fr_FR: Impossible de définir le champ <b>{0}</b> pour la copie dans les variantes

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
fr_FR: Capacité

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
fr_FR: Planification de Capacité

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
fr_FR: Erreur de planification de capacité, l'heure de début prévue ne peut pas être identique à l'heure de fin

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
fr_FR: Planification de Capacité Pendant (Jours)

en: Capital Stock
fr_FR: Capital Social

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
fr_FR: Compte d'immobilisation en cours

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
fr_FR: Immobilisation en cours

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
fr_FR: Reprendre les communications et commentaires

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
fr_FR: Espèces

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
fr_FR: Écriture de Caisse

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
fr_FR: Flux de Trésorerie

en: Cash Flow Statement
fr_FR: États des Flux de Trésorerie

en: Cash Flow from Financing
fr_FR: Flux de Trésorerie du Financement

en: Cash Flow from Investing
fr_FR: Flux de Trésorerie des Investissements

en: Cash Flow from Operations
fr_FR: Flux de trésorerie provenant des opérations

en: Cash In Hand
fr_FR: Liquidités

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
fr_FR: Espèces ou Compte Bancaire est obligatoire pour réaliser une écriture de paiement

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
fr_FR: Compte Caisse/Banque

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
fr_FR: Caissier

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
fr_FR: Fermeture de la caisse

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
fr_FR: Paiements de clôture du caissier

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
fr_FR: Attraper tout

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
fr_FR: Catégorie

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
fr_FR: Nom de la Catégorie

en: Category-wise Asset Value
fr_FR: Valeur de l'actif par catégorie

en: Caution
fr_FR: Mise en garde

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
fr_FR: Numéro de téléphone portable

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
fr_FR: Certificat

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
fr_FR: Détails du certificat

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
fr_FR: Limite de certificat

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
fr_FR: Certificat No

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
fr_FR: Certificat requis

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
fr_FR: Changer le montant

en: Change Release Date
fr_FR: Modifier la date de fin de mise en attente

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
fr_FR: Changez le type de compte en recevable ou sélectionnez un autre compte.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
fr_FR: Modifiez cette date manuellement pour définir la prochaine date de début de la synchronisation.

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
fr_FR: Le changement de Groupe de Clients n'est pas autorisé pour le Client sélectionné.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
fr_FR: Partenaire de Canal

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
fr_FR: Facturable

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
fr_FR: Frais Afférents

en: Chart
fr_FR: Graphique

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
fr_FR: Modèle de Plan Comptable

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
fr_FR: Aperçu du graphique

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
fr_FR: Arbre à cartes

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the chart_of_accounts (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
fr_FR: Plan comptable

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
fr_FR: Importateur de plans de comptes

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
fr_FR: Tableau des centres de coûts

en: Charts Based On
fr_FR: Graphiques basés sur

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
fr_FR: N ° de Châssis

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
fr_FR: Vérifiez l'Unicité du Numéro de Facture du Fournisseur

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
fr_FR: Vérifiez s'il s'agit d'une unité hydroponique

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
fr_FR: Vérifiez si une un transfert de matériel n'est pas requis

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
fr_FR: Enregistrement (groupe)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
fr_FR: Cochez cette case pour interdire les fractions. (Pour les numéros)

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
fr_FR: Commander la commande / Valider la commande / Nouvelle commande

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
fr_FR: Chèque

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
fr_FR: Date du Chèque

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
fr_FR: Hauteur du Chèque

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
fr_FR: Numéro de Chèque

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
fr_FR: Modèles d'Impression de Chèques

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
fr_FR: Taille du Chèque

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
fr_FR: Largeur du Chèque

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
fr_FR: Chèque/Date de Référence

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
fr_FR: Chèque/N° de Référence

en: Cheques Required
fr_FR: Chèques requis

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
fr_FR: Chèques et Dépôts incorrectement compensés

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
fr_FR: Nom de l'enfant

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
fr_FR: Une tâche enfant existe pour cette tâche. Vous ne pouvez pas supprimer cette tâche.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
fr_FR: Les noeuds enfants peuvent être créés uniquement dans les nœuds de type 'Groupe'

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
fr_FR: Un entrepôt enfant existe pour cet entrepôt. Vous ne pouvez pas supprimer cet entrepôt.

en: Circular Reference Error
fr_FR: Erreur de référence circulaire

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
fr_FR: Ville

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
fr_FR: Classe / Pourcentage

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
fr_FR: Clauses et conditions

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
fr_FR: Effacer le tableau

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
fr_FR: Date de Compensation

en: Clearance Date not mentioned
fr_FR: Date de Compensation non indiquée

en: Clearance Date updated
fr_FR: Date de Compensation mise à jour

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
fr_FR: Cliquez sur le bouton Importer les factures une fois le fichier zip joint au document. Toutes les erreurs liées au traitement seront affichées dans le journal des erreurs.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
fr_FR: Cliquez sur le lien ci-dessous pour vérifier votre email et confirmer le rendez-vous

note: Label of the client_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Client ID
fr_FR: ID Client

note: Label of the client_secret (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Client Secret
fr_FR: Secret Client

en: Close
fr_FR: Fermer

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
fr_FR: Nbre de jours avant de fermer le ticket

en: Close Loan
fr_FR: Prêt proche

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
fr_FR: Fermer l'opportunité répliquée après des jours

en: Close the POS
fr_FR: Clôturer le point de vente

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
fr_FR: Fermé

note: Name of a DocType
en: Closed Document
fr_FR: Document fermé

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
fr_FR: Documents fermés

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
fr_FR: Les commandes fermées ne peuvent être annulées. Réouvrir pour annuler.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
fr_FR: Clôture

en: Closing (Cr)
fr_FR: Fermeture (Cr)

en: Closing (Dr)
fr_FR: Fermeture (Dr)

en: Closing (Opening + Total)
fr_FR: Fermeture (ouverture + total)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
fr_FR: Compte de clôture

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
fr_FR: Le Compte Clôturé {0} doit être de type Passif / Capitaux Propres

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
fr_FR: Montant de clôture

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
fr_FR: Solde de clôture

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
fr_FR: Date de Clôture

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
fr_FR: Texte de clôture

en: Collapse All
fr_FR: Tout réduire

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
fr_FR: Envoyer des emails de suivi d'avancement

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
fr_FR: Facteur de collection (= 1 PF)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
fr_FR: Règles de collecte

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
fr_FR: Echelon de collecte

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
fr_FR: Couleur

en: Colour
fr_FR: Couleur

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
fr_FR: Colonne dans le fichier bancaire

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
fr_FR: Commentaires

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
fr_FR: Taux de Commission

en: Commission on Sales
fr_FR: Commission sur les ventes

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
fr_FR: la communication

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
fr_FR: Moyen de Communication

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
fr_FR: Période de communication moyenne

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
fr_FR: Type de support de communication

en: Compact Item Print
fr_FR: Impression de l'Article Compacté

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
fr_FR: Sociétés

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
fr_FR: Société

en: Company Abbreviation
fr_FR: Abréviation de la Société

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
fr_FR: L'abréviation de l'entreprise ne peut pas comporter plus de 5 caractères

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
fr_FR: Compte d'entreprise

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
fr_FR: Adresse de la Société

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
fr_FR: Nom de l'Adresse de la Société

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
fr_FR: Compte bancaire de l'entreprise

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
fr_FR: Adresse de la société de facturation

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
fr_FR: Description de l'entreprise

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
fr_FR: E-mail de la Société

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
fr_FR: Logo de la société

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
fr_FR: Nom de la Société

note: Description of the 'Tally Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Company Name as per Imported Tally Data
fr_FR: Nom de l'entreprise selon les données de pointage importées

en: Company Name cannot be Company
fr_FR: Nom de la Société ne peut pas être Company

en: Company Not Linked
fr_FR: Entreprise non liée

note: Label of the company_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Company Settings
fr_FR: des paramètres de l'entreprise

note: Label of the company_shipping_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_98 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
fr_FR: Adresse d'expédition

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
fr_FR: Les devises des deux sociétés doivent correspondre pour les transactions inter-sociétés.

en: Company field is required
fr_FR: Le champ de l'entreprise est obligatoire

en: Company name not same
fr_FR: Le nom de la société n'est pas identique

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
fr_FR: La société de l'actif {0} et le document d'achat {1} ne correspondent pas.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
fr_FR: Numéro d'immatriculation de la Société pour votre référence. Numéros de taxes, etc.

en: Company {0} already exists. Continuing will overwrite the Company and Chart of Accounts
fr_FR: La société {0} existe déjà. Continuer écrasera la société et le plan comptable

en: Company {0} does not exist
fr_FR: Société {0} n'existe pas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
fr_FR: Terminé

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
fr_FR: Terminé

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
fr_FR: Effectué par

en: Completed Operation
fr_FR: Opération terminée

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
fr_FR: Quantité Terminée

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
fr_FR: La quantité terminée ne peut pas être supérieure à la `` quantité à fabriquer ''

en: Completed Quantity
fr_FR: Quantité terminée

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
fr_FR: Ordres de travail terminés

en: Completion
fr_FR: Achèvement

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
fr_FR: Achèvement par

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
fr_FR: Date d'Achèvement

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
fr_FR: État d'Achèvement

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
fr_FR: Assurance complète

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
fr_FR: Ordinateur

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
fr_FR: Conditions

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
fr_FR: Des conditions seront appliquées sur tous les éléments sélectionnés combinés.

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
fr_FR: Configurez une action pour stopper la transaction ou alertez simplement su le prix unitaie n'est pas maintenu.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
fr_FR: Configurez la liste de prix par défaut lors de la création d'une nouvelle transaction d'achat. Les prix des articles seront extraits de cette liste de prix.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
fr_FR: Date de Confirmation

en: Connect to Quickbooks
fr_FR: Se connecter à Quickbooks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connected to QuickBooks
fr_FR: Connecté à QuickBooks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connecting to QuickBooks
fr_FR: Connexion à QuickBooks

en: Consider Accounting Dimensions
fr_FR: Tenez compte des dimensions comptables

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
fr_FR: Tenir Compte de la Taxe et des Frais pour

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
fr_FR: Consolider les articles de la commande client

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
fr_FR: Consolidée

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
fr_FR: Note de crédit consolidée

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
fr_FR: État financier consolidé

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
fr_FR: Facture de vente consolidée

en: Consumable
fr_FR: Consommable

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
fr_FR: Coût de Consommable

en: Consumed
fr_FR: Consommé

en: Consumed Amount
fr_FR: Montant Consommé

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
fr_FR: Articles consommés

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontra
en: Consumed Qty
fr_FR: Qté Consommée

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
fr_FR: Desc. du Contact

en: Contact Details
fr_FR: Coordonnées

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
fr_FR: Email du Contact

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
fr_FR: HTML du Contact

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
fr_FR: Information du Contact

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
fr_FR: Informations de contact

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
fr_FR: Liste de contacts

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
fr_FR: N° de Portable du Contact

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
fr_FR: Nom du Contact

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
fr_FR: N° du Contact

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
fr_FR: Personne à Contacter

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
fr_FR: Paramètres du Formulaire de Contact

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
fr_FR: Contenu

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
fr_FR: Type de Contenu

en: Continue
fr_FR: Continuer

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
fr_FR: Contre-passation

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
fr_FR: Contrat

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
fr_FR: Détails du contrat

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
fr_FR: Date de Fin de Contrat

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
fr_FR: Liste de vérification de l'exécution des contrats

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
fr_FR: Période du contrat

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
fr_FR: Modèle de contrat

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
fr_FR: Conditions d'exécution du modèle de contrat

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
fr_FR: Termes du contrat

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
fr_FR: Termes et conditions du contrat

en: Contribution Amount
fr_FR: Montant de la contribution

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
fr_FR: Contribution au Total Net

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
fr_FR: Action de contrôle

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
fr_FR: Controle de l'historique des stransaction de stock

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
fr_FR: Facteur de Conversion

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
fr_FR: Taux de Conversion

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
fr_FR: Facteur de conversion de l'Unité de Mesure par défaut doit être 1 dans la ligne {0}

en: Conversion rate cannot be 0 or 1
fr_FR: Le taux de conversion ne peut pas être égal à 0 ou 1

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
fr_FR: Convertir les descriptions d'articles en HTML valide lors des transactions

en: Convert to Group
fr_FR: Convertir en groupe

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
fr_FR: Convertir en groupe

en: Convert to Non-Group
fr_FR: Convertir en non-groupe

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
fr_FR: Converti

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
fr_FR: Copié Depuis

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
fr_FR: Copier les Champs dans une Variante

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
fr_FR: Correctif

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
fr_FR: Action corrective

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
fr_FR: Correctif / Préventif

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
fr_FR: Coût

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
fr_FR: Centre de coûts

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
fr_FR: Nom du centre de coûts

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
fr_FR: Numéro du centre de coûts

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
fr_FR: Centre de coûts et budgétisation

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
fr_FR: Le Centre de Coûts est requis à la ligne {0} dans le tableau des Taxes pour le type {1}

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
fr_FR: Un Centre de Coûts avec des transactions existantes ne peut pas être converti en groupe

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
fr_FR: Un Centre de Coûts avec des transactions existantes ne peut pas être converti en grand livre

en: Cost Center: {0} does not exist
fr_FR: Centre de coûts: {0} n'existe pas

en: Cost Centers
fr_FR: Centres de coûts

en: Cost as on
fr_FR: Coût à partir de

en: Cost of Delivered Items
fr_FR: Coût des articles livrés

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
fr_FR: Coût des marchandises vendues

en: Cost of Issued Items
fr_FR: Coût des Marchandises Vendues

en: Cost of New Purchase
fr_FR: Coût du Nouvel Achat

en: Cost of Purchased Items
fr_FR: Coût des articles achetés

en: Cost of Scrapped Asset
fr_FR: Coût des Immobilisations Mises au Rebut

en: Cost of Sold Asset
fr_FR: Coût des Immobilisations Vendus

en: Cost of various activities
fr_FR: Coût des différents types d'activités.

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
fr_FR: Coût

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
fr_FR: Montant des Coûts

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
fr_FR: Tarifs des Coûts

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
fr_FR: Coûts et Facturation

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
fr_FR: Impossible de créer automatiquement le client en raison du ou des champs obligatoires manquants suivants:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
fr_FR: Impossible de créer une note de crédit automatiquement, décochez la case &quot;Emettre une note de crédit&quot; et soumettez à nouveau

en: Could not retrieve information for {0}.
fr_FR: Impossible de récupérer les informations pour {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
fr_FR: Impossible de résoudre la fonction de score de critères pour {0}. Assurez-vous que la formule est valide.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
fr_FR: Impossible de résoudre la fonction de score pondéré. Assurez-vous que la formule est valide.

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
fr_FR: Compter

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
fr_FR: Le code de pays dans le fichier ne correspond pas au code de pays configuré dans le système

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
fr_FR: Pays d'Origine

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
fr_FR: Code de coupon

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
fr_FR: Code de coupon basé

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
fr_FR: Description du coupon

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
fr_FR: Nom du coupon

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
fr_FR: Type de coupon

en: Create
fr_FR: Créer

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
fr_FR: Créer un Plan Comptable Basé Sur

en: Create Delivery Trip
fr_FR: Créer un voyage de livraison

en: Create Employee
fr_FR: Créer un employé

en: Create Employee Records
fr_FR: Créer les Dossiers des Employés

en: Create Inter Company Journal Entry
fr_FR: Créer une entrée de journal inter-entreprises

en: Create Invoices
fr_FR: Créer des factures

en: Create Job Card
fr_FR: Créer une carte de travail

en: Create Journal Entry
fr_FR: Créer une entrée de journal

en: Create Lead
fr_FR: Créer un Lead

en: Create Leads
fr_FR: Créer des Lead

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
fr_FR: Créer des écritures de grand livre pour modifier le montant

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
fr_FR: Créer les tiers manquants

en: Create New Contact
fr_FR: Créer un nouveau contact

en: Create New Lead
fr_FR: Créer une nouvelle lead

en: Create POS Opening Entry
fr_FR: Créer une entrée d'ouverture de PDV

en: Create Payment Entry
fr_FR: Créer une entrée de paiement

en: Create Pick List
fr_FR: Créer une liste de choix

en: Create Print Format
fr_FR: Créer Format d'Impression

en: Create Purchase Order
fr_FR: Créer une Commande d'Achat

en: Create Purchase Orders
fr_FR: Créer des Commandes d'Achat

en: Create Quotation
fr_FR: créer offre

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
fr_FR: Créer une Liste de Réception

en: Create Sales Invoice
fr_FR: Créer une facture de vente

en: Create Sales Order
fr_FR: Créer une commande client

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
fr_FR: Créez des commandes pour vous aider à planifier votre travail et à livrer à temps

en: Create Sample Retention Stock Entry
fr_FR: Créer un échantillon de stock de rétention

en: Create Supplier Quotation
fr_FR: Créer une offre fournisseur

en: Create Tax Template
fr_FR: Créer un modèle de taxe

en: Create Timesheet
fr_FR: Créer une feuille de temps

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
fr_FR: Créer un utilisateur

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
fr_FR: Créer une autorisation utilisateur

en: Create Users
fr_FR: Créer des utilisateurs

en: Create Variant
fr_FR: Créer une variante

en: Create Variants
fr_FR: Créer des variantes

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
fr_FR: Créez une transaction de stock entrante pour l'article.

en: Create customer quotes
fr_FR: Créer les propositions client

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
fr_FR: Créer les clients ou les fournisseurs manquant

en: Created On
fr_FR: Créé Le

en: Creating Accounts...
fr_FR: Création de comptes ...

en: Creating Company and Importing Chart of Accounts
fr_FR: Création d'une société et importation d'un plan comptable

en: Creating Dimensions...
fr_FR: Créer des dimensions ...

en: Creating Purchase Order ...
fr_FR: Création d'une commande d'achat ...

en: Creating {} out of {} {}
fr_FR: Création de {} sur {} {}

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
fr_FR: N° du Document de Création

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
fr_FR: Crédit

en: Credit ({0})
fr_FR: Crédit ({0})

en: Credit Account
fr_FR: Compte créditeur

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
fr_FR: Montant du Crédit

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
fr_FR: Montant du Crédit dans la Devise du Compte

en: Credit Balance
fr_FR: Solde du Crédit

en: Credit Card
fr_FR: Carte de crédit

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
fr_FR: Écriture de Carte de Crédit

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
fr_FR: Nombre de jours

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
fr_FR: Limite de crédit

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
fr_FR: Paramètres de la limite de crédit

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
fr_FR: Limite de crédit et conditions de paiement

en: Credit Limit:
fr_FR: Limite de crédit:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
fr_FR: Limites de crédit

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
fr_FR: Mois de crédit

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
fr_FR: Note de crédit

en: Credit Note Amount
fr_FR: Montant de la note de crédit

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
fr_FR: Note de crédit émise

en: Credit Note {0} has been created automatically
fr_FR: La note de crédit {0} a été créée automatiquement

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
fr_FR: À Créditer

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
fr_FR: Crédit dans la Devise de la Société

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
fr_FR: La limite de crédit a été dépassée pour le client {0} ({1} / {2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
fr_FR: La limite de crédit est déjà définie pour la société {0}.

en: Credit limit reached for customer {0}
fr_FR: Limite de crédit atteinte pour le client {0}

en: Creditors
fr_FR: Créditeurs

note: Description of the 'Tally Creditors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Creditors Account set in Tally
fr_FR: Compte créancier défini dans Tally

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
fr_FR: Critère

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
fr_FR: Formule du Critère

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
fr_FR: Nom du Critère

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
fr_FR: Configuration du Critère

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
fr_FR: Pondération du Critère

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
fr_FR: Seuil de transaction cumulatif

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
fr_FR: Devise

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
fr_FR: Change de Devise

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
fr_FR: Paramètres d'échange de devises

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
fr_FR: Le taux de change doit être applicable à l'achat ou la vente.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
fr_FR: Devise et liste de prix

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
fr_FR: Devise ne peut être modifiée après avoir fait des entrées en utilisant une autre devise

en: Currency for {0} must be {1}
fr_FR: Devise pour {0} doit être {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
fr_FR: La devise du Compte Cloturé doit être {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
fr_FR: La devise de la liste de prix {0} doit être {1} ou {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
fr_FR: La devise doit être la même que la devise de la liste de prix: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
fr_FR: Adresse Actuelle

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
fr_FR: L'Adresse Actuelle est

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
fr_FR: Montant Actuel

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
fr_FR: Valeur actuelle de l'actif

en: Current Assets
fr_FR: Actifs Actuels

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
fr_FR: nomenclature Actuelle

en: Current BOM and New BOM can not be same
fr_FR: La nomenclature actuelle et la nouvelle nomenclature ne peuvent être pareilles

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
fr_FR: Taux de change actuel

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
fr_FR: Date de fin de la facture en cours

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
fr_FR: Date de début de la facture en cours

en: Current Liabilities
fr_FR: Dettes Actuelles

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
fr_FR: Qté actuelle

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
fr_FR: Numéro de série actuel

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
fr_FR: État actuel

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
fr_FR: Stock Actuel

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
fr_FR: Heure actuelle

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
fr_FR: Taux de Valorisation Actuel

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
fr_FR: Responsable

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
fr_FR: Garde

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
fr_FR: Personnaliser

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
fr_FR: Remarques personnalisées

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
fr_FR: Personnaliser ?

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
fr_FR: Client

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
fr_FR: Adresse du Lead / Prospect

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
fr_FR: Acquisition et Fidélisation des Clients

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
fr_FR: Adresse du Client

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
fr_FR: Adresses et Contacts des Clients

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
fr_FR: Code Client

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
fr_FR: Contact client

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
fr_FR: Email Contact Client

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
fr_FR: Solde de Crédit des Clients

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
fr_FR: Limite de crédit client

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
fr_FR: Valeurs par défaut des clients

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
fr_FR: Détails du client

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
fr_FR: Retour d'Expérience Client

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
fr_FR: Groupe de clients

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
fr_FR: Nom du Groupe Client

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
fr_FR: Groupes de Clients

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
fr_FR: Articles du clients

en: Customer LPO
fr_FR: Commande client locale

en: Customer LPO No.
fr_FR: N° de commande client locale

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
fr_FR: Récapitulatif client

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
fr_FR: N° de Portable du Client

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
fr_FR: Nom du client

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
fr_FR: Client Nommé par

en: Customer PO
fr_FR: Commande d'Achat client

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
fr_FR: Détails de la Commande d'Achat client

en: Customer POS Id
fr_FR: ID PDV du Client

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
fr_FR: Identifiant de point de vente client

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
fr_FR: Adresse principale du client

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
fr_FR: Contact principal du client

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
fr_FR: Client fourni

en: Customer Service
fr_FR: Service Client

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
fr_FR: Territoire du client

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
fr_FR: Type de client

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
fr_FR: Entrepôt des Clients (Facultatif)

en: Customer contact updated successfully.
fr_FR: Contact client mis à jour avec succès.

en: Customer is required
fr_FR: Client est requis

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
fr_FR: Le client n'est inscrit à aucun programme de fidélité

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
fr_FR: Client ou Article

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
fr_FR: Client requis pour appliquer une 'Remise en fonction du Client'

en: Customer {0} does not belong to project {1}
fr_FR: Le Client {0} ne fait pas parti du projet {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
fr_FR: Code de l'Article du Client

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
fr_FR: N° de la Commande d'Achat du Client

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
fr_FR: Date de la Commande d'Achat du Client

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
fr_FR: Numéro de Commande d'Achat du client

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
fr_FR: Prix de l'article par client

en: Customer/Lead Name
fr_FR: Nom du client / lead

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
fr_FR: Les clients

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
fr_FR: Clients sans transactions de vente

en: Customers not selected.
fr_FR: Clients non sélectionnés.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
fr_FR: Remise en fonction du Client

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
fr_FR: Tarifs Personnalisés

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Daily Project Summary for {0}
fr_FR: Récapitulatif quotidien du projet pour {0}

en: Daily Reminders
fr_FR: Rappels quotidiens

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
fr_FR: Récapitulatif Quotidien des Feuilles de Présence

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
fr_FR: Configuration de l'importation de données

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
fr_FR: Importation de données et paramètres

note: Description of the 'Master Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Data exported from Tally that consists of the Chart of Accounts, Customers, Suppliers, Addresses, Items and UOMs
fr_FR: Données exportées à partir de Tally comprenant le plan comptable, les clients, les fournisseurs, les adresses, les articles et les UdM

en: Date Based On
fr_FR: Date basée sur

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
fr_FR: Date de Départ à la Retraite

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
fr_FR: Paramètres de Date

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

en: Date of Birth cannot be greater than today.
fr_FR: Date de Naissance ne peut être après la Date du Jour.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
fr_FR: Date de démarrage

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
fr_FR: La date de démarrage doit être postérieure à la date de constitution

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
fr_FR: Date de création

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
fr_FR: Date de constitution

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
fr_FR: Date d'Émission

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
fr_FR: Date d'Embauche

en: Date of Transaction
fr_FR: Date de transaction

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
fr_FR: Jour

note: Label of the day_book_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data
fr_FR: Livre de données

note: Description of the 'Day Book Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data exported from Tally that consists of all historic transactions
fr_FR: Données du livre journalier exportées depuis Tally, qui comprennent toutes les transactions historiques

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
fr_FR: Jour de la semaine

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
fr_FR: Jour d'envoi

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
fr_FR: Jour (s) après la date de la facture

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
fr_FR: Jour (s) après la fin du mois de facture

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
fr_FR: Journées

en: Days Since Last Order
fr_FR: Jours depuis la dernière commande

en: Days Since Last order
fr_FR: Jours depuis la dernière commande

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
fr_FR: Jours avant échéance

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
fr_FR: Resp. de l'opportunité

en: Dear
fr_FR: Cher/Chère

en: Dear System Manager,
fr_FR: Cher Administrateur Système ,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
fr_FR: Débit

en: Debit ({0})
fr_FR: Débit ({0})

en: Debit Account
fr_FR: Compte de débit

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
fr_FR: Montant du Débit

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
fr_FR: Montant Débiteur en Devise du Compte

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
fr_FR: Note de débit

en: Debit Note Amount
fr_FR: Montant de la note de débit

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
fr_FR: Notes de Débit Émises

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
fr_FR: Débit Pour

en: Debit To is required
fr_FR: Compte de Débit Requis

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
fr_FR: Débit et Crédit non égaux pour {0} # {1}. La différence est de {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
fr_FR: Débit en Devise Société

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
fr_FR: Débit à

en: Debtors
fr_FR: Débiteurs

note: Description of the 'Tally Debtors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Debtors Account set in Tally
fr_FR: Compte débiteur défini dans Tally

en: Declare Lost
fr_FR: Déclarer perdu

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
fr_FR: Déduire

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
fr_FR: Détails de la franchise

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
fr_FR: Déductions ou Perte

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
fr_FR: Par Défaut

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
fr_FR: Compte par Défaut

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
fr_FR: Comptes par défaut

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
fr_FR: Un Coût d’Activité par défault existe pour le Type d’Activité {0}

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
fr_FR: Nomenclature par Défaut

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
fr_FR: Nomenclature par défaut ({0}) doit être actif pour ce produit ou son modèle

en: Default BOM for {0} not found
fr_FR: Nomenclature par défaut {0} introuvable

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
fr_FR: La nomenclature par défaut n'a pas été trouvée pour l'Article {0} et le Projet {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
fr_FR: Compte Bancaire par Défaut

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
fr_FR: Prix de Facturation par Défaut

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
fr_FR: Centre de Coûts d'Achat par Défaut

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
fr_FR: Liste des Prix d'Achat par Défaut

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
fr_FR: Conditions d'achat par défaut

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
fr_FR: Compte de Caisse par Défaut

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
fr_FR: Société par Défaut

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
fr_FR: Compte bancaire d'entreprise par défaut

note: Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
fr_FR: Centre de Coûts par Défaut

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
fr_FR: Compte de charges (achats) par défaut

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
fr_FR: Coût de Revient par Défaut

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
fr_FR: Devise par Défaut

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
fr_FR: Groupe de Clients par Défaut

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
fr_FR: Compte de dépenses différées par défaut

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
fr_FR: Compte de produits comptabilisés d'avance par défaut

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
fr_FR: Dimension par défaut

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
fr_FR: Unité de distance par défaut

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
fr_FR: Compte de Charges par Défaut

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
fr_FR: Livre comptable par défaut

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
fr_FR: Entrepôt de Produits Finis par Défaut

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
fr_FR: Liste de Vacances par Défaut

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
fr_FR: Compte de produit (vente) par défaut

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
fr_FR: Compte d'Inventaire par Défaut

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
fr_FR: Groupe d'Éléments par Défaut

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
fr_FR: Fabricant de l'article par défaut

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
fr_FR: En-Tête de Courrier par Défaut

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
fr_FR: Référence fabricant par défaut

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
fr_FR: Type de Requête de Matériaux par Défaut

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
fr_FR: Compte Créditeur par Défaut

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
fr_FR: Compte par défaut des paiements de remise

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
fr_FR: Message de Demande de Paiement par Défaut

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
fr_FR: Modèle de termes de paiement par défaut

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
fr_FR: Liste des Prix par Défaut

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
fr_FR: Priorité par défaut

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
fr_FR: Unité de Mesure par défaut à l'Achat

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
fr_FR: Jours de validité par défaut pour les devis

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
fr_FR: Compte Client par Défaut

note: Label of the default_round_off_account (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Round Off Account
fr_FR: Compte d'arrondi par défaut

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
fr_FR: Unité de Mesure par défaut à la Vente

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
fr_FR: Entrepôt de rebut par défaut

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
fr_FR: Centre de Coût Vendeur par Défaut

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
fr_FR: Conditions de vente par défaut

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
fr_FR: Contrat de niveau de service par défaut

note: Label of the default_shipping_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Shipping Account
fr_FR: Compte d'expédition par défaut

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
fr_FR: Entrepôt Source par Défaut

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
fr_FR: UdM par Défaut des Articles

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
fr_FR: Fournisseur par Défaut

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
fr_FR: Groupe de fournisseurs par défaut

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
fr_FR: Entrepôt Cible par Défaut

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
fr_FR: Région par Défaut

note: Label of the default_uom (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default UOM
fr_FR: UdM par défaut

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
fr_FR: Unité de Mesure par Défaut

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
fr_FR: L’Unité de Mesure par Défaut pour l’Article {0} ne peut pas être modifiée directement parce que vous avez déjà fait une (des) transaction (s) avec une autre unité de mesure. Vous devez créer un nouvel article pour utiliser une UdM par défaut différente.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
fr_FR: L’Unité de mesure par défaut pour la variante '{0}' doit être la même que dans le Modèle '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
fr_FR: Méthode de Valorisation par Défaut

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
fr_FR: Valeur par Défaut

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' L
en: Default Warehouse
fr_FR: Entrepôt par Défaut

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
fr_FR: Entrepôt par défaut pour le retour des ventes

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
fr_FR: Entrepôts par défaut pour la production

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
fr_FR: Entrepôt de Travail en Cours par Défaut

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
fr_FR: Station de Travail par Défaut

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
fr_FR: Le compte par défaut sera automatiquement mis à jour dans la facture de point de vente lorsque ce mode est sélectionné.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
fr_FR: Par défaut: 10 minutes

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
fr_FR: Valeurs Par Défaut

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
fr_FR: Comptabilité différée

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
fr_FR: Paramètres par défaut de comptabilité différée

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
fr_FR: Paramètres de comptabilité différée

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
fr_FR: Frais différés

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
fr_FR: Compte de dépenses différées

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
fr_FR: Produits comptabilisés d'avance

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
fr_FR: Compte de produits comptabilisés d'avance

en: Define Project type.
fr_FR: Définir le type de projet.

en: Delay (in Days)
fr_FR: Retard (en jours)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
fr_FR: Délai entre les arrêts de livraison

en: Delay in payment (Days)
fr_FR: Retard de paiement (jours)

en: Delayed
fr_FR: Différé

en: Delayed Days
fr_FR: Jours retardés

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
fr_FR: Rapport d'élément retardé

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
fr_FR: Rapport de commande retardé

en: Delete
fr_FR: Supprimer

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
fr_FR: Supprimer les transactions

en: Delete all the Transactions for this Company
fr_FR: Supprimer toutes les transactions pour cette société

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
fr_FR: Documents Supprimés

en: Deletion is not permitted for country {0}
fr_FR: La suppression n'est pas autorisée pour le pays {0}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
fr_FR: Livré

en: Delivered Amount
fr_FR: Montant Livré

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
fr_FR: Livré par le Fournisseur

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
fr_FR: Articles Livrés à Facturer

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
fr_FR: Qté Livrée

en: Delivered Quantity
fr_FR: Quantité livrée

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
fr_FR: Livré par le Fournisseur (Expédition Directe)

en: Delivered: {0}
fr_FR: Livré: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
fr_FR: Livraison

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
fr_FR: Date de livraison

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
fr_FR: Détails de la Livraison

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
fr_FR: Bon de livraison

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
fr_FR: Bon de Livraison article

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
fr_FR: Bon de Livraison N°

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
fr_FR: Tendance des Bordereaux de Livraisons

en: Delivery Note {0} is not submitted
fr_FR: Bon de Livraison {0} n'est pas soumis

en: Delivery Notes
fr_FR: Bons de livraison

en: Delivery Notes {0} updated
fr_FR: Notes de livraison {0} mises à jour

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
fr_FR: Paramètres de livraison

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
fr_FR: Statut de la Livraison

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
fr_FR: Étape de Livraison

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
fr_FR: Étapes de Livraison

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
fr_FR: Livraison à

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
fr_FR: Service de Livraison

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
fr_FR: Entrepôt de Livraison

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
fr_FR: Entrepôt de Livraison requis pour article du stock {0}

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
fr_FR: Département

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
fr_FR: Heure de départ

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
fr_FR: Tâche Dépendante

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
fr_FR: Tâches dépendantes

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
fr_FR: Dépend des Tâches

en: Depreciated Amount
fr_FR: Montant amorti

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
fr_FR: Amortissement

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
fr_FR: Montant d'Amortissement

en: Depreciation Amount during the period
fr_FR: Montant d'Amortissement au cours de la période

en: Depreciation Date
fr_FR: Date d’Amortissement

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
fr_FR: Amortissement Eliminé en raison de cessions d'actifs

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
fr_FR: Ecriture d’Amortissement

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
fr_FR: Compte de Dotations aux Amortissement

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
fr_FR: Méthode d'Amortissement

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
fr_FR: Options d'amortissement

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
fr_FR: Date comptable de l'amortissement

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
fr_FR: Ligne d'amortissement {0}: la valeur attendue après la durée de vie utile doit être supérieure ou égale à {1}

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
fr_FR: Ligne d'amortissement {0}: La date d'amortissement suivante ne peut pas être antérieure à la date de mise en service

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
fr_FR: Ligne d'amortissement {0}: la date d'amortissement suivante ne peut pas être antérieure à la date d'achat

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
fr_FR: Calendrier d'Amortissement

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
fr_FR: Désignation

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
fr_FR: Raison détaillée

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
fr_FR: Détails

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
fr_FR: Déterminer la catégorie de taxe d'adresse à partir de

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
fr_FR: Différence

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
fr_FR: Écart (Dr - Cr )

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
fr_FR: Compte d’Écart

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Entry is an Opening Entry
fr_FR: Le compte d'écart doit être un compte de type actif / passif, car cette entrée de stock est une entrée d'ouverture.

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
fr_FR: Le Compte d’Écart doit être un compte de type Actif / Passif, puisque cette Réconciliation de Stock est une écriture d'à-nouveau

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
fr_FR: Écart de Montant

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
fr_FR: Écart de Montant (Devise de la Société)

en: Difference Amount must be zero
fr_FR: L’Écart de Montant doit être égal à zéro

en: Difference Value
fr_FR: Valeur de différence

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
fr_FR: Différentes UdM pour les articles conduira à un Poids Net (Total) incorrect . Assurez-vous que le Poids Net de chaque article a la même unité de mesure .

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
fr_FR: Valeurs par défaut de la dimension

en: Dimension Filter
fr_FR: Filtre de dimension

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
fr_FR: Nom de la dimension

en: Direct Expenses
fr_FR: Charges Directes

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
fr_FR: Revenu direct

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
fr_FR: Désactiver

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
fr_FR: Désactiver la planification des capacités

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
fr_FR: Désactiver "En Lettres"

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
fr_FR: Désactiver le dernier prix d'achat

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
fr_FR: Désactiver le Total Arrondi

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
fr_FR: Désactiver le sélecteur de numéro de lot/série

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
fr_FR: Desactivé

en: Disabled template must not be default template
fr_FR: Un Modèle Désactivé ne doit pas être un Modèle par Défaut

en: Disburse Loan
fr_FR: Prêt à débourser

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
fr_FR: Décaissé

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
fr_FR: Remise

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
fr_FR: Remise

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
fr_FR: Remise en Pourcentage

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
fr_FR: Type de remise

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
fr_FR: Remise et Marge

en: Discount must be less than 100
fr_FR: La remise doit être inférieure à 100

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
fr_FR: Remise sur un autre article

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
fr_FR: Facture à prix réduit

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
fr_FR: Réductions

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
fr_FR: La remise sera appliquée séquentiellement telque : acheter 1 => recupérer 1, acheter 2 => recupérer 2, acheter 3 => recupérer 3, etc...

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
fr_FR: N'aime pas

en: Dispatch
fr_FR: Envoi

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
fr_FR: Adresse de livraison intermédiaire

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
fr_FR: Informations d'expédition

en: Dispatch Notification
fr_FR: Notification d'expédition

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
fr_FR: Pièce jointe de notification d'expédition

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
fr_FR: Modèle de notification d'expédition

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
fr_FR: Paramètres de répartition

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
fr_FR: Date d’Élimination

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
fr_FR: Distance du bord gauche

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
fr_FR: Distance du bord supérieur

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
fr_FR: Distribuer les Charges sur la Base de

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
fr_FR: Nom de Distribution

en: Distributor
fr_FR: Distributeur

en: Dividends Paid
fr_FR: Dividendes Payés

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
fr_FR: Divorcé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
fr_FR: Ne Pas Contacter

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
fr_FR: Ne pas décomposer

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
fr_FR: Ne plus afficher le symbole (tel que $, €...) à côté des montants.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
fr_FR: Ne pas mettre à jour les variantes lors de la sauvegarde

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
fr_FR: Voulez-vous vraiment restaurer cet actif mis au rebut ?

en: Do you want to notify all the customers by email?
fr_FR: Voulez-vous informer tous les clients par courriel?

en: Do you want to submit the material request
fr_FR: Voulez-vous valider la demande de matériel

en: Docs Search
fr_FR: Recherche de documents

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
fr_FR: Nom du Document

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
fr_FR: Type de Document

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
fr_FR: Type de document

en: Document {0} successfully uncleared
fr_FR: Document {0} non effacé avec succès

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
fr_FR: Domaine

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
fr_FR: Paramètres de Domaine

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
fr_FR: Ne pas envoyer d&#39;emails

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
fr_FR: Portes

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
fr_FR: Double Solde Dégressif

en: Download
fr_FR: Télécharger

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
fr_FR: Télécharger les Sauvegardes

en: Download PDF
fr_FR: Télécharger au Format PDF

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
fr_FR: Télécharger le Modèle

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
fr_FR: Temps d'arrêt

en: Downtime (In Hours)
fr_FR: Temps d'arrêt (en heures)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
fr_FR: Analyse des temps d'arrêt

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
fr_FR: Entrée de temps d'arrêt

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
fr_FR: Raison du temps d'arrêt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
fr_FR: Brouillon

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
fr_FR: Chauffeur

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
fr_FR: Adresse du conducteur

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
fr_FR: Courriel du conducteur

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
fr_FR: Nom du conducteur

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
fr_FR: Classe de permis de conduire

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
fr_FR: Catégories de permis de conduire

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
fr_FR: Catégorie de permis de conduire

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
fr_FR: Expédition Directe

en: Due / Reference Date cannot be after {0}
fr_FR: Date d’échéance / de référence ne peut pas être après le {0}

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
fr_FR: Date d'Échéance

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
fr_FR: Date d&#39;échéance basée sur

en: Due Date cannot be before Posting / Supplier Invoice Date
fr_FR: La date d'échéance ne peut pas être antérieure à la date de comptabilisation / facture fournisseur

en: Due Date is mandatory
fr_FR: La Date d’Échéance est obligatoire

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
fr_FR: Relance

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
fr_FR: Montant de relance

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
fr_FR: Frais de relance

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
fr_FR: Lettre de relance

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
fr_FR: Texte de la lettre de relance

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
fr_FR: Type de relance

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
fr_FR: Écriture en double. Merci de vérifier la Règle d’Autorisation {0}

en: Duplicate Project with Tasks
fr_FR: Projet en double avec tâches

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
fr_FR: Dupliquer la saisie par rapport au code article {0} et au fabricant {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
fr_FR: Groupe d’articles en double trouvé dans la table des groupes d'articles

en: Duplicate project has been created
fr_FR: Un projet en double a été créé

en: Duplicate row {0} with same {1}
fr_FR: Ligne {0} en double avec le même {1}

en: Duplicate {0} found in the table
fr_FR: Dupliquer {0} trouvé dans la table

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
fr_FR: Durée

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
fr_FR: Durée (jours)

en: Duration in Days
fr_FR: Durée en jours

en: Duties and Taxes
fr_FR: Droits de Douane et Taxes

en: E-Invoicing Information Missing
fr_FR: Informations manquantes sur la facturation électronique

note: Label of the erpnext_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: ERPNext Company
fr_FR: Société ERPNext

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
fr_FR: ID utilisateur ERPNext

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
fr_FR: A chaque transaction

en: Earliest
fr_FR: Au plus tôt

en: Earliest Age
fr_FR: Âge le plus précoce

en: Earnest Money
fr_FR: Arrhes

en: Edit
fr_FR: modifier

en: Edit Full Form
fr_FR: Ouvrir le formulaire complet

en: Edit Not Allowed
fr_FR: Modification non autorisée

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
fr_FR: Modifier la Date et l'Heure de la Publication

en: Edit Receipt
fr_FR: Modifier le reçu

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
fr_FR: Éducation

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
fr_FR: Qualification pour l'Éducation

en: Either location or employee must be required
fr_FR: La localisation ou l'employé sont requis

en: Either target qty or target amount is mandatory
fr_FR: Soit la qté cible soit le montant cible est obligatoire

en: Either target qty or target amount is mandatory.
fr_FR: Soit la qté cible soit le montant cible est obligatoire.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
fr_FR: Électrique

en: Electrical
fr_FR: Électrique

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
fr_FR: Coût de l'Électricité

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
fr_FR: Électricité en baisse

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
fr_FR: Registre de facture électronique

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
fr_FR: Compte Email

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
fr_FR: Adresse électronique

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
fr_FR: Campagne Email

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
fr_FR: Campagne d'email pour

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
fr_FR: Détails de l'e-mail

note: Name of a DocType
en: Email Digest
fr_FR: Compte rendu par email

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
fr_FR: Paramètres pour le Compte Rendu par Email

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
fr_FR: Serveur de courriels

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
fr_FR: Groupe Email

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
fr_FR: Identifiant Email

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
fr_FR: Email Envoyé

en: Email Sent to Supplier {0}
fr_FR: E-mail envoyé au fournisseur {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
fr_FR: Paramètres d'Email

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
fr_FR: Modèle d&#39;email

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
fr_FR: Email pas envoyé à {0} (désabonné / désactivé)

en: Email sent successfully.
fr_FR: E-mail envoyé avec succès.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
fr_FR: Email Envoyé À

en: Email sent to {0}
fr_FR: Email envoyé à {0}

en: Emails Queued
fr_FR: E-mails en file d'attente

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
fr_FR: Contact en cas d'Urgence

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
fr_FR: Nom à contacter en cas d'urgence

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
fr_FR: Téléphone d'Urgence

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
fr_FR: Employé

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
fr_FR: Employé

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
fr_FR: Avance versée aux employés

en: Employee Advances
fr_FR: Avances versées aux employés

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
fr_FR: Détail Employé

note: Name of a DocType
en: Employee Education
fr_FR: Formation de l'Employé

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
fr_FR: Antécédents Professionnels de l'Employé

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
fr_FR: Groupe d'employés

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
fr_FR: Table de groupe d'employés

en: Employee ID
fr_FR: Numéro d'employé

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
fr_FR: Antécédents Professionnels Interne de l'Employé

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
fr_FR: Nom de l'Employé

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
fr_FR: Numéro d'Employé

en: Employee cannot report to himself.
fr_FR: L'employé ne peut pas rendre de compte à lui-même.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
fr_FR: L'employé est requis lors de l'émission de l'actif {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
fr_FR: L'employé {0} n'appartient pas à l'entreprise {1}

en: Employees
fr_FR: Employés

en: Empty
fr_FR: Vide

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
fr_FR: Activer la planification des rendez-vous

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
fr_FR: Activer la messagerie automatique

en: Enable Auto Re-Order
fr_FR: Activer la re-commande automatique

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
fr_FR: Activer la comptabilité des immobilisations en cours

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
fr_FR: Activer la comptabilité des tiers communs

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
fr_FR: Activer les frais reportés

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
fr_FR: Activer les produits comptabilisés d'avance

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
fr_FR: Activation de la comptabilité d'escompte pour la vente

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
fr_FR: Activer l'accès européen

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
fr_FR: Autoriser l'Inventaire Perpétuel

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
fr_FR: Activer la provision pour les articles non stockés

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
fr_FR: Activer le suivi YouTube

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
fr_FR: Activé

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
fr_FR: L'activation de cette option va permettre la création de factures multi-devises en contrepartie d'un seul compte de tiers en devise de la société

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
fr_FR: Date de l'Encaissement

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
fr_FR: Date de Fin

en: End Date cannot be before Start Date.
fr_FR: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
fr_FR: Heure de Fin

en: End Year
fr_FR: Année de Fin

en: End Year cannot be before Start Year
fr_FR: L'Année de Fin ne peut pas être avant l'Année de Début

en: End date cannot be before start date
fr_FR: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
fr_FR: Date de fin de la période de facturation en cours

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
fr_FR: Fin de Vie

en: Enough Parts to Build
fr_FR: Pièces Suffisantes pour Construire

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
fr_FR: Assurer une livraison basée sur le numéro de série produit

en: Enter API key in Google Settings.
fr_FR: Entrez la clé API dans les paramètres Google.

en: Enter Supplier
fr_FR: Entrez le fournisseur

en: Enter Value
fr_FR: Entrez une Valeur

en: Enter amount to be redeemed.
fr_FR: Entrez le montant à utiliser.

en: Enter customer's email
fr_FR: Entrez l'e-mail du client

en: Enter customer's phone number
fr_FR: Entrez le numéro de téléphone du client

en: Enter depreciation details
fr_FR: Veuillez entrer les détails de l'amortissement

en: Enter discount percentage.
fr_FR: Entrez le pourcentage de remise.

en: Enter {0} amount.
fr_FR: Saisissez le montant de {0}.

en: Entertainment Expenses
fr_FR: Charges de Représentation

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
fr_FR: Entité

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
fr_FR: Type d'entité

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the entry_type (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Entry Type
fr_FR: Type d'Écriture

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
fr_FR: Capitaux Propres

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
fr_FR: Compte de capitaux propres / passif

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
fr_FR: Erreur

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
fr_FR: Erreur de description

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
fr_FR: Journal des Erreurs

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
fr_FR: Message d&#39;erreur

en: Error evaluating the criteria formula
fr_FR: Erreur lors de l'évaluation de la formule du critère

en: Error: {0} is mandatory field
fr_FR: Erreur: {0} est un champ obligatoire

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
fr_FR: Arrivée estimée

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
fr_FR: Coût estimé

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
fr_FR: Durée et Coût Estimés

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
fr_FR: Période d'Évaluation

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
fr_FR: Événement

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
fr_FR: Exemple: ABCD. #####. Si le masque est définie et que le numéro de lot n'est pas mentionné dans les transactions, un numéro de lot sera automatiquement créé en avec ce masque. Si vous préferez mentionner explicitement et systématiquement le numéro de lot pour cet article, laissez ce champ vide. Remarque: ce paramètre aura la priorité sur le préfixe du masque dans les paramètres de stock.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
fr_FR: Rôle d'approbateur de budget exceptionnel

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
fr_FR: Temps de configuration de la machine excessif

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
fr_FR: Compte de Profits / Pertes sur Change

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
fr_FR: Profits / Pertes sur Change

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
fr_FR: Taux de Change

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
fr_FR: Réévaluation du taux de change

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
fr_FR: Compte de réévaluation du taux de change

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
fr_FR: Taux de Change doit être le même que {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
fr_FR: Écriture d'Accise

en: Excise Invoice
fr_FR: Facture d'Accise

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
fr_FR: Numéro de Page d'Accise

en: Execution
fr_FR: Exécution

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
fr_FR: Entreprise existante

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
fr_FR: Société Existante

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
fr_FR: Quitter

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
fr_FR: Entretien de sortie tenu le

en: Expand All
fr_FR: Développer Tout

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
fr_FR: Montant prévu

en: Expected Arrival Date
fr_FR: Date d'arrivée prévue

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
fr_FR: Date de clôture prévue

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
fr_FR: Date de livraison prévue

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
fr_FR: La Date de Livraison Prévue doit être après la Date indiquée sur la Commande Client

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
fr_FR: Date de fin prévue

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
fr_FR: Heures prévues

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
fr_FR: Date de début prévue

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
fr_FR: Durée Prévue (en heures)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
fr_FR: Valeur Attendue Après Utilisation Complète

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
fr_FR: Charges

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
fr_FR: Compte de Charge / d'Écart ({0}) doit être un Compte «de Résultat»

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
fr_FR: Compte de Charge

en: Expense Account Missing
fr_FR: Compte de dépenses manquant

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
fr_FR: Note de Frais

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
fr_FR: Compte de Charges

en: Expense Head Changed
fr_FR: Tête de dépense modifiée

en: Expense account is mandatory for item {0}
fr_FR: Compte de charge est obligatoire pour l'article {0}

en: Expenses
fr_FR: Charges

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
fr_FR: Dépenses incluses dans l'évaluation de l'actif

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
fr_FR: Charges Incluses dans la Valorisation

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expired Batches
fr_FR: Lots expirés

en: Expiry (In Days)
fr_FR: Expiration (en jours)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expiry Date Mandatory
fr_FR: Date d'expiration obligatoire

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
fr_FR: Durée d'expiration (en jours)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
fr_FR: Articles éclatés

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
fr_FR: Prévisions de lissage exponentiel

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
fr_FR: Exporter des données

en: Export E-Invoices
fr_FR: Exporter des factures électroniques

en: Export Errored Rows
fr_FR: Exporter les lignes erronées

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
fr_FR: Historique de Travail Externe

en: Extra Large
fr_FR: Extra large

en: Extra Small
fr_FR: Très Petit

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings' Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: FIFO
fr_FR: FIFO (Premier entré, Premier sorti)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
fr_FR: Échoué

note: Label of the failed_import_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Failed Import Log
fr_FR: Échec du journal d'importation

en: Failed to Authenticate the API key.
fr_FR: Échec de l'authentification de la clé API.

en: Failed to install presets
fr_FR: Échec de l'installation des préréglages

en: Failed to login
fr_FR: Échec de la connexion

en: Failed to setup company
fr_FR: Échec de la configuration de la société

en: Failed to setup defaults
fr_FR: Échec de la configuration par défaut

en: Failure
fr_FR: Échec

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
fr_FR: Date d'échec

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
fr_FR: Antécédents Familiaux

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
fr_FR: Retour d’Expérience

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
fr_FR: Commentaires de

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
fr_FR: Honoraires

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
fr_FR: Récupérer des clients

en: Fetch Data
fr_FR: Récupérer des données

en: Fetch Items from Warehouse
fr_FR: Récupérer des articles de l'entrepôt

en: Fetch Subscription Updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour des abonnements

en: Fetch Timesheet
fr_FR: Récuprer les temps saisis

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
fr_FR: Récupérer la nomenclature éclatée (y compris les sous-ensembles)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
fr_FR: Récupérez les articles en fonction du fournisseur par défaut.

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
fr_FR: Champ

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
fr_FR: Cartographie des champs

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
fr_FR: Nom du Champ

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
fr_FR: Champ dans la transaction bancaire

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
fr_FR: Nom du Champ

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
fr_FR: Champ

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
fr_FR: Les champs seront copiés uniquement au moment de la création.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
fr_FR: Type de Champ

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
fr_FR: Fichier à Renommer

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter Based On
fr_FR: Filtre basé sur

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
fr_FR: Durée du filtre (mois)

en: Filter Total Zero Qty
fr_FR: Filtrer les totaux pour les qtés égales à zéro

en: Filter by invoice status
fr_FR: Filtrer par statut de facture

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
fr_FR: Filtres

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
fr_FR: Livre comptable

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
fr_FR: Détails du livre comptable

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
fr_FR: Identifiant du livre comptable

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
fr_FR: Livres comptables

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
fr_FR: États financiers

en: Finish
fr_FR: terminer

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finishe
en: Finished Good
fr_FR: Produit fini

en: Finished Good Item Code
fr_FR: Code d'article fini

en: Finished Goods
fr_FR: Produits finis

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
fr_FR: Entrepôt de produits finis

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
fr_FR: Premier Email

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
fr_FR: Prénom

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
fr_FR: Première Réponse Le

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
fr_FR: Temps de première réponse

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
fr_FR: Temps de première réponse pour les problèmes

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
fr_FR: Temps de première réponse pour l'opportunité

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
fr_FR: Le régime fiscal est obligatoire, veuillez définir le régime fiscal de l'entreprise {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
fr_FR: Exercice fiscal

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
fr_FR: Société de l’Exercice Fiscal

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
fr_FR: La date de fin d'exercice doit être un an après la date de début d'exercice

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
fr_FR: La Date de Début et la Date de Fin de l'Exercice Fiscal sont déjà définies dans l'Année Fiscale {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
fr_FR: L'exercice budgétaire {0} n'existe pas

en: Fiscal Year {0} does not exist
fr_FR: Exercice Fiscal {0} n'existe pas

en: Fiscal Year {0} is required
fr_FR: Exercice Fiscal {0} est nécessaire

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
fr_FR: Fixé

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
fr_FR: Actif Immobilisé

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
fr_FR: Compte d'Actif Immobilisé

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
fr_FR: Un Article Immobilisé doit être un élément non stocké.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
fr_FR: Registre des immobilisations

en: Fixed Assets
fr_FR: Actifs Immobilisés

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
fr_FR: Numéro de dépôt fixe

note: Label of the fixed_error_log_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Fixed Error Log
fr_FR: Journal des erreurs corrigées

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
fr_FR: Tarif fixe

note: Name of a role
en: Fleet Manager
fr_FR: Gestionnaire de Flotte

en: Focus on Item Group filter
fr_FR: Focus sur le filtre de groupe d'articles

en: Focus on search input
fr_FR: Focus sur l'entrée de recherche

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
fr_FR: No. de Folio

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
fr_FR: Suivez les mois civils

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
fr_FR: Les Demandes de Matériel suivantes ont été créées automatiquement sur la base du niveau de réapprovisionnement de l’Article

en: Following fields are mandatory to create address:
fr_FR: Les champs suivants sont obligatoires pour créer une adresse:

en: Following item {0} is not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
fr_FR: L'élément suivant {0} n'est pas marqué comme élément {1}. Vous pouvez les activer en tant qu'élément {1} à partir de sa fiche article.

en: Following items {0} are not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
fr_FR: Les éléments suivants {0} ne sont pas marqués comme {1} élément. Vous pouvez les activer en tant qu'élément {1} à partir de sa fiche article.

en: For
fr_FR: Pour

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
fr_FR: Pour les articles "Ensembles de Produits", l’Entrepôt, le N° de Série et le N° de Lot proviendront de la table "Liste de Colisage". Si l’Entrepôt et le N° de Lot sont les mêmes pour tous les produits colisés d’un même article 'Produit Groupé', ces valeurs peuvent être entrées dans la table principale de l’article et elles seront copiées dans la table "Liste de Colisage".

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
fr_FR: A l'achat

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
fr_FR: Pour la Société

en: For Default Supplier (Optional)
fr_FR: Pour le fournisseur par défaut (facultatif)

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
fr_FR: Pour la Liste de Prix

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
fr_FR: Pour la Production

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
fr_FR: Pour Quantité (Qté Produite) est obligatoire

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
fr_FR: A la vente

en: For Supplier
fr_FR: Pour Fournisseur

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: For Warehouse
fr_FR: Pour l’Entrepôt

en: For an item {0}, quantity must be negative number
fr_FR: Pour l'article {0}, la quantité doit être un nombre négatif

en: For an item {0}, quantity must be positive number
fr_FR: Pour un article {0}, la quantité doit être un nombre positif

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
fr_FR: Par exemple: 2012, 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
fr_FR: Pour quel montant dépensé = 1 point de fidélité

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
fr_FR: Pour un fournisseur individuel

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
fr_FR: Pour référence

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
fr_FR: Pour la ligne {0} dans {1}. Pour inclure {2} dans le prix de l'article, les lignes {3} doivent également être incluses

en: For row {0}: Enter Planned Qty
fr_FR: Pour la ligne {0}: entrez la quantité planifiée

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
fr_FR: Pour la condition &quot;Appliquer la règle à l'autre&quot;, le champ {0} est obligatoire

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
fr_FR: Détails du Commerce Extérieur

en: Forum Activity
fr_FR: Activité du forum

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
fr_FR: Messages du forum

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
fr_FR: URL du forum

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
fr_FR: Article gratuit

en: Free item code is not selected
fr_FR: Le code d'article gratuit n'est pas sélectionné

en: Free item not set in the pricing rule {0}
fr_FR: Article gratuit non défini dans la règle de tarification {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
fr_FR: Gel des stocks de plus de (jours)

en: Freight and Forwarding Charges
fr_FR: Frais de Fret et d'Expédition

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
fr_FR: Fréquence

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
fr_FR: Fréquence d'envoi des emails de suivi d'avancement

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
fr_FR: Fréquence des Amortissements (Mois)

en: Frequently Read Articles
fr_FR: Articles lus fréquemment

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
fr_FR: Vendredi

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
fr_FR: À partir de

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
fr_FR: Depuis la nomenclature

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
fr_FR: De la Société

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
fr_FR: De la Devise

en: From Currency and To Currency cannot be same
fr_FR: La Devise de Base et la Devise de Cotation ne peuvent pas identiques

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
fr_FR: Du Client

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
fr_FR: A partir du

en: From Date and To Date are Mandatory
fr_FR: La date de début et la date de fin sont obligatoires

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
fr_FR: De la date et de la date correspondent à un exercice différent

en: From Date cannot be greater than To Date
fr_FR: La Date Initiale ne peut pas être postérieure à la Date Finale

en: From Date must be before To Date
fr_FR: La Date Initiale doit être antérieure à la Date Finale

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
fr_FR: La Date Initiale doit être dans l'Exercice Fiscal. En supposant Date Initiale = {0}

en: From Datetime
fr_FR: A partir du (Date et Heure)

en: From Delivery Note
fr_FR: Du Bon de Livraison

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
fr_FR: De l'Employé

en: From Fiscal Year
fr_FR: À partir de l'année fiscale

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
fr_FR: Du No de Folio

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
fr_FR: De la Date de la Facture

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
fr_FR: Du Lead

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
fr_FR: Du No

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
fr_FR: Depuis l'opportunité

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
fr_FR: Du N° de Colis

en: From Posting Date
fr_FR: À partir de la date de publication

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
fr_FR: Plage Initiale

en: From Range has to be less than To Range
fr_FR: La Plage Initiale doit être inférieure à la Plage Finale

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
fr_FR: Actionnaire Initial

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
fr_FR: À partir du modèle

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
fr_FR: Horaire de Début

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
fr_FR: Horaire de Début

en: From Time Should Be Less Than To Time
fr_FR: Du temps devrait être moins que du temps

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
fr_FR: De la Valeur

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
fr_FR: De l'Entrepôt

en: From and To Dates are required.
fr_FR: Les dates de début et de fin sont obligatoires.

en: From date cannot be greater than To date
fr_FR: La Date Initiale ne peut pas être postérieure à la Date Finale

en: From value must be less than to value in row {0}
fr_FR: De la valeur doit être inférieure à la valeur de la ligne {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
fr_FR: Gelé

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
fr_FR: Type de Carburant

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
fr_FR: UdM Carburant

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
fr_FR: Complété

en: Fulfillment
fr_FR: Livraison

note: Name of a role
en: Fulfillment User
fr_FR: Livreur

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
fr_FR: Délai d'exécution

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
fr_FR: Détails de l'exécution

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
fr_FR: Statut de l'exécution

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
fr_FR: Conditions d'exécution

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
fr_FR: Termes et conditions d'exécution

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
fr_FR: Nom Complet

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
fr_FR: Entièrement Facturé

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
fr_FR: Entièrement Complété

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
fr_FR: Entièrement Livré

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
fr_FR: Complètement Déprécié

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
fr_FR: D'autres comptes individuels peuvent être créés dans les groupes, mais les écritures ne peuvent être faites que sur les comptes individuels

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
fr_FR: D'autres centres de coûts peuvent être créés dans des Groupes, mais des écritures ne peuvent être faites que sur des centres de coûts individuels.

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
fr_FR: D'autres nœuds peuvent être créés uniquement sous les nœuds de type 'Groupe'

en: Future Payment Amount
fr_FR: Montant du paiement futur

en: Future Payment Ref
fr_FR: Paiement futur Ref

en: Future Payments
fr_FR: Paiements futurs

note: Name of a DocType
en: GL Entry
fr_FR: Écriture GL

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
fr_FR: Profit/perte

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
fr_FR: Compte de Cessions des Immobilisations

en: Gain/Loss on Asset Disposal
fr_FR: Gain/Perte sur Cessions des Immobilisations

en: Gantt Chart
fr_FR: Diagramme de Gantt

en: Gantt chart of all tasks.
fr_FR: Diagramme de Gantt de toutes les tâches.

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
fr_FR: Sexe

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
fr_FR: Général

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
fr_FR: Grand Livre

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
fr_FR: Grand Livre

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
fr_FR: Paramètres Généraux

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
fr_FR: Générer de nouvelles factures en retard

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
fr_FR: Créer un Échéancier

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
fr_FR: Obtenir Acomptes Payés

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
fr_FR:  Obtenir les paiements des avances

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
fr_FR: Obtenir le Stock Actuel

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
fr_FR: Obtenir des entrées

en: Get Invoices
fr_FR: Obtenir des factures

en: Get Invoices based on Filters
fr_FR: Obtenir les factures en fonction des filtres

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
fr_FR: Obtenir les emplacements des articles

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
fr_FR: Obtenir les Articles

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
fr_FR: Obtenir les articles de

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
fr_FR: Obtenir des Articles à partir des Reçus d'Achat

en: Get Items from BOM
fr_FR: Obtenir les Articles depuis nomenclature

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
fr_FR: Obtenir des articles à partir de demandes d'articles auprès de ce fournisseur

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
fr_FR: Obtenir des Articles de Demandes Matérielles Ouvertes

en: Get Items from Product Bundle
fr_FR: Obtenir les Articles du Produit Groupé

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
fr_FR: Obtenir la dernière requête

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
fr_FR: Obtenir la Demande de Matériel

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
fr_FR: Obtenir les Factures Impayées

en: Get Payment Entries
fr_FR: Obtenir les Écritures de Paiement

en: Get Payments from
fr_FR: Obtenez des paiements de

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
fr_FR: Obtenir les Commandes Client

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
fr_FR: Sections d'aide

en: Get Supplier Group Details
fr_FR: Appliquer les informations depuis le Groupe de fournisseur

en: Get Suppliers
fr_FR: Obtenir des fournisseurs

en: Get Suppliers By
fr_FR: Obtenir des Fournisseurs

en: Get Unreconciled Entries
fr_FR: Obtenir les Écritures non Réconcilliées

en: Get Updates
fr_FR: Recevoir des nouvelles

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
fr_FR: Carte cadeau

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
fr_FR: Valeurs par Défaut Globales

en: Go to {0} List
fr_FR: Aller à la liste {0}

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
fr_FR: Objectif

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
fr_FR: But et procédure

en: Goods In Transit
fr_FR: Les marchandises en transit

en: Goods Transferred
fr_FR: Marchandises transférées

en: Goods are already received against the outward entry {0}
fr_FR: Les marchandises sont déjà reçues pour l'entrée sortante {0}

en: Government
fr_FR: Gouvernement

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
fr_FR: Période de grâce

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
fr_FR: Diplômé

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
fr_FR: Total TTC

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
fr_FR: Total TTC (Devise de la Société)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
fr_FR: Eligible aux commissions

en: Greater Than Amount
fr_FR: Plus grand que le montant

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
fr_FR: Sous-titre de bienvenue

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
fr_FR: Titre du message d'accueil

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
fr_FR: Section salutations

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
fr_FR: Marge Brute

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
fr_FR: Bénéfice brut

en: Gross Profit / Loss
fr_FR: Bénéfice/Perte Brut

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
fr_FR: Montant d'Achat Brut

en: Gross Purchase Amount is mandatory
fr_FR: Montant d'Achat Brut est obligatoire

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
fr_FR: Poids Brut

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
fr_FR: UdM du Poids Brut

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
fr_FR: Rapport de bénéfice brut et net

en: Group
fr_FR: Groupe

note: Label of the group_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group By
fr_FR: Grouper par

en: Group By Customer
fr_FR: Regrouper par client

en: Group By Supplier
fr_FR: Regrouper par fournisseur

en: Group Node
fr_FR: Niveau parent

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
fr_FR: Les entrepôts de groupe ne peuvent pas être utilisés dans les transactions. Veuillez modifier la valeur de {0}

en: Group by Account
fr_FR: Grouper par compte

en: Group by Item
fr_FR: Grouper par article

en: Group by Material Request
fr_FR: Regrouper par demande de matériel

en: Group by Party
fr_FR: Groupe par parti

en: Group by Purchase Order
fr_FR: Regrouper par Commande d'Achat

en: Group by Sales Order
fr_FR: Regrouper par commande client

en: Group by Supplier
fr_FR: Regrouper par fournisseur

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher
fr_FR: Groupe par Bon

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher (Consolidated)
fr_FR: Grouper par bon (consolidé)

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
fr_FR: Un noeud de groupe d'entrepôt ne peut pas être sélectionné pour les transactions

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
fr_FR: Groupe les éléments identiques

en: Groups
fr_FR: Groupes

note: Name of a role
en: HR Manager
fr_FR: Responsable RH

note: Name of a role
en: HR User
fr_FR: Chargé RH

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
fr_FR: Semestriel

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
fr_FR: Semestriel

en: Hardware
fr_FR: Matériel

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
fr_FR: A un Numéro de Lot

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
fr_FR: A un certificat

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
fr_FR: A une date d'expiration

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
fr_FR: A un Format d'Impression

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
fr_FR: A un N° de Série

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
fr_FR: A Variantes

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
fr_FR: Masque de numérotation par défaut pour les Lots ou Séries

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
fr_FR: Détails de Santé

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
fr_FR: Carte de chaleur

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
fr_FR: Hauteur (cm)

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
fr_FR: Aidez-moi

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
fr_FR: Article d’Aide

en: Help Articles
fr_FR: Articles d'Aide

en: Help Results for
fr_FR: Aide Résultats pour

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
fr_FR: Section d'aide

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
fr_FR: Texte d'aide

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
fr_FR: Ici vous pouvez conserver les détails familiaux comme le nom et la profession des parents, le conjoint et les enfants

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
fr_FR: Ici vous pouvez conserver la hauteur, le poids, les allergies, les préoccupations médicales etc.

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
fr_FR: Liste cachée maintenant la liste des contacts liés aux actionnaires

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
fr_FR: Masquer le Symbole Monétaire

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
fr_FR: Masquer le numéro d'identification fiscale du client dans les transactions de vente

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
fr_FR: Masquer les éléments non disponibles

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
fr_FR: Haut

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
fr_FR: Plus le nombre est grand, plus la priorité est haute

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
fr_FR: Ancienneté dans la Société

en: Hold
fr_FR: Mettre en attente

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
fr_FR: Facture en attente

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
fr_FR: Documents mis en attente

note: Name of a DocType
en: Holiday
fr_FR: Vacances

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
fr_FR: Liste de vacances

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
fr_FR: Nom de la Liste de Vacances

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
fr_FR: Jours Fériés

note: Name of a Workspace
en: Home
fr_FR: Accueil

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
fr_FR: Tarif Horaire

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
fr_FR: Horaire

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
fr_FR: Heures

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
fr_FR: A quelle fréquence ?

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
fr_FR: À quelle fréquence le projet et l'entreprise doivent-ils être mis à jour en fonction des transactions de vente?

en: Human Resources
fr_FR: Ressources humaines

en: IBAN is not valid
fr_FR: IBAN n'est pas valide

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
fr_FR: Identification de l'emballage pour la livraison (pour l'impression)

en: Identifying Decision Makers
fr_FR: Identifier les décideurs

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
fr_FR: Si «Mois» est sélectionné, un montant fixe sera comptabilisé en tant que revenus ou dépenses différés pour chaque mois, quel que soit le nombre de jours dans un mois. Il sera calculé au prorata si les revenus ou les dépenses différés ne sont pas comptabilisés pour un mois entier

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
fr_FR: Si Produits ou Charges

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
fr_FR: Si ce champ est vide, le compte d'entrepôt parent ou la valeur par défaut de la société sera pris en compte dans les transactions

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
fr_FR: Si cochée, le montant de la taxe sera considéré comme déjà inclus dans le Taux / Prix des documents (PDF, impressions)

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
fr_FR: Si différente de l'adresse du client

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
fr_FR: Si coché, le champ 'En Lettre' ne sera visible dans aucune transaction

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
fr_FR: Si coché, le champ 'Total Arrondi' ne sera visible dans aucune transaction.

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
fr_FR: Si cette option est activée, des écritures de grand livre supplémentaires seront effectuées pour les remises dans un compte de remise séparé.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
fr_FR: Si cette option est activée, des écritures de grand livre seront enregistrées pour le montant de la modification dans les transactions POS.

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
fr_FR: Si l'article est une variante d'un autre article, alors la description, l'image, le prix, les taxes etc seront fixés à partir du modèle sauf si spécifiés explicitement

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
fr_FR: Les utilisateur de ce role pourront creer et modifier des transactions dans le passé. Si vide tout les utilisateurs pourrons le faire

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
fr_FR: Si plus d'un paquet du même type (pour l'impression)

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
fr_FR: Si sous-traité à un fournisseur

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
fr_FR: Si le compte est gelé, les écritures ne sont autorisés que pour un nombre restreint d'utilisateurs.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
fr_FR: Si l'article est traité comme un article à taux de valorisation nul dans cette entrée, veuillez activer &quot;Autoriser le taux de valorisation nul&quot; dans le {0} tableau des articles.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
fr_FR: S'il n'y a pas d'intervalle de temps attribué, la communication sera gérée par ce groupe.

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
fr_FR: Si cette case est cochée, le montant payé sera divisé et réparti selon les montants du calendrier de paiement pour chaque condition de paiement

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
fr_FR: Si cette case est cochée, les nouvelles factures suivantes seront créées aux dates de début du mois civil et du trimestre, quelle que soit la date de début de facture actuelle

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
fr_FR: Si cette case n'est pas cochée, les entrées de journal seront enregistrées dans un état Brouillon et devront être soumises manuellement

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
fr_FR: Si cette case n'est pas cochée, des entrées GL directes seront créées pour enregistrer les revenus ou les dépenses différés

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
fr_FR: Si cet article a des variantes, alors il ne peut pas être sélectionné dans les commandes clients, etc.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
fr_FR: Si cette option est configurée «Oui», ERPNext vous empêchera de créer une facture d'achat ou un reçu sans créer d'abord une Commande d'Achat. Cette configuration peut être remplacée pour un fournisseur particulier en cochant la case «Autoriser la création de facture d'achat sans commmande d'achat» dans la fiche fournisseur.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
fr_FR: Si cette option est configurée «Oui», ERPNext vous empêchera de créer une facture d'achat sans créer d'abord un reçu d'achat. Cette configuration peut être remplacée pour un fournisseur particulier en cochant la case &quot;Autoriser la création de facture d'achat sans reçu d'achat&quot; dans la fiche fournisseur.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
fr_FR: Si coché, plusieurs articles peuvent être utilisés pour un seul ordre de fabrication. Ceci est utile si un ou plusieurs produits chronophages sont en cours de fabrication.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
fr_FR: Si coché, le coût de la nomenclature sera automatiquement mis à jour en fonction du taux de valorisation / prix de la liste prix / dernier prix d'achat des matières premières.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
fr_FR: Si vous {0} {1} quantités de l'article {2}, le schéma {3} sera appliqué à l'article.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
fr_FR: Si vous {0} {1} valez un article {2}, le schéma {3} sera appliqué à l'article.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
fr_FR: Ignorer

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
fr_FR: Ignorer les chevauchements de temps des employés

en: Ignore Existing Ordered Qty
fr_FR: Ignorer la quantité commandée existante

en: Ignore Existing Projected Quantity
fr_FR: Ignorer la quantité projetée existante

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
fr_FR: Ignorez Règle de Prix

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
fr_FR: Ignorer les chevauchements de temps des utilisateurs

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
fr_FR: Ignorer les chevauchements de temps des stations de travail

en: Import
fr_FR: Importer

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
fr_FR: Importer des données

en: Import Day Book Data
fr_FR: Données du journal d'importation

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
fr_FR: Importer le fichier

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
fr_FR: Importer les erreurs de fichier et les avertissements

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
fr_FR: Importer des factures

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Import Log
fr_FR: Journal d'import

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
fr_FR: Importer l&#39;aperçu du journal

en: Import Master Data
fr_FR: Importer des données de base

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
fr_FR: Aperçu d&#39;importation

en: Import Progress
fr_FR: Progression de l&#39;importation

en: Import Successful
fr_FR: Importation réussie

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
fr_FR: Importer la facture fournisseur

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
fr_FR: Type d&#39;importation

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
fr_FR: Avertissements d&#39;importation

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
fr_FR: Importer depuis Google Sheets

en: Import in Bulk
fr_FR: Importer en Masse

en: Importing Items and UOMs
fr_FR: Importer des articles et des UOM

en: Importing Parties and Addresses
fr_FR: Parties importatrices et adresses

en: Importing {0} of {1}, {2}
fr_FR: Importation de {0} de {1}, {2}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
fr_FR: En maintenance

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
fr_FR: En quelques minutes

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
fr_FR: En pourcentage

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
fr_FR: En Cours

en: In Production
fr_FR: En production

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Op
en: In Progress
fr_FR: En cours

en: In Qty
fr_FR: En Qté

en: In Stock Qty
fr_FR: Qté En Stock

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
fr_FR: En transit

en: In Value
fr_FR: En valeur

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
fr_FR: En Toutes Lettres

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
fr_FR: En Toutes Lettres (Devise Société)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
fr_FR: En Toutes Lettres (Exportation) Sera visible une fois que vous enregistrerez le Bon de Livraison.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
fr_FR: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrez le Bon de Livraison.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
fr_FR: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrerez la Facture.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
fr_FR: En Toutes Lettres. Sera visible une fois que vous enregistrerez la Commande Client

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
fr_FR: En minutes

en: In stock
fr_FR: En stock

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
fr_FR: Inactif

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
fr_FR: Clients Inactifs

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
fr_FR: Articles de vente inactifs

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
fr_FR: Incitations

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
fr_FR: Inclure le résumé du vieillissement

en: Include Default FB Entries
fr_FR: Inclure les entrées de livre par défaut

en: Include Expired
fr_FR: Inclure expiré

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
fr_FR: Inclure les articles éclatés

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
fr_FR: Inclure l'article dans la fabrication

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
fr_FR: Inclure les articles non stockés

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
fr_FR: Inclure les transactions du point de vente

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
fr_FR: Inclure Paiement (PDV)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
fr_FR: Inclure les Écritures Réconciliées

en: Include Sub-assembly Raw Materials
fr_FR: Inclure les matières premières de sous-assemblage

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
fr_FR: Inclure les articles sous-traités

note: Label of the include_uom (Link) field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Include UOM
fr_FR: Inclure UdM

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
fr_FR: Inclure en brut

en: Included in Gross Profit
fr_FR: Inclus dans le bénéfice brut

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
fr_FR: Incluant les articles pour des sous-ensembles

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
fr_FR: Revenus

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
fr_FR: Compte de Produits

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
fr_FR: Entrant

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
fr_FR: Prix d'Entrée

en: Incoming call from {0}
fr_FR: Appel entrant du {0}

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
fr_FR: Equilibre des quantités aprés une transaction

en: Incorrect Date
fr_FR: Date incorrecte

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
fr_FR: Valorisation inccorecte par Num. Série / Lots

en: Incorrect Warehouse
fr_FR: Entrepôt incorrect

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
fr_FR: Nombre incorrect d'Écritures Grand Livre trouvées. Vous avez peut-être choisi le mauvais Compte dans la transaction.

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
fr_FR: Incrément

en: Increment cannot be 0
fr_FR: Incrément ne peut pas être 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
fr_FR: Incrément pour l'Attribut {0} ne peut pas être 0

note: Label of the indent (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Indent
fr_FR: Indentation

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
fr_FR: Indique que le paquet est une partie de cette livraison (Brouillons Seulement)

en: Indirect Expenses
fr_FR: Charges Indirectes

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
fr_FR: Revenu indirect

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
fr_FR: Individuel

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
fr_FR: Industrie

note: Name of a DocType
en: Industry Type
fr_FR: Secteur d'Activité

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
fr_FR: Notification initiale par e-mail envoyée

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
fr_FR: Initié

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
fr_FR: Insérer de nouveaux enregistrements

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
fr_FR: Inspecté Par

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
fr_FR: Inspection obligatoire

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
fr_FR: Inspection Requise à l'expedition

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
fr_FR: Inspection Requise à la réception

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
fr_FR: Type d'Inspection

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
fr_FR: Date d'Installation

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
fr_FR: Note d'Installation

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
fr_FR: Article Remarque d'Installation

en: Installation Note {0} has already been submitted
fr_FR: Note d'Installation {0} à déjà été sousmise

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
fr_FR: Etat de l'Installation

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
fr_FR: Temps d'Installation

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
fr_FR: Date d'installation ne peut pas être avant la date de livraison pour l'Article {0}

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
fr_FR: Qté Installée

en: Installing presets
fr_FR: Installation des réglages

en: Insufficient Permissions
fr_FR: Permissions insuffisantes

en: Insufficient Stock
fr_FR: Stock insuffisant

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
fr_FR: Compagnie d'Assurance

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
fr_FR: Détails Assurance

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
fr_FR: Date de fin de l'assurance

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
fr_FR: Date de début de l'assurance

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
fr_FR: Date de Début d'Assurance devrait être antérieure à la Date de Fin d'Assurance

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
fr_FR: Valeur assurée

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
fr_FR: Assureur

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
fr_FR: Détails d'intégration

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
fr_FR: ID d'intégration

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
fr_FR: Référence de facture inter-sociétés

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
fr_FR: Ecriture de journal inter-sociétés

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
fr_FR: Référence d'écriture de journal inter-sociétés

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
fr_FR: Référence de commande inter-entreprises

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
fr_FR: Référence inter-entreprise

note: Label of the inter_transfer_reference_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Inter Transfer Reference
fr_FR: Référence de transfert interne

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
fr_FR: Paramètres de transfert entre entrepôts

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
fr_FR: Intérêt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
fr_FR: Intéressé

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
fr_FR: Client interne

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
fr_FR: Fournisseur interne

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
fr_FR: Transfert Interne

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
fr_FR: Historique de Travail Interne

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid Account
fr_FR: Compte invalide

en: Invalid Attribute
fr_FR: Attribut invalide

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
fr_FR: Code à barres invalide. Il n'y a pas d'article attaché à ce code à barres.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
fr_FR: Commande avec limites non valide pour le client et l'article sélectionnés

en: Invalid Child Procedure
fr_FR: Procédure enfant non valide

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
fr_FR: Société non valide pour une transaction inter-sociétés.

en: Invalid Credentials
fr_FR: Les informations d&#39;identification invalides

en: Invalid Gross Purchase Amount
fr_FR: Montant d'achat brut non valide

en: Invalid Item
fr_FR: Élément non valide

en: Invalid Opening Entry
fr_FR: Entrée d'ouverture non valide

en: Invalid POS Invoices
fr_FR: Factures PDV non valides

en: Invalid Parent Account
fr_FR: Compte parent non valide

en: Invalid Part Number
fr_FR: Numéro de pièce non valide

en: Invalid Posting Time
fr_FR: Heure de publication non valide

en: Invalid Quantity
fr_FR: Quantité invalide

en: Invalid Selling Price
fr_FR: Prix de vente invalide

en: Invalid URL
fr_FR: URL invalide

en: Invalid Value
fr_FR: Valeur invalide

en: Invalid condition expression
fr_FR: Expression de condition non valide

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
fr_FR: Motif perdu non valide {0}, veuillez créer un nouveau motif perdu

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
fr_FR: Masque de numérotation non valide (. Manquante) pour {0}

en: Invalid reference {0} {1}
fr_FR: Référence invalide {0} {1}

en: Invalid {0}
fr_FR: Invalide {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
fr_FR: {0} non valide pour la transaction inter-société.

en: Invalid {0}: {1}
fr_FR: Invalide {0} : {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
fr_FR: Inventaire

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
fr_FR: Paramétrage de l'inventaire

en: Investments
fr_FR: Investissements

note: Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Invoice
fr_FR: Facture

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
fr_FR: Annulation de facture

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
fr_FR: Date de la Facture

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
fr_FR: Rabais de facture

en: Invoice Grand Total
fr_FR: Total général de la facture

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
fr_FR: Numéro de Facture

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
fr_FR: Pourcentage de facturation

en: Invoice Posting Date
fr_FR: Date d’Envois de la Facture

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
fr_FR: Série de factures

en: Invoice Status
fr_FR: État de la facture

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
fr_FR: Type de facture

en: Invoice already created for all billing hours
fr_FR: Facture déjà créée pour toutes les heures facturées

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
fr_FR: Facturation

en: Invoice can't be made for zero billing hour
fr_FR: La facture ne peut pas être faite pour une heure facturée à zéro

en: Invoiced Amount
fr_FR: Montant facturé

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
fr_FR: Factures

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
fr_FR: Caractéristiques de la facturation

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
fr_FR: Vers l'intérieur

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
fr_FR: Est Compte Créditeur

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
fr_FR: Est Active

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
fr_FR: Est Accompte

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
fr_FR: Est facturable

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
fr_FR: Est Annulée

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
fr_FR: Est une société

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
fr_FR: Est le compte de l'entreprise

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
fr_FR: Est consolidé

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
fr_FR: Est le contenant

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
fr_FR: Est cumulatif

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
fr_FR: L'article est-il fourni par le client?

note: Label of the is_day_book_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Imported
fr_FR: Les données du carnet de jour sont-elles importées?

note: Label of the is_day_book_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Processed
fr_FR: Les données du carnet de travail sont-elles traitées

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
fr_FR: Est Défaut

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
fr_FR: Est un compte par défaut

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
fr_FR: Est la langue par défaut

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
fr_FR: Un bon de livraison est-il nécessaire pour la création de factures de vente?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
fr_FR: Est réduit

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
fr_FR: Est Actif Existant

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
fr_FR: Est Immobilisation

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
fr_FR: Est un article gratuit

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
fr_FR: Est gelé

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
fr_FR: Est un Groupe

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
fr_FR: Est un client interne

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
fr_FR: Est un fournisseur interne

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
fr_FR: Est obligatoire

note: Label of the is_master_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Imported
fr_FR: Les données de base sont-elles importées?

note: Label of the is_master_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Processed
fr_FR: Les données de base sont-elles traitées?

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
fr_FR: Est un Jalon

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
fr_FR: Écriture d'Ouverture

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
fr_FR: Est Écriture Ouverte

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
fr_FR: Est Payé

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
fr_FR: Une Commande d'Achat est-il requis pour la création de factures d'achat et de reçus?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
fr_FR: Un reçu d'achat est-il requis pour la création d'une facture d'achat?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
fr_FR: Est un justement du prix de la note de débit

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
fr_FR: Est récursif

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the is_return (Check) fiel
en: Is Return
fr_FR: Est un Retour

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
fr_FR: Est un avoir (note de crédit)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
fr_FR: Est une note de débit

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
fr_FR: Une commande client est-elle requise pour la création de factures clients et de bons de livraison?

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
fr_FR: Est Standard

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
fr_FR: Est sous-traité

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
fr_FR: Est transporteur

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
fr_FR: Est un abonnement

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
fr_FR: Cette Taxe est-elle incluse dans le Prix de Base ?

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
fr_FR: Ticket

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
fr_FR: Note de crédit d'émission

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
fr_FR: Date d'Émission

en: Issue Material
fr_FR: Problème Matériel

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
fr_FR: Priorité d'émission

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
fr_FR: Problème divisé de

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
fr_FR: Type de ticket

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
fr_FR: Creer une note de débit avec une quatité à O pour la facture

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
fr_FR: Publié

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
fr_FR: Articles émis pour l'ordre de fabrication

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
fr_FR: Tickets

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
fr_FR: Date d'émission

en: It is needed to fetch Item Details.
fr_FR: Nécessaire pour aller chercher les Détails de l'Article.

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
fr_FR: Article

en: Item 1
fr_FR: Article 1

en: Item 2
fr_FR: Article 2

en: Item 3
fr_FR: Article 3

en: Item 4
fr_FR: Article 4

en: Item 5
fr_FR: Article 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
fr_FR: Alternative à l'Article

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
fr_FR: Attribut de l'Article

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
fr_FR: Valeur de l'Attribut de l'Article

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
fr_FR: Valeurs de l'Attribut de l'Article

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
fr_FR: Solde de l'article (simple)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
fr_FR: Code barre article

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
fr_FR: Code de l'Article

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
fr_FR: Code de l'Article ne peut pas être modifié pour le Numéro de Série

en: Item Code required at Row No {0}
fr_FR: Code de l'Article est requis à la Ligne No {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
fr_FR: Code d'article: {0} n'est pas disponible dans l'entrepôt {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
fr_FR: Détail de l'Article Client

note: Name of a DocType
en: Item Default
fr_FR: Paramètre par défaut de l'article

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
fr_FR: Paramètres par défaut de l'article

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
fr_FR: Description de l'Article

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
fr_FR: Détails d'article

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
fr_FR: Groupe d'Article

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
fr_FR: Groupe d'articles par défaut

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
fr_FR: Nom du Groupe d'Article

en: Item Group Tree
fr_FR: Arborescence de Groupe d'Article

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
fr_FR: Le Groupe d'Articles n'est pas mentionné dans la fiche de l'article pour l'article {0}

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
fr_FR: Groupes d'articles

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
fr_FR: Image de l'Article (si ce n'est diaporama)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
fr_FR: Emplacements des articles

note: Name of a role
en: Item Manager
fr_FR: Gestionnaire d'Article

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
fr_FR: Fabricant d'Article

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
fr_FR: Nom de l'article

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
fr_FR: Nomenclature d'Article Par

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
fr_FR: Prix de l'Article

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
fr_FR: Paramètres du prix de l'article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
fr_FR: Stock et prix de l'article

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
fr_FR: Prix de l'Article ajouté pour {0} dans la Liste de Prix {1}

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
fr_FR: Prix de l'Article mis à jour pour {0} dans la Liste des Prix {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
fr_FR: Prix des Articles

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
fr_FR: Paramètre d'Inspection de Qualité de l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
fr_FR: Réorganiser les Articles

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
fr_FR: Ligne d'objet {0}: {1} {2} n'existe pas dans la table '{1}' ci-dessus

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
fr_FR: No de Série de l'Article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
fr_FR: Rapport de Rupture de Stock d'Article

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
fr_FR: Fournisseur de l'Article

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
fr_FR: Taxe sur l'Article

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
fr_FR: Montant de la taxe incluse dans la valeur

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
fr_FR: Prix de la Taxe sur l'Article

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
fr_FR: La Ligne de Taxe d'Article {0} doit indiquer un compte de type Taxes ou Produit ou Charge ou Facturable

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
fr_FR: Modèle de taxe d'article

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
fr_FR: Détail du modèle de taxe d'article

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
fr_FR: Article à produire

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
fr_FR: UdM de l'Article

en: Item Unavailable
fr_FR: Article non disponible

note: Name of a DocType
en: Item Variant
fr_FR: Variante de l'Article

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
fr_FR: Attribut de Variante de l'Article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
fr_FR: Détails de la variante de l'article

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
fr_FR: Paramètres de Variante d'Article

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
fr_FR: La Variante de l'Article {0} existe déjà avec les mêmes caractéristiques

en: Item Variants updated
fr_FR: Variantes d'article mises à jour

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
fr_FR: Spécification de l'Article sur le Site Web

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
fr_FR: Détails du poids de l'article

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
fr_FR: Détail des Taxes par Article

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
fr_FR: Détail de la taxe de l'article Wise

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
fr_FR: Détails de l'Article et de la Garantie

en: Item for row {0} does not match Material Request
fr_FR: L'élément de la ligne {0} ne correspond pas à la demande de matériel

en: Item has variants.
fr_FR: L'article a des variantes.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
fr_FR: L'article doit être ajouté à l'aide du bouton 'Obtenir des éléments de Reçus d'Achat'

en: Item name
fr_FR: Libellé de l'article

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
fr_FR: Opération de l'article

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
fr_FR: Article à produire ou à réemballer

en: Item variant {0} exists with same attributes
fr_FR: La variante de l'article {0} existe avec les mêmes caractéristiques

en: Item {0} does not exist
fr_FR: Article {0} n'existe pas

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
fr_FR: L'article {0} n'existe pas dans le système ou a expiré

en: Item {0} does not exist.
fr_FR: Article {0} n'existe pas.

en: Item {0} has already been returned
fr_FR: L'article {0} a déjà été retourné

en: Item {0} has been disabled
fr_FR: L'article {0} a été désactivé

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
fr_FR: L'article {0} a atteint sa fin de vie le {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
fr_FR: L'article {0} est ignoré puisqu'il n'est pas en stock

en: Item {0} is cancelled
fr_FR: Article {0} est annulé

en: Item {0} is disabled
fr_FR: Article {0} est désactivé

en: Item {0} is not a serialized Item
fr_FR: L'article {0} n'est pas un article avec un numéro de série

en: Item {0} is not a stock Item
fr_FR: Article {0} n'est pas un article stocké

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
fr_FR: L'article {0} n’est pas actif ou sa fin de vie a été atteinte

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
fr_FR: L'article {0} doit être une Immobilisation

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
fr_FR: L'article {0} doit être un Article Sous-traité

en: Item {0} must be a non-stock item
fr_FR: L'article {0} doit être un article hors stock

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
fr_FR: L'article {0} : Qté commandée {1} ne peut pas être inférieure à la qté de commande minimum {2} (défini dans l'Article).

en: Item {0}: {1} qty produced.
fr_FR: Article {0}: {1} quantité produite.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
fr_FR: Prix de la Liste des Prix par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
fr_FR: Historique d'Achats par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
fr_FR: Registre des Achats par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
fr_FR: Historique des Ventes par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
fr_FR: Registre des Ventes par Article

en: Item: {0} does not exist in the system
fr_FR: Article : {0} n'existe pas dans le système

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
fr_FR: Articles

en: Items Filter
fr_FR: Filtre d'articles

en: Items Required
fr_FR: Articles requis

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
fr_FR: Articles À Demander

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
fr_FR: Articles et prix

en: Items for Raw Material Request
fr_FR: Articles pour demande de matière première

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
fr_FR: Les articles à fabriquer doivent extraire les matières premières qui leur sont associées.

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
fr_FR: Les articles sous cet entrepôt seront suggérés

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
fr_FR: Remise par Article

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
fr_FR: Renouvellement Recommandé par Article

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
fr_FR: Carte de travail

en: Job Card Analysis
fr_FR: Analyse des cartes de travail

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
fr_FR: Poste de travail

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
fr_FR: Résumé de la carte de travail

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
fr_FR: Journal de temps de la carte de travail

en: Job Started
fr_FR: Travail commencé

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
fr_FR: Titre de l'Emploi

en: Job card {0} created
fr_FR: Job card {0} créée

en: Join
fr_FR: Joindre

en: Journal Entries {0} are un-linked
fr_FR: Les Écritures de Journal {0} ne sont pas liées

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
fr_FR: Écriture de Journal

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
fr_FR: Compte d’Écriture de Journal

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
fr_FR: Modèle d'entrée de journal

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
fr_FR: Compte de modèle d'écriture au journal

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
fr_FR: Type d'écriture au journal

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
fr_FR: Écriture de Journal pour la Mise au Rebut

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
fr_FR: L’Écriture de Journal {0} n'a pas le compte {1} ou est déjà réconciliée avec une autre pièce justificative

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
fr_FR: Journaux

en: Kanban Board
fr_FR: Tableau Kanban

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
fr_FR: Clé

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
fr_FR: Rapports clés

en: Kindly select the company first
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner l'entreprise

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
fr_FR: Étiquette

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
fr_FR: Aide Coûts Logistiques

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
fr_FR: Coût de l'Article au Débarquement

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
fr_FR: Reçu d'Achat du Coût au Débarquement

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
fr_FR: Taxes et Frais du Coût au Débarquement

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
fr_FR: Référence de Coût au Débarquement

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
fr_FR: Montant de la Référence de Coût au Débarquement

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
fr_FR: Paysage

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
fr_FR: Langue

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
fr_FR: Caduc

en: Large
fr_FR: Grand

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
fr_FR: Dernière Vérification Carbone

en: Last Communication
fr_FR: Dernière communication

en: Last Communication Date
fr_FR: Date de la Dernière Communication

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
fr_FR: Dernière date d'achèvement

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
fr_FR: Dernière date d'intégration

en: Last Month Downtime Analysis
fr_FR: Analyse des temps d'arrêt du mois dernier

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
fr_FR: Nom de Famille

en: Last Order Amount
fr_FR: Montant de la Dernière Commande

en: Last Order Date
fr_FR: Date de la dernière commande

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
fr_FR: Dernier Prix d'Achat

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
fr_FR: La dernière transaction de stock pour l'article {0} dans l'entrepôt {1} a eu lieu le {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
fr_FR: La date du dernier bilan carbone ne peut pas être une date future

en: Latest
fr_FR: Dernier

en: Latest Age
fr_FR: Dernier âge

en: Lead Count
fr_FR: Nombre de Lead

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
fr_FR: Détails du Lead

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
fr_FR: Nom du Lead

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
fr_FR: Responsable du Prospect

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
fr_FR: Efficacité des Responsables des Leads

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
fr_FR: Source du Lead

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
fr_FR: Délai de mise en œuvre

en: Lead Time (Days)
fr_FR: Délai d'exécution (jours)

en: Lead Time (in mins)
fr_FR: Délai d'exécution (en minutes)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
fr_FR: Date du Délai

en: Lead Time Days
fr_FR: Jours de Délai

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
fr_FR: Délai en Jours

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
fr_FR: Type de Lead

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
fr_FR: Classement

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
fr_FR: Les lead vous aident à obtenir des contrats, ajoutez tous vos contacts et plus dans votre liste de lead

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
fr_FR: Laisser Encaissé ?

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
fr_FR: Laisser vide si le fournisseur est bloqué indéfiniment

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
fr_FR: Laissez vide pour utiliser le format de bon de livraison standard

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
fr_FR: Parti

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
fr_FR: Index gauche

en: Legal Expenses
fr_FR: Frais juridiques

en: Length
fr_FR: Longueur

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
fr_FR: Longueur (cm)

en: Less Than Amount
fr_FR: Moins que le montant

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
fr_FR: En-Tête

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
fr_FR: Texte du corps de la lettre ou de l'e-mail

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
fr_FR: Texte de clôture de la lettre ou de l'e-mail

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
fr_FR: Niveau

en: Liabilities
fr_FR: Passifs

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
fr_FR: Passif

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
fr_FR: Détails de la licence

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
fr_FR: Numéro de licence

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
fr_FR: Plaque d'Immatriculation

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
fr_FR: Aime

en: Limit Crossed
fr_FR: Limite Dépassée

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
fr_FR: Limité à 12 caractères

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
fr_FR: Espacement des lignes pour le montant en lettres

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
fr_FR: Lien

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
fr_FR: Options du lien

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
fr_FR: Lier la procédure qualité existante.

en: Link to Material Request
fr_FR: Lien vers la demande de matériel

en: Link to Material Requests
fr_FR: Lien vers les demandes de matériel

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
fr_FR: Documents liés

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
fr_FR: Factures liées

note: Name of a DocType
en: Linked Location
fr_FR: Lieu lié

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
fr_FR: Liens

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
fr_FR: Liste des articles qui composent le paquet.

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
fr_FR: Charger tous les critères

en: Loading import file...
fr_FR: Chargement du fichier d&#39;importation ...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
fr_FR: Prêt

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
fr_FR: Date de fin du prêt

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
fr_FR: Période de prêt (jours)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
fr_FR: Date de début du prêt

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
fr_FR: La date de début du prêt et la période du prêt sont obligatoires pour sauvegarder le décompte des factures.

en: Loans (Liabilities)
fr_FR: Prêts (Passif)

en: Loans and Advances (Assets)
fr_FR: Prêts et avances (actif)

en: Local
fr_FR: Locale

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
fr_FR: Lieu

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
fr_FR: Détails de l'emplacement

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
fr_FR: Nom du lieux

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
fr_FR: Perdu

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
fr_FR: Occasion perdue

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
fr_FR: Devis Perdu

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
fr_FR: Raison de la Perte

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
fr_FR: Motif perdu

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
fr_FR: Raisons perdues

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
fr_FR: Bas

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
fr_FR: Certificat de déduction inférieure

en: Lower Income
fr_FR: Revenu bas

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
fr_FR: Montant de fidélité

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
fr_FR: Entrée de point de fidélité

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
fr_FR: Utilisation d'une entrée de point de fidélité

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
fr_FR: Points de fidélité

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
fr_FR: Utilisation des points de fidélité

en: Loyalty Points: {0}
fr_FR: Points de fidélité: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
fr_FR: Programme de fidélité

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
fr_FR: Collecte du programme de fidélité

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
fr_FR: Aide au programme de fidélité

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
fr_FR: Nom du programme de fidélité

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
fr_FR: Echelon de programme de fidélité

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
fr_FR: Type de programme de fidélité

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
fr_FR: Dysfonctionnement de la machine

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
fr_FR: Erreurs de l'opérateur de la machine

en: Main
fr_FR: Principal

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
fr_FR: Maintenir le même prix Durant le Cycle de Vente

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
fr_FR: Maintenir les même prix tout au long du cycle d'achat

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
fr_FR: Maintenir Stock

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
fr_FR: Entretien

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
fr_FR: Date de l'Entretien

en: Maintenance Log
fr_FR: Journal de maintenance

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
fr_FR: Responsable de Maintenance

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
fr_FR: Nom du responsable de la maintenance

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
fr_FR: Maintenance requise

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
fr_FR: Rôle de maintenance

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
fr_FR: Échéancier d'Entretien

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
fr_FR: Détails de l'Échéancier d'Entretien

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
fr_FR: Article de Calendrier d'Entretien

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
fr_FR: L'Échéancier d'Entretien n'est pas créé pour tous les articles. Veuillez clicker sur 'Créer un Échéancier'

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
fr_FR: Un Calendrier de Maintenance {0} existe pour {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
fr_FR: Échéanciers d'Entretien

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
fr_FR: Statut d'Entretien

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
fr_FR: Le statut de maintenance doit être annulé ou complété pour pouvoir être envoyé

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
fr_FR: Tâche de maintenance

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
fr_FR: Tâches de maintenance

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
fr_FR: Équipe de maintenance

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
fr_FR: Membre de l'équipe de maintenance

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
fr_FR: Membres de l'équipe de maintenance

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
fr_FR: Nom de l'équipe de maintenance

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
fr_FR: Temps d'Entretien

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
fr_FR: Type d'Entretien

note: Name of a role
en: Maintenance User
fr_FR: Maintenance Utilisateur

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
fr_FR: Visite d'Entretien

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
fr_FR: Objectif de la Visite d'Entretien

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
fr_FR: La date de début d'entretien ne peut pas être antérieure à la date de livraison pour le N° de Série {0}

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
fr_FR: Sujets Principaux / En Option

en: Make
fr_FR: Faire

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
fr_FR: Créer une Écriture d'Amortissement

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
fr_FR: Créer l'Écriture par Différence

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
fr_FR: Effectuer un Paiement par une Écriture de Journal

en: Make Purchase Invoice
fr_FR: Faire la facture d'achat

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
fr_FR: Faire des Factures de Vente

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
fr_FR: Générer des numéros de séries / lots depuis les Ordres de Fabrications

en: Make Stock Entry
fr_FR: Faire une entrée de stock

en: Make project from a template.
fr_FR: Faire un projet à partir d'un modèle.

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
fr_FR: Gérer les coûts d'exploitation

en: Manage your orders
fr_FR: Gérer vos commandes

en: Management
fr_FR: Gestion

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
fr_FR: Obligatoire

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
fr_FR: Obligatoire dépend de

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
fr_FR: Obligatoire pour le bilan

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
fr_FR: Compte de résultat obligatoire

en: Mandatory Missing
fr_FR: Obligatoire manquant

en: Mandatory Purchase Order
fr_FR: Commande d'achat obligatoire

en: Mandatory Purchase Receipt
fr_FR: Reçu d'achat obligatoire

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
fr_FR: La saisie manuelle ne peut pas être créée! Désactivez la saisie automatique pour la comptabilité différée dans les paramètres des comptes et réessayez

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
fr_FR: Production

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
fr_FR: Production liée à une Demande de Matériel

en: Manufactured
fr_FR: Fabriqué

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
fr_FR: Qté Produite

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle' Option for the 'Variant Ba
en: Manufacturer
fr_FR: Fabricant

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
fr_FR: Numéro de Pièce du Fabricant

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
fr_FR: Le numéro de <b>pièce du</b> fabricant <b>{0}</b> n'est pas valide

note: Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manufacturing (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Manufacturing
fr_FR: Production

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
fr_FR: Date de production

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
fr_FR: Responsable de Production

en: Manufacturing Quantity is mandatory
fr_FR: Quantité de production obligatoire

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
fr_FR: Section de fabrication

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
fr_FR: Paramètres de Production

note: Name of a role
en: Manufacturing User
fr_FR: Chargé de Production

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
fr_FR: Marge

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
fr_FR: Couverture

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
fr_FR: Taux de Marge ou Montant

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
fr_FR: Type de Marge

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
fr_FR: État Civil

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
fr_FR: Part de Marché

en: Marketing Expenses
fr_FR: Frais de Marketing

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
fr_FR: Marié

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
fr_FR: Masque

en: Master
fr_FR: Maître

note: Label of the master_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Master Data
fr_FR: Données de base

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
fr_FR: Données de Base

en: Material
fr_FR: Matériel

en: Material Consumption
fr_FR: Consommation de matériel

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
fr_FR: Consommation de matériaux pour la production

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
fr_FR: La consommation de matériaux n'est pas définie dans Paramètres de Production.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
fr_FR: Sortie de Matériel

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
fr_FR: Réception Matériel

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
fr_FR: Demande de matériel

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
fr_FR: Date de la Demande de Matériel

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
fr_FR: Détail de la demande de matériel

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
fr_FR: Article de Demande de Matériel

en: Material Request No
fr_FR: Demande matériel No

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
fr_FR: Article du plan de demande de matériel

note: Label of the material_request_planning (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Planning
fr_FR: Planification des demandes de matériel

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
fr_FR: Type de Demande de Matériel

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
fr_FR: Demande de matériel non créée, car la quantité de matières premières est déjà disponible.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
fr_FR: Demande de Matériel d'un maximum de {0} peut être faite pour l'article {1} pour la Commande Client {2}

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
fr_FR: Demande de Matériel utilisée pour réaliser cette Écriture de Stock

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
fr_FR: Demande de Matériel {0} est annulé ou arrêté

en: Material Request {0} submitted.
fr_FR: Demande de matériel {0} soumise.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
fr_FR: Matériel demandé

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
fr_FR: Les Demandes de Matériel

en: Material Requests Required
fr_FR: Demandes de matériel requises

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
fr_FR: Demandes de Matériel dont les Devis Fournisseur ne sont pas créés

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
fr_FR: Transfert de matériel

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
fr_FR: Transfert de Matériel pour la Production

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
fr_FR: Matériel transféré

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
fr_FR: Matériel Transféré pour la Production

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
fr_FR: Matériel Transféré pour la Production

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
fr_FR: Matériel transféré pour sous-traitance

en: Material to Supplier
fr_FR: Du Matériel au Fournisseur

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
fr_FR: Montant maximum

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
fr_FR: Montant Max

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
fr_FR: Note Maximale

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
fr_FR: Qté Max

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
fr_FR: Quantité maximum d'échantillon

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
fr_FR: Score Maximal

en: Max: {0}
fr_FR: Max : {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
fr_FR: Montant Maximal de la Facture

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
fr_FR: Maximum d'échantillons - {0} peut être conservé pour le lot {1} et l'article {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
fr_FR: Nombre maximum d'échantillons - {0} ont déjà été conservés pour le lot {1} et l'article {2} dans le lot {3}.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
fr_FR: Utilisation maximale

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
fr_FR: Quantité maximale d'échantillon pouvant être conservée

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
fr_FR: Moyen

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
fr_FR: Réunion

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
fr_FR: Mentionnez le taux de valorisation dans la fiche article.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
fr_FR: Veuillez mentionner s'il s'agit d'un compte créditeur non standard

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
fr_FR: Mentionner si le compte débiteur applicable n'est pas standard

en: Merge
fr_FR: Fusionner

en: Merge Account
fr_FR: Fusionner le compte

en: Merge with Existing Account
fr_FR: Fusionner avec un compte existant

en: Merge with existing
fr_FR: Fusionner avec existant

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
fr_FR: Exemples de Messages

en: Message Sent
fr_FR: Message envoyé

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
fr_FR: Message pour le Fournisseur

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
fr_FR: Message à afficher

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
fr_FR: Un message sera envoyé aux utilisateurs pour obtenir leur statut sur le projet

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
fr_FR: Message de plus de 160 caractères sera découpé en plusieurs messages

en: Middle Income
fr_FR: Revenu Intermédiaire

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
fr_FR: Deuxième Nom

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
fr_FR: Montant minimum

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
fr_FR: Montant Min

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
fr_FR: Min Amt ne peut pas être supérieur à Max Amt

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
fr_FR: Note Minimale

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
fr_FR: Qté de Commande Min

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
fr_FR: Qté Min

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
fr_FR: Qté Min ne peut pas être supérieure à Qté Max

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
fr_FR: Montant Minimum de Facturation

en: Minimum Lead Age (Days)
fr_FR: Âge Minimum du lead (Jours)

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
fr_FR: Qté de Commande Minimum

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
fr_FR: Quantité minimale d'achat

en: Minimum Qty
fr_FR: Quantité minimum

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
fr_FR: Total minimal dépensé

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
fr_FR: La quantité minimale doit être conforme à l'UdM du stock

en: Miscellaneous Expenses
fr_FR: Charges Diverses

en: Missing Account
fr_FR: Compte manquant

en: Missing Values Required
fr_FR: Valeurs Manquantes Requises

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
fr_FR: Modèle de courrier électronique manquant pour l'envoi. Veuillez en définir un dans les paramètres de livraison.

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
fr_FR: Conditions mixtes

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
fr_FR: N° Mobile

en: Mode Of Payment
fr_FR: Mode de Paiement

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
fr_FR: Moyen de paiement

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
fr_FR: Compte du Mode de Paiement

en: Mode of Payments
fr_FR: Mode de paiement

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
fr_FR: Modèle

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
fr_FR: Modes de paiement

en: Modified By
fr_FR: Modifié Par

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
fr_FR: Lundi

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
fr_FR: Suivre l'avancement

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
fr_FR: Fréquence de surveillance

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
fr_FR: Mois

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
fr_FR: Mois (s) après la fin du mois de la facture

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Monthly Completed Work Orders
fr_FR: Bons de travail terminés mensuellement

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
fr_FR: Répartition Mensuelle

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
fr_FR: Pourcentage de Répartition Mensuelle

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
fr_FR: Pourcentages de Répartition Mensuelle

en: Monthly Quality Inspections
fr_FR: Inspections mensuelles de la qualité

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
fr_FR: Tarif mensuel

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
fr_FR: Objectif de Vente Mensuel

en: Monthly Total Work Orders
fr_FR: Commandes de travail mensuelles totales

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
fr_FR: Mois

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
fr_FR: Plus d'infos

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
fr_FR: Informations Complémentaires

en: Move
fr_FR: mouvement

en: Move Item
fr_FR: Déplacer l'Article

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
fr_FR: Moyenne Mobile

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
fr_FR: Multi-devise

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
fr_FR: Plusieurs Règles de Prix existent avec les mêmes critères, veuillez résoudre les conflits en attribuant des priorités. Règles de Prix : {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
fr_FR: Programme à plusieurs échelons

en: Multiple Variants
fr_FR: Variantes multiples

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
fr_FR: Plusieurs Exercices existent pour la date {0}. Veuillez définir la société dans l'Exercice

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
fr_FR: Doit être un Nombre Entier

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
fr_FR: Email Silencieux

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
fr_FR: Nom

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
fr_FR: Nom et ID de l’Employé

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
fr_FR: Nom du bénéficiaire

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
fr_FR: Nom du Nouveau Compte. Note: Veuillez ne pas créer de comptes Clients et Fournisseurs

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
fr_FR: Nom de la Répartition Mensuelle

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
fr_FR: Masque de numérotation

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
fr_FR: Préfix du masque de numérotation

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
fr_FR: Nom de série et Tarifs

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
fr_FR: Gaz Naturel

en: Needs Analysis
fr_FR: Analyse des besoins

en: Negative Quantity is not allowed
fr_FR: Quantité Négative n'est pas autorisée

en: Negative Valuation Rate is not allowed
fr_FR: Taux de Valorisation Négatif n'est pas autorisé

en: Negotiation/Review
fr_FR: Négociation / Révision

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
fr_FR: Montant Net

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant Net (Devise Société)

en: Net Asset value as on
fr_FR: Valeur Nette des Actifs au

en: Net Cash from Financing
fr_FR: Trésorerie Nette des Financements

en: Net Cash from Investing
fr_FR: Trésorerie Nette des Investissements

en: Net Cash from Operations
fr_FR: Trésorerie Nette des Opérations

en: Net Change in Accounts Payable
fr_FR: Variation nette des comptes créditeurs

en: Net Change in Accounts Receivable
fr_FR: Variation nette des comptes débiteurs

en: Net Change in Cash
fr_FR: Variation Nette de Trésorerie

en: Net Change in Equity
fr_FR: Variation Nette de Capitaux Propres

en: Net Change in Fixed Asset
fr_FR: Variation Nette des Actifs Immobilisés

en: Net Change in Inventory
fr_FR: Variation nette des stocks

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
fr_FR: Taux Horaire Net

en: Net Profit
fr_FR: Bénéfice net

en: Net Profit/Loss
fr_FR: Résultat net

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
fr_FR: Prix Net

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
fr_FR: Prix Net (Devise Société)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
fr_FR: Total net

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
fr_FR: Total Net (Devise Société)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
fr_FR: Poids Net

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
fr_FR: UdM Poids Net

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Account Name
fr_FR: Nouveau Nom de Compte

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
fr_FR: Nouvelle valeur de l'actif

en: New Assets (This Year)
fr_FR: Nouveaux actifs (cette année)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
fr_FR: Nouvelle nomenclature

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
fr_FR: Nouveau solde en devise de base

en: New Batch ID (Optional)
fr_FR: Nouveau Numéro de Lot (Optionnel)

en: New Batch Qty
fr_FR: Nouvelle Qté de Lot

en: New Company
fr_FR: Nouvelle Société

en: New Cost Center Name
fr_FR: Nom du Nouveau Centre de Coûts

en: New Customer Revenue
fr_FR: Nouveaux Revenus de Clientèle

en: New Customers
fr_FR: nouveaux clients

en: New Department
fr_FR: Nouveau département

en: New Employee
fr_FR: Nouvel employé

en: New Event
fr_FR: Nouvel évènement

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
fr_FR: Nouveau taux de change

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
fr_FR: Nouvelles Charges

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
fr_FR: Nouveaux Revenus

en: New Location
fr_FR: Nouveau lieu

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
fr_FR: Nouvelle facture d'achat

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
fr_FR: Nouveaux Bons de Commande

en: New Quality Procedure
fr_FR: Nouvelle procédure qualité

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
fr_FR: Nouveaux Devis

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
fr_FR: Nouvelle facture de vente

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
fr_FR: Nouvelles Commandes Client

en: New Sales Person Name
fr_FR: Nouveau Nom de Commercial

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
fr_FR: Les Nouveaux N° de Série ne peuvent avoir d'entrepot. L'Entrepôt doit être établi par Écriture de Stock ou Reçus d'Achat

en: New Task
fr_FR: Nv. Tâche à faire

en: New Warehouse Name
fr_FR: Nouveau Nom d'Entrepôt

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
fr_FR: Nouveau Lieu de Travail

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
fr_FR: Nouvelle limite de crédit est inférieure à l'encours actuel pour le client. Limite de crédit doit être au moins de {0}

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
fr_FR: De nouvelles factures seront générées selon le calendrier, même si les factures actuelles sont impayées ou en retard

en: New release date should be in the future
fr_FR: La nouvelle date de sortie devrait être dans le futur

en: New task
fr_FR: Nouvelle tâche

en: New {0} pricing rules are created
fr_FR: De nouvelles règles de tarification {0} sont créées.

en: Next
fr_FR: Suivant

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
fr_FR: Date de l’Amortissement Suivant

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
fr_FR: prochaine date d'échéance

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
fr_FR: Le prochain Email sera envoyé le :

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
fr_FR: Non

en: No Account matched these filters: {}
fr_FR: Aucun compte ne correspond à ces filtres: {}

en: No Action
fr_FR: Pas d'action

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
fr_FR: Aucun client trouvé pour les transactions intersociétés qui représentent l'entreprise {0}

en: No Data
fr_FR: Aucune Donnée

en: No Delivery Note selected for Customer {}
fr_FR: Aucun bon de livraison sélectionné pour le client {}

en: No Item with Barcode {0}
fr_FR: Aucun Article avec le Code Barre {0}

en: No Item with Serial No {0}
fr_FR: Aucun Article avec le N° de Série {0}

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
fr_FR: Aucun Article avec une nomenclature à Produire

en: No Items with Bill of Materials.
fr_FR: Aucun article avec nomenclature.

en: No Permission
fr_FR: Aucune autorisation

en: No Remarks
fr_FR: Aucune Remarque

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
fr_FR: Aucun fournisseur trouvé pour les transactions intersociétés qui représentent l'entreprise {0}

en: No accounting entries for the following warehouses
fr_FR: Pas d’écritures comptables pour les entrepôts suivants

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
fr_FR: Aucune nomenclature active trouvée pour l'article {0}. La livraison par numéro de série ne peut pas être assurée

en: No contacts with email IDs found.
fr_FR: Aucun contact avec des identifiants de messagerie trouvés.

en: No data for this period
fr_FR: Aucune donnée pour cette période

en: No data to export
fr_FR: Aucune donnée à exporter

en: No description given
fr_FR: Aucune Description

en: No items found. Scan barcode again.
fr_FR: Aucun élément trouvé. Scannez à nouveau le code-barres.

en: No items to be received are overdue
fr_FR: Aucun article à recevoir n'est en retard

en: No material request created
fr_FR: Aucune demande de matériel créée

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
fr_FR: Nb de salarié(e)s

en: No of Interactions
fr_FR: Nombre d'interactions

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
fr_FR: Nombre d'actions

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
fr_FR: Nb de Visites

en: No outstanding invoices found
fr_FR: Aucune facture en attente trouvée

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
fr_FR: Aucune facture en attente ne nécessite une réévaluation du taux de change

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
fr_FR: Aucune demande de matériel en attente n'a été trouvée pour créer un lien vers les articles donnés.

en: No products found.
fr_FR: Aucun produit trouvé.

en: No record found
fr_FR: Aucun Enregistrement Trouvé

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
fr_FR: Aucune transaction ne peux être créée ou modifié avant cette date.

en: No values
fr_FR: Pas de valeurs

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
fr_FR: Aucun {0} n'a été trouvé pour les transactions inter-sociétés.

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
fr_FR: Nb de salarié(e)s

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
fr_FR: Non-conformité

en: Non Profit
fr_FR: À But Non Lucratif

en: Non stock items
fr_FR: Articles hors stock

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
fr_FR: Aucun

en: None of the items have any change in quantity or value.
fr_FR: Aucun des Articles n’a de changement en quantité ou en valeur.

note: Name of a UOM
en: Nos
fr_FR: N°

en: Not Allowed
fr_FR: Non Autorisé

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
fr_FR: Non Applicable

en: Not Available
fr_FR: Indisponible

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
fr_FR: Non Facturé

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
fr_FR: Non Livré

en: Not Permitted
fr_FR: Non Autorisé

en: Not Specified
fr_FR: Non précisé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
fr_FR: Non Commencé

en: Not active
fr_FR: Non actif

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
fr_FR: Ne permet pas de définir un autre article pour l'article {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
fr_FR: Non autorisé à créer une dimension comptable pour {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
fr_FR: Non autorisé à mettre à jour les transactions du stock antérieures à {0}

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à modifier le compte gelé {0}

en: Not in stock
fr_FR: En rupture

en: Not permitted
fr_FR: Pas permis

en: Note: Due / Reference Date exceeds allowed customer credit days by {0} day(s)
fr_FR: Remarque : Date de Référence / d’Échéance dépasse le nombre de jours de crédit client autorisé de {0} jour(s)

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
fr_FR: Remarque : Email ne sera pas envoyé aux utilisateurs désactivés

en: Note: Item {0} added multiple times
fr_FR: Remarque: l'élément {0} a été ajouté plusieurs fois

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
fr_FR: Remarque : Écriture de Paiement ne sera pas créée car le compte 'Compte Bancaire ou de Caisse' n'a pas été spécifié

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
fr_FR: Remarque : Ce Centre de Coûts est un Groupe. Vous ne pouvez pas faire des écritures comptables sur des groupes.

en: Note: {0}
fr_FR: Note : {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes (Table) field in D
en: Notes
fr_FR: Remarques

en: Notes:
fr_FR: Remarques :

en: Nothing is included in gross
fr_FR: Rien n'est inclus dans le brut

en: Nothing more to show.
fr_FR: Rien de plus à montrer.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
fr_FR: Préavis (jours)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
fr_FR: Paramètres de notification

en: Notify Customers via Email
fr_FR: Avertir les clients par courrier électronique

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
fr_FR: Notifier l'Employé

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
fr_FR: Notifier Autre

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
fr_FR: Notifier Fournisseur

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
fr_FR: Avertir par e-mail

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
fr_FR: Notifier par e-mail lors de la création d'une demande de matériel automatique

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
fr_FR: Avertissez le client et l'agent par e-mail le jour du rendez-vous.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
fr_FR: Nombre de rendez-vous simultanés

en: Number of Interaction
fr_FR: Nombre d'Interactions

en: Number of Order
fr_FR: Nombre de Commandes

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
fr_FR: Nombre de jours après la date de la facture avant d'annuler l'abonnement ou de marquer l'abonnement comme impayé

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
fr_FR: Nombre de jours de rendez-vous peuvent être réservés à l'avance

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
fr_FR: Nombre de jours maximum pendant lesquels l'abonné peut payer les factures générées par cet abonnement

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
fr_FR: Nombre d'intervalles pour le champ d'intervalle, par exemple si Intervalle est &quot;Jours&quot; et si le décompte d'intervalle de facturation est 3, les factures seront générées tous les 3 jours

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
fr_FR: Numéro du nouveau compte, il sera inclus dans le nom du compte en tant que préfixe

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
fr_FR: Numéro du nouveau centre de coûts, qui sera le préfixe du nom du centre de coûts

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
fr_FR: Valeurs Numériques

en: Numero has not set in the XML file
fr_FR: Numero n'a pas été défini dans le fichier XML

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
fr_FR: Objectif

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
fr_FR: Objectifs

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
fr_FR: Valeur Compteur Kilométrique (Dernier)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
fr_FR: De

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
fr_FR: Date de la Proposition

en: Office Maintenance Expenses
fr_FR: Charges d'Entretien de Bureau

en: Office Rent
fr_FR: Loyer du Bureau

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
fr_FR: Grand Parent

en: On Converting Opportunity
fr_FR: Sur l'opportunité de conversion

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
fr_FR: En attente depuis

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
fr_FR: Sur quantité d'article

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
fr_FR: Sur le total net

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
fr_FR: Le Montant de la Rangée Précédente

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
fr_FR: Le Total de la Rangée Précédente

en: On Purchase Order Submission
fr_FR: Sur soumission de commande

en: On Sales Order Submission
fr_FR: Envoi de commande client

en: On Task Completion
fr_FR: En fin de tâche

en: On {0} Creation
fr_FR: Sur {0} Creation

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
fr_FR: Contrôles de presse sur machine

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
fr_FR: Une fois définie, cette facture sera mise en attente jusqu'à la date fixée

en: Ongoing Job Cards
fr_FR: Cartes de travail en cours

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
fr_FR: Seuls les noeuds feuilles sont autorisés dans une transaction

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
fr_FR: Afficher uniquement les clients de ces groupes de clients

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
fr_FR: Afficher uniquement les éléments de ces groupes d'éléments

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Open Contact
fr_FR: Contact ouvert

en: Open Form View
fr_FR: Ouvrir la vue formulaire

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
fr_FR: Questions ouvertes

en: Open Issues
fr_FR: Tickets ouverts

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
fr_FR: Notifications ouvertes

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
fr_FR: Projets ouverts

en: Open Projects
fr_FR: Projets ouverts

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
fr_FR: Citations ouvertes

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
fr_FR: Ouvert à faire

en: Open To Do
fr_FR: ToDo ouvertes

note: Name of a report
en: Open Work Orders
fr_FR: Ordres de travail ouverts

en: Open a new ticket
fr_FR: Ouvrir un nouveau ticket

en: Opening
fr_FR: Ouverture

en: Opening (Cr)
fr_FR: Ouverture (Cr)

en: Opening (Dr)
fr_FR: Ouverture (Dr)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
fr_FR: Amortissement Cumulé d'Ouverture

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
fr_FR: Montant d'ouverture

en: Opening Balance
fr_FR: Solde d'ouverture

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
fr_FR: Détails du solde d'ouverture

en: Opening Balance Equity
fr_FR: Ouverture de la Balance des Capitaux Propres

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
fr_FR: Date d'Ouverture

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
fr_FR: Écriture d'Ouverture

en: Opening Invoice Creation In Progress
fr_FR: Ouverture de la création de facture en cours

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
fr_FR: Ouverture de l'outil de création de facture

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
fr_FR: Ouverture d'un outil de création de facture

en: Opening Invoice Item
fr_FR: Ouverture d'un poste de facture

en: Opening Invoices Summary
fr_FR: Ouverture des factures Résumé

en: Opening Qty
fr_FR: Quantité d'Ouverture

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
fr_FR: Stock d'Ouverture

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
fr_FR: Horaire d'Ouverture

en: Opening Value
fr_FR: Valeur d'Ouverture

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
fr_FR: Ouverture et fermeture

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
fr_FR: Coût d'Exploitation

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
fr_FR: Coût d'Exploitation (Devise Société)

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
fr_FR: Coût d'exploitation selon l'ordre de fabrication / nomenclature

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
fr_FR: Coût d'Exploitation (Devise Société)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
fr_FR: Coûts d'Exploitation

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
fr_FR: Opération

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
fr_FR: Coût de l'Opération

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
fr_FR: Description de l'Opération

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
fr_FR: ID d'opération

en: Operation Id
fr_FR: ID de l'Opération

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
fr_FR: Numéro de ligne d'opération

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
fr_FR: Durée de l'Opération

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
fr_FR: Temps de l'Opération doit être supérieur à 0 pour l'Opération {0}

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
fr_FR: Opération terminée pour combien de produits finis ?

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
fr_FR: Opération {0} ajoutée plusieurs fois dans l'ordre de fabrication {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
fr_FR: L'opération {0} ne fait pas partie de l'ordre de fabrication {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
fr_FR: Opération {0} plus longue que toute heure de travail disponible dans la station de travail {1}, veuillez séparer l'opération en plusieurs opérations

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
fr_FR: Opérations

en: Operations cannot be left blank
fr_FR: Les opérations ne peuvent pas être laissées vides

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
fr_FR: Opérateur

en: Opp Count
fr_FR: Compte d'Opportunités

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
fr_FR: Opportunités

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
fr_FR: Opportunité

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
fr_FR: Montant de l'opportunité

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
fr_FR: Date d'Opportunité

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
fr_FR: Opportunité De

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
fr_FR: Article de l'Opportunité

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
fr_FR: Raison perdue

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
fr_FR: Détail de la raison perdue de l'opportunité

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
fr_FR: Type d'Opportunité

en: Opportunity {0} created
fr_FR: Opportunité {0} créée

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
fr_FR: Optimiser l'itinéraire

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
fr_FR: Optionnel. Défini la devise par défaut de l'entreprise, si non spécifié.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
fr_FR: Facultatif. Ce paramètre sera utilisé pour filtrer différentes transactions.

en: Order Amount
fr_FR: Montant de la commande

en: Order By
fr_FR: Commandé par

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
fr_FR: Date de confirmation de la commande

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
fr_FR: No de confirmation de commande

en: Order Count
fr_FR: Compte de Commandes

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
fr_FR: Informations sur la commande

en: Order Qty
fr_FR: Quantité de commande

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
fr_FR: Statut de la commande

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
fr_FR: Type de Commande

en: Order Value
fr_FR: Valeur de la commande

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
fr_FR: Commandé

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the ordered_qt
en: Ordered Qty
fr_FR: Qté Commandée

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
fr_FR: Quantité Commandée

en: Orders
fr_FR: Commandes

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
fr_FR: Organisation

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
fr_FR: Nom de l'Organisation

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
fr_FR: Article original

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
fr_FR: Autre

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
fr_FR: Autres détails

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
fr_FR: Autres rapports

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
fr_FR: Autres Paramètres

en: Out Qty
fr_FR: Qté Sortante

en: Out Value
fr_FR: Valeur Sortante

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
fr_FR: Sur AMC

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
fr_FR: Hors service

en: Out of Stock
fr_FR: En rupture de stock

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
fr_FR: Hors Garantie

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
fr_FR: Sortant

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
fr_FR: Prix Sortant

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
fr_FR: Solde

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
fr_FR: Montant dû

en: Outstanding Amt
fr_FR: Montant en suspens

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
fr_FR: Chèques et Dépôts en suspens à compenser

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
fr_FR: Solde pour {0} ne peut pas être inférieur à zéro ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
fr_FR: À l'extérieur

note: Label of the mr_qty_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
fr_FR: Autorisation de limite de transfert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
fr_FR: En retard

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
fr_FR: Jours en retard

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
fr_FR: En retard et à prix réduit

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
fr_FR: Chevauchement dans la notation entre {0} et {1}

en: Overlapping conditions found between:
fr_FR: Conditions qui coincident touvées entre :

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
fr_FR: Pourcentage de surproduction pour les commandes client

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
fr_FR: Pourcentage de surproduction pour les ordres de travail

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
fr_FR: Surproduction pour les ventes et les bons de travail

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
fr_FR: Détenu

en: Owner
fr_FR: Responsable

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
fr_FR: PAN Non

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
fr_FR: PO article fourni

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
fr_FR: PDV

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
fr_FR: Inscription de clôture PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
fr_FR: Détail de l'entrée de clôture du PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
fr_FR: Taxes d'entrée à la clôture du PDV

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
fr_FR: Groupe Clients PDV

note: Name of a DocType Label of the invoice_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Field
fr_FR: Champ POS

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of a shortcut in the Receivables Workspace
en: POS Invoice
fr_FR: Facture PDV

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: POS Invoice Item
fr_FR: Article de facture PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
fr_FR: Journal de fusion des factures PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
fr_FR: Référence de facture PDV

en: POS Invoice isn't created by user {}
fr_FR: La facture PDV n'est pas créée par l'utilisateur {}

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
fr_FR: Factures PDV

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
fr_FR: Groupe d'Articles PDV

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
fr_FR: Entrée d'ouverture de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
fr_FR: Détail de l'entrée d'ouverture du PDV

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
fr_FR: Mode de paiement POS

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
fr_FR: Profil PDV

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
fr_FR: Utilisateur du profil PDV

en: POS Profile required to make POS Entry
fr_FR: Profil PDV nécessaire pour faire une écriture de PDV

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
fr_FR: Le profil PDV {} n'appartient pas à l'entreprise {}

note: Name of a report
en: POS Register
fr_FR: Registre POS

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
fr_FR: Paramètres PDV

note: Label of the pos_transactions (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
fr_FR: Transactions POS

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
fr_FR: Centre de coûts PSOA

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
fr_FR: Projet PSOA

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
fr_FR: Détails du Poids du Paquet

note: Name of a DocType
en: Packed Item
fr_FR: Article Emballé

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
fr_FR: Articles Emballés

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
fr_FR: Liste de Colisage

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
fr_FR: Bordereau de Colis

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
fr_FR: Article Emballé

en: Packing Slip(s) cancelled
fr_FR: Bordereau(x) de Colis annulé(s)

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
fr_FR: Unité d'emballage

en: Page {0} of {1}
fr_FR: Page {0} sur {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
fr_FR: Payé

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
fr_FR: Montant payé

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant Payé (Devise Société)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
fr_FR: Le Montant Payé ne peut pas être supérieur au montant impayé restant {0}

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
fr_FR: Prêt payé

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
fr_FR: Le Montant Payé + Montant Repris ne peut pas être supérieur au Total Général

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
fr_FR: Paramètre

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
fr_FR: Groupe de paramétre

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
fr_FR: Nom du Paramètre

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
fr_FR: Paramètres

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
fr_FR: Modèle de colis

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
fr_FR: Nom du modèle de colis

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
fr_FR: Colis

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
fr_FR: Compte Parent

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
fr_FR: Lot Parent

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
fr_FR: Maison mère

en: Parent Company must be a group company
fr_FR: La société mère doit être une société du groupe

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
fr_FR: Centre de Coûts Parent

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
fr_FR: Groupe Client Parent

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
fr_FR: Département parent

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
fr_FR: Nom de Document du Détail Parent

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
fr_FR: Article Parent

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
fr_FR: Groupe d’Articles Parent

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
fr_FR: L'Article Parent {0} ne doit pas être un Élément de Stock

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
fr_FR: Localisation parente

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
fr_FR: Procédure parentale

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
fr_FR: Commercial Parent

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
fr_FR: Groupe de fournisseurs parent

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
fr_FR: Tâche Parente

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
fr_FR: Territoire Parent

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
fr_FR: Entrepôt Parent

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
fr_FR: Succès Partiel

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
fr_FR: Partiellement Complété

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
fr_FR: Partiellement déprécié

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
fr_FR: Partiellement rempli

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
fr_FR: Partiellement commandé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
fr_FR: Partiellement payé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
fr_FR: Partiellement reçu

en: Partially ordered
fr_FR: Partiellement Ordonné

note: Label of the parties (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Parties
fr_FR: Des soirées

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
fr_FR: Partiellement Facturé

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
fr_FR: Livré en Partie

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
fr_FR: Type de Partenaire

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
fr_FR: Site Partenaire

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
fr_FR: Tiers

note: Name of a DocType
en: Party Account
fr_FR: Compte de Tiers

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
fr_FR: Devise du Compte de Tiers

note: Label of the party_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Balance
fr_FR: Solde du Tiers

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
fr_FR: Compte bancaire du parti

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
fr_FR: Parti Détails

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
fr_FR: Informations sur le tier

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
fr_FR: Nom du Tiers

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
fr_FR: Restriction d'article disponible

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
fr_FR: Type de Tiers

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
fr_FR: Le type de tiers et le tiers sont obligatoires pour le compte {0}

en: Party Type is mandatory
fr_FR: Type de Tiers Obligatoire

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
fr_FR: Utilisateur tiers

en: Party is mandatory
fr_FR: Le Tiers est obligatoire

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
fr_FR: Passé

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
fr_FR: Numéro de Passeport

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
fr_FR: Date d'échéance dépassée

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
fr_FR: Chemin

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
fr_FR: Mettre en veille le statut SLA activé

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
fr_FR: Payer

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
fr_FR: Payé À / Reçu De

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
fr_FR: Créditeur

en: Payable Account
fr_FR: Comptes Créditeurs

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
fr_FR: Dettes

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
fr_FR: Paramètres du Payeur

en: Payment
fr_FR: Paiement

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
fr_FR: Compte de Paiement

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
fr_FR: Montant du paiement

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
fr_FR: Canal de paiement

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
fr_FR: Déductions sur le Paiement ou Perte

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
fr_FR: Document de paiement

en: Payment Document Type
fr_FR: Type de document de paiement

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
fr_FR: Date d'Échéance de Paiement

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
fr_FR: Écritures de Paiement

en: Payment Entries {0} are un-linked
fr_FR: Écritures de Paiement {0} ne sont pas liées

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
fr_FR: Écriture de Paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
fr_FR: Déduction d’Écriture de Paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
fr_FR: Référence d’Écriture de Paiement

en: Payment Entry already exists
fr_FR: L’Écriture de Paiement existe déjà

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
fr_FR: L’Écriture de Paiement a été modifié après que vous l’ayez récupérée. Veuillez la récupérer à nouveau.

en: Payment Entry is already created
fr_FR: L’Écriture de Paiement est déjà créée

en: Payment Failed
fr_FR: Le Paiement a Échoué

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
fr_FR: Paiement De / À

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
fr_FR: Passerelle de Paiement

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
fr_FR: Compte Passerelle de Paiement

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
fr_FR: Le Compte Passerelle de Paiement n’existe pas, veuillez en créer un manuellement.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
fr_FR: Détails de la Passerelle de Paiement

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
fr_FR: méthodes de payement

en: Payment Mode
fr_FR: Mode de paiement

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
fr_FR: Ordre de paiement

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
fr_FR: Référence de l'ordre de paiement

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
fr_FR: État de l'ordre de paiement

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
fr_FR: Type d'ordre de paiement

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
fr_FR: Paiement commandé

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
fr_FR: Période de Paiement basée sur la Date de la Facture

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
fr_FR: Plan de paiement

en: Payment Receipt Note
fr_FR: Bon de Réception du Paiement

en: Payment Received
fr_FR: Paiement reçu

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
fr_FR: Réconciliation des Paiements

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
fr_FR: Facture de Réconciliation des Paiements

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
fr_FR: Paiement de Réconciliation des Paiements

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
fr_FR: Référence de paiement

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
fr_FR: Références de Paiement

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
fr_FR: Requête de Paiement

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
fr_FR: Type de demande de paiement

en: Payment Request for {0}
fr_FR: Demande de paiement pour {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
fr_FR: Calendrier de paiement

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
fr_FR: Terme de paiement

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
fr_FR: Nom du terme de paiement

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
fr_FR: Termes de paiement

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
fr_FR: Modèle de termes de paiement

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
fr_FR: Détail du modèle de conditions de paiement

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
fr_FR: Les termes de paiement des commandes seront récupérées dans les factures telles quelles

en: Payment Terms:
fr_FR: Termes de paiement:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
fr_FR: Type de paiement

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
fr_FR: Type de Paiement doit être Recevoir, Payer ou Transfert Interne

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
fr_FR: Paiement pour {0} {1} ne peut pas être supérieur à Encours {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
fr_FR: Le montant du paiement ne peut pas être inférieur ou égal à 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
fr_FR: Les modes de paiement sont obligatoires. Veuillez ajouter au moins un mode de paiement.

en: Payment related to {0} is not completed
fr_FR: Le paiement lié à {0} n'est pas terminé

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
fr_FR: Paiements

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
fr_FR: Entrée de la paie

en: Payroll Payable
fr_FR: Paie à Payer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
fr_FR: Fiche de paie

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
fr_FR: En Attente

en: Pending Activities
fr_FR: Activités en attente

en: Pending Amount
fr_FR: Montant en attente

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
fr_FR: Qté en Attente

en: Pending Quantity
fr_FR: Quantité en attente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
fr_FR: Revue en Attente

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
fr_FR: Articles de Commande Client en Attente Pour la Demande d'Achat

en: Pending Work Order
fr_FR: Ordre de fabrication en attente

en: Pending activities for today
fr_FR: Activités en Attente pour aujourd'hui

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
fr_FR: Par Mois

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
fr_FR: Par transféré

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
fr_FR: Par Semaine

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
fr_FR: Par An

note: Name of a UOM
en: Percent
fr_FR: Pourcent

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
fr_FR: Allocation en Pourcentage

en: Perception Analysis
fr_FR: Analyse de perception

en: Period
fr_FR: Période

en: Period Based On
fr_FR: Période basée sur

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
fr_FR: Paramètres de clôture de la période

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
fr_FR: Bon de Clôture de la Période

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
fr_FR: Date de fin de la période

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
fr_FR: Nom de période

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
fr_FR: Score de la Période

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
fr_FR: Paramètres de période

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
fr_FR: Date de début de la période

en: Period based On
fr_FR: Période basée sur

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
fr_FR: Périodicité

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
fr_FR: Adresse Permanente

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
fr_FR: L’Adresse Permanente Est

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
fr_FR: Inventaire permanent requis pour que la société {0} puisse consulter ce rapport.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal
fr_FR: Personnel

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
fr_FR: Email Personnel

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
fr_FR: Essence

en: Pharmaceutical
fr_FR: Pharmaceutique

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
fr_FR: Téléphone

note: Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
fr_FR: Liste de sélection

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
fr_FR: Élément de la liste de choix

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
fr_FR: Quantité choisie

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
fr_FR: Lieu d'Émission

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
fr_FR: Jeton d'accès plaid

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
fr_FR: ID client plaid

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
fr_FR: Environnement écossais

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
fr_FR: Secret de plaid

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
fr_FR: Paramètres de plaid

en: Plaid transactions sync error
fr_FR: Erreur de synchronisation des transactions plaid

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
fr_FR: Nom du Plan

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
fr_FR: Plan de matériaux pour les sous-ensembles

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
fr_FR: Planifier les opérations X jours à l'avance

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
fr_FR: Planifier les journaux de temps en dehors des heures de travail du poste de travail

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
fr_FR: Prévu

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
fr_FR: Date de Fin Prévue

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
fr_FR: Heure de Fin Prévue

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
fr_FR: Coûts de Fonctionnement Prévus

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
fr_FR: Qté Planifiée

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
fr_FR: Quantité Planifiée

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
fr_FR: Date de Début Prévue

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
fr_FR: Heure de Début Prévue

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
fr_FR: Planification

en: Plants and Machineries
fr_FR: Usines et Machines

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
fr_FR: Veuillez réapprovisionner les articles et mettre à jour la liste de sélection pour continuer. Pour interrompre, annulez la liste de sélection.

en: Please Select a Company
fr_FR: Veuillez sélectionner une entreprise

en: Please Select a Company.
fr_FR: Veuillez sélectionner une entreprise.

en: Please Select a Customer
fr_FR: Veuillez sélectionner un client

en: Please Select a Supplier
fr_FR: Veuillez sélectionner un fournisseur

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
fr_FR: Veuillez définir un groupe de fournisseurs par défaut dans les paramètres d'achat.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
fr_FR: Veuillez ajouter le mode de paiement et les détails du solde d'ouverture.

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
fr_FR: Veuillez ajouter un compte d'ouverture temporaire dans le plan comptable

en: Please add the account to root level Company - {}
fr_FR: Veuillez ajouter le compte à la société au niveau racine - {}

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
fr_FR: Veuillez vérifier l'option Multi-Devises pour permettre les comptes avec une autre devise

en: Please check your Plaid client ID and secret values
fr_FR: Veuillez vérifier votre identifiant client Plaid et vos valeurs secrètes

en: Please click on 'Generate Schedule'
fr_FR: Veuillez cliquer sur "Générer calendrier''

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
fr_FR: Veuillez cliquer sur ‘Générer Calendrier’ pour récupérer le N° Série ajouté à l'article {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
fr_FR: Veuillez cliquer sur ‘Générer Calendrier’ pour obtenir le calendrier

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
fr_FR: Veuillez convertir le compte parent de l'entreprise enfant correspondante en compte de groupe.

en: Please create Customer from Lead {0}.
fr_FR: Veuillez créer un client à partir du lead {0}.

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
fr_FR: Veuillez créer un reçu d'achat ou une facture d'achat pour l'article {0}

en: Please do not create more than 500 items at a time
fr_FR: Ne créez pas plus de 500 objets à la fois.

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
fr_FR: Veuillez activer l'option : Applicable sur la base de l'enregistrement des dépenses réelles

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
fr_FR: Veuillez activer les options : Applicable sur la base des bons de commande d'achat et Applicable sur la base des bons de commande d'achat

en: Please enable pop-ups
fr_FR: Veuillez autoriser les pop-ups

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
fr_FR: Veuillez saisir un <b>compte d'écart</b> ou définir un <b>compte d'ajustement de stock</b> par défaut pour la société {0}

en: Please enter Account for Change Amount
fr_FR: Veuillez entrez un Compte pour le Montant de Change

en: Please enter Approving Role or Approving User
fr_FR: Veuillez entrer un Rôle Approbateur ou un Rôle Utilisateur

en: Please enter Cost Center
fr_FR: Veuillez entrer un Centre de Coûts

en: Please enter Delivery Date
fr_FR: Entrez la Date de Livraison

en: Please enter Employee Id of this sales person
fr_FR: Veuillez entrer l’ID Employé de ce commercial

en: Please enter Expense Account
fr_FR: Veuillez entrer un Compte de Charges

en: Please enter Item Code to get Batch Number
fr_FR: Veuillez entrer le Code d'Article pour obtenir le Numéro de Lot

en: Please enter Item Code to get batch no
fr_FR: Veuillez entrer le Code d'Article pour obtenir n° de lot

en: Please enter Item first
fr_FR: Veuillez d’abord entrer l'Article

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
fr_FR: Veuillez entrer la Qté Planifiée pour l'Article {0} à la ligne {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
fr_FR: Veuillez entrer l’Email de Contact Préférré

en: Please enter Production Item first
fr_FR: Veuillez d’abord entrer l'Article en Production

en: Please enter Purchase Receipt first
fr_FR: Veuillez d’abord entrer un Reçu d'Achat

en: Please enter Receipt Document
fr_FR: Veuillez entrer le Document de Réception

en: Please enter Reference date
fr_FR: Veuillez entrer la date de Référence

en: Please enter Reqd by Date
fr_FR: Veuillez entrer Reqd par date

en: Please enter Warehouse and Date
fr_FR: Veuillez entrer entrepôt et date

en: Please enter Write Off Account
fr_FR: Veuillez entrer un Compte de Reprise

en: Please enter company first
fr_FR: Veuillez d’abord entrer une Société

en: Please enter company name first
fr_FR: Veuillez d’abord entrer le nom de l'entreprise

en: Please enter default currency in Company Master
fr_FR: Veuillez entrer la devise par défaut dans les Données de Base de la Société

en: Please enter message before sending
fr_FR: Veuillez entrer le message avant d'envoyer

en: Please enter parent cost center
fr_FR: Veuillez entrer le centre de coût parent

en: Please enter relieving date.
fr_FR: Veuillez entrer la date de relève.

en: Please enter the company name to confirm
fr_FR: Veuillez saisir le nom de l'entreprise pour confirmer

en: Please enter the phone number first
fr_FR: Veuillez d'abord saisir le numéro de téléphone

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
fr_FR: Veuillez entrer des Dates de Début et de Fin d’Exercice Comptable valides

en: Please enter {0}
fr_FR: Veuillez saisir {0}

en: Please enter {0} first
fr_FR: Veuillez d’abord entrer {0}

en: Please fill the Material Requests table
fr_FR: Veuillez remplir le tableau des demandes de matériel

en: Please fill the Sales Orders table
fr_FR: Veuillez remplir le tableau des commandes client

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
fr_FR: Veuillez vous assurer que les employés ci-dessus font rapport à un autre employé actif.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
fr_FR: Veuillez vous assurer que vous voulez vraiment supprimer tous les transactions de cette société. Vos données de base resteront intactes. Cette action ne peut être annulée.

en: Please mention no of visits required
fr_FR: Veuillez indiquer le nb de visites requises

en: Please pull items from Delivery Note
fr_FR: Veuillez récupérer les articles des Bons de Livraison

en: Please save first
fr_FR: S'il vous plaît enregistrer en premier

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
fr_FR: Veuillez sélectionner le <b>type</b> de modèle pour télécharger le modèle

en: Please select Apply Discount On
fr_FR: Veuillez sélectionnez Appliquer Remise Sur

en: Please select BOM against item {0}
fr_FR: Veuillez sélectionner la nomenclature pour l'article {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
fr_FR: Veuillez sélectionnez une nomenclature pour l’Article à la Ligne {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {0}
fr_FR: Veuillez sélectionner une nomenclature dans le champ nomenclature pour l’Article {0}

en: Please select Category first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner une Catégorie

en: Please select Charge Type first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner le Type de Facturation

en: Please select Company
fr_FR: Veuillez sélectionner une Société

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
fr_FR: Veuillez sélectionner la société et la date de comptabilisation pour obtenir les écritures

en: Please select Company first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner une Société

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
fr_FR: Veuillez sélectionner la date d'achèvement pour le journal de maintenance des actifs terminé

en: Please select Customer first
fr_FR: S'il vous plaît sélectionnez d'abord le client

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
fr_FR: Veuillez sélectionner une Société Existante pour créer un Plan de Compte

en: Please select Item Code first
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner le code d'article

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
fr_FR: Veuillez sélectionner le statut de maintenance comme terminé ou supprimer la date de fin

en: Please select Party Type first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner le Type de Tiers

en: Please select Posting Date before selecting Party
fr_FR: Veuillez sélectionner la Date de Comptabilisation avant de sélectionner le Tiers

en: Please select Posting Date first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner la Date de Comptabilisation

en: Please select Price List
fr_FR: Veuillez sélectionner une Liste de Prix

en: Please select Qty against item {0}
fr_FR: Veuillez sélectionner Qté par rapport à l'élément {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
fr_FR: Veuillez d'abord définir un entrepôt de stockage des échantillons dans les paramètres de stock

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
fr_FR: Veuillez sélectionner la Date de Début et Date de Fin pour l'Article {0}

en: Please select a BOM
fr_FR: Veuillez sélectionner une nomenclature

en: Please select a Company
fr_FR: Veuillez sélectionner une Société

en: Please select a Company first.
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner une entreprise.

en: Please select a Customer
fr_FR: S'il vous plaît sélectionner un client

en: Please select a Delivery Note
fr_FR: Veuillez sélectionner un bon de livraison

en: Please select a Supplier
fr_FR: Veuillez sélectionner un fournisseur

en: Please select a default mode of payment
fr_FR: Veuillez sélectionner un mode de paiement par défaut

en: Please select a field to edit from numpad
fr_FR: Veuillez sélectionner un champ à modifier sur le pavé numérique

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
fr_FR: Veuillez sélectionner une valeur pour {0} devis à {1}

en: Please select correct account
fr_FR: Veuillez sélectionner un compte correct

en: Please select date
fr_FR: Veuillez sélectionner une date

en: Please select item code
fr_FR: Veuillez sélectionner un code d'article

en: Please select the Company
fr_FR: Veuillez sélectionner la société

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de programme à plusieurs niveaux pour plus d'une règle de collecte.

en: Please select the customer.
fr_FR: S'il vous plaît sélectionner le client.

en: Please select the document type first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner le type de document

en: Please select weekly off day
fr_FR: Veuillez sélectionnez les jours de congé hebdomadaires

en: Please select {0}
fr_FR: Veuillez sélectionner {0}

en: Please select {0} first
fr_FR: Veuillez d’abord sélectionner {0}

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
fr_FR: Veuillez définir ‘Appliquer Réduction Supplémentaire Sur ‘

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
fr_FR: Veuillez définir 'Centre de Coûts des Amortissements d’Actifs’ de la Société {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
fr_FR: Veuillez définir ‘Compte de Gain/Perte sur les Cessions d’Immobilisations’ de la Société {0}

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
fr_FR: Veuillez définir le compte dans l’entrepôt {0} ou le compte d’inventaire par défaut dans la société {1}.

en: Please set Company
fr_FR: Veuillez sélectionner une Société

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
fr_FR: Veuillez définir le Compte relatif aux Amortissements dans la Catégorie d’Actifs {0} ou la Société {1}

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
fr_FR: Veuillez définir un compte de gain / perte de change non réalisé pour la société {0}

en: Please set a Company
fr_FR: Veuillez définir une entreprise

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
fr_FR: Veuillez définir un fournisseur par rapport aux articles à prendre en compte dans la Commande d'Achat.

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
fr_FR: Veuillez définir une Liste de Vacances par défaut pour l'Employé {0} ou la Société {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
fr_FR: Veuillez définir un compte dans l'entrepôt {0}

en: Please set an email id for the Lead {0}
fr_FR: Veuillez définir un identifiant de messagerie pour le lead {0}.

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
fr_FR: Veuillez définir au moins une ligne dans le tableau des taxes et des frais.

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
fr_FR: Veuillez définir un compte de Caisse ou de Banque par défaut pour le Mode de Paiement {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
fr_FR: Veuillez définir le compte de trésorerie ou bancaire par défaut dans le mode de paiement {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
fr_FR: Veuillez définir le compte par défaut en espèces ou en banque dans Mode de paiement {}

en: Please set default UOM in Stock Settings
fr_FR: Veuillez définir l'UdM par défaut dans les paramètres de stock

en: Please set default {0} in Company {1}
fr_FR: Veuillez définir {0} par défaut dans la Société {1}

en: Please set filter based on Item or Warehouse
fr_FR: Veuillez définir un filtre basé sur l'Article ou l'Entrepôt

en: Please set filters
fr_FR: Veuillez définir des filtres

en: Please set recurring after saving
fr_FR: Veuillez définir la récurrence après avoir sauvegardé

en: Please set the Customer Address
fr_FR: Veuillez définir l'adresse du client

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
fr_FR: Veuillez définir un centre de coûts par défaut pour la société {0}.

en: Please set the Item Code first
fr_FR: Veuillez définir le Code d'Article en premier

en: Please set the Payment Schedule
fr_FR: Veuillez définir le calendrier de paiement

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
fr_FR: Configurez le calendrier de la campagne dans la campagne {0}.

en: Please set {0}
fr_FR: Veuillez définir {0}

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
fr_FR: Veuillez définir {0} pour l'article par lots {1}, qui est utilisé pour définir {2} sur Valider.

en: Please set {0} for address {1}
fr_FR: Définissez {0} pour l'adresse {1}.

en: Please specify
fr_FR: Veuillez spécifier

en: Please specify Company
fr_FR: Veuillez spécifier la Société

en: Please specify Company to proceed
fr_FR: Veuillez spécifier la Société pour continuer

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
fr_FR: Veuillez spécifier un N° de Ligne valide pour la ligne {0} de la table {1}

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
fr_FR: Veuillez spécifier au moins un attribut dans la table Attributs

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
fr_FR: Veuillez spécifier la Quantité, le Taux de Valorisation ou les deux

en: Please specify from/to range
fr_FR: Veuillez préciser la plage de / à

en: Please supply the specified items at the best possible rates
fr_FR: Veuillez fournir les articles spécifiés aux meilleurs tarifs possibles

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
fr_FR: Point de vente

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
fr_FR: Profil de Point-De-Vente

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
fr_FR: Politique N°

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
fr_FR: Numéro de politique

en: Possible Supplier
fr_FR: Fournisseur Potentiel

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
fr_FR: Clé de description du message

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
fr_FR: Post-Diplômé

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
fr_FR: Clé du lien du message

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
fr_FR: Liste de clés du lien du message

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
fr_FR: Chaîne de caractères du lien du message

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
fr_FR: Clé du titre du message

en: Postal Code
fr_FR: code postal

en: Postal Expenses
fr_FR: Frais postaux

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
fr_FR: Date de Comptabilisation

en: Posting Date cannot be future date
fr_FR: La Date de Publication ne peut pas être une date future

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
fr_FR: Heure de Publication

en: Posting date and posting time is mandatory
fr_FR: La Date et l’heure de comptabilisation sont obligatoires

en: Posting timestamp must be after {0}
fr_FR: Horodatage de Publication doit être après {0}

en: Pre Sales
fr_FR: Prévente

en: Preference
fr_FR: Préférence

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
fr_FR: DocPréc DocType

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
fr_FR: Interdire les Bons de Commande d'Achat

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
fr_FR: Interdire les Bons de Commande d'Achat

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
fr_FR: Interdire les Appels d'Offres

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
fr_FR: Préventif

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
fr_FR: Action préventive

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
fr_FR: Maintenance préventive

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
fr_FR: Aperçu

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
fr_FR: Aperçu de l'e-mail

en: Previous Financial Year is not closed
fr_FR: L’Exercice Financier Précédent n’est pas fermé

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
fr_FR: Expérience de Travail Antérieure

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
fr_FR: Prix

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
fr_FR: Schéma de remise de prix

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
fr_FR: Dalles à prix réduit

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
fr_FR: Liste de prix

note: Name of a DocType
en: Price List Country
fr_FR: Pays de la Liste des Prix

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
fr_FR: Devise de la Liste de Prix

en: Price List Currency not selected
fr_FR: Devise de la Liste de Prix non sélectionnée

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
fr_FR: Taux de Change de la Liste de Prix

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
fr_FR: Nom de la Liste de Prix

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
fr_FR: Prix de la Liste des Prix

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
fr_FR: Taux de la Liste de Prix (Devise Société)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
fr_FR: La Liste de Prix doit être applicable pour les Achats et les Ventes

en: Price List {0} is disabled or does not exist
fr_FR: Liste des Prix {0} est désactivée ou n'existe pas

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
fr_FR: Prix non dépendant de l'UdM

en: Price not found for item {0} in price list {1}
fr_FR: Prix non trouvé pour l'article {0} dans la liste de prix {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
fr_FR: Prix ou remise de produit

en: Price or product discount slabs are required
fr_FR: Des dalles de prix ou de remise de produit sont requises

en: Price per Unit (Stock UOM)
fr_FR: Prix unitaire (Stock UdM)

en: Pricing
fr_FR: Tarification

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
fr_FR: Règle de tarification

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
fr_FR: Marque de règle de tarification

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
fr_FR: Détail de la règle de tarification

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
fr_FR: Aide pour les Règles de Tarification

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
fr_FR: Règle de tarification Article Code

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
fr_FR: Groupe de postes de règle de tarification

en: Pricing Rule {0} is updated
fr_FR: La règle de tarification {0} est mise à jour

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
fr_FR: Règles de tarification

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
fr_FR: Adresse principale

en: Primary Address Details
fr_FR: Détails de l'adresse principale

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
fr_FR: Adresse et contact principal

en: Primary Contact Details
fr_FR: Détails du contact principal

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
fr_FR: Adresse e-mail du contact principal

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
fr_FR: Paramètres Principaux

en: Print
fr_FR: Impression

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
fr_FR: Format d'Impression

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
fr_FR: Éditeur de Format d'Impression

en: Print IRS 1099 Forms
fr_FR: Imprimer les formulaires IRS 1099

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
fr_FR: Langue d’Impression

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
fr_FR: Préférences d'impression

en: Print Receipt
fr_FR: Imprimer le reçu

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
fr_FR: Paramètres d&#39;impression

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
fr_FR: Style d'Impression

en: Print UOM after Quantity
fr_FR: Imprimer UdM après la quantité

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
fr_FR: Imprimer Sans Montant

en: Print and Stationery
fr_FR: Impression et Papeterie

en: Print settings updated in respective print format
fr_FR: Paramètres d'impression mis à jour avec le format d'impression indiqué

en: Printed On
fr_FR: Imprimé sur

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
fr_FR: Impression

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
fr_FR: Détails d'Impression

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
fr_FR: Paramètres d'Impression

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
fr_FR: Les priorités

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Priority has been changed to {0}.
fr_FR: La priorité a été changée en {0}.

en: Priority {0} has been repeated.
fr_FR: La priorité {0} a été répétée.

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
fr_FR: Probabilité

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of the problem (Long Text) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Problem
fr_FR: Problème

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
fr_FR: Procédure

en: Process Day Book Data
fr_FR: Traiter les données du registre journalier

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
fr_FR: Traitement de la comptabilité différée

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
fr_FR: Description du processus

en: Process Failed
fr_FR: Échec du processus

en: Process Master Data
fr_FR: Traiter les données de base

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
fr_FR: Propriétaire du processus

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
fr_FR: Nom complet du propriétaire du processus

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
fr_FR: Traiter l'état des comptes

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
fr_FR: Traiter le relevé des comptes client

note: Label of the processed_files_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Processed Files
fr_FR: Fichiers traités

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
fr_FR: Les processus

en: Processing Chart of Accounts and Parties
fr_FR: Plan de traitement des comptes et des parties

en: Processing Items and UOMs
fr_FR: Traitement des articles et des UOM

en: Processing Party Addresses
fr_FR: Traitement des adresses de partie

en: Processing Vouchers
fr_FR: Traitement des bons

en: Processing XML Files
fr_FR: Traitement des fichiers XML

en: Procurement
fr_FR: Approvisionnement

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
fr_FR: Suivi des achats

en: Produce Qty
fr_FR: Produire la quantité

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
fr_FR: Quantité produite

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
fr_FR: Quantité Produite

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
fr_FR: Produit

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
fr_FR: Ensemble de Produits

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
fr_FR: Balance de produit

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
fr_FR: Aide pour les Ensembles de Produits

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
fr_FR: Article d'un Ensemble de Produits

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
fr_FR: Schéma de remise de produit

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
fr_FR: Dalles à prix réduit

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
fr_FR: Demande d'Information Produit

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
fr_FR: Analyse de la Production

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
fr_FR: Article de production

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
fr_FR: Plan de production

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
fr_FR: Article du Plan de Production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
fr_FR: Demande de Matériel du Plan de Production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
fr_FR: Entrepôt de demande de matériel du plan de production

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
fr_FR: Qté du plan de production

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
fr_FR: Commande Client du Plan de Production

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
fr_FR: Plan de production de l'article de Sous-assemblage

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
fr_FR: Rapport de planification de la production

en: Products
fr_FR: Produits

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
fr_FR: Profits & Pertes

en: Profit This Year
fr_FR: Bénéfice cette année

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
fr_FR: Pertes et Profits

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
fr_FR: Compte de Résultat

en: Profit for the year
fr_FR: Bénéfice de l'exercice

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
fr_FR: Rentabilité

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
fr_FR: Analyse de Profitabilité

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
fr_FR: Progression

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
fr_FR: Projet

en: Project Collaboration Invitation
fr_FR: Invitation de Collaboration à un Projet

en: Project Id
fr_FR: ID du projet

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
fr_FR: nom du projet

en: Project Start Date
fr_FR: Date de début du projet

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
fr_FR: Statut du Projet

note: Name of a report
en: Project Summary
fr_FR: Résumé du projet

en: Project Summary for {0}
fr_FR: Résumé du projet pour {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
fr_FR: Modèle de projet

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
fr_FR: Modèle de projet

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
fr_FR: Type de Projet

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
fr_FR: Mise à jour du projet

en: Project Update.
fr_FR: Mise à jour du projet.

note: Name of a DocType
en: Project User
fr_FR: Utilisateur du Projet

en: Project Value
fr_FR: Valeur du projet

en: Project activity / task.
fr_FR: Activité du projet / tâche.

en: Project master.
fr_FR: Données de Base du Projet.

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
fr_FR: Le Projet sera accessible sur le site web à ces utilisateurs

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
fr_FR: Suivi des stocks par projet

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
fr_FR: Suivi des Stocks par Projet

en: Project-wise data is not available for Quotation
fr_FR: Les données par projet ne sont pas disponibles pour un devis

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
fr_FR: Quantité projetée

en: Projected Quantity
fr_FR: Quantité projetée

en: Projected qty
fr_FR: Qté Projetée

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
fr_FR: Projets

note: Name of a role
en: Projects Manager
fr_FR: Chef de Projet

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
fr_FR: Paramètres des Projets

note: Name of a role
en: Projects User
fr_FR: Utilisateur/Intervenant Projets

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
fr_FR: Promotionnel

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
fr_FR: Schéma promotionnel

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
fr_FR: Id de schéma promotionnel

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
fr_FR: Promotion Tarif Promotion Prix

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
fr_FR: Schéma promotionnel Réduction de produit

en: Proposal Writing
fr_FR: Rédaction de Propositions

en: Proposal/Price Quote
fr_FR: Proposition de prix

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
fr_FR: Calculer au prorata

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
fr_FR: Resp. du Prospect

en: Prospecting
fr_FR: Prospection

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
fr_FR: Prospects Contactés mais non Convertis

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
fr_FR: Fournir l'Adresse Email enregistrée dans la société

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
fr_FR: Fournisseur

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
fr_FR: Fournie

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
fr_FR: Gain / Perte (Crédit) Provisoire

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
fr_FR: Date de publication

en: Published Date
fr_FR: date de publication

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
fr_FR: achat

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
fr_FR: Montant de l'Achat

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
fr_FR: Analyses des Achats

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
fr_FR: Date d'Achat

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
fr_FR: Valeurs par défaut pour les achats

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Details
fr_FR: Détails d'achat

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
fr_FR: Facture d’Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
fr_FR: Avance sur Facture d’Achat

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
fr_FR: Article de la Facture d'Achat

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
fr_FR: Tendances des Factures d'Achat

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
fr_FR: La facture d'achat ne peut pas être effectuée sur un élément existant {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
fr_FR: La Facture d’Achat {0} est déjà soumise

en: Purchase Invoices
fr_FR: Factures d'achat

note: Name of a role
en: Purchase Manager
fr_FR: Responsable des Achats

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
fr_FR: Responsable des Données d’Achats

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
fr_FR: Commande d'Achat

en: Purchase Order Amount
fr_FR: Montant de la Commande d'Achat

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
fr_FR: Montant de la Commande d'Achat (devise de la société)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
fr_FR: Analyse des bons de commande

en: Purchase Order Date
fr_FR: Date du de la Commande d'Achat

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
fr_FR: Article de la Commande d'Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
fr_FR: Article Fourni depuis la Commande d'Achat

en: Purchase Order Items not received on time
fr_FR: Articles de la Commande d'Achat non reçus à temps

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
fr_FR: Règle de tarification des bons de commande

en: Purchase Order Required
fr_FR: Commande d'Achat requise

en: Purchase Order Required for item {}
fr_FR: Commande d'Achat requise pour l'article {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
fr_FR: Tendances des Bons de Commande

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
fr_FR: Commande d'Achat déjà créé pour tous les articles de commande client

en: Purchase Order number required for Item {0}
fr_FR: Numéro de la Commande d'Achat requis pour l'Article {0}

en: Purchase Order {0} is not submitted
fr_FR: La Commande d'Achat {0} n’est pas soumise

en: Purchase Orders
fr_FR: Acheter en ligne

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
fr_FR: Articles de commandes d'achat en retard

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
fr_FR: Les Commandes d'Achats ne sont pas autorisés pour {0} en raison d'une note sur la fiche d'évaluation de {1}.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
fr_FR: Commandes d'achat à facturer

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
fr_FR: Commandes d'achat à recevoir

en: Purchase Price List
fr_FR: Liste des Prix d'Achat

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
fr_FR: Reçu d’Achat

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
fr_FR: Détail du reçu d'achat

note: Label of the purchase_receipt_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Receipt Item
fr_FR: Article du Reçu d’Achat

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
fr_FR: Articles Fournis du Reçus d’Achat

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
fr_FR: Articles du Reçu d’Achat

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
fr_FR: N° du Reçu d'Achat

en: Purchase Receipt Required
fr_FR: Reçu d’Achat Requis

en: Purchase Receipt Required for item {}
fr_FR: Reçu d'achat requis pour l'article {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
fr_FR: Tendances des Reçus d'Achats

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
fr_FR: Le reçu d’achat ne contient aucun élément pour lequel Conserver échantillon est activé.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
fr_FR: Le Reçu d’Achat {0} n'est pas soumis

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
fr_FR: Reçus d'Achats

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
fr_FR: Registre des Achats

en: Purchase Return
fr_FR: Retour d'Achat

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
fr_FR: Modèle de Taxes pour les Achats

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
fr_FR: Taxes et Frais d’Achats

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
fr_FR: Modèle de Taxe et Frais d'Achat

note: Name of a role
en: Purchase User
fr_FR: Utilisateur Acheteur

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
fr_FR: Les Bons de Commande vous aider à planifier et à assurer le suivi de vos achats

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
fr_FR: Acheté

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
fr_FR: Achat

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
fr_FR: Objet

en: Purpose must be one of {0}
fr_FR: L'Objet doit être parmi {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
fr_FR: Objets

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock
en: Qty
fr_FR: Qté

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
fr_FR: Qté Consommée Par Unité

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
fr_FR: Quantité À Produire

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
fr_FR: Qté par UdM du Stock

en: Qty for {0}
fr_FR: Qté pour {0}

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
fr_FR: Quantité de produits finis

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
fr_FR: La quantité de matières premières sera déterminée en fonction de la quantité de produits finis.

en: Qty to Bill
fr_FR: Qté à facturer

en: Qty to Deliver
fr_FR: Quantité à Livrer

en: Qty to Manufacture
fr_FR: Quantité À Produire

en: Qty to Order
fr_FR: Quantité à Commander

en: Qty to Receive
fr_FR: Quantité à Recevoir

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
fr_FR: Qualifié par

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
fr_FR: Qualifié le

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Quality
fr_FR: Qualité

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
fr_FR: Action Qualité

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
fr_FR: Commentaires sur la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
fr_FR: Paramètre de retour qualité

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
fr_FR: Modèle de commentaires sur la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
fr_FR: Paramètre de modèle de commentaires de qualité

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
fr_FR: Objectif de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
fr_FR: Objectif de qualité Objectif

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
fr_FR: Inspection de la Qualité

en: Quality Inspection Analysis
fr_FR: Analyse d'inspection de la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
fr_FR: Paramétre des Inspection Qualite

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
fr_FR: Libellé du Contrôle de Qualité

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
fr_FR: Inspection de qualité requise

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
fr_FR: Paramètres de l'inspection qualité

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
fr_FR: Résumé de l'inspection de la qualité

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
fr_FR: Modèle d'inspection de la qualité

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
fr_FR: Nom du modèle d'inspection de la qualité

en: Quality Inspection(s)
fr_FR: Inspection(s) Qualite

en: Quality Management
fr_FR: Gestion de la qualité

note: Name of a role
en: Quality Manager
fr_FR: Responsable Qualité

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
fr_FR: Réunion de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
fr_FR: Agenda de réunion de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
fr_FR: Compte rendu de réunion de qualité

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
fr_FR: Procédure de qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
fr_FR: Processus de procédure de qualité

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
fr_FR: Examen de la qualité

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
fr_FR: Objectif de revue de qualité

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the qty (Float) field 
en: Quantity
fr_FR: Quantité

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
fr_FR: Quantité à acheter ou à vendre par unité de mesure

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
fr_FR: Quantité et stock

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
fr_FR: Différence de Quantité

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
fr_FR: Quantité et montant

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
fr_FR: Quantité et description

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
fr_FR: Quantité et Prix

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
fr_FR: Quantité et Entrepôt

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
fr_FR: Quantité à la ligne {0} ({1}) doit être égale a la quantité produite {2}

en: Quantity must not be more than {0}
fr_FR: Quantité ne doit pas être plus de {0}

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
fr_FR: Quantité d'article obtenue après production / reconditionnement des quantités données de matières premières

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
fr_FR: Quantité requise pour l'Article {0} à la ligne {1}

en: Quantity should be greater than 0
fr_FR: Quantité doit être supérieure à 0

en: Quantity to Make
fr_FR: Quantité à faire

en: Quantity to Manufacture
fr_FR: Quantité à fabriquer

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
fr_FR: La quantité à fabriquer ne peut pas être nulle pour l'opération {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
fr_FR: La quantité à produire doit être supérieur à 0.

en: Quantity to Produce
fr_FR: Quantité à produire

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
fr_FR: Trimestriel

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
fr_FR: Options de Requête

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
fr_FR: Chaîne de caractères du lien de requête

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
fr_FR: Dans la file d'attente

en: Quick Entry
fr_FR: Écriture rapide

en: Quick Journal Entry
fr_FR: Écriture Rapide dans le Journal

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
fr_FR: Solde rapide des stocks

note: Label of the quickbooks_company_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Quickbooks Company ID
fr_FR: ID Quickbooks de la société

en: Quot Count
fr_FR: Compte de Devis

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
fr_FR: Devis

en: Quotation Amount
fr_FR: Montant du devis

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
fr_FR: Article du Devis

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
fr_FR: Raison de la Perte du Devis

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
fr_FR: Détail du motif perdu du devis

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
fr_FR: Devis Pour

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
fr_FR: Tendances des Devis

en: Quotation {0} is cancelled
fr_FR: Devis {0} est annulée

en: Quotation {0} not of type {1}
fr_FR: Le devis {0} n'est pas du type {1}

en: Quotations
fr_FR: Devis

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
fr_FR: Les devis sont des propositions, offres que vous avez envoyées à vos clients

en: Quotations:
fr_FR: Devis :

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
fr_FR: Statut de la proposition

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
fr_FR: Les Appels d'Offres ne sont pas autorisés pour {0} en raison d'une note de {1} sur la fiche d'évaluation

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
fr_FR: Augmenter la demande d'article lorsque le stock atteint le niveau de commande

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
fr_FR: Créé par

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
fr_FR: Créé par (Email)

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
fr_FR: Plage

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the rate (Percent) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (S
en: Rate
fr_FR: Prix

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
fr_FR: Prix et Montant

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
fr_FR: Prix (Devise Société)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
fr_FR: Prix des Matériaux Basé sur

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
fr_FR: Taux de TDS selon le certificat

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
fr_FR: Prix Avec Marge

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
fr_FR: Prix avec marge (devise de l'entreprise)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
fr_FR: Prix et Montant

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
fr_FR: Taux auquel la Devise Client est convertie en devise client de base

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
fr_FR: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise société de base

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
fr_FR: Taux auquel la devise de la Liste de prix est convertie en devise du client de base

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
fr_FR: Taux auquel la devise client est convertie en devise client de base

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
fr_FR: Taux auquel la devise du fournisseur est convertie en devise société de base

note: Description of the 'Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
fr_FR: Taux auquel cette taxe est appliquée

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
fr_FR: Taux d'amortissement

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
fr_FR: Taux d'amortissement (%)

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
fr_FR: Prix unitaire ou réduction

en: Rate or Discount is required for the price discount.
fr_FR: Le prix ou la remise est requis pour la remise.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
fr_FR: Prix

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Raw Material
fr_FR: Matières Premières

en: Raw Material Code
fr_FR: Code matière première

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
fr_FR: Coût de Matière Première

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
fr_FR: Coût de la matière première (devise de la société)

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
fr_FR: Code d’Article de Matière Première

en: Raw Material Name
fr_FR: Nom de la matière première

en: Raw Material Warehouse
fr_FR: Entrepôt de matières premières

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
fr_FR: Matières premières

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
fr_FR: Matières premières consommées

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
fr_FR: Consommation de matières premières

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
fr_FR: Matières Premières Fournies

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
fr_FR: Coût des Matières Premières Fournies

en: Raw Materials cannot be blank.
fr_FR: Matières Premières ne peuvent pas être vides.

en: Re-open
fr_FR: Ré-ouvrir

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
fr_FR: Niveau de Réapprovisionnement

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
fr_FR: Qté de Réapprovisionnement

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
fr_FR: Lecture Seule

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
fr_FR: Lecture 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
fr_FR: Lecture 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
fr_FR: Lecture 2

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
fr_FR: Lecture 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
fr_FR: Lecture 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
fr_FR: Lecture 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
fr_FR: Lecture 9

en: Reading Uploaded File
fr_FR: Lecture du fichier téléchargé

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
fr_FR: Lectures

en: Reason
fr_FR: Raison

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
fr_FR: Raison de la mise en attente

en: Reason for Hold
fr_FR: Raison de tenir

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
fr_FR: Raison du Départ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
fr_FR: Reçu

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
fr_FR: Reçu

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
fr_FR: Type de Reçu

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
fr_FR: Créance

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
fr_FR: Compte Débiteur / Créditeur

en: Receivable Account
fr_FR: Compte Débiteur

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
fr_FR: Créances

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
fr_FR: Recevoir

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
fr_FR: Reçu

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
fr_FR: Montant Reçu

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant Reçu (Devise Société)

en: Received From
fr_FR: Reçu de

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
fr_FR: Articles Reçus à Facturer

en: Received On
fr_FR: Reçu le

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
fr_FR: Qté Reçue

en: Received Qty Amount
fr_FR: Quantité reçue Quantité

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
fr_FR: Quantité reçue

en: Received Stock Entries
fr_FR: Entrées de stock reçues

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
fr_FR: Reçus et Acceptés

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
fr_FR: Liste de Destinataires

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
fr_FR: La Liste de Destinataires est vide. Veuillez créer une Liste de Destinataires

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
fr_FR: Reçue

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
fr_FR: Destinataire

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
fr_FR: Message du Destinataire et Détails de Paiement

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
fr_FR: Destinataires

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
fr_FR: Réconcilier

en: Reconcile Entries
fr_FR: Réconcilier les entrées

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
fr_FR: Réconcilié

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
fr_FR: URL d'enregistrement

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
fr_FR: Dossiers

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
fr_FR: Échanger contre

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
fr_FR: Échanger des points de fidélité

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
fr_FR: Points échangés

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
fr_FR: Echange

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
fr_FR: Compte pour l'échange

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
fr_FR: Centre de coûts pour l'échange

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
fr_FR: Date de l'échange

note: Label of the redirect_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Redirect URL
fr_FR: URL de Redirection

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
fr_FR: Code de Réf.

en: Ref Date
fr_FR: Date de Réf.

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
fr_FR: Référence

en: Reference #{0} dated {1}
fr_FR: Référence #{0} datée du {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
fr_FR: Date de Référence

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
fr_FR: Détail de référence Non

en: Reference DocType
fr_FR: Référence DocType

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
fr_FR: DocType de la Référence

en: Reference Doctype must be one of {0}
fr_FR: Doctype de la Référence doit être parmi {0}

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
fr_FR: Document de Référence

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
fr_FR: Type du document de référence

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
fr_FR: Date d'échéance de référence

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
fr_FR: Nom de référence

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
fr_FR: N° et Date de Référence sont nécessaires pour {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
fr_FR: Le N° de Référence et la Date de Référence sont nécessaires pour une Transaction Bancaire

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
fr_FR: N° de Référence obligatoire si vous avez entré une date

en: Reference No.
fr_FR: Numéro de référence

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
fr_FR: Numéro de réference

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
fr_FR: Reçu d'achat de référence

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
fr_FR: Ligne de Référence

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
fr_FR: Type de référence

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
fr_FR: Référence: {0}, Code de l'article: {1} et Client: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
fr_FR: Références

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
fr_FR: Code de Parrainage

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
fr_FR: Partenaire commercial de référence

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
fr_FR: Actualiser Google Sheet

note: Label of the refresh_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Refresh Token
fr_FR: Jeton de Rafraîchissement

en: Regards,
fr_FR: Cordialement,

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
fr_FR: Régional

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
fr_FR: Informations Légales

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
fr_FR: Ordinaire

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
fr_FR: Rejeté

en: Rejected
fr_FR: Rejeté

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
fr_FR: Qté Rejetée

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
fr_FR: Quantité Rejetée

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
fr_FR: N° de Série Rejeté

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
fr_FR: Entrepôt Rejeté

en: Related
fr_FR: en relation

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
fr_FR: Date de la fin de mise en attente

en: Release date must be in the future
fr_FR: La date de sortie doit être dans le futur

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
fr_FR: Date de Relève

en: Remaining
fr_FR: Restant

en: Remaining Balance
fr_FR: Solde restant

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
fr_FR: Remarque

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
fr_FR: Remarques

en: Remarks:
fr_FR: Remarques:

en: Removed items with no change in quantity or value.
fr_FR: Les articles avec aucune modification de quantité ou de valeur ont étés retirés.

en: Rename
fr_FR: Renommer

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
fr_FR: Renommez la valeur de l'attribut dans l'attribut de l'article.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
fr_FR: Journal des Renommages

en: Rename Not Allowed
fr_FR: Renommer non autorisé

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
fr_FR: Outil de Renommage

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
fr_FR: Le renommer n'est autorisé que via la société mère {0}, pour éviter les incompatibilités.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
fr_FR: Coût de la Location

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
fr_FR: Loué

en: Reopen
fr_FR: Ré-ouvrir

en: Reorder Level
fr_FR: Niveau de réapprovisionnement

en: Reorder Qty
fr_FR: Qté de Réapprovisionnement

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
fr_FR: Niveau de réapprovisionnement basé sur l’Entrepôt

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
fr_FR: Ré-emballer

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
fr_FR: Coût de réparation

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
fr_FR: État de réparation

en: Repeat Customer Revenue
fr_FR: Revenus de Clients Récurrents

en: Repeat Customers
fr_FR: Clients Récurrents

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
fr_FR: Remplacer

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
fr_FR: Remplacer la nomenclature

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
fr_FR: Répondu

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
fr_FR: Rapport

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
fr_FR: Date du Rapport

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
fr_FR: Filtres du Rapport

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
fr_FR: Type de Rapport

en: Report Type is mandatory
fr_FR: Le Type de Rapport est nécessaire

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
fr_FR: Rapports

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
fr_FR: Rapports À

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
fr_FR: Représente la société

en: Reqd by date
fr_FR: Reqd par date

en: Request For Quotation
fr_FR: Demande de devis

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
fr_FR: Type de Demande

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
fr_FR: Demander Pour

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
fr_FR: Demande de Renseignements

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
fr_FR: Appel d'Offre

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
fr_FR: Article de l'Appel d'Offre

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
fr_FR: Fournisseur de l'Appel d'Offre

en: Request for Raw Materials
fr_FR: Demande de matières premières

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
fr_FR: Demandé

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
fr_FR: Articles Demandés à Transférer

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
fr_FR: Articles demandés à commander et à recevoir

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
fr_FR: Qté demandée

en: Requesting Site
fr_FR: Site demandeur

en: Requestor
fr_FR: Demandeur

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
fr_FR: Requis pour le

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
fr_FR: Date Requise

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
fr_FR: Articles Requis

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Labe
en: Required Qty
fr_FR: Qté requise

en: Required Quantity
fr_FR: Quantité requise

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
fr_FR: Obligations

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
fr_FR: Nécessite des conditions

en: Research
fr_FR: Recherche

en: Research & Development
fr_FR: Recherche & Développement

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
fr_FR: Re-sélectionner, si l'adresse choisie est éditée après l'enregistrement

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
fr_FR: Re-sélectionner, si le contact choisi est édité après l'enregistrement

en: Resend Payment Email
fr_FR: Renvoyer Email de Paiement

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
fr_FR: Entrepôt de réserve

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
fr_FR: Réservé

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
fr_FR: Qté Réservées

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
fr_FR: Qté Réservée pour la Production

en: Reserved Quantity
fr_FR: Quantité Réservée

en: Reserved Quantity for Production
fr_FR: Quantité réservée pour la production

en: Reserved for manufacturing
fr_FR: Réservé pour la production

en: Reserved for sale
fr_FR: Réservé à la vente

en: Reserved for sub contracting
fr_FR: Réservé à la sous-traitance

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
fr_FR: Réinitialiser l'accord de niveau de service

en: Resetting Service Level Agreement.
fr_FR: Réinitialisation de l'accord de niveau de service.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
fr_FR: Date de la Lettre de Démission

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
fr_FR: Résolution

note: Label of the resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
fr_FR: Résolution de

note: Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
fr_FR: Date de Résolution

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
fr_FR: Détails de la Résolution

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
fr_FR: Temps de résolution

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
fr_FR: Les résolutions

en: Resolve
fr_FR: Résoudre

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
fr_FR: Résolu

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
fr_FR: Résolu Par

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
fr_FR: Réponse de

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
fr_FR: Détails de la réponse

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
fr_FR: Liste des clés de réponse

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
fr_FR: Options de réponse

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
fr_FR: Chemin de la clé du résultat de réponse

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
fr_FR: Le temps de réponse pour la {0} priorité dans la ligne {1} ne peut pas être supérieur au temps de résolution.

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
fr_FR: Responsable

en: Rest Of The World
fr_FR: Reste du monde

en: Restart Subscription
fr_FR: Redémarrer l'abonnement

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
fr_FR: Type de critére de restriction

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
fr_FR: Restreindre aux pays

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
fr_FR: Champ d'aperçu du résultat

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
fr_FR: Champ du lien du résultat

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
fr_FR: Champ du titre du résultat

en: Resume
fr_FR: CV

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
fr_FR: Conserver l'échantillon

en: Retained Earnings
fr_FR: Bénéfices Non Répartis

en: Retention Stock Entry
fr_FR: Entrée de stock de rétention

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
fr_FR: Saisie de stock de rétention déjà créée ou quantité d'échantillon non fournie

en: Retry
fr_FR: Recommencez

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
fr_FR: Retour

en: Return / Credit Note
fr_FR: Retour / Note de crédit

en: Return / Debit Note
fr_FR: Retour / Note de Débit

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
fr_FR: Retour contre Bon de Livraison

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
fr_FR: Retour contre Facture d’Achat

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
fr_FR: Retour contre Reçu d'Achat

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
fr_FR: retourné

en: Returned Amount
fr_FR: Montant retourné

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
fr_FR: Qté Retournée

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
fr_FR: Retours

en: Reverse Journal Entry
fr_FR: Ecriture de journal de contre-passation

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
fr_FR: Révoir

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
fr_FR: Date de Revue

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
fr_FR: Révision et action

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
fr_FR: Index droit

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
fr_FR: Sonnerie

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
fr_FR: Rôle autorisé à créer et modifier des transactions anti-datée

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
fr_FR: Rôle autorisé à modifier le stock gelé

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
fr_FR: Rôle autorisé à sur-facturer

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
fr_FR:  Rôle autorisé à dépasser cette limite

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
fr_FR: Rôle autorisé à outrepasser l'action Stop

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
fr_FR: Rôle autorisé à définir des comptes gelés et à modifier les entrées gelées

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
fr_FR: Rôle autorisé à contourner la limite de crédit

en: Root Company
fr_FR: Compagnie Racine

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
fr_FR: Type de racine

en: Root Type is mandatory
fr_FR: Le type de racine est obligatoire

en: Root cannot be edited.
fr_FR: La racine ne peut pas être modifiée.

en: Root cannot have a parent cost center
fr_FR: Racine ne peut pas avoir un centre de coûts parent

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
fr_FR: Arrondi

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
fr_FR: Compte d’Arrondi

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
fr_FR: Centre de Coûts d’Arrondi

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
fr_FR: Total arrondi

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
fr_FR: Total Arrondi (Devise Société)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
fr_FR: Arrondi

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
fr_FR: Arrondi (Devise Société)

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fr_FR: Arrondi (Devise Société)

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
fr_FR: Routage

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
fr_FR: Nom d'acheminement

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
fr_FR: Ligne # {0} : Vous ne pouvez pas retourner plus de {1} pour l’Article {2}

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
fr_FR: Ligne # {0}: Le prix ne peut pas être supérieur au prix utilisé dans {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
fr_FR: Ligne n ° {0}: l'élément renvoyé {1} n'existe pas dans {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
fr_FR: Row # {0} (Table de paiement): le montant doit être négatif

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
fr_FR: Ligne #{0} (Table de paiement): Le montant doit être positif

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Supplier Warehouse cannot be same
fr_FR: Ligne # {0}: l'entrepôt accepté et l'entrepôt fournisseur ne peuvent pas être identiques

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
fr_FR: Ligne # {0}: le compte {1} n'appartient pas à la société {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
fr_FR: Ligne # {0}: montant attribué ne peut pas être supérieur au montant en souffrance.

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be submitted, it is already {2}
fr_FR: Ligne #{0} : L’Actif {1} ne peut pas être soumis, il est déjà {2}

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
fr_FR: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} qui a déjà été facturé.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
fr_FR: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} qui a déjà été livré

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
fr_FR: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} qui a déjà été reçu

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
fr_FR: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'élément {1} auquel un bon de travail est affecté.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
fr_FR: Ligne # {0}: impossible de supprimer l'article {1} affecté à la commande d'achat du client.

en: Row #{0}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor
fr_FR: Ligne # {0}: Impossible de sélectionner l'entrepôt fournisseur lors de la fourniture de matières premières au sous-traitant

en: Row #{0}: Cannot set Rate if amount is greater than billed amount for Item {1}.
fr_FR: Ligne n ° {0}: impossible de définir le prix si le montant est supérieur au montant facturé pour l'élément {1}.

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
fr_FR: Ligne n ° {0}: l'élément enfant ne doit pas être un ensemble de produits. Veuillez supprimer l'élément {1} et enregistrer

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
fr_FR: Ligne # {0}: le centre de coûts {1} n'appartient pas à l'entreprise {2}

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
fr_FR: Ligne # {0}: entrée en double dans les références {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
fr_FR: Ligne {0}: la date de livraison prévue ne peut pas être avant la date de commande

en: Row #{0}: Item added
fr_FR: Ligne n ° {0}: élément ajouté

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
fr_FR: Ligne # {0}: l'article {1} n'est pas un article sérialisé / en lot. Il ne peut pas avoir de numéro de série / de lot contre lui.

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
fr_FR: Ligne #{0} : L’Écriture de Journal {1} n'a pas le compte {2} ou est déjà réconciliée avec une autre référence

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
fr_FR: Ligne #{0} : Changement de Fournisseur non autorisé car une Commande d'Achat existe déjà

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
fr_FR: Ligne n ° {0}: l'opération {1} n'est pas terminée pour {2} quantité de produits finis dans l'ordre de fabrication {3}. Veuillez mettre à jour le statut de l'opération via la carte de travail {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
fr_FR: Ligne n ° {0}: Un document de paiement est requis pour effectuer la transaction.

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
fr_FR: Ligne #{0} : Veuillez définir la quantité de réapprovisionnement

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
fr_FR: Ligne n° {0}: La quantité de l'article {1} ne peut être nulle

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
fr_FR: Ligne #{0} : Type de Document de Référence doit être une Commande d'Achat, une Facture d'Achat ou une Écriture de Journal

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
fr_FR: Ligne n ° {0}: le type de document de référence doit être l'un des suivants: Commande client, facture client, écriture de journal ou relance

en: Row #{0}: Rejected Qty can not be entered in Purchase Return
fr_FR: Ligne #{0} : Qté Rejetée ne peut pas être entrée dans le Retour d’Achat

en: Row #{0}: Reqd by Date cannot be before Transaction Date
fr_FR: La ligne # {0}: Reqd par date ne peut pas être antérieure à la date de la transaction

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
fr_FR: Ligne # {0}: le numéro de série {1} n'appartient pas au lot {2}

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
fr_FR: Ligne # {0}: la date de fin du service ne peut pas être antérieure à la date de validation de la facture

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
fr_FR: Ligne # {0}: la date de début du service ne peut pas être supérieure à la date de fin du service

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
fr_FR: Ligne # {0}: la date de début et de fin du service est requise pour la comptabilité différée

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
fr_FR: Ligne #{0} : Définir Fournisseur pour l’article {1}

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
fr_FR: Ligne n ° {0}: l'état doit être {1} pour l'actualisation de facture {2}.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
fr_FR: Ligne n ° {0}: le lot {1} a déjà expiré.

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
fr_FR: Ligne #{0}: Minutage en conflit avec la ligne {1}

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
fr_FR: Ligne #{0} : {1} ne peut pas être négatif pour l’article {2}

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
fr_FR: Ligne n ° {0}: {1} est requise pour créer les {2} factures d'ouverture

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
fr_FR: Ligne n ° {}: la devise de {} - {} ne correspond pas à la devise de l'entreprise.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
fr_FR: Ligne n ° {}: code article: {} n'est pas disponible dans l'entrepôt {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
fr_FR: Ligne n ° {}: Facture PDV {} a été {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
fr_FR: Ligne n ° {}: la facture PDV {} n'est pas contre le client {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
fr_FR: Ligne n ° {}: La facture PDV {} n'est pas encore envoyée

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
fr_FR: Ligne n ° {}: le numéro de série {} ne peut pas être renvoyé car il n'a pas été traité dans la facture d'origine {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
fr_FR: Ligne n ° {}: quantité en stock insuffisante pour le code article: {} sous l'entrepôt {}. Quantité disponible {}.

en: Row #{}: {}
fr_FR: Rangée #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
fr_FR: Ligne n ° {}: {} {} n'existe pas.

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
fr_FR: Ligne {0}: l'opération est requise pour l'article de matière première {1}

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
fr_FR: Ligne {0} : Le Type d'Activité est obligatoire.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
fr_FR: Ligne {0} : L’Avance du Client doit être un crédit

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
fr_FR: Ligne {0} : L’Avance du Fournisseur doit être un débit

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
fr_FR: Ligne {0} : Nomenclature non trouvée pour l’Article {1}

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
fr_FR: Ligne {0} : Le Facteur de Conversion est obligatoire

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
fr_FR: Ligne {0}: le Centre de Coûts est requis pour un article {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
fr_FR: Ligne {0} : L’Écriture de crédit ne peut pas être liée à un {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
fr_FR: Ligne {0} : La devise de la nomenclature #{1} doit être égale à la devise sélectionnée {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
fr_FR: Ligne {0} : L’Écriture de Débit ne peut pas être lié à un {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
fr_FR: Ligne {0}: l'entrepôt de livraison ({1}) et l'entrepôt client ({2}) ne peuvent pas être identiques

en: Row {0}: Depreciation Start Date is required
fr_FR: Ligne {0}: la date de début de l'amortissement est obligatoire

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
fr_FR: Ligne {0}: la date d'échéance dans le tableau des conditions de paiement ne peut pas être antérieure à la date comptable

en: Row {0}: Enter location for the asset item {1}
fr_FR: Ligne {0}: entrez la localisation de l'actif {1}

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
fr_FR: Ligne {0} : Le Taux de Change est obligatoire

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
fr_FR: Ligne {0}: la valeur attendue après la durée de vie utile doit être inférieure au montant brut de l'achat

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
fr_FR: Ligne {0}: pour le fournisseur {1}, l'adresse e-mail est obligatoire pour envoyer un e-mail

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
fr_FR: Ligne {0} : Heure de Début et Heure de Fin obligatoires.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
fr_FR: Ligne {0} : Heure de Début et Heure de Fin de {1} sont en conflit avec {2}

en: Row {0}: From time must be less than to time
fr_FR: Ligne {0}: le temps doit être inférieur au temps

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
fr_FR: Ligne {0} : La valeur des heures doit être supérieure à zéro.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
fr_FR: Ligne {0} : Référence {1} non valide

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
fr_FR: Ligne {0} : Tiers / Compte ne correspond pas à {1} / {2} en {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
fr_FR: Ligne {0} : Le Type de Tiers et le Tiers sont requis pour le compte Débiteur / Créditeur {1}

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
fr_FR: Ligne {0} : Paiements contre Commandes Client / Fournisseur doivent toujours être marqués comme des avances

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
fr_FR: Ligne {0} : Veuillez vérifier 'Est Avance' sur le compte {1} si c'est une avance.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
fr_FR: Ligne {0}: Définissez le motif d'exemption de taxe dans les taxes de vente et les frais.

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
fr_FR: Ligne {0}: Veuillez définir le mode de paiement dans le calendrier de paiement.

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
fr_FR: Ligne {0}: définissez le code correct sur le mode de paiement {1}.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
fr_FR: Ligne {0}: quantité non disponible pour {4} dans l'entrepôt {1} au moment de la comptabilisation de l'entrée ({2} {3}).

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
fr_FR: Ligne {0}: l'article sous-traité est obligatoire pour la matière première {1}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
fr_FR: Ligne {0}: l'article {1}, la quantité doit être un nombre positif

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
fr_FR: Ligne {0} : Facteur de Conversion nomenclature est obligatoire

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
fr_FR: Ligne {0}: l'utilisateur n'a pas appliqué la règle {1} sur l'élément {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
fr_FR: Ligne {0}: {1} doit être supérieure à 0

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
fr_FR: Ligne {0} : {1} {2} ne correspond pas à {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
fr_FR: Ligne {1}: la quantité ({0}) ne peut pas être une fraction. Pour autoriser cela, désactivez «{2}» dans UdM {3}.

en: Row {}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation for item {}
fr_FR: Ligne {}: Le masque de numérotation d'éléments est obligatoire pour la création automatique de l'élément {}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
fr_FR: Ligne ({0}): {1} est déjà réduit dans {2}.

en: Rows Added in {0}
fr_FR: Lignes ajoutées dans {0}

en: Rows Removed in {0}
fr_FR: Lignes supprimées dans {0}

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
fr_FR: Les lignes associées aux mêmes codes comptables seront fusionnées dans le grand livre

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
fr_FR: Des lignes avec des dates d'échéance en double dans les autres lignes ont été trouvées: {0}

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
fr_FR: Règle appliquée

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
fr_FR: Description de la règle

en: S.O. No.
fr_FR: S.O. N°.

en: SLA is on hold since {0}
fr_FR: SLA est en attente depuis le {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
fr_FR: Centre des SMS

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
fr_FR: Paramètres des SMS

en: SO Qty
fr_FR: SO Qté

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
fr_FR: Numéro SWIFT

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
fr_FR: Numéro rapide

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
fr_FR: Stock de Sécurité

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
fr_FR: Salaire

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
fr_FR: Mode de Rémunération

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
fr_FR: Ventes

en: Sales Account
fr_FR: Compte de vente

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
fr_FR: Analyse des Ventes

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
fr_FR: Contributions et incitations aux ventes

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
fr_FR: Valeurs par défaut pour la vente

en: Sales Expenses
fr_FR: Frais de vente

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
fr_FR: Entonnoir de vente

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
fr_FR: Facture de vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
fr_FR: Avance sur Facture de Vente

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
fr_FR: Article de la Facture de Vente

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
fr_FR: N° de la Facture de Vente

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
fr_FR: Paiement de la Facture de Vente

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
fr_FR: Feuille de Temps de la Facture de Vente

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
fr_FR: Tendances des Factures de Vente

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
fr_FR: La Facture Vente {0} a déjà été transmise

note: Name of a role
en: Sales Manager
fr_FR: Responsable des Ventes

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
fr_FR: Directeur des Ventes

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
fr_FR: Historique des Ventes Mensuel

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
fr_FR: Commande client

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
fr_FR: Analyse des commandes clients

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
fr_FR: Date de la Commande Client

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
fr_FR: Article de la Commande Client

note: Label of the sales_order_packed_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Packed Item
fr_FR: Article emballé pour l'ordre de vente

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
fr_FR: Référence de la commande client

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
fr_FR: Tendances des Commandes Client

en: Sales Order required for Item {0}
fr_FR: Commande Client requise pour l'Article {0}

en: Sales Order {0} is not submitted
fr_FR: Commande Client {0} n'a pas été transmise

en: Sales Order {0} is not valid
fr_FR: Commande Client {0} invalide

en: Sales Order {0} is {1}
fr_FR: Commande Client {0} est {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
fr_FR: Commandes Clients

en: Sales Orders Required
fr_FR: Commandes client requises

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
fr_FR: Commandes de vente à facture

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
fr_FR: Commandes de vente à livrer

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
fr_FR: Partenaire commercial

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
fr_FR: Résumé de la commission partenaire

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
fr_FR: Nom du Partenaire de Vente

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
fr_FR: Objectif du Partenaire Commercial

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
fr_FR: Variance du partenaire commercial cible basée sur les groupes d'articles

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
fr_FR: Récapitulatif des transactions du partenaire commercial

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
fr_FR: Type de partenaire de vente

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
fr_FR: Commission des Partenaires de Vente

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
fr_FR: Résumé du paiement des ventes

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
fr_FR: Vendeur

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
fr_FR: Récapitulatif de la commission des ventes

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
fr_FR: Nom du Vendeur

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
fr_FR: Écart cible du commercial basé sur le groupe de postes

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
fr_FR: Objectifs des Commerciaux

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
fr_FR: Résumé des Transactions par Commerciaux

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
fr_FR: Pipeline de Ventes

en: Sales Price List
fr_FR: Liste de prix de vente

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
fr_FR: Registre des Ventes

en: Sales Return
fr_FR: Retour de Ventes

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
fr_FR: Stade de vente

en: Sales Summary
fr_FR: Récapitulatif des ventes

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
fr_FR: Modèle de la Taxe de Vente

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
fr_FR: Taxes et Frais de Vente

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
fr_FR: Modèle de Taxes et Frais de Vente

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
fr_FR: Équipe des Ventes

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
fr_FR: Fréquence de mise à jour des ventes dans la société et le projet

note: Name of a role
en: Sales User
fr_FR: Chargé de Ventes

en: Sales Value
fr_FR: La valeur des ventes

en: Sales and Returns
fr_FR: Ventes et retours

en: Sales orders are not available for production
fr_FR: Aucune commande client n'est disponible pour la production

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
fr_FR: Civilité

en: Same Company is entered more than once
fr_FR: La même Société a été entrée plus d'une fois

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
fr_FR: Même article

en: Same item cannot be entered multiple times.
fr_FR: Le même article ne peut pas être entré plusieurs fois.

en: Same supplier has been entered multiple times
fr_FR: Le même fournisseur a été saisi plusieurs fois

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
fr_FR: Quantité d'échantillon

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
fr_FR: Entrepôt de stockage des échantillons

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
fr_FR: Taille de l'Échantillon

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
fr_FR: La quantité d'échantillon {0} ne peut pas dépasser la quantité reçue {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
fr_FR: Sanctionné

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save as Draft
fr_FR: Enregistrer comme brouillon

en: Saving {0}
fr_FR: Enregistrement {0}

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
fr_FR: Scan Code Barre

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
fr_FR: Chèque Numérisé

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
fr_FR: Date du Calendrier

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
fr_FR: Prévu

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
fr_FR: Date Prévue

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
fr_FR: Heure prévue

en: Scheduler Inactive
fr_FR: Planificateur inactif

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
fr_FR: Le planificateur est inactif. Impossible d&#39;importer des données.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
fr_FR: Horaires

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
fr_FR: École/Université

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
fr_FR: Actions de la Fiche d'Évaluation

en: Scorecards
fr_FR: Fiches d'Évaluation

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
fr_FR: Critères de Notation

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
fr_FR: Paramétrage de la Notation

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
fr_FR: Classement des Fiches d'Évaluation

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
fr_FR: Mettre au Rebut des Articles

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
fr_FR: Coût de Mise au Rebut des Matériaux

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
fr_FR: Coût de Mise au Rebut des Matériaux (Devise Société)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
fr_FR: Entrepôt de Rebut

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
fr_FR: Mis au rebut

en: Search
fr_FR: Rechercher

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
fr_FR: API de recherche

en: Search Sub Assemblies
fr_FR: Rechercher les Sous-Ensembles

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
fr_FR: Nom du paramètre de recherche

en: Search by customer name, phone, email.
fr_FR: Recherche par nom de client, téléphone, e-mail.

en: Search by invoice id or customer name
fr_FR: Recherche par numéro de facture ou nom de client

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
fr_FR: Deuxième Email

en: Section Code
fr_FR: Code de section

en: Secured Loans
fr_FR: Prêts garantis

en: Securities and Deposits
fr_FR: Titres et Dépôts

en: See All Articles
fr_FR: Voir tous les articles

en: See all open tickets
fr_FR: Voir tous les tickets ouverts

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Alternate Item
fr_FR: Sélectionnez un autre élément

en: Select Attribute Values
fr_FR: Sélectionner les valeurs d'attribut

en: Select BOM
fr_FR: Sélectionner une nomenclature

en: Select BOM and Qty for Production
fr_FR: Sélectionner la nomenclature et la Qté pour la Production

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
fr_FR: Sélectionner une nomenclature, une quantité et un entrepôt

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
fr_FR: Selectionner l'adresse de facturation

en: Select Brand...
fr_FR: Sélectionner une Marque ...

en: Select Company
fr_FR: Sélectionnez une entreprise

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
fr_FR: Sélectionner les clients par

en: Select Default Supplier
fr_FR: Sélectionner le Fournisseur par Défaut

en: Select Difference Account
fr_FR: Sélectionnez compte différentiel

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
fr_FR: Sélectionner le DocType

en: Select Employees
fr_FR: Sélectionner les Employés

en: Select Items
fr_FR: Sélectionner des éléments

en: Select Items based on Delivery Date
fr_FR: Sélectionnez les articles en fonction de la Date de Livraison

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
fr_FR: Sélectionner les articles à produire

en: Select Loyalty Program
fr_FR: Sélectionner un programme de fidélité

en: Select Possible Supplier
fr_FR: Sélectionner le Fournisseur Possible

en: Select Quantity
fr_FR: Sélectionner Quantité

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
fr_FR: Sélectionner l'Adresse de Livraison

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
fr_FR: Sélectionner l'Adresse du Fournisseur

en: Select Target Warehouse
fr_FR: Sélectionner l'Entrepôt Cible

en: Select Warehouse...
fr_FR: Sélectionner l'Entrepôt ...

en: Select a Company
fr_FR: Sélectionnez une entreprise

en: Select a Default Priority.
fr_FR: Sélectionnez une priorité par défaut.

en: Select a Supplier
fr_FR: Sélectionnez un fournisseur

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
fr_FR: Sélectionnez un fournisseur parmi les fournisseurs par défaut des articles ci-dessous. Lors de la sélection, une commande d'achat sera effectué contre des articles appartenant uniquement au fournisseur sélectionné.

en: Select a company
fr_FR: Sélectionnez une entreprise

en: Select an account to print in account currency
fr_FR: Sélectionnez un compte à imprimer dans la devise du compte

en: Select company first
fr_FR: Sélectionnez d'abord la société

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
fr_FR: Sélectionner d'abord le nom de la société.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
fr_FR: Sélectionnez le livre de financement pour l'élément {0} à la ligne {1}.

en: Select item group
fr_FR: Sélectionnez un groupe d'articles

en: Select template item
fr_FR: Sélectionnez l'élément de modèle

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
fr_FR: Sélectionnez le compte bancaire à rapprocher.

en: Select the customer or supplier.
fr_FR: Veuillez sélectionner le client ou le fournisseur.

en: Select variant item code for the template item {0}
fr_FR: Sélectionnez le code d'article de variante pour l'article de modèle {0}

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
fr_FR: Sélectionnez, pour rendre le client recherchable avec ces champs

en: Selected POS Opening Entry should be open.
fr_FR: L'entrée d'ouverture de PDV sélectionnée doit être ouverte.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
fr_FR: La liste de prix sélectionnée doit avoir les champs d'achat et de vente cochés.

en: Sell
fr_FR: Vendre

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
fr_FR: Vente

en: Selling Amount
fr_FR: Montant de Vente

en: Selling Price List
fr_FR: Liste de prix de vente

en: Selling Rate
fr_FR: Prix de vente

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
fr_FR: Paramètres de Vente

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
fr_FR: Vente doit être vérifiée, si "Applicable pour" est sélectionné comme {0}

en: Send
fr_FR: Envoyer

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
fr_FR: Envoyer après (jours)

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
fr_FR: Envoyer un Email

en: Send Emails to Suppliers
fr_FR: Envoyer des e-mails aux fournisseurs

en: Send Now
fr_FR: Envoyer Maintenant

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
fr_FR: Envoyer un SMS

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
fr_FR: Envoyer À

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
fr_FR: Envoyer au contact principal

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
fr_FR: Envoyer au sous-traitant

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
fr_FR: Envoyer avec pièce jointe

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
fr_FR: Expéditeur

en: Sending
fr_FR: Envoi

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
fr_FR: Envoyé

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
fr_FR: ID de séquence

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
fr_FR: N° de Série

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
fr_FR: N° de Série / Lot

en: Serial No Count
fr_FR: Numéro de série

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
fr_FR: Expiration du Contrat de Service du N° de Série

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
fr_FR: Statut du N° de Série

note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
fr_FR: Expiration de Garantie du N° de Série

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
fr_FR: N° de Série et lot

en: Serial No is mandatory for Item {0}
fr_FR: N° de Série est obligatoire pour l'Article {0}

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
fr_FR: N° de Série {0} ne fait pas partie du Bon de Livraison {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
fr_FR: N° de Série {0} n'appartient pas à l'Article {1}

en: Serial No {0} does not exist
fr_FR: N° de Série {0} n’existe pas

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
fr_FR: N° de Série {0} est sous contrat de maintenance jusqu'à {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
fr_FR: N° de Série {0} est sous garantie jusqu'au {1}

en: Serial No {0} not found
fr_FR: N° de Série {0} introuvable

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
fr_FR: Numéro de série: {0} a déjà été traité sur une autre facture PDV.

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
fr_FR: N° de Série et Lots

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
fr_FR: Séries de Numéros de Série

en: Serial number {0} entered more than once
fr_FR: Numéro de série {0} est entré plus d'une fois

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
fr_FR: Séries

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
fr_FR: Série pour la Dépréciation d'Actifs (Entrée de Journal)

en: Series is mandatory
fr_FR: Série est obligatoire

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
fr_FR: Adresse du Service

note: Name of a DocType
en: Service Day
fr_FR: Jour de service

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
fr_FR: Date de fin du service

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
fr_FR: Contrat de niveau de service

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
fr_FR: Création d'un contrat de niveau de service

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
fr_FR: Détails de l'accord de niveau de service

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
fr_FR: Statut de l'accord de niveau de service

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
fr_FR: L'accord de niveau de service a été remplacé par {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
fr_FR: L'accord de niveau de service a été réinitialisé.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
fr_FR: Accords de Niveau de Service

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
fr_FR: Priorité de niveau de service

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
fr_FR: Service reçu mais non facturé

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
fr_FR: Date de début du service

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
fr_FR: Date d'arrêt du service

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
fr_FR: La date d'arrêt du service ne peut pas être postérieure à la date de fin du service

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
fr_FR: La date d'arrêt du service ne peut pas être antérieure à la date de début du service

note: Name of a UOM
en: Set
fr_FR: Définir

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
fr_FR: Définir le magasin accepté

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
fr_FR: Affecter les encours au réglement

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
fr_FR: Définir manuellement le prix de base

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
fr_FR: Définir des budgets par Groupes d'Articles sur ce Territoire. Vous pouvez également inclure de la saisonnalité en définissant la Répartition.

en: Set New Release Date
fr_FR: Définir la nouvelle date de fin de mise en attente

en: Set Password
fr_FR: Définir mot de passe

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
fr_FR: Définir la date de publication

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
fr_FR: Définir le projet et toutes les tâches sur le statut {0}?

en: Set Quantity
fr_FR: Définir Quantité

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
fr_FR: Définir l'entrepôt de réserve

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
fr_FR: Entrepôt d'origine

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
fr_FR: Définir le magasin cible

en: Set as Closed
fr_FR: Définir comme fermé

en: Set as Completed
fr_FR: Définir comme terminé

en: Set as Lost
fr_FR: Définir comme perdu

en: Set as Open
fr_FR: Définir comme ouvert

en: Set default inventory account for perpetual inventory
fr_FR: Configurer le compte d'inventaire par défaut pour l'inventaire perpétuel

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
fr_FR: Définir le prix des articles de sous-assemblage en fonction de la nomenclature

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
fr_FR: Définir des objectifs par Groupe d'Articles pour ce Commercial

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
fr_FR: Définissez cette option si le client est une société d'administration publique.

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
fr_FR: Définissez {0} dans la catégorie d'actifs {1} ou la société {2}

en: Set {0} in company {1}
fr_FR: Définissez {0} dans l'entreprise {1}

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
fr_FR: Définit «Entrepôt source» dans chaque ligne de la table des éléments.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
fr_FR: Définit «Entrepôt cible» dans chaque ligne de la table des articles.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
fr_FR: Définit «Entrepôt» dans chaque ligne de la table Articles.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
fr_FR: Définir le Type de Compte aide à sélectionner ce Compte dans les transactions.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
fr_FR: Définir les Événements à {0}, puisque l'employé attaché au Commercial ci-dessous n'a pas d'ID Utilisateur {1}

en: Setting defaults
fr_FR: Définition des valeurs par défaut

en: Setting up company
fr_FR: Création d'entreprise

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
fr_FR: Paramètres

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
fr_FR: Colonisé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
fr_FR: Configuration

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
fr_FR: Balance des actions

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
fr_FR: Registre des actions

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
fr_FR: Gestion des actions

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
fr_FR: Transfert d'actions

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
fr_FR: Type de partage

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
fr_FR: Actionnaire

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
fr_FR: Durée de conservation en jours

en: Shipments
fr_FR: Livraisons

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
fr_FR: Compte de Livraison

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Text Ed
en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
fr_FR: Détail d'adresse d'expédition

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
fr_FR: Nom de l'Adresse de Livraison

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
fr_FR: L'adresse de livraison n'a pas de pays, ce qui est requis pour cette règle d'expédition

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
fr_FR: Montant de la Livraison

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
fr_FR: Ville de Livraison

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
fr_FR: Pays de Livraison

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
fr_FR: Comté de Livraison

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
fr_FR: Règle de Livraison

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
fr_FR: Condition de la Règle de Livraison

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
fr_FR: Conditions de la Règle de Livraison

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
fr_FR: Pays de la Règle de Livraison

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
fr_FR: Étiquette de la Règle de Livraison

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
fr_FR: Type de règle d'expédition

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
fr_FR: État de livraison

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
fr_FR: Code postal d'expédition

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
fr_FR: Règle de livraison non applicable pour le pays {0} dans l'adresse de livraison

en: Shipping rule only applicable for Buying
fr_FR: Règle d'expédition applicable uniquement pour l'achat

en: Shipping rule only applicable for Selling
fr_FR: Règle d'expédition applicable uniquement pour la vente

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
fr_FR: Nom Court

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
fr_FR: Compte de prêt à court terme

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
fr_FR: Courte biographie pour le site web et d'autres publications.

en: Shortage Qty
fr_FR: Qté de Pénurie

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
fr_FR: Afficher les soldes dans le plan comptable

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
fr_FR: Afficher le champ Code Barre dans les transactions de stock

en: Show Cancelled Entries
fr_FR: Afficher les entrées annulées

en: Show Completed
fr_FR: Montrer terminé

en: Show Cumulative Amount
fr_FR: Afficher le montant cumulatif

en: Show Document
fr_FR: Afficher le document

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
fr_FR: Afficher les journaux ayant échoué

en: Show Future Payments
fr_FR: Afficher les paiements futurs

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
fr_FR: Afficher dans le Site Web

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
fr_FR: Afficher la taxe incluse en version imprimée

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
fr_FR: Afficher les Articles

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
fr_FR: Afficher les derniers messages du forum

en: Show Linked Delivery Notes
fr_FR: Afficher les bons de livraison liés

en: Show Open
fr_FR: Afficher ouverte

en: Show Opening Entries
fr_FR: Afficher les entrées d'ouverture

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
fr_FR: Afficher Opérations

en: Show Payment Details
fr_FR: Afficher les détails du paiement

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
fr_FR: Afficher le calendrier de paiement dans Imprimer

en: Show Return Entries
fr_FR: Afficher les entrées de retour

en: Show Sales Person
fr_FR: Afficher le vendeur

en: Show Stock Ageing Data
fr_FR: Afficher les données sur le vieillissement des stocks

en: Show Variant Attributes
fr_FR: Afficher les attributs de variante

en: Show Variants
fr_FR: Afficher les variantes

en: Show Warehouse-wise Stock
fr_FR: Afficher le stock entre les magasins

en: Show exploded view
fr_FR: Afficher la vue éclatée

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
fr_FR: Afficher sur le site Web

en: Show only POS
fr_FR: Afficher uniquement les points de vente

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
fr_FR: Afficher le solde du compte de résulat des exercices non cloturés

en: Show zero values
fr_FR: Afficher les valeurs nulles

en: Show {0}
fr_FR: Montrer {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
fr_FR: Position Signataire

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
fr_FR: Signé

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
fr_FR: Signé par (entreprise)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
fr_FR: Signé le

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
fr_FR: Signataire

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
fr_FR: Signee (société)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
fr_FR: Détails du signataire

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
fr_FR: Expression Python simple, exemple: territoire! = 'Tous les territoires'

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
fr_FR: Unique

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
fr_FR: Programme à échelon unique

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
fr_FR: Seuil de transaction unique

en: Single Variant
fr_FR: Variante unique

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
fr_FR: Ignorer le bon de livraison

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
fr_FR: Ignorer le transfert de matériel vers l'entrepôt WIP

note: Label of the customer_skype (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Skype ID
fr_FR: ID Skype

en: Small
fr_FR: Petit

en: Smoothing Constant
fr_FR: Constante de lissage

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
fr_FR: Vendu

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
fr_FR: Désolé, ce code promo n'est plus valide

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
fr_FR: Désolé, la validité de ce code promo a expiré

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
fr_FR: Désolé, la validité de ce code promo n'a pas commencé

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
fr_FR: DocType source

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
fr_FR: Nom du Document Source

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
fr_FR: Type de Document Source

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
fr_FR: Localisation source

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
fr_FR: Nom de la Source

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
fr_FR: Type de source

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
fr_FR: Entrepôt source

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
fr_FR: Adresse de l'entrepôt source

en: Source and Target Location cannot be same
fr_FR: Les localisations source et cible ne peuvent pas être identiques

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
fr_FR: L'entrepôt source et destination ne peuvent être similaire dans la ligne {0}

en: Source and target warehouse must be different
fr_FR: Entrepôt source et destination doivent être différents

en: Source of Funds (Liabilities)
fr_FR: Source des Fonds (Passif)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
fr_FR: Entrepôt source est obligatoire à la ligne {0}

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
fr_FR: Fourni par le fournisseur

en: Split
fr_FR: Fractionner

en: Split Batch
fr_FR: Lot Fractionné

en: Split Issue
fr_FR: Diviser le ticket

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
fr_FR: Etape

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
fr_FR: Nom de scène

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
fr_FR: Journées Passées

en: Standard Buying
fr_FR: Achat standard

en: Standard Selling
fr_FR: Vente standard

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
fr_FR: Prix de Vente Standard

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
fr_FR: Modèle Standard

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
fr_FR: Nom du Classement

en: Start
fr_FR: Démarrer

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
fr_FR: Date de Début

en: Start Date cannot be before the current date
fr_FR: La date de début ne peut pas être antérieure à la date du jour

en: Start Import
fr_FR: Démarrer l'import

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
fr_FR: Heure de Début

en: Start Year
fr_FR: Année de début

en: Start Year and End Year are mandatory
fr_FR: L'année de début et l'année de fin sont obligatoires

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
fr_FR: Dates de Début et de Fin

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
fr_FR: Date de début de la période de facturation en cours

en: Start date should be less than end date for Item {0}
fr_FR: La date de début doit être antérieure à la date de fin pour l'Article {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
fr_FR: La date de début doit être inférieure à la date de fin de la tâche {0}

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
fr_FR: Heure de début

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
fr_FR: Position initiale depuis bord gauche

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
fr_FR: Position initiale depuis bord haut

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
fr_FR: Etat

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the status (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the status (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the status (Select) field in Doc
en: Status
fr_FR: Statut

en: Status must be Cancelled or Completed
fr_FR: Le statut doit être annulé ou complété

en: Status must be one of {0}
fr_FR: Le statut doit être l'un des {0}

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
fr_FR: Informations légales et autres informations générales au sujet de votre Fournisseur

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
fr_FR: Ajustement du Stock

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
fr_FR: Compte d'ajustement des stocks

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
fr_FR: Viellissement du Stock

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
fr_FR: Analyse du Stock

en: Stock Assets
fr_FR: Actifs du Stock

en: Stock Available
fr_FR: Stock disponible

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
fr_FR: Solde du Stock

en: Stock Balance Report
fr_FR: Rapport de solde des stocks

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
fr_FR: Détails du Stock

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Entry
fr_FR: Écriture de Stock

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
fr_FR: Entrée de stock (GIT sortant)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
fr_FR: Entrée de stock enfant

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
fr_FR: Détails de l'Écriture de Stock

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
fr_FR: Type d'entrée de stock

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
fr_FR: Une entrée de stock a déjà été créée dans cette liste de choix

en: Stock Entry {0} created
fr_FR: Écriture de Stock {0} créée

en: Stock Entry {0} is not submitted
fr_FR: Écriture de Stock {0} n'est pas soumise

en: Stock Expenses
fr_FR: Charges de Stock

en: Stock In Hand
fr_FR: Stock Existant

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
fr_FR: Articles de Stock

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
fr_FR: Livre d'Inventaire

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
fr_FR: Écriture du Livre d'Inventaire

en: Stock Ledger ID
fr_FR: ID du registre des stocks

en: Stock Levels
fr_FR: Niveaux du Stocks

en: Stock Liabilities
fr_FR: Passif du Stock

note: Name of a role
en: Stock Manager
fr_FR: Responsable des Stocks

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
fr_FR: Qté de Stock Projeté

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
fr_FR: Qté en unité de stock

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
fr_FR: Quantité de stock vs numéro de série

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
fr_FR: Stock Reçus Mais Non Facturés

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
fr_FR: Réconciliation du Stock

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
fr_FR: Article de Réconciliation du Stock

en: Stock Reconciliations
fr_FR: Rapprochements des stocks

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
fr_FR: Rapports de stock

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
fr_FR: Paramètres du Stock

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
fr_FR: Résumé du Stock

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
fr_FR: Transactions du Stock

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
fr_FR:  Paramétre des transactions

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock
en: Stock UOM
fr_FR: UdM du Stock

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Recei
en: Stock Uom
fr_FR: UdM du Stock

note: Name of a role
en: Stock User
fr_FR: Chargé des Stocks

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
fr_FR: Valeur du Stock

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
fr_FR: Comparaison de la valeur des actions et des comptes

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
fr_FR: Stock ne peut pas être mis à jour pour le Reçu d'Achat {0}

en: Stock transactions before {0} are frozen
fr_FR: Les transactions du stock avant {0} sont gelées

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
fr_FR: Les transactions de stock plus ancienne que le nombre de jours ci-dessus ne peuvent être modifiées

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
fr_FR: Arrêter la raison

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
fr_FR: Arrêté

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
fr_FR: Un ordre de fabrication arrêté ne peut être annulé, Re-démarrez le pour pouvoir l'annuler

en: Stores
fr_FR: Magasins

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
fr_FR: Linéaire

en: Sub Assemblies
fr_FR: Sous-Ensembles

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
fr_FR: Code de l'article de Sous-assemblage

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
fr_FR: Articles de sous-assemblage

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
fr_FR: Sous-procédure

en: Sub-assembly BOM Count
fr_FR: Nombre de nomenclatures de sous-assemblages

en: Sub-contracting
fr_FR: Sous-traitant

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
fr_FR: Sous-traiter

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
fr_FR: Article sous-traité

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
fr_FR: Article sous-traité à recevoir

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
fr_FR: Matières premières sous-traitées à transférer

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
fr_FR: Paramètres de sous-traitance

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit
fr_FR: Valider

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
fr_FR: Validation après importation

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
fr_FR: Valider les entrées de journal

en: Submit this Work Order for further processing.
fr_FR: Valider cet ordre de fabrication pour continuer son traitement.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
fr_FR: Validé

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
fr_FR: Abonnement

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
fr_FR: Date de fin d'abonnement

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
fr_FR: La date de fin de l'abonnement est obligatoire pour suivre les mois civils

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
fr_FR: La date de fin de l'abonnement doit être postérieure au {0} selon le plan d'abonnement

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
fr_FR: Facture d'abonnement

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
fr_FR: Gestion des abonnements

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
fr_FR: Période d'abonnement

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
fr_FR: Plan d'abonnement

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
fr_FR: Détail du plan d'abonnement

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
fr_FR: Plans d'abonnement

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
fr_FR: Prix d'abonnement basé sur

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
fr_FR: Section Abonnement

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
fr_FR: Paramètres des Abonnements

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
fr_FR: Date de début de l'abonnement

en: Subscriptions
fr_FR: Abonnements

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
fr_FR: Succès

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
fr_FR: URL de redirection réussie

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
fr_FR: Paramètres de réussite

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
fr_FR: Réussi

en: Successfully Reconciled
fr_FR: Réconcilié avec succès

en: Successfully Set Supplier
fr_FR: Fournisseur défini avec succès

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Summary for this month and pending activities
fr_FR: Résumé du mois et des activités en suspens

en: Summary for this week and pending activities
fr_FR: Résumé de la semaine et des activités en suspens

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
fr_FR: Dimanche

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
fr_FR: Articles Fournis

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
fr_FR: Qté Fournie

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
fr_FR: Fournisseur

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
fr_FR: Adresse du Fournisseur

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
fr_FR: Adresse Fournisseur (détails)

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
fr_FR: Adresses et contacts des fournisseurs

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
fr_FR: Contact fournisseur

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
fr_FR: Bon de Livraison du Fournisseur

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
fr_FR: Détails du Fournisseur

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
fr_FR: Groupe de fournisseurs

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
fr_FR: Nom du groupe de fournisseurs

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
fr_FR: Date de la Facture du Fournisseur

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
fr_FR: Fournisseur Date de la Facture du Fournisseur ne peut pas être postérieure à Date de Publication

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
fr_FR: N° de Facture du Fournisseur

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
fr_FR: N° de la Facture du Fournisseur existe dans la Facture d'Achat {0}

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
fr_FR: Articles Fournisseur

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
fr_FR: Délai fournisseur (jours)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
fr_FR: Récapitulatif du grand livre des fournisseurs

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
fr_FR: Nom du fournisseur

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
fr_FR: Nomenclature de Fournisseur Par

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
fr_FR: N° de Pièce du Fournisseur

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
fr_FR: Numéro de Pièce du Fournisseur

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
fr_FR: Adresse fournisseur principal

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
fr_FR: Contact fournisseur principal

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
fr_FR: Devis fournisseur

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
fr_FR: Comparaison des devis fournisseurs

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
fr_FR: Article Devis Fournisseur

en: Supplier Quotation {0} Created
fr_FR: Devis fournisseur {0} créé

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
fr_FR: Note du Fournisseur

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
fr_FR: Fiche d'Évaluation des Fournisseurs

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
fr_FR: Critères de Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
fr_FR: Période de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
fr_FR: Critères de Notation de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
fr_FR: Classement de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
fr_FR: Variable de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
fr_FR: Configuration de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
fr_FR: Classement de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
fr_FR: Variable de la Fiche d'Évaluation Fournisseur

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
fr_FR: Type de Fournisseur

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
fr_FR: Entrepôt Fournisseur

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
fr_FR: Fournisseur livre au Client

en: Supplier {0} not found in {1}
fr_FR: Fournisseur {0} introuvable dans {1}

en: Supplier(s)
fr_FR: Fournisseur(s)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
fr_FR: Analyse des Ventes par Fournisseur

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
fr_FR: Fournisseurs

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
fr_FR: Fournir les Matières Premières pour l'Achat

note: Name of a Workspace
en: Support
fr_FR: Assistance/Support

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
fr_FR: Répartition des Heures de Support

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
fr_FR: Portail du support

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
fr_FR: Source de la recherche du support

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
fr_FR: Paramètres du module Assistance

note: Name of a role
en: Support Team
fr_FR: Équipe de Support

en: Support Tickets
fr_FR: Ticket d'assistance

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
fr_FR: Suspendu

en: Switch Between Payment Modes
fr_FR: Basculer entre les modes de paiement

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
fr_FR: Symbole

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
fr_FR: Synchroniser tous les comptes toutes les heures

note: Name of a role
en: System Manager
fr_FR: Responsable Système

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
fr_FR: Paramètres Système

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
fr_FR: L'ID (de connexion) de l'Utilisateur Système. S'il est défini, il deviendra la valeur par défaut pour tous les formulaires des RH.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
fr_FR: le systéme va créer des numéros de séries / lots à la validation des produit finis depuis les Ordres de Fabrications

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
fr_FR: Le système récupérera toutes les entrées si la valeur limite est zéro.

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
fr_FR: Le système notifiera d'augmenter ou de diminuer la quantité ou le montant

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
fr_FR: Résumé des calculs TDS

en: Tag
fr_FR: Étiquette

note: Label of the tally_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Company
fr_FR: Compagnie de comptage

note: Label of the tally_creditors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Creditors Account
fr_FR: Compte de créanciers

note: Label of the tally_debtors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Debtors Account
fr_FR: Compte de débiteurs

note: Name of a DocType
en: Tally Migration
fr_FR: Migration Tally

en: Tally Migration Error
fr_FR: Erreur de migration de Tally

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
fr_FR: Cible

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
fr_FR: Montant Cible

en: Target ({})
fr_FR: Cible ({})

note: Name of a DocType
en: Target Detail
fr_FR: Détail Cible

en: Target Details
fr_FR: Détails de la cible

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
fr_FR: Distribution Cible

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
fr_FR: Localisation cible

en: Target Location is required while receiving Asset {0} from an employee
fr_FR: L'emplacement cible est requis lors de la réception de l'élément {0} d'un employé

en: Target Location is required while transferring Asset {0}
fr_FR: L'emplacement cible est requis lors du transfert de l'élément {0}

en: Target Location or To Employee is required while receiving Asset {0}
fr_FR: L'emplacement cible ou l'employé est requis lors de la réception de l'élément {0}

en: Target On
fr_FR: Cible sur

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
fr_FR: Qté Cible

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the f
en: Target Warehouse
fr_FR: Entrepôt cible

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
fr_FR: Adresse de l'entrepôt cible

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
fr_FR: L’Entrepôt cible est obligatoire pour la ligne {0}

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
fr_FR: Cibles

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
fr_FR: Tarif

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
fr_FR: Tâche

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
fr_FR: Achèvement de la Tâche

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
fr_FR: Tâche Dépend De

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
fr_FR: Description de la tâche

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
fr_FR: Nom de la Tâche

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
fr_FR: Progression de la Tâche

note: Name of a DocType
en: Task Type
fr_FR: Type de tâche

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
fr_FR: Poids de la Tâche

en: Tasks Completed
fr_FR: Tâches terminées

en: Tasks Overdue
fr_FR: Tâches en retard

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
fr_FR: Taxe

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
fr_FR: Compte de taxes

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
fr_FR: Montant de la Taxe après Remise

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant de la Taxe Après Remise (Devise Société)

en: Tax Assets
fr_FR: Actifs d'Impôts

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
fr_FR: Répartition des Taxes

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
fr_FR: La Catégorie de Taxe a été changée à "Total" car tous les articles sont des articles hors stock

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
fr_FR: Numéro d'identification fiscale

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
fr_FR: Numéro d'identification fiscale

en: Tax Id:
fr_FR: Numéro d'identification fiscale:

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Rate
fr_FR: Taux d'Imposition

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
fr_FR: Les taux d'imposition

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
fr_FR: Règle de Taxation

en: Tax Rule Conflicts with {0}
fr_FR: Règle de Taxation est en Conflit avec {0}

en: Tax Template is mandatory.
fr_FR: Un Modèle de Taxe est obligatoire.

en: Tax Total
fr_FR: Total de la taxe

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
fr_FR: Type de Taxe

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
fr_FR: Compte de taxation à la source

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
fr_FR: Catégorie de taxation à la source

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
fr_FR: Taux de retenue d'impôt

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
fr_FR: Taux de retenue d'impôt

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
fr_FR: Montant Taxable

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Taxes and Charges
fr_FR: Taxes et Frais

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
fr_FR: Taxes et Frais Additionnels

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
fr_FR: Taxes et Frais Additionnels (Devise Société)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
fr_FR: Calcul des Frais et Taxes

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
fr_FR: Taxes et Frais Déductibles

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
fr_FR: Taxes et Frais Déductibles (Devise Société)

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
fr_FR: Membre de l'équipe

en: Telephone Expenses
fr_FR: Frais Téléphoniques

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
fr_FR: Modèle

en: Template Item
fr_FR: Élément de modèle

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
fr_FR: Nom du Modèle

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
fr_FR: Options de modèle

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
fr_FR: Titre du modèle

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
fr_FR: Avertissements de modèles

en: Temporarily on Hold
fr_FR: Temporairement en attente

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
fr_FR: Temporaire

en: Temporary Accounts
fr_FR: Comptes temporaires

en: Temporary Opening
fr_FR: Ouverture temporaire

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
fr_FR: Compte temporaire d'ouverture

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
fr_FR: Détails du Terme

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
fr_FR: Termes

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
fr_FR: Termes et conditions

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
fr_FR: Contenu des Termes et Conditions

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
fr_FR: Détails des Termes et Conditions

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
fr_FR: Aide des Termes et Conditions

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
fr_FR: Modèle des Termes et Conditions

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
fr_FR: Région

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
fr_FR: Responsable Régional

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
fr_FR: Nom de la Région

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
fr_FR: Écart de cible de territoire basé sur un groupe d'articles

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
fr_FR: Objectifs Régionaux

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
fr_FR: Ventes par territoire

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
fr_FR: Le champ 'N° de Paquet' ne doit pas être vide ni sa valeur être inférieure à 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
fr_FR: L'accès à la demande de devis du portail est désactivé. Pour autoriser l'accès, activez-le dans les paramètres du portail.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
fr_FR: La nomenclature qui sera remplacée

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
fr_FR: La campagne '{0}' existe déjà pour le {1} '{2}'.

en: The Condition '{0}' is invalid
fr_FR: La Condition '{0}' est invalide

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
fr_FR: Le programme de fidélité n'est pas valable pour la société sélectionnée

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
fr_FR: Le délai de paiement à la ligne {0} est probablement un doublon.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
fr_FR: L'entrée de stock de type «Fabrication» est connue sous le nom de post-consommation. Les matières premières consommées pour fabriquer des produits finis sont connues sous le nom de rétro-consommation.<br><br> Lors de la création d'une entrée de fabrication, les articles de matières premières sont rétro-consommés en fonction de la nomenclature de l'article de production. Si vous souhaitez plutôt que les articles de matières premières soient postconsommés en fonction de l'entrée de transfert de matières effectuée par rapport à cet ordre de fabrication, vous pouvez la définir dans ce champ.

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
fr_FR: Le titre du compte de Passif ou de Capitaux Propres, dans lequel les Bénéfices/Pertes seront comptabilisés

note: Description of the 'Accounts' (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: The accounts are set by the system automatically but do confirm these defaults
fr_FR: Les comptes sont définis automatiquement par le système mais confirment ces valeurs par défaut

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
fr_FR: Le montant {0} défini dans cette requête de paiement est différent du montant calculé de tous les plans de paiement: {1}.\nVeuillez vérifier que c'est correct avant de valider le document.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
fr_FR: La différence entre from time et To Time doit être un multiple de Appointment

en: The field Asset Account cannot be blank
fr_FR: Le champ Compte d'actif ne peut pas être vide

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
fr_FR: Le champ Compte d’équité / de responsabilité ne peut pas être vide

en: The field From Shareholder cannot be blank
fr_FR: Le champ 'De l'actionnaire' ne peut pas être vide

en: The field To Shareholder cannot be blank
fr_FR: Le champ 'A l'actionnaire' ne peut pas être vide

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
fr_FR: Les champs 'De l'actionnaire' et 'A l'actionnaire' ne peuvent pas être vides

en: The folio numbers are not matching
fr_FR: Les numéros de folio ne correspondent pas

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
fr_FR: Les attributs supprimés suivants existent dans les variantes mais pas dans le modèle. Vous pouvez supprimer les variantes ou conserver le ou les attributs dans le modèle.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
fr_FR: Les employés suivants relèvent toujours de {0}:

en: The following {0} were created: {1}
fr_FR: Les {0} suivants ont été créés: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
fr_FR: Le poids brut du colis. Habituellement poids net + poids du matériau d'emballage. (Pour l'impression)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
fr_FR: Le jour de vacances {0} n’est pas compris entre la Date Initiale et la Date Finale

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
fr_FR: Le poids net de ce paquet. (Calculé automatiquement comme la somme du poids net des articles)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
fr_FR: La nouvelle nomenclature après remplacement

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
fr_FR: Le nombre d'actions dans les transactions est incohérent avec le nombre total d'actions

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
fr_FR: Le compte parent {0} n'existe pas dans le modèle téléchargé

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
fr_FR: Le compte passerelle de paiement dans le plan {0} est différent du compte passerelle de paiement dans cette requête de paiement.

en: The root account {0} must be a group
fr_FR: Le compte racine {0} doit être un groupe

en: The selected BOMs are not for the same item
fr_FR: Les nomenclatures sélectionnées ne sont pas pour le même article

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
fr_FR: Le compte de modification sélectionné {} n'appartient pas à l'entreprise {}.

en: The selected item cannot have Batch
fr_FR: L’article sélectionné ne peut pas avoir de Lot

en: The seller and the buyer cannot be the same
fr_FR: Le vendeur et l'acheteur ne peuvent pas être les mêmes

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
fr_FR: Le numéro de série {0} n'appartient pas à l'article {1}

en: The shareholder does not belong to this company
fr_FR: L'actionnaire n'appartient pas à cette société

en: The shares already exist
fr_FR: Les actions existent déjà

en: The shares don't exist with the {0}
fr_FR: Les actions n'existent pas pour {0}

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
fr_FR: La tâche a été mise en file d'attente en tant que tâche en arrière-plan. En cas de problème de traitement en arrière-plan, le système ajoute un commentaire concernant l'erreur sur ce rapprochement des stocks et revient au stade de brouillon.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
fr_FR: La valeur de {0} diffère entre les éléments {1} et {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
fr_FR: La valeur {0} est déjà attribuée à un élément existant {1}.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
fr_FR: Le {0} ({1}) doit être égal à {2} ({3})

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
fr_FR: Il y a une maintenance active ou des réparations sur l'actif. Vous devez les compléter tous avant d'annuler l'élément.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
fr_FR: Il existe des incohérences entre le prix unitaire, le nombre d'actions et le montant calculé

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
fr_FR: Il ne peut y avoir qu’un Compte par Société dans {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
fr_FR: Il ne peut y avoir qu’une Condition de Règle de Livraison avec 0 ou une valeur vide pour « A la Valeur"

en: There is no batch found against the {0}: {1}
fr_FR: Aucun lot trouvé pour {0}: {1}

en: There was an error saving the document.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement du document.

en: There were errors while sending email. Please try again.
fr_FR: Il y a eu des erreurs lors de l'envoi d’emails. Veuillez essayer à nouveau.

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
fr_FR: Cet Article est un Modèle et ne peut être utilisé dans les transactions. Les Attributs d’Articles seront copiés dans les variantes sauf si ‘Pas de Copie’ est coché

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
fr_FR: Cet article est une Variante de {0} (Modèle).

en: This Month's Summary
fr_FR: Résumé Mensuel

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
fr_FR: Cet entrepôt sera mis à jour automatiquement dans le champ Entrepôt cible de l'ordre de fabrication.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
fr_FR: Cet entrepôt sera mis à jour automatiquement dans le champ Entrepôt de travaux en cours des bons de travail.

en: This Week's Summary
fr_FR: Résumé Hebdomadaire

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
fr_FR: Cette action arrêtera la facturation future. Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet abonnement?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
fr_FR: Cette action dissociera ce compte de tout service externe intégrant ERPNext avec vos comptes bancaires. Ça ne peut pas être défait. Êtes-vous sûr ?

en: This covers all scorecards tied to this Setup
fr_FR: Cela couvre toutes les fiches d'Évaluation liées à cette Configuration

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
fr_FR: Ce document excède la limite de {0} {1} pour l’article {4}. Faites-vous un autre {3} contre le même {2} ?

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
fr_FR: Il s'agit d'un emplacement où le produit final est stocké.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
fr_FR: Il s'agit d'un emplacement où les opérations sont exécutées.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
fr_FR: C'est un endroit où les matières premières sont disponibles.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
fr_FR: Il s'agit d'un emplacement où les matériaux raclés sont stockés.

en: This is a root account and cannot be edited.
fr_FR: Il s'agit d'un compte racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
fr_FR: C’est un groupe de clients racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root department and cannot be edited.
fr_FR: Ceci est un département racine et ne peut pas être modifié.

en: This is a root item group and cannot be edited.
fr_FR: Il s’agit d’un groupe d'élément racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
fr_FR: C’est un commercial racine qui ne peut être modifié.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
fr_FR: Ceci est un groupe de fournisseurs racine et ne peut pas être modifié.

en: This is a root territory and cannot be edited.
fr_FR: Il s’agit d’une région racine qui ne peut être modifiée.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
fr_FR: Basé sur les mouvements de stock. Voir {0} pour plus de détails

en: This is based on the Time Sheets created against this project
fr_FR: Basé sur les Feuilles de Temps créées pour ce projet

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
fr_FR: Ceci est basé sur les transactions contre ce vendeur. Voir la chronologie ci-dessous pour plus de détails

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
fr_FR: Ceci est fait pour gérer la comptabilité des cas où le reçu d'achat est créé après la facture d'achat

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
fr_FR: Cette section permet à l'utilisateur de définir le corps et le texte de clôture de la lettre de relance pour le type de relance en fonction de la langue, qui peut être utilisée dans l'impression.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
fr_FR: Ce sera ajoutée au Code de la Variante de l'Article. Par exemple, si votre abréviation est «SM», et le code de l'article est "T-SHIRT", le code de l'article de la variante sera "T-SHIRT-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
fr_FR: Cela limitera l'accès des utilisateurs aux données des autres employés

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
fr_FR: Seuil de suggestion

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
fr_FR: Jeudi

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
fr_FR: Nom de l'échelon

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
fr_FR: Temps

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
fr_FR: Temps (en minutes)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
fr_FR: Temps entre les opérations (minutes)

en: Time Required (In Mins)
fr_FR: Temps requis (en minutes)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
fr_FR: Feuille de Temps

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
fr_FR: Liste de Feuille de Temps

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
fr_FR: Feuilles de Temps

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
fr_FR: Suivi du temps

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
fr_FR: Heure à laquelle les matériaux ont été reçus

en: Time logs are required for {0} {1}
fr_FR: Des journaux horaires sont requis pour {0} {1}

en: Time(in mins)
fr_FR: Temps (en min)

en: Timer
fr_FR: Minuteur

en: Timer exceeded the given hours.
fr_FR: La minuterie a dépassé les heures configurées.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
fr_FR: Feuille de Temps

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
fr_FR: Détails de la Feuille de Temps

en: Timesheet for tasks.
fr_FR: Feuille de temps pour les tâches.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
fr_FR: La Feuille de Temps {0} est déjà terminée ou annulée

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
fr_FR: Feuilles de temps

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
fr_FR: Tranches de temps

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Labe
en: Title
fr_FR: Titre

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
fr_FR: À

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
fr_FR: À Facturer

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
fr_FR: Devise Finale

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
fr_FR: Jusqu'au

en: To Date cannot be before From Date
fr_FR: La date de fin ne peut être antérieure à la date de début

en: To Date cannot be before From Date.
fr_FR: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début.

en: To Date cannot be less than From Date
fr_FR: La date de fin ne peut pas précéder la date de début

en: To Date must be greater than From Date
fr_FR: La date de fin doit être supérieure à la date de début

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
fr_FR: La Date Finale doit être dans l'exercice. En supposant Date Finale = {0}

en: To Datetime
fr_FR: À la Date

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
fr_FR: À Livrer

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
fr_FR: À Livrer et Facturer

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
fr_FR: À l'employé

en: To Fiscal Year
fr_FR: À l'année fiscale

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
fr_FR: Au N. de Folio

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
fr_FR: Date de Facture Finale

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
fr_FR: Au N.

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
fr_FR: Au N° de Paquet

en: To Posting Date
fr_FR: À la date de publication

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
fr_FR: Au Rang

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
fr_FR: À Recevoir

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
fr_FR: À Recevoir et Facturer

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
fr_FR: Renommer

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
fr_FR: A l'actionnaire

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
fr_FR: Horaire de Fin

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
fr_FR: Pour suivre les achats entrants

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
fr_FR: Valeur Finale

en: To Warehouse
fr_FR: À l'Entrepôt

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
fr_FR: À l'Entrepôt (Facultatif)

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
fr_FR: Pour autoriser la facturation excédentaire, mettez à jour &quot;Provision de facturation excédentaire&quot; dans les paramètres de compte ou le poste.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
fr_FR: Pour autoriser le dépassement de réception / livraison, mettez à jour &quot;Limite de dépassement de réception / livraison&quot; dans les paramètres de stock ou le poste.

en: To create a Payment Request reference document is required
fr_FR: Pour créer une Demande de Paiement, un document de référence est requis

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
fr_FR: Pour inclure la taxe de la ligne {0} dans le prix de l'Article, les taxes des lignes {1} doivent également être incluses

en: To merge, following properties must be same for both items
fr_FR: Pour fusionner, les propriétés suivantes doivent être les mêmes pour les deux articles

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
fr_FR: Pour contourner ce problème, activez «{0}» dans l'entreprise {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
fr_FR: Pour continuer à modifier cette valeur d'attribut, activez {0} dans les paramètres de variante d'article.

en: Toggle Recent Orders
fr_FR: Toggle Commandes récentes

note: Label of the token_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Token Endpoint
fr_FR: Point de terminaison de jeton

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
fr_FR: Total (Devise Société)

en: Total (Credit)
fr_FR: Total (Crédit)

en: Total (Without Tax)
fr_FR: Total (hors taxes)

en: Total Achieved
fr_FR: Total Obtenu

en: Total Actual
fr_FR: Total réel

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
fr_FR: Total des Coûts Additionnels

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
fr_FR: Total Avance

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
fr_FR: Montant Total Alloué

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant Total Alloué (Devise Société)

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
fr_FR: Montant total

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
fr_FR: Montant Total en Devise

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
fr_FR: Montant Total En Toutes Lettres

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
fr_FR: Total des Frais Applicables dans la Table des Articles de Reçus d’Achat doit être égal au Total des Taxes et Frais

en: Total Assets
fr_FR: Actif total

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
fr_FR: Montant Total Facturable

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
fr_FR: Montant total facturable (via les feuilles de temps)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
fr_FR: Total des Heures Facturables

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
fr_FR: Montant Total Facturé

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
fr_FR: Montant total facturé (via les factures de vente)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
fr_FR: Total des Heures Facturées

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
fr_FR: Montant Total de Facturation

en: Total Budget
fr_FR: Budget total

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
fr_FR: Nombre de Caractères

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
fr_FR: Total de la Commission

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
fr_FR: Total terminé Quantité

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
fr_FR: Coût total du matériel consommé (via écriture de stock)

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
fr_FR: Coût Total

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
fr_FR: Coût total (devise de l'entreprise)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
fr_FR: Montant Total des Coûts

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
fr_FR: Montant total des coûts (via les feuilles de temps)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
fr_FR: Total Crédit

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
fr_FR: Le montant total du crédit / débit doit être le même que dans l'écriture de journal liée

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
fr_FR: Total Débit

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
fr_FR: Le Total du Débit doit être égal au Total du Crédit. La différence est de {0}

en: Total Delivered Amount
fr_FR: Montant total livré

en: Total Demand (Past Data)
fr_FR: Demande totale (données antérieures)

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
fr_FR: Distance totale estimée

en: Total Expense
fr_FR: Dépense totale

en: Total Expense This Year
fr_FR: Dépenses totales cette année

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
fr_FR: Expérience Totale

en: Total Forecast (Future Data)
fr_FR: Prévisions totales (données futures)

en: Total Forecast (Past Data)
fr_FR: Prévisions totales (données antérieures)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
fr_FR: Total des profits/pertes

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
fr_FR: Temps de maintien total

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
fr_FR: Total des vacances

en: Total Income
fr_FR: Revenu total

en: Total Income This Year
fr_FR: Revenu total cette année

en: Total Invoiced Amount
fr_FR: Montant total facturé

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
fr_FR: Total des Messages

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
fr_FR: Total des Ventes Mensuelles

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
fr_FR: Poids net total

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
fr_FR: Nombre Total d’Amortissements

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
fr_FR: Coût d'Exploitation Total

en: Total Order Considered
fr_FR: Total de la Commande Considéré

en: Total Order Value
fr_FR: Total de la Valeur de la Commande

en: Total Outgoing
fr_FR: Total sortant

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
fr_FR: Total en suspens

en: Total Outstanding Amount
fr_FR: Encours total

en: Total Paid Amount
fr_FR: Montant total payé

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
fr_FR: Le montant total du paiement dans l'échéancier doit être égal au Total Général / Total Arrondi

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
fr_FR: Le montant total de la demande de paiement ne peut être supérieur à {0}.

en: Total Payments
fr_FR: Total des paiements

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
fr_FR: Quantité totale prévue

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
fr_FR: Quantité totale produite

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
fr_FR: Qté Totale Prévue

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
fr_FR: Coût d'Achat Total (via Facture d'Achat)

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
fr_FR: Qté Totale

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
fr_FR: Quantité totale

en: Total Received Amount
fr_FR: Montant total reçu

en: Total Revenue
fr_FR: Revenu total

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
fr_FR: Montant total des ventes (via la commande client)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
fr_FR: Récapitulatif de l'Inventaire Total

en: Total Target
fr_FR: Cible Totale

en: Total Tasks
fr_FR: Total des tâches

en: Total Tax
fr_FR: Total des Taxes

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 
en: Total Taxes and Charges
fr_FR: Total des Taxes et Frais

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fr_FR: Total des Taxes et Frais (Devise Société)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
fr_FR: Temps total en minutes

en: Total Unpaid: {0}
fr_FR: Total des Impayés : {0}

en: Total Variance
fr_FR: Variance totale

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
fr_FR: Poids total

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
fr_FR: Total des Heures Travaillées

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
fr_FR: Avance totale ({0}) pour la Commande {1} ne peut pas être supérieure au Total Général ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
fr_FR: Pourcentage total attribué à l'équipe commerciale devrait être de 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
fr_FR: Le pourcentage total de contribution devrait être égal à 100

en: Total payments amount can't be greater than {}
fr_FR: Le montant total des paiements ne peut être supérieur à {}

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
fr_FR: Le Total {0} pour tous les articles est nul, peut-être devriez-vous modifier ‘Distribuez les Frais sur la Base de’

en: Total(Amt)
fr_FR: Total (Mnt)

en: Total(Qty)
fr_FR: Total (Qté)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
fr_FR: Totaux

en: Traceability
fr_FR: Traçabilité

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
fr_FR: Suivi du contrat de niveau de service

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
fr_FR: Devise de la Transaction

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
fr_FR: Date de la transaction

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
fr_FR: détails de la transaction

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
fr_FR: Identifiant de Transaction

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
fr_FR: Paramètres des transactions

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
fr_FR: Type de transaction

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
fr_FR: La devise de la Transaction doit être la même que la devise de la Passerelle de Paiement

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
fr_FR: La transaction n'est pas autorisée pour l'ordre de fabrication arrêté {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
fr_FR: Référence de la transaction n° {0} datée du {1}

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
fr_FR: Historique annuel des transactions

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
fr_FR: Transférer

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
fr_FR: Transférer du matériel contre

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
fr_FR: Transférer des matériaux pour l'entrepôt {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
fr_FR: Statut de transfert

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
fr_FR: Type de transfert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
fr_FR: Transféré

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
fr_FR: Quantité Transférée

en: Transferred Quantity
fr_FR: Quantité transférée

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
fr_FR: Date de réception du transport

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
fr_FR: N° de reçu du transport

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
fr_FR: Transporteur

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
fr_FR: Détails du Transporteur

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
fr_FR: Infos Transporteur

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
fr_FR: Nom du transporteur

en: Travel Expenses
fr_FR: Frais de Déplacement

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
fr_FR: Détails de l’Arbre

en: Tree Type
fr_FR: Type d'Arbre

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
fr_FR: Arbre de procédures

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
fr_FR: Balance Générale

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
fr_FR: Balance d'essai (simple)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
fr_FR: Balance Auxiliaire

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
fr_FR: Date de fin de la période d'évaluation

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
fr_FR: La date de fin de la période d'évaluation ne peut pas précéder la date de début de la période d'évaluation

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
fr_FR: Date de début de la période d'essai

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
fr_FR: La date de début de la période d'essai ne peut pas être postérieure à la date de début de l'abonnement

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
fr_FR: Mardi

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
fr_FR: Deux fois par jour

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
fr_FR: A double-sens

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
fr_FR: Type de Paiement

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
fr_FR: Type de document à renommer.

en: Types of activities for Time Logs
fr_FR: Types d'activités pour Journaux de Temps

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
fr_FR: UdM

note: Name of a DocType
en: UOM Category
fr_FR: Catégorie d'unité de mesure (UdM)

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
fr_FR: Détails de Conversion de l'UdM

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
fr_FR: Facteur de Conversion de l'UdM

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
fr_FR: Facteur de conversion UdM ({0} -&gt; {1}) introuvable pour l'article: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
fr_FR: Facteur de conversion de l'UdM est obligatoire dans la ligne {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
fr_FR: Nom UdM

note: Description of the 'Default UOM' (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: UOM in case unspecified in imported data
fr_FR: UdM en cas non spécifié dans les données importées

note: Label of the uoms (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
fr_FR: UDMs

en: URL can only be a string
fr_FR: L'URL ne peut être qu'une chaîne

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
fr_FR: Impossible de trouver le taux de change pour {0} à {1} pour la date clé {2}. Veuillez créer une entrée de taux de change manuellement

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
fr_FR: Impossible de trouver un score démarrant à {0}. Vous devez avoir des scores couvrant 0 à 100

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
fr_FR: Montant Non Alloué

en: Unblock Invoice
fr_FR: Débloquer la facture

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
fr_FR: Bénéfice / Perte (Crédit) des Exercices Non Clos

note: Label of the undeposited_funds_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Undeposited Funds Account
fr_FR: Compte de fonds non déposés

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
fr_FR: Sous AMC

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
fr_FR: Non Diplômé

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
fr_FR: Sous Garantie

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
fr_FR: Non-rempli

en: Unit of Measure
fr_FR: Unité de mesure

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
fr_FR: Unité de mesure (UdM)

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
fr_FR: Unité de Mesure {0} a été saisie plus d'une fois dans la Table de Facteur de Conversion

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
fr_FR: Unités de Mesure

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown Caller
fr_FR: Appelant inconnu

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
fr_FR: Dissocier le paiement anticipé lors de l'annulation de la commande

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
fr_FR: Délier Paiement à l'Annulation de la Facture

en: Unlink external integrations
fr_FR: Dissocier les intégrations externes

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
fr_FR: Impayé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
fr_FR: Non payé et à prix réduit

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
fr_FR: Maintenance non planifiée de la machine

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
fr_FR: Compte de gains / pertes de change non réalisés

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
fr_FR: Compte de perte

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
fr_FR: Non réconcilié

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
fr_FR: Non résolu

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
fr_FR: Non programmé

en: Unsecured Loans
fr_FR: Prêts non garantis

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
fr_FR: Non signé

en: Unsubscribe from this Email Digest
fr_FR: Se Désinscire de ce Compte Rendu par Email

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
fr_FR: Désinscrit

en: Until
fr_FR: Jusqu'à

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
fr_FR: Non vérifié

en: Unverified Webhook Data
fr_FR: Données de Webhook non vérifiées

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
fr_FR: Prochains événements du calendrier

en: Upcoming Calendar Events
fr_FR: Prochains Événements du Calendrier

en: Update
fr_FR: Mettre à Jour

en: Update Account Name / Number
fr_FR: Mettre à jour le nom / numéro du compte

en: Update Account Number / Name
fr_FR: Mettre à jour le numéro de compte / nom

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
fr_FR: Mettre à jour la référence de répétition automatique

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
fr_FR: Mettre à jour automatiquement le coût de la nomenclature

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
fr_FR: Mettre à jour automatiquement le coût de la nomenclature via le planificateur, en fonction du dernier taux de valorisation / prix de la liste de prix / dernier prix d'achat de matières premières

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
fr_FR: Mettre à jour le montant facturé dans la commande client

en: Update Clearance Date
fr_FR: Mettre à Jour la Date de Compensation

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
fr_FR: Mettre à jour le coût des matières consommées dans le projet

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
fr_FR: Mettre à jour le Coût

en: Update Cost Center Name / Number
fr_FR: Mettre à jour le nom / numéro du centre de coûts

en: Update Current Stock
fr_FR: Mettre à jour le stock actuel

note: Label of the update_existing_price_list_rate (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
fr_FR: Mise a jour automatique du prix dans les listes de prix

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
fr_FR: Mettre à jour les enregistrements existants

en: Update Items
fr_FR: Mise à jour des articles

en: Update Print Format
fr_FR: Mettre à Jour le Format d'Impression

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
fr_FR: Mettre à Jour le Prix et la Disponibilité

en: Update Rate as per Last Purchase
fr_FR: Mettre à jour avec les derniers prix d'achats

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
fr_FR: Mettre à Jour le Stock

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
fr_FR: Type de mise à jour

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
fr_FR: Mettre à jour le prix le plus récent dans toutes les nomenclatures

en: Updated successfully
fr_FR: Mis à jour avec succés

en: Updating Variants...
fr_FR: Mise à jour des variantes ...

en: Updating {0} of {1}, {2}
fr_FR: Mise à jour de {0} sur {1}, {2}

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
fr_FR: Télécharger des factures XML

en: Upper Income
fr_FR: Revenu Élevé

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
fr_FR: Utiliser l'API Google Maps Direction pour calculer les heures d'arrivée estimées

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
fr_FR: Utiliser l'API Google Maps Direction pour optimiser l'itinéraire

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
fr_FR: Utiliser les nomenclatures à plusieurs niveaux

en: Use a name that is different from previous project name
fr_FR: Utilisez un nom différent du nom du projet précédent

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
fr_FR: Utiliser pour le Panier

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
fr_FR: Utilisé

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
fr_FR: Utilisé pour Plan de Production

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
fr_FR: Utilisateur

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
fr_FR: Identifiant d'utilisateur

en: User ID not set for Employee {0}
fr_FR: ID de l'Utilisateur non défini pour l'Employé {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
fr_FR: Remarque de l'Utilisateur

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
fr_FR: Temps de résolution utilisateur

en: User has not applied rule on the invoice {0}
fr_FR: L'utilisateur n'a pas appliqué la règle sur la facture {0}

en: User {0} does not exist
fr_FR: Utilisateur {0} n'existe pas

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
fr_FR: L'utilisateur {0} n'a aucun profil POS par défaut. Vérifiez par défaut à la ligne {1} pour cet utilisateur.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
fr_FR: Utilisateur {0} est déjà attribué à l'Employé {1}

en: User {0} is disabled
fr_FR: Utilisateur {0} est désactivé

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
fr_FR: L'utilisateur {} est désactivé. Veuillez sélectionner un utilisateur / caissier valide

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
fr_FR: Utilisateurs

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
fr_FR: Les utilisateurs avec ce rôle sont autorisés à sur-facturer au delà du pourcentage de tolérance

note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
fr_FR: Rôle Utilisateur qui sont autorisé à livrée/commandé au-delà de la limite

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
fr_FR: Les utilisateurs ayant ce rôle sont autorisés à définir les comptes gelés et à créer / modifier des écritures comptables sur des comptes gelés

en: Utility Expenses
fr_FR: Frais de Services d'Utilité Publique

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
fr_FR: Valide à partir de

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
fr_FR: Date de début de validité non comprise dans l'exercice {0}

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
fr_FR: Valable Jusqu'au

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
fr_FR: Valable pour les Pays

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
fr_FR: Les champs valides à partir de et valables jusqu'à sont obligatoires pour le cumulatif.

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
fr_FR: La date de validité ne peut pas être antérieure à la date de transaction

en: Valid till date cannot be before transaction date
fr_FR: La date de validité ne peut pas être avant la date de transaction

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
fr_FR: Valider la règle appliquée

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
fr_FR: Valider le prix de vente de l'article par rapport au prix d'achat ou au taux de valorisation

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
fr_FR: Validité

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
fr_FR: Détails de validité

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
fr_FR: Validité et utilisation

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
fr_FR: Validité en Jours

en: Validity period of this quotation has ended.
fr_FR: La période de validité de ce devis a pris fin.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
fr_FR: Valorisation

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
fr_FR: Méthode de Valorisation

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
fr_FR: Taux de Valorisation

en: Valuation Rate Missing
fr_FR: Taux de valorisation manquant

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
fr_FR: Le taux de valorisation de l'article {0} est requis pour effectuer des écritures comptables pour {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
fr_FR: Le Taux de Valorisation est obligatoire si un Stock Initial est entré

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
fr_FR: Taux de valorisation requis pour le poste {0} à la ligne {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
fr_FR: Valorisation et Total

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
fr_FR: Les frais de type d'évaluation ne peuvent pas être marqués comme inclusifs

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
fr_FR: Frais de type valorisation ne peuvent pas être marqués comme inclus

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
fr_FR: Valeur

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Value After Depreciation
fr_FR: Valeur Après Amortissement

en: Value Change
fr_FR: Modification de Valeur

en: Value Or Qty
fr_FR: Valeur ou Qté

en: Value Proposition
fr_FR: Proposition de valeur

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
fr_FR: Valeur pour l'attribut {0} doit être dans la gamme de {1} à {2} dans les incréments de {3} pour le poste {4}

en: Value or Qty
fr_FR: Valeur ou Qté

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
fr_FR: Nom de la Variable

en: Variant
fr_FR: Variante

en: Variant Attribute Error
fr_FR: Erreur d'attribut de variante

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
fr_FR: Attributs Variant

en: Variant BOM
fr_FR: Variante de nomenclature

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
fr_FR: Variante Basée Sur

en: Variant Based On cannot be changed
fr_FR: Les variantes basées sur ne peuvent pas être modifiées

en: Variant Details Report
fr_FR: Rapport détaillé des variantes

note: Name of a DocType
en: Variant Field
fr_FR: Champ de Variante

en: Variant Item
fr_FR: Élément de variante

en: Variant Items
fr_FR: Articles de variante

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
fr_FR: Variante de

en: Variant creation has been queued.
fr_FR: La création de variantes a été placée en file d'attente.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
fr_FR: Variantes

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
fr_FR: Véhicule

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
fr_FR: Date du Véhicule

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
fr_FR: N° du Véhicule

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
fr_FR: Numéro de Véhicule

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
fr_FR: Valeur du Véhicule

en: Vendor Name
fr_FR: Nom du vendeur

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
fr_FR: Vérifié Par

en: Verify Email
fr_FR: Vérifier les courriels

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
fr_FR: Via le portail client

note: Name of a DocType
en: Video
fr_FR: Vidéo

note: Name of a DocType
en: Video Settings
fr_FR: Paramètres vidéo

en: View Chart of Accounts
fr_FR: Voir le plan comptable

en: View Leads
fr_FR: Voir Lead

en: View Ledger
fr_FR: Voir le Journal

en: View Now
fr_FR: Voir maintenant

en: View Type
fr_FR: Type de vue

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
fr_FR: Voir les pièces jointes

en: Visit the forums
fr_FR: Visitez les forums

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
fr_FR: Visité

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
fr_FR: Voix

en: Voucher #
fr_FR: Référence #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
fr_FR: Détail de la Référence N°

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
fr_FR: N° de Référence

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
fr_FR: Type de Référence

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Label of the vouchers (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Vouchers
fr_FR: Pièces justificatives

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
fr_FR: Entrepôt (Travaux en Cours)

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
fr_FR: Salaires

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
fr_FR: Salaires par heure

en: Walk In
fr_FR: Spontané

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
fr_FR: Entrepôt

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
fr_FR: Info de Contact de l'Entrepôt

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
fr_FR: Détail de l'Entrepôt

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
fr_FR: Nom de l'Entrepôt

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Closing Stock Balance' Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
fr_FR: Type d'entrepôt

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
fr_FR: Entrepôt et Référence

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
fr_FR: L'entrepôt ne peut pas être supprimé car une écriture existe dans le Livre d'Inventaire pour cet entrepôt.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
fr_FR: L'entrepôt ne peut être modifié pour le N° de Série

en: Warehouse is mandatory
fr_FR: L'entrepôt est obligatoire

en: Warehouse not found against the account {0}
fr_FR: Entrepôt introuvable sur le compte {0}

en: Warehouse not found in the system
fr_FR: L'entrepôt n'a pas été trouvé dans le système

en: Warehouse required for stock Item {0}
fr_FR: Magasin requis pour l'article en stock {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
fr_FR: Balance des articles par entrepôt

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
fr_FR: L'entrepôt {0} ne peut pas être supprimé car il existe une quantité pour l'Article {1}

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
fr_FR: L'entrepôt {0} n'appartient pas à la société {1}

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
fr_FR: Entrepôt: {0} n'appartient pas à {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
fr_FR: Entrepôts

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
fr_FR: Les entrepôts avec nœuds enfants ne peuvent pas être convertis en livre

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
fr_FR: Les entrepôts avec des transactions existantes ne peuvent pas être convertis en groupe.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
fr_FR: Les entrepôts avec des transactions existantes ne peuvent pas être convertis en livre.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Warn
fr_FR: Avertir

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
fr_FR: Avertir lors des Commande d'Achat

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
fr_FR: Avertir lors de Bons de Commande

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
fr_FR: Avertir lors des Appels d'Offres

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
fr_FR: Avertir lors des nouveaux Bons de Commande

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
fr_FR: Avertir lors d'une nouvelle Demande de Devis

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
fr_FR: Attention : Un autre {0} {1} # existe pour l'écriture de stock {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
fr_FR: Attention : La Quantité de Matériel Commandé est inférieure à la Qté Minimum de Commande

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
fr_FR: Attention : La Commande Client {0} existe déjà pour la Commande d'Achat du Client {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
fr_FR: garantie

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
fr_FR: Garantie / Détails AMC

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
fr_FR: Garantie / Statut AMC

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
fr_FR: Réclamation de Garantie

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
fr_FR: Date d'Expiration de la Garantie

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
fr_FR: Période de Garantie (Jours)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
fr_FR: Période de Garantie (en jours)

en: Watch Video
fr_FR: Regarder la vidéo

en: We're here to help!
fr_FR: Nous sommes là pour vous aider!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
fr_FR: Site Web

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
fr_FR: Attribut de site Web

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
fr_FR: Description du Site Web

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
fr_FR: Champ de filtrage de site Web

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
fr_FR: Image du site

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
fr_FR: Groupe d'Articles du Site Web

note: Name of a role
en: Website Manager
fr_FR: Responsable du Site Web

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
fr_FR: Script du Site web

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
fr_FR: Paramètres du Site web

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
fr_FR: Spécifications du Site Web

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
fr_FR: Thème du Site Web

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
fr_FR: Semaine

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
fr_FR: Jour de la semaine

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
fr_FR: Jours de Congé Hebdomadaire

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
fr_FR: Poids

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
fr_FR: Poids (kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
fr_FR: Poids par unité

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
fr_FR: UdM de Poids

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
fr_FR: Fonction de Pondération

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
fr_FR: Email de bienvenue envoyé

en: Welcome to {0}
fr_FR: Bienvenue sur {0}

en: What do you need help with?
fr_FR: Avec quoi avez vous besoin d'aide ?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
fr_FR: Roues

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
fr_FR: Lors de la création du compte pour l'entreprise enfant {0}, le compte parent {1} a été trouvé en tant que compte du grand livre.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
fr_FR: Lors de la création du compte pour l'entreprise enfant {0}, le compte parent {1} est introuvable. Veuillez créer le compte parent dans le COA correspondant

en: White
fr_FR: blanc

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
fr_FR: Veuf

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
fr_FR: Largeur (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
fr_FR: Largeur du montant en toutes lettres

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
fr_FR: S'appliquera également pour les variantes

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
fr_FR: S'appliquera également pour des variantes sauf si remplacé

en: Wire Transfer
fr_FR: Virement

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
fr_FR: Avec des Opérations

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
fr_FR: Travaux Effectués

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
fr_FR: Travaux en cours

en: Work In Progress Warehouse
fr_FR: Entrepôt de travaux en cours

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
fr_FR: Ordre de fabrication

en: Work Order Analysis
fr_FR: Analyse des bons de travail

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
fr_FR: Article d'ordre de fabrication

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
fr_FR: Opération d'ordre de fabrication

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
fr_FR: Qté de l'ordre de fabrication

en: Work Order Qty Analysis
fr_FR: Analyse de la quantité des bons de travail

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
fr_FR: Rapport de stock d'ordre de fabrication

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
fr_FR: Résumé de l'ordre de fabrication

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
fr_FR: L'ordre de fabrication ne peut pas être créé pour la raison suivante:<br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
fr_FR: Un ordre de fabrication ne peut pas être créé pour un modèle d'article

en: Work Order has been {0}
fr_FR: L'ordre de fabrication a été {0}

en: Work Order not created
fr_FR: Ordre de fabrication non créé

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
fr_FR: Bon de travail {0}: carte de travail non trouvée pour l'opération {1}

en: Work Orders
fr_FR: Bons de travail

en: Work Orders Created: {0}
fr_FR: Ordres de travail créés: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
fr_FR: Ordres de travail en cours

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
fr_FR: Travaux En Cours

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
fr_FR: Entrepôt des Travaux en Cours

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
fr_FR: L'entrepôt des Travaux en Cours est nécessaire avant de Valider

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
fr_FR: Journée de travail

en: Workday {0} has been repeated.
fr_FR: La journée de travail {0} a été répétée.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
fr_FR: Flux de Travail

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
fr_FR: Action du Flux de Travail

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
fr_FR: État du Flux de Travail

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
fr_FR: Travail en cours

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
fr_FR: Heures de travail

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
fr_FR: Station de travail

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
fr_FR: Poste de travail / machine

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
fr_FR: Nom de la station de travail

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
fr_FR: Heures de travail de la station de travail

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
fr_FR: La station de travail est fermée aux dates suivantes d'après la liste de vacances : {0}

en: Wrapping up
fr_FR: Emballer

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
fr_FR: Reprise

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
fr_FR: Compte de Reprise

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
fr_FR: Montant radié

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
fr_FR: Montant de la Reprise (Devise Société)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
fr_FR: Reprise Basée Sur

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
fr_FR: Centre de Coûts des Reprises

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
fr_FR: Montant de la Différence de la Reprise

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
fr_FR: Écriture de Reprise

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
fr_FR: Encours de Reprise

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
fr_FR: Écrire

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
fr_FR: Valeur comptable nette

en: Wrong Password
fr_FR: Mauvais mot de passe

en: XML Files Processed
fr_FR: Fichiers XML traités

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
fr_FR: Année

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
fr_FR: Date de Fin de l'Exercice

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
fr_FR: Nom de l'Année

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
fr_FR: Date de Début de l'Exercice

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
fr_FR: Année de Passage

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
fr_FR: Année de début ou de fin chevauche avec {0}. Pour l'éviter veuillez définir la société

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
fr_FR: Annuel

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer la mise à jour selon les conditions définies dans {} Workflow.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter ou faire une mise à jour des écritures avant le {0}

en: You are not authorized to set Frozen value
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à définir des valeurs gelées

en: You can also copy-paste this link in your browser
fr_FR: Vous pouvez également copier-coller ce lien dans votre navigateur

en: You can also set default CWIP account in Company {}
fr_FR: Vous pouvez également définir le compte CWIP par défaut dans Entreprise {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
fr_FR: Vous pouvez changer le compte parent en compte de bilan ou sélectionner un autre compte.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
fr_FR: Vous ne pouvez pas entrer le bon actuel dans la colonne 'Pour l'Écriture de Journal'

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
fr_FR: Vous ne pouvez avoir que des plans ayant le même cycle de facturation dans le même abonnement

en: You can only redeem max {0} points in this order.
fr_FR: Vous pouvez uniquement échanger un maximum de {0} points dans cet commande.

en: You can only select one mode of payment as default
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner qu'un seul mode de paiement par défaut

en: You can redeem upto {0}.
fr_FR: Vous pouvez utiliser jusqu'à {0}.

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer ou annuler des écritures comptables dans la période comptable clôturée {0}

en: You cannot credit and debit same account at the same time
fr_FR: Vous ne pouvez pas créditer et débiter le même compte simultanément

en: You cannot delete Project Type 'External'
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer le Type de Projet 'Externe'

en: You cannot edit root node.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier le nœud racine.

en: You cannot redeem more than {0}.
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser plus de {0}.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
fr_FR: Vous ne pouvez pas redémarrer un abonnement qui n'est pas annulé.

en: You cannot submit empty order.
fr_FR: Vous ne pouvez pas valider de commande vide.

en: You cannot submit the order without payment.
fr_FR: Vous ne pouvez pas valider la commande sans paiement.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations nécessaires pour {} éléments dans un {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
fr_FR: Vous n'avez pas assez de points de fidélité à échanger

en: You don't have enough points to redeem.
fr_FR: Vous n'avez pas assez de points à échanger.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
fr_FR: Vous avez rencontré {} erreurs lors de la création des factures d'ouverture. Consultez {} pour plus de détails

en: You have already selected items from {0} {1}
fr_FR: Vous avez déjà choisi des articles de {0} {1}

en: You have been invited to collaborate on the project: {0}
fr_FR: Vous avez été invité à collaborer sur le projet : {0}

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
fr_FR: Vous devez activer la re-commande automatique dans les paramètres de stock pour maintenir les niveaux de ré-commande.

en: You must add atleast one item to save it as draft.
fr_FR: Vous devez ajouter au moins un élément pour l'enregistrer en tant que brouillon.

en: You must select a customer before adding an item.
fr_FR: Vous devez sélectionner un client avant d'ajouter un article.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
fr_FR: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
fr_FR: Interactions YouTube

note: Description of the 'ERPNext Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Your Company set in ERPNext
fr_FR: Votre entreprise définie dans ERPNext

en: Your email address...
fr_FR: Votre adresse email...

en: Your order is out for delivery!
fr_FR: Votre commande est livrée!

en: Your tickets
fr_FR: Vos billets

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
fr_FR: Identifiant Youtube

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
fr_FR: Statistiques Youtube

en: ZIP Code
fr_FR: Code postal

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
fr_FR: Fichier zip

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
fr_FR: [Important] [ERPNext] Erreurs de réorganisation automatique

en: and
fr_FR: et

en: based_on
fr_FR: basé sur

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
fr_FR: développement

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
fr_FR: ex. &quot;Offre vacances d'été 2019 20&quot;

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
fr_FR: Exemple : Livraison le Jour Suivant

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
fr_FR: Lft

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: material_request_item
fr_FR: article_demande_de_materiel

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Cost Center' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Company' Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the old_parent (Link) field in DocType
en: old_parent
fr_FR: grand_parent

en: or
fr_FR: ou

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
fr_FR: par heure

note: Description of the 'Product Bundle Item' (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: product bundle item row's name in sales order. Also indicates that picked item is to be used for a product bundle
fr_FR: nom de la colonne de l'article du lot de produits dans la commande client. Indique également que l'article sélectionné doit être utilisé pour un lot de produits

note: Label of the quotation_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item'
en: quotation_item
fr_FR: article_devis

en: received from
fr_FR: reçu de

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
fr_FR: bac à sable

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
fr_FR: Titre

en: to
fr_FR: à

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
fr_FR: unique, par exemple SAVE20 À utiliser pour obtenir une remise

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
fr_FR: vous devez sélectionner le compte des travaux d'immobilisations en cours dans le tableau des comptes

en: {0} '{1}' is disabled
fr_FR: {0} '{1}' est désactivé(e)

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
fr_FR: {0} '{1}' n'est pas dans l’Exercice {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
fr_FR: {0} ({1}) ne peut pas être supérieur à la quantité planifiée ({2}) dans l'ordre de fabrication {3}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
fr_FR: Le {0} coupon utilisé est {1}. La quantité autorisée est épuisée

en: {0} Digest
fr_FR: Résumé {0}

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
fr_FR: Le {0} numéro {1} est déjà utilisé dans {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
fr_FR: {0} Opérations: {1}

en: {0} Request for {1}
fr_FR: {0} demande de {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
fr_FR: {0} Conserver l'échantillon est basé sur le lot, veuillez cocher A un numéro de lot pour conserver l'échantillon d'article

en: {0} against Bill {1} dated {2}
fr_FR: {0} pour la Facture {1} du {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
fr_FR: {0} pour la Commande d'Achat {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
fr_FR: {0} pour la Facture de Vente {1}

en: {0} against Sales Order {1}
fr_FR: {0} pour la Commande Client {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
fr_FR: {0} a déjà une procédure parent {1}.

en: {0} and {1}
fr_FR: {0} et {1}

en: {0} and {1} are mandatory
fr_FR: {0} et {1} sont obligatoires

en: {0} asset cannot be transferred
fr_FR: {0} actif ne peut pas être transféré

en: {0} can not be negative
fr_FR: {0} ne peut pas être négatif

en: {0} created
fr_FR: {0} créé

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
fr_FR: {0} est actuellement associé avec une fiche d'évaluation fournisseur {1}. Les bons de commande pour ce fournisseur doivent être édités avec précaution.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
fr_FR: {0} est actuellement associée avec une fiche d'évaluation fournisseur {1}. Les appels d'offres pour ce fournisseur doivent être édités avec précaution.

en: {0} does not belong to Company {1}
fr_FR: {0} n'appartient pas à la Société {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
fr_FR: {0} est entré deux fois dans la Taxe de l'Article

en: {0} for {1}
fr_FR: {0} pour {1}

en: {0} has been submitted successfully
fr_FR: {0} a été envoyé avec succès

en: {0} in row {1}
fr_FR: {0} dans la ligne {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
fr_FR: {0} est bloqué donc cette transaction ne peut pas continuer

en: {0} is mandatory
fr_FR: {0} est obligatoire

en: {0} is mandatory for Item {1}
fr_FR: {0} est obligatoire pour l’Article {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
fr_FR: {0} est obligatoire. L'enregistrement de change de devises n'est peut-être pas créé pour le {1} au {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
fr_FR: {0} est obligatoire. Peut-être qu’un enregistrement de Taux de Change n'est pas créé pour {1} et {2}.

en: {0} is not a company bank account
fr_FR: {0} n'est pas un compte bancaire d'entreprise

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
fr_FR: {0} n'est pas un nœud de groupe. Veuillez sélectionner un nœud de groupe comme centre de coûts parent

en: {0} is not a stock Item
fr_FR: {0} n'est pas un Article de stock

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
fr_FR: {0} n'est pas une valeur valide pour l'attribut {1} de l'article {2}.

en: {0} is not added in the table
fr_FR: {0} n'est pas ajouté dans la table

en: {0} is not enabled in {1}
fr_FR: {0} n'est pas activé dans {1}

en: {0} is not the default supplier for any items.
fr_FR: {0} n'est le fournisseur par défaut d'aucun élément.

en: {0} is on hold till {1}
fr_FR: {0} est en attente jusqu'à {1}

en: {0} is required
fr_FR: {0} est nécessaire

en: {0} items in progress
fr_FR: {0} articles en cours

en: {0} items produced
fr_FR: {0} articles produits

en: {0} must be negative in return document
fr_FR: {0} doit être négatif dans le document de retour

en: {0} not found for item {1}
fr_FR: {0} introuvable pour l'élément {1}

en: {0} parameter is invalid
fr_FR: Le paramètre {0} n'est pas valide

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
fr_FR: {0} écritures de paiement ne peuvent pas être filtrées par {1}

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
fr_FR: {0} unités de {1} nécessaires dans {2} sur {3} {4} pour {5} pour compléter cette transaction.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
fr_FR: {0} unités de {1} nécessaires dans {2} pour compléter cette transaction.

en: {0} valid serial nos for Item {1}
fr_FR: {0} numéro de série valide pour l'objet {1}

en: {0} variants created.
fr_FR: {0} variantes créées.

en: {0} {1} created
fr_FR: {0} {1} créé

en: {0} {1} does not exist
fr_FR: {0} {1} n'existe pas

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
fr_FR: {0} {1} a des écritures comptables dans la devise {2} pour l'entreprise {3}. Veuillez sélectionner un compte à recevoir ou à payer avec la devise {2}.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
fr_FR: {0} {1} a été modifié. Veuillez actualiser.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
fr_FR: {0} {1} n'a pas été soumis, donc l'action ne peut pas être complétée

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
fr_FR: {0} {1} est associé à {2}, mais le compte tiers est {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
fr_FR: {0} {1} est annulé ou fermé

en: {0} {1} is cancelled or stopped
fr_FR: {0} {1} est annulé ou arrêté

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
fr_FR: {0} {1} est annulé, donc l'action ne peut pas être complétée

en: {0} {1} is closed
fr_FR: {0} {1} est fermé

en: {0} {1} is disabled
fr_FR: {0} {1} est désactivé

en: {0} {1} is frozen
fr_FR: {0} {1} est gelée

en: {0} {1} is fully billed
fr_FR: {0} {1} est entièrement facturé

en: {0} {1} is not active
fr_FR: {0} {1} n'est pas actif

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
fr_FR: {0} {1} n'est pas associé à {2} {3}

en: {0} {1} is not submitted
fr_FR: {0} {1} n'a pas été soumis

en: {0} {1} is {2}
fr_FR: {0} {1} est {2}

en: {0} {1} must be submitted
fr_FR: {0} {1} doit être soumis

en: {0} {1} status is {2}
fr_FR: Le Statut de {0} {1} est {2}

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
fr_FR: {0} {1}: Compte {2} de type ‘Pertes et Profits’ non admis en Écriture d’Ouverture

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
fr_FR: {0} {1} : Compte {2} ne fait pas partie de la Société {3}

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
fr_FR: {0} {1} : Compte {2} inactif

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
fr_FR: {0} {1} : L’Écriture Comptable pour {2} peut seulement être faite en devise: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
fr_FR: {0} {1}: Centre de Coûts est obligatoire pour l’Article {2}

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
fr_FR: {0} {1} : Le Centre de Coûts {2} ne fait pas partie de la Société {3}

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
fr_FR: {0} {1} : Un Client est requis pour le Compte Débiteur {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
fr_FR: {0} {1} : Un montant est requis au débit ou au crédit pour {2}

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
fr_FR: {0} {1} : Un Fournisseur est requis pour le Compte Créditeur {2}

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
fr_FR: {0}, terminez l'opération {1} avant l'opération {2}.

en: {0}: {1} does not exists
fr_FR: {0} : {1} n’existe pas

en: {0}: {1} must be less than {2}
fr_FR: {0}: {1} doit être inférieur à {2}

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
fr_FR: {}  Disponible

en: {} Assets created for {}
fr_FR: {} Éléments créés pour {}

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
fr_FR: {} Attribué

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
fr_FR: {} Disponible

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
fr_FR: {} ne peut pas être annulé car les points de fidélité gagnés ont été utilisés. Annulez d'abord le {} Non {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
fr_FR: {} a soumis des éléments qui lui sont associés. Vous devez annuler les actifs pour créer un retour d'achat.

en: {} of {}
fr_FR: {} de {}
