frappe - en to ar_SA translation catalogue (5302 entries)

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
ar_SA: "الأصناف المقدمة من العملاء" لا يمكن شرائها

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
ar_SA: "الأصناف المقدمة من العملاء" لا يمكن ان تحتوي على تكلفة

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
ar_SA: "اصل ثابت" لا يمكن أن يكون غير محدد، حيث يوجد سجل أصول مقابل البند

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
ar_SA: % تم طلبه

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
ar_SA: % تم استلامه

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
ar_SA: % تم إرجاعه

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
ar_SA: 'على أساس' و 'المجموعة حسب' لا يمكن أن يكونا نفس الشيء

en: 'Date' is required
ar_SA: &quot;التاريخ&quot; مطلوب

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
ar_SA: يجب أن تكون "الأيام منذ آخر طلب" أكبر من أو تساوي الصفر

en: 'Entries' cannot be empty
ar_SA: المدخلات لا يمكن أن تكون فارغة

en: 'From Date' is required
ar_SA: من تاريخ (مطلوب)

en: 'From Date' must be after 'To Date'
ar_SA: "من تاريخ " يجب أن يكون بعد " إلى تاريخ "

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
ar_SA: "لهُ رقم تسلسل"  لا يمكن ان يكون "نعم" لبند غير قابل للتخزين

en: 'Opening'
ar_SA: 'افتتاحي'

en: 'To Date' is required
ar_SA: ' إلى تاريخ ' مطلوب

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
ar_SA: &quot;الأوراق المالية التحديث&quot; لا يمكن التحقق من أنه لم يتم تسليم المواد عن طريق {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
ar_SA: لا يمكن التحقق من ' تحديث المخزون ' لبيع الأصول الثابتة\n<br>\n'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale

en: (Forecast)
ar_SA: (توقعات)

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
ar_SA: (سعر الساعة / 60) * وقت العمل الفعلي

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
ar_SA: (تتضمن)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
ar_SA: * سيتم احتسابه في المعاملة.

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
ar_SA: 1 نقاط الولاء = كم العملة الأساسية؟

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
ar_SA: 1 ساعة

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
ar_SA: عامين

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
ar_SA: 30 دقيقة

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
ar_SA: 6 ساعات

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
ar_SA: <b>من الوقت</b> لا يمكن أن يكون بعد من <b>إلى الوقت</b> لـ {0}

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
ar_SA: مجموعة الزبائن موجودة بنفس الاسم أرجو تغير اسم العميل أو اعادة تسمية مجموعة الزبائن\n<br>\nA Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
ar_SA: يتطلب العميل المتوقع اسم شخص أو اسم مؤسسة

en: A new appointment has been created for you with {0}
ar_SA: تم إنشاء موعد جديد لك من خلال {0}

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: A+
ar_SA: +A

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: A-
ar_SA: -A

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: AB+
ar_SA: +AB

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: AB-
ar_SA: -AB

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
ar_SA: AMC تاريخ انتهاء الاشتراك

note: Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source' Label of the api_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: API
ar_SA: واجهة برمجة التطبيقات

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: API Endpoint
ar_SA: نقطة وصولAPI

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
ar_SA: مفتاح API

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
ar_SA: اسم مختصر

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
ar_SA: اسم مختصر

en: Abbreviation already used for another company
ar_SA: الاختصار يستخدم بالفعل لشركة أخرى\n<br>\nAbbreviation already used for another company

en: Abbreviation is mandatory
ar_SA: الاسم المختصر إلزامي

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
ar_SA: إعدادات صفحة من نحن

en: About {0} minute remaining
ar_SA: حوالي {0} دقيقة متبقية

en: About {0} minutes remaining
ar_SA: حوالي {0} دقائق متبقية

en: About {0} seconds remaining
ar_SA: حوالي {0} ثانية متبقية

note: Name of a role
en: Academics User
ar_SA: المستخدمين الأكادميين

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
ar_SA: مقبول

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
ar_SA: الكمية المطلوبة

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
ar_SA: كمية مقبولة

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
ar_SA: مستودع مقبول

note: Label of the access_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Access Token
ar_SA: رمز وصول

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
ar_SA: حساب

note: Name of a report
en: Account Balance
ar_SA: رصيد حسابك

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
ar_SA: عملة الحساب

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
ar_SA: تفاصيل الحساب

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
ar_SA: رئيس حساب

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
ar_SA: إدارة حساب المستخدم

en: Account Missing
ar_SA: الحساب مفقود

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
ar_SA: اسم الحساب

en: Account Not Found
ar_SA: الحساب غير موجود

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
ar_SA: رقم الحساب

en: Account Number {0} already used in account {1}
ar_SA: رقم الحساب {0} بالفعل مستخدم في الحساب {1}

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
ar_SA: حساب مدفوع من

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
ar_SA: حساب مدفوع ل

en: Account Pay Only
ar_SA: حساب الدفع فقط

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
ar_SA: نوع الحساب الفرعي

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
ar_SA: نوع الحساب

en: Account Value
ar_SA: قيمة الحساب

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
ar_SA: رصيد الحساب بالفعل دائن ، لا يسمح لك لتعيين ' الرصيد يجب ان يكون ' ك ' مدين '\n<br>\nAccount balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
ar_SA: رصيد الحساب رصيد مدين، لا يسمح لك بتغييره 'الرصيد يجب أن يكون دائن'

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
ar_SA: حساب لتغيير المبلغ

en: Account is mandatory to get payment entries
ar_SA: الحساب إلزامي للحصول على إدخالات الدفع

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
ar_SA: لم يتم تعيين الحساب لمخطط لوحة المعلومات {0}

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
ar_SA: لا يمكن تحويل الحساب إلى دفتر الأستاذ لأن لديه حسابات فرعية\n<br>\nAccount with child nodes cannot be converted to ledger

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
ar_SA: الحساب لديه حسابات فرعية لا يمكن إضافته لدفتر الأستاذ.\n<br>\nAccount with child nodes cannot be set as ledger

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
ar_SA: لا يمكن تحويل حساب جرت عليه أي عملية إلى تصنيف مجموعة

en: Account with existing transaction can not be deleted
ar_SA: الحساب لديه معاملات موجودة لا يمكن حذفه\n<br>\nAccount with existing transaction can not be deleted

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
ar_SA: لا يمكن تحويل الحساب مع الحركة الموجودة إلى دفتر الأستاذ\n<br>\nAccount with existing transaction cannot be converted to ledger

en: Account {0} does not belong to company: {1}
ar_SA: الحساب {0} لا يتنمى للشركة {1}\n<br>\nAccount {0} does not belong to company: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
ar_SA: الحساب {0} لا ينتمي للشركة {1}\n<br>\nAccount {0} does not belongs to company {1}

en: Account {0} does not exist
ar_SA: حساب {0} غير موجود

en: Account {0} does not exists
ar_SA: الحساب {0} غير موجود

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
ar_SA: الحساب {0} غير موجود في مخطط لوحة المعلومات {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
ar_SA: الحساب {0} لا يتطابق مع الشركة {1} في طريقة الحساب: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
ar_SA: الحساب {0} موجود في الشركة الأم {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
ar_SA: الحساب {0} تم إدخاله عدة مرات\n<br>\nAccount {0} has been entered multiple times

en: Account {0} is added in the child company {1}
ar_SA: تتم إضافة الحساب {0} في الشركة التابعة {1}

en: Account {0} is frozen
ar_SA: الحساب {0} مجمد\n<br>\nAccount {0} is frozen

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
ar_SA: الحساب {0} غير صحيح. يجب أن تكون عملة الحساب {1}

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
ar_SA: الحساب {0}: الحساب الرئيسي {1} لا يمكن أن يكون حساب دفتر أستاذ

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
ar_SA: الحساب {0}: الحساب الرئيسي {1} لا ينتمي إلى الشركة: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
ar_SA: الحساب {0}: الحسابه الأب {1} غير موجود

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
ar_SA: الحساب {0}: لا يمكنك جعله حساب رئيسي

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
ar_SA: الحساب: <b>{0}</b> عبارة &quot;Capital work&quot; قيد التقدم ولا يمكن تحديثها بواسطة &quot;إدخال دفتر اليومية&quot;

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
ar_SA: الحساب: {0} لا يمكن تحديثه إلا من خلال معاملات المخزون

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
ar_SA: الحساب: {0} غير مسموح به بموجب إدخال الدفع

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
ar_SA: الحساب: {0} مع العملة: {1} لا يمكن اختياره

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
ar_SA: المحاسبة

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
ar_SA: تفاصيل المحاسبة

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
ar_SA: البعد المحاسبي

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
ar_SA: البعد المحاسبي <b>{0}</b> مطلوب لحساب &quot;الميزانية العمومية&quot; {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
ar_SA: البعد المحاسبي <b>{0}</b> مطلوب لحساب &quot;الربح والخسارة&quot; {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
ar_SA: البعد المحاسبي التفاصيل

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
ar_SA: أبعاد المحاسبة

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
ar_SA: الأبعاد المحاسبية

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
ar_SA: القيود المحاسبة

en: Accounting Entry for Asset
ar_SA: المدخلات الحسابية للأصول

en: Accounting Entry for Service
ar_SA: القيد المحاسبي للخدمة

en: Accounting Entry for Stock
ar_SA: القيود المحاسبية للمخزون

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
ar_SA: المدخل المحاسبي ل {0}: {1} يمكن أن يكون فقط بالعملة {1}.\n<br>\nAccounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}

en: Accounting Ledger
ar_SA: موازنة دفتر الأستاذ

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
ar_SA: الماجستير المحاسبة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
ar_SA: فترة المحاسبة

en: Accounting Period overlaps with {0}
ar_SA: فترة المحاسبة تتداخل مع {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
ar_SA: تم تجميد قيود المحاسبة حتى هذا التاريخ. لا يمكن لأي شخص إنشاء أو تعديل الإدخالات باستثناء المستخدمين الذين لديهم الدور المحدد أدناه

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
ar_SA: الحسابات

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
ar_SA: الحسابات المجمدة حتى تاريخ

note: Name of a role
en: Accounts Manager
ar_SA: مدير حسابات

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
ar_SA: الحسابات الدائنة

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
ar_SA: ملخص الحسابات المستحقة للدفع

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
ar_SA: الحسابات المدينة

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
ar_SA: حسابات الائتمان حسابات القبض

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
ar_SA: حسابات القبض على حساب مخفضة

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
ar_SA: ملخص الحسابات المدينة

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
ar_SA: حسابات القبض غير المدفوعة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
ar_SA: إعدادات الحسابات

note: Name of a role
en: Accounts User
ar_SA: حسابات المستخدمين

en: Accounts table cannot be blank.
ar_SA: جدول الحسابات لا يمكن أن يكون فارغا.

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
ar_SA: إستهلاك متراكم

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
ar_SA: حساب الاستهلاك المتراكم

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
ar_SA: قيمة الاستهلاك المتراكمة

en: Accumulated Depreciation as on
ar_SA: الاستهلاك المتراكم كما في

en: Accumulated Monthly
ar_SA: متراكمة شهريا

en: Accumulated Values
ar_SA: القيم المتراكمة

en: Accumulated Values in Group Company
ar_SA: القيم المتراكمة في مجموعة الشركة

en: Achieved ({})
ar_SA: حقق ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
ar_SA: تاريخ شراء المركبة

en: Action
ar_SA: حدث

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
ar_SA: الإجراء إذا لم يتم تقديم استقصاء الجودة

en: Action Initialised
ar_SA: العمل مهيأ

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
ar_SA: أجراء في حال تجاوزت الميزانية الشهرية المتراكمة للميزانية الفعلية

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
ar_SA: الإجراء في حالة تجاوز الميزانية الشهرية المتراكمة على MR

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
ar_SA: أجراء في حال تجاوزت الميزانية الشهرية المتراكمة طلب الشراء

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
ar_SA: أجراء في حال تجاوزت الميزانية السنوية الميزانية المخصصة مسبقا

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
ar_SA: الإجراء إذا تجاوزت الميزانية السنوية على الدخل الشهري

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
ar_SA: الإجراء إذا تجاوزت الميزانية السنوية على أمر الشراء

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
ar_SA: الإجراءات

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
ar_SA: الإجراءات المنجزة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
ar_SA: نشط

en: Active Leads
ar_SA: العروض النشطة

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
ar_SA: أنشطة

note: Group in Asset's connections
en: Activity
ar_SA: نشاط

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
ar_SA: تكلفة النشاط

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
ar_SA: تكلفة النشاط موجودة للموظف {0} مقابل نوع النشاط - {1}

en: Activity Cost per Employee
ar_SA: تكلفة النشاط لكل موظف

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
ar_SA: نوع النشاط

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
ar_SA: الفعلية

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
ar_SA: كمية الدفعة الفعلية

en: Actual Cost
ar_SA: التكلفة الفعلية

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
ar_SA: التاريخ الفعلي

en: Actual Delivery Date
ar_SA: تاريخ التسليم الفعلي

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
ar_SA: تاريخ الإنتهاء الفعلي

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
ar_SA: تاريخ الإنتهاء الفعلي (عبر ورقة الوقت)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
ar_SA: الفعلي وقت الانتهاء

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
ar_SA: الفعلية تكاليف التشغيل

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
ar_SA: الفعلي وقت التشغيل

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
ar_SA: الكمية الفعلية

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
ar_SA: الكمية الفعلية (في المصدر / الهدف)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
ar_SA: الكمية الفعلية في المستودع

en: Actual Qty is mandatory
ar_SA: الكمية الفعلية هي إلزامية

en: Actual Quantity
ar_SA: الكمية الفعلية

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
ar_SA: تاريخ البدء الفعلي

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
ar_SA: تاريخ البدء الفعلي (عبر ورقة الوقت)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
ar_SA: الفعلي وقت البدء

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
ar_SA: الوقت الفعلي والتكلفة

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
ar_SA: الوقت الفعلي (بالساعات)

en: Actual qty in stock
ar_SA: الكمية الفعلية في المخزون

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
ar_SA: نوع الضريبة الفعلي لا يمكن تضمينه في معدل الصنف في الصف {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
ar_SA: إضافة

en: Add / Edit Prices
ar_SA: إضافة و تعديل الأسعار

en: Add Child
ar_SA: إضافة الطفل

en: Add Customers
ar_SA: إضافة العملاء

en: Add Employees
ar_SA: إضافة موظفين

en: Add Item
ar_SA: اضافة بند

en: Add Items
ar_SA: إضافة بنود

en: Add Leads
ar_SA: إضافة العملاء المحتملين

en: Add Multiple
ar_SA: إضافة متعددة

en: Add Multiple Tasks
ar_SA: إضافة مهام متعددة

en: Add Order Discount
ar_SA: أضف خصم الطلب

en: Add Participants
ar_SA: أضف مشاركين

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
ar_SA: إضافة  عرض سعر

en: Add Sales Partners
ar_SA: إضافة شركاء المبيعات

en: Add Suppliers
ar_SA: إضافة الموردين

en: Add Timesheets
ar_SA: إضافة جداول زمنية

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
ar_SA: أضف عطلات أسبوعية

en: Add items in the Item Locations table
ar_SA: أضف عناصر في جدول &quot;مواقع العناصر&quot;

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
ar_SA: إضافة أو خصم

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
ar_SA: أضف بقية أفراد مؤسستك كمستخدمين. يمكنك أيضا إضافة دعوة العملاء إلى بوابتك عن طريق إضافتهم من جهات الاتصال

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
ar_SA: أضف إلى الإجازات

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
ar_SA: أضف إلى Transit

en: Add/Edit Coupon Conditions
ar_SA: إضافة / تحرير شروط القسيمة

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
ar_SA: أضيف من قبل

en: Added {0} ({1})
ar_SA: وأضاف {0} ({1})

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
ar_SA: تكلفة الأصول الإضافية

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
ar_SA: تكلفة إضافية

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
ar_SA: التكلفة الإضافية لكل كمية

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
ar_SA: تكاليف إضافية

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
ar_SA: تفاصيل اضافية

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
ar_SA: خصم إضافي

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
ar_SA: مبلغ الخصم الإضافي

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
ar_SA: مقدار الخصم الاضافي (بعملة الشركة)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
ar_SA: نسبة الخصم الإضافية

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
ar_SA: معلومة اضافية

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
ar_SA: ملاحظات إضافية

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
ar_SA: تكاليف تشغيل  اضافية

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
ar_SA: معلومات إضافية عن الزبون.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
ar_SA: عنوان

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
ar_SA: معلومات الاتصال والعنوان

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
ar_SA: معلومات الاتصال والعنوان

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
ar_SA: معالجة التفاصيل

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
ar_SA: عنوان HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
ar_SA: العنوان سطر 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
ar_SA: العنوان سطر 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
ar_SA: اسم العنوان

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
ar_SA: العناوين و التواصل

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
ar_SA: عناوين واتصالات

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
ar_SA: يجب ربط العنوان بشركة. الرجاء إضافة صف للشركة في جدول الروابط.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
ar_SA: العنوان المستخدم لتحديد فئة الضريبة في المعاملات

note: Label of the addresses (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Addresses
ar_SA: عناوين

en: Administrative Expenses
ar_SA: نفقات إدارية

note: Name of a role
en: Administrator
ar_SA: مدير

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
ar_SA: حساب مقدم

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
ar_SA: المبلغ مقدما

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
ar_SA: مسبقا المدفوعة

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
ar_SA: دفعات مقدمة

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
ar_SA: المبلغ مقدما

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
ar_SA: قيمة الدفعة المقدمة لا يمكن أن تكون أكبر من {0} {1}

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
ar_SA: إعدادات متقدمة

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
ar_SA: الدفعات المقدمة

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
ar_SA: مقابل

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
ar_SA: مقابل الحساب

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
ar_SA: ضد بطانية النظام

en: Against Default Supplier
ar_SA: ضد المورد الافتراضي

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
ar_SA: ضد بند مذكرة التسليم

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
ar_SA: مقابل المستند

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
ar_SA: DOCTYPE ضد

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
ar_SA: مقابل المستند التفصيلى رقم

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
ar_SA: مقابل المستند رقم

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
ar_SA: مقابل حساب المصاريف

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
ar_SA: مقابل حساب الدخل

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
ar_SA: قيد اليومية المقابل {0} لا يحتوى مدخل {1} غير مطابق\n<br>\nAgainst Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
ar_SA: مدخل قيد اليومية {0} تم تعديله بالفعل لقسيمة أخرى\n<br>\nAgainst Journal Entry {0} is already adjusted \nagainst some other voucher

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
ar_SA: مقابل فاتورة المبيعات

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
ar_SA: مقابل بند فاتورة المبيعات

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
ar_SA: مقابل طلب مبيعات

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
ar_SA: مقابل بند طلب مبيعات

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
ar_SA: ضد دخول الأسهم

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
ar_SA: مقابل إيصال

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
ar_SA: مقابل إيصال  نوع

en: Age
ar_SA: عمر

en: Age (Days)
ar_SA: (العمر (أيام

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
ar_SA: العمرعلى أساس

en: Ageing Range
ar_SA: مدى العمر

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
ar_SA: جدول أعمال

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
ar_SA: تفاصيل الوكيل

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
ar_SA: عملاء

note: Name of a role
en: Agriculture Manager
ar_SA: مدير الزراعة

note: Name of a role
en: Agriculture User
ar_SA: مستخدم بالقطاع الزراعي

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
ar_SA: الكل

en: All Accounts
ar_SA: جميع الحسابات

en: All BOMs
ar_SA: كل الأصناف المركبة

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
ar_SA: جميع جهات الاتصال

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
ar_SA: كافة جهات اتصال العميل

en: All Customer Groups
ar_SA: جميع مجموعات العملاء

en: All Day
ar_SA: كل يوم

en: All Departments
ar_SA: جميع الاقسام

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
ar_SA: جميع الموظفين (نشط)

en: All Item Groups
ar_SA: كل مجموعات الأصناف

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
ar_SA: (جميع الزبائن المحتملين (مفتوح

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
ar_SA: بيانات الإتصال لكل شركاء البيع

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
ar_SA: كل مندوبي المبيعات

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
ar_SA: بيانات اتصال جميع الموردين

en: All Supplier Groups
ar_SA: جميع مجموعات الموردين

en: All Territories
ar_SA: جميع الأقاليم

en: All Warehouses
ar_SA: جميع المخازن

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
ar_SA: يجب نقل جميع الاتصالات بما في ذلك وما فوقها إلى الإصدار الجديد

en: All items have already been Invoiced/Returned
ar_SA: تم بالفعل تحرير / إرجاع جميع العناصر

en: All items have already been transferred for this Work Order.
ar_SA: جميع الإصناف تم نقلها لأمر العمل

en: All these items have already been Invoiced/Returned
ar_SA: تم بالفعل إصدار فاتورة / إرجاع جميع هذه العناصر

en: Allocate
ar_SA: تخصيص

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
ar_SA: تخصيص السلف تلقائيا (الداخل أولا الخارج أولا)

en: Allocate Payment Amount
ar_SA: تخصيص مبلغ الدفع

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
ar_SA: تخصيص الدفع على أساس شروط الدفع

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
ar_SA: تخصيص

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
ar_SA: المبلغ المخصص

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
ar_SA: المبلغ المخصص

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
ar_SA: لا يمكن أن يكون المبلغ المخصص أكبر من المبلغ غير المعدل

en: Allocated amount cannot be negative
ar_SA: لا يمكن أن يكون المبلغ المخصص سالبًا

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
ar_SA: توزيع

en: Allotted Qty
ar_SA: الكمية المخصصة

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
ar_SA: السماح

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
ar_SA: السماح بإنشاء حساب ضد شركة تابعة

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
ar_SA: السماح لصنف بديل

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
ar_SA: السماح في المرتجعات

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
ar_SA: السماح بإضافة العنصر عدة مرات في المعاملة

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
ar_SA: السماح بنقل المواد من مذكرة التسليم إلى فاتورة المبيعات

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
ar_SA: السماح بنقل المواد من إيصال الشراء إلى فاتورة الشراء

en: Allow Multiple Material Consumption
ar_SA: السماح باستهلاك المواد المتعددة

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
ar_SA: السماح بأوامر مبيعات متعددة مقابل طلب الشراء الخاص بالعميل

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
ar_SA: السماح بالقيم السالبة للمخزون

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
ar_SA: تسمح العمل الإضافي

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
ar_SA: السماح الإنتاج على عطلات

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
ar_SA: السماح بإنشاء فاتورة الشراء بدون أمر شراء

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
ar_SA: السماح بإنشاء فاتورة الشراء بدون إيصال الشراء

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
ar_SA: السماح بميزة إعادة التسمية

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
ar_SA: السماح بإعادة ضبط اتفاقية مستوى الخدمة

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
ar_SA: السماح بإعادة ضبط اتفاقية مستوى الخدمة من إعدادات الدعم.

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
ar_SA: السماح بإنشاء فاتورة المبيعات بدون إشعار التسليم

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
ar_SA: السماح بإنشاء فاتورة المبيعات بدون طلب مبيعات

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
ar_SA: السماح لأسعار الصرف الثابتة

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
ar_SA: السماح للمستخدم بتحرير سعر قائمة الأسعار في المعاملات

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
ar_SA: السماح بقيمة صفر

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
ar_SA: سمح

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
ar_SA: سمح للاعتماد مع

en: Already record exists for the item {0}
ar_SA: يوجد سجل للصنف {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
ar_SA: تم تعيين الإعداد الافتراضي في الملف الشخصي لنقطة البيع {0} للمستخدم {1}، يرجى تعطيل الإعداد الافتراضي

en: Alternate Item
ar_SA: صنف بديل

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
ar_SA: رمز الصنف البديل

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
ar_SA: اسم الصنف البديل

en: Alternative item must not be same as item code
ar_SA: يجب ألا يكون الصنف البديل هو نفسه رمز الصنف

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
ar_SA: معدل من

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
ar_SA: كمية

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
ar_SA: المبلغ (عملة الشركة)

en: Amount Delivered
ar_SA: المبلغ الذي تم تسليمه

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
ar_SA: مقدار الفرق

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
ar_SA: المبلغ في الشكل

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
ar_SA: مبلغ {0} {1} مقابل {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
ar_SA: مبلغ {0} {1} خصم مقابل {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
ar_SA: القيمة {0} {1} نقلت من {2} إلى {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
ar_SA: القيمة {0} {1} {2} {3}

en: Amt
ar_SA: الإجمالي

en: An error occurred during the update process
ar_SA: حدث خطأ أثناء عملية التحديث

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
ar_SA: التحليلات

en: Annual
ar_SA: سنوي

en: Annual Billing: {0}
ar_SA: الفواتير السنوية:  {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
ar_SA: المصروفات السنوية

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
ar_SA: الدخل السنوي

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
ar_SA: سجل الموازنة الآخر &#39;{0}&#39; موجود بالفعل مقابل {1} &#39;{2}&#39; وحساب &#39;{3}&#39; للسنة المالية {4}

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
ar_SA: مندوب مبيعات آخر {0} موجود بنفس رقم هوية الموظف

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
ar_SA: الرسوم المطبقة

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
ar_SA: قابل للتطبيق ل

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
ar_SA: قائمة العطلات القابلة للتطبيق

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
ar_SA: وحدات قابلة للتطبيق

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
ar_SA: قابلة للتطبيق على (المسمى الوظيفي)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
ar_SA: قابلة للتطبيق على (الموظف)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
ar_SA: قابلة للتطبيق على (الدور الوظيفي)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
ar_SA: قابلة للتطبيق على (المستخدم)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
ar_SA: ينطبق على البلدان

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
ar_SA: ينطبق على المستخدمين

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
ar_SA: ينطبق على سائق خارجي

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
ar_SA: قابل للتطبيق إذا كانت الشركة SpA أو SApA أو SRL

en: Applicable if the company is a limited liability company
ar_SA: قابل للتطبيق إذا كانت الشركة شركة ذات مسؤولية محدودة

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
ar_SA: قابل للتطبيق إذا كانت الشركة فردية أو مملوكة

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
ar_SA: ينطبق على طلب المواد

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
ar_SA: ينطبق على أمر الشراء

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
ar_SA: ينطبق على الحجز النفقات الفعلية

note: Label of the application_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Application Settings
ar_SA: إعدادات التطبيق

en: Application of Funds (Assets)
ar_SA: استخدام الاموال (الأصول)

en: Applied Coupon Code
ar_SA: رمز القسيمة المطبق

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
ar_SA: تطبيق خصم إضافي على

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
ar_SA: تطبيق تخفيض على

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
ar_SA: تطبيق الخصم على السعر المخفض

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
ar_SA: تطبيق الخصم على السعر

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
ar_SA: تطبيق قواعد التسعير متعددة

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
ar_SA: تنطبق على

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
ar_SA: تطبيق القاعدة على العلامة التجارية

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
ar_SA: تطبيق القاعدة على رمز البند

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
ar_SA: تطبيق القاعدة على مجموعة العناصر

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
ar_SA: تطبيق القاعدة على الآخر

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
ar_SA: تطبيق مبلغ الاستقطاع الضريبي

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
ar_SA: موعد

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
ar_SA: إعدادات حجز المواعيد

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
ar_SA: حجز موعد الشقوق

en: Appointment Confirmation
ar_SA: تأكيد الموعد

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
ar_SA: تفاصيل الموعد

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
ar_SA: مدة التعيين (بالدقائق)

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
ar_SA: موعد مع

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
ar_SA: الدور الوظيفي الذي لديه صلاحية الموافقة على قيمة اعلى من القيمة المرخص بها

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
ar_SA: لا يمكن أن يكون شرط الموافقة هو نفس الشرط الذي تنطبق عليه القاعدة

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
ar_SA: المستخدم الذي لديه صلاحية الموافقة على قيمة أعلى من القيمة المرخص بها

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
ar_SA: المستخدم الذي لدية صلاحية الموافقة لايمكن أن يكون نفس المستخدم الذي تنطبق عليه القاعدة

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
ar_SA: منطقة

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
ar_SA: وحدة قياس المساحة

en: Arrival Quantity
ar_SA: كمية الوصول

en: As On Date
ar_SA: كما هو بتاريخ

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
ar_SA: وفقا للأوراق UOM

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
ar_SA: نظرًا لتمكين الحقل {0} ، يكون الحقل {1} إلزاميًا.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
ar_SA: أثناء تمكين الحقل {0} ، يجب أن تكون قيمة الحقل {1} أكثر من 1.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
ar_SA: نظرًا لوجود مواد خام كافية ، فإن طلب المواد ليس مطلوبًا للمستودع {0}.

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
ar_SA: الأصول

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
ar_SA: حساب الأصول

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
ar_SA: فئة الأصول

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
ar_SA: حساب فئة الأصول

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
ar_SA: اسم فئة الأصول

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
ar_SA: فئة الموجودات إلزامية لبنود الموجودات الثابتة\n<br>\nAsset Category is mandatory for Fixed Asset item

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
ar_SA: مركز تكلفة إستهلاك الأصول

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
ar_SA: دفتر حسابات استهلاك الأصول

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
ar_SA: إستهلاك الأصول والأرصدة

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
ar_SA: تفاصيل الأصول

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
ar_SA: كتاب الأصول المالية

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
ar_SA: موقع الأصول

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
ar_SA: صيانة الأصول

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
ar_SA: سجل صيانة الأصول

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
ar_SA: مهمة صيانة الأصول

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
ar_SA: فريق صيانة الأصول

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
ar_SA: حركة الأصول

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
ar_SA: بند حركة الأصول

en: Asset Movement record {0} created
ar_SA: تم إنشاء سجل حركة الأصول {0}\n<br>\nAsset Movement record {0} created

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
ar_SA: اسم الأصول

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
ar_SA: سلسلة تسمية الأصول

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
ar_SA: مالك الأصول

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
ar_SA: شركة أسيت أونر

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
ar_SA: أصل مستلم ولكن غير فاتورة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
ar_SA: إصلاح الأصول

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
ar_SA: حالة الأصول

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
ar_SA: قيمة الأصول

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
ar_SA: تعديل قيمة الأصول

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
ar_SA: لا يمكن نشر تسوية قيمة الأصل قبل تاريخ شراء الأصل <b>{0}</b> .

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
ar_SA: تحليلات قيمة الأصول

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
ar_SA: لا يمكن إلغاء الأصل، لانه بالفعل {0}

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
ar_SA: ألغت الأصول عن طريق قيد اليومية {0}\n<br>\n Asset scrapped via Journal Entry {0}

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
ar_SA: لا يمكن إلغاء الأصل {0} ، كما هو بالفعل {1}\n<br>\nAsset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
ar_SA: الأصل {0} لا ينتمي للشركة {1}\n<br>\nAsset {0} does not belong to company {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
ar_SA: الأصل {0} لا ينتمي إلى الحارس {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
ar_SA: الأصل {0} لا ينتمي إلى الموقع {1}

en: Asset {0} must be submitted
ar_SA: الاصل {0} يجب تقديمه

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
ar_SA: الأصول

en: Assets not created for {0}. You will have to create asset manually.
ar_SA: لم يتم إنشاء الأصول لـ {0}. سيكون عليك إنشاء الأصل يدويًا.

en: Asset{} {assets_link} created for {}
ar_SA: الأصل {} {assets_link} الذي تم إنشاؤه لـ {}

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
ar_SA: تكليف إلى

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
ar_SA: تعيين للاسم

en: Assigned To
ar_SA: كلف إلى

en: Assignment
ar_SA: مهمة

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
ar_SA: يلزم وضع واحد نمط واحد للدفع لفاتورة نقطة البيع.\n<br>\nAt least one mode of payment is required for POS invoice.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
ar_SA: يجب اختيار واحدة على الأقل من الوحدات القابلة للتطبيق

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
ar_SA: في الصف # {0}: لا يمكن أن يكون معرف التسلسل {1} أقل من معرف تسلسل الصف السابق {2}

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
ar_SA: إرفاق ملف csv مع عمودين، واحدة للاسم القديم واحدة للاسم الجديد

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
ar_SA: إرفاق ملف مخطط الحسابات المخصص

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
ar_SA: مرفق

en: Attachments
ar_SA: المرفقات

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
ar_SA: معرف جهاز الحضور (معرف بطاقة الهوية / RF)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
ar_SA: سمة

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
ar_SA: السمة اسم

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
ar_SA: السمة القيمة

en: Attribute table is mandatory
ar_SA: جدول الخصائص إلزامي

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
ar_SA: تم تحديد السمة {0} عدة مرات في جدول السمات\n<br>\nAttribute {0} selected multiple times in Attributes Table

en: Attributes
ar_SA: سمات

note: Name of a role
en: Auditor
ar_SA: مدقق الحسابات

en: Authentication Failed
ar_SA: المصادقة فشلت

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
ar_SA: مرخص بها من

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
ar_SA: التحكم في الترخيص

note: Label of the authorization_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Endpoint
ar_SA: نقطة نهاية التخويل

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
ar_SA: قاعدة الترخيص

note: Label of the authorization_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization Settings
ar_SA: إعدادات التخويل

note: Label of the authorization_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Authorization URL
ar_SA: عنوان التخويل

en: Authorized Signatory
ar_SA: المخول بالتوقيع

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
ar_SA: القيمة المرخص بها

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
ar_SA: إنشاء الأصول تلقائيًا عند الشراء

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
ar_SA: إنشاء تلقائي

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
ar_SA: ارسال التقارير عبر البريد الالكتروني الياً

en: Auto Fetch
ar_SA: الجلب التلقائي

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
ar_SA: طلب مواد تلقائي

en: Auto Material Requests Generated
ar_SA: إنشاء طلب مواد تلقائي

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
ar_SA: الإسم التلقائي

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
ar_SA: الاشتراك التلقائي (لجميع العملاء)

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
ar_SA: تكرار تلقائي

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
ar_SA: تكرار تلقائي للتفاصيل

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
ar_SA: إعادة ترتيب تلقائي

en: Auto repeat document updated
ar_SA: تكرار تلقائي للمستندات المحدثة

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
ar_SA: إضافة الضرائب والرسوم تلقائيا من قالب الضريبة البند

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
ar_SA: إنشاء دفعة جديدة تلقائيا

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
ar_SA: معالجة الإدخال المؤجل للمحاسبة تلقائيًا

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
ar_SA: توافر فتحات

en: Available
ar_SA: متاح

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
ar_SA: متوفر (كمية باتش) عند (من المخزن)

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
ar_SA: الكمية المتاحة من الباتش فى المخزن

en: Available For Use Date
ar_SA: متاح للاستخدام تاريخ

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
ar_SA: الكمية المتاحة

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
ar_SA: الكمية المتاحة في مستودع المصدر

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
ar_SA: الكمية المتوفرة في مستودع ويب

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
ar_SA: الكمية المتاحة في مستودع

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
ar_SA: الكمية المتوفرة

en: Available Stock
ar_SA: المخزون المتوفر

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
ar_SA: المخزون المتاج للأصناف المعبأة

en: Available for use date is required
ar_SA: مطلوب تاريخ متاح للاستخدام

en: Available quantity is {0}, you need {1}
ar_SA: الكمية المتاحة هي {0} ، تحتاج إلى {1}

en: Available {0}
ar_SA: متاح {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
ar_SA: التاريخ المتاح للاستخدام

en: Available-for-use Date should be after purchase date
ar_SA: يجب أن يكون التاريخ متاحًا بعد تاريخ الشراء

en: Average Age
ar_SA: متوسط العمر

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
ar_SA: متوسط الخصم

en: Average Rate
ar_SA: المعدل المتوسط

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
ar_SA: متوسط وقت الاستجابة

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
ar_SA: متوسط الوقت المستغرق من قبل المورد للتسليم

en: Avg Daily Outgoing
ar_SA: متوسط الصادرات اليومية

en: Avg. Buying Price List Rate
ar_SA: متوسط قائمة أسعار الشراء

en: Avg. Selling Price List Rate
ar_SA: متوسط قائمة أسعار البيع

en: Avg. Selling Rate
ar_SA: متوسط معدل البيع

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
ar_SA: قائمة مكونات المواد

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
ar_SA: يجب ألا يكون BOM 1 {0} و BOM 2 {1} متطابقين

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
ar_SA: أداة مقارنة BOM

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
ar_SA: رقم تفاصيل فاتورة الموارد

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
ar_SA: قائمة المواد للصنف المفصص

en: BOM ID
ar_SA: معرف BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Item
ar_SA: صنف قائمة المواد

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
ar_SA: رقم قائمة مكونات المواد

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
ar_SA: رقم فاتورة الموارد لغرض جيد

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
ar_SA: عملية قائمة المواد

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
ar_SA: وقت عمليات BOM

en: BOM Qty
ar_SA: BOM الكمية

en: BOM Rate
ar_SA: سعر او معدل قائمة مكونات المواد

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
ar_SA: الصنف الخردة بقائمة المواد

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
ar_SA: BOM البحث

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
ar_SA: BOM Stock محتسب

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
ar_SA: تقرير مخزون فاتورة المواد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
ar_SA: أداة تحديث بوم

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
ar_SA: تقرير الفرق BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
ar_SA: صنف الموقع الالكتروني بقائمة المواد

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
ar_SA: عملية الموقع الالكتروني بقائمة المواد

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
ar_SA: مطلوب، قائمة مكونات المواد و كمية التصنيع

en: BOM does not contain any stock item
ar_SA: فاتورة الموارد لا تحتوي على أي صنف مخزون

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
ar_SA: تكرار BOM: {0} لا يمكن أن يكون تابعًا لـ {1}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
ar_SA: قائمة المواد {0} لا تنتمي إلى الصنف {1}

en: BOM {0} must be active
ar_SA: قائمة مكونات المواد {0} يجب أن تكون نشطة\n<br>\nBOM {0} must be active

en: BOM {0} must be submitted
ar_SA: قائمة مكونات المواد {0} يجب أن تكون مسجلة\n<br>\nBOM {0} must be submitted

en: Backdated Stock Entry
ar_SA: إدخال مخزون مؤرخ

en: Backflush Raw Materials
ar_SA: المواد الخام Backflush

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
ar_SA: Backflush المواد الخام مبني على

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
ar_SA: المواد الخام Backflush من مستودع في التقدم في العمل

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
ar_SA: Backflush المواد الخام من العقد من الباطن

en: Balance
ar_SA: الموازنة

en: Balance (Dr - Cr)
ar_SA: الرصيد (مدين - دائن)

en: Balance ({0})
ar_SA: الرصيد ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
ar_SA: التوازن في حساب العملة

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
ar_SA: التوازن في العملة الأساسية

en: Balance Qty
ar_SA: كمية الرصيد

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
ar_SA: المركز المالي

en: Balance Value
ar_SA: قيمة الرصيد

en: Balance for Account {0} must always be {1}
ar_SA: رصيد الحساب لـ {0} يجب ان يكون دائما {1}

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
ar_SA: يجب أن يكون الرصيد

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
ar_SA: مصرف

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
ar_SA: البنك حساب / النقدية

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
ar_SA: رقم الحساب المصرفي.

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
ar_SA: حساب مصرفي

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
ar_SA: تفاصيل الحساب البنكي

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
ar_SA: معلومات الحساب البنكي

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
ar_SA: رقم الحساب البنكي

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
ar_SA: النوع الفرعي للحساب المصرفي

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
ar_SA: نوع الحساب المصرفي

en: Bank Accounts
ar_SA: حسابات مصرفية

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
ar_SA: الرصيد المصرفي

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
ar_SA: الرسوم المصرفية

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
ar_SA: حساب الرسوم البنكية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
ar_SA: تخليص البنك

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
ar_SA: تفاصيل التخليص المصرفي

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
ar_SA: ملخص التخليص البنكى

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
ar_SA: رصيد رصيد البنك

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
ar_SA: تفاصيل البنك

en: Bank Draft
ar_SA: مسودة بنكية

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
ar_SA: حركة بنكية

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
ar_SA: ضمان بنكي

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
ar_SA: رقم ضمان البنك

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
ar_SA: نوع الضمان المصرفي

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
ar_SA: اسم المصرف

en: Bank Overdraft Account
ar_SA: حساب السحب من البنك بدون رصيد

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
ar_SA: بيان تسوية حساب بنكية

en: Bank Statement balance as per General Ledger
ar_SA: كشف رصيد الحساب المصرفي وفقا لدفتر الأستاذ العام

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
ar_SA: المعاملات المصرفية

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
ar_SA: رسم المعاملات المصرفية

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
ar_SA: مدفوعات المعاملات المصرفية

en: Bank account cannot be named as {0}
ar_SA: لا يمكن تسمية الحساب المصرفي باسم {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
ar_SA: الحساب المصرفي {0} موجود بالفعل ولا يمكن إنشاؤه مرة أخرى

en: Bank accounts added
ar_SA: الحسابات البنكية المضافة

en: Bank transaction creation error
ar_SA: خطأ في إنشاء معاملة البنك

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
ar_SA: الخدمات المصرفية

note: Name of a UOM
en: Bar
ar_SA: شريط

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
ar_SA: الرمز الشريطي

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
ar_SA: نوع الباركود

en: Barcode {0} already used in Item {1}
ar_SA: الباركود {0} مستخدم بالفعل في الصنف {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
ar_SA: الباركود {0} ليس رمز {1} صالحًا

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
ar_SA: الباركود

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
ar_SA: المبلغ الأساسي (عملة الشركة )

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
ar_SA: مدى تغيير المبلغ الأساسي (عملة الشركة )

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
ar_SA: سعر الساعة الأساسي (عملة الشركة)

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
ar_SA: الرابط الأساسي

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
ar_SA: وبناء على

en: Based On Data ( in years )
ar_SA: على أساس البيانات (بالسنوات)

en: Based On Document
ar_SA: بناء على المستند

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
ar_SA: بناء على شروط الدفع

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
ar_SA: على أساس قائمة الأسعار

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
ar_SA: المبلغ الأساسي

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
ar_SA: المبلغ الأساسي (عملة الشركة )

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
ar_SA: سعر أساسي (عملة الشركة)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
ar_SA: التسعير الاساسي استنادأ لوحدة القياس

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
ar_SA: الدفعات

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
ar_SA: وصف الباتش

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
ar_SA: تفاصيل الدفعة

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
ar_SA: هوية الباتش

en: Batch ID is mandatory
ar_SA: معرف الدُفعة إلزامي

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
ar_SA: حالة انتهاء صلاحية الدفعة الصنف

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
ar_SA: رقم دفعة

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
ar_SA: سلسلة رقم الدفعة

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
ar_SA: كمية الدفعة

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
ar_SA: حجم الدفعة

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
ar_SA: دفعة UOM

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
ar_SA: الدفعة {0} للعنصر {1} انتهت صلاحيتها\n<br>\nBatch {0} of Item {1} has expired.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
ar_SA: تم تعطيل الدفعة {0} من الصنف {1}.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
ar_SA: دفعة الحكيم التاريخ الرصيد

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
ar_SA: قبل المصالحة

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
ar_SA: ابدأ (بالأيام)

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
ar_SA: تاريخ الفاتورة

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
ar_SA: رقم الفاتورة

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
ar_SA: فاتورة المواد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
ar_SA: تمت الفوترة

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
ar_SA: القيمة المقدم فاتورة بها

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
ar_SA: فوترة AMT

en: Billed Qty
ar_SA: الفواتير الكمية

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
ar_SA: العنوان الذي ترسل به الفواتير

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
ar_SA: اسم عنوان تقديم الفواتير

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
ar_SA: قيمة الفواتير

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
ar_SA: مدينة الفوترة

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
ar_SA: بلد إرسال الفواتير

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
ar_SA: إقليم الفواتير

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
ar_SA: الفواتير العملات

en: Billing Date
ar_SA: تاريخ الفواتير

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
ar_SA: تفاصيل الفاتورة

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
ar_SA: البريد الالكتروني لقوائم الدفع

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
ar_SA: ساعات الفواتير

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
ar_SA: فواتير الفوترة

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
ar_SA: عدد الفواتير الفوترة

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
ar_SA: لا يمكن أن يكون عدد فترات إعداد الفواتير أقل من 1

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
ar_SA: سعر الفوترة

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
ar_SA: الدولة الفواتير

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
ar_SA: حالة الفواتير

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
ar_SA: الرمز البريدي للفواتير

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
ar_SA: يجب أن تكون عملة الفوترة مساوية لعملة الشركة الافتراضية أو عملة حساب الطرف

note: Name of a DocType
en: Bin
ar_SA: صندوق

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
ar_SA: السيرة الذاتية / رسالة الغلاف

en: Black
ar_SA: أسود

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
ar_SA: أمر بطانية

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
ar_SA: صنف أمر بطانية

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
ar_SA: بطالة سعر النظام

en: Block Invoice
ar_SA: حظر الفاتورة

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
ar_SA: كتلة المورد

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
ar_SA: مدونه المشترك

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
ar_SA: فصيلة الدم

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
ar_SA: الجسم

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
ar_SA: نص أساسي

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
ar_SA: النص الأساسي والنص الختامي تعليمات

en: Book Appointment
ar_SA: موعد الكتاب

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
ar_SA: كتاب اهلاك الأُصُول المدخلة تلقائيا

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
ar_SA: حجز إدخالات مؤجلة على أساس

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
ar_SA: كتاب مؤجل إدخالات عن طريق إدخال دفتر اليومية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
ar_SA: حجز

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
ar_SA: حجز الأصول الثابتة

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
ar_SA: على حد سواء

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
ar_SA: يجب تعيين كل من تاريخ بدء الفترة التجريبية وتاريخ انتهاء الفترة التجريبية

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
ar_SA: فرع

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
ar_SA: رمز الفرع

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
ar_SA: العلامة التجارية

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
ar_SA: افتراضيات العلامة التجارية

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
ar_SA: العلامة التجارية اسم

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
ar_SA: انهيار

en: Browse BOM
ar_SA: تصفح قائمة المواد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
ar_SA: ميزانية

note: Name of a DocType
en: Budget Account
ar_SA: حساب الميزانية

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
ar_SA: حسابات الميزانية

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
ar_SA: الميزانية مقابل

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
ar_SA: قيمة الميزانية

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
ar_SA: تفاصيل الميزانية

en: Budget List
ar_SA: قائمة الميزانية

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
ar_SA: تقرير إنحرافات الموازنة

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
ar_SA: لايمكن أسناد الميزانية للمجموعة Account {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
ar_SA: لا يمكن تعيين الميزانية مقابل {0}، حيث إنها ليست حسابا للدخل أو للمصروفات

en: Budgets
ar_SA: الميزانيات

en: Buildings
ar_SA: المباني

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
ar_SA: تحديث بالجمله

en: Bundle Qty
ar_SA: حزمة الكمية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
ar_SA: مشغول

en: Buy
ar_SA: الشراء

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
ar_SA: المشتريات

en: Buying Amount
ar_SA: قيمة الشراء

en: Buying Price List
ar_SA: قائمة أسعار الشراء

en: Buying Rate
ar_SA: معدل الشراء

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
ar_SA: إعدادات الشراء

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
ar_SA: يجب أن يتم التحقق الشراء، إذا تم تحديد مطبق للك {0}

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
ar_SA: تجاوز الحد الائتماني في طلب المبيعات

note: Label of the cc_to (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
ar_SA: CC إلى

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Home Workspace
en: CRM
ar_SA: إدارة علاقات الزبائن

en: CWIP Account
ar_SA: حساب CWIP

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
ar_SA: إحسب الربح بناء على

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
ar_SA: حساب الاهلاك

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
ar_SA: حساب أوقات الوصول المقدرة

en: Calculated Bank Statement balance
ar_SA: حساب رصيد الحساب المصرفي

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
ar_SA: العمليات الحسابية

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
ar_SA: حدث التقويم

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
ar_SA: معايرة

en: Call Connected
ar_SA: اتصال متصل

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
ar_SA: تفاصيل المكالمة

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
ar_SA: مدة المكالمة بالثواني

note: Name of a DocType
en: Call Log
ar_SA: سجل المكالمات

en: Call Missed
ar_SA: دعوة غاب

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
ar_SA: ملخص الاتصال

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
ar_SA: كفاءة الحملة

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
ar_SA: جدول البريد الإلكتروني للحملة

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
ar_SA: اسم الحملة

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
ar_SA: حملة التسمية بواسطة

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
ar_SA: جداول الحملة

en: Can be approved by {0}
ar_SA: يمكن الموافقة عليها بواسطة {0}

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
ar_SA: لا يمكن التصفية على أساس Cashier ، إذا تم تجميعها بواسطة Cashier

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
ar_SA: لا يمكن التصفية بناءً على العميل ، إذا تم تجميعه بواسطة العميل

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
ar_SA: لا يمكن التصفية بناءً على ملف تعريف نقطة البيع ، إذا تم تجميعها حسب ملف تعريف نقطة البيع

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
ar_SA: لا يمكن التصفية بناءً على طريقة الدفع ، إذا تم تجميعها حسب طريقة الدفع

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
ar_SA: لا يمكن الفلتره علي اساس (رقم الأيصال)، إذا تم وضعه في مجموعة على اساس (ايصال)

en: Can only make payment against unbilled {0}
ar_SA: يمكن إجراء دفعة فقط مقابل فاتورة غير مدفوعة {0}

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
ar_SA: الغاء في نهاية الفترة

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
ar_SA: إلغاء الزيارة {0} قبل إلغاء طلب الضمانة

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
ar_SA: إلغاء المواد الخاصة بالزيارة {0} قبل إلغاء زيارة الصيانة هذه

en: Cancel Subscription
ar_SA: إلغاء الاشتراك

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
ar_SA: إلغاء الاشتراك بعد فترة السماح

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
ar_SA: تاريخ الإلغاء

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Closing Stock Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
ar_SA: ألغيت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
ar_SA: ألغيت

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
ar_SA: لا يمكن حساب وقت الوصول حيث أن عنوان برنامج التشغيل مفقود.

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
ar_SA: لا يمكن تحسين المسار لأن عنوان برنامج التشغيل مفقود.

en: Cannot Relieve Employee
ar_SA: لا يمكن إعفاء الموظف

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
ar_SA: لا يمكن أن يكون عنصر الأصول الثابتة كما يتم إنشاء دفتر الأستاذ.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
ar_SA: لا يمكن الإلغاء لان هناك تدوينات مخزون مقدمة {0} موجوده

en: Cannot cancel this document as it is linked with submitted asset {0}. Please cancel it to continue.
ar_SA: لا يمكن إلغاء هذا المستند لأنه مرتبط بالأصل المقدم {0}. من فضلك قم بإلغائها للمتابعة.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
ar_SA: لا يمكن إلغاء المعاملة لأمر العمل المكتمل.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
ar_SA: لا يمكن تغيير سمات بعد معاملة الأسهم. جعل عنصر جديد ونقل الأسهم إلى البند الجديد

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
ar_SA: لا يمكن تغيير تاريخ بدء السنه المالية وتاريخ انتهاء السنه المالية بمجرد حفظ السنه المالية.\n<br>\nCannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
ar_SA: لا يمكن تغيير تاريخ إيقاف الخدمة للعنصر الموجود في الصف {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
ar_SA: لا يمكن تغيير خصائص المتغير بعد معاملة المخزون. سيكون عليك عمل عنصر جديد للقيام بذلك.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
ar_SA: لا يمكن تغيير العملة الافتراضية للشركة، لأن هناك معاملات موجودة. يجب إلغاء المعاملات لتغيير العملة الافتراضية.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
ar_SA: لا يمكن تحويل مركز التكلفة إلى حساب دفتر الأستاذ لانه مرتبط بعقدة فرعية

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
ar_SA: لا يمكن تحويل الحساب إلى تصنيف مجموعة لأن نوع الحساب تم اختياره.

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
ar_SA: لا يمكن تعطيل أو إلغاء قائمة المواد لانها مترابطة مع قوائم مواد اخرى

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
ar_SA: لا يمكن ان تعلن بانها فقدت ، لأنه تم تقديم عرض مسعر.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
ar_SA: لا يمكن الخصم عندما تكون الفئة "التقييم" أو "التقييم والإجمالي"

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
ar_SA: لا يمكن حذف الرقم التسلسلي {0}، لانه يتم استخدامها في قيود المخزون

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
ar_SA: لا يمكن ضمان التسليم بواسطة Serial No حيث أن العنصر {0} مضاف مع وبدون ضمان التسليم بواسطة Serial No.

en: Cannot find Item with this Barcode
ar_SA: لا يمكن العثور على عنصر بهذا الرمز الشريطي

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
ar_SA: لا يمكن زيادة حجم العنصر {0} في الصف {1} أكثر من {2}. للسماح بالإفراط في الفوترة ، يرجى تعيين بدل في إعدادات الحسابات

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
ar_SA: لا يمكن أن تنتج المزيد من البند {0} اكثر من كمية طلب المبيعات {1}

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
ar_SA: لا يمكن أن يشير رقم الصف أكبر من أو يساوي رقم الصف الحالي لهذا النوع المسؤول

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
ar_SA: لا يمكن تحديد نوع التهمة باسم ' في الصف السابق المبلغ ' أو ' في السابق صف إجمالي " ل لصف الأول

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
ar_SA: لا يمكن أن تعين كخسارة لأنه تم تقديم أمر البيع. <br>Cannot set as Lost as Sales Order is made.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
ar_SA: لا يمكن تحديد التخويل على أساس الخصم ل {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
ar_SA: لا يمكن تعيين عدة عناصر افتراضية لأي شركة.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
ar_SA: لا يمكن ضبط كمية أقل من الكمية المسلمة

en: Cannot set quantity less than received quantity
ar_SA: لا يمكن تعيين كمية أقل من الكمية المستلمة

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
ar_SA: لا يمكن تعيين الحقل <b>{0}</b> للنسخ في المتغيرات

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
ar_SA: سعة

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
ar_SA: القدرة على التخطيط

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
ar_SA: خطأ في تخطيط السعة ، لا يمكن أن يكون وقت البدء المخطط له هو نفسه وقت الانتهاء

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
ar_SA: القدرة على التخطيط لل(أيام)

en: Capital Stock
ar_SA: رأس المال

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
ar_SA: حساب رأس المال قيد التنفيذ

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
ar_SA: العمل الرأسمالي في التقدم

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
ar_SA: نقد

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
ar_SA: الدخول النقدية

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
ar_SA: التدفق النقدي

en: Cash Flow Statement
ar_SA: بيان التدفق النقدي

en: Cash Flow from Financing
ar_SA: التدفق النقدي من التمويل

en: Cash Flow from Investing
ar_SA: التدفق النقد من الاستثمار

en: Cash Flow from Operations
ar_SA: التدفق النقدي من العمليات

en: Cash In Hand
ar_SA: النقدية الحاضرة

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
ar_SA: الحساب النقدي أو البنكي مطلوب لعمل مدخل بيع <br>Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
ar_SA: حساب النقد / البنك

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
ar_SA: أمين الصندوق

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
ar_SA: إغلاق أمين الصندوق

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
ar_SA: مدفوعات إغلاق أمين الصندوق

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
ar_SA: قبض على الكل

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
ar_SA: فئة

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
ar_SA: تفاصيل التصنيف

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
ar_SA: اسم التصنيف

en: Category-wise Asset Value
ar_SA: قيمة الأصول حسب الفئة

en: Caution
ar_SA: الحذر

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
ar_SA: رقم الهاتف المحمول

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
ar_SA: شهادة

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
ar_SA: تفاصيل الشهادة

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
ar_SA: حد الشهادة

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
ar_SA: شهادة رقم

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
ar_SA: الشهادة مطلوبة

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
ar_SA: تغيير المبلغ

en: Change Release Date
ar_SA: تغيير تاريخ الإصدار

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
ar_SA: قم بتغيير نوع الحساب إلى &quot;ذمم مدينة&quot; أو حدد حسابًا مختلفًا.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
ar_SA: قم بتغيير هذا التاريخ يدويًا لإعداد تاريخ بدء المزامنة التالي

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
ar_SA: لا يسمح بتغيير مجموعة العملاء للعميل المحدد.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
ar_SA: شريك القناة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
ar_SA: خاضع للرسوم

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
ar_SA: الرسوم المتكبدة

en: Chart
ar_SA: خريطة

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
ar_SA: نمودج  دليل الحسابات

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
ar_SA: معاينة الرسم البياني

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
ar_SA: شجرة الرسم البياني

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the chart_of_accounts (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
ar_SA: الشجرة المحاسبية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
ar_SA: مخطط حسابات المستورد

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
ar_SA: دليل مراكز التكلفة

en: Charts Based On
ar_SA: الرسوم البيانية على أساس

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
ar_SA: رقم الشاسيه

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
ar_SA: الدردشة

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
ar_SA: التحقق من رقم الفتورة المرسلة من المورد مميز (ليس متكرر)

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
ar_SA: تحقق ما إذا كان هو وحدة الزراعة المائية

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
ar_SA: تحقق مما إذا كان إدخال نقل المواد غير مطلوب

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
ar_SA: تحقق في (مجموعة)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
ar_SA: حدد هذا الخيار لعدم السماح بالكسور مع الارقام (for Nos)

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
ar_SA: طلب الخروج / إرسال الطلب / طلب جديد

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
ar_SA: شيك

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
ar_SA: تاريخ الشيك

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
ar_SA: ارتفاع الصك

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
ar_SA: رقم الشيك

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
ar_SA: نمودج طباعة الشيك

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
ar_SA: مقاس الصك

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
ar_SA: عرض الشيك

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
ar_SA: تاريخ الصك / السند المرجع

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
ar_SA: رقم الصك / السند المرجع

en: Cheques Required
ar_SA: الشيكات المطلوبة

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
ar_SA: الشيكات والودائع موضحة او المقاصة تمت بشكل غير صحيح

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
ar_SA: اسم الطفل

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
ar_SA: مهمة تابعة موجودة لهذه المهمة. لا يمكنك حذف هذه المهمة.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
ar_SA: العقد التابعة يمكن أن تنشأ إلا في إطار 'مجموعة' نوع العُقد

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
ar_SA: مستودع فرعي موجود لهذا المستودع. لا يمكنك حذف هذا المستودع.\n<br>\nChild warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
ar_SA: مدينة

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
ar_SA: الفئة / النسبة المئوية

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
ar_SA: الشروط والأحكام

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
ar_SA: مسح الجدول

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
ar_SA: تاريخ الاستحقاق

en: Clearance Date not mentioned
ar_SA: لم يتم ذكر تاريخ الاستحقاق

en: Clearance Date updated
ar_SA: تم تحديث تاريخ التخليص\n<br>\nClearance Date updated

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
ar_SA: انقر على زر استيراد الفواتير بمجرد إرفاق الملف المضغوط بالوثيقة. سيتم عرض أي أخطاء متعلقة بالمعالجة في سجل الأخطاء.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
ar_SA: انقر على الرابط أدناه للتحقق من بريدك الإلكتروني وتأكيد الموعد

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
ar_SA: عميل

note: Label of the client_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Client ID
ar_SA: رمز العميل

note: Label of the client_secret (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Client Secret
ar_SA: سر العميل

en: Close
ar_SA: أغلق

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
ar_SA: اغلاق المشكلة بعد ايام

en: Close Loan
ar_SA: إغلاق القرض

en: Close the POS
ar_SA: أغلق POS

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
ar_SA: مغلق

note: Name of a DocType
en: Closed Document
ar_SA: وثيقة مغلقة

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
ar_SA: وثائق مغلقة

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
ar_SA: الطلب المغلق لايمكن إلغاؤه. ازالة الاغلاق لكي تتمكن من الالغاء

en: Closing (Cr)
ar_SA: إغلاق (دائن)

en: Closing (Dr)
ar_SA: إغلاق (مدين)

en: Closing (Opening + Total)
ar_SA: الإغلاق (الافتتاحي + الإجمالي)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
ar_SA: اقفال حساب المركز الرئيسي

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
ar_SA: يجب ان يكون الحساب الختامي {0} من النوع متطلبات/الأسهم\n<br>\nClosing Account {0} must be of type Liability / Equity

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
ar_SA: مبلغ الإغلاق

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
ar_SA: الرصيد الختامي

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
ar_SA: تاريخ الاغلاق

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
ar_SA: نص ختامي

note: Label of the code (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
ar_SA: رمز

en: Collapse All
ar_SA: انهيار جميع

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
ar_SA: اجمع التقدم

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
ar_SA: عامل التجميع (= 1 ليرة لبنانية)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
ar_SA: قواعد الجمع

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
ar_SA: مجموعة الصف

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
ar_SA: اللون

en: Colour
ar_SA: اللون

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
ar_SA: العمود في ملف البنك

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
ar_SA: تعليقات

en: Commercial
ar_SA: تجاري

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
ar_SA: عمولة

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
ar_SA: نسبة العمولة

en: Commission on Sales
ar_SA: عمولة على المبيعات

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
ar_SA: الاتصالات

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
ar_SA: الاتصالات متوسطة

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
ar_SA: الاتصالات المتوسطة Timeslot

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
ar_SA: الاتصالات المتوسطة النوع

en: Compact Item Print
ar_SA: مدمجة البند طباعة

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
ar_SA: شركات

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
ar_SA: شركة

en: Company Abbreviation
ar_SA: اختصار الشركة

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
ar_SA: لا يمكن أن يحتوي اختصار الشركة على أكثر من 5 أحرف

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
ar_SA: حساب الشركة

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
ar_SA: عنوان الشركة

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
ar_SA: اسم عنوان الشركة

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
ar_SA: حساب بنك الشركة

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
ar_SA: وصف الشركة

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
ar_SA: تفاصيل الشركة

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
ar_SA: البريد الإلكتروني الخاص بالشركة

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
ar_SA: شعار الشركة

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
ar_SA: اسم الشركة

note: Description of the 'Tally Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Company Name as per Imported Tally Data
ar_SA: اسم الشركة حسب بيانات Tally المستوردة

en: Company Name cannot be Company
ar_SA: اسم الشركة لا يمكن أن تكون شركة

en: Company Not Linked
ar_SA: شركة غير مرتبطة

note: Label of the company_settings (Section Break) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Company Settings
ar_SA: إعدادات الشركة

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
ar_SA: يجب أن تتطابق عملات الشركة لكلتا الشركتين مع معاملات Inter Inter Company.

en: Company field is required
ar_SA: حقل الشركة مطلوب

en: Company name not same
ar_SA: اسم الشركة ليس مماثل\n<br>\nCompany name not same

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
ar_SA: شركة الأصل {0} ومستند الشراء {1} غير متطابقين.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
ar_SA: ارقام تسجيل الشركة و ارقام ملفات الضرائب..... الخ

en: Company {0} already exists. Continuing will overwrite the Company and Chart of Accounts
ar_SA: الشركة {0} موجودة بالفعل. سيؤدي الاستمرار إلى الكتابة فوق الشركة ومخطط الحسابات

en: Company {0} does not exist
ar_SA: الشركة {0} غير موجودة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
ar_SA: أكمال

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
ar_SA: أكتمل

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
ar_SA: اكتمل بواسطة

en: Completed Operation
ar_SA: العملية المكتملة

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
ar_SA: الكمية المكتملة

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
ar_SA: لا يمكن أن تكون الكمية المكتملة أكبر من &quot;الكمية إلى التصنيع&quot;

en: Completed Quantity
ar_SA: الكمية المكتملة

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
ar_SA: أوامر العمل المكتملة

en: Completion
ar_SA: إكمال

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
ar_SA: اكتمال بواسطة

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
ar_SA: تاريخ الانتهاء

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
ar_SA: استكمال الحالة

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
ar_SA: تأمين شامل

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
ar_SA: الحاسوب

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
ar_SA: الحالة

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
ar_SA: سيتم تطبيق الشروط على جميع العناصر المختارة مجتمعة.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
ar_SA: تكوين قائمة الأسعار الافتراضية عند إنشاء معاملة شراء جديدة. سيتم جلب أسعار العناصر من قائمة الأسعار هذه.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
ar_SA: تاريخ التأكيد

en: Connect to Quickbooks
ar_SA: الاتصال Quickbooks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connected to QuickBooks
ar_SA: متصلة QuickBooks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Connecting to QuickBooks
ar_SA: الاتصال QuickBooks

en: Consider Accounting Dimensions
ar_SA: ضع في اعتبارك أبعاد المحاسبة

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
ar_SA: النظر في ضريبة أو رسم ل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
ar_SA: موحّد

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
ar_SA: مذكرة ائتمان موحدة

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
ar_SA: القوائم المالية الموحدة

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
ar_SA: فاتورة المبيعات الموحدة

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
ar_SA: مستشار

en: Consumable
ar_SA: مستهلك

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
ar_SA: تكلفة المواد المستهلكة

en: Consumed
ar_SA: مستهلك

en: Consumed Amount
ar_SA: القيمة المستهلكة

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
ar_SA: العناصر المستهلكة

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontra
en: Consumed Qty
ar_SA: تستهلك الكمية

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
ar_SA: اتصال

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
ar_SA: الاتصال التفاصيل

en: Contact Details
ar_SA: تفاصيل الاتصال

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
ar_SA: الاتصال HTML

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
ar_SA: معلومات الاتصال

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
ar_SA: معلومات الاتصال

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
ar_SA: قائمة جهات الاتصال

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
ar_SA: الاتصال المحمول لا

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
ar_SA: اسم جهة الاتصال

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
ar_SA: الاتصال رقم

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
ar_SA: الشخص الذي يمكن الاتصال به

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
ar_SA: إعدادات الاتصال بنا

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
ar_SA: محتوى

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
ar_SA: نوع المحتوى

en: Continue
ar_SA: استمر

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
ar_SA: الدخول كونترا

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
ar_SA: عقد

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
ar_SA: تفاصيل العقد

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
ar_SA: تاريخ نهاية العقد

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
ar_SA: قائمة مراجعة إنجاز العقد

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
ar_SA: مدة العقد

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
ar_SA: قالب العقد

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
ar_SA: شروط استيفاء قالب العقد

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
ar_SA: شروط العقد

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
ar_SA: شروط وأحكام العقد

en: Contribution Amount
ar_SA: قيمة المساهمة

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
ar_SA: المساهمة في صافي إجمالي

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
ar_SA: التحكم في العمل

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
ar_SA: معامل التحويل

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
ar_SA: معدل التحويل

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
ar_SA: معامل التحويل الافتراضي لوحدة القياس يجب أن يكون 1 في الصف {0}

en: Conversion rate cannot be 0 or 1
ar_SA: لا يمكن أن يكون معدل التحويل 0 أو 1

en: Convert to Group
ar_SA: تحويل إلى تصنيف (مجموعة)

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
ar_SA: تحويل إلى تصنيف (مجموعة)

en: Convert to Non-Group
ar_SA: تحويل الي تصنيف (غير المجموعه)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
ar_SA: تحويل

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
ar_SA: تم نسخها من

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
ar_SA: نسخ الحقول إلى متغير

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
ar_SA: تصحيحي

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
ar_SA: اجراء تصحيحي

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
ar_SA: التصحيحية / الوقائية

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
ar_SA: كلفة

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
ar_SA: مركز التكلفة

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
ar_SA: اسم مركز تكلفة

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
ar_SA: رقم مركز التكلفة

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
ar_SA: مركز التكلفة والميزانية

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
ar_SA: مركز التكلفة مطلوب في الصف {0} في جدول الضرائب للنوع {1}\n<br>\nCost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
ar_SA: مركز التكلفة لديه حركات مالية, لا يمكن تحويه لمجموعة\n<br>\nCost Center with existing transactions can not be converted to group

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
ar_SA: مركز التكلفة مع المعاملات الحالية لا يمكن تحويلها إلى حساب استاد

en: Cost Center: {0} does not exist
ar_SA: مركز التكلفة: {0} غير موجود

en: Cost Centers
ar_SA: مراكز التكلفة

en: Cost as on
ar_SA: التكلفة كما في

en: Cost of Delivered Items
ar_SA: تكلفة السلع والمواد المسلمة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
ar_SA: تكلفة البضاعة المباعة

en: Cost of Issued Items
ar_SA: تكلفة المواد المصروفة

en: Cost of New Purchase
ar_SA: تكلفة الشراء الجديد

en: Cost of Purchased Items
ar_SA: تكلفة البنود التي تم شراؤها

en: Cost of Scrapped Asset
ar_SA: تكلفة الأصول الملغاة او المخردة

en: Cost of Sold Asset
ar_SA: تكلفة الأصول المباعة

en: Cost of various activities
ar_SA: تكلفة الأنشطة المختلفة

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
ar_SA: تكلف

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
ar_SA: أجمالي الكلفة

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
ar_SA: سعر التكلفة

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
ar_SA: التكلفة و الفواتير

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
ar_SA: تعذر إنشاء العميل تلقائيًا بسبب الحقول الإلزامية التالية المفقودة:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
ar_SA: تعذر إنشاء إشعار دائن تلقائيًا ، يُرجى إلغاء تحديد &quot;إشعار ائتمان الإصدار&quot; وإرساله مرة أخرى

en: Could not retrieve information for {0}.
ar_SA: تعذر استرداد المعلومات ل {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
ar_SA: تعذر حل الدالة سكور للمعايير {0}. تأكد من أن الصيغة صالحة.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
ar_SA: تعذر حل وظيفة النتيجة المرجحة. تأكد من أن الصيغة صالحة.

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
ar_SA: عد

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
ar_SA: الدولة

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
ar_SA: رمز البلد في الملف لا يتطابق مع رمز البلد الذي تم إعداده في النظام

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
ar_SA: بلد المنشأ

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
ar_SA: رمز الكوبون

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
ar_SA: كود الكوبون

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
ar_SA: وصف القسيمة

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
ar_SA: اسم القسيمة

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
ar_SA: نوع الكوبون

en: Create
ar_SA: انشاء

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
ar_SA: إنشاء دليل الحسابات استنادا إلى

en: Create Delivery Trip
ar_SA: استحداث رحلة تسليم

en: Create Employee
ar_SA: إنشاء موظف

en: Create Employee Records
ar_SA: إنشاء سجلات موظف

en: Create Inter Company Journal Entry
ar_SA: إنشاء Inter Journal Journal Entry

en: Create Invoices
ar_SA: إنشاء الفواتير

en: Create Job Card
ar_SA: إنشاء بطاقة العمل

en: Create Journal Entry
ar_SA: إنشاء إدخال دفتر اليومية

en: Create Lead
ar_SA: إنشاء عميل محتمل

en: Create Leads
ar_SA: إنشاء زبائن محتملين

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
ar_SA: إنشاء طرف مفقود

en: Create New Contact
ar_SA: إنشاء اتصال جديد

en: Create New Lead
ar_SA: إنشاء عميل محتمل

en: Create POS Opening Entry
ar_SA: إنشاء مدخل فتح نقطة البيع

en: Create Payment Entry
ar_SA: إنشاء إدخال الدفع

en: Create Pick List
ar_SA: إنشاء قائمة انتقاء

en: Create Print Format
ar_SA: إنشاء تنسيق طباعة

en: Create Purchase Order
ar_SA: إنشاء أمر الشراء

en: Create Purchase Orders
ar_SA: إنشاء أمر شراء

en: Create Quotation
ar_SA: إنشاء اقتباس

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
ar_SA: إنشاء قائمة استقبال

en: Create Sales Invoice
ar_SA: إنشاء فاتورة مبيعات

en: Create Sales Order
ar_SA: إنشاء أمر مبيعات

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
ar_SA: قم بإنشاء أوامر المبيعات لمساعدتك في تخطيط عملك وتقديمه في الوقت المحدد

en: Create Sample Retention Stock Entry
ar_SA: إنشاء نموذج إدخال مخزون الاحتفاظ

en: Create Supplier Quotation
ar_SA: إنشاء اقتباس مورد

en: Create Tax Template
ar_SA: إنشاء قالب الضريبة

en: Create Timesheet
ar_SA: إنشاء الجدول الزمني

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
ar_SA: إنشاء مستخدم جديد

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
ar_SA: إنشاء صلاحية المستخدم

en: Create Users
ar_SA: إنشاء المستخدمين

en: Create Variant
ar_SA: إنشاء متغير

en: Create Variants
ar_SA: إنشاء المتغيرات

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
ar_SA: قم بإنشاء حركة مخزون واردة للصنف.

en: Create customer quotes
ar_SA: إنشاء عروض مسعرة للزبائن

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
ar_SA: إنشاء العملاء أو المورد المفقودين.

en: Created On
ar_SA: منشئه في

en: Creating Accounts...
ar_SA: إنشاء حسابات ...

en: Creating Company and Importing Chart of Accounts
ar_SA: إنشاء شركة واستيراد مخطط الحسابات

en: Creating Dimensions...
ar_SA: إنشاء الأبعاد ...

en: Creating Purchase Order ...
ar_SA: إنشاء أمر شراء ...

en: Creating {} out of {} {}
ar_SA: إنشاء {} من {} {}

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
ar_SA: إنشاء وثيقة رقم

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
ar_SA: دائن

en: Credit ({0})
ar_SA: الائتمان ({0})

en: Credit Account
ar_SA: حساب دائن

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
ar_SA: مبلغ دائن

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
ar_SA: المبلغ الدائن بعملة الحساب

en: Credit Balance
ar_SA: رصيد الإئتمان

en: Credit Card
ar_SA: بطاقة ائتمان

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
ar_SA: إدخال بطاقة إئتمان

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
ar_SA: الائتمان أيام

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
ar_SA: الحد الائتماني

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
ar_SA: حدود الائتمان وشروط الدفع

en: Credit Limit:
ar_SA: الحد الائتماني:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
ar_SA: حدود الائتمان

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
ar_SA: أشهر الائتمان

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
ar_SA: إشعار دائن

en: Credit Note Amount
ar_SA: ملاحظة الائتمان المبلغ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
ar_SA: الائتمان مذكرة صادرة

en: Credit Note {0} has been created automatically
ar_SA: تم إنشاء ملاحظة الائتمان {0} تلقائيًا

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
ar_SA: دائن الى

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
ar_SA: المدين في عملة الشركة

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
ar_SA: تم تجاوز حد الائتمان للعميل {0} ({1} / {2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
ar_SA: تم تحديد حد الائتمان بالفعل للشركة {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
ar_SA: تم بلوغ حد الائتمان للعميل {0}

en: Creditors
ar_SA: الدائنين

note: Description of the 'Tally Creditors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Creditors Account set in Tally
ar_SA: تم تعيين حساب الدائنين في Tally

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
ar_SA: المعايير

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
ar_SA: معايير الصيغة

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
ar_SA: اسم المعايير

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
ar_SA: إعداد المعايير

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
ar_SA: معايير الوزن

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
ar_SA: عتبة المعاملة التراكمية

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
ar_SA: العملة

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
ar_SA: تصريف العملات

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
ar_SA: إعدادات صرف العملات

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
ar_SA: يجب أن يكون صرف العملات ساريًا للشراء أو البيع.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
ar_SA: العملة وقائمة الأسعار

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
ar_SA: لا يمكن تغيير العملة بعد إجراء إدخالات باستخدام بعض العملات الأخرى

en: Currency for {0} must be {1}
ar_SA: العملة ل {0} يجب أن تكون {1} \n<br>\nCurrency for {0} must be {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
ar_SA: عملة الحساب الختامي يجب أن تكون {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
ar_SA: العملة من قائمة الأسعار {0} يجب أن تكون {1} أو {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
ar_SA: يجب أن تكون العملة مماثلة لعملة قائمة الأسعار: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
ar_SA: العنوان الحالي

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
ar_SA: العنوان الحالي هو

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
ar_SA: المبلغ الحالي

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
ar_SA: قيمة الأصول الحالية

en: Current Assets
ar_SA: أصول متداولة

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
ar_SA: قائمة المواد الحالية

en: Current BOM and New BOM can not be same
ar_SA: فاتورة المواد الحالية وفاتورة المواد الجديدة لايمكن أن يكونوا نفس الفاتورة\n<br>\nCurrent BOM and New BOM can not be same

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
ar_SA: سعر الصرف الحالي

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الفاتورة الحالي

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
ar_SA: تاريخ بدء الفاتورة الحالي

en: Current Liabilities
ar_SA: الخصوم المتداولة

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
ar_SA: الكمية الحالية

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
ar_SA: الرقم التسلسلي الحالي

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
ar_SA: الوضع الحالي

en: Current Status
ar_SA: الحالة الحالية

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
ar_SA: المخزون الحالية

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
ar_SA: الوقت الحالي

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
ar_SA: معدل التقييم الحالي

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
ar_SA: وصي

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
ar_SA: عهدة

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
ar_SA: مخصص

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
ar_SA: ملاحظات مخصصة

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
ar_SA: مخصص

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
ar_SA: العميل

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
ar_SA: العميل/ عنوان العميل المحتمل

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
ar_SA: اكتساب العملاء و الولاء

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
ar_SA: عنوان العميل

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
ar_SA: عناوين العملاء وجهات الإتصال

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
ar_SA: رمز العميل

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
ar_SA: معلومات اتصال العميل

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
ar_SA: البريد الالكتروني للعميل

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
ar_SA: رصيد العميل

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
ar_SA: حد ائتمان العميل

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
ar_SA: تفاصيل العميل

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
ar_SA: ملاحظات العميل

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
ar_SA: مجموعة العميل

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
ar_SA: أسم فئة العميل

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
ar_SA: مجموعات العميل

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
ar_SA: منتجات العميل

en: Customer LPO
ar_SA: العميل لبو

en: Customer LPO No.
ar_SA: العميل لبو رقم

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
ar_SA: ملخص دفتر الأستاذ

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
ar_SA: رقم محمول العميل

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
ar_SA: اسم العميل

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
ar_SA: تسمية العملاء بواسطة

en: Customer PO
ar_SA: PO العملاء

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
ar_SA: تفاصيل طلب شراء العميل

en: Customer POS Id
ar_SA: الرقم التعريفي لنقاط البيع للعملاء

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
ar_SA: معرف نقطة البيع للعميل

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
ar_SA: عنوان العميل الرئيسي

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
ar_SA: جهة الاتصال الرئيسية للعميل

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
ar_SA: العملاء المقدمة

en: Customer Service
ar_SA: خدمة العملاء

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
ar_SA: منطقة العملاء

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
ar_SA: نوع العميل

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
ar_SA: مستودع العميل (اختياري)

en: Customer contact updated successfully.
ar_SA: تم تحديث جهة اتصال العميل بنجاح.

en: Customer is required
ar_SA: العميل مطلوب

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
ar_SA: العميل غير مسجل في أي برنامج ولاء

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
ar_SA: عميل أو بند

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
ar_SA: الزبون مطلوب للخصم المعني بالزبائن

en: Customer {0} does not belong to project {1}
ar_SA: العميل {0} لا ينتمي الى المشروع {1}\n<br>\nCustomer {0} does not belong to project {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
ar_SA: كود صنف العميل

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
ar_SA: طلب شراء الزبون

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
ar_SA: تاريخ امر الشراء العميل

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
ar_SA: رقم أمر الشراء الصادر من الزبون

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
ar_SA: سعر البند العملاء الحكيم

en: Customer/Lead Name
ar_SA: اسم العميل / العميل المتوقع

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
ar_SA: العملاء

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
ar_SA: زبائن بدون أي معاملات مبيعات

en: Customers not selected.
ar_SA: العملاء لم يتم اختيارهم.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
ar_SA: التخفيض من ناحية الزبائن

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
ar_SA: رقم التعريفة الجمركية

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
ar_SA: يوميا

en: Daily Project Summary for {0}
ar_SA: ملخص المشروع اليومي لـ {0}

en: Daily Reminders
ar_SA: تذكير يومي

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
ar_SA: ملخص سجل الدوام اليومي

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
ar_SA: لوحة القيادة

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
ar_SA: تكوين استيراد البيانات

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
ar_SA: استيراد البيانات والإعدادات

note: Description of the 'Master Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Data exported from Tally that consists of the Chart of Accounts, Customers, Suppliers, Addresses, Items and UOMs
ar_SA: البيانات المصدرة من Tally والتي تتكون من مخطط الحسابات والعملاء والموردين والعناوين والعناصر ووحدات القياس

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
ar_SA: تاريخ

en: Date Based On
ar_SA: تاريخ بناء على

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
ar_SA: تاريخ التقاعد

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
ar_SA: إعدادات التاريخ

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
ar_SA: تاريخ الميلاد

en: Date of Birth cannot be greater than today.
ar_SA: تاريخ الميلاد لا يمكن أن يكون بعد تاريخ اليوم.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
ar_SA: تاريخ البدء

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ البدء أكبر من تاريخ التأسيس

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
ar_SA: تاريخ التأسيس

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
ar_SA: تاريخ التأسيس

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
ar_SA: تاريخ الإصدار

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
ar_SA: تاريخ الالتحاق بالعمل

en: Date of Transaction
ar_SA: تاريخ المعاملة

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
ar_SA: يوم

note: Label of the day_book_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data
ar_SA: كتاب اليوم البيانات

note: Description of the 'Day Book Data' (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Day Book Data exported from Tally that consists of all historic transactions
ar_SA: يتم تصدير بيانات دفتر اليوم من Tally والتي تتكون من جميع المعاملات التاريخية

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
ar_SA: يوم من الأسبوع

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
ar_SA: يوم من الأسبوع

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
ar_SA: يوم لإرسال

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
ar_SA: يوم (أيام) بعد تاريخ الفاتورة

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
ar_SA: يوم (أيام) بعد نهاية شهر الفاتورة

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
ar_SA: أيام

en: Days Since Last Order
ar_SA: أيام منذ آخر طلب

en: Days Since Last order
ar_SA: الأيام منذ آخر طلب

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
ar_SA: أيام حتى موعد الاستحقاق

en: Dear
ar_SA: العزيز

en: Dear System Manager,
ar_SA: عزيزي مدير النظام،

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
ar_SA: مدين

en: Debit ({0})
ar_SA: مدين ({0})

en: Debit Account
ar_SA: حساب مدين

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
ar_SA: مبلغ مدين

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
ar_SA: المبلغ المدين بعملة الحساب

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
ar_SA: إشعار مدين

en: Debit Note Amount
ar_SA: مبلغ إشعار المدين

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
ar_SA: تم اصدار إشعار الخصم

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
ar_SA: الخصم ل

en: Debit To is required
ar_SA: مدين الى مطلوب

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
ar_SA: المدين و الدائن غير متساوي ل {0} # {1}. الفرق هو {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
ar_SA: الخصم في الشركة العملات

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
ar_SA: الخصم إلى

en: Debtors
ar_SA: مدينون

note: Description of the 'Tally Debtors Account' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Debtors Account set in Tally
ar_SA: تعيين حساب المدينين في تالي

en: Declare Lost
ar_SA: أعلن فقدت

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
ar_SA: خصم

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
ar_SA: تفاصيل الخصم

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
ar_SA: الخصومات أو الخسارة

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
ar_SA: الافتراضي

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
ar_SA: الافتراضي حساب

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
ar_SA: الحسابات الافتراضية

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
ar_SA: تكلفة النشاط الافتراضي موجودة لنوع النشاط - {0}

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
ar_SA: الافتراضي BOM

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
ar_SA: يجب أن تكون قائمة المواد الافتراضية ({0}) نشطة لهذا الصنف أو قوالبه

en: Default BOM for {0} not found
ar_SA: فاتورة المواد ل {0} غير موجودة\n<br>\nDefault BOM for {0} not found

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
ar_SA: لم يتم العثور على قائمة المواد الافتراضية للمادة {0} والمشروع {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
ar_SA: حساب المصرف الافتراضي

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
ar_SA: سعر الفوترة الافتراضي

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
ar_SA: مركز التكلفة المشتري الافتراضي

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
ar_SA: قائمة اسعار الشراء الافتراضية

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
ar_SA: شروط الشراء الافتراضية

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
ar_SA: حساب النقد الافتراضي

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
ar_SA: الشركة الافتراضية

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
ar_SA: الحساب البنكي الافتراضي للشركة

note: Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_cost_center (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
ar_SA: مركز التكلفة الافتراضي

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
ar_SA: الحساب الافتراضي لتكلفة البضائع المباعة

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
ar_SA: سعر التكلفة الافتراضي

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
ar_SA: العملة الافتراضية

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
ar_SA: المجموعة الافتراضية العملاء

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
ar_SA: حساب النفقات المؤجلة الافتراضي

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
ar_SA: حساب الإيرادات المؤجلة الافتراضي

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
ar_SA: البعد الافتراضي

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
ar_SA: وحدة قياس المسافة الافتراضية

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
ar_SA: حساب النفقات الإفتراضي

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
ar_SA: دفتر المالية الافتراضي

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
ar_SA: المخزن الافتراضي للبضائع التامة الصنع

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
ar_SA: قائمة العطل الافتراضية

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
ar_SA: حساب الدخل الافتراضي

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
ar_SA: حساب المخزون الافتراضي

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
ar_SA: المجموعة الافتراضية للمواد

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
ar_SA: الشركة المصنعة الافتراضية للعنصر

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
ar_SA: رأس الرسالة الأفتراضي

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
ar_SA: رقم الجزء الافتراضي للشركة المصنعة

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
ar_SA: النوع الافتراضي لـ مستند 'طلب مواد'

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
ar_SA: حساب الدائنون الافتراضي

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
ar_SA: رسالة 'طلب الدفع' الافتراضيه

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
ar_SA: نموذج شروط الدفع الافتراضية

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
ar_SA: قائمة الأسعار الافتراضي

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
ar_SA: الأولوية الافتراضية

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
ar_SA: وحدة الشراء الافتراضية للقياس

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
ar_SA: عدد أيام صلاحية عرض الأسعار الافتراضي

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
ar_SA: حساب المدينون الافتراضي

note: Label of the default_round_off_account (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default Round Off Account
ar_SA: حساب التقريب الافتراضي

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
ar_SA: وحدة قياس المبيعات الافتراضية

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
ar_SA: مستودع الخردة الافتراضي

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
ar_SA: مركز تكلفة المبيعات الافتراضي

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
ar_SA: شروط البيع الافتراضية

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
ar_SA: اتفاقية مستوى الخدمة الافتراضية

note: Label of the default_shipping_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Default Shipping Account
ar_SA: حساب الشحن الافتراضي

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
ar_SA: المستودع المصدر الافتراضي

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
ar_SA: افتراضي وحدة قياس السهم

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
ar_SA: مزود الافتراضي

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
ar_SA: مجموعة الموردين الافتراضية

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
ar_SA: المخزن الوجهة الافتراضي

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
ar_SA: الإقليم الافتراضي

note: Label of the default_uom (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: Default UOM
ar_SA: افتراضي UOM

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
ar_SA: وحدة القياس الافتراضية

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
ar_SA: لا يمكن تغيير وحدة القياس الافتراضية للبند {0} مباشرة لأنك قمت بالفعل ببعض المعاملات (المعاملة) مع UOM أخرى. ستحتاج إلى إنشاء عنصر جديد لاستخدام واجهة مستخدم افتراضية مختلفة.\n<br>\nDefault Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
ar_SA: وحدة القياس الافتراضية للمتغير '{0}' يجب أن تكون كما في النمودج '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
ar_SA: أسلوب التقييم الافتراضي

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
ar_SA: القيمة الافتراضية

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Tally Migration' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' L
en: Default Warehouse
ar_SA: النماذج الافتراضية

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
ar_SA: المستودع الافتراضي لعائد المبيعات

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
ar_SA: المستودعات الافتراضية للإنتاج

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
ar_SA: افتراضي العمل في مستودع التقدم

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
ar_SA: محطة العمل الافتراضية

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
ar_SA: سيتم تحديث الحساب الافتراضي تلقائيا في فاتورة نقاط البيع عند تحديد هذا الوضع.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
ar_SA: الافتراضي: 10 دقائق

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
ar_SA: الافتراضات

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
ar_SA: إعدادات المحاسبة المؤجلة

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
ar_SA: المصروفات المؤجلة

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
ar_SA: حساب المصروفات المؤجلة

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
ar_SA: الإيرادات المؤجلة

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
ar_SA: حساب الإيرادات المؤجلة

en: Define Project type.
ar_SA: تعريف نوع المشروع.

en: Delay (in Days)
ar_SA: التأخير (بالأيام)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
ar_SA: التأخير بين توقفات التسليم

en: Delay in payment (Days)
ar_SA: التأخير في الدفع (أيام)

en: Delayed
ar_SA: مؤجل

en: Delayed Days
ar_SA: الأيام المتأخرة

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
ar_SA: تأخر تقرير البند

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
ar_SA: تأخر تقرير الطلب

en: Delete
ar_SA: حذف

en: Delete all the Transactions for this Company
ar_SA: حذف كل المعاملات المتعلقة بالشركة\n<br>\nDelete all the Transactions for this Company

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
ar_SA: المستندات المحذوفة

en: Deletion is not permitted for country {0}
ar_SA: الحذف غير مسموح به في البلد {0}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
ar_SA: تسليم

en: Delivered Amount
ar_SA: القيمة التي تم تسليمها

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
ar_SA: سلمت من قبل المورد

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
ar_SA: مواد سلمت و لم يتم اصدار فواتيرها

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
ar_SA: الكمية المستلمة

en: Delivered Quantity
ar_SA: كمية تسليمها

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
ar_SA: سلمت من قبل مورد (إسقاط عملية الشحن)

en: Delivered: {0}
ar_SA: تسليم: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
ar_SA: تسليم

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
ar_SA: تاريخ التسليم

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
ar_SA: تفاصيل التسليم

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
ar_SA: إشعار التسليم

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
ar_SA: ملاحظة تسليم السلعة

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
ar_SA: رقم إشعار التسليم

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
ar_SA: توجهات إشعارات التسليم

en: Delivery Note {0} is not submitted
ar_SA: لم يتم اعتماد ملاحظه التسليم {0}\n<br>\nDelivery Note {0} is not submitted

en: Delivery Notes
ar_SA: مذكرات التسليم

en: Delivery Notes {0} updated
ar_SA: تم تعديل إشعار  التسليم {0}

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
ar_SA: إعدادات التسليم

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
ar_SA: حالة التسليم

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
ar_SA: توقف التسليم

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
ar_SA: توقف التسليم

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
ar_SA: التسليم إلى

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
ar_SA: رحلة التسليم

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
ar_SA: مستودع تسليم

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
ar_SA: مستودع التسليم مطلوب للبند المستودعي {0}\n<br>\nDelivery warehouse required for stock item {0}

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
ar_SA: قسم

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
ar_SA: وقت المغادرة

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
ar_SA: مهمة تابعة

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
ar_SA: المهام التابعة

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
ar_SA: تعتمد على المهام

en: Depreciated Amount
ar_SA: المبلغ المستهلك

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
ar_SA: إهلاك

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
ar_SA: قيمة الإهلاك

en: Depreciation Amount during the period
ar_SA: قيمة الإهلاك خلال الفترة

en: Depreciation Date
ar_SA: تاريخ الإهلاك

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
ar_SA: تم إلغاء الإهلاك بسبب التخلص من الأصول

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
ar_SA: حركة الإهلاك

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
ar_SA: حساب نفقات الاهلاك

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
ar_SA: طريقة الإهلاك

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
ar_SA: خيارات الإهلاك

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
ar_SA: تاريخ ترحيل الإهلاك

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
ar_SA: صف الإهلاك {0}: يجب أن تكون القيمة المتوقعة بعد العمر الافتراضي أكبر من أو تساوي {1}

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
ar_SA: صف الإهلاك {0}: لا يمكن أن يكون تاريخ الاستهلاك التالي قبل تاريخ المتاح للاستخدام

en: Depreciation Row {0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
ar_SA: صف الإهلاك {0}: لا يمكن أن يكون تاريخ الاستهلاك قبل تاريخ الشراء

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
ar_SA: جدول الاهلاك الزمني

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
ar_SA: وصف

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
ar_SA: تعيين

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
ar_SA: سبب مفصل

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
ar_SA: تفاصيل

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
ar_SA: تحديد عنوان ضريبة الفئة من

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Diesel
ar_SA: ديزل

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
ar_SA: فرق

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
ar_SA: الفرق ( المدين -  الدائن )

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
ar_SA: حساب الفرق

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Entry is an Opening Entry
ar_SA: يجب أن يكون حساب الفرق حسابًا لنوع الأصول / الخصوم ، نظرًا لأن إدخال الأسهم هذا هو إدخال فتح

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
ar_SA: حساب الفرق يجب أن يكون حساب الأصول / حساب نوع الالتزام، حيث يعتبر تسوية المخزون بمثابة مدخل افتتاح\n<br>\nDifference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
ar_SA: مقدار الفرق

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
ar_SA: فروق المبلغ ( عملة الشركة ) .

en: Difference Amount must be zero
ar_SA: مبلغ الفرق يجب أن يكون صفر\n<br>\nDifference Amount must be zero

en: Difference Value
ar_SA: قيمة الفرق

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
ar_SA: UOM المختلفة للعناصر سوف ترتبط بقيمة الحجم الصافي الغير صحيحة . تاكد الحجم الصافي لكل عنصر هي نفس UOM\n<br>\nDifferent UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
ar_SA: افتراضيات البعد

en: Dimension Filter
ar_SA: مرشح البعد

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
ar_SA: اسم البعد

en: Direct Expenses
ar_SA: النفقات المباشرة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
ar_SA: إيراد مباشر

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
ar_SA: تعطيل

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
ar_SA: تعطيل تخطيط القدرات

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
ar_SA: تعطيل خاصية التفقيط

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
ar_SA: تعطيل الاجمالي المقرب

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
ar_SA: معطل

en: Disabled template must not be default template
ar_SA: يجب ألا يكون النموذج المعطل هو النموذج الافتراضي

en: Disburse Loan
ar_SA: صرف القرض

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
ar_SA: مصروف

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
ar_SA: خصم

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
ar_SA: قيمة الخصم

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
ar_SA: نسبة الخصم

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
ar_SA: نوع الخصم

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
ar_SA: الخصم والهامش

en: Discount must be less than 100
ar_SA: يجب أن يكون الخصم أقل من 100

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
ar_SA: خصم على بند آخر

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
ar_SA: فاتورة مخفضة

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
ar_SA: الخصومات

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
ar_SA: يكره

en: Dispatch
ar_SA: ارسال

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
ar_SA: معلومات الإرسال

en: Dispatch Notification
ar_SA: إعلام الإرسال

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
ar_SA: مرفق إعلام الإرسال

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
ar_SA: قالب إعلام الإرسال

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
ar_SA: إعدادات الإرسال

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
ar_SA: تاريخ التخلص

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
ar_SA: مسافه: بعد

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
ar_SA: المسافة UOM

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
ar_SA: المسافة من الحافة اليسرى

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
ar_SA: المسافة من الحافة العلوية

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
ar_SA: توزيع الرسوم بناء على

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
ar_SA: توزيع الاسم

en: Distributor
ar_SA: موزع

en: Dividends Paid
ar_SA: توزيع الأرباح

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
ar_SA: مطلق

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
ar_SA: عدم الاتصال

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
ar_SA: لا تظهر أي رمز مثل $  بجانب العملات.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
ar_SA: لا تقم بتحديث المتغيرات عند الحفظ

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
ar_SA: هل تريد حقا  استعادة هذه الأصول المخردة ؟

en: Do you want to notify all the customers by email?
ar_SA: هل تريد أن تخطر جميع العملاء عن طريق البريد الإلكتروني؟

en: Do you want to submit the material request
ar_SA: هل ترغب في تقديم طلب المواد

en: Docs Search
ar_SA: بحث المستندات

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Doctype
ar_SA: DOCTYPE

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
ar_SA: اسم المستند

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
ar_SA: نوع الوثيقة

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
ar_SA: نوع الوثيقة

en: Document {0} successfully uncleared
ar_SA: تم حذف المستند {0} بنجاح

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
ar_SA: شبكة النطاق

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
ar_SA: إعدادات النطاق

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
ar_SA: لا ترسل رسائل البريد الإلكتروني

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
ar_SA: الأبواب

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
ar_SA: اهلاك تناقصي

en: Download
ar_SA: تحميل

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
ar_SA: تحميل النسخ الاحتياطية

en: Download PDF
ar_SA: تحميل PDF

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
ar_SA: تحميل الوثيقة

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
ar_SA: التوقف

en: Downtime (In Hours)
ar_SA: التوقف (بالساعات)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
ar_SA: تحليل وقت التعطل

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
ar_SA: دخول وقت التوقف

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
ar_SA: سبب التوقف

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
ar_SA: مشروع

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
ar_SA: سائق

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
ar_SA: عنوان السائق

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
ar_SA: سائق البريد الإلكتروني

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
ar_SA: اسم السائق

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
ar_SA: فئة رخصة القيادة

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
ar_SA: فئات رخصة القيادة

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
ar_SA: رخصة قيادة الفئة

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
ar_SA: إسقاط الشحن

en: Due / Reference Date cannot be after {0}
ar_SA: تاريخ الاستحقاق أو المرجع لا يمكن أن يكون بعد {0}

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
ar_SA: بسبب تاريخ

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
ar_SA: تاريخ الاستحقاق بناء على

en: Due Date cannot be before Posting / Supplier Invoice Date
ar_SA: تاريخ الاستحقاق لا يمكن أن يسبق تاريخ الترحيل/ فاتورة المورد

en: Due Date is mandatory
ar_SA: (تاريخ الاستحقاق) إلزامي

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
ar_SA: إنذار بالدفع

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
ar_SA: مبلغ المطالبة

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
ar_SA: رسوم المطالبة

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
ar_SA: رسالة تذكير

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
ar_SA: طلب نص الرسالة

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
ar_SA: نوع الطلب

en: Duplicate
ar_SA: مكررة

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
ar_SA: إدخال مكرر. يرجى التحقق من قاعدة التخويل {0}

en: Duplicate Project with Tasks
ar_SA: مشروع مكرر مع المهام

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
ar_SA: إدخال مكرر مقابل رمز العنصر {0} والشركة المصنعة {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
ar_SA: تم العثور علي مجموعه عناصر مكرره في جدول مجموعه الأصناف\n<br>\nDuplicate item group found in the item group table

en: Duplicate project has been created
ar_SA: تم إنشاء مشروع مكرر

en: Duplicate row {0} with same {1}
ar_SA: صف مكرر {0} مع نفس {1}

en: Duplicate {0} found in the table
ar_SA: مكرر {0} موجود في الجدول

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
ar_SA: المدة الزمنية

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
ar_SA: المدة (أيام)

en: Duration in Days
ar_SA: المدة في أيام

en: Duties and Taxes
ar_SA: الرسوم والضرائب

en: E-Invoicing Information Missing
ar_SA: الفواتير الإلكترونية معلومات مفقودة

note: Label of the erpnext_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: ERPNext Company
ar_SA: شركة ERPNext

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
ar_SA: معرف المستخدم ERPNext

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
ar_SA: كل عملية

en: Earliest
ar_SA: أولا

en: Earliest Age
ar_SA: أقدم عمر

en: Earnest Money
ar_SA: العربون

en: Edit
ar_SA: تصحيح

en: Edit Not Allowed
ar_SA: تحرير غير مسموح به

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
ar_SA: تحرير تاريخ النشر والوقت

en: Edit Receipt
ar_SA: تحرير الإيصال

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
ar_SA: التعليم

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
ar_SA: المؤهلات العلمية

en: Either location or employee must be required
ar_SA: الموقع أو الموظف، أحدهما إلزامي

en: Either target qty or target amount is mandatory
ar_SA: الكمية المستهدفة أو المبلغ المستهدف، أحدهما إلزامي

en: Either target qty or target amount is mandatory.
ar_SA: الكمية المستهدفة أو المبلغ المستهدف، أحدهما إلزامي

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
ar_SA: كهربائي

en: Electrical
ar_SA: كهربائي

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
ar_SA: تكلفة الكهرباء

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
ar_SA: انقطاع الكهرباء

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
ar_SA: تسجيل الفاتورة الإلكترونية

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
ar_SA: البريد الإلكتروني

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
ar_SA: حساب البريد الإلكتروني

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
ar_SA: البريد الالكتروني

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
ar_SA: حملة البريد الإلكتروني

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
ar_SA: حملة البريد الإلكتروني ل

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
ar_SA: تفاصيل البريد الإلكتروني

note: Name of a DocType
en: Email Digest
ar_SA: ملخص مرسل عن طريق الايميل

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
ar_SA: إعدادات الملخصات المرسله عبر الايميل

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
ar_SA: المجال البريد الإلكتروني

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
ar_SA: البريد الإلكتروني المجموعة

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
ar_SA: البريد الإلكتروني

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
ar_SA: إرسال البريد الإلكتروني

en: Email Sent to Supplier {0}
ar_SA: تم إرسال بريد إلكتروني إلى المورد {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
ar_SA: إعدادات البريد الإلكتروني

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
ar_SA: قالب البريد الإلكتروني

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
ar_SA: البريد الإلكتروني لا يرسل إلى {0} (غير مشترك / غيرمفعل)

en: Email sent successfully.
ar_SA: تم إرسال البريد الإلكتروني بنجاح.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
ar_SA: تم ارسال الايميل الي

en: Email sent to {0}
ar_SA: أرسل بريد إلكتروني إلى {0}

en: Emails Queued
ar_SA: رسائل البريد الإلكتروني في قائمة الانتظار

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
ar_SA: الاتصال في حالات الطوارئ

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
ar_SA: الطوارئ اسم الاتصال

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
ar_SA: هاتف حالات الطوارئ

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
ar_SA: الموظف

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
ar_SA: موظف

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
ar_SA: تقدم الموظف

en: Employee Advances
ar_SA: سلف الموظفين

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
ar_SA: تفاصيل الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Education
ar_SA: المستوى التعليمي للموظف

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
ar_SA: سجل عمل الموظف خارج الشركة

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
ar_SA: مجموعة الموظفين

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
ar_SA: جدول مجموعة الموظفين

en: Employee ID
ar_SA: هوية الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
ar_SA: سجل عمل الموظف داخل الشركة

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
ar_SA: اسم الموظف

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
ar_SA: رقم الموظف

en: Employee cannot report to himself.
ar_SA: الموظف لا يمكن أن يقدم تقريرا إلى نفسه.\n<br>\nEmployee cannot report to himself.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
ar_SA: الموظف مطلوب أثناء إصدار الأصول {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
ar_SA: الموظف {0} لا ينتمي للشركة {1}

en: Employees
ar_SA: الموظفين

en: Empty
ar_SA: فارغة

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
ar_SA: تمكين جدولة موعد

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
ar_SA: تفعيل البريد الإلكتروني التلقائي

en: Enable Auto Re-Order
ar_SA: تمكين إعادة الطلب التلقائي

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
ar_SA: تمكين العمل في رأس المال

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
ar_SA: تمكين المصروفات المؤجلة

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
ar_SA: تمكين الإيرادات المؤجلة

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
ar_SA: تمكين الوصول الأوروبي

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
ar_SA: تمكين المخزون الدائم

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
ar_SA: تمكين تتبع يوتيوب

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
ar_SA: تمكين

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
ar_SA: تاريخ التحصيل

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
ar_SA: نهاية التاريخ

en: End Date cannot be before Start Date.
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ الانتهاء قبل تاريخ البدء.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
ar_SA: وقت الانتهاء

en: End Year
ar_SA: نهاية السنة

en: End Year cannot be before Start Year
ar_SA: نهاية العام لا يمكن أن يكون قبل بداية العام

en: End date cannot be before start date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ الانتهاء قبل تاريخ البدء

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
ar_SA: تاريخ نهاية فترة الفاتورة الحالية

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
ar_SA: نهاية الحياة

en: Enough Parts to Build
ar_SA: يكفي لبناء أجزاء

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
ar_SA: ضمان التسليم على أساس المسلسل المنتجة

en: Enter API key in Google Settings.
ar_SA: أدخل مفتاح API في إعدادات Google.

en: Enter Supplier
ar_SA: أدخل المورد

en: Enter Value
ar_SA: أدخل القيمة

en: Enter amount to be redeemed.
ar_SA: أدخل المبلغ المراد استرداده.

en: Enter customer's email
ar_SA: أدخل البريد الإلكتروني الخاص بالعميل

en: Enter customer's phone number
ar_SA: أدخل رقم هاتف العميل

en: Enter depreciation details
ar_SA: أدخل تفاصيل الاستهلاك

en: Enter discount percentage.
ar_SA: أدخل نسبة الخصم.

en: Enter {0} amount.
ar_SA: أدخل مبلغ {0}.

en: Entertainment Expenses
ar_SA: نفقات الترفيه

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
ar_SA: كيان

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
ar_SA: نوع الكيان

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the entry_type (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Entry Type
ar_SA: نوع الدخول

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
ar_SA: حقوق الملكية

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
ar_SA: حساب الأسهم / المسؤولية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
ar_SA: خطأ

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
ar_SA: وصف خاطئ

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
ar_SA: سجل الأخطاء

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
ar_SA: رسالة خطأ

en: Error evaluating the criteria formula
ar_SA: حدث خطأ أثناء تقييم صيغة المعايير

en: Error: {0} is mandatory field
ar_SA: الخطأ: {0} هو حقل إلزامي

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
ar_SA: الوصول المتوقع

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
ar_SA: التكلفة التقديرية

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
ar_SA: الوقت المقدر والتكلفة

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
ar_SA: فترة التقييم

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
ar_SA: حدث

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
ar_SA: مثال: ABCD. #####. إذا تم ضبط المسلسل ولم يتم ذكر رقم الدفعة في المعاملات ، فسيتم إنشاء رقم الدفعة تلقائيًا استنادًا إلى هذه السلسلة. إذا كنت تريد دائمًا الإشارة صراحة إلى Batch No لهذا العنصر ، فاترك هذا فارغًا. ملاحظة: سيأخذ هذا الإعداد الأولوية على بادئة Naming Series في إعدادات المخزون.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
ar_SA: دور الموافقة على الموازنة الاستثنائية

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
ar_SA: وقت إعداد الماكينة المفرط

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
ar_SA: حساب الربح / الخسارة الناتتج عن الصرف

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
ar_SA: أرباح / خسائر الناتجة عن صرف العملة

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
ar_SA: سعر الصرف

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
ar_SA: إعادة تقييم سعر الصرف

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
ar_SA: حساب إعادة تقييم سعر الصرف

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
ar_SA: يجب أن يكون سعر الصرف نفس {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
ar_SA: الدخول المكوس

en: Excise Invoice
ar_SA: المكوس الفاتورة

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
ar_SA: رقم صفحة الضريبة

en: Execution
ar_SA: تنفيذ

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
ar_SA: الشركة القائمة

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
ar_SA: الشركة الحالية

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
ar_SA: خروج

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
ar_SA: أجريت مقابلة الخروج

en: Expand All
ar_SA: توسيع الكل

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
ar_SA: المبلغ المتوقع

en: Expected Arrival Date
ar_SA: وصول التاريخ المتوقع

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
ar_SA: تاريخ الإغلاق المتوقع

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
ar_SA: تاريخ التسليم المتوقع

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ التسليم المتوقع بعد تاريخ أمر المبيعات

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
ar_SA: تاريخ الإنتهاء المتوقع

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
ar_SA: الساعات المتوقعة

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
ar_SA: تاريخ البدأ المتوقع

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
ar_SA: الوقت المتوقع (بالساعات)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
ar_SA: القيمة المتوقعة بعد حياة مفيدة

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
ar_SA: نفقة

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
ar_SA: حساب نفقات / قروق ({0}) يجب ان يكون حساب ارباح و خسائر

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
ar_SA: حساب النفقات

en: Expense Account Missing
ar_SA: حساب المصاريف مفقود

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
ar_SA: طلب النفقات

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
ar_SA: عنوان المصروف

en: Expense Head Changed
ar_SA: تغيير رأس المصاريف

en: Expense account is mandatory for item {0}
ar_SA: اجباري حساب النفقات للصنف {0}

en: Expenses
ar_SA: النفقات

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
ar_SA: النفقات المدرجة في تقييم الأصول

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
ar_SA: المصروفات متضمنة في تقييم السعر

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
ar_SA: انتهى

en: Expired Batches
ar_SA: دفعات منتهية الصلاحية

en: Expiry (In Days)
ar_SA: انتهاء (في يوم)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Expiry Date Mandatory
ar_SA: تاريخ الانتهاء إلزامي

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
ar_SA: مدة الصلاحية (بالأيام)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
ar_SA: العناصر المتفجرة

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
ar_SA: تنبؤ تجانس أسي

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
ar_SA: تصدير البيانات

en: Export E-Invoices
ar_SA: تصدير الفواتير الإلكترونية

en: Export Errored Rows
ar_SA: تصدير الصفوف الخطأ

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
ar_SA: سجل العمل الخارجي

en: Extra Large
ar_SA: كبير جدا

en: Extra Small
ar_SA: صغير جدا

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
ar_SA: باءت بالفشل

note: Label of the failed_import_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Failed Import Log
ar_SA: فشل سجل الاستيراد

en: Failed to Authenticate the API key.
ar_SA: فشل مصادقة مفتاح API.

en: Failed to install presets
ar_SA: فشل في تثبيت الإعدادات المسبقة

en: Failed to login
ar_SA: فشل في تسجيل الدخول

en: Failed to setup company
ar_SA: أخفق إعداد الشركة

en: Failed to setup defaults
ar_SA: فشل في إعداد الإعدادات الافتراضية

en: Failure
ar_SA: بالفشل

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
ar_SA: تاريخ الفشل

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
ar_SA: معلومات عن العائلة

note: Label of the fax (Data) field in DocType 'Lead' Label of the fax (Data) field in DocType 'Prospect' Label of the fax (Data) field in DocType 'Company'
en: Fax
ar_SA: فاكس

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
ar_SA: ردود الفعل من

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
ar_SA: رسوم

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
ar_SA: جلب العملاء

en: Fetch Data
ar_SA: ابحث عن المعلومة

en: Fetch Items from Warehouse
ar_SA: جلب العناصر من المستودع

en: Fetch Subscription Updates
ar_SA: جلب تحديثات الاشتراك

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
ar_SA: جلب BOM انفجرت (بما في ذلك المجالس الفرعية)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
ar_SA: جلب العناصر على أساس المورد الافتراضي.

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
ar_SA: حقل

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
ar_SA: رسم الخرائط الميدانية

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
ar_SA: اسم الحقل

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
ar_SA: الحقل في المعاملات المصرفية

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
ar_SA: اسم الحقل

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
ar_SA: الحقول

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
ar_SA: سيتم نسخ الحقول فقط في وقت الإنشاء.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
ar_SA: نوع الحقل

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
ar_SA: إعادة تسمية الملف

en: Filter
ar_SA: منقي

en: Filter Based On
ar_SA: عامل التصفية على أساس

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
ar_SA: مدة الفلتر (شهور)

en: Filter Total Zero Qty
ar_SA: تصفية مجموع صفر الكمية

en: Filter by invoice status
ar_SA: تصفية حسب حالة الفاتورة

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
ar_SA: فلاتر

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
ar_SA: كتاب المالية

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
ar_SA: كتاب المالية التفاصيل

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
ar_SA: رقم دفتر تمويل

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
ar_SA: كتب المالية

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
ar_SA: البيانات المالية

en: Finish
ar_SA: إنهاء

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finishe
en: Finished Good
ar_SA: جيد جيد

en: Finished Good Item Code
ar_SA: انتهى رمز السلعة جيدة

en: Finished Goods
ar_SA: السلع تامة الصنع

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
ar_SA: مستودع البضائع الجاهزة

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
ar_SA: البريد الإلكتروني الأول

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
ar_SA: الاسم الأول

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
ar_SA: أجاب أولا على

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
ar_SA: وقت الاستجابة الأول

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
ar_SA: وقت الاستجابة الأول للمشكلات

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
ar_SA: وقت الاستجابة الأول للفرصة

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
ar_SA: النظام المالي إلزامي ، يرجى تعيين النظام المالي في الشركة {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
ar_SA: السنة المالية

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
ar_SA: السنة المالية للشركة

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ انتهاء السنة المالية بعد سنة واحدة من تاريخ بدء السنة المالية

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
ar_SA: تم تحديد تاريخ بداية السنة المالية و تاريخ نهاية السنة المالية للسنة المالية {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
ar_SA: السنة المالية {0} غير موجودة

en: Fiscal Year {0} does not exist
ar_SA: السنة المالية {0} غير موجودة

en: Fiscal Year {0} is required
ar_SA: السنة المالية {0} مطلوبة

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
ar_SA: ثابت

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
ar_SA: الأصول الثابتة

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
ar_SA: حساب الأصول الثابتة

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
ar_SA: يجب أن يكون بند الأصول الثابتة عنصرا غير مخزون.<br>\nFixed Asset Item must be a non-stock item.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
ar_SA: سجل الأصول الثابتة

en: Fixed Assets
ar_SA: الاصول الثابتة

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
ar_SA: رقم الوديعة الثابتة

note: Label of the fixed_error_log_preview (HTML) field in DocType 'Tally Migration'
en: Fixed Error Log
ar_SA: سجل خطأ ثابت

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
ar_SA: سعر الصرف الثابت

note: Name of a role
en: Fleet Manager
ar_SA: مدير قافلة المركبات

en: Focus on Item Group filter
ar_SA: التركيز على عامل تصفية مجموعة العناصر

en: Focus on search input
ar_SA: ركز على إدخال البحث

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
ar_SA: فوليو نو.

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
ar_SA: اتبع التقويم الأشهر

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
ar_SA: تم رفع طلبات المواد التالية تلقائيا بناء على مستوى اعادة الطلب للبنود

en: Following fields are mandatory to create address:
ar_SA: الحقول التالية إلزامية لإنشاء العنوان:

en: Following item {0} is not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
ar_SA: لم يتم وضع علامة على البند {0} التالي كعنصر {1}. يمكنك تمكينها كـ عنصر {1} من العنصر الرئيسي الخاص بها

en: Following items {0} are not marked as {1} item. You can enable them as {1} item from its Item master
ar_SA: العناصر التالية {0} غير مميزة كعنصر {1}. يمكنك تمكينها كـ عنصر {1} من العنصر الرئيسي الخاص بها

en: For
ar_SA: لأجل

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
ar_SA: لبنود حزمة المنتج والمستودع والرقم المتسلسل ورقم الدفعة ستأخذ بعين الاعتبار من جدول قائمة التغليف. اذا كان للمستودع ورقم الدفعة نفس  البند من بنود التغليف لأي بند من حزمة المنتج. هذه القيم يمكن ادخالها في جدول البند الرئيسي. والقيم سيتم نسخها الى جدول قائمة التغليف.

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
ar_SA: للشراء

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
ar_SA: للشركة

en: For Default Supplier (Optional)
ar_SA: للمورد الافتراضي (اختياري)

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
ar_SA: لائحة الأسعار

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
ar_SA: للإنتاج

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
ar_SA: للكمية (الكمية المصنعة) إلزامية\n<br>\nFor Quantity (Manufactured Qty) is mandatory

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
ar_SA: للبيع

en: For Supplier
ar_SA: للمورد

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: For Warehouse
ar_SA: لمستودع

en: For an item {0}, quantity must be negative number
ar_SA: بالنسبة إلى عنصر {0} ، يجب أن تكون الكمية رقمًا سالبًا

en: For an item {0}, quantity must be positive number
ar_SA: بالنسبة إلى عنصر {0} ، يجب أن تكون الكمية رقمًا موجبًا

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
ar_SA: على سبيل المثال 2012، 2013

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
ar_SA: كم تنفق = 1 نقطة الولاء

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
ar_SA: عن مورد فردي

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
ar_SA: للرجوع إليها

en: For row {0}: Enter Planned Qty
ar_SA: بالنسبة إلى الصف {0}: أدخل الكمية المخطط لها

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
ar_SA: بالنسبة لشرط &quot;تطبيق القاعدة على أخرى&quot; ، يكون الحقل {0} إلزاميًا

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
ar_SA: تفاصيل التجارة الخارجية

en: Forum Activity
ar_SA: نشاط المنتدى

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
ar_SA: مشاركات المنتدى

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
ar_SA: رابط المنتدى

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
ar_SA: بند مجاني

en: Free item code is not selected
ar_SA: لم يتم تحديد رمز العنصر المجاني

en: Free item not set in the pricing rule {0}
ar_SA: عنصر حر غير مضبوط في قاعدة التسعير {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
ar_SA: تجميد المخزونات أقدم من (أيام)

en: Freight and Forwarding Charges
ar_SA: رسوم الشحن

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
ar_SA: تكرر

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
ar_SA: تردد لتجميع التقدم

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
ar_SA: تواتر او تكرار الاهلاك (أشهر)

en: Frequently Read Articles
ar_SA: اقرأ المقالات بشكل متكرر

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
ar_SA: الجمعة

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
ar_SA: من

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
ar_SA: من BOM

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
ar_SA: من شركة

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
ar_SA: من العملة

en: From Currency and To Currency cannot be same
ar_SA: (من عملة) و (إلى عملة) لا يمكن أن تكون نفسها

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
ar_SA: من العملاء

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
ar_SA: من تاريخ

en: From Date and To Date are Mandatory
ar_SA: من تاريخ وتاريخ إلزامي

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
ar_SA: من التاريخ والوقت تكمن في السنة المالية المختلفة

en: From Date cannot be greater than To Date
ar_SA: (من تاريخ) لا يمكن أن يكون أكبر (الي التاريخ)

en: From Date must be before To Date
ar_SA: يجب أن تكون من تاريخ إلى تاريخ قبل

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
ar_SA: (من التاريخ) يجب أن يكون ضمن السنة المالية. بافتراض (من التاريخ) = {0}

en: From Datetime
ar_SA: من (التاريخ والوقت)

en: From Delivery Note
ar_SA: من اشعار التسليم

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
ar_SA: من الموظف

en: From Fiscal Year
ar_SA: من السنة المالية

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
ar_SA: من فوليو نو

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
ar_SA: من تاريخ الفاتورة

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
ar_SA: من عميل محتمل

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
ar_SA: من رقم

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
ar_SA: من رقم الحزمة

en: From Posting Date
ar_SA: من تاريخ النشر

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
ar_SA: من المدى

en: From Range has to be less than To Range
ar_SA: (من المدى) يجب أن يكون أقل من (إلى المدى)

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
ar_SA: من المساهم

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
ar_SA: من القالب

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
ar_SA: من وقت

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
ar_SA: من وقت

en: From Time Should Be Less Than To Time
ar_SA: من وقت يجب أن يكون أقل من الوقت

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
ar_SA: من القيمة

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
ar_SA: من المخزن

en: From and To Dates are required.
ar_SA: مطلوب من وإلى التواريخ.

en: From date cannot be greater than To date
ar_SA: (من تاريخ) لا يمكن أن يكون أكبر (الي التاريخ)

en: From value must be less than to value in row {0}
ar_SA: (من القيمة) يجب أن تكون أقل من (الي القيمة) في الصف {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
ar_SA: مجمد

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
ar_SA: نوع الوقود

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
ar_SA: وحدة قياس الوقود

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
ar_SA: استيفاء

en: Fulfillment
ar_SA: استيفاء

note: Name of a role
en: Fulfillment User
ar_SA: وفاء المستخدم

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
ar_SA: الموعد النهائي للوفاء

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
ar_SA: تفاصيل الاستيفاء

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
ar_SA: حالة الوفاء

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
ar_SA: شروط الوفاء

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
ar_SA: شروط وأحكام الوفاء

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
ar_SA: الاسم الكامل

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
ar_SA: وصفت تماما

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
ar_SA: يكتمل

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
ar_SA: سلمت بالكامل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
ar_SA: استهلكت بالكامل

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
ar_SA: يمكن إنشاء المزيد من الحسابات تحت المجموعة، لكن إدخالات القيود يمكن ان تكون فقط مقابل  حسابات فردية و ليست مجموعة

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
ar_SA: العقد الإضافية التي يمكن أن تنشأ إلا في ظل العقد نوع ' المجموعة '

en: Future Payment Amount
ar_SA: مبلغ الدفع المستقبلي

en: Future Payment Ref
ar_SA: الدفع في المستقبل المرجع

en: Future Payments
ar_SA: المدفوعات المستقبلية

note: Name of a DocType
en: GL Entry
ar_SA: GL الدخول

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
ar_SA: الربح / الخسارة

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
ar_SA: حساب الربح / الخسارة الخاص بالتخلص من الأصول

en: Gain/Loss on Asset Disposal
ar_SA: الربح / الخسارة عند التخلص من الأصول

en: Gantt Chart
ar_SA: مخطط جانت

en: Gantt chart of all tasks.
ar_SA: مخطط جانت لجميع المهام.

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
ar_SA: جنس

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
ar_SA: عام

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
ar_SA: دفتر الأستاذ العام

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
ar_SA: دفتر الأستاذ العام

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
ar_SA: الإعدادات العامة

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
ar_SA: إنشاء فواتير جديدة تجاوز تاريخ الاستحقاق

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
ar_SA: إنشاء جدول

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
ar_SA: الحصول على السلف المدفوعة

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
ar_SA: الحصول على السلف المتلقاة

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
ar_SA: الحصول على المخزون الحالي

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
ar_SA: الحصول على مقالات

en: Get Invoices
ar_SA: الحصول على الفواتير

en: Get Invoices based on Filters
ar_SA: الحصول على الفواتير على أساس المرشحات

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
ar_SA: الحصول على مواقع البند

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
ar_SA: احصل على البنود

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
ar_SA: الحصول على البنود من

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
ar_SA: الحصول على أصناف من إيصالات الشراء

en: Get Items from BOM
ar_SA: تنزيل الاصناف من BOM

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
ar_SA: الحصول على عناصر من طلبات المواد ضد هذا المورد

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
ar_SA: الحصول على عناصر من طلبات فتح المواد

en: Get Items from Product Bundle
ar_SA: الحصول على أصناف من حزمة المنتج

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
ar_SA: احصل على آخر استفسار

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
ar_SA: الحصول على المواد طلب

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
ar_SA: الحصول على فواتير معلقة

en: Get Payment Entries
ar_SA: الحصول على مدخلات الدفع

en: Get Payments from
ar_SA: احصل على المدفوعات من

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
ar_SA: الحصول على أوامر البيع

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
ar_SA: تبدأ الأقسام

en: Get Suppliers
ar_SA: الحصول على الموردين

en: Get Suppliers By
ar_SA: الحصول على الموردين من قبل

en: Get Unreconciled Entries
ar_SA: الحصول على مدخلات لم تتم تسويتها

en: Get Updates
ar_SA: الحصول على التحديثات

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
ar_SA: كرت هدية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
ar_SA: افتراضيات العالمية

en: Go to {0} List
ar_SA: انتقل إلى قائمة {0}

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
ar_SA: الهدف

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
ar_SA: الهدف والإجراءات

en: Goods In Transit
ar_SA: البضائع في العبور

en: Goods Transferred
ar_SA: نقل البضائع

en: Goods are already received against the outward entry {0}
ar_SA: تم استلام البضائع بالفعل مقابل الإدخال الخارجي {0}

en: Government
ar_SA: حكومة

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
ar_SA: فترة سماح

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
ar_SA: التخرج

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
ar_SA: المجموع الإجمالي

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
ar_SA: المجموع الكلي (العملات شركة)

en: Greater Than Amount
ar_SA: أكبر من المبلغ

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
ar_SA: الترجمة التحية

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
ar_SA: عنوان الترحيب

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
ar_SA: قسم التحيات

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
ar_SA: هامش الربح الإجمالي

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
ar_SA: الربح الإجمالي

en: Gross Profit / Loss
ar_SA: الربح الإجمالي / الخسارة

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
ar_SA: اجمالي مبلغ المشتريات

en: Gross Purchase Amount is mandatory
ar_SA: مبلغ الشراء الإجمالي إلزامي\n<br>\nGross Purchase Amount is mandatory

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
ar_SA: الوزن الإجمالي

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
ar_SA: الوزن الإجمالي UOM

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
ar_SA: تقرير الربح الإجمالي والصافي

en: Group
ar_SA: مجموعة

note: Label of the group_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group By
ar_SA: مجموعة من

en: Group By Customer
ar_SA: المجموعة حسب العميل

en: Group By Supplier
ar_SA: المجموعة حسب المورد

en: Group Node
ar_SA: عقدة المجموعة

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
ar_SA: تجميع العناصر المتشابهة

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
ar_SA: لا يمكن استخدام مستودعات المجموعة في المعاملات. يرجى تغيير قيمة {0}

en: Group by
ar_SA: المجموعة حسب

en: Group by Account
ar_SA: مجموعة بواسطة حساب

en: Group by Item
ar_SA: تجميع حسب البند

en: Group by Material Request
ar_SA: تجميع حسب طلب المواد

en: Group by Party
ar_SA: مجموعة حسب الحزب

en: Group by Purchase Order
ar_SA: تجميع حسب أمر الشراء

en: Group by Sales Order
ar_SA: التجميع حسب طلب المبيعات

en: Group by Supplier
ar_SA: تجميع حسب المورد

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher
ar_SA: المجموعة بواسطة قسيمة

note: Option for the 'Group By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Group by Voucher (Consolidated)
ar_SA: مجموعة بواسطة قسيمة (الموحدة)

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
ar_SA: لا يسمح مستودع عقدة مجموعة لتحديد للمعاملات

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
ar_SA: مادة نفس المجموعة

en: Groups
ar_SA: مجموعات

note: Name of a role
en: HR Manager
ar_SA: مدير الموارد البشرية

note: Name of a role
en: HR User
ar_SA: مستخدم الموارد البشرية

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
ar_SA: نصف سنوي

en: Half-Yearly
ar_SA: نصف سنوية

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
ar_SA: نصف سنوي

en: Hardware
ar_SA: المعدات

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
ar_SA: ودفعة واحدة لا

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
ar_SA: لديه شهادة

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الصلاحية

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
ar_SA: لديها تنسيق طباعة

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
ar_SA: يحتوي على رقم تسلسلي

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
ar_SA: يحتوي على متغيرات

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
ar_SA: تفاصيل الحالة الصحية

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
ar_SA: خريطة الحرارة

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
ar_SA: مساعدة

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
ar_SA: صفحة المساعدة

en: Help Articles
ar_SA: مقالات المساعدة

en: Help Results for
ar_SA: مساعدة نتائج

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
ar_SA: قسم المساعدة

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
ar_SA: نص المساعدة

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
ar_SA: هنا يمكنك إدراج تفاصيل عائلية مثل اسم العائلة ومهنة الزوج، الوالدين والأطفال

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
ar_SA: هنا يمكنك ادراج تفاصيل عن الحالة الصحية مثل الطول والوزن، الحساسية، المخاوف الطبية

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
ar_SA: قائمة مخفية الحفاظ على قائمة من الاتصالات المرتبطة المساهم

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
ar_SA: إخفاء رمز العملة

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
ar_SA: إخفاء المعرّف الضريبي للعميل من معاملات المبيعات

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
ar_SA: إخفاء العناصر غير المتوفرة

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
ar_SA: مستوى عالي

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
ar_SA: الرقم الأعلى له أولوية أكبر

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
ar_SA: الحركة التاريخيه في الشركة

en: Hold
ar_SA: معلق

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
ar_SA: عقد الفاتورة

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
ar_SA: نوع التعليق

note: Name of a DocType
en: Holiday
ar_SA: عطلة

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
ar_SA: قائمة العطلات

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
ar_SA: اسم قائمة العطلات

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
ar_SA: العطلات

note: Name of a Workspace
en: Home
ar_SA: الصفحة الرئيسية

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
ar_SA: سعرالساعة

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
ar_SA: باستمرار

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
ar_SA: ساعات

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
ar_SA: عدد المرات؟

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
ar_SA: كم مرة يجب تحديث المشروع والشركة بناءً على معاملات المبيعات؟

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
ar_SA: ساعات

en: Human Resources
ar_SA: الموارد البشرية

note: Label of the iban (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the iban (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the iban (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the iban (Data) field in DocType 'Employee'
en: IBAN
ar_SA: رقم الحساب البنكي

en: IBAN is not valid
ar_SA: رقم الحساب المصرفي الدولي غير صالح

note: Label of the id (Data) field in DocType 'Call Log'
en: ID
ar_SA: هوية شخصية

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
ar_SA: عنوان IP

note: Name of a report
en: IRS 1099
ar_SA: مصلحة الضرائب 1099

en: Id
ar_SA: هوية شخصية

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
ar_SA: تحديد حزمة لتسليم (للطباعة)

en: Identifying Decision Makers
ar_SA: تحديد صناع القرار

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
ar_SA: إذا تم تحديد &quot;الأشهر&quot; ، فسيتم حجز مبلغ ثابت كإيرادات أو مصروفات مؤجلة لكل شهر بغض النظر عن عدد الأيام في الشهر. سيتم تقسيمها إذا لم يتم حجز الإيرادات أو المصاريف المؤجلة لمدة شهر كامل

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
ar_SA: إذا دخل أو مصروف

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
ar_SA: إذا كان فارغًا ، فسيتم اعتبار حساب المستودع الأصلي أو حساب الشركة الافتراضي في المعاملات

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
ar_SA: إذا كانت محددة، سيتم النظر في مقدار ضريبة كمدرجة بالفعل في قيم الطباعة / مقدار الطباعة

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
ar_SA: إذا كان مختلفا عن عنوان العميل

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
ar_SA: إذا تم تعطيله، فلن يكون الحقل 'بالحروف' مرئيا في أي معاملة

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
ar_SA: إذا تم تعطيله، فلن يكون الحقل "أجمالي تقريب" مرئيا في أي معاملة

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
ar_SA: إذا كان البند هو البديل من بند آخر ثم وصف، صورة، والتسعير، والضرائب سيتم تعيين غيرها من القالب، ما لم يذكر صراحة

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
ar_SA: إذا كان أكثر من حزمة واحدة من نفس النوع (للطباعة)

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
ar_SA: إذا الباطن للبائع

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
ar_SA: إذا الحساب مجمد، يسمح بالدخول إلى المستخدمين المحددين.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
ar_SA: إذا كان العنصر يتعامل كعنصر سعر تقييم صفري في هذا الإدخال ، فالرجاء تمكين &quot;السماح بمعدل تقييم صفري&quot; في جدول العناصر {0}.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
ar_SA: إذا لم يكن هناك مهلة زمنية محددة ، فسيتم التعامل مع الاتصالات من قبل هذه المجموعة

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
ar_SA: إذا تم تحديد مربع الاختيار هذا ، فسيتم تقسيم المبلغ المدفوع وتخصيصه وفقًا للمبالغ الموجودة في جدول الدفع مقابل كل مصطلح دفع

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
ar_SA: إذا تم التحقق من ذلك ، فسيتم إنشاء فواتير جديدة لاحقة في شهر التقويم وتواريخ بدء ربع السنة بغض النظر عن تاريخ بدء الفاتورة الحالي

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
ar_SA: إذا كان هذا غير محدد ، فسيتم حفظ إدخالات دفتر اليومية في حالة المسودة وسيتعين إرسالها يدويًا

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
ar_SA: إذا لم يتم تحديد ذلك ، فسيتم إنشاء إدخالات دفتر الأستاذ العام المباشرة لحجز الإيرادات أو المصاريف المؤجلة

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
ar_SA: إذا كان هذا البند لديها بدائل، فإنه لا يمكن اختيارها في أوامر البيع الخ

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
ar_SA: إذا تم تكوين هذا الخيار &quot;نعم&quot; ، سيمنعك ERPNext من إنشاء فاتورة شراء أو إيصال دون إنشاء أمر شراء أولاً. يمكن تجاوز هذا التكوين لمورد معين عن طريق تمكين مربع الاختيار &quot;السماح بإنشاء فاتورة الشراء بدون أمر شراء&quot; في مدير المورد.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
ar_SA: إذا تم تكوين هذا الخيار &quot;نعم&quot; ، سيمنعك ERPNext من إنشاء فاتورة شراء دون إنشاء إيصال شراء أولاً. يمكن تجاوز هذا التكوين لمورد معين عن طريق تمكين مربع الاختيار &quot;السماح بإنشاء فاتورة الشراء بدون إيصال شراء&quot; في مدير المورد.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
ar_SA: إذا تم تحديده ، يمكن استخدام مواد متعددة لطلب عمل واحد. يكون هذا مفيدًا إذا تم تصنيع منتج أو أكثر من المنتجات التي تستغرق وقتًا طويلاً.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
ar_SA: إذا تم تحديدها ، فسيتم تحديث تكلفة قائمة مكونات الصنف تلقائيًا استنادًا إلى معدل التقييم / سعر قائمة الأسعار / معدل الشراء الأخير للمواد الخام.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
ar_SA: إذا قمت {0} {1} بكميات العنصر {2} ، فسيتم تطبيق المخطط {3} على العنصر.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
ar_SA: إذا كنت {0} {1} تستحق العنصر {2} ، فسيتم تطبيق النظام {3} على العنصر.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
ar_SA: تجاهل

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
ar_SA: تجاهل تداخل وقت الموظف

en: Ignore Existing Ordered Qty
ar_SA: تجاهل الكمية الموجودة المطلوبة

en: Ignore Existing Projected Quantity
ar_SA: تجاهل الكمية الموجودة المتوقعة

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
ar_SA: تجاهل (قاعدة التسعير)

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
ar_SA: تجاهل تداخل وقت المستخدم

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
ar_SA: تجاهل تداخل وقت محطة العمل

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
ar_SA: صورة

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
ar_SA: عرض الصورة

en: Import
ar_SA: استيراد

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
ar_SA: بيانات الاستيراد

en: Import Day Book Data
ar_SA: استيراد بيانات دفتر اليوم

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
ar_SA: استيراد ملف

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
ar_SA: استيراد ملف الأخطاء والتحذيرات

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
ar_SA: استيراد الفواتير

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Import Log
ar_SA: سجل الاستيراد

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
ar_SA: استيراد سجل معاينة

en: Import Master Data
ar_SA: استيراد البيانات الرئيسية

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
ar_SA: استيراد معاينة

en: Import Progress
ar_SA: استيراد التقدم

en: Import Successful
ar_SA: استيراد ناجح

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
ar_SA: استيراد فاتورة المورد

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
ar_SA: نوع الاستيراد

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
ar_SA: استيراد تحذيرات

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
ar_SA: استيراد من جداول بيانات Google

en: Import in Bulk
ar_SA: استيراد بكميات كبيرة

en: Importing Items and UOMs
ar_SA: استيراد العناصر و UOMs

en: Importing Parties and Addresses
ar_SA: استيراد الأطراف والعناوين

en: Importing {0} of {1}, {2}
ar_SA: استيراد {0} من {1} ، {2}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
ar_SA: في الصيانة

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
ar_SA: في دقائق

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
ar_SA: في المئة

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
ar_SA: في عملية

en: In Production
ar_SA: في الانتاج

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'QuickBooks Migrator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Op
en: In Progress
ar_SA: في تَقَدم

en: In Qty
ar_SA: كمية قادمة

en: In Stock Qty
ar_SA: في سوق الأسهم الكمية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
ar_SA: في مرحلة انتقالية

en: In Value
ar_SA: القيمة القادمة

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
ar_SA: في كلمات

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
ar_SA: في الأحرف ( عملة الشركة )

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
ar_SA: بالحروف (تصدير) سوف تكون مرئية بمجرد حفظ اشعار التسليم.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
ar_SA: بالحروف سوف تكون مرئية بمجرد حفظ اشعارالتسليم.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
ar_SA: وبعبارة تكون مرئية بمجرد حفظ فاتورة المبيعات.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
ar_SA: وبعبارة تكون مرئية بمجرد حفظ ترتيب المبيعات.

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
ar_SA: في دقائق

en: In stock
ar_SA: في المخزن

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
ar_SA: غير نشط

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
ar_SA: العملاء الغير النشطين

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
ar_SA: عناصر المبيعات غير النشطة

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
ar_SA: الحوافز

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
ar_SA: قم بتضمين ملخص الشيخوخة

en: Include Default FB Entries
ar_SA: تضمين إدخالات دفتر افتراضي

en: Include Expired
ar_SA: تشمل منتهية الصلاحية

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
ar_SA: تشمل البنود المستبعدة

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
ar_SA: تشمل البند في التصنيع

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
ar_SA: تشمل الاصناف الغير مخزنية

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
ar_SA: تشمل معاملات نقطه البيع

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
ar_SA: تشمل الدفع (POS)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
ar_SA: تضمن القيود التي تم تسويتها

en: Include Sub-assembly Raw Materials
ar_SA: قم بتضمين المواد الخام التجميعية الفرعية

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
ar_SA: تضمين العناصر من الباطن

note: Label of the include_uom (Link) field in DocType 'Closing Stock Balance'
en: Include UOM
ar_SA: تضمين UOM

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
ar_SA: تدرج في الإجمالي

en: Included in Gross Profit
ar_SA: المدرجة في الربح الإجمالي

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
ar_SA: بما في ذلك السلع للمجموعات الفرعية

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
ar_SA: الإيرادات

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
ar_SA: حساب الدخل

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
ar_SA: الوارد

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
ar_SA: معدل الواردة

en: Incoming call from {0}
ar_SA: مكالمة واردة من {0}

en: Incorrect Date
ar_SA: تاريخ غير صحيح

en: Incorrect Warehouse
ar_SA: مستودع غير صحيح

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
ar_SA: تم العثور على عدد غير صحيح من إدخالات دفتر الأستاذ العام. ربما تكون قد حددت حسابا خاطئا في المعاملة.

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
ar_SA: الزيادة

en: Increment cannot be 0
ar_SA: لا يمكن أن تكون الزيادة 0\n<br>\nIncrement cannot be 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
ar_SA: الاضافة للخاصية {0} لا يمكن أن تكون 0

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
ar_SA: يشير إلى أن الحزمة هو جزء من هذا التسليم (مشروع فقط)

en: Indirect Expenses
ar_SA: نفقات غير مباشرة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
ar_SA: دخل غير مباشرة

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
ar_SA: فرد

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
ar_SA: صناعة

note: Name of a DocType
en: Industry Type
ar_SA: نوع صناعة

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
ar_SA: تم إرسال إشعار البريد الإلكتروني المبدئي

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
ar_SA: بدأت

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
ar_SA: أدخل سجلات جديدة

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
ar_SA: تفتيش من قبل

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
ar_SA: التفتيش مطلوب

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
ar_SA: التفتيش المطلوبة قبل تسليم

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
ar_SA: التفتيش المطلوبة قبل الشراء

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
ar_SA: نوع التفتيش

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
ar_SA: تثبيت تاريخ

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
ar_SA: ملاحظة التثبيت

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
ar_SA: ملاحظة تثبيت الإغلاق

en: Installation Note {0} has already been submitted
ar_SA: مذكرة التسليم {0} ارسلت\n<br>\nInstallation Note {0} has already been submitted

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
ar_SA: حالة التركيب

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
ar_SA: تثبيت الزمن

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
ar_SA: تاريخ التركيب لا يمكن أن يكون قبل تاريخ التسليم للبند {0}

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
ar_SA: الكميات الثابتة

en: Installing presets
ar_SA: تثبيت الإعدادات المسبقة

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
ar_SA: تعليمات

en: Insufficient Permissions
ar_SA: أذونات غير كافية

en: Insufficient Stock
ar_SA: المالية غير كافية

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
ar_SA: تفاصيل التأمين

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
ar_SA: تفاصيل التأمين

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء التأمين

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
ar_SA: تاريخ بداية التأمين

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ بداية التأمين قبل  تاريخ نهاية التأمين

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
ar_SA: قيمة المؤمن

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
ar_SA: شركة التأمين

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
ar_SA: تفاصيل التكامل

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
ar_SA: معرف التكامل

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
ar_SA: الشركة المشتركة للفاتورة

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
ar_SA: الدخول المشترك بين الشركة

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
ar_SA: انتر دخول الشركة مجلة الدخول

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
ar_SA: مرجع طلب شركة Inter

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
ar_SA: بين شركة مرجع

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
ar_SA: إعدادات نقل المستودعات الداخلية

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
ar_SA: فائدة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
ar_SA: مهتم

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
ar_SA: نقل داخلي

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
ar_SA: سجل العمل الداخلي

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
ar_SA: مقدمة

en: Invalid
ar_SA: غير صالحة

en: Invalid Account
ar_SA: حساب غير صالح

en: Invalid Attribute
ar_SA: خاصية غير صالحة

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
ar_SA: الباركود غير صالح. لا يوجد عنصر مرفق بهذا الرمز الشريطي.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
ar_SA: طلب فارغ غير صالح للعميل والعنصر المحدد

en: Invalid Child Procedure
ar_SA: إجراء الطفل غير صالح

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
ar_SA: شركة غير صالحة للمعاملات بين الشركات.

en: Invalid Credentials
ar_SA: بيانات الاعتماد غير صالحة

en: Invalid Gross Purchase Amount
ar_SA: مبلغ الشراء الإجمالي غير صالح

en: Invalid Item
ar_SA: عنصر غير صالح

en: Invalid Opening Entry
ar_SA: إدخال فتح غير صالح

en: Invalid POS Invoices
ar_SA: فواتير نقاط البيع غير صالحة

en: Invalid Parent Account
ar_SA: حساب الوالد غير صالح

en: Invalid Part Number
ar_SA: رقم الجزء غير صالح

en: Invalid Posting Time
ar_SA: وقت نشر غير صالح

en: Invalid Quantity
ar_SA: كمية غير صحيحة

en: Invalid Selling Price
ar_SA: سعر البيع غير صالح

en: Invalid URL
ar_SA: URL غير صالح

en: Invalid Value
ar_SA: قيمة غير صالحة

en: Invalid condition expression
ar_SA: تعبير شرط غير صالح

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
ar_SA: سبب ضائع غير صالح {0} ، يرجى إنشاء سبب ضائع جديد

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
ar_SA: سلسلة تسمية غير صالحة (. مفقود) لـ {0}

en: Invalid reference {0} {1}
ar_SA: مرجع غير صالح {0} {1}

en: Invalid {0}
ar_SA: غير صالح {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
ar_SA: غير صالح {0} للمعاملات بين الشركات.

en: Invalid {0}: {1}
ar_SA: {0} غير صالح : {1}\n<br>\nInvalid {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
ar_SA: جرد

en: Investments
ar_SA: الاستثمارات

note: Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Invoice
ar_SA: فاتورة

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
ar_SA: تاريخ الفاتورة

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
ar_SA: خصم الفواتير

en: Invoice Grand Total
ar_SA: الفاتورة الكبرى المجموع

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
ar_SA: رقم الفاتورة

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
ar_SA: جزء الفاتورة

en: Invoice Posting Date
ar_SA: تاريخ ترحيل الفاتورة

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
ar_SA: سلسلة الفاتورة

en: Invoice Status
ar_SA: حالة الفاتورة

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
ar_SA: نوع الفاتورة

en: Invoice already created for all billing hours
ar_SA: الفاتورة التي تم إنشاؤها بالفعل لجميع ساعات الفوترة

en: Invoice can't be made for zero billing hour
ar_SA: لا يمكن إجراء الفاتورة لمدة صفر ساعة

en: Invoiced Amount
ar_SA: قيمة الفواتير

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
ar_SA: الفواتير

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
ar_SA: نحو الداخل

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
ar_SA: هل هو حساب دائن

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
ar_SA: نشط

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
ar_SA: هل مقدم

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
ar_SA: هو قابل للفوترة

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
ar_SA: هل ملغي

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
ar_SA: هي الشركة

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
ar_SA: هو حساب الشركة

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
ar_SA: موحّدة

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
ar_SA: حاوية

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
ar_SA: هو التراكمي

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
ar_SA: هل العميل يقدم الصنف

note: Label of the is_day_book_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Imported
ar_SA: يتم استيراد بيانات دفتر اليوم

note: Label of the is_day_book_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Day Book Data Processed
ar_SA: يتم معالجة بيانات دفتر اليوم

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
ar_SA: افتراضي

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
ar_SA: هو الحساب الافتراضي

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
ar_SA: هي اللغة الافتراضية

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
ar_SA: هل مطلوب مذكرة التسليم لإنشاء فاتورة المبيعات؟

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
ar_SA: هو مخفضة

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
ar_SA: هل أصل موجود

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
ar_SA: هو الأصول الثابتة

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
ar_SA: هو البند الحرة

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
ar_SA: مجمدة

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
ar_SA: هل مجموعة

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
ar_SA: هو عميل داخلي

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
ar_SA: هو المورد الداخلي

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
ar_SA: إلزامي

note: Label of the is_master_data_imported (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Imported
ar_SA: هل تم استيراد البيانات الرئيسية؟

note: Label of the is_master_data_processed (Check) field in DocType 'Tally Migration'
en: Is Master Data Processed
ar_SA: هل تمت معالجة البيانات الرئيسية

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
ar_SA: هو معلم

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
ar_SA: هل قيد افتتاحي

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
ar_SA: تم افتتاح الدخول

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
ar_SA: مدفوع

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
ar_SA: هل طلب الشراء مطلوب لإنشاء فاتورة الشراء والإيصال؟

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
ar_SA: هل إيصال الشراء مطلوب لإنشاء فاتورة الشراء؟

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the is_return (Check) fiel
en: Is Return
ar_SA: مرتجع؟

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
ar_SA: هو العودة (ملاحظة الائتمان)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
ar_SA: هو العودة (ملاحظة الخصم)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
ar_SA: هل طلب المبيعات مطلوب لإنشاء فاتورة المبيعات ومذكرة التسليم؟

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
ar_SA: هو معيار

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
ar_SA: وتعاقد من الباطن

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
ar_SA: هو الناقل

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
ar_SA: هو الاشتراك

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
ar_SA: هل هذه الضريبة متضمنة في الاسعار الأساسية؟

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
ar_SA: المشكلات

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
ar_SA: إصدار إشعار الائتمان

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
ar_SA: تاريخ القضية

en: Issue Material
ar_SA: قضية المواد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
ar_SA: أولوية الإصدار

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
ar_SA: قضية الانقسام من

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
ar_SA: نوع القضية

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
ar_SA: نشر

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
ar_SA: البنود الصادرة ضد طلب العمل

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
ar_SA: قضايا

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
ar_SA: تاريخ الإصدار

en: It is needed to fetch Item Details.
ar_SA: هناك حاجة لجلب تفاصيل البند.

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
ar_SA: السلعة

en: Item 1
ar_SA: صنف رقم 1

en: Item 2
ar_SA: صنف رقم 2

en: Item 3
ar_SA: صنف رقم 3

en: Item 4
ar_SA: صنف رقم 4

en: Item 5
ar_SA: صنف رقم 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
ar_SA: الصنف البديل

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
ar_SA: موصفات الصنف

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
ar_SA: قيمة مواصفة الصنف

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
ar_SA: قيم سمة العنصر

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
ar_SA: البند الرصيد (بسيط)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
ar_SA: باركود الصنف

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
ar_SA: رمز السلعة

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
ar_SA: لا يمكن تغيير رمز السلعة للرقم التسلسلي

en: Item Code required at Row No {0}
ar_SA: رمز العنصر المطلوب في الصف رقم {0}\n<br>\nItem Code required at Row No {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
ar_SA: رمز العنصر: {0} غير متوفر ضمن المستودع {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
ar_SA: تفاصيل العميل لهذا البند

note: Name of a DocType
en: Item Default
ar_SA: البند الافتراضي

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
ar_SA: البند الافتراضي

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
ar_SA: وصف الصنف

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
ar_SA: بيانات الصنف

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
ar_SA: مجموعة الصنف

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
ar_SA: افتراضيات مجموعة العناصر

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
ar_SA: اسم مجموعة السلعة

en: Item Group Tree
ar_SA: شجرة فئات البنود

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
ar_SA: فئة البند غير مذكورة في ماستر البند لهذا البند {0}

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
ar_SA: مجموعات السلعة

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
ar_SA: صورة البند (إن لم يكن عرض شرائح)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
ar_SA: مواقع البند

note: Name of a role
en: Item Manager
ar_SA: مدير الصنف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
ar_SA: مادة المصنع

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
ar_SA: اسم السلعة

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
ar_SA: تسمية السلعة بواسطة

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
ar_SA: سعر الصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
ar_SA: سعر صنف المخزون

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
ar_SA: تم اضافتة سعر الصنف لـ {0} في قائمة الأسعار {1}

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
ar_SA: سعر الصنف محدث ل{0} في قائمة الأسعار {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
ar_SA: أسعار الصنف

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
ar_SA: معلمة تفتيش جودة الصنف

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
ar_SA: البند إعادة ترتيب

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
ar_SA: صنف الصف {0}: {1} {2} غير موجود في جدول &#39;{1}&#39; أعلاه

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
ar_SA: الرقم التسلسلي للصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
ar_SA: تقرير نقص الصنف

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
ar_SA: مورد الصنف

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
ar_SA: ضريبة الصنف

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
ar_SA: البند ضريبة المبلغ المدرجة في القيمة

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
ar_SA: معدل ضريبة الصنف

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
ar_SA: ضريبة البند يجب أن يكون الصف {0} حسابا من نوع الضريبة أو الدخل أو المصاريف أو الرسوم\n<br>\nItem Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
ar_SA: قالب الضريبة البند

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
ar_SA: البند قالب الضريبة التفاصيل

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
ar_SA: الصنف لتصنيع

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
ar_SA: وحدة قياس الصنف

en: Item Unavailable
ar_SA: العنصر غير متوفر

note: Name of a DocType
en: Item Variant
ar_SA: متغير الصنف

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
ar_SA: وصف متغير الصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
ar_SA: الصنف تفاصيل متغير

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
ar_SA: إعدادات متنوع السلعة

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
ar_SA: متغير الصنف {0} موجود بالفعل مع نفس الخصائص

en: Item Variants updated
ar_SA: تم تحديث متغيرات العنصر

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
ar_SA: مواصفات الموقع الإلكتروني للصنف

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
ar_SA: تفاصيل وزن الصنف

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
ar_SA: تفصيل ضريبة وفقاً للصنف

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
ar_SA: تفاصيل ضرائب البند الحكيمة

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
ar_SA: البند والضمان تفاصيل

en: Item for row {0} does not match Material Request
ar_SA: عنصر الصف {0} لا يتطابق مع طلب المواد

en: Item has variants.
ar_SA: البند لديه متغيرات.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
ar_SA: الصنف يجب اضافته مستخدما  مفتاح "احصل علي الأصناف من المشتريات المستلمة "

en: Item name
ar_SA: اسم السلعة

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
ar_SA: عملية الصنف

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
ar_SA: الصنف الذي سيتم تصنيعه أو إعادة تعبئته

en: Item variant {0} exists with same attributes
ar_SA: متغير العنصر {0} موجود بنفس السمات\n<br>\nItem variant {0} exists with same attributes

en: Item {0} does not exist
ar_SA: العنصر {0} غير موجود\n<br>\nItem {0} does not exist

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
ar_SA: الصنف{0} غير موجود في النظام أو انتهت صلاحيته

en: Item {0} does not exist.
ar_SA: العنصر {0} غير موجود\n<br>\nItem {0} does not exist.

en: Item {0} has already been returned
ar_SA: تمت إرجاع الصنف{0} من قبل

en: Item {0} has been disabled
ar_SA: الصنف{0} تم تعطيله

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
ar_SA: الصنف{0} قد وصل إلى نهاية عمره في {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
ar_SA: تم تجاهل الصنف {0} لأنه ليس بند مخزون

en: Item {0} is cancelled
ar_SA: تم إلغاء العنصر {0}\n<br>\nItem {0} is cancelled

en: Item {0} is disabled
ar_SA: تم تعطيل البند {0}

en: Item {0} is not a serialized Item
ar_SA: البند {0} ليس بند لديه رقم تسلسلي

en: Item {0} is not a stock Item
ar_SA: العنصر {0} ليس عنصر مخزون\n<br>\nItem {0} is not a stock Item

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
ar_SA: البند {0} غير نشط أو تم التوصل إلى نهاية الحياة

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
ar_SA: البند {0} يجب أن يكون بند أصول ثابتة

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
ar_SA: البند {0} يجب أن يكون عنصر التعاقد الفرعي

en: Item {0} must be a non-stock item
ar_SA: الصنف {0} يجب ألا يكون صنف مخزن <br>Item {0} must be a non-stock item

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
ar_SA: البند {0} الكمية المطلوبة {1} لا يمكن أن تكون أقل من الحد الأدنى للطلب {2} (المحددة في البند).

en: Item {0}: {1} qty produced.
ar_SA: العنصر {0}: {1} الكمية المنتجة.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
ar_SA: معدل قائمة الأسعار وفقاً للصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
ar_SA: الحركة التاريخية للمشتريات وفقاً للصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
ar_SA: سجل حركة المشتريات وفقاً للصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
ar_SA: الحركة التاريخية للمبيعات وفقاً للصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
ar_SA: سجل حركة مبيعات وفقاً للصنف

en: Item: {0} does not exist in the system
ar_SA: الصنف: {0} غير موجود في النظام

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
ar_SA: الاصناف

en: Items Filter
ar_SA: تصفية الاصناف

en: Items Required
ar_SA: العناصر المطلوبة

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
ar_SA: اصناف يمكن طلبه

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
ar_SA: السلع والتسعيرات

en: Items for Raw Material Request
ar_SA: عناصر لطلب المواد الخام

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
ar_SA: العناصر المطلوب تصنيعها لسحب المواد الخام المرتبطة بها.

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
ar_SA: وسيتم اقتراح العناصر الموجودة تحت هذا المستودع

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
ar_SA: التخفيض وفقاً للصنف

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
ar_SA: مستوى إعادة ترتيب يوصى به وفقاً للصنف

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
ar_SA: بطاقة عمل

en: Job Card Analysis
ar_SA: تحليل بطاقة العمل

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
ar_SA: صنف بطاقة العمل

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
ar_SA: ملخص بطاقة العمل

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
ar_SA: سجل وقت بطاقة العمل

en: Job Started
ar_SA: بدأ العمل

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
ar_SA: المسمى الوظيفي

en: Job card {0} created
ar_SA: تم إنشاء بطاقة العمل {0}

en: Join
ar_SA: انضم

en: Journal Entries {0} are un-linked
ar_SA: إدخالات قيد اليومية {0} غير مترابطة

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
ar_SA: القيود اليومية

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
ar_SA: حساب إدخال القيود اليومية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
ar_SA: قالب إدخال دفتر اليومية

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
ar_SA: حساب قالب إدخال دفتر اليومية

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
ar_SA: نوع إدخال دفتر اليومية

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
ar_SA: قيد دفتر يومية للتخريد

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
ar_SA: قيد دفتر اليومية {0} ليس لديه حساب {1} أو قد تم مطابقته مسبقا مع إيصال أخرى

en: Kanban Board
ar_SA: لوح كانبان

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
ar_SA: مفتاح

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
ar_SA: التقارير الرئيسية

en: Kindly select the company first
ar_SA: يرجى اختيار الشركة أولا

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
ar_SA: ملصق

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
ar_SA: هبطت التكلفة مساعدة

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
ar_SA: هبوط تكلفة صنف

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
ar_SA: تكاليف المشتريات المستلمة

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
ar_SA: الضرائب التكلفة هبطت والرسوم

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
ar_SA: هبطت التكلفة قسيمة

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
ar_SA: التكلفة هبطت قيمة قسيمة

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
ar_SA: المناظر الطبيعيه

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
ar_SA: اللغة

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
ar_SA: ساقطا

en: Large
ar_SA: كبير

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
ar_SA: آخر تحقق للكربون

en: Last Communication
ar_SA: آخر الاتصالات

en: Last Communication Date
ar_SA: تاريخ الاتصال الأخير

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
ar_SA: تاريخ الانتهاء الأخير

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
ar_SA: تاريخ التكامل الأخير

en: Last Month Downtime Analysis
ar_SA: تحليل وقت التوقف في الشهر الماضي

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
ar_SA: اسم العائلة

en: Last Order Amount
ar_SA: قيمة آخر طلب

en: Last Order Date
ar_SA: تاريخ أخر أمر بيع

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
ar_SA: آخر سعر الشراء

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
ar_SA: كانت آخر معاملة مخزون للبند {0} تحت المستودع {1} في {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ فحص الكربون الأخير تاريخًا مستقبلاً

en: Latest
ar_SA: اخير

en: Latest Age
ar_SA: مرحلة متأخرة

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
ar_SA: خط العرض

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
ar_SA: مبادرة البيع

en: Lead Count
ar_SA: عد الزبون المحتمل

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
ar_SA: تفاصيل الزبون المحتمل

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
ar_SA: اسم الزبون المحتمل

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
ar_SA: مالك الزبون المحتمل

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
ar_SA: يؤدي كفاءة المالك

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
ar_SA: مصدر الزبون المحتمل

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
ar_SA: المهلة

en: Lead Time (Days)
ar_SA: ايام القيادة)

en: Lead Time (in mins)
ar_SA: المهلة (بالدقائق)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
ar_SA: تاريخ و وقت المهلة

en: Lead Time Days
ar_SA: المدة الزمنية بين بدء وإنهاء عملية الإنتاج

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
ar_SA: المهلة بالايام

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
ar_SA: نوع الزبون المحتمل

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
ar_SA: المتصدرين

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
ar_SA: العروض تساعدك للحصول على الأعمال التجارية،وإضافة كافة جهات الاتصال الخاصة بك والمزيد من عروضك

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
ar_SA: إجازات مصروفة نقداً؟

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
ar_SA: اتركه فارغًا إذا تم حظر المورد إلى أجل غير مسمى

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
ar_SA: اتركه فارغًا لاستخدام تنسيق &quot;ملاحظة التسليم&quot; القياسي

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
ar_SA: ترك

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
ar_SA: الفهرس الأيسر

en: Legal Expenses
ar_SA: نفقات قانونية

en: Length
ar_SA: طول

en: Less Than Amount
ar_SA: أقل من المبلغ

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
ar_SA: ترئيس الرسالة

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
ar_SA: نص الرسالة أو نص البريد الإلكتروني

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
ar_SA: نص إغلاق الرسالة أو البريد الإلكتروني

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
ar_SA: المستوى

en: Liabilities
ar_SA: المطلوبات

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
ar_SA: الخصوم

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
ar_SA: تفاصيل الترخيص

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
ar_SA: رقم الرخصة

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
ar_SA: لوحة الترخيص

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
ar_SA: اعجابات

en: Limit Crossed
ar_SA: الحدود تجاوزت

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
ar_SA: تقتصر على 12 حرفا

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
ar_SA: سطر فارغ للمبلغ بالحروف

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
ar_SA: حلقة الوصل

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
ar_SA: خيارات الارتباط

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
ar_SA: ربط إجراءات الجودة الحالية.

en: Link to Material Request
ar_SA: رابط لطلب المواد

en: Link to Material Requests
ar_SA: رابط لطلبات المواد

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
ar_SA: المستندات المرتبطة

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
ar_SA: الفواتير المرتبطة

note: Name of a DocType
en: Linked Location
ar_SA: الموقع المرتبط

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
ar_SA: الروابط

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
ar_SA: قائمة اصناف التي تتشكل حزمة.

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
ar_SA: تحميل جميع المعايير

en: Loading import file...
ar_SA: جارٍ تحميل ملف الاستيراد ...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
ar_SA: قرض

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء القرض

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
ar_SA: مدة القرض (بالأيام)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
ar_SA: تاريخ بدء القرض

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
ar_SA: تاريخ بدء القرض وفترة القرض إلزامية لحفظ خصم الفاتورة

en: Loans (Liabilities)
ar_SA: القروض (الخصوم)

en: Loans and Advances (Assets)
ar_SA: القروض والسلفيات (الأصول)

en: Local
ar_SA: محلي

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
ar_SA: الموقع

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
ar_SA: تفاصيل الموقع

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
ar_SA: اسم الموقع

note: Label of the logo (Attach) field in DocType 'Sales Partner' Label of the logo (Attach Image) field in DocType 'Manufacturer'
en: Logo
ar_SA: شعار

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
ar_SA: خط الطول

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
ar_SA: مفقود

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
ar_SA: فرصة ضائعة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
ar_SA: تسعيرة خسر

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
ar_SA: فقد السبب

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
ar_SA: تفاصيل السبب المفقود

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
ar_SA: أسباب ضائعة

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
ar_SA: منخفض

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
ar_SA: شهادة الاستقطاع الأدنى

en: Lower Income
ar_SA: دخل أدنى

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
ar_SA: مبلغ الولاء

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
ar_SA: دخول نقطة الولاء

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
ar_SA: نقطة الولاء دخول الفداء

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
ar_SA: نقاط الولاء

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
ar_SA: نقاط الولاء الفداء

en: Loyalty Points: {0}
ar_SA: نقاط الولاء: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
ar_SA: برنامج الولاء

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
ar_SA: مجموعة برامج الولاء

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
ar_SA: مساعدة برنامج الولاء

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
ar_SA: اسم برنامج الولاء

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
ar_SA: مستوى برنامج الولاء

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
ar_SA: نوع برنامج الولاء

en: Machine
ar_SA: آلة

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
ar_SA: عطل الآلة

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
ar_SA: أخطاء مشغل الآلة

en: Main
ar_SA: رئيسي

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
ar_SA: الحفاظ على نفس معدل خلال دورة المبيعات

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
ar_SA: حافظ على نفس السعر طوال دورة الشراء

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
ar_SA: منتج يخزن

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
ar_SA: الصيانة

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
ar_SA: تاريخ الصيانة

en: Maintenance Log
ar_SA: سجل الصيانة

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
ar_SA: مدير الصيانة

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
ar_SA: اسم مدير الصيانة

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
ar_SA: صيانة مطلوبة

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
ar_SA: صلاحية الصيانة

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
ar_SA: جدول الصيانة

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
ar_SA: تفاصيل جدول الصيانة

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
ar_SA: جدول صيانة صنف

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
ar_SA: لم يتم إنشاء جدول الصيانة لجميع الاصناف. يرجى النقر على "إنشاء الجدول الزمني"

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
ar_SA: جدول الصيانة {0} موجود ضد {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
ar_SA: جداول الصيانة

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
ar_SA: حالة الصيانة

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
ar_SA: يجب إلغاء حالة الصيانة أو إكمالها لإرسالها

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
ar_SA: مهمة الصيانة

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
ar_SA: مهام الصيانة

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
ar_SA: فريق الصيانة

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
ar_SA: عضو فريق الصيانة

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
ar_SA: أعضاء فريق الصيانة

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
ar_SA: اسم فريق الصيانة

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
ar_SA: وقت الصيانة

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
ar_SA: نوع الصيانة

note: Name of a role
en: Maintenance User
ar_SA: عضو الصيانة

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
ar_SA: زيارة صيانة

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
ar_SA: صيانة زيارة الغرض

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
ar_SA: تاريخ بدء الصيانة لا يمكن أن يكون قبل تاريخ التسليم للرقم التسلسلي {0}\n<br>\nMaintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
ar_SA: المواد الرئيسية والاختيارية التي تم دراستها

en: Make
ar_SA: سنة الصنع

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
ar_SA: انشئ قيد اهلاك

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
ar_SA: جعل دخول الفرق

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
ar_SA: قم بالدفع عن طريق قيد دفتر اليومية

en: Make Purchase Invoice
ar_SA: إنشاء فاتورة شراء

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
ar_SA: انشاء فاتورة المبيعات

en: Make Stock Entry
ar_SA: جعل دخول الأسهم

en: Make project from a template.
ar_SA: جعل المشروع من قالب.

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
ar_SA: إدارة تكلفة العمليات

en: Manage your orders
ar_SA: إدارة طلباتك

en: Management
ar_SA: الإدارة

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
ar_SA: إلزامي

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
ar_SA: إلزامي يعتمد على

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
ar_SA: إلزامي للميزانية العمومية

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
ar_SA: إلزامي لحساب الربح والخسارة

en: Mandatory Missing
ar_SA: إلزامي مفقود

en: Mandatory Purchase Order
ar_SA: أمر شراء إلزامي

en: Mandatory Purchase Receipt
ar_SA: إيصال الشراء الإلزامي

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
ar_SA: يدوي

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
ar_SA: لا يمكن إنشاء الإدخال اليدوي! قم بتعطيل الإدخال التلقائي للمحاسبة المؤجلة في إعدادات الحسابات وحاول مرة أخرى

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
ar_SA: صناعة

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
ar_SA: تصنيع ضد طلب مواد

en: Manufactured
ar_SA: المصنعة

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
ar_SA: الكمية المصنعة

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle' Option for the 'Variant Ba
en: Manufacturer
ar_SA: الصانع

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
ar_SA: رقم قطعة المُصَنِّع

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
ar_SA: رقم جزء الشركة المصنعة <b>{0}</b> غير صالح

note: Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manufacturing (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Manufacturing
ar_SA: التصنيع

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
ar_SA: تاريخ التصنيع

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
ar_SA: مدير التصنيع

en: Manufacturing Quantity is mandatory
ar_SA: كمية التصنيع إلزامية\n<br>\nManufacturing Quantity is mandatory

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
ar_SA: قسم التصنيع

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
ar_SA: إعدادات التصنيع

note: Name of a role
en: Manufacturing User
ar_SA: مستخدم التصنيع

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
ar_SA: هامش

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
ar_SA: المال الهامش

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
ar_SA: نسبة الهامش أو المبلغ

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
ar_SA: نوع الهامش

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
ar_SA: الحالة الإجتماعية

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
ar_SA: سوق القطاع

en: Marketing
ar_SA: التسويق

en: Marketing Expenses
ar_SA: نفقات تسويقية

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
ar_SA: متزوج

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
ar_SA: قناع

en: Master
ar_SA: سيد

note: Label of the master_data (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Master Data
ar_SA: البيانات الرئيسية

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
ar_SA: الرئيسية

en: Material
ar_SA: مواد

en: Material Consumption
ar_SA: اهلاك المواد

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
ar_SA: اهلاك المواد للتصنيع

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
ar_SA: لم يتم تعيين اهلاك المواد في إعدادات التصنيع.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
ar_SA: صرف مواد

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
ar_SA: أستلام مواد

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
ar_SA: طلب مواد

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
ar_SA: تاريخ طلب المادة

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
ar_SA: المواد طلب التفاصيل

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
ar_SA: صنف المواد المطلوبة

en: Material Request No
ar_SA: طلب مواد لا

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
ar_SA: المادة طلب خطة البند

note: Label of the material_request_planning (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Planning
ar_SA: تخطيط طلب المواد

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
ar_SA: نوع طلب المواد

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
ar_SA: لم يتم إنشاء طلب المواد ، ككمية للمواد الخام المتاحة بالفعل.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
ar_SA: المادة يمكن طلب الحد الأقصى {0} للبند {1} من أمر المبيعات {2}\n<br>\nMaterial Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
ar_SA: طلب المواد المستخدمة لانشاء الحركة المخزنية

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
ar_SA: طلب المواد {0} تم إلغاؤه أو إيقافه

en: Material Request {0} submitted.
ar_SA: تم تقديم طلب المواد {0}.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
ar_SA: المواد المطلوبة

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
ar_SA: طلبات المواد

en: Material Requests Required
ar_SA: طلبات المواد المطلوبة

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
ar_SA: طلبات المواد التي لم ينشأ لها عروض أسعار من الموردين

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
ar_SA: نقل المواد

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
ar_SA: نقل المواد لتصنيع

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
ar_SA: نقل المواد

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
ar_SA: المواد المنقولة لغرض صناعة

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
ar_SA: المواد المنقولة لغرض التصنيع

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
ar_SA: المواد المنقولة للعقود من الباطن

en: Material to Supplier
ar_SA: مواد للمورد

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
ar_SA: أقصى مبلغ

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
ar_SA: ماكس امت

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
ar_SA: ماكس الصف

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
ar_SA: أعلى الكمية

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
ar_SA: الحد الأقصى لعدد العينات

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
ar_SA: أقصى درجة

en: Max: {0}
ar_SA: الحد الأقصى: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
ar_SA: الحد الأقصى لمبلغ الفاتورة

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
ar_SA: الحد الأقصى للعينات - {0} يمكن الاحتفاظ بالدفعة {1} والبند {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
ar_SA: الحد الأقصى للعينات - {0} تم الاحتفاظ به مسبقا للدفعة {1} و العنصر {2} في الدفعة {3}.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
ar_SA: الاستخدام الأقصى

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
ar_SA: الحد الأقصى لعدد العينات التي يمكن الاحتفاظ بها

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
ar_SA: متوسط

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
ar_SA: لقاء

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
ar_SA: اذكر معدل التقييم في مدير السلعة.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
ar_SA: أذكر إذا كان الحساب غير القياسي مستحق الدفع

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
ar_SA: أذكر إذا كان حساب المدينين المطبق ليس حساب المدينين الافتراضي

en: Menu
ar_SA: الخيارات

en: Merge
ar_SA: دمج

en: Merge Account
ar_SA: دمج الحساب

en: Merge with Existing Account
ar_SA: دمج مع حساب موجود

en: Merge with existing
ar_SA: دمج مع الحالي

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
ar_SA: رسالة

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
ar_SA: أمثلة رسالة

en: Message Sent
ar_SA: تم ارسال الرسالة

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
ar_SA: رسالة لمزود

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
ar_SA: رسالة للإظهار

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
ar_SA: سيتم إرسال رسالة إلى المستخدمين للحصول على حالتهم في المشروع

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
ar_SA: سيتم تقسيم الرسائل التي تزيد عن 160 حرفا إلى رسائل متعددة

en: Middle Income
ar_SA: الدخل المتوسط

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
ar_SA: الاسم الأوسط

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
ar_SA: الحد الأدنى للمبلغ

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
ar_SA: مين امت

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
ar_SA: مين آمت لا يمكن أن يكون أكبر من ماكس آمت

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
ar_SA: دقيقة الصف

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
ar_SA: أقل كمية للطلب

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
ar_SA: الحد الأدنى من الكمية

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
ar_SA: الكمية الادنى لايمكن ان تكون اكبر من الكمية الاعلى

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
ar_SA: الحد الأدنى للمبلغ الفاتورة

en: Minimum Lead Age (Days)
ar_SA: الحد الأدنى لعمر الزبون المحتمل (أيام)

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
ar_SA: الحد الأدنى لطلب الكمية

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
ar_SA: أقل كمية ممكن طلبها

en: Minimum Qty
ar_SA: الكمية الدنيا

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
ar_SA: الحد الأدنى لإجمالي الإنفاق

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
ar_SA: الحد الأدنى

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
ar_SA: يجب أن تكون الكمية الأدنى حسب مخزون UOM

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
ar_SA: دقيقة

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
ar_SA: الدقائق

en: Miscellaneous Expenses
ar_SA: نفقات متنوعة

en: Missing Account
ar_SA: حساب مفقود

en: Missing Values Required
ar_SA: قيم مفقودة مطلوبة

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
ar_SA: قالب بريد إلكتروني مفقود للإرسال. يرجى ضبط واحد في إعدادات التسليم.

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
ar_SA: ظروف مختلطة

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
ar_SA: رقم الجوال

en: Mobile Number
ar_SA: رقم الهاتف المحمول

en: Mode Of Payment
ar_SA: طريقة الدفع

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
ar_SA: طريقة الدفع

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
ar_SA: طريقة حساب الدفع

en: Mode of Payments
ar_SA: طريقة الدفع

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
ar_SA: الموديل

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
ar_SA: طرق الدفع

en: Modified By
ar_SA: عدل من قبل

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
ar_SA: يوم الاثنين

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
ar_SA: التقدم المرئى

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
ar_SA: مراقبة التردد

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
ar_SA: شهر

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
ar_SA: شهر (أشهر) بعد نهاية شهر الفاتورة

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
ar_SA: شهريا

en: Monthly Completed Work Orders
ar_SA: أوامر العمل المكتملة شهريًا

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
ar_SA: التوزيع الشهري

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
ar_SA: النسبة المئوية للتوزيع الشهري

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
ar_SA: النسب المئوية للتوزيع الشهري

en: Monthly Quality Inspections
ar_SA: فحوصات الجودة الشهرية

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
ar_SA: المعدل الشهري

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
ar_SA: هدف المبيعات الشهرية

en: Monthly Total Work Orders
ar_SA: إجمالي أوامر العمل الشهرية

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
ar_SA: الشهور

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
ar_SA: المزيد من المعلومات

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
ar_SA: المزيد من المعلومات

en: Move
ar_SA: حرك

en: Move Item
ar_SA: حرك بند

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
ar_SA: المتوسط المتحرك

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
ar_SA: متعدد العملات

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
ar_SA: توجد قواعد أسعار متعددة بنفس المعايير، يرجى حل النزاع عن طريق تعيين الأولوية. قاعدة السعر: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
ar_SA: برنامج متعدد الطبقات

en: Multiple Variants
ar_SA: متغيرات متعددة

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
ar_SA: يوجد سنوات مالية متعددة لنفس التاريخ {0}. الرجاء تحديد الشركة لهذه السنة المالية\n<br>\nMultiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
ar_SA: يجب أن يكون عدد صحيح

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
ar_SA: كتم البريد الإلكتروني

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: N/A
ar_SA: N / A

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
ar_SA: اسم

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
ar_SA: الاسم والرقم الوظيفي

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
ar_SA: اسم المستفيد

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
ar_SA: اسم الحساب الجديد. ملاحظة: الرجاء عدم إنشاء حسابات للزبائن والموردين

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
ar_SA: اسم التوزيع الشهري

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
ar_SA: سلسلة التسمية

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
ar_SA: بادئة سلسلة التسمية

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
ar_SA: غاز طبيعي

en: Needs Analysis
ar_SA: تحليل الاحتياجات

en: Negative Quantity is not allowed
ar_SA: الكمية السلبية غير مسموح بها\n<br>\nnegative Quantity is not allowed

en: Negative Valuation Rate is not allowed
ar_SA: معدل التقييم السلبي غير مسموح به\n<br>\nNegative Valuation Rate is not allowed

en: Negotiation/Review
ar_SA: التفاوض / مراجعة

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
ar_SA: صافي القيمة

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
ar_SA: صافي المبلغ  ( بعملة الشركة )

en: Net Asset value as on
ar_SA: صافي قيمة الأصول كما في

en: Net Cash from Financing
ar_SA: صافي النقد من التمويل

en: Net Cash from Investing
ar_SA: صافي النقد من الاستثمار

en: Net Cash from Operations
ar_SA: صافي النقد من العمليات

en: Net Change in Accounts Payable
ar_SA: صافي التغير في الحسابات الدائنة

en: Net Change in Accounts Receivable
ar_SA: صافي التغير في الحسابات المدينة

en: Net Change in Cash
ar_SA: صافي التغير في النقد

en: Net Change in Equity
ar_SA: صافي التغير في حقوق الملكية

en: Net Change in Fixed Asset
ar_SA: صافي التغير في الأصول الثابتة

en: Net Change in Inventory
ar_SA: صافي التغير في المخزون

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
ar_SA: صافي سعر الساعة

en: Net Profit
ar_SA: صافي الربح

en: Net Profit/Loss
ar_SA: صافي الربح (الخسارة

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
ar_SA: صافي معدل

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
ar_SA: صافي السعر ( بعملة الشركة )

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
ar_SA: صافي المجموع

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
ar_SA: صافي الأجمالي ( بعملة الشركة )

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
ar_SA: الوزن الصافي

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
ar_SA: الوزن الصافي لوحدة القياس

en: New
ar_SA: جديد

en: New Account Name
ar_SA: اسم الحساب الجديد

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
ar_SA: قيمة الأصول الجديدة

en: New Assets (This Year)
ar_SA: الأصول الجديدة (هذا العام)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
ar_SA: قائمة مواد جديدة

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
ar_SA: توازن جديد بالعملة الأساسية

en: New Batch ID (Optional)
ar_SA: معرف الدفعة الجديد (اختياري)

en: New Batch Qty
ar_SA: جديد دفعة الكمية

en: New Company
ar_SA: شركة جديدة

en: New Cost Center Name
ar_SA: اسم مركز تكلفة جديد

en: New Customer Revenue
ar_SA: ايرادات الزبائن الجدد

en: New Customers
ar_SA: العملاء الجدد

en: New Department
ar_SA: القسم الجديدة

en: New Employee
ar_SA: موظف جديد

en: New Event
ar_SA: حدث جديد

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
ar_SA: سعر صرف جديد

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
ar_SA: مصاريف او نفقات جديدة

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
ar_SA: دخل جديد

en: New Location
ar_SA: موقع جديد

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
ar_SA: فاتورة شراء جديدة

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
ar_SA: أوامر شراء جديدة

en: New Quality Procedure
ar_SA: إجراءات الجودة الجديدة

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
ar_SA: عرض مسعر جديد

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
ar_SA: فاتورة مبيعات جديدة

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
ar_SA: طلب مبيعات جديد

en: New Sales Person Name
ar_SA: اسم شخص المبيعات الجديد

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
ar_SA: المسلسل الجديد غير ممكن للمستودع . يجب ان يكون المستودع مجهز من حركة المخزون او المشتريات المستلمة

en: New Warehouse Name
ar_SA: اسم المخزن الجديد

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
ar_SA: مكان العمل الجديد

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
ar_SA: حد الائتمان الجديد أقل من المبلغ المستحق الحالي للعميل. حد الائتمان يجب أن يكون على الأقل {0}\n<br>\nNew credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
ar_SA: سيتم إنشاء فواتير جديدة وفقًا للجدول الزمني حتى إذا كانت الفواتير الحالية غير مدفوعة أو تجاوز تاريخ الاستحقاق

en: New release date should be in the future
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ الإصدار الجديد في المستقبل

en: New task
ar_SA: مهمة جديدة

en: New {0} pricing rules are created
ar_SA: يتم إنشاء قواعد تسعير جديدة {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
ar_SA: النشرة الإخبارية

en: Next
ar_SA: التالي

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
ar_SA: تاريخ االاستهالك التالي

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
ar_SA: موعد الاستحقاق التالي

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
ar_SA: سيتم إرسال البريد الإلكترونية التالي في :

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
ar_SA: لا

en: No Account matched these filters: {}
ar_SA: لا يوجد حساب مطابق لهذه الفلاتر: {}

en: No Action
ar_SA: لا رد فعل

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
ar_SA: لم يتم العثور على زبون للمعاملات بين الشركات التي تمثل الشركة {0}

en: No Data
ar_SA: لا توجد بيانات

en: No Delivery Note selected for Customer {}
ar_SA: لم يتم تحديد ملاحظة التسليم للعميل {}

en: No Item with Barcode {0}
ar_SA: أي عنصر مع الباركود {0}

en: No Item with Serial No {0}
ar_SA: أي عنصر مع المسلسل لا {0}

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
ar_SA: لا توجد بنود في قائمة المواد للتصنيع

en: No Items with Bill of Materials.
ar_SA: لا توجد عناصر مع جدول المواد.

en: No Permission
ar_SA: لا يوجد تصريح

en: No Remarks
ar_SA: لا ملاحظات

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
ar_SA: لم يتم العثور على مورد للمعاملات بين الشركات التي تمثل الشركة {0}

en: No accounting entries for the following warehouses
ar_SA: لا القيود المحاسبية للمستودعات التالية

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
ar_SA: لم يتم العثور على BOM نشط للعنصر {0}. لا يمكن ضمان التسليم عن طريق الرقم التسلسلي

en: No contacts with email IDs found.
ar_SA: لم يتم العثور على جهات اتصال مع معرفات البريد الإلكتروني.

en: No data for this period
ar_SA: لا بيانات لهذه الفترة

en: No data to export
ar_SA: لا توجد بيانات للتصدير

en: No description given
ar_SA: لم يتم اعطاء وصف

en: No items found. Scan barcode again.
ar_SA: لم يتم العثور على العناصر. امسح الباركود ضوئيًا مرة أخرى.

en: No items to be received are overdue
ar_SA: لا توجد عناصر يتم استلامها متأخرة

en: No material request created
ar_SA: لم يتم إنشاء طلب مادي

en: No of Interactions
ar_SA: لا من التفاعلات

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
ar_SA: عدد األسهم

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
ar_SA: لا الزيارات

en: No outstanding invoices found
ar_SA: لم يتم العثور على فواتير معلقة

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
ar_SA: لا تتطلب الفواتير المستحقة إعادة تقييم سعر الصرف

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
ar_SA: لم يتم العثور على طلبات المواد المعلقة للربط للعناصر المحددة.

en: No products found.
ar_SA: لم يتم العثور على منتجات.

en: No record found
ar_SA: لم يتم العثور على أي سجل

en: No values
ar_SA: لا توجد قيم

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
ar_SA: لم يتم العثور على {0} معاملات Inter Company.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
ar_SA: غير مطابقة

en: Non Profit
ar_SA: غير ربحية

en: Non stock items
ar_SA: البنود غير الأسهم

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
ar_SA: لا شيء

en: None of the items have any change in quantity or value.
ar_SA: لا يوجد أي من البنود لديها أي تغيير في كمية أو قيمة.\n<br>\nNone of the items have any change in quantity or value.

en: Not Allowed
ar_SA: غير مسموح

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
ar_SA: لا ينطبق

en: Not Available
ar_SA: غير متوفرة

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
ar_SA: لا صفت

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
ar_SA: ولا يتم توريدها

en: Not Permitted
ar_SA: لا يسمح

en: Not Specified
ar_SA: غير محدد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
ar_SA: لم تبدأ

en: Not active
ar_SA: غير نشطة

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
ar_SA: لا تسمح بتعيين عنصر بديل للعنصر {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
ar_SA: غير مسموح بإنشاء بعد محاسبي لـ {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
ar_SA: غير مسموح بتحديث معاملات الأسهم الأقدم من {0}\n<br>\nNot allowed to update stock transactions older than {0}

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
ar_SA: غير مصرح له بتحرير الحساب المجمد {0}\n<br>\nNot authorized to edit frozen Account {0}

en: Not in stock
ar_SA: ليس في الأسهم

en: Not permitted
ar_SA: غير مسموح به

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
ar_SA: ملاحظات

en: Note: Due / Reference Date exceeds allowed customer credit days by {0} day(s)
ar_SA: ملاحظة: تاريخ الاستحقاق أو المرجع يتجاوز الأيام المسموح بها بالدين للزبون بقدر{0} يوم

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
ar_SA: ملاحظة: لن يتم إرسال الايميل إلى المستخدم الغير نشط

en: Note: Item {0} added multiple times
ar_SA: ملاحظة: تمت إضافة العنصر {0} عدة مرات

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
ar_SA: ملاحظة : لن يتم إنشاء تدوين المدفوعات نظرا لأن " حساب النقد او المصرف" لم يتم تحديده

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
ar_SA: ملاحظة: مركز التكلفة هذا هو مجموعة. لا يمكن إجراء القيود المحاسبية مقابل المجموعات.

en: Note: {0}
ar_SA: ملاحظة : {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes (Table) field in D
en: Notes
ar_SA: ملاحظات

en: Notes:
ar_SA: الملاحظات :

en: Nothing is included in gross
ar_SA: لا شيء مدرج في الإجمالي

en: Nothing more to show.
ar_SA: لا شيء أكثر لإظهار.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
ar_SA: إشعار (أيام)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
ar_SA: إعلام

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
ar_SA: إعدادات الإشعار

en: Notify Customers via Email
ar_SA: إعلام العملاء عبر البريد الإلكتروني

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
ar_SA: إعلام الموظف

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
ar_SA: إعلام الآخرين

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
ar_SA: إعلام المورد

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
ar_SA: إخطار عبر البريد الإلكتروني

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
ar_SA: الإخطار عن طريق البريد الإلكتروني عند إنشاء طلب المواد تلقائيًا

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
ar_SA: إخطار العميل والوكيل عبر البريد الإلكتروني في يوم الموعد.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
ar_SA: عدد المواعيد المتزامنة

en: Number of Interaction
ar_SA: عدد مرات التفاعل

en: Number of Order
ar_SA: رقم أمر البيع

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
ar_SA: عدد الأيام التي انقضت بعد تاريخ الفاتورة قبل إلغاء الاشتراك أو وضع علامة على الاشتراك كمبلغ غير مدفوع

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
ar_SA: عدد أيام يمكن حجز المواعيد مقدما

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
ar_SA: عدد الأيام التي يتعين على المشترك دفع الفواتير الناتجة عن هذا الاشتراك

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
ar_SA: عدد الفواصل الزمنية للحقل الفاصل على سبيل المثال ، إذا كانت الفاصل الزمني هو &quot;أيام&quot; وعدد الفوترة للفوترة هو 3 ، فسيتم إنشاء الفواتير كل 3 أيام

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
ar_SA: عدد الحساب الجديد، سيتم تضمينه في اسم الحساب كبادئة

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
ar_SA: عدد مركز التكلفة الجديد ، سيتم إدراجه في اسم مركز التكلفة كبادئة

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
ar_SA: قيم رقمية

en: Numero has not set in the XML file
ar_SA: لم يتم تعيين نوميرو في ملف XML

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
ar_SA: موضوعي

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
ar_SA: الأهداف

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
ar_SA: قراءة عداد المسافات (الأخيرة)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
ar_SA: إيقاف

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
ar_SA: تاريخ العرض

en: Office Maintenance Expenses
ar_SA: نفقات صيانة المكاتب

en: Office Rent
ar_SA: ايجار مكتب

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
ar_SA: الحساب الأب السابق

en: On Converting Opportunity
ar_SA: حول تحويل الفرص

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
ar_SA: معلق منذ

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
ar_SA: على كمية البند

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
ar_SA: على صافي الاجمالي

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
ar_SA: على المبلغ الصف السابق

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
ar_SA: على إجمالي الصف السابق

en: On Purchase Order Submission
ar_SA: عند تقديم طلب الشراء

en: On Sales Order Submission
ar_SA: على تقديم طلب المبيعات

en: On Task Completion
ar_SA: على إنجاز المهمة

en: On {0} Creation
ar_SA: في {0} الإنشاء

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
ar_SA: الشيكات الصحفية على الجهاز

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
ar_SA: بمجرد تعيينها ، ستكون هذه الفاتورة قيد الانتظار حتى التاريخ المحدد

en: Ongoing Job Cards
ar_SA: بطاقات العمل الجارية

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
ar_SA: المصنف ليس مجموعة فقط مسموح به في المعاملات

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
ar_SA: أظهر فقط عميل مجموعات العملاء هذه

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
ar_SA: فقط عرض العناصر من مجموعات العناصر هذه

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
ar_SA: فتح

en: Open Contact
ar_SA: فتح الاتصال

en: Open Form View
ar_SA: افتح طريقة عرض النموذج

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
ar_SA: القضايا المفتوحة

en: Open Issues
ar_SA: القضايا المفتوحة

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
ar_SA: فتح الإشعارات

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
ar_SA: فتح المشاريع

en: Open Projects
ar_SA: مشاريع مفتوحة

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
ar_SA: فتح الاقتباسات

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
ar_SA: افتح To Do

en: Open To Do
ar_SA: فتح قائمة المهام

note: Name of a report
en: Open Work Orders
ar_SA: فتح أوامر العمل

en: Open a new ticket
ar_SA: افتح تذكرة جديدة

en: Opening
ar_SA: افتتاحي

en: Opening (Cr)
ar_SA: افتتاحي (Cr)

en: Opening (Dr)
ar_SA: افتتاحي  (Dr)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
ar_SA: الاهلاك التراكمي الافتتاحي

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
ar_SA: مبلغ الافتتاح

en: Opening Balance
ar_SA: الرصيد الافتتاحي

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
ar_SA: تفاصيل الرصيد الافتتاحي

en: Opening Balance Equity
ar_SA: الرصيد الافتتاحي لحقوق الملكية

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
ar_SA: تاريخ الفتح

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
ar_SA: فتح مدخل

en: Opening Invoice Creation In Progress
ar_SA: جاري إنشاء الفاتورة الافتتاحية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
ar_SA: أداة إنشاء فاتورة افتتاحية

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
ar_SA: أداة إنشاء فاتورة بند افتتاحية

en: Opening Invoice Item
ar_SA: فتح الفاتورة البند

en: Opening Invoices Summary
ar_SA: ملخص الفواتير الافتتاحية

en: Opening Qty
ar_SA: الكمية الافتتاحية

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
ar_SA: مخزون أول المدة

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
ar_SA: يفتح من الساعة

en: Opening Value
ar_SA: القيمة الافتتاحية

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
ar_SA: افتتاح واختتام

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
ar_SA: تكاليف التشغيل

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
ar_SA: تكاليف التشغيل (عملة الشركة)

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
ar_SA: تكلفة التشغيل حسب أمر العمل / BOM

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
ar_SA: تكاليف التشغيل (عملة الشركة)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
ar_SA: تكاليف التشغيل

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
ar_SA: عملية

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
ar_SA: التكلفة العملية

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
ar_SA: وصف العملية

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
ar_SA: معرف العملية

en: Operation Id
ar_SA: معرف العملية

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
ar_SA: رقم صف العملية

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
ar_SA: وقت العملية

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
ar_SA: زمن العملية يجب أن يكون أكبر من 0 للعملية {0}\n<br>\nOperation Time must be greater than 0 for Operation {0}

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
ar_SA: اكتمال عملية لكيفية العديد من السلع تامة الصنع؟

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
ar_SA: تمت إضافة العملية {0} عدة مرات في أمر العمل {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
ar_SA: العملية {0} لا تنتمي إلى أمر العمل {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
ar_SA: العملية {0} أطول من أي ساعات عمل متاحة في محطة العمل {1}، قسم العملية إلى عمليات متعددة

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
ar_SA: العمليات

en: Operations cannot be left blank
ar_SA: لا يمكن ترك (العمليات) فارغة

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
ar_SA: المشغل أو العامل

en: Opp Count
ar_SA: أوب كونت

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
ar_SA: الفرص

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
ar_SA: فرصة

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
ar_SA: مبلغ الفرصة

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
ar_SA: تاريخ الفرصة

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
ar_SA: فرصة من

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
ar_SA: فرصة السلعة

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
ar_SA: فرصة ضائعة السبب

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
ar_SA: فرصة سبب ضياع التفاصيل

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
ar_SA: نوع الفرصة

en: Opportunity {0} created
ar_SA: تم إنشاء الفرصة {0}

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
ar_SA: تحسين الطريق

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
ar_SA: اختياري. تحديد العملة الافتراضية للشركة، إذا لم يتم تحديدها.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
ar_SA: اختياري . سيتم استخدام هذا الإعداد لفلترت المعاملات المختلفة.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
ar_SA: خيارات

en: Order Amount
ar_SA: كمية الطلب

en: Order By
ar_SA: ترتيب حسب

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
ar_SA: تاريخ تأكيد الطلب

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
ar_SA: رقم تأكيد الطلب

en: Order Count
ar_SA: عدد الطلبات

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
ar_SA: معلومات الطلب

en: Order Qty
ar_SA: الكمية النظام

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
ar_SA: نوع الطلب

en: Order Value
ar_SA: قيمة الطلب

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
ar_SA: تم طلبه

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the ordered_qt
en: Ordered Qty
ar_SA: أمرت الكمية

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
ar_SA: الكمية التي تم طلبها

en: Orders
ar_SA: أوامر

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
ar_SA: منظمة

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
ar_SA: اسم المنظمة

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
ar_SA: توجيه

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
ar_SA: البند الأصلي

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
ar_SA: آخر

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
ar_SA: تفاصيل أخرى

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
ar_SA: تقارير أخرى

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
ar_SA: اعدادات اخرى

en: Out Qty
ar_SA: كمية خارجة

en: Out Value
ar_SA: القيمة الخارجه

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
ar_SA: من AMC

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
ar_SA: خارج عن السيطرة

en: Out of Stock
ar_SA: إنتهى من المخزن

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
ar_SA: لا تغطيه الضمان

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
ar_SA: الصادر

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
ar_SA: أسعار المنتهية ولايته

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
ar_SA: معلقة

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
ar_SA: المبلغ المستحق

en: Outstanding Amt
ar_SA: القيمة القائمة

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
ar_SA: الشيكات و الإيداعات المعلقة لتوضيح او للمقاصة

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
ar_SA: غير المسددة ل {0} لا يمكن أن يكون أقل من الصفر ( {1} )

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
ar_SA: نحو الخارج

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
ar_SA: تأخير

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
ar_SA: الأيام المتأخرة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
ar_SA: المتأخرة و مخفضة

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
ar_SA: التداخل في التسجيل بين {0} و {1}

en: Overlapping conditions found between:
ar_SA: الشروط المتداخله التي تم العثور عليها بين:\n<br>\nOverlapping conditions found between:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
ar_SA: نسبة الإنتاج الزائد لأمر المبيعات

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
ar_SA: نسبة الإنتاج الزائد لأمر العمل

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
ar_SA: زيادة الإنتاج للمبيعات وطلب العمل

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
ar_SA: مملوك

en: Owner
ar_SA: مالك

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
ar_SA: PAN لا

note: Label of the pin (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: PIN
ar_SA: دبوس

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
ar_SA: PO الموردة البند

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
ar_SA: نقطة البيع

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
ar_SA: دخول إغلاق نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
ar_SA: تفاصيل دخول إغلاق نقطة البيع

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
ar_SA: ضرائب الدخول الختامية لنقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
ar_SA: مجموعة عملاء نقطة البيع

note: Name of a DocType Label of the invoice_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Field
ar_SA: نقاط البيع الميدانية

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of a shortcut in the Receivables Workspace
en: POS Invoice
ar_SA: فاتورة نقاط البيع

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: POS Invoice Item
ar_SA: بند فاتورة نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
ar_SA: سجل دمج فاتورة نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
ar_SA: مرجع فاتورة نقاط البيع

en: POS Invoice isn't created by user {}
ar_SA: لم ينشئ المستخدم فاتورة نقاط البيع {}

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
ar_SA: فواتير نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
ar_SA: مجموعة المواد لنقطة البيع

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
ar_SA: دخول فتح نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
ar_SA: تفاصيل دخول فتح نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
ar_SA: طريقة الدفع في نقاط البيع

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
ar_SA: الملف الشخصي لنقطة البيع

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
ar_SA: نقاط البيع الشخصية الملف الشخصي

en: POS Profile required to make POS Entry
ar_SA: ملف نقطة البيع مطلوب للقيام بإدخال خاص بنقطة البيع

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
ar_SA: الملف الشخصي لنقاط البيع {} لا ينتمي إلى الشركة {}

note: Name of a report
en: POS Register
ar_SA: سجل نقاط البيع

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
ar_SA: إعدادات نقاط البيع

note: Label of the pos_transactions (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
ar_SA: معاملات نقاط البيع

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
ar_SA: مركز تكلفة PSOA

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
ar_SA: مشروع PSOA

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
ar_SA: تفاصيل وزن الحزمة

note: Name of a DocType
en: Packed Item
ar_SA: عنصر معبأ

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
ar_SA: عناصر معبأة

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
ar_SA: قائمة التعبئة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
ar_SA: قائمة بمحتويات الشحنة

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
ar_SA: مادة كشف التعبئة

en: Packing Slip(s) cancelled
ar_SA: تم إلغاء قائمة الشحنة

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
ar_SA: وحدة التعبئة

en: Page {0} of {1}
ar_SA: الصفحة {0} من {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
ar_SA: مدفوع

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
ar_SA: المبلغ المدفوع

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid Amount (Company Currency)
ar_SA: مجموع الدفعات (بعملة الشركة)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
ar_SA: المبلغ المدفوع لا يمكن أن يكون أكبر من إجمالي المبلغ القائم السالب {0}

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
ar_SA: قرض مدفوع

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
ar_SA: المبلغ المدفوع + المبلغ المشطوب لا يمكن ان يكون أكبر من المجموع الكلي\n<br>\nPaid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
ar_SA: المعلمة

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
ar_SA: اسم المعلمة

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
ar_SA: المعلمات

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
ar_SA: رقم الاب

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
ar_SA: حساب اب

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
ar_SA: دفعة الأم

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
ar_SA: الشركة الام

en: Parent Company must be a group company
ar_SA: يجب أن تكون الشركة الأم شركة مجموعة

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
ar_SA: مركز التكلفة الأب

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
ar_SA: مجموعة عملاء أولياء الأمور

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
ar_SA: قسم الآباء

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
ar_SA: الأم تفاصيل docname

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
ar_SA: المستند الأب

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
ar_SA: البند الاصلي

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
ar_SA: الأم الإغلاق المجموعة

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
ar_SA: البند الأب {0} يجب ألا يكون بند مخزون

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
ar_SA: الموقع الأم

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
ar_SA: الإجراء الرئيسي

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
ar_SA: رجل المبيعات الرئيسي

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
ar_SA: مجموعة موردي الآباء

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
ar_SA: المهمة الرئيسية

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
ar_SA: الأم الأرض

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
ar_SA: المستودع الأصل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
ar_SA: نجاح جزئي

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
ar_SA: أنجزت جزئيا

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
ar_SA: استهلكت جزئيا

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
ar_SA: تمت جزئيا

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
ar_SA: طلبت جزئيًا

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
ar_SA: مدفوعاً جزئياً

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
ar_SA: تلقى جزئيا

en: Partially ordered
ar_SA: طلبت جزئيا

note: Label of the parties (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Parties
ar_SA: حفلات

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
ar_SA: تم فوترتها جزئيا

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
ar_SA: سلمت جزئيا

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
ar_SA: نوع الشريك

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
ar_SA: موقع الشريك

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
ar_SA: الطرف المعني

note: Name of a DocType
en: Party Account
ar_SA: حساب طرف

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
ar_SA: عملة حساب الطرف

note: Label of the party_balance (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Balance
ar_SA: ميزان الحزب

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
ar_SA: حساب بنك الحزب

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
ar_SA: تفاصيل الحزب

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
ar_SA: معلومات الحزب

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
ar_SA: اسم الطرف

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
ar_SA: نوع الطرف

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
ar_SA: نوع الطرف والحزب إلزامي لحساب {0}

en: Party Type is mandatory
ar_SA: حقل نوع المستفيد إلزامي\n<br>\nParty Type is mandatory

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
ar_SA: مستخدم الحزب

en: Party is mandatory
ar_SA: حقل المستفيد إلزامي\n<br>\nParty is mandatory

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
ar_SA: تم الاجتياز بنجاح

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
ar_SA: رقم جواز السفر

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
ar_SA: تاريخ الاستحقاق السابق

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
ar_SA: مسار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
ar_SA: وقفة

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
ar_SA: إيقاف مؤقت لحالة SLA

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
ar_SA: دفع

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
ar_SA: دفع إلى / من Recd

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
ar_SA: واجب الدفع

en: Payable Account
ar_SA: حساب الدائنين

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
ar_SA: الواجب دفعها (دائنة)

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
ar_SA: إعدادات الدافع

en: Payment
ar_SA: دفع

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
ar_SA: حساب الدفع

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
ar_SA: دفع مبلغ

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
ar_SA: قناة الدفع

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
ar_SA: خصومات الدفع أو الخسارة

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
ar_SA: وثيقة الدفع

en: Payment Document Type
ar_SA: نوع مستند الدفع

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
ar_SA: تاريخ استحقاق السداد

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
ar_SA: ادخال دفعات

en: Payment Entries {0} are un-linked
ar_SA: تدوين مدفوعات {0} غير مترابطة

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
ar_SA: تدوينات المدفوعات

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
ar_SA: دفع الاشتراك خصم

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
ar_SA: دفع الدخول المرجعي

en: Payment Entry already exists
ar_SA: تدوين المدفوعات موجود بالفعل

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
ar_SA: تم تعديل تدوين مدفوعات بعد سحبه. يرجى سحبه مرة أخرى.

en: Payment Entry is already created
ar_SA: تدوين المدفوعات تم انشاؤه بالفعل

en: Payment Failed
ar_SA: عملية الدفع فشلت

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
ar_SA: الدفع من / إلى

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
ar_SA: بوابة الدفع

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
ar_SA: دفع حساب البوابة

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
ar_SA: حساب بوابة الدفع لم يتم انشاءه، يرجى إنشاء واحد يدويا.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
ar_SA: تفاصيل الدفع بوابة

en: Payment Method
ar_SA: طريقة الدفع او السداد

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
ar_SA: طرق الدفع

en: Payment Mode
ar_SA: طريقة الدفع

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
ar_SA: أمر دفع

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
ar_SA: مرجع أمر الدفع

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
ar_SA: حالة طلب الدفع

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
ar_SA: نوع طلب الدفع

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
ar_SA: دفع أمر

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
ar_SA: طريقة الدفع بناء على تاريخ الفاتورة

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
ar_SA: خطة الدفع

en: Payment Receipt Note
ar_SA: إشعار إيصال الدفع

en: Payment Received
ar_SA: تم استلام الدفعة

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
ar_SA: دفع المصالحة

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
ar_SA: دفع فاتورة المصالحة

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
ar_SA: دفع المصالحة الدفع

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
ar_SA: إشارة دفع

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
ar_SA: المراجع الدفع

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
ar_SA: طلب الدفع من قبل المورد

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
ar_SA: نوع طلب الدفع

en: Payment Request for {0}
ar_SA: طلب الدفع ل {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
ar_SA: جدول الدفع

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
ar_SA: مصطلح الدفع

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
ar_SA: اسم مصطلح الدفع

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
ar_SA: شروط الدفع

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
ar_SA: نموذج شروط الدفع

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
ar_SA: شروط الدفع تفاصيل قالب

en: Payment Terms:
ar_SA: شروط الدفع:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
ar_SA: نوع الدفع

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
ar_SA: نوع الدفع يجب أن يكون إما استلام , دفع أو مناقلة داخلية\n<br>\nPayment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
ar_SA: الدفعة مقابل {0} {1} لا يمكن أن تكون أكبر من المبلغ القائم {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
ar_SA: لا يمكن أن يكون مبلغ الدفعة أقل من أو يساوي 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
ar_SA: طرق الدفع إلزامية. الرجاء إضافة طريقة دفع واحدة على الأقل.

en: Payment related to {0} is not completed
ar_SA: الدفع المتعلق بـ {0} لم يكتمل

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
ar_SA: المدفوعات

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
ar_SA: دخول الرواتب

en: Payroll Payable
ar_SA: رواتب واجبة الدفع

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
ar_SA: قسيمة الدفع

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
ar_SA: معلق

en: Pending Activities
ar_SA: الأنشطة المعلقة

en: Pending Amount
ar_SA: في انتظار المبلغ

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
ar_SA: الكمية التي قيد الانتظار

en: Pending Quantity
ar_SA: في انتظار الكمية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
ar_SA: في انتظار المراجعة

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
ar_SA: اصناف كتيرة معلقة  لطلب الشراء

en: Pending Work Order
ar_SA: أمر عمل معلق

en: Pending activities for today
ar_SA: الأنشطة في انتظار لهذا اليوم

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
ar_SA: كل شهر

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
ar_SA: لكل نقل

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
ar_SA: في الاسبوع

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
ar_SA: كل سنة

note: Name of a UOM
en: Percent
ar_SA: في المئة

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
ar_SA: النسبة المئوية

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
ar_SA: نسبة توزيع

en: Perception Analysis
ar_SA: تحليل التصور

en: Period
ar_SA: فترة

en: Period Based On
ar_SA: الفترة على أساس

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
ar_SA: قيد إغلاق الفترة

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الفترة

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
ar_SA: اسم الفترة

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
ar_SA: فترة النتيجة

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
ar_SA: إعدادات الفترة

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
ar_SA: تاريخ بداية الفترة

en: Period based On
ar_SA: فترة بناء على

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
ar_SA: دورية

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
ar_SA: العنوان الدائم

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
ar_SA: العنوان الدائم هو

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
ar_SA: المخزون الدائم المطلوب للشركة {0} لمشاهدة هذا التقرير.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal
ar_SA: الشخصية

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
ar_SA: البريد الالكتروني الشخصية

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
ar_SA: بنزين

en: Pharmaceutical
ar_SA: الأدوية

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
ar_SA: هاتف

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
ar_SA: رقم الهاتف

note: Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
ar_SA: رقم الهاتف

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
ar_SA: قائمة الانتقاء

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
ar_SA: اختيار عنصر القائمة

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
ar_SA: الكمية المختارة

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
ar_SA: مكان الإصدار

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
ar_SA: منقوشة رمز الوصول

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
ar_SA: معرف العميل منقوشة

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
ar_SA: بيئة منقوشة

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
ar_SA: سر منقوشة

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
ar_SA: إعدادات منقوشة

en: Plaid transactions sync error
ar_SA: خطأ في مزامنة المعاملات المنقوشة

note: Label of the plan (Link) field in DocType 'Subscription Plan Detail'
en: Plan
ar_SA: خطة

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
ar_SA: اسم الخطة

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
ar_SA: المواد خطة للجمعيات الفرعي

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
ar_SA: خطط العمليات قبل X من الأيام

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
ar_SA: سجلات وقت الخطة خارج ساعات عمل محطة العمل

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
ar_SA: مخطط

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
ar_SA: تاريخ الانتهاء المخطط لها

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
ar_SA: وقت الانتهاء المخطط له

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
ar_SA: المخطط تكاليف التشغيل

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
ar_SA: المخطط الكمية

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
ar_SA: المخطط الكمية

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
ar_SA: المخطط لها تاريخ بدء

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
ar_SA: المخططة بداية

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
ar_SA: التخطيط

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
ar_SA: خطط

en: Plants and Machineries
ar_SA: وحدات التصنيع  والآلات

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
ar_SA: يرجى إعادة تخزين العناصر وتحديث قائمة الاختيار للمتابعة. للتوقف ، قم بإلغاء قائمة الاختيار.

en: Please Select a Company
ar_SA: الرجاء تحديد شركة

en: Please Select a Company.
ar_SA: الرجاء تحديد شركة.

en: Please Select a Customer
ar_SA: الرجاء تحديد عميل

en: Please Select a Supplier
ar_SA: الرجاء تحديد مورد

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
ar_SA: يرجى تعيين مجموعة الموردين في إعدادات الشراء.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
ar_SA: الرجاء إضافة طريقة الدفع وتفاصيل الرصيد الافتتاحي.

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
ar_SA: الرجاء إضافة حساب فتح مؤقت في مخطط الحسابات

en: Please add the account to root level Company - {}
ar_SA: الرجاء إضافة الحساب إلى شركة على مستوى الجذر - {}

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
ar_SA: يرجى اختيار الخيار عملات متعددة للسماح بحسابات مع عملة أخرى

en: Please check your Plaid client ID and secret values
ar_SA: يرجى التحقق من معرّف عميل Plaid والقيم السرية

en: Please click on 'Generate Schedule'
ar_SA: الرجاء انقر على "إنشاء الجدول الزمني"

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
ar_SA: الرجاء النقر على "إنشاء جدول" لجلب الرقم التسلسلي المضاف للبند {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
ar_SA: الرجاء الضغط علي ' إنشاء الجدول ' للحصول علي جدول\n<br>\nPlease click on 'Generate Schedule' to get schedule

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
ar_SA: الرجاء تحويل الحساب الرئيسي في الشركة الفرعية المقابلة إلى حساب مجموعة.

en: Please create Customer from Lead {0}.
ar_SA: الرجاء إنشاء عميل من العميل المحتمل {0}.

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
ar_SA: الرجاء إنشاء إيصال شراء أو فاتورة شراء للعنصر {0}

en: Please do not create more than 500 items at a time
ar_SA: يرجى عدم إنشاء أكثر من 500 عنصر في وقت واحد

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
ar_SA: يرجى تمكين Applicable على Booking Actual Expenses

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
ar_SA: يرجى تمكين Applicable على أمر الشراء والتطبيق على المصروفات الفعلية للحجز

en: Please enable pop-ups
ar_SA: يرجى تمكين النوافذ المنبثقة

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
ar_SA: الرجاء إدخال <b>حساب الفرق</b> أو تعيين <b>حساب تسوية المخزون</b> الافتراضي للشركة {0}

en: Please enter Account for Change Amount
ar_SA: الرجاء إدخال الحساب لمبلغ التغيير\n<br> \nPlease enter Account for Change Amount

en: Please enter Approving Role or Approving User
ar_SA: الرجاء إدخال صلاحية المخول بالتصديق أو المستخدم المخول بالتصديق

en: Please enter Cost Center
ar_SA: يرجى إدخال مركز التكلفة\n<br>\nPlease enter Cost Center

en: Please enter Delivery Date
ar_SA: الرجاء إدخال تاريخ التسليم

en: Please enter Employee Id of this sales person
ar_SA: الرجاء إدخال معرف الموظف الخاص بشخص المبيعات هذا

en: Please enter Expense Account
ar_SA: الرجاء إدخال حساب النفقات\n<br>\nPlease enter Expense Account

en: Please enter Item Code to get Batch Number
ar_SA: الرجاء إدخال رمز العنصر للحصول على رقم الدفعة\n<br>\nPlease enter Item Code to get Batch Number

en: Please enter Item Code to get batch no
ar_SA: الرجاء إدخال كود البند للحصول على رقم الدفعة

en: Please enter Item first
ar_SA: الرجاء إدخال البند أولا

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
ar_SA: الرجاء إدخال الكمية المخططة للبند {0} في الصف {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
ar_SA: الرجاء إدخال البريد الكتروني المفضل للاتصال\n<br>\nPlease enter Preferred Contact Email

en: Please enter Production Item first
ar_SA: الرجاء إدخال بند الإنتاج أولا

en: Please enter Purchase Receipt first
ar_SA: الرجاء إدخال إيصال الشراء أولا\n<br>\nPlease enter Purchase Receipt first

en: Please enter Receipt Document
ar_SA: الرجاء إدخال مستند الاستلام\n<br>\nPlease enter Receipt Document

en: Please enter Reference date
ar_SA: الرجاء إدخال تاريخ المرجع\n<br>\nPlease enter Reference date

en: Please enter Reqd by Date
ar_SA: الرجاء إدخال ريد حسب التاريخ

en: Please enter Warehouse and Date
ar_SA: الرجاء إدخال المستودع والتاريخ

en: Please enter Write Off Account
ar_SA: الرجاء إدخال حساب الشطب

en: Please enter company first
ar_SA: الرجاء إدخال الشركة أولا\n<br>\nPlease enter company first

en: Please enter company name first
ar_SA: الرجاء إدخال اسم الشركة اولاً

en: Please enter default currency in Company Master
ar_SA: الرجاء إدخال العملة الافتراضية في شركة الرئيسية

en: Please enter message before sending
ar_SA: الرجاء إدخال الرسالة قبل الإرسال

en: Please enter parent cost center
ar_SA: الرجاء إدخال مركز تكلفة الأب

en: Please enter relieving date.
ar_SA: من فضلك ادخل تاريخ ترك العمل.

en: Please enter the company name to confirm
ar_SA: الرجاء إدخال اسم الشركة للتأكيد

en: Please enter the phone number first
ar_SA: الرجاء إدخال رقم الهاتف أولاً

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
ar_SA: الرجاء إدخال تاريخ بداية السنة المالية وتاريخ النهاية

en: Please enter {0}
ar_SA: الرجاء إدخال {0}

en: Please enter {0} first
ar_SA: الرجاء إدخال {0} أولاً

en: Please fill the Material Requests table
ar_SA: يرجى ملء جدول طلبات المواد

en: Please fill the Sales Orders table
ar_SA: يرجى ملء جدول أوامر المبيعات

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
ar_SA: يرجى التأكد من أن الموظفين أعلاه يقدمون تقارير إلى موظف نشط آخر.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
ar_SA: يرجى التأكد من أنك تريد حقا حذف جميع المعاملات لهذه الشركة. ستبقى بياناتك الرئيسية (الماستر) كما هيا. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Please mention no of visits required
ar_SA: يرجى ذكر عدد الزيارات المطلوبة\n<br>\nPlease mention no of visits required

en: Please pull items from Delivery Note
ar_SA: الرجاء سحب البنود من مذكرة التسليم\n<br>\nPlease pull items from Delivery Note

en: Please save first
ar_SA: يرجى حفظ أولا

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
ar_SA: يرجى تحديد <b>نوع</b> القالب لتنزيل القالب

en: Please select Apply Discount On
ar_SA: الرجاء اختيار (تطبيق تخفيض على)

en: Please select BOM against item {0}
ar_SA: الرجاء اختيار بوم ضد العنصر {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
ar_SA: الرجاء تحديد قائمة المواد للبند في الصف {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {0}
ar_SA: يرجى تحديد قائمة المواد في الحقل (قائمة المواد) للبند {0}

en: Please select Category first
ar_SA: الرجاء تحديد التصنيف أولا\n<br>\nPlease select Category first

en: Please select Charge Type first
ar_SA: يرجى تحديد نوع الرسوم أولا

en: Please select Company
ar_SA: الرجاء اختيار شركة \n<br>\nPlease select Company

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
ar_SA: يرجى تحديد الشركة وتاريخ النشر للحصول على إدخالات

en: Please select Company first
ar_SA: الرجاء تحديد الشركة أولا\n<br>\nPlease select Company first

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
ar_SA: يرجى تحديد تاريخ الانتهاء لاستكمال سجل صيانة الأصول

en: Please select Customer first
ar_SA: يرجى اختيار العميل أولا

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
ar_SA: الرجاء اختيار الشركة الحالية لإنشاء دليل الحسابات

en: Please select Item Code first
ar_SA: يرجى اختيار رمز البند أولاً

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
ar_SA: يرجى تحديد حالة الصيانة على أنها اكتملت أو أزل تاريخ الاكتمال

en: Please select Party Type first
ar_SA: يرجى تحديد نوع الطرف أولا

en: Please select Posting Date before selecting Party
ar_SA: الرجاء تجديد تاريخ النشر قبل تحديد المستفيد\n<br>\nPlease select Posting Date before selecting Party

en: Please select Posting Date first
ar_SA: الرجاء تحديد تاريخ النشر أولا\n<br>\nPlease select Posting Date first

en: Please select Price List
ar_SA: الرجاء اختيار قائمة الأسعار\n<br>\nPlease select Price List

en: Please select Qty against item {0}
ar_SA: الرجاء اختيار الكمية ضد العنصر {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
ar_SA: يرجى تحديد نموذج الاحتفاظ مستودع في إعدادات المخزون أولا

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
ar_SA: الرجاء تحديد تاريخ البدء وتاريخ الانتهاء للبند {0}

en: Please select a BOM
ar_SA: يرجى تحديد بوم

en: Please select a Company
ar_SA: الرجاء اختيار الشركة

en: Please select a Company first.
ar_SA: الرجاء تحديد شركة أولاً.

en: Please select a Customer
ar_SA: يرجى تحديد العميل

en: Please select a Delivery Note
ar_SA: يرجى اختيار مذكرة التسليم

en: Please select a Supplier
ar_SA: الرجاء اختيار مورد

en: Please select a default mode of payment
ar_SA: الرجاء تحديد طريقة الدفع الافتراضية

en: Please select a field to edit from numpad
ar_SA: الرجاء تحديد حقل لتعديله من المفكرة

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
ar_SA: يرجى اختيار قيمة ل {0} عرض مسعر إلى {1}

en: Please select correct account
ar_SA: يرجى اختيارالحساب الصحيح

en: Please select date
ar_SA: يرجى تحديد التاريخ

en: Please select item code
ar_SA: الرجاء تحديد رمز البند\n<br>\nPlease select item code

en: Please select the Company
ar_SA: يرجى تحديد الشركة

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
ar_SA: يرجى تحديد نوع البرنامج متعدد الطبقات لأكثر من قواعد مجموعة واحدة.

en: Please select the customer.
ar_SA: يرجى اختيار العميل.

en: Please select the document type first
ar_SA: يرجى تحديد نوع الوثيقة أولاً

en: Please select weekly off day
ar_SA: الرجاء اختيار يوم العطلة الاسبوعي

en: Please select {0}
ar_SA: الرجاء اختيار {0}

en: Please select {0} first
ar_SA: الرجاء تحديد {0} أولا\n<br>\nPlease select {0} first

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
ar_SA: يرجى تحديد 'تطبيق خصم إضافي على'

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
ar_SA: يرجى تحديد "مركز تكلفة اهلاك الأصول" للشركة {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
ar_SA: يرجى تحديد "احساب لربح / الخسارة عند التخلص من الأصول" للشركة {0}

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
ar_SA: يرجى تعيين Account in Warehouse {0} أو Account Inventory Account in Company {1}

en: Please set Company
ar_SA: يرجى تعيين الشركة

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
ar_SA: يرجى تحديد الحسابات المتعلقة بالاهلاك في فئة الأصول {0} أو الشركة {1}

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
ar_SA: يرجى تعيين حساب أرباح / خسائر غير محققة في الشركة {0}

en: Please set a Company
ar_SA: الرجاء تعيين شركة

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
ar_SA: يرجى تعيين مورد مقابل العناصر التي يجب مراعاتها في أمر الشراء.

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
ar_SA: يرجى تعيين قائمة العطل الافتراضية للموظف {0} أو الشركة {1}\n<br>\nPlease set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
ar_SA: يرجى تعيين الحساب في مستودع {0}

en: Please set an email id for the Lead {0}
ar_SA: رجاء ادخال ايميل العميل المحتمل

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
ar_SA: يرجى ضبط صف واحد على الأقل في جدول الضرائب والرسوم

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
ar_SA: الرجاء تحديد الحساب البنكي أو النقدي الافتراضي في نوع الدفع\n<br>\nPlease set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
ar_SA: الرجاء تعيين حساب نقدي أو مصرفي افتراضي في طريقة الدفع {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
ar_SA: الرجاء تعيين حساب نقدي أو مصرفي افتراضي في طريقة الدفع {}

en: Please set default UOM in Stock Settings
ar_SA: يرجى تعيين الافتراضي UOM في إعدادات الأسهم

en: Please set default {0} in Company {1}
ar_SA: يرجى تعيين {0} الافتراضي للشركة {1}

en: Please set filter based on Item or Warehouse
ar_SA: يرجى ضبط الفلتر على أساس البند أو المخزن

en: Please set filters
ar_SA: يرجى تعيين المرشحات

en: Please set recurring after saving
ar_SA: يرجى تحديد (تكرار) بعد الحفظ

en: Please set the Customer Address
ar_SA: يرجى ضبط عنوان العميل

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
ar_SA: يرجى تعيين مركز التكلفة الافتراضي في الشركة {0}.

en: Please set the Item Code first
ar_SA: يرجى تعيين رمز العنصر أولا

en: Please set the Payment Schedule
ar_SA: يرجى ضبط جدول الدفع

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
ar_SA: يرجى إعداد جدول الحملة في الحملة {0}

en: Please set {0}
ar_SA: الرجاء تعيين {0}

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
ar_SA: يرجى تعيين {0} للعنصر المجمّع {1} ، والذي يتم استخدامه لتعيين {2} عند الإرسال.

en: Please set {0} for address {1}
ar_SA: يرجى ضبط {0} للعنوان {1}

en: Please specify
ar_SA: رجاء حدد

en: Please specify Company
ar_SA: يرجى تحديد شركة

en: Please specify Company to proceed
ar_SA: الرجاء تحديد الشركة للمضى قدما\n<br>\nPlease specify Company to proceed

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
ar_SA: يرجى تحديد هوية الصف صالحة لصف {0} في الجدول {1}

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
ar_SA: يرجى تحديد خاصية واحدة على الأقل في جدول (الخاصيات)

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
ar_SA: يرجى تحديد الكمية أو التقييم إما قيم أو كليهما

en: Please specify from/to range
ar_SA: يرجى التحديد من / إلى النطاق\n<br>\nPlease specify from/to range

en: Please supply the specified items at the best possible rates
ar_SA: يرجى تزويدنا بالبنود المحددة بأفضل الأسعار الممكنة

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
ar_SA: نقطة البيع

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
ar_SA: ملف نقطة البيع

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
ar_SA: رقم البوليصة

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
ar_SA: رقم مركز الشرطه

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
ar_SA: صورة

en: Possible Supplier
ar_SA: مورد محتمل

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
ar_SA: وظيفة الوصف

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
ar_SA: إجازة عاليه

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
ar_SA: وظيفة الطريق الرئيسي

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
ar_SA: Post Post String

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
ar_SA: عنوان العنوان الرئيسي

en: Postal Code
ar_SA: الرمز البريدي

en: Postal Expenses
ar_SA: نفقات بريدية

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
ar_SA: تاريخ الترحيل

en: Posting Date cannot be future date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ النشر تاريخا مستقبلا\n<br>\nPosting Date cannot be future date

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
ar_SA: نشر التوقيت

en: Posting date and posting time is mandatory
ar_SA: تاريخ النشر و وقت النشر الزامي\n<br>\nPosting date and posting time is mandatory

en: Posting timestamp must be after {0}
ar_SA: الطابع الزمني للترحيل يجب أن يكون بعد {0}

en: Pre Sales
ar_SA: قبل البيع

en: Preference
ar_SA: تفضيل

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
ar_SA: Prevdoc DOCTYPE

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
ar_SA: منع نقاط الشراء

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
ar_SA: منع أوامر الشراء

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
ar_SA: منع رفق

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
ar_SA: وقائي

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
ar_SA: إجراءات وقائية

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
ar_SA: الصيانة الوقائية

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
ar_SA: معاينة

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
ar_SA: معاينة البريد الإلكتروني

en: Previous Financial Year is not closed
ar_SA: السنة المالية السابقة ليست مغلقة

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
ar_SA: خبرة العمل السابق

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
ar_SA: السعر

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
ar_SA: مخطط سعر الخصم

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
ar_SA: ألواح سعر الخصم

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
ar_SA: قائمة الأسعار

note: Name of a DocType
en: Price List Country
ar_SA: قائمة الأسعار البلد

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
ar_SA: قائمة الأسعار العملات

en: Price List Currency not selected
ar_SA: قائمة أسعار العملات غير محددة

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
ar_SA: معدل سعر صرف قائمة

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
ar_SA: قائمة الأسعار اسم

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
ar_SA: سعر السلعة حسب قائمة الأسعار

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
ar_SA: قائمة الأسعار معدل (عملة الشركة)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
ar_SA: يجب ان تكون قائمة الأسعار منطبقه للشراء او البيع

en: Price List {0} is disabled or does not exist
ar_SA: قائمة الأسعار {0} تعطيل أو لا وجود لها

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
ar_SA: السعر لا يعتمد على UOM

en: Price not found for item {0} in price list {1}
ar_SA: لم يتم العثور على السعر للعنصر {0} في قائمة الأسعار {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
ar_SA: السعر أو خصم المنتج

en: Price or product discount slabs are required
ar_SA: ألواح سعر الخصم أو المنتج مطلوبة

en: Price per Unit (Stock UOM)
ar_SA: السعر لكل وحدة (المخزون UOM)

en: Pricing
ar_SA: التسعير

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
ar_SA: قاعدة التسعير

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
ar_SA: قاعدة تسعير العلامة التجارية

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
ar_SA: تفاصيل قاعدة التسعير

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
ar_SA: تعليمات قاعدة التسعير

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
ar_SA: قاعدة بند التسعير

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
ar_SA: مجموعة قاعدة التسعير

en: Pricing Rule {0} is updated
ar_SA: يتم تحديث قاعدة التسعير {0}

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
ar_SA: قواعد التسعير

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
ar_SA: عنوان أساسي

en: Primary Address Details
ar_SA: تفاصيل العنوان الرئيسي

en: Primary Contact Details
ar_SA: تفاصيل الاتصال الأساسية

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
ar_SA: البريد الإلكتروني لجهة الاتصال الأساسية

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
ar_SA: الإعدادات الأولية

en: Print
ar_SA: طباعة

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
ar_SA: تنسيق الطباعة

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
ar_SA: منشئ تنسيق الطباعة

en: Print IRS 1099 Forms
ar_SA: طباعة نماذج مصلحة الضرائب 1099

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
ar_SA: لغة الطباعة

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
ar_SA: تفضيلات الطباعة

en: Print Receipt
ar_SA: اطبع الايصال

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
ar_SA: إعدادات الطباعة

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
ar_SA: الطباعة ستايل

en: Print UOM after Quantity
ar_SA: اطبع UOM بعد الكمية

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
ar_SA: طباعة بدون قيمة

en: Print and Stationery
ar_SA: طباعة وقرطاسية

en: Print settings updated in respective print format
ar_SA: تم تحديث إعدادات الطباعة في تنسيق الطباعة الخاصة\n<br>\nPrint settings updated in respective print format

en: Print taxes with zero amount
ar_SA: طباعة الضرائب مع مبلغ صفر

en: Printed On
ar_SA: طبع على

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
ar_SA: طبع

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
ar_SA: تفاصيل الطباعة

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
ar_SA: إعدادات الطباعة

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
ar_SA: أولويات

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
ar_SA: أفضلية

en: Priority has been changed to {0}.
ar_SA: تم تغيير الأولوية إلى {0}.

en: Priority {0} has been repeated.
ar_SA: تم تكرار الأولوية {0}.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of the problem (Long Text) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Problem
ar_SA: مشكلة

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
ar_SA: إجراء

en: Process Day Book Data
ar_SA: عملية دفتر اليوم البيانات

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
ar_SA: عملية المحاسبة المؤجلة

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
ar_SA: وصف العملية

en: Process Failed
ar_SA: فشلت العملية

en: Process Master Data
ar_SA: معالجة البيانات الرئيسية

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
ar_SA: صاحب العملية

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
ar_SA: الاسم الكامل لصاحب العملية

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
ar_SA: بيان العملية للحسابات

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
ar_SA: بيان العملية لحسابات العملاء

note: Label of the processed_files_section (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: Processed Files
ar_SA: الملفات المعالجة

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
ar_SA: العمليات

en: Processing Chart of Accounts and Parties
ar_SA: معالجة الرسم البياني للحسابات والأطراف

en: Processing Items and UOMs
ar_SA: معالجة العناصر و UOMs

en: Processing Party Addresses
ar_SA: معالجة عناوين الحزب

en: Processing Vouchers
ar_SA: تجهيز القسائم

en: Processing XML Files
ar_SA: معالجة ملفات XML

en: Procurement
ar_SA: الشراء

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
ar_SA: المقتفي المشتريات

en: Produce Qty
ar_SA: إنتاج الكمية

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
ar_SA: الكمية المنتجة

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
ar_SA: أنتجت الكمية

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
ar_SA: المنتج

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
ar_SA: حزم المنتجات

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
ar_SA: حزمة المنتج الرصيد

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
ar_SA: المنتج حزمة مساعدة

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
ar_SA: المنتج حزمة البند

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
ar_SA: مخطط خصم المنتج

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
ar_SA: ألواح خصم المنتج

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
ar_SA: الإستفسار عن المنتج

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace
en: Production
ar_SA: الإنتاج

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
ar_SA: تحليلات إنتاج

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
ar_SA: بند انتاج

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
ar_SA: خطة الإنتاج

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
ar_SA: خطة إنتاج السلعة

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
ar_SA: خطة إنتاج طلب المواد

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
ar_SA: مستودع طلب مواد خطة الإنتاج

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
ar_SA: خطة الإنتاج لأمر المبيعات

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
ar_SA: تقرير تخطيط الإنتاج

en: Products
ar_SA: المنتجات

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
ar_SA: الخسارة و الأرباح

en: Profit This Year
ar_SA: الربح هذا العام

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
ar_SA: الربح والخسارة

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
ar_SA: الأرباح والخسائر

en: Profit for the year
ar_SA: الربح السنوي

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
ar_SA: الربحية

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
ar_SA: تحليل الربحية

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
ar_SA: تقدم

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
ar_SA: مشروع

en: Project Collaboration Invitation
ar_SA: دعوة للمشاركة في المشاريع

en: Project Id
ar_SA: هوية المشروع

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
ar_SA: اسم المشروع

en: Project Start Date
ar_SA: تاريخ بدء المشروع

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
ar_SA: حالة المشروع

note: Name of a report
en: Project Summary
ar_SA: ملخص المشروع

en: Project Summary for {0}
ar_SA: ملخص المشروع لـ {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
ar_SA: قالب المشروع

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
ar_SA: مهمة قالب المشروع

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
ar_SA: نوع المشروع

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
ar_SA: تحديث المشروع

en: Project Update.
ar_SA: تحديث المشروع.

note: Name of a DocType
en: Project User
ar_SA: عضو المشروع

en: Project Value
ar_SA: قيمة المشروع

en: Project activity / task.
ar_SA: نشاط او مهمة لمشروع .

en: Project master.
ar_SA: المدير الرئيسي بالمشروع.

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
ar_SA: والمشروع أن تكون متاحة على الموقع الإلكتروني لهؤلاء المستخدمين

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
ar_SA: تتبع المشروع الحكيم

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
ar_SA: مشروع تتبع حركة الأسهم الحكمة

en: Project-wise data is not available for Quotation
ar_SA: البيانات الخاصة بالمشروع غير متوفرة للعرض المسعر

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
ar_SA: الكمية المتوقعة

en: Projected Quantity
ar_SA: الكمية المتوقعة

en: Projected qty
ar_SA: الكمية المتوقعة

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
ar_SA: مشاريع

note: Name of a role
en: Projects Manager
ar_SA: مدير المشاريع

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
ar_SA: إعدادات المشاريع

note: Name of a role
en: Projects User
ar_SA: عضو المشاريع

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
ar_SA: الترويجية

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
ar_SA: مخطط ترويجي

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
ar_SA: معرف المخطط الترويجي

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
ar_SA: خصم سعر المخطط الترويجي

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
ar_SA: خصم المنتج خطة ترويجية

en: Proposal Writing
ar_SA: تجهيز العروض

en: Proposal/Price Quote
ar_SA: اقتراح / سعر الاقتباس

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
ar_SA: بنسبة كذا

en: Prospecting
ar_SA: تنقيب

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
ar_SA: آفاق تشارك ولكن لم تتحول

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
ar_SA: تزويد بعنوان البريد الإلكتروني المسجل في شركة

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
ar_SA: المزود

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
ar_SA: توفير

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
ar_SA: الربح / الخسارة المؤقته (دائن)

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
ar_SA: تاريخ النشر

en: Published Date
ar_SA: تاريخ النشر

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
ar_SA: الشراء

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
ar_SA: قيمة الشراء

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
ar_SA: تحليلات المشتريات

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
ar_SA: تاريخ الشراء

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
ar_SA: المشتريات الافتراضية

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Details
ar_SA: تفاصيل شراء

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
ar_SA: فاتورة شراء

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
ar_SA: عربون  فاتورة الشراء

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
ar_SA: اصناف فاتورة المشتريات

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
ar_SA: اتجهات فاتورة الشراء

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
ar_SA: لا يمكن إجراء فاتورة الشراء مقابل أصل موجود {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
ar_SA: فاتورة الشراء {0} تم ترحيلها من قبل

en: Purchase Invoices
ar_SA: فواتير الشراء

note: Name of a role
en: Purchase Manager
ar_SA: مدير المشتريات

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
ar_SA: المدير الرئيسي للمشتريات

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
ar_SA: أمر الشراء

en: Purchase Order Amount
ar_SA: مبلغ أمر الشراء

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
ar_SA: مبلغ أمر الشراء (عملة الشركة)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
ar_SA: تحليل أوامر الشراء

en: Purchase Order Date
ar_SA: تاريخ أمر الشراء

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
ar_SA: صنف امر الشراء

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
ar_SA: الأصناف المزوده بامر الشراء

en: Purchase Order Items not received on time
ar_SA: لم يتم استلام طلبات الشراء في الوقت المحدد

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
ar_SA: قاعدة تسعير أمر الشراء

en: Purchase Order Required
ar_SA: أمر الشراء مطلوب

en: Purchase Order Required for item {}
ar_SA: طلب الشراء مطلوب للعنصر {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
ar_SA: اتجهات امر الشراء

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
ar_SA: تم إنشاء أمر الشراء بالفعل لجميع بنود أوامر المبيعات

en: Purchase Order number required for Item {0}
ar_SA: عدد طلب الشراء مطلوب للبند\n<br>\nPurchase Order number required for Item {0}

en: Purchase Order {0} is not submitted
ar_SA: طلب الشراء {0} يجب أن يعتمد\n<br>\nPurchase Order {0} is not submitted

en: Purchase Orders
ar_SA: طلبات الشراء

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
ar_SA: أوامر الشراء البنود المتأخرة

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
ar_SA: لا يسمح بأوامر الشراء {0} بسبب وضع بطاقة النقاط {1}.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
ar_SA: أوامر الشراء إلى الفاتورة

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
ar_SA: أوامر الشراء لتلقي

en: Purchase Price List
ar_SA: قائمة أسعار الشراء

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
ar_SA: إستلام المشتريات

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
ar_SA: شراء إيصال التفاصيل

note: Label of the purchase_receipt_item (Link) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Receipt Item
ar_SA: اصناف استلام الشراء

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
ar_SA: شراء السلعة استلام الموردة

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
ar_SA: شراء قطع الإيصال

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
ar_SA: لا شراء استلام

en: Purchase Receipt Required
ar_SA: إيصال استلام المشتريات مطلوب

en: Purchase Receipt Required for item {}
ar_SA: إيصال الشراء مطلوب للعنصر {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
ar_SA: شراء اتجاهات الإيصال

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
ar_SA: لا يحتوي إيصال الشراء على أي عنصر تم تمكين الاحتفاظ عينة به.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
ar_SA: إيصال استلام المشتريات {0} لم يتم تقديمه

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
ar_SA: إيصالات شراء

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
ar_SA: سجل شراء

en: Purchase Return
ar_SA: شراء العودة

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
ar_SA: قالب الضرائب على المشتريات

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
ar_SA: الضرائب والرسوم الشراء

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
ar_SA: قالب الضرائب والرسوم على المشتريات

note: Name of a role
en: Purchase User
ar_SA: عضو الشراء

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
ar_SA: طلبات الشراء تساعدك على تخطيط ومتابعة عمليات الشراء الخاصة بك

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
ar_SA: اشترى

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
ar_SA: المشتريات

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
ar_SA: غرض

en: Purpose must be one of {0}
ar_SA: الهدف يجب ان يكون واحد ل {0}\n<br>\nPurpose must be one of {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
ar_SA: أغراض

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock
en: Qty
ar_SA: الكمية

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
ar_SA: الكمية المستهلكة لكل وحدة

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
ar_SA: الكمية للتصنيع

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
ar_SA: الكمية حسب السهم لوحدة قياس السهم

en: Qty for {0}
ar_SA: الكمية ل {0}

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
ar_SA: الكمية من السلع تامة الصنع

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
ar_SA: سيتم تحديد كمية المواد الخام بناءً على الكمية الخاصة ببند البضائع النهائية

en: Qty to Bill
ar_SA: الكمية للفاتورة

en: Qty to Deliver
ar_SA: الكمية للتسليم

en: Qty to Manufacture
ar_SA: الكمية للتصنيع

en: Qty to Order
ar_SA: الكمية للطلب

en: Qty to Receive
ar_SA: الكمية للاستلام

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
ar_SA: المؤهل

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Quality
ar_SA: جودة

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
ar_SA: جودة العمل

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
ar_SA: قرار جودة العمل

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
ar_SA: ردود فعل الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
ar_SA: نوعية ردود الفعل المعلمة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
ar_SA: قالب ملاحظات الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
ar_SA: نوعية ردود الفعل قالب المعلمة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
ar_SA: هدف الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
ar_SA: هدف جودة الهدف

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
ar_SA: فحص الجودة

en: Quality Inspection Analysis
ar_SA: تحليل فحص الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
ar_SA: جودة التفتيش القراءة

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
ar_SA: فحص الجودة المطلوبة

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
ar_SA: ملخص فحص الجودة

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
ar_SA: قالب فحص الجودة

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
ar_SA: قالب فحص الجودة اسم

en: Quality Management
ar_SA: إدارة الجودة

note: Name of a role
en: Quality Manager
ar_SA: مدير الجودة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
ar_SA: اجتماع الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
ar_SA: جدول أعمال اجتماع الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
ar_SA: محضر اجتماع الجودة

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
ar_SA: إجراءات الجودة

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
ar_SA: عملية إجراءات الجودة

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
ar_SA: مراجعة جودة

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
ar_SA: هدف مراجعة الجودة

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the qty (Float) field 
en: Quantity
ar_SA: كمية

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
ar_SA: الكمية التي يجب شراؤها أو بيعها لكل UOM

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
ar_SA: الكمية والمخزون

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
ar_SA: الكمية الفرق

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
ar_SA: الكمية والكمية

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
ar_SA: الكمية والوصف

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
ar_SA: كمية وقيم

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
ar_SA: الكمية والنماذج

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
ar_SA: الكمية في سطر {0} ({1}) يجب ان تكون نفس الكمية المصنعة{2}\n<br>\nQuantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}

en: Quantity must not be more than {0}
ar_SA: الكمية يجب ألا تكون أكثر من {0}

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
ar_SA: الكمية من البنود التي تم الحصول عليها بعد التصنيع / إعادة التعبئة من الكميات المعطاء من المواد الخام

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
ar_SA: الكمية مطلوبة للبند {0} في الصف {1}\n<br>\nQuantity required for Item {0} in row {1}

en: Quantity should be greater than 0
ar_SA: الكمية يجب أن تكون أبر من 0\n<br>\nQuantity should be greater than 0

en: Quantity to Make
ar_SA: كمية لجعل

en: Quantity to Manufacture
ar_SA: كمية لتصنيع

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
ar_SA: لا يمكن أن تكون الكمية للتصنيع صفراً للتشغيل {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
ar_SA: "الكمية لتصنيع" يجب أن تكون أكبر من 0.

en: Quantity to Produce
ar_SA: كمية لإنتاج

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
ar_SA: فصلي

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
ar_SA: خيارات الاستعلام

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
ar_SA: سلسلة مسار الاستعلام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
ar_SA: قائمة الانتظار

en: Quick Entry
ar_SA: إدخال سريع

en: Quick Journal Entry
ar_SA: قيد دفتر يومية سريع

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
ar_SA: رصيد سريع الأسهم

note: Label of the quickbooks_company_id (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Quickbooks Company ID
ar_SA: معرّف شركة Quickbooks

en: Quot Count
ar_SA: عدد النقاط

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
ar_SA: عرض أسعار

en: Quotation Amount
ar_SA: كمية الاقتباس

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
ar_SA: بند المناقصة

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
ar_SA: سبب خسارة المناقصة

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
ar_SA: اقتباس تفاصيل سبب فقد

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
ar_SA: مناقصة لـ

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
ar_SA: مؤشرات المناقصة

en: Quotation {0} is cancelled
ar_SA: العرض المسعر {0} تم إلغائه

en: Quotation {0} not of type {1}
ar_SA: عرض مسعر {0} ليس من النوع {1}

en: Quotations
ar_SA: عروض مسعرة

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
ar_SA: عروض المسعره هي المقترحات، و المناقصات التي تم إرسالها للزبائن

en: Quotations:
ar_SA: عروض مسعرة:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
ar_SA: حالة المناقصة

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
ar_SA: لا يسمح ب رفق ل {0} بسبب وضع بطاقة الأداء ل {1}

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
ar_SA: رفع طلب المواد عندما يصل المخزون إلى مستوى إعادة الطلب

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
ar_SA: التي أثارها

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
ar_SA: التي أثارها (بريد إلكتروني)

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
ar_SA: نطاق

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the rate (Percent) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (S
en: Rate
ar_SA: سعر السلعة المفردة

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
ar_SA: معدل وكمية

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
ar_SA: معدل (عملة الشركة)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
ar_SA: سعرالمواد استنادا على

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
ar_SA: معدل إجمالي المواد الصلبة الذائبة حسب الشهادة

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
ar_SA: معدل مع الهامش

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
ar_SA: السعر بالهامش (عملة الشركة)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
ar_SA: معدل والمبلغ

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
ar_SA: المعدل الذي يتم تحويل العملة إلى عملة الأساس العملاء العميل

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
ar_SA: المعدل الذي يتم تحويل سعر العملة العملة الأساسية القائمة لشركة

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
ar_SA: المعدل الذي يتم تحويل سعر العملة العملة الأساسية القائمة لالعملاء

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
ar_SA: المعدل الذي يتم تحويل العملة إلى عملة العميل قاعدة الشركة

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
ar_SA: المعدل الذي يتم تحويل العملة إلى عملة المورد قاعدة الشركة

note: Description of the 'Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
ar_SA: السعر الذي يتم فيه تطبيق هذه الضريبة

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
ar_SA: معدل الاستهلاك

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
ar_SA: معدل الاستهلاك (%)

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
ar_SA: معدل أو خصم

en: Rate or Discount is required for the price discount.
ar_SA: السعر أو الخصم مطلوب لخصم السعر.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
ar_SA: معدلات

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
ar_SA: تقييم

en: Raw Material
ar_SA: المواد الخام

en: Raw Material Code
ar_SA: كود المواد الخام

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
ar_SA: تكلفة المواد الخام

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
ar_SA: تكلفة المواد الخام (عملة الشركة)

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
ar_SA: قانون المواد الخام المدينة

en: Raw Material Name
ar_SA: اسم المادة الخام

en: Raw Material Warehouse
ar_SA: مستودع المواد الخام

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
ar_SA: مواد أولية

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
ar_SA: المواد الخام المستهلكة

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
ar_SA: استهلاك المواد الخام

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
ar_SA: المواد الخام الموردة

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
ar_SA: المواد الخام الموردة التكلفة

en: Raw Materials cannot be blank.
ar_SA: لا يمكن ترك المواد الخام فارغة.

en: Re-open
ar_SA: اعادة فتح

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
ar_SA: إعادة ترتيب مستوى

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
ar_SA: إعادة ترتيب الكميه

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
ar_SA: للقراءة فقط

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
ar_SA: قراءة 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
ar_SA: قراءة 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
ar_SA: القراءة 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
ar_SA: قراءة 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
ar_SA: قراءة 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
ar_SA: قراءة 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
ar_SA: قراءة 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
ar_SA: قراءة 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
ar_SA: قراءة 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
ar_SA: قراءة 9

en: Reading Uploaded File
ar_SA: قراءة ملف تم الرفع

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
ar_SA: قراءات

en: Reason
ar_SA: سبب

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
ar_SA: سبب لوضع في الانتظار

en: Reason for Hold
ar_SA: سبب الانتظار

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
ar_SA: سبب ترك العمل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
ar_SA: إيصال

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
ar_SA: وثيقة استلام

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
ar_SA: استلام نوع الوثيقة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
ar_SA: مستحق

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
ar_SA: القبض / حساب الدائنة

en: Receivable Account
ar_SA: حساب مدين

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
ar_SA: المستحقات للغير (مدينة)

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
ar_SA: تسلم

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
ar_SA: تلقيت

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
ar_SA: المبلغ الوارد

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
ar_SA: تلقى المبلغ (شركة العملات)

en: Received From
ar_SA: مستلم من

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
ar_SA: العناصر الواردة إلى أن توصف

en: Received On
ar_SA: وردت في

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
ar_SA: تلقى الكمية

en: Received Qty Amount
ar_SA: الكمية المستلمة

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
ar_SA: الكمية المستلمة

en: Received Stock Entries
ar_SA: تلقى إدخالات الأسهم

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
ar_SA: تلقت ومقبول

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
ar_SA: قائمة الاستقبال

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
ar_SA: قائمة المرسل اليهم فارغة. يرجى إنشاء قائمة المرسل اليهم

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
ar_SA: يستلم

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
ar_SA: مستلم

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
ar_SA: مستلم رسالة وتفاصيل الدفع

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
ar_SA: المستلمين

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
ar_SA: توفيق

en: Reconcile Entries
ar_SA: التوفيق بين المدخلات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
ar_SA: فرضت عليه

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
ar_SA: تسجيل URL

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
ar_SA: تسجيل

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
ar_SA: استبدال مقابل

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
ar_SA: استبدل نقاط الولاء

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
ar_SA: النقاط المستردة

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
ar_SA: فداء

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
ar_SA: حساب الاسترداد

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
ar_SA: مركز تكلفة الاسترداد

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
ar_SA: تاريخ الاسترداد

note: Label of the redirect_url (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Redirect URL
ar_SA: إعادة توجيه URL

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
ar_SA: الرمز المرجعي

en: Ref Date
ar_SA: تاريخ المرجع

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
ar_SA: مرجع

en: Reference #{0} dated {1}
ar_SA: المرجع # {0} بتاريخ {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
ar_SA: المرجع تاريخ

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
ar_SA: تفاصيل المرجع رقم

en: Reference DocType
ar_SA: مرجع DOCTYPE

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
ar_SA: مرجع Doctype

en: Reference Doctype must be one of {0}
ar_SA: المستند المرجع يجب أن يكون واحد من {0}\n<br>\nReference Doctype must be one of {0}

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
ar_SA: وثيقة مرجعية

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
ar_SA: مرجع نوع الوثيقة

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
ar_SA: تاريخ الاستحقاق المرجعي

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
ar_SA: اسم الإشارة

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
ar_SA: رقم المرجع وتاريخه مطلوبان ل {0}\n<br>\nReference No &amp; Reference Date is required for {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
ar_SA: رقم المرجع و تاريخ المرجع إلزامي للمعاملة المصرفية

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
ar_SA: رقم المرجع إلزامي اذا أدخلت تاريخ المرجع\n<br>\nReference No is mandatory if you entered Reference Date

en: Reference No.
ar_SA: رقم المرجع.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
ar_SA: رقم الارتباط

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
ar_SA: مرجع شراء إيصال

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
ar_SA: إشارة الصف

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
ar_SA: مرجع صف #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
ar_SA: نوع المرجع

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
ar_SA: المرجع: {0}، رمز العنصر: {1} والعميل: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
ar_SA: المراجع

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
ar_SA: كود الإحالة

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
ar_SA: شريك مبيعات الإحالة

en: Refresh
ar_SA: تحديث

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
ar_SA: قم بتحديث ورقة Google

note: Label of the refresh_token (Small Text) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Refresh Token
ar_SA: تحديث رمز

en: Regards,
ar_SA: مع تحياتي،

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
ar_SA: إقليمي

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
ar_SA: تفاصيل التسجيل

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
ar_SA: منتظم

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
ar_SA: مرفوض

en: Rejected
ar_SA: مرفوض

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
ar_SA: الكمية المرفوضة

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
ar_SA: الكمية المرفوضة

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
ar_SA: رقم المسلسل رفض

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
ar_SA: رفض مستودع

en: Related
ar_SA: ذات صلة

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
ar_SA: علاقة

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
ar_SA: تاريخ النشر

en: Release date must be in the future
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ الإصدار في المستقبل

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
ar_SA: تاريخ المغادرة

en: Remaining
ar_SA: المتبقية

en: Remaining Balance
ar_SA: الرصيد المتبقي

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
ar_SA: كلام

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
ar_SA: ملاحظات

en: Remarks:
ar_SA: ملاحظات:

en: Removed items with no change in quantity or value.
ar_SA: العناصر إزالتها مع أي تغيير في كمية أو قيمة.

en: Rename
ar_SA: إعادة تسمية

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
ar_SA: إعادة تسمية سمة السمة في سمة البند.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
ar_SA: إعادة تسمية الدخول

en: Rename Not Allowed
ar_SA: إعادة تسمية غير مسموح به

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
ar_SA: إعادة تسمية أداة

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
ar_SA: يُسمح بإعادة تسميته فقط عبر الشركة الأم {0} ، لتجنب عدم التطابق.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
ar_SA: تكلفة الإيجار

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
ar_SA: مؤجر

en: Reopen
ar_SA: إعادة فتح

en: Reorder Level
ar_SA: مستوى اعادة الطلب

en: Reorder Qty
ar_SA: الكمية المحددة عند اعادة الطلب

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
ar_SA: مستوى إعادة الطلب بناء على مستودع

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
ar_SA: أعد حزم

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
ar_SA: تكلفة الإصلاح

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
ar_SA: حالة الإصلاح

en: Repeat Customer Revenue
ar_SA: ايرادات الزبائن المكررين

en: Repeat Customers
ar_SA: الزبائن المكررين

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
ar_SA: استبدل

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
ar_SA: استبدال بوم

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
ar_SA: رد

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
ar_SA: تقرير

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
ar_SA: تقرير تاريخ

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
ar_SA: مرشحات تقرير

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
ar_SA: نوع التقرير

en: Report Type is mandatory
ar_SA: نوع التقرير إلزامي\n<br>\nReport Type is mandatory

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
ar_SA: تقارير

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
ar_SA: إرسال التقارير إلى

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
ar_SA: يمثل الشركة

en: Reqd by date
ar_SA: مطلوب بالتاريخ

en: Request For Quotation
ar_SA: طلب عرض أسعار

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
ar_SA: طلب نوع

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
ar_SA: طلب ل

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
ar_SA: طلب المعلومات

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
ar_SA: طلب للحصول على الاقتباس

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
ar_SA: طلب تسعيرة البند

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
ar_SA: طلب تسعيرة مزود

en: Request for Raw Materials
ar_SA: طلب المواد الخام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
ar_SA: طلب

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
ar_SA: العناصر المطلوبة على أن يتم تحويلها

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
ar_SA: العناصر المطلوبة للطلب والاستلام

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
ar_SA: الكمية المطلبة

en: Requesting Site
ar_SA: طلب موقع

en: Requestor
ar_SA: الطالب

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
ar_SA: المطلوبة من قبل

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
ar_SA: تاريخ المطلوبة

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
ar_SA: الأصناف المطلوبة

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Labe
en: Required Qty
ar_SA: مطلوب الكمية

en: Required Quantity
ar_SA: الكمية المطلوبة

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
ar_SA: المتطلبات

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
ar_SA: يتطلب وفاء

en: Research
ar_SA: ابحاث

en: Research & Development
ar_SA: البحث و التطوير

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
ar_SA: إعادة تحديد، إذا تم تحرير عنوان المختار بعد حفظ

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
ar_SA: إعادة تحديد، إذا تم تحرير جهة الاتصال التي تم اختيارها بعد حفظ

en: Resend Payment Email
ar_SA: إعادة إرسال الدفعة عبر البريد الإلكتروني

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
ar_SA: احتياطي مستودع

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
ar_SA: محجوز

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
ar_SA: الكمية المحجوزة

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
ar_SA: الكمية المحجوزة للانتاج

en: Reserved Quantity
ar_SA: الكمية المحجوزة

en: Reserved Quantity for Production
ar_SA: الكمية المحجوزة للإنتاج

en: Reserved for manufacturing
ar_SA: محفوظة لتصنيع

en: Reserved for sale
ar_SA: محفوظة للبيع

en: Reserved for sub contracting
ar_SA: محجوزة للتعاقد من الباطن

en: Reset
ar_SA: إعادة تعيين

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
ar_SA: إعادة ضبط اتفاقية مستوى الخدمة

en: Resetting Service Level Agreement.
ar_SA: إعادة ضبط اتفاقية مستوى الخدمة.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
ar_SA: تاريخ رسالة الإستقالة

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
ar_SA: قرار

note: Label of the resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
ar_SA: القرار بواسطة

note: Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
ar_SA: تاريخ القرار

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
ar_SA: قرار تفاصيل

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
ar_SA: وفر الوقت

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
ar_SA: قرارات

en: Resolve
ar_SA: حل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
ar_SA: تم الحل

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
ar_SA: حلها عن طريق

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
ar_SA: الرد بواسطة

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
ar_SA: تفاصيل الرد

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
ar_SA: قائمة مفتاح الاستجابة

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
ar_SA: خيارات الاستجابة

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
ar_SA: الاستجابة نتيجة المسار الرئيسي

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
ar_SA: لا يمكن أن يكون وقت الاستجابة {0} للأولوية في الصف {1} أكبر من وقت الحل.

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
ar_SA: مسؤول

en: Rest Of The World
ar_SA: باقي أنحاء العالم

en: Restart Subscription
ar_SA: إعادة تشغيل الاشتراك

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
ar_SA: تقييد البلدان

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
ar_SA: حقل معاينة النتيجة

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
ar_SA: النتيجة مجال التوجيه

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
ar_SA: النتيجة عنوان الحقل

en: Resume
ar_SA: استئنف

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
ar_SA: الاحتفاظ عينة

en: Retained Earnings
ar_SA: أرباح محتجزة

en: Retention Stock Entry
ar_SA: الاحتفاظ الأسهم

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
ar_SA: الاحتفاظ الأسهم دخول بالفعل إنشاء أو عينة الكمية غير المقدمة

en: Retry
ar_SA: إعادة المحاولة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
ar_SA: عودة

en: Return / Credit Note
ar_SA: ارجاع / اشعار دائن

en: Return / Debit Note
ar_SA: ارجاع / اشعار مدين

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
ar_SA: البضاعة المعادة مقابل اشعار تسليم

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
ar_SA: العودة ضد شراء فاتورة

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
ar_SA: العودة ضد شراء إيصال

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
ar_SA: تم إرجاعه

en: Returned Amount
ar_SA: المبلغ المرتجع

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
ar_SA: عاد الكمية

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
ar_SA: النتائج

en: Reverse Journal Entry
ar_SA: عكس دخول المجلة

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
ar_SA: إعادة النظر

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
ar_SA: مراجعة تاريخ

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
ar_SA: مراجعة والعمل

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
ar_SA: التعليقات

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
ar_SA: الفهرس الأيمن

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
ar_SA: رنين

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
ar_SA: الدور المسموح به لتحرير المخزون المجمد

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
ar_SA: الدور مسموح به لتعيين حسابات مجمدة وتعديل الإدخالات المجمدة

en: Root Company
ar_SA: شركة الجذر

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
ar_SA: نوع الجذر

en: Root Type is mandatory
ar_SA: نوع الجذر إلزامي\n<br>\nRoot Type is mandatory

en: Root cannot be edited.
ar_SA: الجذرلا يمكن تعديل.

en: Root cannot have a parent cost center
ar_SA: الجذر لا يمكن أن يكون له مركز تكلفة أب\n<br>\nRoot cannot have a parent cost center

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
ar_SA: تقريب

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
ar_SA: جولة قبالة حساب

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
ar_SA: مركز التكلفة الخاص بالتقريب

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
ar_SA: تقريب إجمالي

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
ar_SA: المشاركات تقريب (العملة الشركة)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
ar_SA: تعديل التقريب

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
ar_SA: تعديل التقريب (عملة الشركة

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
ar_SA: مسار

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
ar_SA: التوجيه

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
ar_SA: اسم التوجيه

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن الارجاع أكثر من {1} للبند {2}

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن أن يكون المعدل أكبر من المعدل المستخدم في {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
ar_SA: الصف رقم {0}: العنصر الذي تم إرجاعه {1} غير موجود في {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
ar_SA: الصف # {0} (جدول الدفع): يجب أن يكون المبلغ سلبيًا

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
ar_SA: الصف رقم {0} (جدول الدفع): يجب أن يكون المبلغ موجبا

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Supplier Warehouse cannot be same
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن أن يكون المستودع المقبوض ومستودع الموردين متماثلين

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
ar_SA: الصف # {0}: الحساب {1} لا ينتمي إلى الشركة {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
ar_SA: الصف # {0}: المبلغ المخصص لا يمكن أن يكون أكبر من المبلغ المستحق.

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be submitted, it is already {2}
ar_SA: الصف # {0}: الاصل {1} لا يمكن تقديمه ، لانه بالفعل {2}

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن حذف العنصر {1} الذي تم تحرير فاتورة به بالفعل.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن حذف العنصر {1} الذي تم تسليمه بالفعل

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن حذف العنصر {1} الذي تم استلامه بالفعل

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن حذف العنصر {1} الذي تم تعيين ترتيب العمل إليه.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن حذف العنصر {1} الذي تم تعيينه لأمر شراء العميل.

en: Row #{0}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن اختيار Warehouse Supplier أثناء توريد المواد الخام إلى المقاول من الباطن

en: Row #{0}: Cannot set Rate if amount is greater than billed amount for Item {1}.
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن تعيين &quot;معدل&quot; إذا كان المقدار أكبر من مبلغ الفاتورة للعنصر {1}.

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
ar_SA: الصف رقم {0}: يجب ألا يكون العنصر الفرعي عبارة عن حزمة منتج. يرجى إزالة العنصر {1} وحفظه

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
ar_SA: الصف # {0}: مركز التكلفة {1} لا ينتمي لشركة {2}

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
ar_SA: الصف # {0}: إدخال مكرر في المراجع {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
ar_SA: الصف # {0}: تاريخ التسليم المتوقع لا يمكن أن يكون قبل تاريخ أمر الشراء

en: Row #{0}: Item added
ar_SA: الصف # {0}: تمت إضافة العنصر

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
ar_SA: الصف # {0}: العنصر {1} ليس عنصرًا تسلسليًا / مُجمَّع. لا يمكن أن يكون له رقم مسلسل / لا دفعة ضده.

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
ar_SA: الصف {1} : قيد اليومية {1} لا يحتوى على الحساب {2} أو بالفعل يوجد في قسيمة مقابلة أخرى\n<br>\nRow #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
ar_SA: الصف رقم {0}: غير مسموح تغيير المورد لأن أمر الشراء موجود مسبقاً\n<br>\nRow #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
ar_SA: الصف # {0}: العملية {1} لم تكتمل لـ {2} الكمية من السلع تامة الصنع في أمر العمل {3}. يرجى تحديث حالة التشغيل عبر بطاقة العمل {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
ar_SA: الصف # {0}: مطلوب مستند الدفع لإكمال الاجراء النهائي\n<br>\nRow #{0}: Payment document is required to complete the transaction

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
ar_SA: الصف # {0}: يرجى تعيين إعادة ترتيب الكمية\n<br>\nRow #{0}: Please set reorder quantity

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
ar_SA: الصف # {0}: كمية البند {1} لا يمكن أن يكون صفرا

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
ar_SA: الصف {0} : نوع المستند المرجع يجب أن يكون واحدة من طلب شراء ,فاتورة شراء أو قيد يومبة\n<br>\nRow #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
ar_SA: الصف # {0}: يجب أن يكون نوع المستند المرجعي أحد أوامر المبيعات أو فاتورة المبيعات أو إدخال دفتر اليومية أو المطالبة

en: Row #{0}: Rejected Qty can not be entered in Purchase Return
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن إدخال الكمية المرفوضة في المشتريات الراجعة

en: Row #{0}: Reqd by Date cannot be before Transaction Date
ar_SA: الصف # {0}: ريد بي ديت لا يمكن أن يكون قبل تاريخ المعاملة

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
ar_SA: الصف # {0}: الرقم التسلسلي {1} لا ينتمي إلى الدُفعة {2}

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن أن يكون تاريخ انتهاء الخدمة قبل تاريخ ترحيل الفاتورة

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن أن يكون تاريخ بدء الخدمة أكبر من تاريخ انتهاء الخدمة

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
ar_SA: الصف # {0}: مطلوب بداية وتاريخ انتهاء الخدمة للمحاسبة المؤجلة

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
ar_SA: الصف # {0}: حدد المورد للبند {1}

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
ar_SA: الصف # {0}: يجب أن تكون الحالة {1} بالنسبة لخصم الفاتورة {2}

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
ar_SA: الصف رقم {0}: انتهت صلاحية الدفعة {1} بالفعل.

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
ar_SA: الصف # {0}: التوقيت يتعارض مع الصف {1}

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
ar_SA: الصف # {0}: {1} لا يمكن أن يكون سالبا للبند {2}

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
ar_SA: الصف رقم {0}: {1} مطلوب لإنشاء فواتير الافتتاح {2}

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
ar_SA: الصف # {}: عملة {} - {} لا تطابق عملة الشركة.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
ar_SA: الصف # {}: رمز العنصر: {} غير متوفر ضمن المستودع {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
ar_SA: الصف رقم {}: فاتورة نقاط البيع {} كانت {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
ar_SA: الصف رقم {}: فاتورة نقاط البيع {} ليست ضد العميل {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
ar_SA: الصف رقم {}: فاتورة نقاط البيع {} لم يتم تقديمها بعد

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
ar_SA: الصف # {}: لا يمكن إرجاع الرقم التسلسلي {} لأنه لم يتم التعامل معه في الفاتورة الأصلية {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
ar_SA: الصف # {}: كمية المخزون غير كافية لرمز الصنف: {} تحت المستودع {}. الكمية المتوفرة {}.

en: Row #{}: {}
ar_SA: رقم الصف {}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
ar_SA: الصف رقم {}: {} {} غير موجود.

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
ar_SA: الصف {0}: العملية مطلوبة مقابل عنصر المادة الخام {1}

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
ar_SA: الصف {0}: نوع النشاط إلزامي.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
ar_SA: الصف {0}:  الدفعة المقدمة مقابل الزبائن يجب أن تكون دائن

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
ar_SA: الصف {0}:المورد المقابل المتقدم يجب أن يكون مدين\n<br>\nRow {0}: Advance against Supplier must be debit

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
ar_SA: صف {0}: من مواد مشروع القانون لم يتم العثور على هذا البند {1}

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
ar_SA: الصف {0}: معامل التحويل إلزامي

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
ar_SA: الصف {0}: مركز التكلفة مطلوب لعنصر {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
ar_SA: صف {0}: لا يمكن ربط قيد دائن مع {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
ar_SA: الصف {0}: العملة للـ BOM #{1} يجب أن يساوي العملة المختارة {2}<br>Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
ar_SA: الصف {0}: لا يمكن ربط قيد مدين مع {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
ar_SA: الصف {0}: لا يمكن أن يكون مستودع التسليم ({1}) ومستودع العميل ({2}) متماثلين

en: Row {0}: Depreciation Start Date is required
ar_SA: الصف {0}: تاريخ بداية الإهلاك مطلوب

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
ar_SA: الصف {0}: لا يمكن أن يكون تاريخ الاستحقاق في جدول شروط الدفع قبل تاريخ الترحيل

en: Row {0}: Enter location for the asset item {1}
ar_SA: الصف {0}: أدخل الموقع لعنصر مادة العرض {1}

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
ar_SA: الصف {0}: سعر صرف إلزامي

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
ar_SA: الصف {0}: القيمة المتوقعة بعد أن تكون الحياة المفيدة أقل من إجمالي مبلغ الشراء

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
ar_SA: الصف {0}: للمورد {1} ، مطلوب عنوان البريد الإلكتروني لإرسال بريد إلكتروني

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
ar_SA: صف {0}: (من الوقت) و (إلى وقت) تكون إلزامية.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
ar_SA: الصف {0}: من وقت إلى وقت {1} يتداخل مع {2}

en: Row {0}: From time must be less than to time
ar_SA: الصف {0}: من وقت يجب أن يكون أقل من الوقت

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
ar_SA: صف {0}: يجب أن تكون قيمة الساعات أكبر من الصفر.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
ar_SA: الصف {0}: مرجع غير صالحة {1}

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
ar_SA: الصف {0}: حزب / حساب لا يتطابق مع {1} / {2} في {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
ar_SA: الصف {0}: نوع الطرف المعني والطرف المعني مطلوب للحسابات المدينة / الدائنة {0}

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
ar_SA: الصف {0}: الدفع لطلب الشراء/البيع يجب أن يكون دائما معلم كمتقدم\n<br>\nRow {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
ar_SA: الصف {0}: يرجى اختيار "دفعة مقدمة" مقابل الحساب {1} إذا كان هذا الادخال دفعة مقدمة.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
ar_SA: الصف {0}: يرجى تعيين سبب الإعفاء الضريبي في ضرائب ورسوم المبيعات

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
ar_SA: الصف {0}: يرجى ضبط طريقة الدفع في جدول الدفع

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
ar_SA: الصف {0}: يرجى ضبط الكود الصحيح على طريقة الدفع {1}

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
ar_SA: الصف {0}: الكمية غير متوفرة {4} في المستودع {1} في وقت نشر الإدخال ({2} {3})

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
ar_SA: الصف {0}: العنصر المتعاقد عليه من الباطن إلزامي للمادة الخام {1}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
ar_SA: الصف {0}: العنصر {1} ، يجب أن تكون الكمية رقمًا موجبًا

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
ar_SA: الصف {0}: عامل تحويل UOM إلزامي\n<br>\nRow {0}: UOM Conversion Factor is mandatory

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
ar_SA: الصف {0}: لم يطبق المستخدم القاعدة {1} على العنصر {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
ar_SA: الصف {0}: يجب أن يكون {1} أكبر من 0

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
ar_SA: الصف {0}: {1} {2} لا يتطابق مع {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
ar_SA: الصف {1}: لا يمكن أن تكون الكمية ({0}) كسرًا. للسماح بذلك ، قم بتعطيل &#39;{2}&#39; في UOM {3}.

en: Row {}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation for item {}
ar_SA: الصف {}: سلسلة تسمية الأصول إلزامية للإنشاء التلقائي للعنصر {}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
ar_SA: الصف ({0}): {1} مخصوم بالفعل في {2}

en: Rows Added in {0}
ar_SA: تمت إضافة الصفوف في {0}

en: Rows Removed in {0}
ar_SA: تمت إزالة الصفوف في {0}

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
ar_SA: تم العثور على صفوف ذات تواريخ استحقاق مكررة في صفوف أخرى: {0}

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
ar_SA: تطبق القاعدة

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
ar_SA: وصف القاعدة

en: S.O. No.
ar_SA: S.O. رقم

en: SLA is on hold since {0}
ar_SA: اتفاقية مستوى الخدمة معلقة منذ {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
ar_SA: مركز رسائل SMS

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
ar_SA: SMS إعدادات

en: SO Qty
ar_SA: كمية طلبات الشراء

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
ar_SA: رقم سويفت

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
ar_SA: رقم سويفت

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
ar_SA: مخزونات السلامة

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
ar_SA: الراتب

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
ar_SA: طريقة تحصيل الراتب

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
ar_SA: مبيعات

en: Sales Account
ar_SA: حساب مبيعات

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
ar_SA: تحليل المبيعات

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
ar_SA: مساهمات وحوافز المبيعات

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
ar_SA: القيم الافتراضية للمبيعات

en: Sales Expenses
ar_SA: نفقات المبيعات

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
ar_SA: هرم المبيعات

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
ar_SA: فاتورة مبيعات

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
ar_SA: فاتورة مبيعات المقدمة

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
ar_SA: بند فاتورة مبيعات

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
ar_SA: رقم فاتورة المبيعات

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
ar_SA: دفع فاتورة المبيعات

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
ar_SA: السجل الزمني لفاتورة المبيعات

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
ar_SA: اتجاهات فاتورة المبيعات

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
ar_SA: سبق أن تم ترحيل فاتورة المبيعات {0}

note: Name of a role
en: Sales Manager
ar_SA: مدير المبيعات

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
ar_SA: المدير الرئيسي للمبيعات

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
ar_SA: التاريخ الشهري للمبيعات

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
ar_SA: طلب المبيعات

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
ar_SA: تحليل أوامر المبيعات

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
ar_SA: تاريخ طلب المبيعات

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
ar_SA: مواد طلب المبيعات

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
ar_SA: مجرى طلبات البيع

en: Sales Order required for Item {0}
ar_SA: طلب البيع مطلوب للبند {0}\n<br>\nSales Order required for Item {0}

en: Sales Order {0} is not submitted
ar_SA: لا يتم اعتماد أمر التوريد {0}\n<br>\nSales Order {0} is not submitted

en: Sales Order {0} is not valid
ar_SA: أمر البيع {0} غير موجود\n<br>\nSales Order {0} is not valid

en: Sales Order {0} is {1}
ar_SA: طلب المبيعات {0} هو {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
ar_SA: أوامر البيع

en: Sales Orders Required
ar_SA: أوامر المبيعات مطلوبة

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
ar_SA: أوامر المبيعات إلى الفاتورة

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
ar_SA: أوامر المبيعات لتقديم

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
ar_SA: شريك المبيعات

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
ar_SA: ملخص عمولة شريك المبيعات

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
ar_SA: اسم المندوب

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
ar_SA: المبلغ المطلوب للمندوب

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
ar_SA: الفرق المستهدف لشركاء المبيعات استنادًا إلى مجموعة العناصر

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
ar_SA: ملخص معاملات شريك المبيعات

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
ar_SA: نوع شريك المبيعات

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
ar_SA: عمولة المناديب

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
ar_SA: ملخص دفع المبيعات

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
ar_SA: مندوب مبيعات

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
ar_SA: ملخص مندوب مبيعات الشخص

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
ar_SA: اسم رجل المبيعات

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
ar_SA: شخص المبيعات التباين المستهدف بناء على مجموعة البند

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
ar_SA: اهداف رجل المبيعات

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
ar_SA: ملخص المبيعات بناء على رجل المبيعات

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
ar_SA: خط أنابيب المبيعات

en: Sales Price List
ar_SA: قائمة مبيعات الأسعار

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
ar_SA: سجل مبيعات

en: Sales Return
ar_SA: مبيعات المعاده

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
ar_SA: مرحلة المبيعات

en: Sales Summary
ar_SA: ملخص المبيعات

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
ar_SA: قالب ضريبة المبيعات

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
ar_SA: الضرائب على المبيعات والرسوم

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
ar_SA: قالب الضرائب والرسوم على المبيعات

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
ar_SA: فريق المبيعات

note: Name of a role
en: Sales User
ar_SA: عضو المبيعات

en: Sales and Returns
ar_SA: المبيعات والمرتجعات

en: Sales orders are not available for production
ar_SA: طلبات المبيعات غير متوفرة للإنتاج

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
ar_SA: اللقب

en: Same Company is entered more than once
ar_SA: تم إدخال نفس الشركة أكثر من مره\n<br>\nSame Company is entered more than once

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
ar_SA: نفس البند

en: Same item cannot be entered multiple times.
ar_SA: لا يمكن إدخال البند نفسه عدة مرات.

en: Same supplier has been entered multiple times
ar_SA: تم إدخال المورد نفسه عدة مرات

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
ar_SA: كمية العينة

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
ar_SA: مستودع الاحتفاظ بالعينات

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
ar_SA: حجم العينة

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
ar_SA: كمية العينة {0} لا يمكن أن تكون أكثر من الكمية المستلمة {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
ar_SA: مقرر

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
ar_SA: السبت

en: Save
ar_SA: حفظ

en: Save as Draft
ar_SA: حفظ كمسودة

en: Saving {0}
ar_SA: حفظ {0}

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
ar_SA: مسح الباركود

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
ar_SA: الممسوحة ضوئيا شيك

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
ar_SA: جدول التسجيل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
ar_SA: من المقرر

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
ar_SA: المقرر تاريخ

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
ar_SA: جدول زمني

en: Scheduler Inactive
ar_SA: المجدول غير نشط

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
ar_SA: المجدول غير نشط. لا يمكن استيراد البيانات.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
ar_SA: جداول

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
ar_SA: مدرسة / جامعة

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
ar_SA: أحرز هدفاً

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
ar_SA: إجراءات بطاقة الأداء

en: Scorecards
ar_SA: بطاقات الأداء

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
ar_SA: معايير التسجيل

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
ar_SA: سجل الإعداد

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
ar_SA: ترتيب الترتيب

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
ar_SA: الخردة الأصناف

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
ar_SA: التكلفة الخردة المواد

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
ar_SA: الخردة المواد التكلفة (شركة العملات)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
ar_SA: الخردة مستودع

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
ar_SA: ألغت

en: Search
ar_SA: البحث

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
ar_SA: بحث واجهات برمجة التطبيقات

en: Search Sub Assemblies
ar_SA: بحث التجميعات الفرعية

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
ar_SA: Search Param Name

en: Search by customer name, phone, email.
ar_SA: البحث عن طريق اسم العميل ، الهاتف ، البريد الإلكتروني.

en: Search by invoice id or customer name
ar_SA: البحث عن طريق معرف الفاتورة أو اسم العميل

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
ar_SA: البريد الإلكتروني الثاني

en: Section
ar_SA: الجزء

en: Section Code
ar_SA: كود القسم

en: Secured Loans
ar_SA: القروض المضمونة

en: Securities and Deposits
ar_SA: الأوراق المالية و الودائع

en: See All Articles
ar_SA: انظر جميع المقالات

en: See all open tickets
ar_SA: شاهد جميع التذاكر المفتوحة

en: Select
ar_SA: حدد

en: Select Alternate Item
ar_SA: اختر البند البديل

en: Select Attribute Values
ar_SA: حدد قيم السمات

en: Select BOM
ar_SA: حدد مكتب الإدارة

en: Select BOM and Qty for Production
ar_SA: اختر فاتورة المواد و الكمية للانتاج

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
ar_SA: اختر قائمة المواد، الكمية، وإلى المخزن

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
ar_SA: اختر عنوان الفواتير

en: Select Brand...
ar_SA: اختر الماركة ...

en: Select Company
ar_SA: حدد الشركة

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
ar_SA: حدد العملاء حسب

en: Select Default Supplier
ar_SA: حدد الافتراضي مزود

en: Select Difference Account
ar_SA: حدد حساب الفرق

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
ar_SA: حدد نوع المستند

en: Select Employees
ar_SA: حدد الموظفين

en: Select Items
ar_SA: اختيار العناصر

en: Select Items based on Delivery Date
ar_SA: حدد العناصر بناءً على تاريخ التسليم

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
ar_SA: حدد العناصر لتصنيع

en: Select Loyalty Program
ar_SA: اختر برنامج الولاء

en: Select Possible Supplier
ar_SA: اختار المورد المحتمل

en: Select Quantity
ar_SA: إختيار الكمية

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
ar_SA: حدد عنوان الشحن

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
ar_SA: حدد مزود العناوين

en: Select Target Warehouse
ar_SA: حدد مستودع الهدف

en: Select Warehouse...
ar_SA: حدد مستودع ...

en: Select a Company
ar_SA: حدد شركة

en: Select a Default Priority.
ar_SA: حدد أولوية افتراضية.

en: Select a Supplier
ar_SA: حدد المورد

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
ar_SA: حدد موردًا من الموردين الافتراضيين للعناصر أدناه. عند التحديد ، سيتم إجراء طلب الشراء مقابل العناصر التي تنتمي إلى المورد المحدد فقط.

en: Select a company
ar_SA: اختر شركة

en: Select an account to print in account currency
ar_SA: حدد حسابا للطباعة بعملة الحساب

en: Select company first
ar_SA: اختر الشركة أولا

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
ar_SA: حدد اسم الشركة الأول.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
ar_SA: حدد دفتر تمويل للعنصر {0} في الصف {1}

en: Select item group
ar_SA: حدد مجموعة العناصر

en: Select template item
ar_SA: حدد عنصر القالب

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
ar_SA: حدد الحساب البنكي للتوفيق.

en: Select the customer or supplier.
ar_SA: حدد العميل أو المورد.

en: Select variant item code for the template item {0}
ar_SA: حدد رمز عنصر متغير لعنصر النموذج {0}

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
ar_SA: حدد، لجعل العميل قابلا للبحث باستخدام هذه الحقول

en: Selected POS Opening Entry should be open.
ar_SA: يجب أن يكون الإدخال الافتتاحي المحدد لنقاط البيع مفتوحًا.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
ar_SA: قائمة الأسعار المختارة يجب أن يكون لديها حقول بيع وشراء محددة.

en: Sell
ar_SA: باع

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
ar_SA: المبيعات

en: Selling Amount
ar_SA: كمية البيع

en: Selling Price List
ar_SA: قائمة أسعار البيع

en: Selling Rate
ar_SA: معدل البيع

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
ar_SA: إعدادات البيع

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
ar_SA: يجب أن يتم التحقق البيع، إذا تم تحديد مطبق للك {0}

en: Send
ar_SA: إرسال

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
ar_SA: إرسال بعد (أيام)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
ar_SA: إرسال الملفات المرفقة

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
ar_SA: إرسال بريد الإلكتروني

en: Send Emails to Suppliers
ar_SA: إرسال رسائل البريد الإلكتروني إلى الموردين

en: Send Now
ar_SA: أرسل الآن

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
ar_SA: SMS أرسل رسالة

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
ar_SA: أرسل إلى

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
ar_SA: أرسل إلى جهة الاتصال الأساسية

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
ar_SA: إرسال إلى المقاول من الباطن

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
ar_SA: إرسال مع المرفقات

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
ar_SA: مرسل

en: Sending
ar_SA: إرسال

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
ar_SA: أرسلت

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
ar_SA: معرف التسلسل

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
ar_SA: رقم المسلسل

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
ar_SA: رقم المسلسل / الدفعة

en: Serial No Count
ar_SA: المسلسل لا عد

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
ar_SA: مسلسل العقد لا انتهاء الاشتراك خدمة

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
ar_SA: حالة رقم المسلسل

note: Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
ar_SA: المسلسل لا عودة انتهاء الاشتراك

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
ar_SA: الرقم التسلسلي والدفعة

en: Serial No is mandatory for Item {0}
ar_SA: رقم المسلسل إلزامي القطعة ل {0}

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
ar_SA: الرقم المتسلسل {0} لا ينتمي الى مذكرة تسليم {1}\n<br>\nSerial No {0} does not belong to Delivery Note {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
ar_SA: الرقم المتسلسل {0} لا ينتمي إلى البند {1}\n<br>\nSerial No {0} does not belong to Item {1}

en: Serial No {0} does not exist
ar_SA: الرقم المتسلسل {0} غير موجود\n<br>\nSerial No {0} does not exist

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
ar_SA: الرقم التسلسلي {0} يتبع عقد الصيانة حتى {1}\n<br>\nSerial No {0} is under maintenance contract upto {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
ar_SA: الرقم التسلسلي {0} تحت الضمان حتى {1}\n<br>\nSerial No {0} is under warranty upto {1}

en: Serial No {0} not found
ar_SA: لم يتم العثور علي الرقم التسلسلي {0}\n<br>\nSerial No {0} not found

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
ar_SA: الرقم التسلسلي: تم بالفعل معاملة {0} في فاتورة نقطة بيع أخرى.

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
ar_SA: الرقم التسلسلي ودفعات

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
ar_SA: المسلسل عدد سلسلة

en: Serial number {0} entered more than once
ar_SA: الرقم التسلسلي {0} دخلت أكثر من مرة

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
ar_SA: سلسلة التسمية

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
ar_SA: سلسلة دخول الأصول (دخول دفتر اليومية)

en: Series is mandatory
ar_SA: الترقيم المتسلسل إلزامي

en: Service
ar_SA: خدمة

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
ar_SA: عنوان الخدمة

note: Name of a DocType
en: Service Day
ar_SA: يوم الخدمة

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الخدمة

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
ar_SA: اتفاقية مستوى الخدمة

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
ar_SA: إنشاء اتفاقية مستوى الخدمة

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
ar_SA: تفاصيل اتفاقية مستوى الخدمة

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
ar_SA: حالة اتفاقية مستوى الخدمة

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
ar_SA: تم تغيير اتفاقية مستوى الخدمة إلى {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
ar_SA: تمت إعادة ضبط اتفاقية مستوى الخدمة.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
ar_SA: اتفاقيات مستوى الخدمة

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
ar_SA: أولوية مستوى الخدمة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
ar_SA: تم استلام الخدمة ولكن لم يتم دفع الفاتورة

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
ar_SA: تاريخ بدء الخدمة

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
ar_SA: تاريخ توقف الخدمة

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ إيقاف الخدمة بعد تاريخ انتهاء الخدمة

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ إيقاف الخدمة قبل تاريخ بدء الخدمة

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
ar_SA: الخدمات

note: Name of a UOM
en: Set
ar_SA: مجموعة

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
ar_SA: حدد المخزن المعتمد

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
ar_SA: تعيين السلف والتخصيص (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
ar_SA: قم بتعيين السعر الأساسي يدويًا

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
ar_SA: تعيين مجموعة من الحكمة الإغلاق الميزانيات على هذا الإقليم. يمكنك أيضا تضمين الموسمية عن طريق تعيين التوزيع.

en: Set New Release Date
ar_SA: تعيين تاريخ الإصدار الجديد

en: Set Password
ar_SA: تعيين كلمة المرور

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
ar_SA: حدد تاريخ النشر

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
ar_SA: عيّن Project وجميع المهام إلى الحالة {0}؟

en: Set Quantity
ar_SA: ضبط الكمية

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
ar_SA: تعيين مستودع الاحتياطي

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
ar_SA: تعيين المخزن المصدر

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
ar_SA: حدد المخزن الوجهة

en: Set as Closed
ar_SA: على النحو مغلق

en: Set as Completed
ar_SA: تعيين كـ مكتمل

en: Set as Lost
ar_SA: على النحو المفقودة

en: Set as Open
ar_SA: على النحو المفتوحة

en: Set default inventory account for perpetual inventory
ar_SA: تعيين حساب المخزون الافتراضي للمخزون الدائم

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
ar_SA: تعيين معدل عنصر التجميع الفرعي استنادا إلى بوم

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
ar_SA: تحديد أهداف المجموعة السلعة الحكيم لهذا الشخص المبيعات.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
ar_SA: حدد هذا إذا كان العميل شركة إدارة عامة.

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
ar_SA: تعيين {0} في فئة الأصول {1} أو الشركة {2}

en: Set {0} in company {1}
ar_SA: قم بتعيين {0} في الشركة {1}

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
ar_SA: يعيّن &quot;مستودع المصدر&quot; في كل صف من جدول العناصر.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
ar_SA: يعيّن &quot;المستودع المستهدف&quot; في كل صف من جدول العناصر.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
ar_SA: يعيّن &quot;المستودع&quot; في كل صف من جدول السلع.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
ar_SA: تحديد نوع الحساب يساعد في تحديد هذا الحساب في المعاملات.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
ar_SA: وضع الأحداث إلى {0}، لأن الموظف المرفقة أدناه الأشخاص المبيعات لايوجد هوية المستخدم {1}

en: Setting defaults
ar_SA: تعيين الإعدادات الافتراضية

en: Setting up company
ar_SA: تأسيس شركة

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
ar_SA: إعدادات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
ar_SA: تسوية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
ar_SA: الإعدادات

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
ar_SA: رصيد السهم

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
ar_SA: مشاركة دفتر الأستاذ

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
ar_SA: إدارة المشاركة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
ar_SA: نقل المشاركة

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
ar_SA: نوع المشاركة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
ar_SA: المساهم

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
ar_SA: العمر الافتراضي في الأيام

en: Shipments
ar_SA: شحنات

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
ar_SA: حساب الشحن

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Text Ed
en: Shipping Address
ar_SA: عنوان الشحن

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
ar_SA: الشحن العنوان الاسم

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
ar_SA: عنوان الشحن ليس لديه بلد، وهو مطلوب لقاعدة الشحن هذه

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
ar_SA: مبلغ الشحن

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
ar_SA: مدينة الشحن

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
ar_SA: دولة الشحن

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
ar_SA: مقاطعة البريدية

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
ar_SA: قواعد الشحن

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
ar_SA: حالة قاعدة الشحن

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
ar_SA: شروط قاعدة الشحن

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
ar_SA: بلد قاعدة الشحن

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
ar_SA: ملصق قاعدة الشحن

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
ar_SA: نوع القاعدة الشحن

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
ar_SA: الدولة الشحن

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
ar_SA: الشحن الرمز البريدي

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
ar_SA: قاعدة الشحن لا تنطبق على البلد {0} في عنوان الشحن

en: Shipping rule only applicable for Buying
ar_SA: الشحن القاعدة المعمول بها فقط للشراء

en: Shipping rule only applicable for Selling
ar_SA: الشحن القاعدة المعمول بها فقط للبيع

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
ar_SA: سلة التسوق

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
ar_SA: الاسم المختصر

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
ar_SA: حساب قرض قصير الأجل

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
ar_SA: نبذة على موقع الويب وغيره من المنشورات.

en: Shortage Qty
ar_SA: نقص الكمية

en: Show Cancelled Entries
ar_SA: إظهار الإدخالات الملغاة

en: Show Completed
ar_SA: عرض مكتمل

en: Show Cumulative Amount
ar_SA: إظهار المبلغ التراكمي

en: Show Document
ar_SA: عرض المستند

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
ar_SA: إظهار السجلات الفاشلة

en: Show Future Payments
ar_SA: إظهار المدفوعات المستقبلية

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
ar_SA: تظهر في الموقع

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
ar_SA: عرض الضرائب الشاملة في المطبوعات

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
ar_SA: إظهار العناصر

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
ar_SA: إظهار أحدث مشاركات المنتدى

en: Show Linked Delivery Notes
ar_SA: إظهار ملاحظات التسليم المرتبطة

en: Show Open
ar_SA: عرض مفتوح

en: Show Opening Entries
ar_SA: إظهار إدخالات الافتتاح

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
ar_SA: مشاهدة العمليات

en: Show Payment Details
ar_SA: إظهار تفاصيل الدفع

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
ar_SA: عرض جدول الدفع في الطباعة

en: Show Return Entries
ar_SA: إظهار إرجاع الإدخالات

en: Show Sales Person
ar_SA: عرض شخص المبيعات

en: Show Stock Ageing Data
ar_SA: عرض البيانات شيخوخة الأسهم

en: Show Variant Attributes
ar_SA: عرض سمات متغير

en: Show Variants
ar_SA: اظهار المتغيرات

en: Show Warehouse-wise Stock
ar_SA: عرض المستودع الحكيمة

en: Show exploded view
ar_SA: عرض عرض انفجرت

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
ar_SA: عرض في الموقع

en: Show only POS
ar_SA: إظهار نقاط البيع فقط

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
ar_SA: تظهر P &amp; L أرصدة السنة المالية غير مغلق ل

en: Show zero values
ar_SA: إظهار القيم صفر

en: Show {0}
ar_SA: عرض {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
ar_SA: الوظيفة الموقعة

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
ar_SA: وقعت

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
ar_SA: موقع من قبل (الشركة)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
ar_SA: تم تسجيل الدخول

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
ar_SA: التوقيع (شركة)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
ar_SA: تفاصيل المنشور

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
ar_SA: تعبير بايثون بسيط ، مثال: إقليم! = &quot;كل الأقاليم&quot;

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
ar_SA: أعزب

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
ar_SA: برنامج الطبقة الواحدة

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
ar_SA: عتبة معاملة واحدة

en: Single Variant
ar_SA: متغير واحد

en: Size
ar_SA: حجم

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
ar_SA: تخطي ملاحظة التسليم

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
ar_SA: تخطي نقل المواد إلى مستودع WIP

note: Label of the customer_skype (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Skype ID
ar_SA: هوية السكايب

en: Small
ar_SA: صغير

en: Smoothing Constant
ar_SA: تجانس ثابت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
ar_SA: تم البيع

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
ar_SA: عذرا ، رمز القسيمة هذا لم يعد صالحًا

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
ar_SA: عذرا ، لقد انتهت صلاحية رمز القسيمة

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
ar_SA: عذرًا ، لم تبدأ صلاحية رمز القسيمة

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
ar_SA: المصدر

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
ar_SA: المصدر DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
ar_SA: اسم المستند المصدر

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
ar_SA: نوع المستند المصدر

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
ar_SA: موقع المصدر

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
ar_SA: اسم المصدر

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
ar_SA: نوع المصدر

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
ar_SA: مصدر مستودع

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
ar_SA: عنوان مستودع المصدر

en: Source and Target Location cannot be same
ar_SA: لا يمكن أن يكون المصدر و الموقع الهدف نفسه

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
ar_SA: المصدر والمستودع المستهدف لا يمكن أن يكون نفس الصف {0}\n<br>\nSource and target warehouse cannot be same for row {0}

en: Source and target warehouse must be different
ar_SA: ويجب أن تكون مصدر ومستودع الهدف مختلفة

en: Source of Funds (Liabilities)
ar_SA: (مصدر الأموال  (الخصوم

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
ar_SA: مستودع المصدر إلزامي للصف {0}\n<br>\nSource warehouse is mandatory for row {0}

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
ar_SA: مصدرها المورد

en: Split
ar_SA: انشق، مزق

en: Split Batch
ar_SA: تقسيم دفعة

en: Split Issue
ar_SA: تقسيم القضية

en: Sr
ar_SA: ر.ت

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
ar_SA: اسم المرحلة

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
ar_SA: أيام قديمة

en: Standard Buying
ar_SA: شراء القياسية

en: Standard Selling
ar_SA: البيع القياسية

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
ar_SA: مستوى البيع السعر

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
ar_SA: قالب قياسي

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
ar_SA: اسم الدائمة

en: Start
ar_SA: بداية

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
ar_SA: تاريخ البدء

en: Start Date cannot be before the current date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ البدء قبل التاريخ الحالي

en: Start Import
ar_SA: بدء الاستيراد

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
ar_SA: بداية الوقت

en: Start Year
ar_SA: بداية السنة

en: Start Year and End Year are mandatory
ar_SA: سنة البداية وسنة الانتهاء إلزامية

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
ar_SA: تواريخ البدء والانتهاء

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
ar_SA: تاريخ بدء فترة الفاتورة الحالية

en: Start date should be less than end date for Item {0}
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ البدء أقل من تاريخ الانتهاء للعنصر {0}\n<br>\nStart date should be less than end date for Item {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ البدء أقل من تاريخ الانتهاء للمهمة {0}

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
ar_SA: وقت البدء

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
ar_SA: بدءا الموقع من الحافة اليسرى

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
ar_SA: بدءا من موقف من أعلى الحافة

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
ar_SA: حالة

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the status (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the status (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the status (Select) field in Doc
en: Status
ar_SA: الحالة

en: Status must be Cancelled or Completed
ar_SA: يجب إلغاء الحالة أو إكمالها

en: Status must be one of {0}
ar_SA: يجب أن تكون حالة واحدة من {0}

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
ar_SA: معلومات قانونية ومعلومات عامة أخرى عن بريدا

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
ar_SA: المخازن

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
ar_SA: تسوية المخزون

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
ar_SA: حساب تسوية الأوراق المالية

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
ar_SA: التبويب التاريخي للمخزن

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
ar_SA: تحليلات المخازن

en: Stock Assets
ar_SA: اصول المخزون

en: Stock Available
ar_SA: مخزون متاح

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
ar_SA: رصيد المخزون

en: Stock Balance Report
ar_SA: تقرير رصيد المخزون

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
ar_SA: تفاصيل المخزون

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Entry
ar_SA: قيد مخزون

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
ar_SA: إدخال الأسهم (GIT للخارج)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
ar_SA: الأسهم دخول الطفل

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
ar_SA: تفاصيل ادخال المخزون

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
ar_SA: نوع إدخال الأسهم

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
ar_SA: تم إنشاء إدخال الأسهم بالفعل مقابل قائمة الاختيار هذه

en: Stock Entry {0} created
ar_SA: الأسهم الدخول {0} خلق

en: Stock Entry {0} is not submitted
ar_SA: الحركة المخزنية {0} غير مسجلة

en: Stock Expenses
ar_SA: مصاريف المخزون

en: Stock In Hand
ar_SA: الأسهم، إلى داخل، أعطى

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
ar_SA: أصناف المخزن

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
ar_SA: سجل المخزن

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
ar_SA: حركة سجل المخزن

en: Stock Ledger ID
ar_SA: معرف دفتر الأستاذ

en: Stock Levels
ar_SA: مستوى المخزون

en: Stock Liabilities
ar_SA: خصوم المخزون

note: Name of a role
en: Stock Manager
ar_SA: مدير المخزن

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
ar_SA: كمية المخزون المتوقعة

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
ar_SA: الأسهم الكمية

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
ar_SA: كمية المخزون مقابل الرقم التسلسلي

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
ar_SA: المخزون المتلقي ولكن غير مفوتر

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
ar_SA: جرد المخزون

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
ar_SA: جرد عناصر المخزون

en: Stock Reconciliations
ar_SA: تسويات المخزون

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
ar_SA: تقارير الأسهم

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
ar_SA: إعدادات المخزون

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
ar_SA: ملخص الأوراق المالية

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
ar_SA: قيود المخزون

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock
en: Stock UOM
ar_SA: وحدة قياس السهم

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Recei
en: Stock Uom
ar_SA: وحدة قياس السهم

note: Name of a role
en: Stock User
ar_SA: عضو المخزن

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
ar_SA: قيمة المخزون

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
ar_SA: الأسهم وقيمة الحساب مقارنة

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
ar_SA: لا يمكن تحديث المخزون مقابل إيصال الشراء {0}\n<br>\nStock cannot be updated against Purchase Receipt {0}

en: Stock transactions before {0} are frozen
ar_SA: يتم تجميد المعاملات المخزنية قبل {0}

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
ar_SA: توقف السبب

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
ar_SA: توقف

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
ar_SA: لا يمكن إلغاء طلب العمل المتوقف ، قم بإلغاء إيقافه أولاً للإلغاء

en: Stores
ar_SA: مخازن

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
ar_SA: خط مستقيم

en: Sub Assemblies
ar_SA: المجمعات الفرعية

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
ar_SA: الإجراء الفرعي

en: Sub-assembly BOM Count
ar_SA: التجميع الفرعي BOM Count

en: Sub-contracting
ar_SA: التعاقد من الباطن

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
ar_SA: قام بمقاولة فرعية

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
ar_SA: البند من الباطن

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
ar_SA: البند المتعاقد عليه من الباطن

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
ar_SA: المواد الخام المتعاقد عليها من الباطن

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
ar_SA: موضوع

en: Submit
ar_SA: تسجيل

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
ar_SA: إرسال بعد الاستيراد

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
ar_SA: إرسال إدخالات دفتر اليومية

en: Submit this Work Order for further processing.
ar_SA: أرسل طلب العمل هذا لمزيد من المعالجة.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
ar_SA: مسجلة

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
ar_SA: اشتراك

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الاشتراك

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
ar_SA: تاريخ انتهاء الاشتراك إلزامي لمتابعة الأشهر التقويمية

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ انتهاء الاشتراك بعد {0} وفقًا لخطة الاشتراك

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
ar_SA: فاتورة الاشتراك

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
ar_SA: إدارة الاشتراك

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
ar_SA: فترة الاكتتاب

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
ar_SA: خطة الاشتراك

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
ar_SA: تفاصيل خطة الاشتراك

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
ar_SA: خطط الاشتراك

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
ar_SA: يعتمد سعر الاشتراك على

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
ar_SA: قسم الاشتراك

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
ar_SA: إعدادات الاشتراك

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
ar_SA: تاريخ بدء الاشتراك

en: Subscriptions
ar_SA: الاشتراكات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
ar_SA: نجاح

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
ar_SA: نجاح إعادة توجيه URL

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
ar_SA: إعدادات النجاح

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
ar_SA: ناجح

en: Successfully Reconciled
ar_SA: تمت التسوية بنجاح\n<br>\nSuccessfully Reconciled

en: Successfully Set Supplier
ar_SA: بنجاح تعيين المورد

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
ar_SA: اقتراحات

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
ar_SA: ملخص

en: Summary for this month and pending activities
ar_SA: ملخص لهذا الشهر والأنشطة المعلقة

en: Summary for this week and pending activities
ar_SA: ملخص لهذا الأسبوع والأنشطة المعلقة

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
ar_SA: الأحد

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
ar_SA: الأصناف الموردة

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
ar_SA: الموردة الكمية

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
ar_SA: المورد

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
ar_SA: عنوان المورد

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
ar_SA: عناوين الموردين وجهات الاتصال

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
ar_SA: المورد تسليم مذكرة

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
ar_SA: تفاصيل المورد

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
ar_SA: مجموعة الموردين

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
ar_SA: اسم مجموعة الموردين

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
ar_SA: المورد فاتورة التسجيل

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
ar_SA: تاريخ فاتورة المورد لا يمكن أن تكون أكبر من تاريخ الإنشاء<br> Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
ar_SA: رقم فاتورة المورد

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
ar_SA: المورد فاتورة لا يوجد في شراء الفاتورة {0}

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
ar_SA: المورد الأصناف

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
ar_SA: مهلة المورد (أيام)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
ar_SA: ملخص دفتر الأستاذ

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
ar_SA: اسم المورد

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
ar_SA: المورد تسمية بواسطة

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
ar_SA: رقم قطعة المورد

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
ar_SA: رقم قطعة المورد

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
ar_SA: التسعيرة من المورد

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
ar_SA: مقارنة عروض أسعار الموردين

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
ar_SA: المورد اقتباس الإغلاق

en: Supplier Quotation {0} Created
ar_SA: تم إنشاء عرض أسعار المورد {0}

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
ar_SA: المورد نقاط

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
ar_SA: بطاقة أداء المورد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
ar_SA: معايير بطاقة تقييم الموردين

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
ar_SA: المورد بطاقة الأداء

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
ar_SA: معايير سجل نقاط الأداء للموردين

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
ar_SA: المورد بطاقة الأداء التهديف الدائمة

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
ar_SA: سجل الأداء بطاقة الأداء المتغير

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
ar_SA: إعداد بطاقة الأداء المورد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
ar_SA: المورد بطاقة الأداء الدائمة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
ar_SA: مورد بطاقة الأداء المتغير

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
ar_SA: المورد نوع

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
ar_SA: المورد مستودع

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
ar_SA: المورد يسلم للعميل

en: Supplier {0} not found in {1}
ar_SA: المورد {0} غير موجود في {1}

en: Supplier(s)
ar_SA: المورد (ق)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
ar_SA: المورد حكيم المبيعات تحليلات

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
ar_SA: الموردين

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
ar_SA: توريد مواد خام للشراء

note: Name of a Workspace
en: Support
ar_SA: الدعم

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
ar_SA: دعم توزيع ساعة

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
ar_SA: بوابة الدعم

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
ar_SA: دعم مصدر البحث

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
ar_SA: إعدادات الدعم

note: Name of a role
en: Support Team
ar_SA: فريق الدعم

en: Support Tickets
ar_SA: تذاكر الدعم الفني

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
ar_SA: معلق

en: Switch Between Payment Modes
ar_SA: التبديل بين طرق الدفع

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
ar_SA: رمز

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
ar_SA: مزامنة جميع الحسابات كل ساعة

note: Name of a role
en: System Manager
ar_SA: مدير النظام

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
ar_SA: إعدادات النظام

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
ar_SA: هوية مستخدم النظام (تسجيل الدخول). إذا وضع، وسوف تصبح الافتراضية لكافة أشكال HR.

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
ar_SA: سيقوم النظام بجلب كل الإدخالات إذا كانت قيمة الحد صفرا.

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
ar_SA: سيُعلم النظام بزيادة أو تقليل الكمية أو الكمية

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
ar_SA: ملخص حساب TDS

en: Tag
ar_SA: بطاقة شعار

note: Label of the tally_company (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Company
ar_SA: شركة تالي

note: Label of the tally_creditors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Creditors Account
ar_SA: حساب رصيد الدائنين

note: Label of the tally_debtors_account (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Tally Debtors Account
ar_SA: رصيد حساب المدينين

note: Name of a DocType
en: Tally Migration
ar_SA: تالي الهجرة

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
ar_SA: الهدف

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
ar_SA: المبلغ المستهدف

en: Target ({})
ar_SA: استهداف ({})

note: Name of a DocType
en: Target Detail
ar_SA: تفاصل الهدف

en: Target Details
ar_SA: تفاصيل الهدف

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
ar_SA: هدف التوزيع

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
ar_SA: الموقع المستهدف

en: Target Location is required while receiving Asset {0} from an employee
ar_SA: الموقع المستهدف مطلوب أثناء استلام الأصول {0} من موظف

en: Target Location is required while transferring Asset {0}
ar_SA: الموقع المستهدف مطلوب أثناء نقل الأصول {0}

en: Target Location or To Employee is required while receiving Asset {0}
ar_SA: الموقع المستهدف أو الموظف مطلوب أثناء استلام الأصول {0}

en: Target On
ar_SA: الهدف في

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
ar_SA: الهدف الكمية

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the f
en: Target Warehouse
ar_SA: المخزن المستهدف

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
ar_SA: عنوان المستودع المستهدف

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
ar_SA: المستودع المستهدف إلزامي للصف {0}\n<br>\nTarget warehouse is mandatory for row {0}

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
ar_SA: أهداف

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
ar_SA: عدد التعرفة

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
ar_SA: مهمة

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
ar_SA: إنجاز المهمة

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
ar_SA: المهمة تعتمد على

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
ar_SA: وصف المهمة

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
ar_SA: اسم المهمة

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
ar_SA: تقدم المهمة

note: Name of a DocType
en: Task Type
ar_SA: نوع المهمة

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
ar_SA: وزن المهمة

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
ar_SA: المهام

en: Tasks Completed
ar_SA: اكتملت المهام

en: Tasks Overdue
ar_SA: المهام المتأخرة

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
ar_SA: ضريبة

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
ar_SA: حساب الضرائب

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
ar_SA: المبلغ الضريبي بعد خصم المبلغ

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
ar_SA: مبلغ الضريبة بعد خصم مبلغ (شركة العملات)

en: Tax Assets
ar_SA: ضريبية الأصول

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
ar_SA: تفكيك الضرائب

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
ar_SA: الفئة الضريبية

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
ar_SA: تم تغيير فئة الضرائب إلى &quot;توتال&quot; لأن جميع العناصر هي عناصر غير مخزون

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
ar_SA: الرقم الضريبي

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
ar_SA: الرقم الضريبي

en: Tax Id:
ar_SA: الرقم الضريبي:

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Rate
ar_SA: معدل الضريبة

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
ar_SA: معدلات الضريبة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
ar_SA: القاعدة الضريبية

en: Tax Rule Conflicts with {0}
ar_SA: تضارب القاعدة الضريبية مع {0}

en: Tax Template is mandatory.
ar_SA: قالب الضرائب إلزامي.

en: Tax Total
ar_SA: مجموع الضرائب

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
ar_SA: نوع الضريبة

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
ar_SA: حساب حجب الضرائب

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
ar_SA: فئة حجب الضرائب

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
ar_SA: سعر الخصم الضريبي

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
ar_SA: أسعار الخصم الضريبي

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
ar_SA: المبلغ الخاضع للضريبة

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
ar_SA: الضرائب

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Taxes and Charges
ar_SA: الضرائب والرسوم

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
ar_SA: أضيفت الضرائب والرسوم

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
ar_SA: الضرائب والرسوم المضافة (عملة الشركة)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
ar_SA: حساب الضرائب والرسوم

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
ar_SA: خصم الضرائب والرسوم

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
ar_SA: الضرائب والرسوم مقطوعة (عملة الشركة)

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
ar_SA: أعضاء الفريق

en: Telephone Expenses
ar_SA: نفقات الهاتف

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
ar_SA: قالب

en: Template Item
ar_SA: عنصر القالب

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
ar_SA: اسم القالب

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
ar_SA: خيارات القالب

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
ar_SA: عنوان النموذج

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
ar_SA: تحذيرات القالب

en: Temporarily on Hold
ar_SA: مؤقت في الانتظار

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
ar_SA: مؤقت

en: Temporary Accounts
ar_SA: حسابات مؤقتة

en: Temporary Opening
ar_SA: افتتاحي مؤقت

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
ar_SA: حساب الافتتاح المؤقت

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
ar_SA: تفاصيل الشروط

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
ar_SA: الشروط

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
ar_SA: الشروط والأحكام

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
ar_SA: محتويات الشروط والأحكام

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
ar_SA: تفاصيل الشروط والأحكام

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
ar_SA: مساعدة الشروط والأحكام

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
ar_SA: قالب الشروط والأحكام

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
ar_SA: إقليم

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
ar_SA: مدير إقليمي

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
ar_SA: اسم الاقليم

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
ar_SA: التباين المستهدف للمنطقة بناءً على مجموعة العناصر

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
ar_SA: الاقاليم المستهدفة

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
ar_SA: المبيعات الحكيمة

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
ar_SA: و &quot;من حزمة رقم&quot; يجب ألا يكون الحقل فارغا ولا قيمة أقل من 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
ar_SA: تم تعطيل الوصول إلى طلب عرض الأسعار من البوابة. للسماح بالوصول ، قم بتمكينه في إعدادات البوابة.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
ar_SA: وBOM التي سيتم استبدالها

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
ar_SA: الحملة &#39;{0}&#39; موجودة بالفعل لـ {1} &#39;{2}&#39;

en: The Condition '{0}' is invalid
ar_SA: الشرط '{0}' غير صالح

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
ar_SA: برنامج الولاء غير صالح للشركة المختارة

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
ar_SA: قد يكون مصطلح الدفع في الصف {0} مكررا.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
ar_SA: يُعرف إدخال المخزون من نوع &quot;التصنيع&quot; باسم التدفق الرجعي. تُعرف المواد الخام التي يتم استهلاكها لتصنيع السلع التامة الصنع بالتدفق العكسي.<br><br> عند إنشاء إدخال التصنيع ، يتم إجراء مسح تلقائي لعناصر المواد الخام استنادًا إلى قائمة مكونات الصنف الخاصة بصنف الإنتاج. إذا كنت تريد إعادة تسريح أصناف المواد الخام استنادًا إلى إدخال نقل المواد الذي تم إجراؤه مقابل طلب العمل هذا بدلاً من ذلك ، فيمكنك تعيينه ضمن هذا الحقل.

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
ar_SA: رئيس الحساب تحت المسؤولية أو الأسهم، والتي سيتم حجز الربح / الخسارة

note: Description of the 'Accounts' (Section Break) field in DocType 'Tally Migration'
en: The accounts are set by the system automatically but do confirm these defaults
ar_SA: يتم تعيين الحسابات بواسطة النظام تلقائيًا ولكنها تؤكد هذه الإعدادات الافتراضية

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
ar_SA: يختلف مبلغ {0} المحدد في طلب الدفع هذا عن المبلغ المحسوب لجميع خطط الدفع: {1}. تأكد من صحة ذلك قبل إرسال المستند.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
ar_SA: يجب أن يكون الفرق بين الوقت والوقت مضاعفاً في المواعيد

en: The field Asset Account cannot be blank
ar_SA: لا يمكن أن يكون حقل الأصول حساب فارغًا

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
ar_SA: لا يمكن أن يكون حساب حقوق الملكية / المسؤولية فارغًا

en: The field From Shareholder cannot be blank
ar_SA: لا يمكن ترك الحقل من المساهمين فارغا

en: The field To Shareholder cannot be blank
ar_SA: لا يمكن ترك الحقل للمساهم فارغا

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
ar_SA: لا يمكن ترك الحقول من المساهمين والمساهم فارغا

en: The folio numbers are not matching
ar_SA: أرقام الورقة غير متطابقة

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
ar_SA: توجد السمات المحذوفة التالية في المتغيرات ولكن ليس في القالب. يمكنك إما حذف المتغيرات أو الاحتفاظ بالسمة (السمات) في القالب.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
ar_SA: لا يزال الموظفون التالي ذكرهم يتبعون حاليًا {0}:

en: The following {0} were created: {1}
ar_SA: تم إنشاء {0} التالية: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
ar_SA: الوزن الكلي للحزمة. الوزن الصافي عادة + تغليف المواد الوزن. (للطباعة)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
ar_SA: عطلة على {0} ليست بين من تاريخ وإلى تاريخ

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
ar_SA: وزن صافي من هذه الحزمة. (تحسب تلقائيا مجموع الوزن الصافي للسلعة)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
ar_SA: وBOM الجديدة بعد استبدال

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
ar_SA: عدد الأسهم وأعداد الأسهم غير متناسقة

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
ar_SA: الحساب الأصل {0} غير موجود في القالب الذي تم تحميله

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
ar_SA: يختلف حساب بوابة الدفع في الخطة {0} عن حساب بوابة الدفع في طلب الدفع هذا

en: The root account {0} must be a group
ar_SA: يجب أن يكون حساب الجذر {0} مجموعة

en: The selected BOMs are not for the same item
ar_SA: قواائم المواد المحددة ليست لنفس البند

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
ar_SA: حساب التغيير المحدد {} لا ينتمي إلى الشركة {}.

en: The selected item cannot have Batch
ar_SA: العنصر المحدد لا يمكن أن يكون دفعة

en: The seller and the buyer cannot be the same
ar_SA: البائع والمشتري لا يمكن أن يكون هو نفسه

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
ar_SA: الرقم التسلسلي {0} لا ينتمي إلى العنصر {1}

en: The shareholder does not belong to this company
ar_SA: لا ينتمي المساهم إلى هذه الشركة

en: The shares already exist
ar_SA: الأسهم موجودة بالفعل

en: The shares don't exist with the {0}
ar_SA: الأسهم غير موجودة مع {0}

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
ar_SA: وقد تم إرساء المهمة كعمل خلفية. في حالة وجود أي مشكلة في المعالجة في الخلفية ، سيقوم النظام بإضافة تعليق حول الخطأ في تسوية المخزون هذا والعودة إلى مرحلة المسودة

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
ar_SA: تختلف قيمة {0} بين العناصر {1} و {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
ar_SA: تم تعيين القيمة {0} بالفعل لعنصر موجود {1}.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
ar_SA: يجب أن يكون {0} ({1}) مساويًا لـ {2} ({3})

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
ar_SA: هناك صيانة نشطة أو إصلاحات ضد الأصل. يجب عليك إكمالها جميعًا قبل إلغاء الأصل.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
ar_SA: هناك تناقضات بين المعدل، لا من الأسهم والمبلغ المحسوب

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
ar_SA: يمكن أن يكون هناك سوى 1 في حساب الشركة في {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
ar_SA: يمكن ان يكون هناك شرط قاعده شحن واحد فقط مع 0 أو قيمه فارغه ل "قيمه"\n<br>\nThere can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"

en: There is no batch found against the {0}: {1}
ar_SA: لم يتم العثور على دفعة بالمقابلة مع {0}: {1}

en: There was an error saving the document.
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ المستند.

en: There were errors while sending email. Please try again.
ar_SA: كانت هناك أخطاء أثناء إرسال البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
ar_SA: هذا البند هو قالب ولا يمكن استخدامها في المعاملات المالية. سيتم نسخ سمات البند أكثر في المتغيرات ما لم يتم تعيين "لا نسخ '

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
ar_SA: هذا العنصر هو متغير {0} (قالب).

en: This Month's Summary
ar_SA: ملخص هذا الشهر

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
ar_SA: سيتم تحديث هذا المستودع تلقائيًا في حقل &quot;المستودع الهدف&quot; الخاص بأمر العمل.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
ar_SA: سيتم تحديث هذا المستودع تلقائيًا في حقل &quot;مستودع العمل قيد التقدم&quot; الخاص بأوامر العمل.

en: This Week's Summary
ar_SA: ملخص هذا الأسبوع

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
ar_SA: سيوقف هذا الإجراء الفوترة المستقبلية. هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الاشتراك؟

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
ar_SA: سيؤدي هذا الإجراء إلى إلغاء ربط هذا الحساب بأي خدمة خارجية تدمج ERPNext مع حساباتك المصرفية. لا يمكن التراجع. هل أنت متأكد؟

en: This covers all scorecards tied to this Setup
ar_SA: وهذا يغطي جميع بطاقات الأداء مرتبطة بهذا الإعداد

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
ar_SA: هذه الوثيقة هي على حد كتبها {0} {1} لمادة {4}. وجعل لكم آخر {3} ضد نفسه {2}؟

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
ar_SA: هذا هو المكان الذي يتم فيه تخزين المنتج النهائي.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
ar_SA: هذا هو المكان الذي يتم فيه تنفيذ العمليات.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
ar_SA: هذا هو المكان الذي تتوفر فيه المواد الخام.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
ar_SA: هذا هو الموقع حيث يتم تخزين المواد كشط.

en: This is a root account and cannot be edited.
ar_SA: .هذا حساب جذري و لايمكن تعديله

en: This is a root customer group and cannot be edited.
ar_SA: هذه هي مجموعة العملاء الجذرية والتي لا يمكن تحريرها.

en: This is a root department and cannot be edited.
ar_SA: هذا هو قسم الجذر ولا يمكن تحريره.

en: This is a root item group and cannot be edited.
ar_SA: هذه هي مجموعة البند الجذرية والتي لا يمكن تحريرها.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
ar_SA: هذا هو الشخص المبيعات الجذرية والتي لا يمكن تحريرها.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
ar_SA: هذه مجموعة مورِّد جذر ولا يمكن تحريرها.

en: This is a root territory and cannot be edited.
ar_SA: هذا هو الجذر الأرض والتي لا يمكن تحريرها.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
ar_SA: ويستند هذا على حركة المخزون. راجع {0} لمزيد من التفاصيل

en: This is based on the Time Sheets created against this project
ar_SA: ويستند هذا على جداول زمنية خلق ضد هذا المشروع

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
ar_SA: هذا يعتمد على المعاملات ضد هذا الشخص المبيعات. انظر الجدول الزمني أدناه للحصول على التفاصيل

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
ar_SA: يتم إجراء ذلك للتعامل مع محاسبة الحالات التي يتم فيها إنشاء إيصال الشراء بعد فاتورة الشراء

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
ar_SA: يسمح هذا القسم للمستخدم بتعيين النص الأساسي ونص الإغلاق لحرف المطالبة لنوع المطالبة بناءً على اللغة ، والتي يمكن استخدامها في الطباعة.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
ar_SA: سيتم إلحاق هذا إلى بند رمز للمتغير. على سبيل المثال، إذا اختصار الخاص بك هو "SM"، ورمز البند هو "T-SHIRT"، رمز العنصر المتغير سيكون "T-SHIRT-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
ar_SA: سيؤدي هذا إلى تقييد وصول المستخدم لسجلات الموظفين الأخرى

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
ar_SA: عتبة الاقتراح

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
ar_SA: المصغرات

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
ar_SA: الخميس

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
ar_SA: اسم الطبقة

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
ar_SA: زمن

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
ar_SA: الوقت (بالدقائق)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
ar_SA: الوقت بين العمليات (بالدقائق)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
ar_SA: الوقت في دقيقة

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
ar_SA: سجلات الوقت

en: Time Required (In Mins)
ar_SA: الوقت المطلوب (بالدقائق)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
ar_SA: ورقة الوقت

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
ar_SA: الساعة قائمة ورقة

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
ar_SA: جداول زمنية

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
ar_SA: تتبع الوقت

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
ar_SA: الوقت الذي وردت المواد

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
ar_SA: الوقت بالدقائق

en: Time logs are required for {0} {1}
ar_SA: سجلات الوقت مطلوبة لـ {0} {1}

en: Time(in mins)
ar_SA: الوقت (دقيقة)

en: Timer
ar_SA: مؤقت

en: Timer exceeded the given hours.
ar_SA: الموقت تجاوزت الساعات المعطاة.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
ar_SA: ساعات العمل

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
ar_SA: تفاصيل الجدول الزمني

en: Timesheet for tasks.
ar_SA: الجدول الزمني للمهام.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
ar_SA: الجدول الزمني {0} بالفعل منتهي أو ملغى

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
ar_SA: الجداول الزمنية

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
ar_SA: فتحات الوقت

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Labe
en: Title
ar_SA: اللقب

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
ar_SA: إلى

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
ar_SA: على فاتورة

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
ar_SA: إلى العملات

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
ar_SA: إلى تاريخ

en: To Date cannot be before From Date
ar_SA: (الى تاريخ) لا يمكن ان يكون قبل (من تاريخ)

en: To Date cannot be before From Date.
ar_SA: لا يمكن أن يكون &quot;إلى&quot; قبل &quot;من تاريخ&quot;.

en: To Date cannot be less than From Date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ التاريخ أقل من تاريخ

en: To Date must be greater than From Date
ar_SA: يجب أن يكون التاريخ أكبر من تاريخ

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
ar_SA: إلى التسجيل يجب أن يكون ضمن السنة المالية. على افتراض إلى تاريخ = {0}

en: To Datetime
ar_SA: إلى التاريخ والوقت

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
ar_SA: لتسليم

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
ar_SA: للتسليم و الفوترة

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
ar_SA: إلى الموظف

en: To Fiscal Year
ar_SA: إلى السنة المالية

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
ar_SA: إلى الورقة رقم

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
ar_SA: إلى تاريخ الفاتورة

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
ar_SA: إلى لا

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
ar_SA: لحزم رقم

en: To Posting Date
ar_SA: إلى تاريخ الإرسال

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
ar_SA: تتراوح

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
ar_SA: للأستلام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
ar_SA: للأستلام و الفوترة

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
ar_SA: لإعادة تسمية

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
ar_SA: للمساهم

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
ar_SA: إلى وقت

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
ar_SA: لتتبع الشراء الوارد

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
ar_SA: إلى القيمة

en: To Warehouse
ar_SA: لمستودع

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
ar_SA: إلى مستودع (اختياري)

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
ar_SA: للسماح بزيادة الفواتير ، حدّث &quot;Over Billing Allowance&quot; في إعدادات الحسابات أو العنصر.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
ar_SA: للسماح بوصول الاستلام / التسليم ، قم بتحديث &quot;الإفراط في الاستلام / بدل التسليم&quot; في إعدادات المخزون أو العنصر.

en: To create a Payment Request reference document is required
ar_SA: لإنشاء مستند مرجع طلب الدفع مطلوب

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
ar_SA: ل تشمل الضريبة في الصف {0} في معدل الإغلاق ، {1} ويجب أيضا تضمين الضرائب في الصفوف

en: To merge, following properties must be same for both items
ar_SA: لدمج ، يجب أن يكون نفس الخصائص التالية ل كلا البندين

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
ar_SA: لإلغاء هذا ، قم بتمكين &quot;{0}&quot; في الشركة {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
ar_SA: للاستمرار في تعديل قيمة السمة هذه ، قم بتمكين {0} في إعدادات متغير العنصر.

en: Toggle Recent Orders
ar_SA: تبديل الطلبات الأخيرة

note: Label of the token_endpoint (Data) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Token Endpoint
ar_SA: نقطة نهاية الرمز المميز

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
ar_SA: الاجمالي غير شامل الضريبة

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
ar_SA: مجموع (شركة العملات)

en: Total (Credit)
ar_SA: الإجمالي (الائتمان)

en: Total (Without Tax)
ar_SA: الإجمالي (بدون ضريبة)

en: Total Achieved
ar_SA: الإجمالي المحقق

en: Total Actual
ar_SA: الإجمالي الفعلي

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
ar_SA: مجموع التكاليف الإضافية

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
ar_SA: إجمالي المقدمة

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المخصص

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
ar_SA: إجمالي المبلغ المخصص (شركة العملات)

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
ar_SA: الاعتماد الأساسي

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
ar_SA: عملة إجمالي المبلغ

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
ar_SA: إجمالي المبلغ بالنص

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
ar_SA: مجموع الرسوم المطبقة في شراء طاولة إيصال عناصر يجب أن يكون نفس مجموع الضرائب والرسوم

en: Total Assets
ar_SA: إجمالي الأصول

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
ar_SA: المبلغ الكلي القابل للمحاسبة

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
ar_SA: إجمالي المبلغ القابل للفوترة (عبر الجداول الزمنية)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
ar_SA: مجموع الساعات فوترة

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
ar_SA: المبلغ الكلي وصفت

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
ar_SA: إجمالي مبلغ الفاتورة (عبر فواتير المبيعات)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
ar_SA: مجموع الساعات وصفت

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
ar_SA: المبلغ الكلي الفواتير

en: Total Budget
ar_SA: الميزانية الإجمالية

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
ar_SA: مجموع أحرف

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
ar_SA: مجموع العمولة

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
ar_SA: إجمالي الكمية المكتملة

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
ar_SA: إجمالي تكلفة المواد المستهلكة (عبر إدخال المخزون)

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
ar_SA: التكلفة الكلية لل

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
ar_SA: التكلفة الإجمالية (عملة الشركة)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
ar_SA: المبلغ الكلي التكاليف

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
ar_SA: إجمالي مبلغ التكلفة (عبر الجداول الزمنية)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
ar_SA: إجمالي الائتمان

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
ar_SA: يجب أن يكون إجمالي مبلغ الائتمان / المدين هو نفسه المرتبطة بإدخال المجلة

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
ar_SA: مجموع الخصم

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
ar_SA: يجب أن يكون إجمالي الخصم يساوي إجمالي الائتمان .

en: Total Delivered Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ الذي تم تسليمه

en: Total Demand (Past Data)
ar_SA: إجمالي الطلب (البيانات السابقة)

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
ar_SA: مجموع المسافة المقدرة

en: Total Expense
ar_SA: المصاريف الكلية

en: Total Expense This Year
ar_SA: إجمالي النفقات هذا العام

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
ar_SA: مجموع الخبرة

en: Total Forecast (Future Data)
ar_SA: إجمالي التوقعات (البيانات المستقبلية)

en: Total Forecast (Past Data)
ar_SA: إجمالي التوقعات (البيانات السابقة)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
ar_SA: إجمالي الربح / الخسارة

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
ar_SA: إجمالي وقت الانتظار

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
ar_SA: مجموع العطلات

en: Total Income
ar_SA: إجمالي الدخل

en: Total Income This Year
ar_SA: إجمالي الدخل هذا العام

en: Total Invoiced Amount
ar_SA: إجمالي مبلغ الفاتورة

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
ar_SA: مجموع الرسائل ( ق )

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
ar_SA: إجمالي المبيعات الشهرية

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
ar_SA: مجموع الوزن الصافي

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
ar_SA: إجمالي عدد التلفيات

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
ar_SA: إجمالي تكاليف التشغيل

en: Total Order Considered
ar_SA: اجمالي أمر البيع التقديري

en: Total Order Value
ar_SA: مجموع قيمة الطلب

en: Total Outgoing
ar_SA: مجموع المنتهية ولايته

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
ar_SA: إجمالي المعلقة

en: Total Outstanding Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المستحق

en: Total Paid Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المدفوع

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
ar_SA: يجب أن يكون إجمالي مبلغ الدفع في جدول الدفع مساويا للمجموع الكبير / المستدير

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
ar_SA: لا يمكن أن يكون إجمالي مبلغ طلب الدفع أكبر من {0} المبلغ

en: Total Payments
ar_SA: مجموع المدفوعات

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
ar_SA: مجموع الكمية المخطط لها

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
ar_SA: إجمالي الكمية المنتجة

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
ar_SA: توقعات مجموع الكمية

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
ar_SA: مجموع تكلفة الشراء (عن طريق شراء الفاتورة)

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
ar_SA: إجمالي الكمية

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
ar_SA: الكمية الإجمالية

en: Total Received Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المستلم

en: Total Revenue
ar_SA: إجمالي الإيرادات

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
ar_SA: إجمالي مبلغ المبيعات (عبر أمر المبيعات)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
ar_SA: ملخص إجمالي المخزون

en: Total Target
ar_SA: إجمالي المستهدف

en: Total Tasks
ar_SA: إجمالي المهام

en: Total Tax
ar_SA: مجموع الضرائب

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 
en: Total Taxes and Charges
ar_SA: مجموع الضرائب والرسوم

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
ar_SA: مجموع الضرائب والرسوم (عملة الشركة)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
ar_SA: إجمالي الوقت بالدقائق

en: Total Unpaid: {0}
ar_SA: عدد غير مدفوع: {0}

en: Total Variance
ar_SA: مجموع الفروق

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
ar_SA: الوزن الكلي

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
ar_SA: مجموع ساعات العمل

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
ar_SA: مجموع مقدما ({0}) ضد النظام {1} لا يمكن أن يكون أكبر من المجموع الكلي ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
ar_SA: مجموع النسبة المئوية المخصصة ل فريق المبيعات يجب أن يكون 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
ar_SA: يجب أن تكون نسبة المساهمة الإجمالية مساوية 100

en: Total payments amount can't be greater than {}
ar_SA: لا يمكن أن يكون إجمالي المدفوعات أكبر من {}

en: Total {0} ({1})
ar_SA: إجمالي {0} ({1})

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
ar_SA: إجمالي {0} لجميع العناصر هو صفر، قد يكون عليك تغيير 'توزيع الرسوم على أساس'\n<br>\nTotal {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'

en: Total(Amt)
ar_SA: إجمالي (AMT)

en: Total(Qty)
ar_SA: إجمالي (الكمية)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
ar_SA: المجاميع

en: Traceability
ar_SA: التتبع

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
ar_SA: تتبع اتفاقية مستوى الخدمة

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
ar_SA: حركة

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
ar_SA: عملية العملات

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
ar_SA: تاريخ المعاملة

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
ar_SA: تفاصيل الصفقه

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
ar_SA: رقم المعاملات

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
ar_SA: نوع المعاملة

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
ar_SA: يجب أن تكون العملة المعاملة نفس العملة بوابة الدفع

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
ar_SA: المعاملة غير مسموح بها في مقابل أمر العمل المتوقف {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
ar_SA: إشارة عملية لا {0} بتاريخ {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
ar_SA: المعاملات

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
ar_SA: المعاملات السنوية التاريخ

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
ar_SA: نقل

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
ar_SA: نقل المواد ضد

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
ar_SA: نقل المواد للمستودع {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
ar_SA: حالة نقل

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
ar_SA: نوع النقل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
ar_SA: نقل

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
ar_SA: نقل الكمية

en: Transferred Quantity
ar_SA: الكمية المنقولة

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
ar_SA: تاريخ استلام النقل

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
ar_SA: إيصالات النقل

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
ar_SA: الناقل

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
ar_SA: تفاصيل نقل

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
ar_SA: نقل معلومات

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
ar_SA: نقل اسم

en: Travel Expenses
ar_SA: نفقات السفر

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
ar_SA: تفاصيل شجرة

en: Tree Type
ar_SA: نوع الشجرة

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
ar_SA: شجرة الإجراءات

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
ar_SA: ميزان المراجعة

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
ar_SA: ميزان المراجعة (بسيط)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
ar_SA: ميزان المراجعة للحزب

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الفترة التجريبية

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ انتهاء الفترة التجريبية قبل تاريخ بدء الفترة التجريبية

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
ar_SA: فترة بداية الفترة التجريبية

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ بدء الفترة التجريبية بعد تاريخ بدء الاشتراك

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
ar_SA: الثلاثاء

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
ar_SA: مرتين يوميا

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
ar_SA: في اتجاهين

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
ar_SA: النوع

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
ar_SA: نوع الدفع

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
ar_SA: نوع الوثيقة إلى إعادة تسمية.

en: Types of activities for Time Logs
ar_SA: أنواع الأنشطة لسجلات الوقت

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
ar_SA: وحدة القياس

note: Name of a DocType
en: UOM Category
ar_SA: تصنيف وحدة القياس

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
ar_SA: تفاصيل تحويل وحدة القياس

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
ar_SA: عامل تحويل وحدة القياس

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
ar_SA: معامل تحويل UOM ({0} -&gt; {1}) غير موجود للعنصر: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
ar_SA: معامل تحويل وحدة القياس مطلوب في الصف: {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
ar_SA: اسم وحدة القايس

note: Description of the 'Default UOM' (Link) field in DocType 'Tally Migration'
en: UOM in case unspecified in imported data
ar_SA: وحدة القياس في حالة عدم تحديدها في البيانات المستوردة

note: Label of the uoms (Attach) field in DocType 'Tally Migration' Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
ar_SA: وحدات القياس

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Code List' Label of the url (Data) field in DocType 'Video'
en: URL
ar_SA: رابط الانترنت

en: URL can only be a string
ar_SA: يمكن أن يكون عنوان URL عبارة عن سلسلة فقط

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
ar_SA: تعذر العثور على سعر الصرف من {0} إلى {1} لتاريخ المفتاح {2}. يرجى إنشاء سجل صرف العملات يدويا

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
ar_SA: تعذر العثور على النتيجة بدءا من {0}. يجب أن يكون لديك درجات دائمة تغطي 0 إلى 100

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
ar_SA: المبلغ غير المخصصة

en: Unblock Invoice
ar_SA: الافراج عن الفاتورة

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
ar_SA: غير مغلقة سنتين الماليتين الربح / الخسارة (الائتمان)

note: Label of the undeposited_funds_account (Link) field in DocType 'QuickBooks Migrator'
en: Undeposited Funds Account
ar_SA: حساب الأموال غير المدعومة

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
ar_SA: تحت AMC

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
ar_SA: غير متخرج

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
ar_SA: تحت الضمان

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
ar_SA: لم تتحقق

en: Unit of Measure
ar_SA: وحدة القياس

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
ar_SA: وحدة القياس

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
ar_SA: وحدة القياس {0} تم إدخال أكثر من مرة واحدة في معامل التحويل الجدول

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
ar_SA: وحدات القياس

en: Unknown
ar_SA: غير معروف

en: Unknown Caller
ar_SA: غير معروف المتصل

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
ar_SA: إلغاء ربط الدفع المسبق عند إلغاء الطلب

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
ar_SA: إلغاء ربط الدفع على إلغاء الفاتورة

en: Unlink external integrations
ar_SA: إلغاء ربط التكامل الخارجي

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
ar_SA: غير مدفوع

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
ar_SA: غير مدفوعة ومخصومة

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
ar_SA: صيانة الآلة غير المخطط لها

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
ar_SA: غير مجرب تبادل الربح / الخسارة حساب

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
ar_SA: لم تتم تسويتها

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
ar_SA: لم تحل

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
ar_SA: غير المجدولة

en: Unsecured Loans
ar_SA: القروض غير المضمونة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
ar_SA: غير موقعة

en: Unsubscribe from this Email Digest
ar_SA: إلغاء الاشتراك من هذا البريد الإلكتروني دايجست

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
ar_SA: إلغاء اشتراكك

en: Until
ar_SA: حتى

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
ar_SA: غير مثبت عليه

en: Unverified Webhook Data
ar_SA: بيانات Webhook لم يتم التحقق منها

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
ar_SA: أحداث التقويم القادمة

en: Upcoming Calendar Events
ar_SA: أحداث التقويم القادمة

en: Update
ar_SA: تحديث

en: Update Account Name / Number
ar_SA: تحديث اسم / رقم الحساب

en: Update Account Number / Name
ar_SA: تحديث رقم الحساب / الاسم

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
ar_SA: تحديث السيارات تكرار المرجع

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
ar_SA: تحديث بوم التكلفة تلقائيا

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
ar_SA: قم بتحديث تكلفة قائمة المواد تلقائيًا عبر المجدول ، استنادًا إلى أحدث معدل تقييم / سعر قائمة الأسعار / آخر سعر شراء للمواد الخام

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
ar_SA: تحديث مبلغ فاتورة في أمر المبيعات

en: Update Clearance Date
ar_SA: تحديث تاريخ التخليص

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
ar_SA: تحديث تكلفة المواد المستهلكة في المشروع

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
ar_SA: تحديث التكلفة

en: Update Cost Center Name / Number
ar_SA: تحديث اسم / رقم مركز التكلفة

en: Update Current Stock
ar_SA: تحديث المخزون الحالي

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
ar_SA: تحديث السجلات الموجودة

en: Update Items
ar_SA: تحديث العناصر

en: Update Print Format
ar_SA: تحديث تنسيق الطباعة

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
ar_SA: معدل التحديث والتوفر

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
ar_SA: تحديث المخزون

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
ar_SA: نوع التحديث

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
ar_SA: تحديث آخر الأسعار في جميع بومس

en: Updated successfully
ar_SA: تم التحديث بنجاح

en: Updating Variants...
ar_SA: جارٍ تحديث المتغيرات ...

en: Updating {0} of {1}, {2}
ar_SA: تحديث {0} من {1} ، {2}

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
ar_SA: تحميل فواتير XML

en: Upper Income
ar_SA: أعلى دخل

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
ar_SA: عاجل

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
ar_SA: استخدم واجهة برمجة تطبيقات Google Maps Direction لحساب أوقات الوصول المقدرة

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
ar_SA: استخدم Google Maps Direction API لتحسين المسار

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
ar_SA: استخدام متعدد المستويات BOM

en: Use a name that is different from previous project name
ar_SA: استخدم اسمًا مختلفًا عن اسم المشروع السابق

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
ar_SA: استخدم لسلة التسوق

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
ar_SA: مستخدم

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
ar_SA: تستخدم لخطة الإنتاج

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
ar_SA: المستعمل

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
ar_SA: تعريف المستخدم

en: User ID not set for Employee {0}
ar_SA: هوية المستخدم لم يتم تعيين موظف ل {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
ar_SA: ملاحظة المستخدم

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
ar_SA: وقت قرار المستخدم

en: User has not applied rule on the invoice {0}
ar_SA: لم يطبق المستخدم قاعدة على الفاتورة {0}

en: User {0} does not exist
ar_SA: المستخدم {0} غير موجود\n<br>\nUser {0} does not exist

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
ar_SA: المستخدم {0} ليس لديه أي ملف تعريف افتراضي ل بوس. تحقق من الافتراضي في الصف {1} لهذا المستخدم.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
ar_SA: المستخدم {0} تم تعيينه بالفعل إلى موظف {1}

en: User {0} is disabled
ar_SA: المستخدم {0} تم تعطيل

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
ar_SA: المستخدم {} معطل. الرجاء تحديد مستخدم / أمين صندوق صالح

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
ar_SA: المستخدمين

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
ar_SA: يسمح للمستخدمين مع هذا الدور لضبط الحسابات المجمدة و إنشاء / تعديل القيود المحاسبية على حسابات مجمدة

en: Utility Expenses
ar_SA: نفقات المرافق

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
ar_SA: صالح من تاريخ

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
ar_SA: تاريخ صالح ليس في السنة المالية {0}

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
ar_SA: صالح حتى

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
ar_SA: صالحة للبلدان

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
ar_SA: صالحة من وحقول تصل صالحة إلزامية للتراكمية

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
ar_SA: صالح حتى التاريخ لا يمكن أن يكون قبل تاريخ المعاملة

en: Valid till date cannot be before transaction date
ar_SA: صالحة حتى تاريخ لا يمكن أن يكون قبل تاريخ المعاملة

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
ar_SA: التحقق من صحة القاعدة المطبقة

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
ar_SA: تحقق من صحة سعر البيع للسلعة مقابل معدل الشراء أو معدل التقييم

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
ar_SA: الصلاحية

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
ar_SA: تفاصيل الصلاحية

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
ar_SA: الصلاحية والاستخدام

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
ar_SA: الصلاحية في أيام

en: Validity period of this quotation has ended.
ar_SA: انتهت فترة صلاحية هذا الاقتباس.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
ar_SA: تقييم

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
ar_SA: طريقة التقييم

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
ar_SA: سعر التقييم

en: Valuation Rate Missing
ar_SA: معدل التقييم مفقود

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
ar_SA: معدل التقييم للعنصر {0} ، مطلوب لإجراء إدخالات محاسبية لـ {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
ar_SA: معدل التقييم إلزامي إذا ادخلت قيمة مبدئية للمخزون\n<br>\nValuation Rate is mandatory if Opening Stock entered

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
ar_SA: معدل التقييم مطلوب للبند {0} في الصف {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
ar_SA: التقييم والمجموع

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
ar_SA: لا يمكن تحديد رسوم نوع التقييم على أنها شاملة

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
ar_SA: لا يمكن وضع علامة على رسوم التقييم على انها شاملة

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
ar_SA: القيمة

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Value After Depreciation
ar_SA: القيمة بعد الاستهلاك

en: Value Change
ar_SA: قيمة التغير

en: Value Or Qty
ar_SA: القيمة أو الكمية

en: Value Proposition
ar_SA: موقع ذو قيمة

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
ar_SA: يجب أن تكون قيمة للسمة {0} ضمن مجموعة من {1} إلى {2} في الزيادات من {3} لالبند {4}

en: Value or Qty
ar_SA: القيمة أو الكمية

en: Values Changed
ar_SA: القيم التي تم تغييرها

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
ar_SA: اسم المتغير

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
ar_SA: المتغيرات

en: Variance
ar_SA: فرق

en: Variance ({})
ar_SA: التباين ({})

en: Variant
ar_SA: مختلف

en: Variant Attribute Error
ar_SA: خطأ في سمة المتغير

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
ar_SA: سمات متفاوتة

en: Variant BOM
ar_SA: المتغير BOM

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
ar_SA: البديل القائم على

en: Variant Based On cannot be changed
ar_SA: لا يمكن تغيير المتغير بناءً على

en: Variant Details Report
ar_SA: تفاصيل تقرير التقرير

note: Name of a DocType
en: Variant Field
ar_SA: الحقل البديل

en: Variant Item
ar_SA: عنصر متغير

en: Variant Items
ar_SA: العناصر المتغيرة

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
ar_SA: البديل من

en: Variant creation has been queued.
ar_SA: وقد وضعت قائمة الانتظار في قائمة الانتظار.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
ar_SA: المتغيرات

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
ar_SA: مركبة

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
ar_SA: تاريخ تسجيل المركبة

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
ar_SA: رقم المركبة

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
ar_SA: عدد المركبات

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
ar_SA: قيمة المركبة

en: Vendor Name
ar_SA: اسم البائع

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
ar_SA: التحقق من

en: Verify Email
ar_SA: التحقق من البريد الإلكتروني

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
ar_SA: الإصدار

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
ar_SA: عبر بوابة العملاء

note: Name of a DocType
en: Video
ar_SA: فيديو

note: Name of a DocType
en: Video Settings
ar_SA: اعدادات الفيديو

en: View Chart of Accounts
ar_SA: عرض الرسم البياني للحسابات

en: View Leads
ar_SA: مشاهدة العملاء المحتملون

en: View Ledger
ar_SA: عرض القيود

en: View Now
ar_SA: عرض الآن

en: View Type
ar_SA: نوع العرض

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
ar_SA: عرض المرفقات

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: Vimeo
ar_SA: فيميو

en: Visit the forums
ar_SA: زيارة المنتديات

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
ar_SA: زار

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
ar_SA: صوت

en: Voucher #
ar_SA: سند #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
ar_SA: تفاصيل قسيمة لا

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
ar_SA: رقم السند

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
ar_SA: نوع السند

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Label of the vouchers (Attach) field in DocType 'Tally Migration'
en: Vouchers
ar_SA: قسائم

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
ar_SA: مستودع WIP

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
ar_SA: أجور

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
ar_SA: الأجور في الساعة

en: Walk In
ar_SA: عميل غير مسجل

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
ar_SA: المستودعات

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
ar_SA: معلومات الأتصال بالمستودع

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
ar_SA: تفاصيل المستودع

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
ar_SA: اسم المستودع

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Closing Stock Balance' Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
ar_SA: نوع المستودع

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
ar_SA: مستودع والمراجع

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
ar_SA: لا يمكن حذف مستودع كما دخول دفتر الأستاذ موجود لهذا المستودع.\n<br>\nWarehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
ar_SA: المستودع لا يمكن ان يكون متغير لرقم تسلسلى.\n<br>\nWarehouse cannot be changed for Serial No.

en: Warehouse is mandatory
ar_SA: المستودع إلزامي

en: Warehouse not found against the account {0}
ar_SA: لم يتم العثور على المستودع مقابل الحساب {0}

en: Warehouse not found in the system
ar_SA: لم يتم العثور على المستودع في النظام

en: Warehouse required for stock Item {0}
ar_SA: مستودع الأسهم المطلوبة لل تفاصيل {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
ar_SA: مستودع الحكيم البند الرصيد العمر والقيمة

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
ar_SA: مستودع {0} لا يمكن حذف كما توجد كمية القطعة ل {1}

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
ar_SA: مستودع {0} لا تنتمي إلى شركة {1}

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
ar_SA: المستودع: {0} لا ينتمي إلى {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
ar_SA: المستودعات

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
ar_SA: المستودعات مع العقد التابعة لا يمكن أن يتم تحويلها إلى دفتر الاستاذ

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
ar_SA: لا يمكن تحويل المستودعات مع المعاملات الحالية إلى مجموعة.\n<br>\nWarehouses with existing transaction can not be converted to group.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
ar_SA: المستودعات مع الصفقة الحالية لا يمكن أن يتم تحويلها إلى دفتر الأستاذ.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Warn
ar_SA: تحذير

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
ar_SA: تحذير نقاط الشراء

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
ar_SA: تحذير أوامر الشراء

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
ar_SA: تحذير رفق

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
ar_SA: تحذير لأوامر الشراء الجديدة

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
ar_SA: تحذير لطلب جديد للاقتباسات

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
ar_SA: تحذير: {0} أخر # {1} موجود في مدخل المخزن {2}\n<br>\nWarning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
ar_SA: تحذير : كمية المواد المطلوبة  هي أقل من الحد الأدنى للطلب الكمية

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
ar_SA: تحذير: أمر البيع {0} موجود مسبقاً لأمر الشراء الخاص بالعميل {1}\n<br>\nWarning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
ar_SA: الضمانة

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
ar_SA: الضمان / AMC تفاصيل

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
ar_SA: الضمان / AMC الحالة

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
ar_SA: مطالبة بالضمان

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
ar_SA: ضمان تاريخ الانتهاء

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
ar_SA: فترة الضمان (أيام)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
ar_SA: فترة الضمان (بالأيام)

en: Watch Video
ar_SA: شاهد الفيديو

en: We're here to help!
ar_SA: نحن هنا للمساعدة!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
ar_SA: الموقع

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
ar_SA: سمة الموقع

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
ar_SA: وصف الموقع

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
ar_SA: حقل تصفية الموقع

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
ar_SA: صورة الموقع

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
ar_SA: مجموعة الأصناف للموقع

note: Name of a role
en: Website Manager
ar_SA: مدير الموقع

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
ar_SA: نص الموقع البرمجي

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
ar_SA: إعدادات الموقع

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
ar_SA: موقع المواصفات

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
ar_SA: شكل الموقع

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
ar_SA: الأربعاء

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
ar_SA: أسبوع

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
ar_SA: يوم من أيام الأسبوع

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
ar_SA: الأسبوعية

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
ar_SA: العطلة الأسبوعية

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
ar_SA: وزن

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
ar_SA: الوزن لكل وحدة

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
ar_SA: وحدة قياس الوزن

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
ar_SA: وظيفة الترجيح

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
ar_SA: رسالة الترحيب تم أرسالها

en: Welcome to {0}
ar_SA: أهلا وسهلا بك إلى {0}

en: What do you need help with?
ar_SA: ما الذى تحتاج المساعدة به؟

note: Label of the whatsapp_no (Data) field in DocType 'Lead' Label of the whatsapp (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: WhatsApp
ar_SA: ال WhatsApp

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
ar_SA: عجلات

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
ar_SA: أثناء إنشاء حساب الشركة الفرعية {0} ، تم العثور على الحساب الرئيسي {1} كحساب دفتر أستاذ.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
ar_SA: أثناء إنشاء حساب Child Company {0} ، لم يتم العثور على الحساب الرئيسي {1}. الرجاء إنشاء الحساب الرئيسي في شهادة توثيق البرامج المقابلة

en: White
ar_SA: أبيض

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
ar_SA: ارمل

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
ar_SA: عرض المبلغ في كلمة

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
ar_SA: سوف تطبق أيضا على المتغيرات

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
ar_SA: سوف تطبق أيضا على المتغيرات الا اذا تم التغير فوقها

en: Wire Transfer
ar_SA: حوالة مصرفية

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
ar_SA: مع عمليات

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
ar_SA: العمل المنجز

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
ar_SA: التقدم في العمل

en: Work In Progress Warehouse
ar_SA: مستودع قيد الإنجاز

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
ar_SA: أمر العمل

en: Work Order Analysis
ar_SA: تحليل أمر العمل

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
ar_SA: بند أمر العمل

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
ar_SA: عملية ترتيب العمل

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
ar_SA: رقم أمر العمل

en: Work Order Qty Analysis
ar_SA: تحليل كمية أمر العمل

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
ar_SA: تقرير مخزون أمر العمل

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
ar_SA: ملخص أمر العمل

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
ar_SA: لا يمكن إنشاء أمر العمل للسبب التالي:<br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
ar_SA: لا يمكن رفع أمر العمل مقابل قالب العنصر

en: Work Order has been {0}
ar_SA: تم عمل الطلب {0}

en: Work Order not created
ar_SA: أمر العمل لم يتم إنشاؤه

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
ar_SA: أمر العمل {0}: لم يتم العثور على بطاقة المهمة للعملية {1}

en: Work Orders
ar_SA: طلبات العمل

en: Work Orders Created: {0}
ar_SA: أوامر العمل التي تم إنشاؤها: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
ar_SA: أوامر العمل في التقدم

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
ar_SA: التقدم في العمل

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
ar_SA: مستودع العمل قيد التنفيذ

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
ar_SA: مستودع أعمال جارية مطلوب قبل التسجيل\n<br>\nWork-in-Progress Warehouse is required before Submit

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
ar_SA: يوم عمل

en: Workday {0} has been repeated.
ar_SA: تم تكرار يوم العمل {0}.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
ar_SA: سير العمل

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
ar_SA: إجراء سير العمل

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
ar_SA: حالة سير العمل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
ar_SA: عامل

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
ar_SA: ساعات العمل

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
ar_SA: محطة العمل

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
ar_SA: محطة العمل / الآلة

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
ar_SA: اسم محطة العمل

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
ar_SA: محطة العمل ساعة العمل

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
ar_SA: محطة العمل مغلقة في التواريخ التالية وفقا لقائمة العطل: {0}\n<br>\nWorkstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}

en: Wrapping up
ar_SA: تغليف

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
ar_SA: لا تصلح

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
ar_SA: شطب حساب

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
ar_SA: شطب المبلغ

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
ar_SA: شطب المبلغ (شركة العملات)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
ar_SA: شطب بناء على

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
ar_SA: شطب مركز التكلفة

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
ar_SA: شطب الفرق المبلغ

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
ar_SA: شطب الدخول

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
ar_SA: شطب المبلغ المستحق

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
ar_SA: لا تصلح

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
ar_SA: القيمة المكتوبة

en: Wrong Password
ar_SA: كلمة مرور خاطئة\n<br>\nWrong Password

en: XML Files Processed
ar_SA: ملفات XML المعالجة

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
ar_SA: عام

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
ar_SA: تاريخ نهاية العام

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
ar_SA: اسم العام

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
ar_SA: تاريخ بدء العام

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
ar_SA: سنة التخرج

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
ar_SA: تاريخ البدء أو تاريخ الانتهاء العام يتداخل مع {0}. لتجنب ذلك الرجاء تعيين الشركة\n<br>\nYear start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
ar_SA: سنويا

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
ar_SA: نعم

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
ar_SA: غير مسموح لك بالتحديث وفقًا للشروط المحددة في {} سير العمل.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
ar_SA: غير مصرح لك باضافه إدخالات أو تحديثها قبل {0}\n<br>\nYou are not authorized to add or update entries before {0}

en: You are not authorized to set Frozen value
ar_SA: .أنت غير مخول لتغيير القيم المجمدة

en: You can also copy-paste this link in your browser
ar_SA: يمكنك أيضا نسخ - لصق هذا الرابط في متصفحك

en: You can also set default CWIP account in Company {}
ar_SA: يمكنك أيضًا تعيين حساب CWIP الافتراضي في الشركة {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
ar_SA: يمكنك تغيير الحساب الرئيسي إلى حساب الميزانية العمومية أو تحديد حساب مختلف.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
ar_SA: لا يمكنك إدخال القسيمة الحالية في عمود 'قيد اليومية المقابل'.\n<br>\nYou can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
ar_SA: يمكنك فقط الحصول على خطط مع دورة الفواتير نفسها في الاشتراك

en: You can only redeem max {0} points in this order.
ar_SA: لا يمكنك استرداد سوى {0} نقاط كحد أقصى بهذا الترتيب.

en: You can only select one mode of payment as default
ar_SA: يمكنك تحديد طريقة دفع واحدة فقط كطريقة افتراضية

en: You can redeem upto {0}.
ar_SA: يمكنك استرداد ما يصل إلى {0}.

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
ar_SA: لا يمكنك إنشاء أو إلغاء أي قيود محاسبية في فترة المحاسبة المغلقة {0}

en: You cannot credit and debit same account at the same time
ar_SA: لا يمكن إعطاء الحساب قيمة مدين وقيمة دائن في نفس الوقت

en: You cannot delete Project Type 'External'
ar_SA: لا يمكنك حذف مشروع من نوع 'خارجي'

en: You cannot edit root node.
ar_SA: لا يمكنك تحرير عقدة الجذر.

en: You cannot redeem more than {0}.
ar_SA: لا يمكنك استرداد أكثر من {0}.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
ar_SA: لا يمكنك إعادة تشغيل اشتراك غير ملغى.

en: You cannot submit empty order.
ar_SA: لا يمكنك تقديم طلب فارغ.

en: You cannot submit the order without payment.
ar_SA: لا يمكنك تقديم الطلب بدون دفع.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
ar_SA: ليس لديك أذونات لـ {} من العناصر في {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
ar_SA: ليس لديك ما يكفي من نقاط الولاء لاستردادها

en: You don't have enough points to redeem.
ar_SA: ليس لديك ما يكفي من النقاط لاستردادها.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
ar_SA: كان لديك {} من الأخطاء أثناء إنشاء الفواتير الافتتاحية. تحقق من {} لمزيد من التفاصيل

en: You have already selected items from {0} {1}
ar_SA: لقد حددت العناصر من {0} {1}

en: You have been invited to collaborate on the project: {0}
ar_SA: لقد وجهت الدعوة إلى التعاون في هذا المشروع: {0}

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
ar_SA: يجب عليك تمكين الطلب التلقائي في إعدادات الأسهم للحفاظ على مستويات إعادة الطلب.

en: You must add atleast one item to save it as draft.
ar_SA: يجب إضافة عنصر واحد على الأقل لحفظه كمسودة.

en: You must select a customer before adding an item.
ar_SA: يجب عليك تحديد عميل قبل إضافة عنصر.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
ar_SA: موقع YouTube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
ar_SA: تفاعلات YouTube

note: Description of the 'ERPNext Company' (Data) field in DocType 'Tally Migration'
en: Your Company set in ERPNext
ar_SA: تم تعيين شركتك في ERPNext

en: Your email address...
ar_SA: عنوان بريدك الإلكتروني...

en: Your order is out for delivery!
ar_SA: طلبك تحت التسليم!

en: Your tickets
ar_SA: تذاكرك

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
ar_SA: معرف يوتيوب

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
ar_SA: إحصاءات يوتيوب

en: ZIP Code
ar_SA: الرمز البريدي

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
ar_SA: ملف مضغوط

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
ar_SA: [هام] [ERPNext] إعادة ترتيب الأخطاء تلقائيًا

en: and
ar_SA: و

en: based_on
ar_SA: مرتكز على

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
ar_SA: تطوير

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
ar_SA: مثال: &quot;Summer Holiday 2019 Offer 20&quot;

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
ar_SA: مثال:شحن اليوم التالي

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
ar_SA: LFT

en: or
ar_SA: أو

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
ar_SA: كل ساعة

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
ar_SA: إنتاج

en: received from
ar_SA: مستلم من

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Location' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Task' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Department' Label of the rgt (Int) field in DocTyp
en: rgt
ar_SA: RGT

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
ar_SA: رمل

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
ar_SA: عنوان

en: to
ar_SA: إلى

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
ar_SA: فريدة مثل SAVE20 لاستخدامها للحصول على الخصم

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
ar_SA: يجب عليك تحديد حساب رأس المال قيد التقدم في جدول الحسابات

en: {0} '{1}' is disabled
ar_SA: {0} '{1}' معطل

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
ar_SA: {0} '{1}' ليس في السنة المالية {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
ar_SA: {0} ({1}) لا يمكن أن يكون أكبر من الكمية المخطط لها ({2}) في أمر العمل {3}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
ar_SA: {0} القسيمة المستخدمة هي {1}. الكمية المسموح بها مستنفدة

en: {0} Digest
ar_SA: {0} الملخص

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
ar_SA: {0} الرقم {1} مستخدم بالفعل في {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
ar_SA: {0} العمليات: {1}

en: {0} Request for {1}
ar_SA: {0} طلب {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
ar_SA: {0} يعتمد الاحتفاظ بالعينة على الدُفعة ، يُرجى تحديد &quot;رقم الدُفعة&quot; للاحتفاظ بعينة من العنصر

en: {0} against Bill {1} dated {2}
ar_SA: {0} مقابل الفاتورة {1} بتاريخ {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
ar_SA: {0} مقابل أمر الشراء {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
ar_SA: {0} مقابل فاتورة المبيعات {1}

en: {0} against Sales Order {1}
ar_SA: {0} مقابل طلب مبيعات {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
ar_SA: {0} يحتوي بالفعل على إجراء الأصل {1}.

en: {0} and {1}
ar_SA: {0} و {1}

en: {0} and {1} are mandatory
ar_SA: {0} و {1} إلزاميان

en: {0} asset cannot be transferred
ar_SA: {0} أصول لا يمكن نقلها

en: {0} can not be negative
ar_SA: {0} لا يمكن أن يكون سالبا

en: {0} created
ar_SA: {0} تم انشاؤه

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
ar_SA: {0} لديها حاليا {1} بطاقة أداء بطاقة الموردين، ويجب إصدار أوامر الشراء إلى هذا المورد بحذر.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
ar_SA: {0} لديه حاليا {1} بطاقة أداء بطاقة الموردين، ويجب أن يتم إصدار طلبات إعادة الشراء إلى هذا المورد بحذر.

en: {0} does not belong to Company {1}
ar_SA: {0} لا تنتمي إلى شركة {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
ar_SA: {0} ادخل مرتين في ضريبة البند

en: {0} for {1}
ar_SA: {0} ل {1}

en: {0} has been submitted successfully
ar_SA: {0} تم التقديم بنجاح

en: {0} in row {1}
ar_SA: {0} في الحقل {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
ar_SA: تم حظر {0} حتى لا تتم متابعة هذه المعاملة

en: {0} is mandatory
ar_SA: {0} إلزامي

en: {0} is mandatory for Item {1}
ar_SA: {0} إلزامي للصنف {1}\n<br>\n{0} is mandatory for Item {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
ar_SA: {0} إلزامي. ربما لم يتم إنشاء سجل صرف العملات من {1} إلى {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
ar_SA: {0} إلزامي. ربما لم يتم إنشاء سجل سعر صرف العملة ل{1} إلى {2}.

en: {0} is not a company bank account
ar_SA: {0} ليس حسابًا مصرفيًا للشركة

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
ar_SA: {0} ليست عقدة مجموعة. يرجى تحديد عقدة المجموعة كمركز تكلفة الأصل

en: {0} is not a stock Item
ar_SA: {0} ليس من نوع المخزون

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
ar_SA: {0} ليست قيمة صالحة للسمة {1} للعنصر {2}.

en: {0} is not added in the table
ar_SA: {0} لم تتم إضافته في الجدول

en: {0} is not enabled in {1}
ar_SA: {0} غير ممكّن في {1}

en: {0} is not the default supplier for any items.
ar_SA: {0} ليس المورد الافتراضي لأية عناصر.

en: {0} is on hold till {1}
ar_SA: {0} معلق حتى {1}

en: {0} is required
ar_SA: {0} مطلوب

en: {0} items in progress
ar_SA: {0} العنصر قيد الأستخدام

en: {0} items produced
ar_SA: {0} عناصر منتجة

en: {0} must be negative in return document
ar_SA: {0} يجب أن يكون سالبة في وثيقة الارجاع

en: {0} not found for item {1}
ar_SA: {0} لم يتم العثور على العنصر {1}

en: {0} parameter is invalid
ar_SA: {0} المعلمة غير صالحة

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
ar_SA: {0} لا يمكن فلترة المدفوعات المدخلة  {1}

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
ar_SA: {0} وحدات من {1} لازمة ل {2} في {3} {4} ل {5} لإكمال هذه المعاملة.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
ar_SA: {0} وحدات من  {1} لازمة في {2} لإكمال هذه المعاملة.

en: {0} valid serial nos for Item {1}
ar_SA: {0} أرقام تسلسلية صالحة للبند {1}

en: {0} variants created.
ar_SA: تم إنشاء المتغيرات {0}.

en: {0} {1} created
ar_SA: {0} {1} إنشاء

en: {0} {1} does not exist
ar_SA: {0} {1} غير موجود\n<br>\n{0} {1} does not exist

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
ar_SA: {0} يحتوي {1} على إدخالات محاسبية بالعملة {2} للشركة {3}. الرجاء تحديد حساب مستحق أو دائن بالعملة {2}.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
ar_SA: تم تعديل {0} {1}، يرجى تحديث الصفحة من المتصفح

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
ar_SA: {0} {1} لم يتم إرسالها، ولذلك لا يمكن إكمال الإجراء

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
ar_SA: {0} {1} مرتبط ب {2}، ولكن حساب الطرف هو {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
ar_SA: {0} {1} تم إلغائه أو مغلق

en: {0} {1} is cancelled or stopped
ar_SA: {0} {1} يتم إلغاؤه أو إيقافه\n<br>\n{0} {1} is cancelled or stopped

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
ar_SA: {0} {1} تم إلغاؤه لذلك لا يمكن إكمال الإجراء

en: {0} {1} is closed
ar_SA: {0} {1} مغلقة

en: {0} {1} is disabled
ar_SA: {0} {1} معطل

en: {0} {1} is frozen
ar_SA: {0} {1} مجمد

en: {0} {1} is fully billed
ar_SA: {0} {1} قدمت الفواتير بشكل كامل

en: {0} {1} is not active
ar_SA: {0} {1} غير نشطة

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
ar_SA: {0} {1} غير مرتبط {2} {3}

en: {0} {1} is not submitted
ar_SA: {0} {1} لم يتم تقديمه

en: {0} {1} is {2}
ar_SA: {0} {1} هو {2}

en: {0} {1} must be submitted
ar_SA: {0} {1} يجب أن يتم اعتماده\n<br>\n{0} {1} must be submitted

en: {0} {1} status is {2}
ar_SA: {0} {1} الحالة {2}

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
ar_SA: {0} {1}: نوع حساب "الربح والخسارة" {2} غير مسموح به في قيد افتتاحي

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
ar_SA: {0} {1}: الحساب {2} لا ينتمي إلى الشركة {3}

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
ar_SA: {0} {1}: الحساب {2} غير فعال \n<br>\n{0} {1}: Account {2} is inactive

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
ar_SA: {0} {1}: قيد محاسبي ل {2} يمكن ان يتم فقط بالعملة : {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
ar_SA: {0} {1}: مركز التكلفة إلزامي للبند {2}

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
ar_SA: {0} {1}: مركز التكلفة {2} لا ينتمي إلى الشركة {3}

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
ar_SA: {0} {1}: الزبون مطلوب بالمقابلة بالحساب المدين {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
ar_SA: {0} {1}: إما مبلغ دائن أو مدين مطلوب ل{2}

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
ar_SA: {0} {1}: المورد مطلوب لحساب الدفع {2}\n<br> \n{0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
ar_SA: {0} ، أكمل العملية {1} قبل العملية {2}.

en: {0}: {1} does not exists
ar_SA: {0}: {1} غير موجود

en: {0}: {1} must be less than {2}
ar_SA: {0}: {1} يجب أن يكون أقل من {2}

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
ar_SA: {}  متاح

en: {} Assets created for {}
ar_SA: {} الأصول المنشأة لـ {}

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
ar_SA: {} تم تحديد المهمة

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
ar_SA: {} متاح

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
ar_SA: لا يمكن إلغاء {} نظرًا لاسترداد نقاط الولاء المكتسبة. قم أولاً بإلغاء {} لا {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
ar_SA: قام {} بتقديم أصول مرتبطة به. تحتاج إلى إلغاء الأصول لإنشاء عائد شراء.

en: {} of {}
ar_SA: {} من {}
